Lekce na téma „Ryby“ ve skupině seniorů. Shrnutí lekce kreslení pro starší skupinu "Pohádkové ryby v akváriu"

posílit u dětí seniorská skupina schopnost zobrazovat zvířata z kruhu a oválu a další podrobnosti, zobrazují kompozici ryb, které plavou v různých směrech.

Cíle lekce:

  • upevnit schopnost zobrazovat zvířata pomocí kruhu a oválu;
  • naučit se skládat kompozici, umístit hlavní výkres do středu a rovnoměrně rozmístit další detaily po celém listu;
  • ukázat barevnost a rozmanitost ryb mícháním barev a různé vybavení nanášení tahů (čáry, tahy, tečky, tupování);
  • „oživte“ kresbu pomocí fantazie a pomocí barev na papíře přeneste emoce a náladu odrážející se v hudbě.

Nástroje a materiály: kreslící papír, štětce různé tloušťky, kvašové barvy, paleta na míchání barev, psaní hudební kus A. Vivaldi „Jaro“, část 1, z houslového koncertu „The Seasons“.

Průběh lekce:

Kluci, chcete vědět, co dnes nakreslíme? Pak hádanku hádejte:

Vícebarevné sestry

Celý život stráví ve vodě.

Plavou a potápějí se obratně,

Baví je hrát si ve vodě?

Uhodli jste to? Samozřejmě jsou to ryby. kde žijí? Tato úžasná stvoření žijí pouze ve vodě - rybníku, řece, jezeře, moři nebo oceánu. Ale mohou bydlet i v našem domě. Jak? Ve speciálním domě pro ryby - akvárium, od latinské slovo"aqua" - voda, tzn. vodní dům. Kolik z vás má akvária? ?

Tito podvodní živočichové jsou velmi rozmanití – od nejmenších ryb, menších než nehet, až po obrovské žraloky. Barva může být naprosto libovolná, ale tvar je nejčastěji kulatý nebo oválný. Nakreslete kulatou rybu ve vzduchu (děti nakreslí prstem ve vzduchu kruh) a oválnou (ve vzduchu nakreslí ovál). Ovál může být zaoblený, široký (opakují tvar po učiteli ve vzduchu) a protáhlý, úzký (kreslí ve vzduchu dlouhý ovál).

Víte, že pozorovat ryby plavající ve vodě je nejen zajímavé, ale také užitečné: pomáhá nám to uklidnit se a relaxovat. Proto je velmi dobře, že máte ryby doma.

Vzhledem k tomu, že ryby můžeme pozorovat pouze přes vodu, zdají se nám trochu kouzelné a jsou zbarveny tak zářivě a nezvykle jako v pohádce. Co když jsou opravdu báječní a dokonce spolu mluví? Vraťme se k pohádce a zjistíme, o čem je řeč. (Hudba A. Vivaldiho „Jaro“, část 1).

Zavřete oči a poslouchejte hudbu, která nás přenese do jiného světa. Je hravá a jemná, jasná a lehká, okouzlující a trochu tajemná. Představte si, jak ryby plavou na tuto hudbu, jak se točí, padají, hrají si a navzájem se dohánějí. Skladatel to v hudbě přenesl velmi barvitě, dokonce je vidět, jak jsou tyto ryby barevné, světlé, lesklé a jak se třpytí. (Hudba končí).

Nyní znázorníme tuto pohádku na papíře barvami.

(Poté se zapne hudební skladba a hraje se až do konce práce na kresbě).

Přemýšlejte o tom, kolik ryb budete mít, jak budou umístěny na papíře, aby bylo místo pro každého, snadno plavaly a vzájemně si nepřekážely.

Nejprve si vyberte barvu ryby, poté nakreslete její obrys a vybarvěte kruh nebo ovál. Pro zesvětlení přidejte další barvu, smíchejte barvy, ozdobte pruhy, kruhy, skvrnami, tečkami nebo jinými detaily podle vašeho výběru.

Dokončíme kreslení ocasů a ploutví - dlouhých vlnovky, malé trojúhelníky a jakýkoli jiný tvar, který si sami vymyslíte; oči (tečky) a ústa - máčením.

Pod vodu můžete přidat oblázky, mušle, trávu a řasy. Přemýšlejte o tom, co se ještě děje ve vodě. Odpočinek prázdný prostor Natřete ji na plech bledě modrou barvou, abyste vytvořili rybu ve vodě.

Shrnutí:

Podívejte se, kolik jasných, nádherných ryb máte. Řekněte nám, o čem si povídají, co se mezi nimi děje v magickém, podmořském království. (Děti si sdělují své dojmy, každý mluví o své kresbě).

Položme nyní naše ryby do jednoho velkého akvária, aby se z nich staly přátelé.

Díla jsou shromážděna ve velkém obdélníku, kolem kterého je rám vyroben z lamel a zavěšen na stěně.

Osnovu hodiny kreslení zvířat připravil O. Kotlobay.

Světlana

GCD "Výtvarné umění" Kresba

"Ryby v akváriu"

Střední skupina.

Obsah programu:

Rozvinout schopnost umístit obrázek na celý list při přenášení výkresu,

Pokračujte v učení dětí kreslit siluety ryb, které plavou různé směry.

Rozvíjet představivost, výtvarné a kreativní schopnosti.

Rozvíjet dovednosti a schopnosti dětí ve výtvarném umění.

Vychovávat u dětí emocionální a estetické cítění a přesnost v práci.

Navodit pozitivní emoční náladu po celý den.

Upevnit znalosti dětí o akvarijních rybách.

Vzbuďte lásku k živé přírodě.

Přípravné práce:

Prohlížení živých ryb v akváriu, obrázky ryb v atlasech a na pohlednicích, sledování videí o akváriích.

Modelování ryb.

Čtení pohádky A. S. Puškina „Příběh rybáře a ryby“. Skládání postav ryb z různých geometrické tvary. Naučit se básničku o akváriu.

Poslech hudebního díla „Aquarium“ od Camille Saint-Saens.

Materiál a výbava:

Voskové pastelky 12 barev pro každé dítě

Listy zobrazující fragment akvária s jednou rybou.

Skutečné akvárium s rybami (nebo malé, přenosné).

Ukázkové obrázky ryb.

3-4 nové akvarijní ryby, které můžete přidat do akvária na konci lekce.

Hudební centrum s nahrávkami: Saint-Saëns „Aquarium“, zvuky přírody „The Sound of the Sea“.

Průběh lekce

Hraje hudba Saint-Saëns "Aquarium".

vychovatel: Lidi, co je to za hudbu?

Poslouchat hádanka:

Tráva a jeskyně jsou drobky,

Čistá voda...

Hrají si v něm ryby -

Je tam nepořádek s rybami.

Dívám se - jedna z ryb

Mává na mě ploutví -

Zřejmě říká

O životě za sklem.

Odpovědi dětí.

vychovatel: Ty a já máme také akvárium a žije tam ryba. Ale myslím, že je tam sama smutná. Pojďme nakreslit její přátele - ryby. Jaký tvar má ryba? Co ještě mají ryby? (ploutve, oči, ústa, ocas, tělo pokryté šupinami. Může být různé velikosti, barvy)

Minuta z tělesné výchovy:

Ryba plave ve vodě

Ryby se baví hraním.

Ryby, ryby – neplechy

Chceme tě chytit.

Ryba se prohnula v zádech

Vzal jsem si strouhanku,

Ryba zamávala ocasem

Ryba rychle odplavala.

vychovatel: Nyní si sedneme ke stolům. Už tam na vás čekají voskovky a na listu je akvárium s rybičkou. Pojďme nakreslit její přátele. Co jiného je v akváriu kromě ryb? – řasy, oblázky (půda). Při práci zní klidná hudba se zvukem vln. Při práci učitel pomáhá, radí, nabádá.



Jaká nádherná akvária máme! A ryby byly šťastnější. Pojďme tančit jako ryby na nádhernou hudbu Saint-Saëns „Aquarium“.

Moment překvapení:

Zatímco děti

tanec v akváriu

spustit 3-4 nové

ryby (nejlépe jiné

barva a velikost).


vychovatel: Kluci, rybičky se skamarádily i v našem akváriu. Kolik tam bylo ryb? Kolik se jich objevilo? Kolik ryb je v našem akváriu?

Víte, jak můžete čerpat vodu v akváriu?

Naučím tě to večer.

Odpoledne učitel v podskupinách (2-3 osoby) seznamuje děti s vodovými barvami a pomáhá jim malovat vodu v akváriu Ukazuje, jak připravit barvy na práci barva voda Upozorňuje, že barva obrázek nezakrývá, ale obtéká ho, protože ryby jsou kreslené voskovkami.

Akvárium.

Akvárium, akvárium!

Kus mořského dna!

Akvárium, akvárium!

Tohle jsem neviděl:

Jsou zde zlaté rybky

dovádění v hlubinách

Jednoduché touhy

Narodili se ve mně:

Přál bych si být jako ryba

A plavat a potápět se,

A buďte stejně flexibilní

A vrtěj ocasem!

Shrnutí lekce pro starší děti s využitím netradičních technik kreslení

"Zlatá rybka"

Softwarové úkoly:

Rozvíjet schopnost tvořit expresivní obraz pomocí zlaté rybky nekonvenční techniky kresby - pointilismus, vitráže.

Rozvíjet umělecké vnímání, představivost, kreativní myšlení, jemné motorické dovednosti ruce.

Kultivujte přesnost a vytrvalost v práci.

Přípravné práce:

Rozhovor o obyvatelích moře a akvária, čtení pohádky A. S. Puškina „Příběh rybáře a ryby“, při pohledu na ilustrace na téma „Obyvatelé moře“

Materiály a vybavení:

Prezentace „Mimořádné ryby“, multimediální zařízení, hudební doprovod, akvárium s rybami, materiály potřebné k vytvoření kompozice

(plast ošetřený páskou ve formě akvária, barvení ryb, kvašové barvy s přídavkem lepidla).

Průběh lekce

Hudba hraje. ( Poslouchejte zvuk moře)

Q. Kluci, řekněte mi, co vám tato hudba připomíná?

Proč říkají, že moře je živé? (Odpovědi dětí.)

Q. Kdo tedy žije v akváriu a proč? (Odpovědi dětí.)

Zobrazit snímky multimediální prezentace

Otázka: Cestovatelé si již dávno všimli krásy malých ryb v teplých zemích a přivezli je k nám k chovu v akváriích.

Podívejte se, jak se ryby liší barvou a tvarem.

Kdo ví, čím je tělo ryby pokryto? Jaký je tvar těla ryby?

Jak myslíš, že nás vidí ryby? (ryby mají oči)

Ryby milují život ve vodě, to je její domov. (Odpovědi dětí.)

Ukaž mi, jaký tvar má tělo ryby. ( děti gestem obkreslují obrys ryba)

Co pomáhá rybám při plavání? (ocas, ploutve)

Pojďme si ukázat, jak plavou.

Fyzické cvičení "Ryby"

Ryba plave ve vodě (děti stojí v kruhu)

Ryby se baví hraním. (vlnové pohyby rukou)

Ryby, ryby, neplechu, (běh v kruhu)

Chceme tě chytit.

Ryba se prohnula v zádech (pohyby podle textu)

Vzal jsem si strouhanku,

Ryba zamávala ocasem

Ryba rychle odplavala.

Q. Pamatujete si, jakou pohádku jsme četli o rybách? (Příběh rybáře a ryby)

Tady je v našem akváriu zlatá rybka.

Zkoumání obyvatel akvária.

Je možné nakreslit zlatou rybku? (Odpovědi dětí.)

Dnes vám chci ukázat, jak nakreslit rybu v akváriu. Nejprve umístíme již nakreslenou mimozemskou rybu do našeho akvária a obrys obkreslíme barvou z tuby. Poté její tělo ozdobíme tečkami. Touto technikou jste již kreslili: pomocí tužky na konci s gumou jste nakreslili plachetnici. Dovolte mi připomenout, že tato technika se nazývá pointilismus. A dnes, v pointilistickém stylu, znázorněte zlatou rybku s vícebarevnými tečkami pomocí tuby barvy. Opakuji, jak se jmenuje technika, kterou použijete? ( Odpovědi dětí).

Q. Upozorňujeme, že akvárium není prázdné, jsou v něm řasy, oblázky, tráva a také je nakreslíme technikou pointilismu - tečkami.

Prstová gymnastika „Ryba“.

Ryba plavala a potápěla se
V čisté, teplé vodě.
Zmenší se, uvolní se,

Zahrabou se do písku.

Učitel připomene pravidla kreslení.

Samostatná práce dětí (hudební doprovod, v případě potřeby pomoc učitele).

Hotová akvária se shromažďují na jednom stole a děti si je prohlížejí.

Otázka: Kolik krásných, kouzelných ryb máme, a v průhledném akváriu jsou velmi jasně viditelné.

Čtení básně "Ryby".

Ryby se pohybují ploutvemi. Kalí čistou vodu.

Pojďme na oběd - děkuji. Nikomu to neříkají.

Žijí tak po staletí. A kam se podíváš, -

Ryby jen vděčně hýbou ploutvemi.

Proč takové ryby? Ano, mají vodu v puse!

A nikdy nebudou moci poděkovat.

Otázka: A naše ryby nejsou jednoduché, ale zlaté. Umí nejen mluvit, ale také plnit přání. Přej si a tiše pošeptej svým rybám. (Děti si něco přejí)

Relaxační cvičení "V čisté, mírné vodě plave šňůra ryb."

SHRNUTÍ KOMPLEXNÍHO (KONEČNÉHO) UZLU VÝKRESU TÉMA: "RYBY V AKVÁRIU"

Doplnila: Serebrennikova O.N.

učitel MBDOU "Mateřská škola č. 60" skupina 6 Polevskoy

Obsah programu:

  • Upřesnit a rozšířit znalosti dětí o podmořském světě a rozmanitosti jeho obyvatel v akváriu (čistou vodu, písek, kameny, rostliny řas).
  • Rozvinout: schopnost umístit obraz na celý list při zprostředkování děje, rozvíjet smysl pro rytmus, barvu, kompozici;
  • Pokračovat v učení dětí kreslit siluetu ryby, rozvíjet představivost, dětskou kreativitu při tvorbě a realizaci plánu, jako zdroj, který přináší radost dítěti a všem lidem kolem něj.
  • Vychovávat u dětí emocionální a estetické cítění, mravní cítění, touhu sympatizovat, vcítit se a pomáhat, opatrný postoj do okolní přírody.

Přípravné práce: zkoumání ilustrací ryb v akváriu, obrázky ryb na pohlednicích, v encyklopediích, vyřezávání ryb, skládání rybích obrazců z různých geometrických tvarů.

Materiál, vybavení: listy papíru (ve formě akvária) pro každé dítě, štětce, kvaš, sklenice,

Ukázkový materiál: akvárium s rybami, ukázkové obrázky ryb.

Průběh lekce

1. B. Vše sestaveno! Dospělí i děti! Můžeme začít! Ale nejdřív potřebujeme "Pozdravit!" .

T. Dnes jsem u školky potkala sluníčko, které k nám přišlo na návštěvu, sluníčko není jednoduché, ale kouzelné, kdo ho vezme do rukou, stane se nejmilejším a laskavé dítě. Pojďme to zkontrolovat! (prozraďte slunce a řekněte láskyplně jméno dítěte, které stojí vedle něj).

Q. Kluci, zavřeme oči a ocitneme se v zajímavém světě.

(falenograf ukazuje ilustrace akvarijních ryb)

Kde myslíte, že jsme skončili? (do podmořského světa)

- Kluci, kde žijí ryby? (V moři, řece, jezeře.)

Zkuste hádanku uhodnout.

V bytě je prosklené jezírko.

Řekni mi, jak se jmenuje? (Akvárium.)

V akváriu žijí i ryby

Poslouchej tady, verš. o rybím domě. Čtení básně dětem

vychovatel:

Existuje průhledný zázrak - dům,

Ve dne v noci jsou v něm ryby

Místo vzduch - voda,

Ryby bez něj nemohou žít.

Jsou tam mušle a šneci,

A rostliny jsou jako vlákna,

Rostou z písku

Říká se jim řasy.

Ryby plavou v kruzích

Usmívají se na sebe.

Ryby při pohledu přes sklo

Jsou příjemné a hřejivé.

2. Pohled na akvárium

– Co je v akváriu? (Písek, oblázky, řasy.)- Proč potřebujeme řasy v akváriu?

Děti. Ryby jedí řasy a řasy také uvolňují kyslík, který ryby dýchají.

Co myslíte, kam je lepší akvárium umístit, na světlo nebo do stínu?

Děti. Akvárium musí být dobře osvětlené pro růst podvodních rostlin.

– Už víte, že existují různé druhy ryb. (Prohlížení vzorků různých ryb, porovnání ryb)

Co mají všechny ryby společného?

Děti. Ryby mají hlavu, tělo, ocas a ploutve.

Čím je pokryto tělo ryby?

Děti. Tělo ryb je pokryto šupinami.

Proč to potřebují?

Děti. Chrání tělo ryby před poškozením.

Je to tak, když ryba plave po dně, může se zranit o ostré kameny a šupiny chrání tělo ryby.

– Co pomáhá rybám pohybovat se ve vodě? (Ocas, ploutve.)– Chtěli byste mít doma kousek sebe? podmořský svět– vlastní akvárium?

3. D/hra "Co chybí"

Pedagog: Řekni mi, jak vypadá ryba? Prohlídka modelu.

Pedagog: Ano, skutečně, chlapi, ryby vylézají z jiker, jikry se stávají potěrem a velké ryby rostou z potěru.

Pedagog: Jak by se lidé měli starat o ryby, aby se cítily dobře a měly miminka? Budou schopni přežít, pokud bude voda v mořích a řekách špinavá? Můžete udělat něco prospěšného pro ryby?

Naučte děti, že by se voda neměla znečišťovat, že by se potěr různých ryb neměl ničit a že by neměly chytat příliš mnoho ryb.

4. Tělesné cvičení

Plujeme podél teplé řeky, plaveme pohyby rukama.

Voda tiše šplouchá.

Na obloze jsou mraky jako ovce, natahují se - paže nahoru a do stran

Utíkali na všechny strany.

Vylézáme z řeky a jdeme na místě.

Pojďme se projít, abychom se oschli.

Nyní se zhluboka nadechněte, děti se posadí ke stolům.

A sedneme si na písek.

Q. Chtěli byste mít doma svůj vlastní kousek podmořského světa - své vlastní akvárium? Pak pojďme kreslit.

5. Nakreslete ryby, dno akvária, řasy.

Učitel ukazuje sekvenci kreslení ryb.

6. Tělesné cvičení (prst)

Jednou! Dva! Tři! Čtyři! Pět!

Ryby plavou po dně

Nechytíš ani jednoho!

7. Shrnutí. Výstava děl

  • Jaká nádherná akvária máme!
  • Která ryba je největší? Nejaktivnější, nejzábavnější?
  • Nyní má každý z vás své malé podmořské akvárium!

MŠ MBDOU č. 8 "Yelochka" z Urenského městské části oblast Nižnij Novgorod

Přehled organizovaných vzdělávacích aktivit

Umělecký a estetický vývoj

Výkres

Téma: „Ryby plavou v akváriu“ .

Pedagog: Smirnova N. A

2015

Obsah programu:

Naučte děti zobrazovat ryby plavající v různých směrech: správně přenést tvar, ocas, ploutve. Vštípit schopnost kreslit štětcem a barvami, tužkami, fixy, pomocí tahů různé povahy. Rozvíjejte schopnost definovat svůj vlastní cíl a realizovat jej, oslavovat své vlastní úspěchy a úspěchy ostatních dětí. Podporujte nezávislost, kreativitu a odhodlání.

Přípravné práce:Konverzace „Kde žijí ryby?“, vyřezávání ryb, kreslení pomocí šablon, prohlížení alba „Aquarium Fish“, umístění vzorů pro kreslení ryb do izo-rohu a upoutání pozornosti dětí na ně, čtení uměleckých děl: A.S. Puškin „Zlatá ryba“, Permyak „První ryba“, N. Nosov „Karasik“, báseň I. Tokmakové „Kde ryba spí“. akvarijní ryby v prezentaci, videofilmu představit jména ryb, rysy vzhled, pomoz mi si je zapamatovat.

Povídání s dětmi o tom, že mají doma akvárium. Zapojení rodin s akváriem doma do výstavy fotografií „Moje akvárium“ a dítěte do psaní příběhu a vyprávění vrstevníků „Jak se doma starám o ryby“.

Použitá literatura:T.S. Komárová" Vizuální aktivity PROTI mateřská škola/střední skupina/.

Materiál: Akvárium, hračka ryby různé tvary, listy papíru ve tvaru akvárií (kulaté, obdélníkové a čtvercový tvar), akvarelové barvy, sklenice s vodou, štětce, hadry, fixy, voskovky, tužky, audio nahrávka hudby San Sena „Aquarium“, zvuk moře.

Průběh lekce:

Otázka: Děti, máte rádi překvapení? (odpovědi dětí) Dnes jsem si pro vás připravil zajímavé překvapení. Zavřete oči a neotevírejte je (zapnu hudbu San Sen „Aquarium“) Co jste si představovali, když jste poslouchali hudbu (Poslouchám návrhy dětí s uvažováním, pak jim navrhuji, aby tomu věnovaly pozornost? stůl (děti identifikují předmět pod ubrouskem a vyjádří svůj názor, navrhuji ověřit si domněnky vyřešením hádanky).

vychovatel: (vyprávění hádanky)

Tráva a jeskyně jsou drobky,

Čistá voda...

hraní jsou v něm ryby -

Je tam nepořádek s rybami.

Dívám se - jedna z ryb

Mává na mě ploutví -

Zřejmě říká

O životě za sklem

Co je to? kdo uhodl? Proč?

(odpovědi dětí) Pokud se dětem i po hádance dělá problém správně odpovědět, ubrousek částečně otevřu a pak ho úplně sundám.

vychovatel: Přesně tak, je to akvárium. Abyste se na to lépe podívali, navrhuji, abyste se posadili ke stolům(při pohledu na akvárium) Moje akvárium je skleněné a prázdné, na stolech máte také akvária a jsou také prázdná, není tam nikdo, co můžete udělat, abyste dostali ryby do akvárií (odpovědi dětí)? Co jiného by mohlo být v akváriu?(s oblázky, řasami, pískem, můžete také zobrazit jeskyni).

Než začneme kreslit, připomeňme si, jaký druh ryb má tvar (posílám obrázky akvarijních ryb a několik schémat pro kreslení ryb, zobecňuji odpovědi dětí, že ryby mají různé tvary: kulaté, oválné a trojúhelníkové a všechny). mají také různé barvy. Ukažte, jak nakreslit tyto tvary rukou ve vzduchu. Co ještě mají ryby? (ploutve, šupiny, oči, ústa).

Rozmyslete si, jaké ryby chcete do akvária dát, co do něj ještě chcete dát.Vyberte si libovolný tvar akvária a čím budete kreslit a začněte znázorňovat ryby v akváriu. Aby byly ryby jasné a krásné, přemýšlejte o tom, jakou barvou je nejlépe namalovat Zapnu hudbu, děti začnou kreslit (Pokud dítě nemůže realizovat svůj plán a cíl, pomohu radou nebo sdílením moje zkušenost, povzbuzuji děti a věnuji pozornost jejich úspěchům)

Vychovatel : Kluci, jaké krásné ryby máte ve svých akváriích, všechny se liší tvarem a velikostí. Co můžeme dělat s našimi akvárii? (odpovědi dětí - Darujte jako dárek, vytvořte knihu, výstavu)

Pořád si můžeš hrát s našimi akváriami. Řekněte mi, kde mohu koupit akvarijní ryby?(odpovědi dětí: Ve zverimexu.)

Vychovatel : Ve zverimexu se prodávají různé ryby: zlatá rybka, mečoun, gupky, sumec. Prodejní konzultanti o nich zákazníkům říkají.

V naší skupině se otevírá obchod se zvířaty,Každý si může přidat vlastní akvárium s rybami, proměnit se v prodejního poradce a říct zákazníkům o svém akváriu nebo akváriu svého přítele. (učitel může sám nebo požádat jiné dítě, aby mluvilo o akváriu, jehož autor vzhledem k osobním vlastnostem nemůže charakterizovat vlastní práci) Při zkoumání a vyprávění se učitel zapojí do rozhovoru s obchodním poradcem, poznamená úspěchy každého dítěte)

vychovatel: Každý z vás uspěl zajímavý příběh o rybách. Chtěl jsem koupit všechny krásná ryba. Náš zverimex je o polední pauze uzavřen. Můžeme pozvat Ninu Ivanovnu a Olgu Nikolaevnu, vaše rodiče, a říct jim o akvarijních rybičkách, myslím, že rádi navštíví náš zverimex.