Vlastní analýza učebního materiálu (skupina seniorů) na dané téma. Rozbor hodiny, výukový a metodický materiál o rozvoji řeči (mladší skupina) na téma Rozbor hodiny čtení beletrie

Cíl: upevnit znalosti dětí o literárních žánrech knih; přimět vás číst knihy; naučit se s knihami zacházet opatrně

úkoly:

1. Vývojové

Rozvíjet intonaci, image a kreativní vnímání

Rozvíjet schopnost účastnit se skupinových konverzací

Rozvíjet schopnost psát dialog

2. Vzdělávací

Naučte děti zprostředkovat obraz hrdinů pomocí emocí a intonací

Upevnit znalosti dětí o literárních žánrech knih

3. Vzdělávací

Pomozte vytvořit emocionální náladu

rozvíjet schopnost soucítit, vcítit se, radovat se, komunikovat

Vytvořit podmínky pro seberealizaci

Aktualizovat problém nutnosti šetrného zacházení s knihami

Povzbuďte děti, aby četly beletrii

Práce se slovní zásobou: encyklopedie, žánr, knihovna

Přípravné práce:

  • Konverzace o knižních žánrech;
  • Úvod do přísloví, příběhů, hádanek, básniček, pohádek, říkanek;
  • Rozhovor o péči o knihy;

Analýza cílů a záměrů.

Lekce probíhala v přípravné skupině. Lekce se skládala ze tří vzájemně propojených etap, během kterých děti postupně prováděly různé akce. Tato struktura je zcela opodstatněná, protože každá fáze lekce je zaměřena na řešení určitých problémů a nabízí výběr metod a technik. Cíle a cíle odpovídají cílům federálního státního vzdělávacího standardu pro vzdělávání. K dosažení cíle bylo vytvořeno vzdělávací prostředí a cíle odpovídající věkovým možnostem. Existuje souvislost mezi cíli a cíli a tématem vzdělávacích aktivit. Úkoly byly formulovány specificky a odpovídaly úrovni rozvoje skupiny.

Analýza organizace organizovaných vzdělávacích aktivit.

Během hodiny byl použit model činnosti zaměřený na člověka. Děti prokázaly znalost softwarového materiálu. Převažovaly otázky problémového charakteru. K aktivaci dětí byly použity následující metody:

1. Slovní

2. Vizuální - demonstrace

4. Hraní

a techniky: hra, instrukce, demonstrace, výtvarný projev, povzbuzování, rozhovor.

Všechny děti mezi sebou volně mluvily. Držel jsem se dospělé pozice - „blízko“ nebo „strana“.

Na začátku lekce jsem pomocí technik vyvolala v dětech vnitřní potřebu zahrnout se do aktivity, děti byly požádány, aby pomohly chlapci najít jeho knihu, tím byly děti do aktivity zařazeny. Tato technika odpovídá věku a individuálním vlastnostem dětí. Byly vytvořeny podmínky pro to, aby děti vědomě přijaly „dětský“ cíl. (Víla pozvala děti do své kouzelné země „Knihovna“). „Dětský“ cíl odpovídal individuálním charakteristikám, specifikům osobních motivů, emocionální sféře a kognitivnímu zájmu dětí ve skupině. V rámci přípravy na hodinu byly vybrány a vyrobeny ukázkové a prospektové materiály s ohledem na věkové charakteristiky a zájmy dětí. Umístění dětí do prostoru je promyšlené. Při práci s dětmi jsem používal konverzaci, hádanky k testování inteligence a hry - to vše přispělo k efektivitě lekce, duševní činnosti a rozvoji dětské řeči. Všechny prvky lekce logicky spojuje společné téma.

Analýza vzdělávacích aktivit.

Snažila jsem se v dětech vzbudit zájem o činnost a zpestřit látku a úkoly. Množství informací bylo dostatečné. Použita kombinace metod sebehodnocení. Při vzdělávacích aktivitách se kombinovaly různé formy práce:

Skupina;

Individuální.

Během hodiny byla sledována integrace vzdělávacích oblastí: „kognitivní rozvoj“, „sociálně-komunikační rozvoj“, „rozvoj řeči“, „fyzický rozvoj“, které byly realizovány v souladu s věkovými možnostmi a charakteristikami dětí.

Materiál pro výchovnou situaci byl vybrán na úrovni přístupné dětem, odpovídal jejich psychickým a věkovým charakteristikám a byl racionální pro řešení stanovených cílů a záměrů. Děti byly aktivní, pozorné a cítily se dobře. Během hodiny převládal dialogický styl komunikace. Míra náročnosti úkolů odpovídala možnostem dětí, při výběru obsahu, forem podpory a stimulace tvůrčí činnosti byly zohledněny individuální charakteristiky dětí. V průběhu celé vzdělávací situace byla zachována kontinuita děje, přítomnost logického propojení mezi jednotlivými etapami, zachování cílů, motivace a smysluplný přístup k činnosti v každé etapě. To vše potvrzují výsledky naší činnosti.

Věřím, že forma organizace lekce, kterou jsem zvolila, byla poměrně efektivní a dynamická. Styl komunikace byl převážně demokratický. Snažila jsem se být dětem partnerem, asistentem a dodržovat normy pedagogické etiky a taktu. Snažila se konstruovat svá prohlášení kompetentně a snadno, aby jim děti rozuměly, povzbuzovala děti k iniciativě a nezávislosti a podporovala individuální úspěchy dětí.

Tato struktura lekce je zcela oprávněná. Protože každá fáze lekce je zaměřena na řešení určitých pedagogických problémů a nabízí výběr adekvátních metod a technik. Děti si při řešení úkolu mohly samostatně zvolit materiál a způsob jednání.

Věřím, že cíle stanovené v lekci byly splněny. Aktivita splnila svůj cíl.


Sebeanalýza lekce

Introspekce
hodiny literárního čtení v seniorské skupině „Příběhy Alexandra Sergejeviče Puškina“ pod vedením učitele městské vzdělávací instituce „Progymnázium č. 2 státního podniku Terek“
Dva měsíce jsme se zabývali projektovými aktivitami na téma „Pohádky A.S. Puškina“: studovali jsme biografii A.S. Puškina, seznamovali se s jeho pohádkami, vyráběli řemesla, byla organizována společná kreativní práce mezi rodiči a dětmi na ilustraci Puškina. pohádky.
Výsledkem projektové aktivity byla tato lekce podle rozvojového programu „Rainbow“, která měla trojjediný cíl: výuka, rozvoj, vzdělávání.

1. Vzdělávací cíle:

Rozvíjet zájem o beletrii;
- rozšířit znalosti dětí o pohádkách A.S.
- rozvíjet komunikační dovednosti.

2. Vývojové úkoly:

Naučte se poslouchat rytmus a melodii textu;
-výrazně pomáhat, používat mimiku a gesta, účastnit se představení;
-vytvářet emocionální postoj k básníkovým dílům;
- naučit se analyzovat činy hrdinů, navazovat souvislosti, dělat zobecnění a závěry;
-aktivovat paměť, pozornost, myšlení;
- rozvíjet kognitivní zájem.

3. Výchovné úkoly:

Pěstovat lásku, uctivý přístup a hrdost na Puškina;
-vyvinout pečlivý přístup ke knize;
- posílit schopnost dětí vyjádřit své znalosti a dojmy v produktivních činnostech;
-rozvíjet občanské cítění, pěstovat morálku, laskavost, vnímavost a vlastenectví.
- vyvolat emocionální odezvu v duši každého dítěte při studiu látky.

4. Vybavení:

Obrazovka, notebook, nedokončená falešná „Zlatá rybka“, portrét A.S. Puškina, svíčky, projektor, živé ryby.

5. Použité technologie:
 hraní;
 informace a komunikace;
 design;
 orientovaný na osobnost;
 zdravotně nezávadné;
 integrované učení.

Všechny části lekce byly vzájemně propojeny.
Plynule přecházela z jedné části do druhé.
V první fázi, spoléhat se na znalosti dětí, si vzpomněli na hlavní fakta a události ze života A.S. Puškina a na základě nich byly dány nové.
Velký zájem dětí vzbudila dramatizace úryvku z pohádky „O caru Saltanovi“, ve které si žáci skupiny zahráli. Děti zde prokázaly své znalosti pohádek, komunikační dovednosti, výtvarnost a schopnost chovat se před publikem.
V další části jsem integroval beletrii s výukou gramotnosti. Zde žáci prokázali znalost písmen a schopnost plynule číst text.
K další pohádce jsem přešel přes hádanku o kohoutkovi, která děti přiměla k zamyšlení.
Během lekce jsem se snažil zintenzivnit duševní aktivitu a kognitivní zájem prostřednictvím různých pedagogických technologií.
Kladla problematické otázky, ke kterým měly děti vyjadřovat své názory, argumentovat a vyvozovat závěry.
Naučila mě poslouchat a naslouchat svým soudruhům a učiteli, jak to vyžaduje rozvojový program Rainbow.
Podle mého názoru byl vzhled živé mluvící zlaté rybky překvapivý. A s velkou touhou a nadějí žádají ryby, aby splnily jejich přání.
Do hodiny beletrie byly integrovány výtvarné a produktivní činnosti dětí.
V průběhu lekce jsem si obohacovala slovní zásobu a rozvíjela komunikační schopnosti dětí, což má pozitivní vliv na rozvoj řeči v podmínkách bilingvismu.
To vše probíhalo živě a zajímavě v uvolněné atmosféře.
Zdravotně nezávadné technologie byly zajištěny dobrým hygienickým stavem prostor, změnou typů aktivit dětí, pohybovým cvičením uprostřed vyučování a příznivou psychickou atmosférou.
Myslím, že děti během projektových aktivit získaly mnoho nových poznatků a emocionálního potěšení.
Cílem této dvouměsíční projektové aktivity bylo sjednocení rodinných příslušníků a mravní výchova mladé generace.
Podle mého názoru jsem dosáhl všech svých cílů a cílů.

Ljudmila Matveeva
Sebeanalýza vzdělávacích aktivit pro četbu beletrie „Literární salonek „Knihy v naší knihovně“

Sebeanalýza přímé výchovné činnosti v četbě beletrie.

Podrobit: Literární salonek „Knihy v naší knihovně“.

Pedagog: Matveeva L.O.

Typ: integrované (komunikace (rozvoj řeči) spolu se seznamováním s beletrií s prvky dramatizace).

Předkládaný souhrn je postaven v souladu s federálním státním vzdělávacím standardem pro vzdělávací vzdělávání a také s didaktickými a obecnými pedagogickými zásadami:

Princip návaznosti (lekce byla postavena na základě předchozích hodin a společných akcí učitele a dětí)

Princip činnosti (motivace a zájem zůstaly zachovány)

Zásada přístupnosti (odpovídající individuálním vlastnostem dětí)

Princip psychické pohody (důvěra, klid, dobrá vůle)

Účel GCD: systematizovat znalosti dětí o hlavních žánrech ruské literatury.

Cíle GCD byly vybrány v souladu se vzdělávacím programem MDOU „Májová mateřská škola „Solnyshko“.

Během lekce byly vyřešeny následující úkoly:

rozvíjet emocionálně expresivní řeč (používat logický stres, pauzu, rozumět obsahu literární fráze, používat neverbální formy expresivní řeči (schopnost intonace, přenášet emoce a empatii pomocí gest, mimiky);

rozvíjet komunikační dovednosti a osobní interakci předškoláků při plnění společných úkolů;

rozvíjet souvislou řeč, představivost, fantazii, myšlení a schopnost jednat ve shodě podle ústních pokynů;

zlepšit schopnost smysluplně a expresivně převyprávět literární texty, dramatizovat je, používat řeč jako prostředek komunikace;

podporovat projev zájmu o sémantickou stránku slova; zlepšit dialogické a monologické formy řeči;

pěstovat zájem o ruskou kulturu a vštípit lásku k literatuře a knihám.

Při přípravě na hodinu byly zohledněny požadavky programu: integrace oblastí, věková charakteristika dětí, řešení výchovných a výchovných problémů v jednotě, zohlednění ustanovení o vedení činností a střídání druhů činností, vytváření uvolněné atmosféra, interakce s vedoucí rolí dospělého.

Byly použity následující materiály: Portréty spisovatelů I. A. Krylova a K. D. Ushinského. Výstava knih ve skupinové knihovně. Didaktická hra „Vyberte říkanku pomocí obrázků“. Mnemotables. Kostýmy: lišky, vrány, zajíci, psi, kachny, Vasja; dispozice: smrk, plot, dům, rybník. Kniha „Žánry ruské literatury“, čtyři listy papíru Whatman pro navrhování stránek knihy. Vizuální materiály: kvaš, akvarel, barevné tužky, voskové tužky, pastelky, štětce, nádoba na vodu. Zvukový záznam (hudební doprovod divadelních aktivit).

Přípravné práce: Seznámení s díly I. A. Krylova a K. D. Ushinského, zkoumání ilustrací k jejich dílům. Rozhovory o bajkách, dramatizace úryvků z bajek. Rozhovor o žánrech ruské literatury. Učení bajek, básniček, pohádek, příběhů, dramatizace. Výroba knížek o žánrech ruské literatury a výstavnictví.

Během lekce byly použity různé metody a techniky:

slovní (vyprávění básní, pohádek, příběhů, čtení bajek, hádanek, rozhovor, otázky, vysvětlování);

vizuální (mnemotechnické tabulky, portréty ruských spisovatelů);

praktická (didaktická hra „přiřaď říkanku k obrázku“, hudební doprovod, tvorba knihy „Žánry ruské literatury“).

hraní her (dramatizace pohádky, bajky, příběhu, tělesného cvičení.)

Použití výše uvedených technik přispělo k vedení lekce v pohodlném, emocionálně nabitém prostředí. Během celé hodiny byly děti aktivní a zaujaté.

Délka lekce odpovídá normám.

Závěr: Cíl lekce byl splněn, znalosti dětí o hlavních žánrech ruské literatury byly systematizovány, zadané úkoly byly podle mého názoru splněny.

Publikace k tématu:

Formy práce s rodiči na četbě beletrie FORMY PRÁCE S RODIČI NA FIKACI 1. SEMINÁŘE 2. WORKSHOP 3. KONZULTACE pro rodiče. 4. SOUTĚŽE - Čtenáři.

Téma: „Návštěva pohádky“ Cíle: Vzdělávací oblast „Sociální a komunikativní rozvoj“ 1. Formujte pozorně, starostlivě.

Zkušenosti s doplňkovou četbou beletrie Nabízím svým kolegům své zkušenosti s doplňkovou četbou beletrie s dětmi, abych jim vštípil dovednosti plné textové analýzy.

Otevřená lekce čtení beletrie „Medvěd Burik“ Poznámky k beletrii na téma: „Burik the Bear“ II juniorská skupina Karanova M. S. Educator, Surgut Software.

VÝHLEDOVÝ PLÁN UVÁDĚNÍ BEELE VE SEKUNDÁRNÍ SKUPINĚ PRO ŠKOLNÍ ROK 2014-2015 č. Téma Cíle Materiál.

Dlouhodobé plánování četby beletrie ve střední skupině 1. – 4. září – Čtení popěvků, písniček, říkanek. "Kbelík Slunce..." str. 105 "Nohy, nohy, kde jsi byl?" strana 138 „Ne! Don! Don!" strana 3.

Milý Předseda Státní atestační komise, vážení členové komise, vážení studenti.

Dovolte mi, abych Vám představil svou závěrečnou kvalifikační práci na téma: „Rozvoj slovní zásoby starších předškoláků v procesu seznamování s beletrií“.

Účinkuje student 5 “A” skupiny Borisova E.G.

Vědecký vedoucí: Fedorova Tatyana Viktorovna

Čteme: Úvod - relevance, problém, objekt, předmět, účel, cíle výzkumu, hypotéza výzkumu, vědecká novost výzkumu, teoretický a praktický význam...

V kapitole 1 jsme studovali teoretické aspekty problému rozvoje slovní zásoby u dětí staršího předškolního věku.

Provedli jsme psychologickou a pedagogickou analýzu tvorby slovníku starších předškoláků, zkoumali rysy vývoje slovníku dětí staršího předškolního věku a určili metodiku tvorby slovníku předškoláků v procesu seznamování s beletrií. .

V kapitole 2 jsme provedli experimentální práci na rozvoji slovní zásoby dětí v procesu seznamování se s beletrií.

Účelem experimentální práce bylo: zjistit úroveň rozvoje slovní zásoby dětí ve věku 6-7 let; vývoj a testování využití beletrie a její vliv na rozvoj slovní zásoby starších předškoláků.

Cíle experimentální studie:

  • 1. Zjistit úroveň rozvoje slovní zásoby dětí ve věku 6-7 let;
  • 2. Vyvinout a otestovat program pro použití beletristických děl;
  • 3. Zjistit dopad vytvořeného programu na úroveň rozvoje slovní zásoby dětí 6-7 let.

Účel zjišťovacího experimentu: vybrat diagnostické techniky a zjistit úroveň rozvoje slovní zásoby dětí 6-7 let.

  • 1. Vyberte techniku, která splňuje podmínky našeho experimentu.
  • 2. U dětí ve věku 6-7 let provést diagnostické vyšetření zaměřené na zjištění úrovně rozvoje slovní zásoby.

Z různých diagnostických technik jsme použili techniku ​​L.S. Vygotsky, O.N. Usanova „Diagnostika rozvoje slovní zásoby“, která zahrnovala čtyři úkoly.

Účel této techniky: studovat kvantitativní a kvalitativní rozvoj slovní zásoby dětí ve věku 6-7 let.

Na základě diagnostických výsledků a podle kritérií byly děti rozděleny do úrovní. (Tabulka 5) [Příloha 5]

Úroveň 1 (nízká)

7 dětí (35 %) bylo klasifikováno jako nízká úroveň. Tyto děti nemají vyvinutou slovní zásobu. Děti v řeči zřídka používají antonyma, slovesa, přídavná jména a často chybují.

Úroveň 2 (středně pokročilá)

10 dětí (50 %) bylo klasifikováno jako průměrné. Děti v této skupině obvykle používají v řeči antonyma, přídavná jména, slovesa a zobecňující slova, ale jejich používání není časté. Děti mají potíže s výběrem antonym a synonym pouze pro jednotlivá slova.

Úroveň 3 (vysoká)

3 děti (15 %) byly klasifikovány jako vysoké. Děti v této skupině používají přídavná jména, antonyma a slovesa. Umět zvolit správná zobecňující slova. U dětí na této úrovni je rozvoj slovní zásoby přiměřený věku.

Kvalitativní analýza výsledků zjišťovacího experimentu umožnila provést kvantitativní zpracování získaných výsledků. Jsou uvedeny v diagramu, který ukazuje počet dětí přiřazených ke každé úrovni a také procento z celkového počtu studovaných dětí.

Vysoká úroveň - 3 děti; průměrná úroveň - 10 dětí, nízká úroveň - 7 dětí.

Jak vidíte, 15 % dětí patří k vysoké úrovni, 50 % dětí k průměrné úrovni a 35 % dětí k nízké úrovni.

Zjišťovací experiment ukázal, že úroveň rozvoje slovní zásoby u dětí není dostatečně vysoká a výsledky zjišťovacího experimentu umožňují upozornit na následující nedostatky:

  • - chudoba aktivní slovní zásoby;
  • - neschopnost dětí vyjádřit své myšlenky slovy.

Výsledky zjišťovacího experimentu naznačují potřebu cílené, systematické práce na rozvoji slovní zásoby dětí.

Další fáze naší práce byla:

Výběr a testování programu pro využití beletristických děl v různých typech dětských aktivit.

Cíl: vyvinout a otestovat program pro využití beletrie v procesu rozvoje slovní zásoby dětí ve věku 6-7 let, a to nejen v procesu vzdělávacích aktivit, ale i v jiných typech aktivit.

  • 4. Vyberte beletristická díla, která učitel využije nejen ve speciálně organizovaných třídách, ale i v jiných typech dětských aktivit.
  • 5. Vyvinout program pro tvorbu slovníku s využitím vybraných děl beletrie.
  • 6. Vyzkoušejte vypracovaný program na předškolácích ve věku 6-7 let.
  • · Považovat čtení za vážnou a důležitou činnost s dětmi;
  • · Vytvořte podmínky pro naslouchání, nerozptylujte dítě;
  • · Číst expresivně, vzbudit v dítěti zájem o čtení;
  • · Diskutujte o tom, co jste poslouchali, prohlédněte si ilustrace.

Program pro použití beletristických děl v různých činnostech

U 6 dětí se úroveň vývoje zvýšila z průměrné na vysokou, u 6 dětí vzrostla z nízké úrovně na průměrnou.

Obrázek ukazuje, že všechny děti vykazovaly pozitivní dynamiku v rozvoji slovní zásoby. I když se děti nezlepšily, jejich výsledky v určitých ukazatelích se zlepšily.

Analýza výsledků po formativním experimentu ukazuje účinnost komplexu metod a technik, které jsme vyvinuli. Skupina zlepšila své výsledky. Procento dětí s nízkou úrovní vývoje bylo 0 %. V souladu s tím se počet dětí s průměrnou úrovní vývoje zvýšil o 5 % a s vysokou úrovní vývoje o 30 %.

Během práce byly zaznamenány následující změny:

U dětí se zvýšil zájem o beletrii, v řeči používají přídavná jména, slovesa, antonyma, přirovnání a zobecnění; v hrách na hraní rolí děti samostatně hrají děj literárních děl.

Beletrie ve výchovné práci s dětmi byla využívána integrovanou formou jak ve třídě, tak v procesu samostatné činnosti. Svou práci jsme založili na následujících základních principech:

  • - za prvé, na pečlivém výběru materiálu, určeného věkovými možnostmi dětí;
  • - za druhé integrace práce s různými oblastmi výchovné práce a typy dětských činností;
  • - za třetí, aktivní začleňování dětí;
  • - za čtvrté maximálně využít vývojový potenciál literárního díla při vytváření řečového prostředí.

Na základě výsledků kontrolního experimentu tedy můžeme dojít k závěru, že systematickou prací na rozvíjení dětské slovní zásoby v procesu používání beletristických děl lze dosáhnout hmatatelných výsledků.

Na základě analýzy experimentální práce můžeme dojít k závěru, že se potvrdila naše hypotéza, že beletrie přispěje za určitých podmínek k rozvoji slovní zásoby 6-7 letých dětí.

Plán úkolů pro tematickou zkoušku

Datum: 15. 10. 2012 - 18. 10. 2012

Účel ovládání: Zjistit efektivitu práce MBDOU při seznamování předškoláků s beletrií.


Problémy s ovládáním

Kontrolní metody

Obsah ovládání

Termíny

Kdo diriguje

ZUN děti

Pozorování a analýza přímých vzdělávacích aktivit.

Organizace GCD, dodržování struktury GCD, hlavní etapy práce s literárním textem, knihou.

15.10.12 - 18.10.12

Pedagogická komise

Pozorování a rozbor neregulovaných činností: společné aktivity učitele a dětí (pozorování, rozhovory, četba beletrie, prohlížení ilustrací); samostatná činnost dětí.

Analýza práce učitele s dětmi, aby se seznámili s beletrií ve společných aktivitách (denní čtení „pro duši“); organizace vzdělávacích aktivit ve vzdělávací oblasti „Čtení beletrie“; vytvoření předmětově-vývojového prostředí, které uvádí dítě do světa knižní kultury.

15.10.12 - 18.10.12

Pedagogická komise

Plánování práce s dětmi

Analýza software a metodická podpora, rozvrhy učitelů.

Systém práce k seznámení se s beletrií naučných knih, provázanost s jinými druhy činností, samostatná verbální komunikace.

Dostupnost dlouhodobého plánu práce v oblasti, promítnutí práce do kalendářního plánu.



15.10.12 - 18.10.12



Vytváření podmínek

Analýza předmětově-vývojového prostředí.

Vytváření tematického vývojového prostředí, které uvádí dítě do světa knižní kultury: dostupnost knih v Centru knihy v souladu s věkem dětí, rozmanitost typů knih, dodržování zásad výběru dětských knih, estetika designu, vitríny na kresby podle literárních děl, ilustrace podle literárních děl, portréty dětských spisovatelů.

15.10.12 - 18.10.12

Pedagogická komise

ZUN pedagogů

Pozorování. Konverzace. Sebeanalýza událostí.

Znalost softwarových úloh. Metodika provádění vzdělávacích aktivit ve vzdělávacím oboru „Čtení beletrie“. Vedení samostatných činností dětí. Vlastnosti organizace pedagogického procesu.

15.10.12 - 18.10.12

Krasnova R.V. Biryuchevskaya O.A.

Práce s rodiči

Analýza dokumentace, vizuální ped. propaganda; pozorování procesu komunikace mezi učitelem a rodiči.

Práce na toto téma, přítomnost společných aktivit.

15.10.12 - 18.10.12

Krasnova R.V. Biryuchevskaya O.A.

Odkaz

na základě výsledků tematické kontroly

„Seznamování předškoláků s beletrií“
V souladu s ročním plánem práce vyrovnávací mateřské školy č. 37 „Rodnichok“ na akademický rok 2012 – 2013 a na základě objednávky č. v období od 15.10.2012 do 18.10.2012 byla provedena tematická kontrola. realizované ve věkových skupinách na téma „Seznamování předškoláků s beletrií“.

Účel kontroly: zjistit efektivitu MBDOU při seznamování dětí předškolního věku s beletrií.

Řídicí program:


  • plánování práce s dětmi;

  • vytváření podmínek;

  • ZUN děti;

  • ZUN pedagogů;

  • práce s rodiči.
Kontrolní metody

  • přímé pozorování a analýza vzdělávacích aktivit;

  • pozorování a rozbor neregulovaných činností: společné aktivity učitele a dětí (pozorování, rozhovory, četba beletrie, prohlížení ilustrací); samostatná činnost dětí;

  • analýza plánování výchovně vzdělávací práce s předškoláky;

  • analýza oborově-vývojového prostředí, podmínek pro organizování dětských aktivit zaměřených na seznámení dítěte s knihou;

  • analýza forem pedagogického vzdělávání a interakce s rodiči s cílem seznámit předškoláky s beletrií.

Při kontrole bylo zjištěno:

Seznamování předškoláků s beletrií probíhá na základě dlouhodobého a kalendářního plánování. Mezi dlouhodobé plány patří seznámení s uměleckými díly v souladu s programem výchovy a vzdělávání dětí „Od narození do školy“ N.E. Veraksa a Regionální předškolní vzdělávací program R. K. Shaekhova.

Analýza kalendářového plánování ukázala, že pedagogové chápou význam dětské beletrie pro komplexní rozvoj dítěte. V této souvislosti učitelé plánují přímé vzdělávací aktivity ve vzdělávací oblasti „Čtení beletrie“, „čtení pro duši“ před spaním, výtvarné a řečové aktivity s dětmi při organizování různých běžných chvil. Básničky a hádanky se používají při pozorováních na vycházce. Pořádají se čtení různých výtvarných děl, následuje povídání, dramatizace pohádek a povídek. V mladších skupinách pomáhají říkanky a vtipné písničky navodit pozitivní emoční náladu při kulturních a hygienických procedurách, jídle, spaní a oblékání na procházku.

V této oblasti byste měli věnovat pozornost plánování individuální práce s dětmi. Kromě toho je nutné promyslet a naplánovat různé formy práce s předškoláky, abychom je seznámili s četbou beletrie.

Studium vývojového prostředí, které přispívá k tomu, aby se děti seznámily s fikcí, ukázalo, že všechny skupiny jsou vybaveny centry knih, které odpovídají „zákonu věkové korespondence“ a „zákonu věkové perspektivy“. Střediska disponují bohatým knižním fondem různých žánrů (pohádky, básně, povídky, encyklopedie), jsou zde díla stejného autora z různých nakladatelství. Jsou zde portréty dětských spisovatelů, materiály o jejich tvorbě, ale málo materiálu o ilustrátorech. Kromě knih mají centra různé tematické složky a alba, ilustrace k dílům, vzdělávací hry a vybavení pro „knihovní nemocnici“. Byly však zjištěny drobné nedostatky v návrhu středů knihy. Ve střední, seniorské a tatarské skupině bylo špatně zvoleno místo pro organizaci prohlížení knih. V první juniorské, přípravné a tatarské skupině je málo knih různých formátů. Po konzultaci „Knižní centrum v MŠ“ však byly všechny přestupky odstraněny a doplněny novými knihami a estetickým vybavením. Kromě toho se v Knižních centrech objevily dětské kresby podle jejich oblíbených děl a didaktických her „Hrdinové pohádek“.

Analýza přímo hodnocených vzdělávacích aktivit ve vzdělávací oblasti „Čtení beletrie“ ukázala, že pedagogové mají dovednosti expresivního čtení, organizování rozhovoru na základě přečteného díla a dokážou dětem zprostředkovat smysl a ideový obsah díla. Učitelé starší a přípravné školní skupiny (Chupakhina O.V., Natalina L.V.) využívají ukázky fragmentů animovaných filmů; Salimová R.R. - loutkové divadlo.

Během procesu čtení učitelé vykládali slova, kterým děti nerozuměly, a ukazovali obrázky v knihách. Používání demonstračního materiálu a zkoumání ilustrací k dílům přispělo k rozvoji samostatného zkoumání knih u dětí, stejně jako k lásce a zájmu o beletrii.

Přímo recenzovaná výchovná činnost v přípravné skupině do školy (učitelka L.V. Natalina) ukázala, že děti mnohá díla nejen znají, ale dokážou pojmenovat a rozpoznat autory těchto děl, znát a pojmenovat různé žánry (pohádka, povídka, poezie) .

Za zmínku také stojí, že děti umějí pozorně naslouchat dílům a jsou aktivní ve verbálním dialogu.

Požadavky programu splňují i ​​řečové dovednosti dětí 2. juniorské skupiny. Děti vědí, jak naslouchat učiteli, rozumět jeho řeči a emocionálně reagovat na učitelovy podněty k napodobování charakteristické pro konkrétní postavu v pohádce nebo říkance. Mnoho dětí již ve své řeči používá složité věty, když odpovídá na otázky učitele.

Pozorování předškoláků během vyučování, analýza jejich řečové aktivity a správné používání lexikálních a gramatických struktur, individuální rozhovory s dětmi tedy naznačují, že obecně řeč dětí v předškolních skupinách odpovídá normě, s výjimkou její fonetická stránka. Tento výsledek je ukazatelem systému práce s předškoláky.

Aby se zlepšila kvalita práce na vývoji řeči dítěte, stojí za to věnovat pozornost následujícím požadavkům:

Ve všech skupinách dbát nejen na obohacování aktivní i pasivní slovní zásoby dětí, konstrukci gramaticky správných výroků, ale také na rozvoj obrazné řeči u předškoláků. Děti se musí naučit používat epiteta, metafory a další prostředky umělecké expresivity v řeči. K tomu může napomoci četba dětské beletrie, didaktické hry a živá komunikace mezi dospělým a dítětem.

Z rozboru rozhovorů s dětmi vyplynulo, že mnoho dětí nezná jména spisovatelů a básníků, jejichž díla četla ve školce. K tomu je potřeba promyslet zajímavé formy práce s dětmi a rodiči. Například navrhování tematických výstav nebo pořádání večerů věnovaných dílu spisovatelů, seznamování se s jejich životopisy, oslava názvu díla, pořádání intelektuálních maratonů, navrhování layoutů podle oblíbených pohádek, podněcování k vytváření a obohacování rodinných dětských knihoven , návštěva dětské knihovny.

Z analýzy práce s rodiči vyplývá, že práce na seznámení předškoláků s četbou beletrie se omezuje pouze na takové formy práce, jako je návrh leporelo a obrazových informací, příprava na tematickou soutěž v kreslení na základě prací a čtenářskou soutěž.

Závěr: práce MŠ při seznamování předškoláků s beletrií je efektivní.


  1. Naplánujte si individuální práci s dětmi v Knižním centru.
Termín: trvale.

  1. Zpestřit formy práce s dětmi, aby se předškoláci seznámili s beletrií.

  1. Pořádejte zábavu „Jsme přátelé s knihami“.

  1. Zintenzivnit a diverzifikovat interakci s rodiči, aby se u předškoláků rozvinul zájem o čtení knih.
Termín: ihned.

  1. Připravte brožury a doporučení pro rodiče, jak organizovat rodinné čtení.
Termín: nejpozději do 12.1.2012.
Členové komise:

Vedoucí MŠ_________ Krasnova R.V.

Vedoucí učitel ____________ Biryuchevskaya O.A.

Pedagog ___________ Chupakhina O.V.


Seznámení:

Vafina G.S.

___________

Malykhina V. N.

___________

Idrišová Yu.R.

___________

Minnigaleeva N.I.

___________

Koshel E.V.

___________

Nabiullina F.A.

___________

Krupenčenko I. V.

___________

Natalina L.V.

___________

Kurguzkina N.A.

___________

Salimová R.R.

___________

Lapshova N.V.

___________

Chupakhina O. V

___________

Analýza mapy

přímo vzdělávací činnost ve vzdělávací oblasti

"Čtení beletrie"


Předmět ______________________________________________________________________________________

Datum ______________________________________________________

Věková skupina _______________________________________

Počet dětí _____________________

Celé jméno učitel ________________________________


Kritéria pro hodnocení práce učitele

Úroveň hodnocení

vysoký

přijatelný

krátký

Byla dodržena struktura GCD pro seznámení s beletrií?

Připravil učitel děti na vnímání uměleckého díla?

Bylo dosaženo cíle přípravné práce před čtením - vzbudit zájem o hlavní postavu nebo téma, jev zobrazovaný v díle?

Byl text uměleckého díla čtený (vyprávěný) expresivně?

Pozorovali jste slova a vyvinuli jste schopnost vidět živé umělecké detaily?

Došlo k nějakému výkladu slov, kterému děti během hodiny nerozuměly?

Proběhla nějaká další práce na vývoji řeči dětí?

Vyjasnil se ideový obsah díla?

Byla nějaká práce na kolektivní recenzi knihy?

Bylo dáno doporučení pro samostatnou samostatnou práci s knihou nebo dílem?

Přispěla tato vzdělávací činnost k utváření lásky a zájmu o beletrii u dětí?

Závěr:

Hlavní učitel _________________

Učitel ______________

Analýza mapy vizuálních informací pro rodiče uvnitř

tématické ovládání

„Seznamování předškoláků s beletrií“


Kritéria analýzy

Věkové skupiny

1 ml.

2 ml.

St.

Umění.

Přípravka.

Tat.

Specifičnost informací

Dostupnost nabízeného materiálu

Stručnost materiálu

Estetický design vizuálních materiálů

Pedagogická vhodnost navržených materiálů

Formulář dodávky materiálu

Posuvné složky

Stojany

Obrazovky

Informační dopisy-poznámky, brožury pro rodiče

Indikátory: + optimální úroveň; PROTI přípustná úroveň; - nedostatečná úroveň

Karta pro kontrolu plánu výchovné práce v rámci

tématické ovládání

„Seznamování předškoláků s beletrií“


Směry výchovné práce

Věkové skupiny

1 ml.

2 ml.

St.

Umění.

Přípravka.

Tat.

Plánování přímých vzdělávacích aktivit „Čtení beletrie“

Každodenní čtení pro duši

Kreativní druhy čtenářských činností (grafické a slovní kreslení, psaní, tvorba dětských knížek atd.)

Práce s materiály Book Center

Společné aktivity s městskou dětskou knihovnou

Volný čas, zábava

Práce s rodinou

Indikátory: + optimální úroveň; PROTI přípustná úroveň; - nedostatečná úroveň

Dotazník pro rodiče

„Pěstování zájmu a lásky dětí ke knihám“

1. Máte doma dětskou knihovnu? (Vlastně ne.)

2. Jaká díla máte ve své dětské knihovně? (pohádky, básničky, naučné encyklopedie atd.) / podtrhni, co je potřeba/

3. Kupujete často knihy pro své dítě? (Často, zřídka.)

4. Co vás vede při nákupu knihy pro dítě? (zaškrtněte jedno políčko.)

Prohlížím si obsah

Beru v úvahu věk dítěte,

Vybírám si knihu podle ilustrací,

Koupím to náhodou.

5. Jak často čtete svému dítěti knihy?

Denní,

Dvakrát až třikrát týdně

Jednou za měsíc

vůbec nečtu.

6. Z čí iniciativy čtete knihy?

Na žádost dítěte,

Z vlastní iniciativy.

7. Mluvíte se svým dítětem o tom, co čtete? (Ano, ne, někdy.)

8. Vypráví vám vaše dítě o uměleckých dílech, se kterými se setkalo ve školce? (Ano, ne, někdy.)

9. Odebíráte dětské časopisy? Který? ________________________________________________

10. Jakou roli podle vás hrají knihy ve vývoji dítěte? (pište) ______________________________

______________________________________________________________________________________________

Děkujeme za spolupráci!