Shrnutí lekce kreslení ve skupině seniorů: „Podzimní listí. Shrnutí lekce výtvarného umění „Zlatý podzim“

Pro výtvarné činnosti

Abstrakt GCD pro vizuální aktivity
v seniorské skupině „Zlatý podzim“

Nazarova T.N., učitelka MŠ č. 53, Tambov

Podrobit: "Zlatý podzim"

Vzdělávací oblast: « Umělecká kreativita»

Cíl:

  • Učte děti vidět krásu přírody prostřednictvím prostředků vizuální umění.
  • Pokračujte v rozvoji schopnosti obrazně vnímat krásu přírody a předávat ji prostřednictvím barev, tvarů a kompozice.

Obsah programu:

  • Naučte děti zprostředkovat kresbou strukturu stromu - kmen (štětec), větve různých délek.
  • Posilte dovednosti kreslení listů pomocí techniky vertikálního tahu (metoda máčení).
  • Posílit představy dětí o charakteristické rysy podzim.
  • Rozvíjejte vícesměrné, jednotné, plynulé pohyby rukou
  • Rozvíjet duševní činnost, paměť, souvislá řeč, představivost a kreativita.
  • Vychovat pozitivní přístup k přírodě a touze se o ni starat.

Materiál: - bílý list papíru A2 (pro ukázku), - albové listy pro děti, - reprodukce - obraz I. I. Levitana „Zlatý podzim“, - stojan, - akvarelové barvy, štětce č. 3, 6 (veverka), - vlhčené ubrousky, voda, - pěnová houba pro každé dítě.

Metodické techniky: - ukázka a vysvětlení učitelem, - hudební doprovod, otázky pro děti, - připomenutí techniky kresby, - pozorování dětských prací, rady, - poslech hudby P. Čajkovského, - zkoušení dětských prací, - rozbor práce dětí a učitele, - D/I "Najít podle popisu."

Přípravné práce: Seznámení dětí s technikou tónování listu papíru, prohlížení ilustrací, obrázků, fotografií znázorňujících podzimní stromy (podzim).

Průběh činností:

. Úvodní část.

vychovatel: Kluci, kdo je dnes vaším hostem? znáš ho?

Děti: Lesovichok.

vychovatel: Odkud k nám přišel?

Děti: Lesní chlapec k nám přišel z lesa.

vychovatel: A nepřišel s prázdnou. co to je?

Děti: Toto je ilustrace malby.

vychovatel: Kde jsou uloženy skutečné obrazy?

Děti: V muzeích, stejně jako v galeriích.

vychovatel: Kluci, kdo maluje obrázky?

Děti: Umělci.

vychovatel: Znáte jméno umělce, který tento obraz namaloval?

Děti: Isaac Iljič Levitan.

vychovatel: Pojďme si společně zopakovat jméno umělce.

vychovatel: Kluci, jak byste nazvali tento obrázek? (výpovědi dětí)

vychovatel: Proč se snímek jmenoval „Zlatý podzim“?

Co je zobrazeno na obrázku? více prostoru: země nebo nebe?

Proč je více půdy?

Co chtěl umělec ukázat?

Jsou stromy nakresleny ve stejné vzdálenosti od sebe?

Proč jste se tak rozhodli? Dokaž to. (výpovědi dětí)

vychovatel: Kluci, máte rádi podzim? Jak? (odpovědi dětí)

vychovatel: Rád chodím například po spadaném listí, jako po zlatém koberci. No není to na podzim moc krásné? Jako by dobrý čaroděj maloval vše kolem jasnými barvami.

II. Hlavní část.

vychovatel: Lesovichok také přinesl balíček a schoval ho ve skupině. Chce s vámi hrát hru „Najděte to podle popisu“. Lesovichok vám řekne a vy mě pozorně posloucháte: „Tento balík je obdélníkového tvaru..., zlaté barvy..., vpravo od skříně.... atd."

Děti: Hurá! Nalezeno.

vychovatel: Otevřeme balíček a uvidíme, co je uvnitř.

(děti si vyndají jeden předmět po druhém a pojmenují ho)

vychovatel: Podívejte, bílé prostěradlo, ne úplně přetřené. Zvláštní! Štětec, houbička, akvarelové barvy, kelímek...

vychovatel: Proč si myslíš, že tohle všechno je tady? za co? (odpovědi dětí)

vychovatel: Kluci, Lesovichok vás zve, abyste se stali malými čaroději (umělci).

vychovatel: Mám na vás ještě jednu otázku. Proč je v balení houbička?

Děti: Pro tónování plechů.

vychovatel: Jaká část prostěradla by zde podle vás měla být tónovaná? (odpovědi)

Ukázka učitele. (Učitel rychlými pohyby tónuje horní část listu houbičkou zleva doprava. Při tónování se na listu objeví silueta kmene a větví břízy.)

vychovatel: co to je? Co chybí stromečku?

Děti: Listjev.

vychovatel: Proč jste se rozhodli, že je to bříza? (odpovědi dětí) Otázka: Jakou barvu mají listy břízy na podzim?

Děti:Žluť. Samostatná práce.

Děti přistupují ke stolům, kde jsou různé vizuální materiály a pusťte se do práce: tónování povlečení. Zatímco povlečení suší, učitel vede lekci tělesné výchovy „My jsme podzimní listí“. Děti berou z košíku žluté břízy a různobarevné javorové listy.

vychovatel: Z jakého stromu jsi vzal listy?

Lekce tělesné výchovy „Jsme podzimní listí“ Jsme podzimní listí Sedíme na větvích Vítr foukal a my jsme letěli Letěli jsme, letěli jsme A tiše seděli na zemi. Znovu přišel vítr a posbíral všechny listy. Točili se a letěli a tiše seděli na zemi.

vychovatel: Nyní nakreslíme listy břízy. jakou barvu? (žluť)

vychovatel: Na štětec jsem dala vodu a žlutou barvu. Rychle maluji listy na větve stromů, přikládám a zvedám štětec z papíru, štětec držím šikmo k papíru. Kreslíme svislé tahy, tento způsob kreslení se nazývá metoda kartáčování. (Děti kreslí na své listy papíru.)

vychovatel: Nakreslíme další strom. Kde začneme kreslit strom?

Děti: Z kufru.

vychovatel: Právo. Štětcem nakreslím rovný vysoký kmen. K tomu dám na štětec trochu více vody a barvy, než je nutné, a nakreslím rovnou čáru.

vychovatel: Jakou barvou natřeme kmen? (hnědý)

vychovatel: Výsledkem je kmen (kreslíme shora dolů, postupně mačkáme štětec). Co ještě, děti, potřebuji nakreslit, abych vyrobil strom?

Děti: Větvičky.

vychovatel: Právo. Nahoře nakreslíme velmi krátké větve, o něco nižší - delší větve.

vychovatel: Máš strom? (Ano)

vychovatel: Nyní nakreslíme strom pomocí barevné listy. Jaké barvy použijeme?

Děti:Žlutá, červená, oranžová.

vychovatel: Javory mají na podzim takové barevné olistění. Listy kreslíme metodou máčení. Malovali jsme žluté listy, poté štětec dobře opláchneme vodou a natřeme červenou atd. (Během samostatná práce pro děti hraje hudba P. Čajkovského.)

III. Závěrečná část. Analýza prací.

Jaké roční období jste ve svých kresbách zobrazil?

Jaké barvy jsi použil?

jak jsi kreslil? (tónování, tupování)

Kdo dokázal lépe zprostředkovat obraz podzimního stromu?

o umělecké tvořivosti v střední skupina .

Téma: "Barvy podzimu"

Připravil učitel:

Stolyarová S.V.

Akademický rok 2014 – 2015.

Integrace vzdělávací oblasti:

"Poznání" ( vzdělávací a výzkumné)

"Sdělení"

"Umělecká kreativita" (nášivka)

"Socializace"

"Čtení beletrie»

Tréninkové úkoly : Naučte děti míchat barvy základních barev (modrá, červená a žlutá), aby získaly další barvy (zelená, fialová, oranžová, modrá). Upevnit znalosti dětí o tom, ze kterého stromu list pochází. Posilujte dovednosti kreslení štětcem a prstem metodou máčení. Vštěpovat dovednosti používání palety.

Vývojové úkoly : Vyvinout řeč dýchání, smysl pro barvy.

Výchovné úkoly : Pěstovat lásku k přírodě, malbě a estetickému vnímání světa kolem nás.

Zařízení: paleta, barvy a štětce, albové listy, kelímky s vodou, ubrousky, malované a vystříhané podzimní listí, větrníky dle počtu dětí, skládací barevná duha sedmi barev, ukázka - malované stromy v podzimním listí.

Průběh lekce.

Děti sedí na židlích. Vchází učitel v podzimním kostýmu.

Podzim:

Ahoj, hádej kdo jsem? Přišla bez barev a štětce a natřela všechny listy.

Děti:

Podzim!

Podzim: Jaké definice můžeme dát podzimu? (brzký, zlatý, pozdní, bohatý, studený, deštivý)

Podzim: Podzim - skvělý čas roku! Kolik nezapomenutelné dojmy dává člověku! Její krása inspirovala básníky k psaní těch nejsrdečnějších slov. Poslechněte si, jak o tomto ročním období řekl Pushkin:

(Děti čtou básničku)

Je to smutná doba! Ach kouzlo!

Jsem potěšen vaší krásou na rozloučenou!

Podzim: A kolik tajemství v sobě nesou zvuky podzimního lesa?

Děti:

Listí padá, padá, listí padá na naší zahradě!

Žluté a červené listy se vlní a létají ve větru!

Podzim: Dnes vám chci vyprávět příběh, který se stal mému kamarádovi Veterokovi. Můj přítel Veterok je velký škarohlíd. Ze všeho nejraději fouká. Nafukuje plachty lodí, otáčí křídly mlýnů, hraje si s listím, dělá hluk v trávě. Vezměte kouzelné větrníky a foukejte na ně jako vítr fouká na křídla větrných mlýnů. Výborně, jde ti to dobře. A stále si s nimi můžete hrát. Pojďme běžet s gramofony. Tak rychle se točí.

(Děti sedí na židlích. Podzim sbírá gramofony a pokračuje v příběhu.)

Podzim:

Jednoho dne mírný letní vánek ucítil blížící se chladné počasí a rozhodl se odletět do teplejších zemí. Cesta tam vedla přes park, kde žili jeho přátelé, listy. Podíval se dolů a zalapal po dechu: na zemi ležel barevný koberec neobyčejné krásy. Snesl se vánek a začal si hrát s listím. A teď tě proměním v listí a ty budeš poslouchat našeho přítele Veteroka.

(Zní podzimní valčík. Podzim dětem rozdává listí. Dále děti provádějí pohyby v souladu s textem)

Podzim:

Vánek zvedl listí ze země a vyhodil je do vzduchu. Kroužila jsem je v podzimním tanci, sbírala je do kytic, točila a točila. Ale tady je Veterok minule zamával křídlem a odletěl pryč a listí tiše kleslo k zemi a snažilo se usadit se, aby vytvořilo světlý koberec s neobvyklým vzorem.

(Děti rozloží vzor podzimní listí a sednout si ke stolům)

Podzim:

Jaký nádherný koberec pokrýval zemi. Jakou barvu mají listy před námi? (odpovídají děti). Kdo ví, z jakých stromů tyto listy pocházejí?

Učitel ukazuje listy stromů; Děti by měly strom pojmenovat:

Bříza - bříza,

Dub - dub,

Javor – javor

Jaký jsi skvělý chlap! Ty víš všechno. Náš zlomyslný Veterok ale pomíchal nejen listy, ale i barvy a dokonce si nějaké vzal s sebou. Zůstaly mi jen 3 barvy, podívejte se, jaké barvy to jsou?

Děti:

Žlutá, červená, modrá.

(V rukou podzimu jsou kruhy základních barev s legračními obličeji.)

Podzim:

Co mohu malovat těmito barvami? (Děti fantazírují).

Podzim:

Vezmu 3 základní barvy. Tyto barvy nejsou jednoduché. Dají se z nich vyrobit další. A k tomu si jděte sednout ke stolům. Podívejte, před vámi je paleta se 3 základními barvami: červenou, modrou a žlutou. Teď se nad tím zamyslete.

Pokud je červená vedle žluté

Slunce svítí, je horko

pomeranče, mandarinky

Děti budou kreslit.

jakou to bude mít barvu? (Pomerančový)

Podzim:

Pojďme to zkontrolovat. Vezmeme štětec, vezmeme trochu červené barvy a dáme ji do prázdné nádoby. Štětec nezapomeňte umýt a osušit ubrouskem. Vezmeme trochu žluté barvy a přidáme ji k červené. Jakou barvu jsi dostal? (Pomerančový)

Podzim:

Co když se žlutá a modrá stanou přáteli? Jaký druh barvy dostanete? (Zelený).

Podzim:

Pojďme to zkontrolovat.

( Proveďte stejné akce se žlutou a modrou barvou).

Podzim:

Červená a modrá se spřátelili

Ukázalo se, že má jinou barvu

Lilek nebo švestka

Hádej jakou barvu? (Fialový).

(Míchejte červenou s modrou).

Podzim:

Kolik různé barvy!

Jen žádný není

Hádejte který?

Jak mám nakreslit oblohu?

Proč bych měl rušit moře?

A do deště potřebujete barvu...

Děti: modrá!

Podzim:

Jak získáme modrou barvu?

Děti: smíchejte bílou a modrou.

Podzim:

Ale není tam žádná bílá barva (pro děti je to těžké)

A já tě to naučím. Je třeba vzít modrá barva a zředit vodou. Takže jsme dostali modrou barvu.

Podzim:

Tady máme všechny barvy duhy. Kluci, kolik barev má duha? Pojďme si to spočítat.

Děti: 1, 2,…7.

Podzim:

Víte, v jakém pořadí jsou tyto barvy umístěny? A já ti dám nápovědu. Existuje jedna věta, která vám pomůže zapamatovat si tuto sekvenci. Poslouchat.

"Každý lovec chce vědět, kde sedí bažant."

Tajemství je v tom, že jakým zvukem začíná slovo v této kouzelné větě, takovým zvukem začíná i název barvy. Všichni jsou červení, lovec je oranžový, Wants je žlutý, vědět je zelený, kde je modrý, sedí - modrý, bažant je fialový.

(Děti se střídavě vydávají ven a připevňují na stojan různobarevné duhové oblouky).

Podzim:

Kluci, tohle byla letos poslední duha a je nám z toho trochu smutno, a taky z toho, že zlomyslný Veterok otrhal ze stromů všechny listy a ony se staly nahými a osamělými. Pojďme je ozdobit. Ale nejdřív vám proměním prsty v listy a budeme si s nimi hrát.

(Prstová gymnastika)

Jedna, dva, tři, čtyři, pět

Budeme sbírat listy.

List břízy, list jeřábu,

topolový list,

osika list,

Budeme sbírat dubový list

Na mámu podzimní kytice Přineseme to.

Podzim:

Nyní zdobíme stromečky. Nejprve se ale rozhodněte, čím budete malovat, štětcem nebo prstem. Jakou barvu mají listy na stromech? (Děti se podívají na ukázku a odpoví).Pusťte se do práce.

Podzim:

Chlapi, pokud použijeme modrou barvu v naší kresbě, co můžeme nakreslit touto barvou?(Odpovídají děti).

A udělali jsme víc fialový nátěr. Jak to lze použít v tomto výkresu?

Děti:

Nakreslete zataženou oblohu.

Podzim:

Jaké úžasné kresby jsi vytvořil. Jak krásně jsi oblékl stromy. Mohu je vzít a ukázat svému příteli Veterokovi? A svou kresbu nechám na vás. Je čas, abych odešel. Sbohem!

Shrnutí lekce:

Podívejme se, co máme? Jaký zlatý, elegantní a veselý podzim máme a je veselý díky našim úsměvům, protože každý úsměv je malé sluníčko, díky kterému se cítíte hřejivě a dobře.

Proto se na sebe budeme častěji usmívat a rozdávat svou radost ostatním.

Dnes jste odvedli skvělou práci. Řekněte mi, děti, měli jste zlatý podzim? jaká je? Líbil se vám výtvor? podzimní kompozice? V jaké náladě odcházíte? Děkujeme za vaši kreativitu.

Podzim: Děkuji za všechno,

Dávám dětem sladkosti.

(Podzim rozdává sladké dobroty)

Použitá literatura:

    PRO. Efanov" Komplexní třídy» podle programu „Od narození do školy“, ed. NE. Veraksy, T.S. Komárová, M.A. Vasilyeva (střední skupina) Ed. "Učitel", Volgograd, 2012

    T. M. Bondarenko „Komplexní třídy ve střední skupině mateřské školy“ Ed. "Učitel", Voroněž, 2006

    A.V. Aji „Poznámky integrovaných tříd ve střední skupině mateřské školy“ T. Ts. „Učitel“, Voroněž, 2009

MDOU mateřská škola obecný vývojový typ č. 28 „Vlaštovka“

Souhrn přímých vzdělávacích aktivito vývoji řeči u střední skupiny.

Téma: „Miluji tě, moje rodná země“

Pedagogové:

Stolyarová S.V.

Poltoratskaya A.A.

Okresní obec Kolomná Akatevo

Akademický rok 2014 – 2015.

Integrace vzdělávacích oblastí : "Poznání", "Komunikace", "Hudba",

„Umělecká kreativita“, „Čtení beletrie“, „Socializace“.

Cíl: seznamování dětí s malá vlast prostřednictvím kognitivní činnosti.

Vzdělávací cíle:

Formovat znalosti dětí o názvu vesnice;

Rozšiřte představy dětí o jejich rodné vesnici a jejích zajímavostech;

Vzdělávací úkoly:

Pěstovat lásku k rodné vesnici a pocit hrdosti na ni, touhu ji udělat ještě krásnější, pocity lásky a vlastenectví.

Vývojové úkoly:

Rozvíjet dialogická řeč;

Rozvíjet schopnost doplňovat obraz na základě dojmů z okolního života.

Práce se slovní zásobou: Obec Akatevo, názvy ulic, budov (nemocnice, knihovna, škola, školka, obchod, kulturní dům).

Materiály: prezentace „Moje vesnice“, listy alba pro kreslení, voskovky, nahrávka textu písně „Akatyevo“. S. A. Rachkovskaya, M. A. Melniková

Průběh akce:

Organizační moment:

Pedagog: Kluci, postavme se do kruhu. Ukažte dlaně. Setřete je dohromady. Jak se cítíte? (Teplý). Toto je teplo laskavých rukou a dobré duše. Nabízíme své teplo, své dlaně svým přátelům a říkáme:

Přichází ráno

Slunce vychází.

jdeme

V šťastnou cestu pojďme.

Podívejme se na sebe

Pojďme mluvit o sobě:

„Kdo je náš dobrý chlap?

Kdo je náš krasavec? »

(Děti se střídavě volají laskavá slova) .

Pedagog: Jsem velmi rád, že jste tak laskaví, milí a šikovní kluci. Je zajímavé si s takovými dětmi povídat.

Motivační a orientační fáze:

Děti stojí v kruhu. Ozve se zaklepání na dveře.

Q: Kluci, podívejte, Carlson nás přišel navštívit. Pojďme ho pozdravit. Myslím, že mu něco vadí. co se stalo?

Carleson: Přišel jsem vás poprvé navštívit do vaší vesnice a vůbec se v ní nevyznám. Prosím, pomozte mi dozvědět se spoustu zajímavých věcí o vaší vesnici!

Q: No, zkusíme pomoct?

(Slide show) .

Podívejte se pozorně na fotografie a řekněte, co ukazují. (Odpovědi dětí).

Pedagog: Kluci, jak se jmenuje vesnice, ve které žijeme? (Akatyevo)

Pedagog: Na světě je spousta velkých i malých měst a vesnic. A budeme si povídat o naší vesnici, o naší nejmilovanější, o té nejkrásnější. Mám pravdu, když říkám, že naše vesnice je nejkrásnější? (odpovědi dětí)

Pedagog: Řekněte mi prosím, co se vám na naší vesnici líbí? (odpovědi dětí).

Pedagog: V naší vesnici je mnoho ulic. A každá ulice má své jméno. Řekni mi, na jaké ulici bydlíš? (odpovědi dětí)

Pedagog: Kluci, každý den chodíte po známých ulicích. Jaké stavby můžete vidět v ulicích naší obce? (Obchody, pošta, lékárna, nemocnice, škola, knihovna, školka).

Pedagog: V naší vesnici je mnoho různých budov. Ale je tu jedna velká, prostorná budova, kam rádi chodí dospělí i děti (ukazuji foto). Tato budova se nazývá Dům kultury. Někteří z vás se šli podívat do kulturního domu na cirkusové představení. V kulturním centru nejen ukazují cirkusová představení, ale také provádět různé koncerty, ve kterém umělci zpívají, tančí a čtou poezii.

Pojďme se nyní proměnit v malé umělce a hrát si hudební nástroje. (Pod ruštinou lidová melodie děti hrají na zvukové nástroje).

Vychovatel. Kluci, řekněte mi, co dělají vaše matky? kde pracují? (příběhy pro děti)

Pedagog: Komu záleží na kráse naší vesnice? (Dospělí, lidé).

Jak se starají? (Dospělí sázejí stromy, květiny, odstraňují odpadky.)

Závěr. Právo. Dospělí se snaží udělat naši vesnici krásnou a útulnou. Chtějí, aby všichni lidé žili v naší vesnici zábavným a zajímavým životem. Proto se musíme starat o to, co je vyrobeno rukama dospělých, udržovat čistotu a pořádek.

Pedagog: Všichni lidé milují svou vesnici, ve které žijí. Píší o sobě básně a písně (Akatjev).

Známe i básně o naší rodné obci. (Čtení poezie).

Rosteme

V naší rodné vesnici.

Pro někoho je to malé,

A pro nás – obrovské!

Nechte ho žít!

Ať to roste!

Naše vesnice je skromná!

Závěr. Řekl jsi hodně o našem Akatievovi. Správně řekli, že máme mnoho ulic, domů, krásná příroda. V naší obci pracuje mnoho lidí, kteří chtějí, aby se naše obec stala lepší, krásnější a bohatší. V naší nádrži je spousta ryb, v lesích žijí zvířata. Nyní se pojďme projít po naší vesnici.

Tělesná výchova minuta.

Vstáváme brzy ráno

Za oknem vidíme vesnici.

Probudilo se, žije.

Volá nás ven.

Praktická fáze:

Pedagog: A teď navrhuji, aby si každý nakreslil svůj vlastní domov a dejte to Carlsonovi jako suvenýr. ( tvůrčí činnost děti.)

Pedagog: Podívejte se, kolik krásných domů jste nakreslili. Ukázalo se, že je to celá vesnice.

Reflexně-hodnotící fáze:

Carlson: - Kluci, děkuji za vaši pomoc! Řekl jsi hodně o svém milovaném Akatievovi. Určitě k vám znovu přijdu a vaše kresby si pověsím doma. Sbohem!

Název OS

MBDOU "Alexandrovský školka "Yagodka"

Pracovní název

učitel

RM Ljambirsky okres, obec. Alexandrovka

Datum vytvoření

Komentáře 0

Stahování 14

Velikost souboru 13,5 kb

Koryakova Taťána Dmitrievna
MBDOU "Alexandrovsky mateřská škola "Yagodka", RM Lyambirsky okres, vesnice Alexandrovka
Abstrakt GCD ve výtvarném umění seniorská skupina
Téma: "Zlatý podzim"
Cíle: naučit děti reflektovat ve svých kresbách své dojmy ze zlatého podzimu.
Posilte své dovednosti kreslení listnaté stromy, vysílání charakteristické rysy struktura kmene a koruny, barva. Používejte různé techniky práce se štětcem (všechny štětiny a konce). Rozvíjejte kreativitu.
Přípravné práce. Zkoumání stromů, sběr listů a plodů. Seznámení s reprodukcemi obrazů I.I. Levitan, V. Vasněcov.
Materiály. Listy papíru bílý, kvašové barvy, štětce, sklenice s vodou, ubrousky. Reprodukce obrazu I. Levitana “ Březový háj».
Obsah výchovně vzdělávací činnosti dětí
1.Úvod do tématu.
Vychovatel. Chlapi, poslouchejte hádanku, jejíž odpověď vám prozradí téma našeho rozhovoru.
Přišlo bez barev a bez štětce
A přelakoval všechny listy
Děti: (podzim)
Vychovatel. Jaké dojmy jsi měl po procházce? Jaké emoce a pocity jste zažili z toho, co jste viděli?
Jaké změny v přírodě nastaly s příchodem podzimu?
Děti. (Ochladilo se, prší, ptáci odlétají, listy žloutnou a opadávají).
Vychovatel. Přesně tak, chlapi. Foukal vítr a ze stromů padalo listí. Jak se nazývá toto podzimní období?
Děti. (Pád listů.)
Vychovatel. Kluci, podívejme se na obraz I. Levitana „Birch Grove“. Mnoho slavných umělců- jako Shishkin, Levitan, Vasnetsov miloval malování přírody. Vybírali velmi krásná místa, sami to obdivovali a podělili se s námi o svou radost kreslením krásných obrázků.
Dlouho, dlouho se učili a každý den hodně kreslili. Ale ani skuteční umělci se nenaučili hned kreslit.
Vychovatel. Jaké roční období umělec zobrazil? (Zlatý podzim).
-Proč se podzimu v této době říká zlatý? (Protože žluté listy vypadat jako zlato, když se třpytí na podzimním slunci.)
Tělesná výchova minuta.
Listí, listí poletuje ve větru
A děti pod nohama tiše šustí.
(Běží na místě na špičkách, mává rukama)
A plynule se pohupují a vedou kulatý tanec.
A podzimní vítr jim zpívá píseň.
(Plynulé švihy těla a paží zvednuté nahoru, vpravo - vlevo.)
Dnes se tedy pokusíme zprostředkovat dojmy, které jsme na naší procházce viděli.
Vychovatel. Porovnejme, v čem jsou si stromy podobné a v čem se od sebe liší.
Děti (Podle tvaru a tloušťky kmene, tvaru koruny, barvy).
Pedagog: Nakreslíme kmen celou štětinou kartáče a větve špičkou,
Nyní si každý nakreslete svůj vlastní obrázek „Zlatý podzim“.
Na konci práce si kresby s dětmi prohlédněte a nabídněte, aby vybraly ty nejvýraznější.

Náhled stránky #1

MBDOU "Alexandrovský školka "Yagodka"

Připravila učitelka: Koryakova Tatyana Dmitrievna

Shrnutí GCD ve skupině seniorů ve výtvarném umění

Téma: "Zlatý podzim"

Cíle: naučit děti reflektovat v kresbě své dojmy ze zlatého podzimu.

Posílit schopnost kreslit listnaté stromy, přenášet charakteristické rysy struktury kmene a koruny, barvy. Používejte různé techniky práce se štětcem (všechny štětiny a konce). Rozvíjejte kreativitu.

Přípravné práce. Zkoumání stromů, sběr listů a plodů. Seznámení s reprodukcemi obrazů I.I. Levitan, V. Vasněcov.

Materiály. Listy bílého papíru, kvašové barvy, štětce, sklenice s vodou, ubrousky. Reprodukce obrazu „Birch Grove“ od I. Levitana.

1.Úvod do tématu.

Vychovatel. Chlapi, poslouchejte hádanku, jejíž odpověď vám prozradí téma našeho rozhovoru.

Přišlo bez barev a bez štětce

A přelakoval všechny listy

Děti:. ( podzim)

Vychovatel. Jaké dojmy jsi měl po procházce? Jaké emoce a pocity jste zažili z toho, co jste viděli?

Jaké změny v přírodě nastaly s příchodem podzimu?

Děti. (Ochladilo se, prší, ptáci odlétají, listy žloutnou a opadávají).

Vychovatel. Přesně tak, chlapi. Foukal vítr a ze stromů padalo listí. Jak se nazývá toto podzimní období?

Děti. ( Pád listů.)

Vychovatel. Chlapi, podívejme se na obraz I. Levitana „Birch Grove“. Mnoho slavných umělců - jako Shishkin, Levitan, Vasnetsov - milovalo malování přírody. Vybrali si moc krásná místa, sami je obdivovali a sdíleli s námi svou radost kreslením krásných obrázků.

Dlouho, dlouho se učili a každý den hodně kreslili. Ale ani skuteční umělci se nenaučili hned kreslit.

Vychovatel. Jaké roční období umělec zobrazil? ( Zlatý podzim).

Proč se podzimu v tomto období říká zlatý? ( Protože žluté listy vypadají jako zlato, když se třpytí na podzimním slunci.)

Tělesná výchova minuta.

Listí, listí poletuje ve větru

A děti pod nohama tiše šustí.

(Běží na místě na špičkách, mává rukama)

A plynule se pohupují a vedou kulatý tanec.

A podzimní vítr jim zpívá píseň.

(Plynulé kývání těla a zvednutých paží, vpravo - vlevo.)

Dnes se tedy pokusíme zprostředkovat dojmy, které jsme na naší procházce viděli.

Vychovatel. Porovnejme, v čem jsou si stromy podobné a v čem se od sebe liší.

Děti.( Podle tvaru a tloušťky kmene, tvaru koruny, barvy).

Vychovatel. Kmen natřeme celou štětinou štětce a větve špičkou,

Nyní si každý nakreslete svůj vlastní obrázek „Zlatý podzim“.

Na konci práce si kresby s dětmi prohlédněte a nabídněte, aby vybraly ty nejvýraznější.

Poznámky k lekci
ve výtvarném umění
v seniorské skupině
na téma:
"Podzimní les"

Cíl: naučit děti kreslit stromy různých tvarů a struktur.
Cíle: 1. Naučit děti umisťovat obrázky na celý list různými technikami kreslení (kreslit na mokrý list, koncem štětce, všemi štětinami, tahy);
2. Upevnit znalosti dětí o žánru malby – krajina;
3. Rozvíjet u dětí estetické vnímání světa kolem sebe;
4. Vzdělávejte se opatrný postoj k přírodě.
Metody a techniky: úvodní řeč, umělecké slovo(báseň A. Pleshcheeva „Přišel podzim“) při pohledu na obrazy zobrazující podzimní krajiny.
Materiály pro lekci: obrazy zobrazující krajinu, schémata různých stromů, listy alb, jednoduché tužky, akvarelové barvy, štětce, hadry, sklenice s vodou.
Přípravné práce: cyklické pozorování výpovědí přírody a sezónních změn, rozhovory o podzimu, kompilace popisné příběhy o podzimu z obrázků, seznámení s různými technikami kreslení, didaktická hra"Z kterého stromu je list?", didaktická hra "Perspektiva"

Průběh lekce:
vychovatel:
- Kluci, vzpomeneme si, jaké je roční období? (podzim)
- Jaké známe známky podzimu? (děti vyjmenovávají znamení podzimu).
- Správně, chlapi. Podívejte se, kolik se toho o podzimu dozvíte. Mnoho spisovatelů, básníků a umělců milovalo toto roční období a nazývalo podzim zlatým. Poslechněte si, jaké nádherné básně napsal A. Pleshcheev.
Přišel podzim, vadne a žloutne
Květy uschly,
· Tráva na loukách
A vypadají smutně, jen se to zazelená
Holé zimní keře v polích.

Obloha zakrývá oblak, vody jsou hlučné
Slunce nesvítí. Rychlý proud.
Vítr kvílí na poli, ptáci odletěli
Déšť mrholí. Do teplých krajů.
vychovatel:
- Kluci, řekněte mi, jakou náladu tato báseň vyvolává a proč? (odpovědi dětí).
- Výborně, kluci, správně jste zaznamenali, co se před námi kreslí smutný obrázek. Ale podzim může vytvářet i radostné věci, sváteční nálada. Podívejte se na tyto obrazy a řekněte mi, co autorovi pomohlo vytvořit jasnou sváteční atmosféru? (Děti si všímají jasu barev, průhlednosti vzduchu).
- Dnes se tedy ocitneme v podzimním lese, každý po svém. Některé ve smutných, deštivých, jiné ve zlaté, lahodící oku. Nejprve si však připomeňme: jaké stromy můžeme vidět v podzimním lese a jak je správně nakreslit?
Děti odpovídají na otázku a učitel předvádí kreslení diagramů různých stromů, aby byl úkol snazší.
-Teď si trochu odpočineme.

Tělesná výchova minuta

Kluci, zavřete oči, představte si podzimní les. Vezměte nějaké tužky nebo barvy a pusťte se do práce.
Děti kreslí podzimní les. Učitel poskytuje asistenci. Po dokončení práce jsou zavěšeny na stojanu. Učitel spolu s dětmi zaznamenává přednosti a rozmanitost kreseb.

Poznámky k hodinám výtvarného umění

pro starší skupinu na téma: „Zlatý podzim“

Programové úkoly :

    Rozšiřte představy dětí o zlatém podzimu v poezii a dílech výtvarného umění;

    Naučte se odrážet podzimní dojmy v kresbě.

    Rozvíjet zrak dětí umělecký obraz a design prostřednictvím přírodních forem.

    Rozvíjejte smysl pro kompozici a vnímání barev.

    Pěstovat zájem o podzimní přírodní úkazy, emocionálně reagovat na krásu podzimu.

    Posílit schopnost míchat barvy pro získání třetí barvy (oranžová, hnědá).

Materiály na lekci:

    Krajina list, velikost A4;

    Sada kvašových barev;

    Štětce;

    Sklenice vody;

    Ubrousek;

    Ukázky obrazů „Zlatý podzim“; vzorky odlišně obrazy stromů;

    Paleta pro míchání barev.

Přípravné práce:

pozorování podzimní přírody při procházce, učení básniček o podzimu, povídání o znameních podzimu, prohlížení ilustrací znázorňujících podzimní přírodu.

Průběh lekce:

Učitel vyzve děti, aby si poslechly pohádku o listu:

„V jednom starém parku tam bylo osamělý strom. Přišel podzim. Všechny listy si sbalily kufry a odletěly na cestu. Sáčky s listím nebyly těžké - jen trochu vody na umytí a ručník. A na jedné větvi byl velmi malý lístek. Byl příliš mladý na to, aby se rozhodl létat sám. Takže se nudil, nudil, přemýšlel a něco vymýšlel. Vidí kolemjdoucího v klobouku. List sebral odvahu a skočil do klobouku. Kolemjdoucí si ničeho nevšiml. Přinesl list domů. V domě bylo teplo a list se najednou začal nudit a schnout. Chyběli mu přátelé, jeho strom. Bál se, že uschne, stočí se do tuby a vyhodí ho. Pak list vykřikl: "Vítr, vítr!" Vítr byl jeho velký přítel. Vítr zaslechl křik a vletěl do domu. Zvedl list a odnesl ho do parku. Rozešli se v parku. Vítr se rozloučil s listem: „Nikdo nemůže žít bez domova, bude se nudit a uschne. Už se nikdy nenechte odloučit od svého domova - parku."

Učitel.

Kluci, víte, jak se nazývá podzimní fenomén, kdy padá listí ze stromů?

Děti.

- Tohle je opad listí.

Učitel.

Právo. Proč stromy na podzim shazují listí? (chladí se, v zimě bude pro větve těžké držet listí a sníh, v zimě strom spí a odpočívá).

Nikdo neříká stromu, kdy má shodit listí. Teď se ale blíží podzim – a listí na stromech se mění zelený zežloutnou nebo zčervenají a spadnou. To se děje proto, že voda zamrzne a přestane proudit do větviček a listů. Strom usne na zimu.

Na podzim padá listí ze všech stromů. Příští rok se na stromech objeví nové listy.

Poslechněte si báseň s názvem "Padající listí."

Rozhovor spadaného listí je sotva slyšitelný:

Jsme z javorů...

Jsme z jabloní...

Jsme z jilmů...

Jsme z třešní...

Z osiky...

Z ptačí třešně...

Z dubu...

Z břízy...

Všude padá listí:

Mráz je na prahu!

Yu Kapotov

Učitel.

Na podzim se listy na stromech zbarvují nejen do žluta, ale také do červena, oranžova, hněda a dokonce i do fialova. Barva listů závisí na tom, jaké je počasí: slunečnější podzimní dny, ty světlejší nátěr. Mnoho umělců rádo kreslí podzimní příroda právě kvůli této rozmanitosti barev. Podívejme se na tento výkres (ukázka 1): co ukazuje? Jaký je podzim? jaké barvy vidíš? Jak se to dá nazvat?

Při pohledu na tento obrázek a pozorování přírody na procházce se vy i já můžeme přesvědčit, že podzim je velký umělec, protože ona sama vymýšlí outfity na stromy, keře a celou přírodu, jako by pořádala soutěž, kdo má nejzářivější a nejhezčí listy. Chci je obdivovat každý den.

Jaká škoda.

Podzim s dlouhým tenkým kartáčem

Přebarvuje listy.

Červená, žlutá, zlatá -

Jak jsi krásná, barevný list!...

A vítr má tlusté tváře

Podvedený, podvedený, podvedený.

A stromy jsou pestré

Foukat, foukat, foukat!

Červená, žlutá, zlatá...

Celý barevný list letěl kolem!...

I. Michajlova

Tělesná výchova minuta .

"listy"

Jsme podzimní listí

Sedíme na větvích.Děti třepou listy v rukou nad hlavou.

Foukal vítr a letěli.Běhejte různými směry.

Letěli jsme, letěli jsme.

A tiše se posadili na zem.Dřepnou se.

Znovu přišel vítr

A posbíral všechny listy.Vstanou, zvednou ruce s listy nahoru a zatřesou jimi.

Otočil se a letělBěhejte různými směry.

A zase si sedli na zem.Vracejí se na svá místa.

Praktická část.

Učitel : Takže dnes se ty a já proměníme v umělce a pokusíme se nakreslit podzimní les a listí. V lese roste mnoho různých stromů, hádejte které (spisovné slovo).

Fouká-li vánek

Jeho list se bude třást.

Vánek není nijak silný

Ale list se třese...

Děti : Osiky

Učitel :

Na jaře zezelenal

Opalován v létě

Nasadil jsem to na podzim

Červené korály.

Děti : Rowan

Učitel :

Na tomto stromě

Děti se houpají

Malý, zlomyslný,

Mají vyřezávané klobouky.

Děti : Dub, žaludy.

Učitel : Výborně! Tipli jste správně. Jaké další stromy můžete v parku vidět?

Děti : Javor, bříza, lípa.

Učitel : Znáš spoustu stromů. Podívejme se na způsoby, jak je lze zobrazit (ukázka 2). Nyní je konečně nakreslíme. Stejně jako lidé mohou být malí i vysocí, staří i mladí. Jejich kmeny mohou být rovné, nebo mohou být zakřivené nebo silně skloněné k zemi, tlusté a tenké.

Větve jsou jako ruce lidí, dlouhé a tenké, když svítí slunce, větve se vzpínají, když fouká vítr, větve se ohýbají, když je zima, podzimní déšť; mokré větve padají dolů.

Listy na stromech jsou podobné krásné oblečení: žlutá, červená, oranžová, karmínová. Vítr trhá listy z větví, unáší je vzduchem, a proto je v pozdním podzimu na stromech málo listů (pomocí učitelských vzorků).

Učitel : K vytvoření podzimní krajiny budeme potřebovat různé barvy, pamatujte, jaké barvy lze použít k zobrazení kmenů, větví stromů a keřů, jaké barvy se používají při malování podzimního listí? připomeňme si, jak získat hnědé a oranžové barvy? (míchání barev na paletě). Nyní přemýšlejte o tom, jaké stromy nakreslíte ve svém lese a jak budou umístěny ve vaší kresbě, jaké barvy budou mít vaše listy, bude vítr nebo déšť?

Zazní hudba P. I. Čajkovského z cyklu „Roční období“ (září, říjen, listopad) a děti začnou kreslit. (Učitel přistupuje k požadavkům dětí, pomáhá míchat barvy a radí při tvorbě kompozice)

Učitel : Připomíná dětem, jaké velikosti štětců by měly být použity k zobrazení kmene, větví a listů. Jaké další prostředky lze použít k zobrazení listoví. (Techniky pro zobrazení kmene: začněte znázorňovat kmen shora dolů špičkou štětce a postupně jej snižujte do vodorovné polohy.

Techniky pro zobrazení větví ve větrném počasí: na jedné straně jsou větve přitisknuty ke kmeni a na druhé straně jsou od něj odchýleny. Na hlavních velkých větvích je nutné nakreslit tenké větve, které se ohýbají ve větru, stejně jako velké větve.

Technika kreslení šťoucháním a tvrdým štětcem.

Šťouchnutím: špendlík lehce navlhčete, naneste na něj barvu, rychlými, trhavými pohyby přidržte štuk svisle a naneste obrázek.

Tvrdým štětcem: navlhčete štětec, naberte na něj barvu, osušte přebytečnou vodu na novinách a aplikujte rychlé vertikální tahy s polosuchými štětinami znázorňujícími poletující listy, mohou trávě dodat život.

Učitel : Povzbuzuje děti, aby kresbě dodaly osobitost a jedinečnost, například: strom, padlý silný vítr; skupina mladých stromů silně naklánějících se před větrem; obrázek trávy s tvrdým kartáčem, obrázek deště nebo slunce atd.

Po dokončení kreslení stromů (během sušení práce):

Učitel : Nyní připravte své uši k naslouchání, své oči ke sledování, svou mysl k zapamatování. Naučte se "kouzelné" kreslení.

Umažu list ze stromu

Spodní část jsem natřela žlutou barvou.

Vyžehlím to shora -

Vynoří se strom jako v pohádce.

Takto se kreslí stromy -

Nic nemůže být jednodušší.

Umím dupnout

Malý lesík.

Shrnutí lekce:

1. Výstava a rozbor dětských prací

Učitel : Podívejme se, co máme? Přineste mi všechnu svou práci. Kdo se ukázal být zatažený a smutný podzim, a kdo má veselou a jasnou? Kdo ho má báječný? Ona je tak úplně jiná! Jaký je tedy podzim doopravdy?

Děti : Magický.

Učitel : Kluci, líbí se vám to? Vaše krajina se mi moc líbila. Jste opravdoví čarodějové. Víš, udělal jsi to tak krásně, protože jsi pozorně naslouchal mým výkladům, pracoval pilně, pečlivě a přátelsky. Až barvy trochu zaschnou, pověsíme váš " Podzimní krajina„na chodbě, aby ji mohli obdivovat děti i dospělí (rozbor).

A do kreativního koutku vám dám dvě knihy. Pak je můžete prohlížet a najít v nich krajiny, nakreslené jako slavných umělců a dětmi, jako jste vy (výzkum).