Srdce bije. Otevřená lekce na téma: „Rozvoj smyslu pro rytmus a představivost

budete potřebovat

  • - hudební nahrávky;
  • - hráč;
  • - počítač se zvukovými programy;
  • - mikrofon a sluchátka;
  • - videa s cvičením za doprovodu hudby;
  • - kniha básní;
  • - dřevěná hůl;
  • - dřevěné lžíce;
  • - chrastítko;
  • - krabička zápalek.

Instrukce

Začněte čtením poezie. Vyberte si něco klasického, co se rýmuje a má jasný rytmus. Můžete si vzpomenout na báseň, kterou jste se kdysi naučili. Přečtěte si to nahlas, jasně klaďte důraz a pozorně poslouchejte svůj hlas.

Přečtěte si báseň znovu a poklepejte tyčí na stůl. Na přízvučnou slabiku udělejte ránu hlasitější, na nepřízvučnou slabiku ztište. Zkuste si přečíst stejnou pasáž pro sebe a stejným způsobem vyťukat rytmus.

Když máte pocit, že ťukání přesně odpovídá střídání slabik, nechte báseň být a jen vyťukejte rytmus. Tleskněte pro něj. Pokud pochybujete o svém úspěchu, zeptejte se někoho z . Přečti mu básničku a pak tleskej.

Najděte dobrou skladbu v hudební knihovně. Při zpívání s interpretem vyťukejte rytmus stejným způsobem jako u básně. Poté opakujte s vypnutým zvukem. Můžete se ovládat tím, že nahrajete do některého ze zvukových programů, co získáte. Zároveň se snažte zpívat sami sobě tak, aby na soundtracku zůstal jen rytmus. Porovnejte výsledek s nahrávkou písně. V případě potřeby opakujte experiment s jinými skladbami.

Pozvěte někoho domů, aby si zahrál. Budete vyťukávat rytmus a on musí uhodnout, jakou skladbu jste vyťukali. Nejlepší je provádět taková cvičení s někým z. Přinesou také hmatatelné výhody. Vybírejte pouze melodie, které jsou všem účastníkům dobře známé.

Rytmus je třeba cítit nejen ušima, ale i celým tělem. Až se naučíte, jak na to dobře klepat, zkuste dupat do hudby. Můžete si vzít nejen píseň, ale instrumentální melodii s jasným rytmem. Přešlapujte a všímejte si přízvučných a nepřízvučných rytmů.

Gymnastika na hudbu může být velmi prospěšná. Pokud není možné se do oddílu přihlásit, cvičte cvičení doma. Cvičení najdete na CD nebo videích online. Video proces výrazně urychlí. Snažte se zajistit, aby se vaše pohyby přesně shodovaly s těmi, které provádíte. Zároveň nezapomeňte poslouchat hudbu.

Otevřená lekce ve sdružení "Impuls" v Městském rozpočtovém vzdělávacím zařízení pro výchovu dětí "Dům dětské tvořivosti"

Připravil:

Mugalimova Olga Foatovna, učitelka dodatečné vzdělání děti 2. kvalifikační kategorie

Permská oblast, vesnice Uinskoje, 2014.

Učitel: Mugalimová Olga Foatovna

Datum: 20.10.2014

Skupina: junior, 1 rok studia (7-10 let)

Téma lekce: Rozvíjení smyslu pro rytmus a představivost

Formulář: kolektivní.

Typ lekce: opakování.

Cíl lekce: rozvoj rytmického sluchu a představivosti u dětí v hlasovém sdružení.

úkoly:

Rozvoj rytmického sluchu;

Rozvíjení představivosti prostřednictvím hudby;

Rozvoj artikulace vývojem jemné motorické dovednosti ruce;

Formování počátečních dovedností;

Formování sborových dovedností a schopností;

Rozvoj hudební citlivosti, tedy schopnosti slyšet a naslouchat, analyzovat, porovnávat;

Rozšiřte své hudební obzory;

Pěstovat lásku k hudbě a potřebu komunikovat s uměním.

Metody výuky:

Vizuální (sluchové a vizuální);

Verbální (diskuze o povaze hudby, obrazná přirovnání, slovní hodnocení výkonu);

Psychické stavy během lekce:

Psychicky příjemná atmosféra, emocionální spokojenost;

Osobnostně orientovaná komunikace s přihlédnutím k úrovni hudebního rozvoje;

S přihlédnutím k individuálním vlastnostem.

Zařízení: klavír, notebook, televize, židle, hole, texty pro studenty, fonogram písně „Song of the Butterflies“, píseň pro herní přestávku „A Goat Walked Through the Forest“, sbírka písní a disk E.M. Poplyanova, hudební úryvky různé žánry, fotografie (obrázky).

Struktura lekce

1. Organizační moment

Studenti se posadí a pozdraví učitele. Učitel si všímá přítomných v deníku.

2. Stanovení cíle a cílů lekce

V této lekci se bude pracovat na rozvoji rytmického sluchu a představivosti, na rozvoji dovedností sborového zpěvu ve zpěvových cvičeních vyvinutých E.M. Poplyanova a práce na písni „Song of the Butterflies“ od B. Zakhodera a Andrei Varlamova.

3. Hlavní scéna

3.1. Definice pojmu "RYTMUS". Práce s rytmem.

1. Proč je potřeba rytmus? Tleskněte rukama ve stejném rytmu, ve kterém znějí některé předměty: školní zvonek, hodiny (sekundová ručička), moskevská novoroční zvonkohra, velký zvonek.

2. Poslechové cvičení. Opakujte učitelovo tleskání v různých rytmech.

3.​ Cvičení „Cage-Clap“. Na obrazovce učitel ukáže tabulku s černými kroužky v buňkách a prázdnými buňkami. Každá buňka je sekunda. Musíte tleskat na černém kruhu a na chvíli se zastavit na prázdném čtverci.

3.2. Cvičení pro rozvoj fantazie a smyslu pro rytmus

1.​ Představení písní ze sbírky E.M. Poplyanova „Skákací hůlky“ používající hole k procvičování rytmu a k rozvoji nápaditého myšlení.

1.​ Na obrazovce se najednou zobrazí 5 očíslovaných fotografií: dívka v dlouhé šaty 19. století, dovolená s klauny, matkou a dítětem, oddíl vojáků, tančící psi. Učitel zapíná melodie jednu po druhé: klasická hudba, veselá melodie, krásný klid, pochod, psí valčík. Děti musí odpovídat fotografii a skladbě.

1. Fotografie se zobrazí na obrazovce: roční období. Děti vymyslí a zahrají na klavír melodii, která odpovídá této fotografii.

3.3. Provedení písně „The Butterfly Song“

1. Text písně „The Butterfly Song“ je předán dětem. Děti hrají písničku s minusovou zvukovou stopou.

2. Na základě podnětů v textech se děti rozdělí do dvou skupin a vytloukají hůlkami různé rytmy pro danou písničku: 1/2, 1/4. Nejprve každá skupina zvlášť, pak se spojí bez hudby.

3. Píseň „The Butterfly Song“ se opět přehraje s minusovým soundtrackem se slovy a poklepáním.

3. Závěrečná fáze

Shrnutí, vyvození závěrů.

Seznam použité literatury:

1.​ Kolekce „Jumping Sticks“ od E.M. Poplyanova.

Průběh lekce

Ahoj holky. Rád tě vidím dobrou náladu. Doufám, že vám tato lekce pomůže zvládnout tak obtížnou, ale velmi vzrušující formu umění, jako je zpěv.

Dnes máme hosty, které rádi zveme, aby s námi navštívili svět hudby.

Naše lekce se bude konat na téma „Rozvíjení smyslu pro rytmus a představivost“. Během lekce budeme společně pracovat na rozvoji rytmického sluchu, rozvoji představivosti, rozvoji artikulace prostřednictvím rozvoje jemné motoriky rukou a formování počátečních výkonnostních dovedností a schopností. Pojďme si zahrát píseň „The Butterfly Song“ doprovázenou doprovodnou stopou, pomocí tyčinek do rytmu.

Dovolte mi začít tuto hodinu otázkou: „Co je to „rytmus“? (odpovědi dětí)

Děkuju. Kde se nachází? Proč je to potřeba? (odpovědi dětí)

Máte naprostou pravdu. Rytmus je posloupnost trvání zvuku, rovnoměrné střídání libovolných prvků, v našem případě - zvuku, motoru. „Rytmus je hlavní silou, hlavní energií poezie. To se nedá vysvětlit“ - V.V.

Rytmus ovlivňuje naše smysly. Vnímáme to jak zrakem, tak sluchem. Cválající kůň rytmicky bije. Zvuk kol lokomotivy a hudba tance jsou rytmické. Čím rytmičtější je báseň, tím snáze se čte a pamatuje. Zdroj zvuku je vnímán jako rytmický, protože mezi zvuky a údery je zachován stejný interval. A naším úkolem je naučit se rytmus cítit a reprodukovat.

Zkusme tleskat rukama ve stejném rytmu, ve kterém znějí některé předměty: školní zvonek, hodiny (sekundová ručička), moskevská novoroční zvonkohra, velký zvon.

Vybíjení rytmu

Dobrá práce. Nyní se pokuste reprodukovat mé tleskání v přesném rytmickém pořadí.

Reprodukce učitelského tleskání v přesném pořadí

A tento úkol jste splnili.

Dívky, věnujte pozornost obrazovce. Zde je tabulka s černými kruhy a prázdnými buňkami. Představte si, že jedna buňka se rovná jedné sekundě. Když narazíme na buňku s černým kruhem, musíme zatleskat, když je prázdná, musíme vteřinu přeskočit. Pokusme se překonat tento rytmus. Buďte opatrní. Musíme působit přátelsky a harmonicky.

Vytloukání rytmu rukama podle tabulky

Dobrá práce! Nyní je čas zpívat! Pojďme zpívat naše malé písničky, říkejme jim „Rytmy“! Zvedněte prosím šlehače. Proč potřebujeme hůlky? (odpovědi dětí)

Samozřejmě proto, abyste utloukli rytmus, ale také proto, abyste rozuměli tomu, o čem zpíváte, abyste se naučili vyprávět příběh, pochopili význam písně a také hůlky pomáhají rozvíjet vaši artikulaci. Pokud vaše prsty tvrdě pracují, vaše řeč bude srozumitelnější.

Představení písní E.M. Poplyanova pomocí dřevěných tyčí

Děkuju. Žádám tě, abys na chvíli odložil hůlky. V první polovině lekce jsme tvrdě pracovali, ať si pořádně odpočineme! Hádejte, co vám chci dnes nabídnout jako zábavnou dovolenou. Hádej hádanku:

S plnovousem jako starý dědeček,
Oblečený v teplém kožichu.
Celý den žvýká trávu
Nikdy se neunaví.
Jak tvrdohlavý a vzteklý
Babička stará... (koza)

Teď vás budu počítat s kozami a kozami. Žádám všechny kozy, aby se postavily do kruhu čelem ke kozám. Pozorně poslouchejte slova.

Hra „Koza šla lesem“

Odpočívali jsme - zpět do práce, práce, kvůli které také odpočíváme!

Veškerá pozornost je na obrazovce. co tady vidíš? Na obrazovce vidíme matku a dítě, dívku v dlouhých šatech z 19. století, oddíl vojáků, tančícího psa a party s klauny a mýdlovými bublinami.

Nyní zařadím melodie různých žánrů a budete muset uvést číslo fotografie, která této melodii odpovídá.

Porovnání vyzváněcích tónů a fotografií

A teď vám ukážu fotografie různých ročních období a vy, nebo kdo bude chtít, si zase zkusíte zahrát na klavír vlastní melodii, odpovídající rytmu a náladě na fotografii.

Vytváření melodií na klavír

Nádherné melodie. Ukázalo se, že jste aspirující skladatelé!

Moji drazí skladatelé, hudebníci a zpěváci, pojďme si zahrát píseň „The Butterfly Song“. Jen vás žádám, abyste si zapamatovali rytmus, artikulaci a text písně, abyste porozuměli tomu, o čem zpíváte.

Provedení písně „The Butterfly Song“

Nyní vás rozdělím na dvě stejné skupiny.

Žádám skupinu 1, aby zvedla hole. Žádám skupinu 2, aby použila své zvonící dlaně. Takže 1 skupina porazí 1/4 rytmu v této písni. Druhá je 1/2. Zkusme to samostatně. Nyní zkombinujme oba rytmy.

Dobrá práce. Pojďme si písničku zazpívat znovu, s ubíjejícími rytmy, s jasnou výslovností slov a v dobré náladě!

Provedení písně „Butterfly Song“ s rytmickým rytmem

Děkuju. Dnes jsme pracovali na rozvoji rytmického sluchu, rozvoji představivosti, rozvoji artikulace. Zahráli jsme „Butterfly Song“ a naučili se naslouchat jeden druhému a hlavně sami sobě. Úspěšně jste dokončili všechny úkoly. Doufám, že jste se o zpěv a hudbu začali zajímat ještě více. Děkuji mnohokrát.

Lekce skončila. Čekám na tebe příští pondělí. Sbohem.

1 skupina - 1/4

Ó, jak jsi šel spát ka zhi krvavý červ ka,

Le proč pu shi nki A vítr ka.

Di-vi- di-vi- Ano....
Di-vi- di-vi- Ano....

My neobtěžuj se Ha jíst, Ne uny va jíst,

D ru je čas Ha jíst a pít va jím.

Di-vi- di-vi- Ano....
Di-vi- di-vi- Ano....

Pe Senka na sha že na krátký ka,

Ale protože oh na S My sla podlaha na.

Di-vi- di-vi- Ano....
Di-vi- di-vi- Ano....

Ta neobtěžuj se Ha Prosím, Ne uny wai ty,

D ru je čas Ha Prosím A zpívat wai těch.

Di-vi- di-vi- Ano....
Di-vi- di-vi- Ano....

Skupina 2 - 1/2

Ó jak snadné žítživot můry,

Ležhavější než chmýří A vánek.

Di-vi-di-vi- Ano....
Di-vi-di-vi- Ano....

My nevzdechujme Ne jsme smutní,

D ru třepetejme se kolem A bzučení.

Di-vi-di-vi- Ano....
Di-vi-di-vi- Ano....

Pe naše Senka že nakrátko,

Ale protože je s My Sla je plná.

Di-vi-di-vi- Ano....
Di-vi-di-vi- Ano....

Ta nevzdychej Ne nechat se odradit,

D ru poletovat kolem A zpívat.

Di-vi-di-vi- Ano....
Di-vi-di-vi- Ano....

Unavené srdce ztrácí rytmus,
Ale přesto mi prozradí motiv písně.
Večer na ulici, noc se blíží,
Zahnal slunce a dal nám temnotu.

Je to trochu smutné, ale život jde dál.
Dokončil jsem téměř celou svou píseň.
Jen s mou písní život nekončí,
A dozpívají to, na co jsem neměl čas.

Soumrak, soumrak, šedý čas,
Přicházíte na svět a rozmazáváte vše kolem.
Život je takový – nedá se nic dělat
Dokonči pro mě píseň, příteli.

Noc, noc, temná noc,
Co je to všechno mimozemšťan...

Rytmický rytmus, jambický, amfibrach, brachycolon, trochee,
logaed, dokhmiy, anapest, daktyl, hexametr, podíl
sdílej, podívej, vyhodím tě, zůstaneš bez, nebo jsi možná démon,
oči oči, teď a navždy, jeden pro druhého, jeden pro druhého,
atas, předtím, pozor, opatrně, pohyb
vpřed je falešný, bahno, bahno, vtažené, zapadlé, vtažené,
šarlatově bílá, lícní kost lícnice, foukej, jako by vítr foukal, aula
aul, home, home, dostali tě nebo ses narodil? kes-
Aryu je císařský řez, Dude je hráč, Shvetsu je jehla a vy jste dva-
injekci, oltář pro kněze, srp pro žence...

Rytmy štěstí
Každý na světě je jiný.
Dny špatného počasí
Nahradí je radost a úspěch.

bude léto
Slunce bude svítit.
Je to světlo
Znovu nás pohladí.

Jsme nemoci
To je vše, vyhrajeme s vámi!
Smích je užitečný,
Vyléčíme se tím.

Úsměv
Můj drahý člověče.
nevzdávej to
Společně s vámi dokážeme COKOLI!

Rytmy štěstí
Naše se spojily a staly se jedním.
vyhrajeme
Porazíme všechny nemoci!!!
Markovtsev Yu.

Srdce bije
Život jde dál.
Píseň zní
Zrodí se pohádka.

Svět za oknem
Šedá a zatažená.
Prší tam,
Ten nešťastník pláče.

Jako blázen
Počasí se vyjasňuje:
Kde je zima?!
Šest měsíců prší.

Srdce je marné
ptá se Sunny.
Je to hrozné:
Věčný podzim!

žlutá barva,
Podzimní listí.
A pro mě je zase léto,
Sním o teplých věcech.

Léto je krásné
Náš je s vámi.
Obloha je tam jasná,
Nad hlavou.

Slovo je LÁSKA!
Do rytmu deště
Budu tiše zpívat
jsem pro tebe.

Budete se usmívat...

Srdce, srdce... Proč biješ?
Ano, ne v rytmu, ne v čase, ne v melodii.
Buď zesílíš, pak se rozpadneš,
Zase tančíš nemístně.
Proč mrzneš?
Nechte mě volně dýchat.
Bolí to, jako bys umíral
Nebo shoříte jako v ohni.

Srdce, srdce... Jsi zamilovaný?
Ticho, ticho - neskákej.
Není mi dáno pochopit -
Alespoň se mučit. Aspoň křič!..
Snažím se to všechno dát ven
Plamen horkého ohně.
Bez ohledu na to, jak moc se snažím,
Pokud hoří, shoří do základů...

No, klepej, mé malé kladivo,
Pokud chcete, i náhodně...

Srdce!............................

Srdce, bij, neunavuj se!
Srdce, zpívej, nenech se odradit!
Osvětlete cestu všem
kdo tě ztratil!
Zachraň duše všech,
kdo tě zastřelil!

Srdce, zvuk, neunavuj se!
Srdce, zpívej, nenech se odradit!
Když tě náhle tví nepřátelé uslyší,
budou si bližší než přátelé.
A všechny tvé rány se okamžitě zahojí,
až všechny tvé křivdy pominou.

Srdce, zvuk, neunavuj se!
Srdce, zpívej, nenech se odradit!
Znít hlasitěji a hlasitěji a hlasitěji!
Nemlčte dnem i nocí!
Zpívejte ve skutečnosti a ve svých snech a...


Neexistuje žádná moč, která by tuto ránu vydržela.
Ať prosvítá prokletou silou
Zuřivá smrt z hrudi.

Nech svou přízeň vyschnout,
Nech mě uschnout v hříšném deliriu.
Vyjmi mé srdce z hrudi, Pane,
A počkejte, až si pro něj přijdu.

Vrátím se, abych vyplakal své modlitby
Všechny hříchy, které se mi podařilo nashromáždit.
Nechte je spadnout na zem umyté
S požehnanou krví lásky!

Hudební cvičení pro rozvoj smyslu pro rytmus.

Pokud chcete propojit svůj život s hudbou, pak máte na sobě hodně práce. Hlas je třeba rozvíjet hlasivky chránit a obnovit v případě poškození. Není to těžké, pokud nepromeškáte daný okamžik. Další velmi důležitý koncept pro vás je to smysl pro rytmus. Rytmus je jedním z nejdůležitějších aspektů hudby a právě odtud začíná učení se umění tance nebo hry na nástroj. hudební nástroje. Mnoho lidí dokonale rozlišuje správný rytmický vzor, ​​ale oni sami ne vždy včas zapadnou. Pokud se to hned od začátku nenapraví, mohou v budoucnu nastat problémy jak s výkonem, tak s vnímáním hudby.

V takových případech se obvykle doporučuje poslouchat hudbu častěji a pozorněji, ale cvičení na rozvoj smyslu pro rytmus, která lze neustále procvičovat, pomohou dosáhnout efektivnějších výsledků.

  • Začněte skladbami, které obvykle posloucháte. Rock nebo hip-hop melodie dobře fungují v tomto cvičení. Při poslechu skladeb z těchto dvou žánrů se soustřeďte na zvuk bicí nástroje, tedy cítit rytmus.
  • Vyberte skladbu, která je známá a příjemná pro vaše uši s výrazným rytmem. Na počáteční fázi cvičení pro rozvoj smyslu pro rytmus je velmi důležité, kompetentní výběr hudby s jasným rytmem je velmi důležitý, protože ani pro profesionála není vždy snadné se přizpůsobit arytmickým melodiím. Pokud máte problém najít jedna-dva-tři-čtyři, zkuste najít skladbu s jasnějším rytmem. Většina rockových a hip-hopových písní se hraje ve čtyřdobém čase.
  • Zkuste předem odhadnout, kdy zazní další rána. V této fázi tréninku pro vás bude metronom velmi užitečný, budete mít možnost nejen slyšet, ale také „vidět“ další takt.
  • Určete první takt, který je obvykle nejvýraznější, jako výchozí bod pro vaše počítání. Ve většině případů můžete počítat jeden-a, dva-a, tři-a, čtyři-a, i když mohou existovat výjimky, jako je třídobý rytmus.
  • Představte si sebe jako člena orchestru, například bijete každý takt, napodobujete bicí, abyste mohli provádět rytmická cvičení co nejjistěji.
  • Nyní zkuste „zahrát“ střídavě čtyři údery a kopy. Zkuste rytmus vybíjet dvakrát častěji, to znamená, že používejte půlové a osminové noty. Zkomplikujte úkol, změňte posloupnost: například dva kroky - tlesk nebo tři tlesk - krok, sledujte přehlednost. Při provádění cvičení na rozvoj smyslu pro rytmus je důležitý systematický trénink.
  • Následující cvičení pro smysl pro rytmus také pomáhá rozvíjet koordinaci. K jeho provedení stačí jednou dlaní třít břicho a druhou pohladit hlavu. Zkuste si jen třít břicho a zároveň si pohladit hlavu. Je to skvělá příležitost naučit se cítit rytmus oběma rukama.
  • Zahrajte si rytmus melodií, který dobře znáte zpaměti, pomocí stejného vzoru krok a tlesknutí, který již znáte. Pak si skladbu znovu pozorně poslechněte a poté se snažte přebíjet rytmy do hudby – uvidíte, jak je to snadné. Postupem času se vaše pohyby změní z nemotorných na sebevědomé, koordinované a přesné, každá paže a noha bude schopna porazit svou vlastní část a s různými frekvencemi.

Je velmi vhodné se tam nezastavovat, kdykoli je to možné, tančit na hudbu. Tvrdá práce vám pomůže dosáhnout výsledků téměř v jakémkoli směru, takže s pomocí určitých cvičení můžete dokonce

Předpokládá se, že člověk má pouze pět způsobů vnímání svět kolem nás. Jsou známé všem: zrak, čich, hmat, chuť, sluch. Ve skutečnosti je jich mnohem více, i když všechny ostatní může být obtížnější studovat, abyste pochopili, jak fungují. To je pocit sebe sama v prostoru a schopnost udržet rovnováhu, stejně jako smysl pro rytmus. Pro některé jsou lépe vyvinuté, pro jiné - horší. Ale dá se s nimi pracovat, a to i s velmi malými dětmi.

V různé oblasti Tento termín označuje různé, i když mají mnoho společného, ​​jevy. - sled zvuků a pauz, které se vzájemně nahrazují určitou frekvencí. Tento jev provází každého člověka od narození až do smrti. Dýchání, tep, střídání ročních období a den a noc – to vše charakterizuje rytmus, který se přirozeně přenesl i do jiných oblastí života a nejzřetelněji se projevil v hudbě. A to se stalo velmi dávno.

Existuje dokonce speciální skupina nástrojů - bicí, které jsou primárně zodpovědné za nastavení rytmu pro všechny ostatní, když mluvíme o tom o souboru. V průběhu historie provedli skladatelé a matematici mnoho experimentů, mnoho teorií bylo vybudováno a zničeno. hudební rytmus, a spory pokračují dodnes. Co je ale základem schopnosti člověka reprodukovat posloupnost zvuků, která není vždy jednoduchá?

Smysl pro rytmus

Ještě předtím, než se dítě narodí, slyší tlukot srdce své matky a rozhovory. V tomto okamžiku se jeho smysl pro rytmus ustálí a začne se rozvíjet. To bude do budoucna do značné míry určovat jeho život, co bude dělat a co nebude tak dobře fungovat. To se ještě dá ovlivnit, ale základy budou položeny v této době. Proto je v tomto období tak důležité naslouchat. dobrá hudba, čtěte nahlas poezii – to vše plod dokonale vnímá.

Smysl pro rytmus do značné míry určoval vývoj hudby v jeho počáteční fázi. Prvními nástroji známými na úsvitu lidstva byly bubny. Lidé tančili na jejich zvuky, volali po dešti, prosili bohy o zachování úrody, přinášeli dary a prováděli různé rituály. A s rozvojem civilizace se tento důležitý pocit neztratil. Později se rytmus v hudbě rozvinul a získal více složité tvary, byly na něj navrstveny různé melodie. Jedním slovem neztratila svůj význam ani dnes.

Proč je to nutné?

Tanec, muzicírování, zpěv, čtení poezie, i v běžné každodenní řeči je určitý rytmus! Je naprosto nenahraditelná, i když jde o základní činnosti. Samozřejmě se dá žít i bez smyslu pro rytmus, i když to člověka v některých oblastech vážně omezuje.

Například i když člověk prostě nemůže hrát hudbu bez smyslu pro rytmus. Jazyky, domácí i cizí, se učí mnohem obtížněji. To může být vyjádřeno neschopností ladně vyjádřit své myšlenky; řeč bude znít nepřirozeně, „otrhaně“. Může se zhoršit i paměť, patrná může být jistá neobratnost – jedním slovem člověk přichází o spoustu zajímavých věcí. Proto nelze tak důležitý pocit opomenout.

Jak se rozvíjet?

Jak již bylo zmíněno, smysl pro rytmus se ustavuje in utero. Proto lze již v této fázi zahájit první třídy. Nastávající matka může udělat speciální cvičení hraní na hudební nástroje nebo čtení poezie nahlas.

Brzy po narození můžete rozšířit své spektrum aktivit. Děti do jednoho roku si už rády hrají „dobře“, tleskají a opakují po dospělých. Jíst obrovské množstvíříkanky, kterými naše prababičky kojily děti, ale které zůstávají aktuální i dnes. Neustálá komunikace mezi rodiči a dítětem, speciální konstrukce frází v poezii, rýmy - to vše přispívá k rozvoji dítěte. Jaké jsou tedy některé způsoby, jak stimulovat rozvoj dětského smyslu pro rytmus? Které z nich lze použít v různém věku?

Techniky

Je jich obrovské množství nejvíce odlišně zaměřené na rozvoj hudební schopnosti. Některé z nich jsou určeny pro děti, jiné pro profesionální umělce. Liší se úrovní obtížnosti a samotnými principy učení. Pokud budete tato cvičení neustále provádět, rozvine se váš smysl pro rytmus. Ano, kupodivu i s těmi nejskromnějšími počátečními schopnostmi můžete dosáhnout velmi vysokých výsledků, pokud budete pravidelně a pilně cvičit.

Mimochodem, ve školkách a základní školy Existuje dokonce speciální disciplína – rytmus. Pomáhá i těm nejmenším cítit schopnosti svého těla, pohybovat se v rytmu hudby a uvolňovat energii. Kombinace několika technik najednou poskytuje úžasné výsledky. Během lekcí děti poslouchají hudbu, tančí, dělají cvičení jako „tleskání rukama“ a učí se hrou. Co je tedy vhodné pro samoučení doma?

Poezie a hudba

Klasické tratě jsou skvělé pro děti. Můžete je poslouchat, i když se miminko ještě nenarodí. Stejně tak je to s poezií – díla Agnie Barto, Marshaka a Čukovského jsou snadno zapamatovatelná a alespoň trochu známá každé moderní matce, natož babičkám. Do 3-5 let mají děti zájem jak o poslech, tak o opakování rýmovaných replik po rodičích. Trénuje se přitom nejen smysl pro rytmus, ale i sluchová a asociativní paměť. To je velmi užitečné.

Hudba pro děti může být také jiná. Mohou to být písně ze známých kreslených filmů a někdy je zajímavé jednoduše opakovat stejné verše hlasem zpěvu. Existují dokonce speciální kolekce, které si rádi poslechnou i dospělí. Děti si je rychle zapamatují a začnou samy zpívat, což také přispívá k intuitivnímu pochopení toho, co je rytmus v hudbě.

Hra na různé nástroje, jako je zpěv, také pomáhá rozvoji. Dětská piana a xylofony lze časem vyměnit za skutečné nebo si můžete vybrat něco jiného: flétnu, bicí, kytaru atd. I když v této oblasti není žádný zvláštní talent, zpívání a hra na amatérské úrovni může dítě potěšit a pomozte mu rozvíjet hudební schopnosti - hlavní věcí je nenutit ho k tomu.

tleskání rukama

Další skvělé cvičení je vhodné pro děti, které dosáhly věku, kdy je pro ně snazší soustředit se na nějakou činnost alespoň 5-10 minut. Hra „Clapping Your Hands“ by měla začínat jednoduchými „tlesknutími“, poté může dospělý požádat dítě, aby opakovalo rytmus, který bije – nejprve jednoduchý a pak stále složitější. To dítě naučí pečlivě sledovat sled zvuků a pauz a snažit se je reprodukovat. Když se naučí dobře opakovat, můžete si úkol zkomplikovat, dávejte pozor na délku pauz a intenzitu tleskání. Tato inovace jen učiní hru zajímavější.

S velmi složitými a zdlouhavými variacemi se jim to bude hodit i děti do 8-10 let i starší. V tomto věku je docela možné pokusit se reprodukovat rytmický vzorec vašich oblíbených písní, zvláště pokud se dítě již učí hrát na hudební nástroj.

Taneční

Další oblastí, ve které je potřeba cítit rytmus v hudbě a životě, je pohyb. Není možné tančit krásně a organicky, pokud necítíte doprovod. Ale je potřeba studovat. A tanec je skvělý způsob, jak porozumět tomu, jak se tělo hýbe, jak fungují jeho svaly, a pochopit principy, na kterých je hudba postavena. Není tedy třeba omezovat sebevyjádření dětí tímto způsobem. Tanec v jakékoli podobě může být jedině prospěšný – rozvíjí tělo, fantazii a smysl pro rytmus. Naopak se vyplatí vymýšlet hry na tomto základě. Například dítě ve věku 4–6 let může být požádáno, aby předstíralo, že je zvíře na hudbu. Zároveň můžete tleskat a dupat do rytmu melodie.

Pro muzikanty

Vážný zájem amatéři a profesionálové samozřejmě potřebují dobrý vyvinutý smysl rytmus. Nejvíce efektivní cvičení pro ně je uznáváno hraní s metronomem - speciální zařízení, který udává tempo. Neustálý dlouhodobý trénink zdokonaluje dovednosti, což je důležité zejména pro bicí a baskytaru, ale ostatní interpreti bez toho nemohou žít. Obzvláště obtížné, pokud jde o jakýkoli soubor. Pro lidi může být obtížné přizpůsobit se jeden druhému, aniž by v práci dělali chyby. Aby vše klaplo, pořádají se společné zkoušky, kdy muzikanti opakují pasáže stále dokola, leští sebemenší hrubost a dovádějí je k dokonalosti. A bez smyslu pro rytmus to prostě nejde.