Shrnutí hudební lekce v dhow pro zlepšení zdraví. Poznámky k hudební lekci

Obecní rozpočet školka vzdělávací instituce"Mateřská škola č. 2 kombinovaného typu" ve městě Pikalevo
Vedeno v metodickém vlaku: hudební režisérka Lyudmila Vladimirovna Skorodumova, Pikalyovo 2013.
Cíl:
- ukázat kontinuitu v práci hudební režisér a učitel v tom, jak děti program zvládají;
- vytvořit u dětí návyk na zdravý obrazživot prostřednictvím zdravotně úsporných technologií;
- rozvíjet hudební schopnosti přes děti různé typy hudební činnost.
úkoly:
rozvíjet hudební a tvořivost děti, schopnost vstoupit do imaginární situace;
rozvíjet artikulační aparát, schopnost korelovat pohyb s textem v řečové hry, samomasáže;
zlepšit zpívající hlas, rozvíjet modální sluch, hudební paměť;
naučit se improvizovat na hudbu hraním kreativní úkoly na téma „Jaro“ v používání hudebních nástrojů;
podporovat rozvoj představivosti, myšlení, sluchu prostřednictvím seznámení s hudbou P. I. Čajkovského“ Sladký sen»;
zlepšit schopnost improvizace na veselou taneční hudbu („Polka“, hudba M. Glinky);
kultivovat dovednosti kultury chování, komunikace mezi sebou, dobré vůle.
Hudební režie (zpívá): jaro k nám přišlo, jaro k nám... (1. sloka písně „Přišlo jaro“, hudba Z. Levina, text L. Nekrasová).
Ahoj lidi, jsem rád, že vás vidím. Pojďme se seznámit: Lyudmila Vladimirovna. Počasí je dnes tak nádherné! Slunce svítí! Přišlo jaro. Děti i dospělí se radují z probouzející se přírody. Spousta hostů. Popřejme všem "Dobré ráno."
Valeologický zpěv s léčivou masáží “ Dobré ráno"(texty a hudba o Arsenevské).
1. Dobré ráno! Roztáhněte ruce do stran
Brzy se usměj! a vzájemně se mírně uklonit.
A dnes je celý den „jaro“.
Bude to větší zábava. Zvednou ruce nahoru.
2. Hladíme čelo, provádíme pohyby podle textu.
Výlevka
A tváře.
Budeme krásní, Hlava se nakloní doprava
Jako květiny na zahradě! a levé rameno střídavě.
3. Třeme si dlaně Pohyby podle textu.
Silnější, silnější!
Teď si zatleskáme
Odvážnější, odvážnější!
4. Nyní si natřeme uši
A zachráníme vaše zdraví.
Pojďme se znovu usmívat
Buďte všichni zdraví! Roztáhli ruce do stran.
Hudební režisér:
Povím vám o tom, jak hudba pomáhá našemu zdraví. A vtipní lidé nám o tom pomohou vyprávět hudební noty, darovalo nám je krásné Jaro. Půjdeme do hudební country magické zvuky. souhlasíte? Pak vyrazíme na cestu a hudba nám ukáže cestu...
Najít zemi hudby
Po klikaté cestě
Doporučuji projít.
Dynamické cvičení „Na cestě“ (model V. I. Kovalko, „ABC minut tělesné výchovy.“)
Hudební režisér:
Jak úžasně jste se pohybovali. Pohyb je zdraví!
Tady jsme... Posaďme se rovně a dáme nohy k sobě. Nyní věnujte pozornost. Naši asistenti by se měli objevit na magické tyči - poznámky o zdraví.
Oh, oh houpačka prázdný Kde jsou jarní noty? Utekli a ztratili se. Musíme se pokusit shromáždit všechny poznámky. umíš snít? Pojďme společně snít o něčem příjemném, krásném, dobrém.
Tiše, tiše, pojďme si sednout vedle tebe.
Hudba přichází do našeho domova
V úžasném outfitu
Vícebarevné, malované.
Hudba je „Sweet Dream“ od P. I. Čajkovského. (Multimediální projektor).
Hudební režisér:
Líbila se vám hudba? Co jste si představovali při poslechu této hudby? Kdo bude sdílet jejich sny a fantazie? (Odpovědi dětí).
Tuto hru „Sladký sen“ napsal ruský skladatel P. I. Čajkovskij. P. I. Čajkovskij napsal svou hru pro svého synovce Voloďu, který si stejně jako vy rád hrál s hračkami. Pojďme si zahrát hru – vyjmenuji slova, která vystihují charakter této hry. Pokud přijdou, chyťte je, pokud. Podle vašeho názoru, pokud se nehodí, nechytejte je.

Ticho a klid (chycen)
Tato hra je vtipná
Krásná (chycená)
Rozradostněný
Něžné a smutné (chyceno)
Ostrý
Zasněný (chycený)
Pochodování
Světlo a slunečno (úlovek)

- Kolik úžasných slov! Ne nadarmo nazval P. I. Čajkovskij svou hudbu „Sweet Dream“ - to je sen, fantazie, sny.
Hudební režisér:
Vaše jiskřivé oči a úsměvy mi říkají, že jsme vrátili první tón. Léčivá hudba vám totiž dodala dobrou náladu. Podívej, nota se vrací na notu.
Druhý tón žije na mýtině veselých jazyků. Zde budeme dělat gymnastiku pro naše jazýčky.
Komplex artikulační gymnastika.
Naše děti ráno vstaly
Běželi si vyčistit zuby s úsměvem a špičkou jazyka 5-6krát silně „vykartáčovat“ za spodní zuby zprava doleva, poté 5-6krát za horní zuby.
Zprava-doleva, doprava-doleva -
Šikovně si čistíme zuby.
A teď vzali hřeben, s úsměvem se kousněte do jazyka, „protáhněte ho“.
A začali si česat vlasy.
Další v pořadí
Pojďme cvičit!
A teď je z našeho jazyka koule. Zavřete ústa, špičku jazyka s
Začněme fotbalový zápas! tlačte proti jednomu s napětím,
Dali jsme gól! Hurááá!! pak na druhou tvář tak, že
„koule“ byly nafouknuté pod tváří.
Hudební režisér:
Kluci, tady je druhá poznámka! Uhodli jste, jaké bylo její zdravotní tajemství? To je pravda, ty a já jsme natáhli jazyk a jsme připraveni hledat další tón, který žije v písni.
Ale abychom zpívali, musíme zpívat refrén. Proč potřebujeme zpěv?
Na zahřátí hlasivky
Vzpomeňme na chorál E. Tilicheeva „Hrach“. Teď to zazpívejme šeptem...
A teď se na štábu objevila třetí poznámka.
A teď píseň jako dárek. Zazpívám vám jarní píseň „Přišlo jaro“.
Píseň „Přišlo jaro“, hudba Z. Levina, text. Nekrasová.
Líbila se vám písnička? o co jde? Pojďme si společně zazpívat první sloku a refrén této písně. (Vyslovují slova a zpívají). Budeme zpívat krásně, vesele, nahlas. (Zazpívejte první sloku a refrén).
Hudební režisér: Zpěv nádherných hlasů zlepšuje náladu. Jakou máš teď náladu? (Radostný, veselý, laskavý, dobrý, slunečný, jarní). A teď se na štábu objevuje čtvrtá nota.
- Abys žil a neonemocněl, snaž se zpívat každý den!
-Chvíli jsme seděli, pojďme se zahřát, mrňata.
Hudebně - hrajte prstovou gymnastiku „Pizzicato“, hudbu. Leo Delibes.
Hudební režisér: Líbila se vám hra prstů? Už jste někdy dělali tento druh gymnastiky? Nyní jsme se poučili. A pátá nota najde své místo na štábu.
A další poznámku najdeme v hudební hra. Poslouchejte pozorně „Polku“, v 1. části skáčeme kolem židlí s hudebními nástroji a ve 2. části hrajeme na hudební nástroje tam, kde jsme se zastavili.
Hra na hudební nástroje "Polka", hudba. I. Strauss.
Hudební režisér: Jakou máš náladu? (Veselý, radostný, laskavý). Tady je šestá poznámka o táboře. Chybí nám jen jedna poznámka.
- Nebo možná ten lístek byl schovaný šťastný tanec? Podíváme se?
Abychom zlepšili naše zdraví, budeme s vámi tančit?
Zkuste sami vymyslet a zatančit jarní tanec. Vzpomeňte si na pohyby, které znáte, a při hudbě znázorněte obraz jara. Možná je tanec ukryt v jarních potocích, možná v prvních květech, nebo možná ve zpěvu ptáků (předvádějících nějaké taneční pohyby). A hudba skladatele M. Glinky vám pomůže.
Tance a herní kreativita „Dětská polka“, hudba. M. Glinka.
Hudební ředitel: Podívejte, poslední sedmý tón se vrátil do noty. Každá poznámka sdílela své tajemství! Připomeňme si, co nám dnes pomohlo zlepšit naše zdraví? (Odpovědi dětí).
Masáže, jazyková gymnastika, krásné písně, tanec – jedním slovem můžete říci „Hudba“! Hudba a jarní nálada nám pomáhají zlepšit naše zdraví!
Přeji vám, abyste nikdy neonemocněli a pamatovali si, že hudba má léčivé vlastnosti. Na památku našeho jarního setkání vám dávám kouzelné poznámky. (Všem dětem jsou uvedeny noty). S Larisou Leonidovnou přivítáte jaro. Vše nejlepší! Sbohem!

Alina Faizová
Shrnutí hudební lekce s využitím zdravotně nezávadných technologií „Veselé tóny zdraví“

Podrobit: « Veselé poznámky o zdraví»

Cíl: rozvíjet hudební a tvořivé schopnosti dětí v různé typy hudební činnost, pomocí zdravotně úsporných technologií.

Úkoly:

1. Vzdělávací:

Obohatit hudební dojmy dětí, vyvolat při vnímání živou emocionální odezvu hudba různých typů.

Obohaťte dětské dojmy, formu hudební vkus , rozvíjet hudební paměť.

Podporovat rozvoj myšlení, představivosti, paměti, sluchu.

Posílit schopnost zpívat kolektivně, s hudební doprovod

2. Vývojové:

Rozvíjet taneční a herní kreativitu; rozvíjet umělecké dovednosti představení různých obrázků;

Podporovat rozvoj tvořivé činnosti dětí v hudební, provádění činností(hraní v orchestru, zpěv, taneční pohyby atd.)

Rozvíjet dětskou řeč pomocí artikulační gymnastiky, korelovat pohyb s textem v řečových hrách, sebemasáž;

Rozvíjet u dětí pozitivní hodnocení reality názorů a chutí s přihlédnutím k výrazným individuálním psychofyzickým charakteristikám;

3. Vzdělávací:

Vychovat estetický vkus při předávání obrazu;

Zlepšit a rozvíjet komunikační dovednosti dítěte;

Rozvíjet schopnost komunikovat prostřednictvím písní a tance;

4. Wellness:

S pomocí dechových cvičení, psychogymnastiky, valeologického chorálu, muzikoterapie, dynamické a hudebně- rytmická cvičení k posílení tělesné a duševní zdraví;

Pomocí zdravotně úsporné technologie zvýšit adaptační schopnosti dětského těla (aktivují ochranné vlastnosti, odolnost vůči chorobám)

Poslech klasiky hudba stabilizuje emoční stav;

Podporovat rozvoj jemné motorické dovednosti, synchronizace práce mozkových hemisfér, formování dobrovolné paměťové pozornosti; Naučte se naslouchat svým pocitům a vyjadřovat je.

Metody a techniky: výkladová - názorná, hravá, tvořivá, metoda praktické činnosti, ponoření se do hudba, otázky pro děti.

Forma organizace aktivit: skupina

Výukové nástroje:

1. Vybavení:

-hudební centrum,

TELEVIZE,

notebook,

- hudební nástroje: maracas, chrastítka, šustivé zvuky.

Balónky

Stuhy

2. Obrazový materiál :

Prezentace s obrazy

3. Hudební materiál : Píseň-zpěv, P. Čajkovskij "Sladký sen", "Francouzský tanec" Gossek“, píseň « Veselé poznámky» , píseň valeologického chorálu "Dobré ráno" O. N. Arsenevskaya, "Zlobivá Polka" Filippenko; "Pochod", "Pochod dřevěné vojáky» , "Květinový valčík" P. I. Čajkovskij. ; E. Griga „V jeskyni krále hory“, "Francouzský tanec" Gosak.

Průběh lekce.

M. r. Ahoj lidi! Počasí je dnes tak nádherné! Slunce svítí! Přejme všem "Dobré ráno"

Valeologický chorál píseň s wellness masáž

"Dobré ráno".

1. Dobré ráno! Roztáhněte ruce do stran

Brzy se usměj! a mírně se vzájemně uklonit.

A dnes celý den "Jaro".

Vůle více zábavy. Zvedněte rukojeti nahoru.

2. Hladíme čelo, provádíme pohyby podle textu.

Nos a tváře.

Budeme krásní, Hlava se nakloní doprava

Jako květiny na zahradě! a levé rameno střídavě.

3. Třeme si dlaně Pohyby podle textu.

Silnější, silnější!

Teď si zatleskáme

Odvážnější, odvážnější!

4. Nyní si natřeme uši

A Zachraňme vaše zdraví.

Pojďme se znovu usmívat

Buď vším zdravý! Roztáhli ruce do stran.

M. r. Úžasný,

(mluví do pozadí hudba)

leje hudba proudí,

Roztočil všechno kolem

A lodičky melodií

Vyplouvají zpod vašich rukou.

Vlna je strmě žene,

Ale nejde to zastavit, ne.

Do království léčivá hudba

Máme je následovat?

Zvu vás k návštěvě kouzelného hradu královny léčení Hudba.

U Léčení Hudba tam jsou asistenti - jsou zábavní poznámky o zdraví, řeknou vám jak hudba nám pomáhá posílit naše zdraví. Žijí tady, ve štábu. Oh, a personál je prázdný, kde je? poznámky? Podívejte, tady je zpráva od královny Hudba. Podívejme se, co se tam píše. A zde jsou úkoly k nalezení každého z nich poznámky. „Takže to je tajemství abyste zjistili své zdraví - musíte shromáždit všechny poznámky"Cesta vpřed není snadná, masáž ti neublíží."

No, pojďme. Doporučuji provést tuto masáž.

Herní masážní komplex "Kamarád".

Děti stojí ve dvojicích po celé hale.

Mám takové ruce!

Podívejte! Hladí si ruce.

Hlasitě tleskají rukama. Tleskají

Jeden, dva, tři!

Vaše ruce také

Vypadají jako moje, hladí se po pažích.

"loď".

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové tváře!

Podívejte! Hladí je po tvářích.

Trochu je štípu. Tváře snadno štípou.

Jeden, dva, tři!

Tváře máte také odřené

Vypadají jako moje. navzájem tváře.

Dobře s tebou, můj příteli, Spinning "loď".

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové uši! Masírujte ušní boltce.

Podívejte!

Postupně je vybrousím. Třený

Jeden, dva, tři!

I vaše uši, tahání se za uši.

Vypadají jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

Zatoč se mnou jednou. Předení "loď".

M. r. Cítili jste, jak se vám teplo rozlévá po celém těle? To znamená, že jste masáž provedli správně. Podívej, ten první poznámka se vrací k personálu.

Kluci, ať se nám další vrátí poznámka, na koberci se musíš pohodlně usadit, zavřít oči, teď budeš poslouchat to krásné hudba a poté nám řekněte, co jste předložili.

Zvuky hudba"Sladký sen" od P. I. Čajkovského.

M. r. Mimořádný hudba. Co krásnými slovy můžeš o ní něco říct? Kdo bude sdílet jejich sny a fantazie?

Je tolik úžasných slov, ne nadarmo je P. I. Čajkovskij pojmenoval hudba„Sladký sen“ je sen, fantazie, sen.

Oživme své fantazie a vytvořme výrazný, flexibilní tanec. A k tomu nám pomohou stuhy.

Motorická improvizace pod hudba"Sladký sen"

P. I. Čajkovskij.

M. r. Perfektně jsi to předal taneční improvizace své sny. Vaše jiskřivé oči a úsměvy mi říkají, že se vám tento úkol líbil. Takže druhá nota se vrátí na notovou osnovu.

M. r: Další cvičení: „Takže další objevila se poznámka, musíte se zahřát a protáhnout jazyk.

Artikulační gymnastický komplex "Jazyk".

Náš legrační jazýček... Děti slova vyslovují sborově.

Klikněte, klikněte. Klikněte, klikněte. Cvakání jazykem

Umně si čistíme zuby, Ukaž, jak se čistí zuby

Zprava-doleva, doprava-doleva.

Nebyli jsme vůbec unavení. Vypuzují jazyk a "vtipálek"

Začali s ním pohybovat nahoru a dolů.

Jako včely bzučící J-zh-zh-zh

Jako auto zavrčelo R-r-r-r-r-r

Jak koně začali cválat, pohybovali se po hale přímým cvalem

Zastaveno včas! Zastávka! Zastavují se.

M.R. Kluci, tady je třetí poznámka! Ty a já jsme si natáhli jazyk a jsme připraveni hledat dalšího poznámka. Kluci, co myslíte, kde to hledat, proč jsme si protáhli jazyk?

Čtvrtý nota žije v písni(děti sedí na židlích stojících v kruhu)

M. r: I Zazpívám ti píseň a ty ji pozorně poslouchej.

Učitel přednese píseň.

M. r: O čem je tato píseň?

Děti: O poznámky.

M. r: Jaké poznámky znáš?

Děti: Do, re, mi, fa….

M. r: Přesně tak kluci! navrhuji zazpívat vám tuto vtipnou píseň ale dříve splnit, co musíme udělat? Je to tak, zahřejte naše hlasivky, připravte naše hlasy na zpěv. A oni nám pomohou poznámky hlavní stupnice . A tak jsme se připravili.

M. r: Nyní zazpívejme píseň pro královnu Hudba.

Píseň « Veselé poznámky»

Chcete-li žít a neonemocnět, zkuste zpívat každý den!

A tady je čtvrtý poznámka se vrátil k personálu.

M. r: A další úkol je od královny hudba: "Běh hudební hrát gymnastiku »

hudebně- hrát gymnastiku "Na cestě"

Po klikaté cestě

Doporučuji projít.

Možná můžete, chlapi.

Vstupte do pohádkového lesa.

Jdeme klidně, pomalu, Děti chodí klidným tempem pod hudba

Držte hlavu rovně "Pochod"Čajkovského

Postoj každého je dobrý.

Jako vojáci pochodujeme, děti pochodují a zvedají se vysoko

Nohy zvedáme výš. kolena, ruce podél těla pod

Nemůžeme zvednout ruce, "Pochod dřevěných vojáků"

Stačí chodit nohama. P.I.

Všichni držte záda rovná,

Stát se viditelným.

Tady je jeskyně před námi, děti pod ní chodí v polodřepu hudba

Abychom prošli, přisedneme si k vám. E. Griga „V jeskyni krále hory“

Sedneme si a půjdeme

Abychom si nenarazili hlavu.

Poběžíme jako lišky Snadný běh, ukazují děti "zvyky"

Velmi mazané sestry, lišky pod hudba"Francouzský tanec" Gosak.

Zavrtíme ocasem

Zahladíme stopy.

Pohádkové květiny na louce Tanec - fantazie "Květinový valčík"

Rozkvetly. P. I. Čajkovskij.

Ve valčíku květin oni

Zatočila se nám hlava.

Tak krásně tančili

Jsme ale trochu unavení.

M. r. Jak úžasně jste se pohybovali. Pohyb také zdraví!

A pátý poznámka najde své místo u personálu.

A tady je další úkol od královny hudba: "Na najít poznámku - musíte se stát hudebníky»

M. r: No, to je dobře. Jsme na tento úkol? (odpověď dětí)

Orchestr "zlobivá polka"

M. r. Výborně, kluci! Dopadlo to skvěle.

Tady je šestý poznámka!

Kluci, co královna? hudební otázka pro nás: "Můžu poznámka schovat se do veselého tance? (odpověď dětí)

M. r: Zkontrolujeme?

Aby zdraví posilovat - budeme tančit s vámi!

Tanec "Zlobivá Polka"

M.R.: Hele, ten poslední poznámka se vrátil k personálu. Královna hudba sdílela své tajemství! Pojďme si společně přečíst, kdo nám dnes pomohl posílit zdraví.

Děti čtou slovo poznámky"HUDBA! "

Právo, hudba nám pomohl posílit zdraví!

Děti projdou « houslový klíč» a říká se, že kdo si vzpomněl, tak se to líbilo třída.

M. r. A za to, že jste splnili všechny královniny úkoly Hudba a odhalila tajemství zdraví, dává ti dárek (poznámky, které zobrazují emotikony)

Děti opouštějí sál.

Shrnutí hudební lekce s využitím zdravotně nezávadných technologií. Shrnutí je založeno na programu "Ahoj!" M. Lazareva, dále valeologické chorály O. Arsenevské, gymnastika pro rozvoj řeči E. Kosinové.

Stáhnout:


Náhled:

HUDBA ZDRAVÍ.

Obsah programu:

Vytvářet návyk na zdravý životní styl a upevňovat své zdraví pomocí zdravotně nezávadných technologií při všech typech hudebních aktivit.

Naučte děti používat zvuky k rozvoji a zlepšení svého zdraví.

Rozvíjet u dětí schopnost poslouchat hudbu a emocionálně na ni reagovat. Pokračujte v práci na čistotě intonace ve zpěvu, při zpěvu písní správně nadechujte. Rozvíjet tvořivou činnost dětí.

Soustředit:
Lekce má ucelený charakter a komplexně řeší problematiku hudební a valeologické výchovy.

Vědecký základ:

Použití zdravotně úsporných technologií: program „Ahoj!“
M. Lazarev, gymnastika pro rozvoj řeči od E. Kosinové, valeologické chorály od O. Arsenevské.

PRŮBĚH TŘÍDY.
Děti vstupují do sálu za hudby.

M. manažer Ahoj lidi! Přišli jste na naši hudební lekci hudební sál. Dnes nás čeká těžký úkol. Hudbu využijeme ke zlepšení našeho zdraví. Podívejte se, kolik hostů dnes máme! Chtějí také vidět, jak hudba pomáhá zlepšovat jejich zdraví.
Jak vypadá slovo „zdraví“? To je pravda, na slovo "ahoj". Když se totiž lidé pozdraví, přejí si zdraví. Pojďme se taky pozdravit.

Pozdrav "Hudba, ahoj!" M. Lazarev.

M. manažer Nyní se pojďme seznámit s našimi hosty.

Seznamovací hra "Jak se jmenuješ?"

M. ruce. Velmi dobře, chlapi! Pozdravili jsme naše učitele a řekli všechna svá jména. Nyní připravme svá hrdla na zpěv, uši na poslech, ruce a nohy na tanec.

Valeologický chorál s wellness masáží "Dobré ráno!" sl. a hudba Arsenevskaya.


1. Dobré ráno! roztáhněte ruce do stran a lehce
Brzy se usměj!klanět se navzájem

A dnes celý den"jaro"
Bude to větší zábava. zvednout ruce nahoru

Pohladíme tě po čeleprovádět pohyby na textu

Nos a tváře.

Budeme krásnínaklonění hlavy doprava a

Jako květiny na zahradě!střídavě levé rameno.

2. Promneme si dlaně o sebepohyby na textu

Silnější, silnější!

Teď si zatleskáme

Odvážnější, odvážnější!

Teď si natřeme uši

A zachráníme vaše zdraví.

Pojďme se znovu usmívat

Buďte všichni zdraví!roztáhněte ruce do stran

M. ruce. Řekněte mi, kluci, z čeho se skládá píseň?

To je pravda, ze zvuků, zvuků řeči a hudební zvuky. A ty i já také víme, že pomocí zvuků nejen mluvíme a zpíváme, ale můžeme se i léčit. Připomeňme si, jaké léčivé zvuky známe.

Léčivý zvuk "B" - léčí rýmu (když začne rýma)
Léčivý zvuk "Z" - když vás bolí v krku
Léčivý zvuk „Zh“ - můžete vyléčit kašel
Léčivý zvuk „N“ – léčí bolesti hlavy a zubů
Léčivý zvuk "M" - podporuje dobré trávení
Léčivý zvuk „R“ (Tr) - pomáhá zmírnit únavu na konci dne
Zvuky S, Ш (syčení) - pomáhají odpočívat a relaxovat.
Tip pro děti - video s obrázky písmen.

M. ruce: Skvělé, teď vám pustím dobrou hudbu.
(otevře poznámky a uvidí prázdné listy s dírami)

Co se stalo s poznámkami? A kde se ty díry vzaly? Kluci, nevíte?
(odpovědi dětí)


M. ruce: Vypadá to, že bankovky sežraly myši. co dělat?
(přemýšlí) Přišel jsem s nápadem! Musíte zavolat na hudební linku.
Lariso Anatolyevno, vytočte prosím informace.
vychovatel: (volá na telefon)
Ahoj! Help desk? Pomoc!
Pošlete nám asistenta!
Musíme najít noty,
Provést lekci.
Říká dětem: Teď nám posílají kočku!
Děkuju! Krása!
M. ruce: Víme o hře na kočky
A teď si to zahrajeme!
Řečová hra-dialog "Tra-ta-ta"
(modelka T. Tyutyunnikova)
Děti stojí ve dvojicích kolem sálu, vyprávějí říkanku s intonací, doprovázenou pohyby: vrtění hlavou, obraz kočičích pruhů, dlouhé kníry, střapce na uších.

Spolu: Tra-ta-ta! Tra-ta-ta!
Kočka si vzala kočku!
Dev: Pro Kot-Kotoviče?
Malch: Pro Petra Petroviče!
Spolu: Má knír, pruhy,
V uších mi visí střapce.
No, kočka ne, ale prostě poklad!

Objeví se předení.
Kočka : Mňau-mňau! Ano, jsem! Jsem prostě poklad pro všechny kluky!
Mňoukat! Zdravím všechny, přátelé!
Jak rád tě vidím!
M. ruce : Jaká krásná kočka! jak se jmenuješ
Kočka : Zazpívej píseň o mně co nejdříve,
Dobře, zazpívám vám "Mňau!" více zábavy!

Děti hrají píseň „Purl“.

M. ruce .: Purr the Cat, kde najdeme noty?
Kočka : Všechny myši žijí v Myší říši. Myslím, že poznámky by se tam měly hledat.
M.ruk : Ale neznáme cestu. Jak se dostat do tohoto království?
Kočka: Myš mohou najít pouze skutečné kočky. Ale já jsem Superkočka! Jen tak dál, přátelé!
Nehrbit se, hrudník dopředu,
Čeká nás dobrodružství!

Na hudbu „We Don’t Need Doctors“ chodí děti po sále.
M. ruce: Kluci, před námi je dům. Vrní kočka, to už je Myší království?
Kočka (čichne): Žádný. Tady není žádný pach myší. Ale někdo je v domě!
Purr vezme dva trpaslíky z domu.
Gnome před:
Major bydlí v domě,
Zpívá nahlas písničky.
laskavý, major,
Veselý, energický!
Gnome Re:
D Minor šel k řece
Spustil jsem smutnou píseň.
Ó! Řeka je svižná.
Ó! Osud menší!
M.ruk : Kluci, tohle jsou trpasličí bratři: Major a Minor! Odkud berou tato jména?
(Odpovědi dětí).
Gnome před: jak ses sem dostal?
Gnome Re: Ztratili jste tu něco?
M. ruce: Hledáme Myší království. Myši nám ukradly poznámky. A naši kluci rádi zpívají, tančí a hrají na hudbu.
Předtím Gnome : Kluci, chcete si s námi hrát? S bratrem často hrajeme zajímavá hra s kouzelnými lidmi.
M.ruk : Kluci, pojďme si hrát taky s Trpaslíky!(Rozdejte obrázky).
Podívejte se pozorně na své lidičky. A nyní pomocí kouzelníků uhodneme charakter hudby a přeneseme ji mimikou.
Poslech hudby (klidná, smutná, veselá).
„Happy Movements“ Veselá hudba zlepšuje náladu
"Whiner" Nepříjemná hudba - rychlý tep
„Bayu-bainki“ Klidná hudba – obnovuje dýchání
Program M. Lazareva „Ahoj!“(Disk s písněmi).
Gnome Re: Děti, jak mě všechno kolem bolí!
Něco mi skřípe v hrudi.
Všechno v krku mě bolí a pálí.
V nose mi šumí a smrká.
M. ruce: Nebuď smutný, minor D! Naše děti vás během chvilky vyléčí! Známe léčivé zvuky a nyní vás vyléčíme pomocí hudby.
Léčíme hrudní kašel - léčivý zvuk „Zh“.

Zpěv písně „Brouci“ od M. Lazareva.(při zpěvu mějte ruku na hrudi).
Léčba krku - léčivý zvuk „Z“.
Zpěv písně „Mosquito“ od M. Lazareva.(při zpěvu ruku na hrdlo).
Léčba rýmy - léčivý zvuk „B“.
Zpěv písně „The Wind Blew“ od M. Lazareva.(při zpěvu ukazováčky na křídlech nosu).

Gnome Re: Ó! Jsem zdravý! Díky kluci! Nyní budu vždy zpívat tyto nádherné písně!
M. ruce: A abyste na ně nezapomněli, zanecháváme vám tyto léčivé zvuky(obrázky dopisů).
Gnome před: Můj bratr je zase zdravý! Pojďme všichni tančit!

Tanec "Letka-Enka" pro zvířata.

Gnome Re : Jak zábavné je být s tebou!
M. ruce: Víte, že zábava a smích prodlužují život? Dejme proto sobě navzájem a všem našim hostům naše úsměvy. Smějte se pro své zdraví!
Kočka : Nemůžeme ztrácet čas,
Musím najít noty!
Ha ha ha! Ha ha ha!
Cesta je tak snadná!
Zazpívejte to rychle

Naše písnička je zábavnější!

Chodí na hudbu „Rails-Rails“ od M. Lazareva.(provádějte pohyby podle textu).
Kočka: Kluci, cítím nádhernou vůni! Podívejte, květinová louka! Jaký zázrak!
M. ruce: Na mýtině u řeky,
Květiny shromážděné v kruhu.
Žlutá a modrá
Bílá a červená -
Jak krásné
Jak krásné!
Chlapi, abychom vzali tyto nádherné květiny do svých rukou, připravme si dlaně.

Prstová hra "Magic Flower".
Květina spala kouzelným spánkem: (pevně sevřená pěst).
Objevil se okvětní lístek(Narovnejte palec).
A za ním je jeho přítel, (ukazováček)
Takže třetí nespal,(Prostředník)
A čtvrtý nezůstal pozadu,(prsteníček)
Tady je pátý okvětní lístek,(malíček)
Celá květina se otevřela! (ruka je ve tvaru šálku).
M. ruce: A teď, kluci, vezmeme každou květinu, sedneme si na koberec a přivoněme k vůni květin. Zároveň si trochu odpočineme. Jaký léčivý zvuk nám pomůže odpočívat a relaxovat? ("Sh")

Dechová cvičení „Vůně květin“ na hudbu „Dýchání“ M. Lazareva.
M. ruce: Děti, poslouchejte, jak nádherná hudba to zní! co to je? -Valčík!
To je pravda, ale toto není jednoduchý valčík, ale „Valčík květin“, napsaný skladatelem
P.I. Jakou hudbu má valčík? Zvu vás, abyste se stali páry a pokusíme se společně vytvořit tanec. Nezapomeňte na naši Murlyku a Veru
Nikolajevna.

Taneční improvizace "Květinový valčík".

Kočka: Chlapi, zdá se mi, že někde poblíž jsou poznámky. Cítím je. Pojďme hledat!

(Kočka očichá, vezme jednu květinu, vyzve děti, aby v květinách našly poznámky).

M.ruk : Skvělé! S pomocí vaší dobrou náladu, s pomocí naší lásky k hudbě a samozřejmě s pomocí Purr the Cat jsme našli noty a teď vám můžu zahrát dobrou písničku o léčivých zvucích.

Píseň „Healing Sounds“ od M. Lazareva.

M. ruce: To je konec naší lekce. Vezmi moji zdravotní radu.
Milujte sebe a lidi kolem sebe, respektujte je. Naučte se naslouchat přírodě: zpěv ptáků, zvuk deště a větru, šepot listí, vůně rostlin. Hlasy přírody naplní vaše srdce radostí a dodají zdraví.
Žít a neonemocnět,
Zkuste zpívat každý den!

"Veselé poznámky o zdraví"

Shrnutí hudební lekce.

Téma: „Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních zařízeních“

Forma organizace činnosti: podskupina

Výukové nástroje:

1. Vybavení:

Hudební centrum

Projektor

Přenosný počítač

Hudební nástroje: ptačí píšťalka, šišky, chocholy, ořechy, dřevěné tyče, šustění, zvonek.

2. Obrazový materiál:

Prezentace

3. Hudební materiál: E. Grieg „Ráno“, „V jeskyni horského krále“, P. Čajkovskij „Valčík květin“, „Pochod dřevěných vojáků“, „Sladký sen“, V. Alekseev „Polka Stompers“, „The Magie přírody. Vodopád“, píseň „Muzikant prošel lesem“, píseň valeologického chorálu „Dobré ráno“ od O.N. Arsenevskaja, R.N.M.

Literatura.

    Arsenevskaya O.N. „Systém hudební a rekreační práce v mateřské škole“, Volgograd, „Učitel“, 2009.

    Kartushina M.Yu. "Zdravotní aktivity pro děti 6-7 let" Moskva, nákupní centrum "Sfera", 2208.

Průběh lekce.

Vedoucí: Ahoj lidi! Počasí je dnes tak nádherné! Přejeme všem "Dobré ráno"!!!

Valeologický zpěv s léčivou masáží

"Dobré ráno"

1. Dobré ráno! Roztáhněte ruce do stran

Brzy se usměj! a mírně se vzájemně uklonit.

A dnes je celý den „jaro“.

Bude to větší zábava. Zvedněte rukojeti nahoru.

2. Hladíme čelo, provádíme pohyby podle textu.

Nos a tváře.

Budeme krásní, Hlava se nakloní doprava

Jako květiny na zahradě! a levé rameno střídavě.

3. Třeme si dlaně Pohyby podle textu.

Silnější, silnější!

Teď si zatleskáme

Odvážnější, odvážnější!

4. Nyní si natřeme uši

A zachráníme vaše zdraví.

Pojďme se znovu usmívat

Buďte všichni zdraví! Roztáhli ruce do stran.

Vedoucí:

Báječné, (mluví na pozadí hudby a vede děti jako had k obrazovce)

Hudba plyne jako řeka,

Roztočil všechno kolem

A lodičky melodií

Vyplouvají zpod vašich rukou.

Vlna je strmě žene,

Ale nejde to zastavit, ne.

Do království léčivé hudby

Máme je následovat?

Zvu vás k návštěvě kouzelného zámku královny léčivé hudby.

(objeví se diapozitiv s obrázkem hradu).

U královny léčivé hudby ( snímek s jejím obrázkem)

jsou tam asistenti - veselé poznámky zdraví, je jich jen sedm – to jsou noty C, D, E, F, G, A, B – řeknou vám, jak nám hudba pomáhá zlepšovat zdraví. Žijí tady, ve štábu.

(objeví se snímek s hudební osnovou, ale je prázdný),

A personál je prázdný, kde jsou poznámky? Podívejte, tady je pohlednice od Královny hudby, otevřeme ji, možná zde najdeme odpověď.

"Abyste odhalili tajemství zdraví, musíte shromáždit všechny poznámky, cesta před vámi není snadná, masáž vám neublíží."

Vychovatel: No, lidi, pojďme. Navrhuji, abyste provedli herní masáž, jak nám navrhla královna.

Děti stojí ve dvojicích po celém sále a za hudby provádějí pohyby podle textu.

Mám takové ruce!

Podívejte! hlazení rukou.

Hlasitě tleskají rukama. Tleskají

Jeden, dva, tři!

Vaše ruce také

Vypadají jako moje, hladí se po pažích.

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové tváře!

Podívejte! pohladit je po tvářích.

Trochu je štípu. Tváře snadno štípou.

Jeden, dva, tři!

Tváře máte také odřené

Vypadají jako moje tváře.

Je ti dobře, příteli, točí se jako loďka.

Zatoč se mnou jednou.

Mám takové uši! masírujte si ušní boltce. Třený

Podívejte!

Postupně je vybrousím.

Jeden, dva, tři!

I vaše uši, tahání se za uši.

Vypadají jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

Mám taková záda! poplácávají se po zádech.

Podívejte! Naplácají dlaněmi.

Poplácám tě po zádech.

Jeden, dva, tři!

Vaše záda jsou také naplácaná na záda toho druhého.

Vypadá jako moje.

Je mi s tebou dobře, příteli,

Zatoč se mnou jednou. Točí se jako loďka.

Vedoucí: Cítili jste, jak se vám teplo rozlévá po celém těle? To znamená, že jsme masáž provedli správně. Podívejte se a první tón „dělat“ se vrátí k personálu.

(objeví se snímek s jednou notou na hřišti)

„Umíš snít? Zasněte se o něčem příjemném, krásném, dobrém a pak se o své dojmy podělte se mnou, Královnou hudby.“

Vedoucí:-Posaďte se pohodlně na koberec, zavřete oči a trochu sněte a pak se podělte o své sny a fantazie.

Hudba hraje „Sweet Dream“ od P. I. Čajkovského.

Vedoucí: Mimořádná hudba. Jaká krásná slova o ní můžete říct? Kdo bude sdílet jejich sny a fantazie?

Odpovědi dětí: Děti odpovídají celými větami. Příklad: Hudba zněla krásně, hladce, jemně, kouzelně...atd.

Vedoucí: Existuje tolik úžasných slov, ne nadarmo P. I. Čajkovskij nazval svou hudbu „Sweet Dream“ - to je sen, fantazie, sny.

Oživme své fantazie, vytvořme výrazný, flexibilní tanec, požádám chlapce, aby se posadili na židle, a dívky, aby tančily

A tito „motýlci“ nám pomohou

(dívky vycházejí s motýly v rukou a předvádějí taneční pohyby)

Motorická improvizace na hudbu "Sladký sen".

Vedoucí: Dokonale jsi přenesl své sny a fantazie v taneční improvizaci, výborně.

Kluci, která z dívek se vám líbila víc? Čí tanec byl lehčí, vzdušnější, kouzelnější?

Odpovědi chlapci.

Vedoucí: Vaše jiskřivé oči a úsměvy mi říkají, že se vám tento úkol líbil. Takže druhá nota „D“ se vrátí na notovou osnovu.

(objeví se snímek s poznámkou na notové osnově).

Třetí tón žije na mýtině zrcadlových květin.

Vedoucí: Kluci, vím, jak můžeme použít tyto zrcadlové květiny (děti berou „zrcadlové květiny“).

Udělejme nějakou gymnastiku pro náš jazyk (děti se dívají do zrcadla a provádějí pohyby jazykem)

Náš legrační jazyk... děti vyslovují slova sborově.

Klikněte, klikněte. Klikněte, klikněte. Cvakají jazykem.

Umně si čistíme zuby, ukazují, jak se zuby čistí

Zprava-doleva, doprava-doleva.

Nebyli jsme vůbec unavení. vyplazují jazyk a „škádlí“

Začali s ním pohybovat nahoru a dolů.

Jako včely bzučící J-zh-zh-zh

Jako auto předli O-o-o-o-o-o

Jak koně začali cválat a pohybovat se po hale přímým cvalem

Zastaveno včas! Zastávka! Zastavují se.

Snímek (objeví se třetí poznámka)

Vedoucí: Kluci, tady je třetí poznámka – „E“! Uhodli jste, jaké tajemství zdraví se skrývá na této mýtině?

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Správně, ty a já jsme si natáhli jazyk a jsme připraveni hledat další tón.

Čtvrtý tón žije v písni

Vedoucí: A teď, kluci, navrhuji, abyste zazpívali píseň pro královnu, kterou jsme se naučili v předchozích lekcích.

Děti zpívají písničku.

Jakou máš teď náladu?

Odpovědi dětí.

Chcete-li žít a neonemocnět, zkuste zpívat každý den!

Posuňte se čtvrtou notou

Vedoucí: A nyní se na notovou osnovu vrátil čtvrtý tón „F“.

"Trochu stagnuješ,

Pojďte se zahřát, mrňata."

Vedoucí: Navrhuji, abyste to udělali

Hudební a herní gymnastika „Na cestě“ k protažení nohou a hudba vám pomůže, poslouchejte pozorně můj text a hudbu, která bude znít.

Po klikaté cestě

Doporučuji projít.

Možná můžete, chlapi.

Vstupte do pohádkového lesa.

Jdeme klidně, pomalu, Děti chodí klidným tempem na hudbu

Držte hlavu rovně, „March“ od M. Robbera.

Postoj každého je dobrý.

Jako vojáci pochodujeme, děti pochodují a zvedají se vysoko

Nohy zvedneme výše, kolena, ruce podél těla pod

Nemůžeme zvednout ruce, "Pochod dřevěných vojáků"

Stačí chodit nohama. P.I.

Všichni držte záda rovná,

Stát se viditelným.

Tady je jeskyně před námi, děti jdou v polodřepu na hudbu

Abychom prošli, přisedneme si k vám. E. Grieg „V jeskyni krále hory“

Jdeme do polodřepu,

Abychom si nenarazili hlavu.

Budeme běhat jako lišky Lehký běh, děti ukazují své „zvyky“.

Velmi mazané sestry, lišky na hudbu „Gavott“ od Gosaka.

Zavrtíme ocasem

Zahladíme stopy.

Pohádkové květiny na mýtině Tanec - fantasy „Valčík květin“

Rozkvetly. P. I. Čajkovskij.

Ve valčíku květin oni

Zatočila se nám hlava.

Tak krásně tančili

Ale jsme trochu unavení (děti se zastaví)

Vedoucí: Kluci, abyste se uvolnili, musíte jen správně dýchat. Nejprve vám ukážu, jak se to dělá, a pak to můžete udělat sami.

Dechové cvičení.

Zde je kouzelný vodopád Děti „chytají“ vodu dlaněmi.

Umyje všechny chlapy. Děti se „myjí“.

Nasáváme vzduch do hrudníku, ruce vzhůru, zhluboka se nadechneme nosem.

A ponoříme se hlouběji. Děti dřep, skupina

A teď se všichni vznášíme nahoru, děti vstávají, ruce do stran.

A společně vydechujeme vzduch. Děti pomalu vydechují ústy.

Host: Jak úžasné jste se přestěhovali. Pohyb je také zdraví!

(Objeví se snímek s poznámkou)

A pátý tón „sol“ najde své místo na notové osnově

„Čeká na vás lesní pohádka.

A hudba by to měla doprovázet."

Vedoucí: To je dobře. Jsme na tento úkol?

Dětská odpověď.

Vedoucí: Ach, lidi, nemůžu pro něco najít slovo. pomůžeš mi?

Odpovědi dětí.

Vedoucí:Řekněte mi, kdo zde píše hudbu: básník, spisovatel, skladatel?

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Díky kluci, skladatel má pravdu. Nyní zazní hudba skladatele Griega „Morning“. Ale než to zazní, chci vám ukázat co neobvyklé nástroje Přinesl jsem ti:

tady je ten pískavý pták,

Šišky, - šustí - 2 ks (papír, sáček),

Zvonek,

Sultán,

hole,

Kluci, vyberte si jeden nástroj pro sebe a teď vám řeknu, kterou postavu budete namlouvat.

Šišky - na téma medvěda,

Ořechy jsou pro veverku,

Tyčinky - Pro datla,

Rustlers - na list,

Šustí - pro lišku,

Sultáni - pro vítr,

Píšťalka - pro skřivana

Zvonek je pro kapku rosy.

Vedoucí: V naší pohádce má každý hrdina to své hudební nástroj, zkusme namluvit pohádku a hudba nám opět pomůže.

(Děti se snaží hrát.)

Děti hrají orchestr na pozadí Griegovy hudby. "Lesní pohádka".

Tiše bloudí po cestě, říká moderátorka.

Ráno ve zlatých šatech

Kde šustí listí

Kde budou zvony zvonit jako kapky rosy

Je slyšet hlasité zaklepání Dřevěné hole

Je to datel - ťuk a ťuk!

Datel dělá dutinu -

Kuřatům tam bude teplo

Zpoza lesa se pomalu ozve šustění

Vyšla červená liška.

Šlape tiše

na hedvábné trávě.

Veverka vyskočila Nuts

A tam hlodá svůj oříšek -

Tady to jde přes kužely kuželů

Medvěd PEC.

Vítr náhle rozfoukal chocholy

zašumělo mezi stromy

Rozptýlí mraky

Slunce svítí

Píšťalka otevírá svá křídla na obloze

Skřivan letí

Živý-živý-živý, živý-živý-živý,

Po polích se rozlévá.

Vedoucí: Výborně, kluci!

Teď jsme udělali hudební skicu Lesní pohádka, nekreslili jsme ji na papír, nevnímali jsme ji vizuálně, ale sluchem, ušima. Dopadlo to skvěle, jste všichni kreativní kluci.

(Objeví se snímek s poznámkou na hřišti).

Vedoucí: Na notě se tedy objevila šestá nota „A“.

"Nebo se možná poznámka může skrývat ve veselém tanci?"

Odpovědi dětí.

Vedoucí: Zkontrolujeme?

Abychom zlepšili vaše zdraví, budeme s vámi tančit!

Tanec - improvizace k veselá hudba.

Posuňte s poslední poznámkou

Vedoucí: Podívejte, poslední nota „B“ se vrátila na notovou osnovu. Královna hudby se podělila o své tajemství Pojďme si společně zavzpomínat, kdo nám dnes pomohl zlepšit naše zdraví.

Odpovědi dětí- hudba…

Vedoucí: Přesně tak, hudba.

Kluci, pojďme všichni společně počítat noty.

Děti počítají.

Vedoucí: Nyní si připomeňme názvy not.

Děti říkají jména – dělat, re...si.

„Vrátili jste mi všechny poznámky na notový zápis, děkuji vám, sbohem!

Děti předávají „houslový klíč“ a říkají, co si během hodiny zapamatovaly a co se jim líbilo.

Vedoucí: Teď se, kluci, rozloučíme se všemi hosty.

Larisa Kruchik
Shrnutí hudební lekce s využitím zdravotně nezávadných technologií „Path“

MKOU "Bolochovského vzdělávací centrum č. 2" Budova MŠ č. 1.

Do RMO hudební režiséři

Shrnutí hudební lekce s využitím zdravotně nezávadných technologií

« Cesta» pro starší děti.

Cíle aplikace zdravotně úsporných technologií:

Posílení psychické i fyzické zdraví každého dítěte.

Vytváření návyku zdravý životní styl.

Zvyšování adaptačních schopností dětského těla (aktivace ochranných vlastností, odolnost vůči chorobám).

Typ třídy: hudební lekce se zdravotně úspornými technologiemi.

Didaktický účel: rozvíjet hudební a tvořivé schopnosti dětí v různých podobách hudební činnost pomocí zdravotně úsporné technologie.

Integrace oblastí:

Sociální a komunikační rozvoj;

Kognitivní vývoj;

Rozvoj řeči;

Umělecký a estetický rozvoj;

Fyzický vývoj.

Věková skupina: nejstarší.

Úkoly:

1. Vzdělávací:

Obohatit hudební dojmy dětí, vyvolat při vnímání živou emocionální odezvu hudba různých typů.

Obohaťte dětské dojmy, formu hudební vkus, rozvíjet hudební paměť.

Podporovat rozvoj myšlení, představivosti, paměti, sluchu.

Posílit schopnost zpívat kolektivně, s hudební doprovod

2. Vývojové:

Rozvíjet taneční a herní kreativitu;

Pokračovat v představení díla velkého ruského skladatele P. I. Čajkovského;

Rozšířit slovník hudební charakteristiky.

3. Vzdělávací:

Podporujte kulturu naslouchání hudba;

Rozvíjet u dětí pozitivní hodnocení reality názorů a chutí s přihlédnutím k výrazným individuálním psychofyzickým charakteristikám;

Zlepšit a rozvíjet komunikační dovednosti dítěte;

Rozvíjet schopnost komunikovat prostřednictvím písně mezi sebou a s dospělými.

4. Wellness:

S pomocí dechových cvičení, psychogymnastiky, valeologického chorálu, muzikoterapie, artikulační gymnastika, dynamická a hudebně- rytmická cvičení aj. posilují tělesnou a duševní zdraví dětí;

Aktivujte ochranné vlastnosti těla a odolnost vůči nemocem;

Stabilizovat emocionální stav dětí poslechem klasiky hudba;

Metody a techniky: názorná, herní, kreativní, metoda praktické činnosti, ponoření se do hudba, otázky pro děti.

Forma organizace aktivit: skupina

Výukové nástroje:

1. Vybavení:

-hudební centrum,

instalace multimédií,

notebook,

Květiny podle počtu dětí,

Kartonové klíče.

2. Obrazový materiál:

Prezentace.

3. Hudební materiál:

Ladonščikov « Cesta» (fonogram)

Komunikativní a valeologická píseň Arseneva "Hosté".

P. I. Čajkovskij "Sněženka".

Píseň "Ahoj, paprsku slunce!" (hudba E. Matvienko text M. Bystrová)

Přípravné práce:

Sluch hudební díla z cyklu "roční období" P. I. Čajkovskij, učení písní, používání třídy prstová gymnastika, valeologické zpěvy, psychogymnastika, příprava prezentace.

Průběh lekce:

Na soundtrack k Ladonshchikovově písni « Cesta» děti snadno vběhnou do haly.

Tanec se provádí « Cesta» .

Děti stojí roztroušené po chodbě.

Hudba manažer: Kluci, jsem moc rád, že jste cesta přivedl tě ke mně hudební sál. Podívejte, dnes se tu sešlo mnoho hostů. Přivítejme je. Jen náš pozdrav nebude úplně obyčejný. Požádáme naše hosty, aby odpověděli nvm.

Píseň – dialog od Arseneva "Hosté".

Zaznívají zvuky Beethovenovy 5. symfonie.

Hudba manažer: Kluci, slyšíte tyto alarmující zvuky. Říkají nám, že v kouzelné království hudba nastal průšvih - zlá čarodějnice Synkopa očarovala dům, ve kterém poznámky bydlí. Teď nemohou ven. A nikdo už nikdy nebude moci slyšet krásné zvuky hudba, pokud bankovkám nepomůžete otevřít zámek a odčarovat jejich dům. V ruce mám 3 klíče. Ale jen jeden z nich bude moci otevřít kouzelný hrad. Pomozte mi vybrat správný klíč. (Děti si vybírají ze 3 klíčů - houslový klíč) Proč jste si vybrali tento konkrétní klíč? jak se tomu říká? Právo. Takže jste nám rozbili dům kvůli notám. Za to vám poznámky dávají nádherně krásné hudba. Pojďme si všichni sednout na koberec a poslouchat to hudba a obdivovat obrázky jarní přírody.

Prezentace zobrazena "Jaro".

Hudba manažer: Líbilo se ti to? hudba? Jakou má tahle postava? hudba? Právo. Je velmi jemná, bystrá, dojemná. No a mezitím nastal čas, abychom si písničku zazpívali sami. K tomu je třeba připravit hrdlo na zpěv.

Provádí se fonopedické cvičení "Jaro".

(Hudební režisér čte text básně I. S. Nikitina "Miluji to, jaro se blíží" a provádí pohyby společně s dětmi)

Podívejte, přichází jaro (děti ukazují kroky rukama,

Jeřábi létají v karavanu (zvedněte pravou ruku nahoru, pohněte prsty,

vyslovit "Kurly - Kurly...")

Den se topí v jasném zlatě (za zvuku "A" zesílit a zeslabit zvuk)

A potoky v roklích jsou hlučné. ( ukazováček pravá ruka hit

na dlani levé ruky, pak se posaďte,

praštit prstem o podlahu, řekněme "bu-bu-bu")

Brzy se pro vás shromáždí hosté (ukazatel, dlaň, pravá ruka nakreslí kruh na dlani

Kolik hnízd postaví - podívejte se! vlevo, vyslov "sh - sh - sh")

Co zní, jaké písně poplynou

Den - den od úsvitu do úsvitu! (Cvičení provádějí děti "Pták a kuřata"

ukazující ruku)

Výborně, kluci! A teď tě žádám, abys šel k židlím.

Připomeňme si ještě pár cviků pro náš jazyk, ústa a hrdlo.

Artikulační gymnastika.

Cvičení "Kyvadlo"

Cvičení "Galchata"

Cvičení "Kapky"

Cvičení "Tichá ozvěna".

Hudba Ruk.: Teď cítím, že jsi připravený zpívat, tak si správně sedni.

"Pokud chcete zpívat vsedě,

Nehrbte se jako medvěd.

Rychle narovnejte záda

Položte nohy na podlahu odvážněji.

Sedněte si volně, protáhněte se

A trochu se usmívej."

Hraje se píseň "Ahoj, paprsku slunce"

(texty E Matvienko, hudba M. Bystrova)

Hudba manažer: Výborně, kluci, předvedli jste tuto píseň úžasně, takže vám doporučuji nová hra, který se nazývá "věnce".

Děti sbírají květiny z podlahy.

Hra "věnce"

Hudba Ruk.: Vidím, že jsi trochu unavený. Doporučuji vám relaxovat, odpočívat a být trochu líní.

Relaxační cvičení "Líný" .

Hudba ruka: No, tvoje cesta přivedl tě dnes do kouzelného domu hudební noty a v jarní les, a na rozkvetlou louku a dokonce i k moři. A teď vás volá, abyste se vrátili do skupiny. Nezapomeňte na dnešní dojmy a promítněte je prosím do svých kreseb.

A teď:

(hudební režisér zpívá)

Hudba vedoucí: Sbohem, děti!

Děti zpívají:

Sbohem!

Hudba manažer: Nyní se rozlučte s našimi hosty.

Děti se obracejí k hostům a zpívají ve stejném melodie:

Hosté, rádi jsme vás viděli,

Ale je čas, abychom se rozloučili.

Sbohem, sbohem (mávnout rukou)

Opouštíme dvůr.

Děti snadno utečou k soundtracku « Cesta - zbrklá» .

Publikace k tématu:

Shrnutí hudební lekce. Téma: „Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních zařízeních“„Veselé poznámky o zdraví“ Shrnutí hudební lekce. Tématem je „Využití zdravotně nezávadných technologií v hodinách hudební výchovy v předškolních zařízeních“.

Poznámky k třídám ve střední skupině. pomocí zdravotně nezávadných technologií „Cesta na farmu“ 1. vzdělávací cíle. Zobecnění a systematizace znalostí o domácích zvířatech. Vyjasnění, aktivace a aktualizace.

Souhrn přímých vzdělávacích aktivit v seniorské skupině s využitím zdravotně úsporných technologií Shrnutí přímých vzdělávací aktivity PROTI seniorská skupina pomocí zdravotně úsporných technologií. "Květ.

Shrnutí lekce v přípravné skupině s využitím zdravotně nezávadných technologií „Zdravé produkty“ Cíl. -Utváření pojmu stavba a funkce trávicích orgánů u dětí. Úkoly. - Rozvíjet analytické schopnosti dětí. -Učit se.

Shrnutí lekce o rozvoji řeči pomocí zdravotně nezávadných technologií „Moje rodina“ Shrnutí lekce o rozvoji řeči pomocí zdravotně nezávadných technologií na téma „Moje rodina“. Vydal: Todygasheva S.G. Účel:.

Shrnutí lekce pro mladší skupinu s využitím zdravotně nezávadných technologií „Visiting the Sun“ Cíl: Seznámit děti se zdravým životním stylem pomocí technologií šetřících zdraví. Cíle: -zlepšit motoriku u dětí.

Metodický vývoj rozhovoru „Můj Kuban je moje země obilí!“ pomocí zdravotně úsporných technologií Konverzace: "Můj Kuban je moje země obilí!" Vyvinul: Z. N. Shipitsyna Účel: Tvořit opatrný postoj zapojte své děti do svého zdraví.

Téma: Zpracovala: Z. N. Shipitsyna Účel: rozvíjet kognitivní zájem u dětí, vytvářet elementární představy o původu.

GCD využívající herní a zdravotně úsporné technologie v přípravné skupině „Travel to the country of Schoolland“ Přímo - vzdělávací činnost v přípravná skupina"Cesta do země Schoolland." Účel vzdělávací činnosti:.

Souhrn přímých vzdělávacích aktivit s využitím zdravotně úsporných technologií „Amazing Journey“ obecní autonomní předškolní vzdělávací instituce mateřská škola kombinovaného typu č. 4 obce Severskaja obecní formace.

Knihovna obrázků: