"náš orchestr" školení ve hře na dětské hudební nástroje. Výuka dětí hrát na dětské hudební nástroje

Julia Safonová
„Hra pro děti hudební nástroje" Shrnutí otevřené hudební lekce ve skupině seniorů

Průběh lekce

Děti v pozadí hudba(dle výběru učitele) volně vstoupit do sálu a zaujmout svá místa.

Hudební režisér. drazí kluci! Dovolte mi začít naše třída, ale bude to neobvyklé. Dnes chci jít s vámi úžasný výlet- do světa hudební nástroje. A na začátku chci zkontrolovat, jak je znáte.

Provedeno hudebně - didaktická hra"Hádej a opakuj".

"Hádej a opakuj"

Cíl. Cvičte děti v rozlišování zvuků dětské hudební a hlukové nástroje: xylofon, zvonek, trojúhelník, maracas, vařečky, tamburína. Rozvíjejte zabarvení a dynamický sluch.

Popis. Obrazovka pro přednášejícího s výše uvedenou sadou hudební nástroje. Dva stoly pro účastníky hry s podobnými sestavami hudební nástroje.

Průběh hry. Hry se účastní tři lidé, jeden z nich je hostitel. Moderátor si vybere jednu z nich nástroje a provádí malou rytmickou skladbu.

Úkolem hráčů je uhodnout zvuk nástroj a předveďte svou verzi hry. Vyhrává ten, kdo správně určí nástroj a hrál na něj.

Teď mi řekni, jak to zjistíme - hluk nástroj nebo muzikál(pokud zvuk nástroj lze opakovat hlasem, pak toto hudební nástroj; pokud to není možné opakovat hlasem, pak - hluk).

Dobrá práce! Teď hádej hádanka:

„Vypadá to jako střecha domu.

(Trojúhelník)

A nadešel čas, abychom ty a já šli do pohádky.

Děti nosí masky hudební nástroje a jít do zákulisí. Světla v sále jsou ztlumená a hraje hudba na pozadí. hudba; diváků, na požádání hudební režisér, zavři oči.

Hudba ruce První vlna a děti jsou spolu

Kdo koho chce, kdo potřebuje podle potřeby

Proměňují se v špičkové nástroje!

šustit, zvonit,

Překvapte naše publikum rychle -

Lidé opravdu čekají na vaši pohádku!

(k publiku)

Tady jsou teď oči OTEVŘENO,

Nikoho neobtěžujte!

Jednoho dne v klidné době

K incidentu došlo zde:

Spor začal mezi hračkami

Hudební chrastítka.

Jdou na jeviště "lžíce".

Jsme zlobivé dívky -

Dřevěné lžíce.

Ano, jsme nejlepší ze všech -

Hlasitý, tvrdohlavý.

Pod ruštinou lidová melodie "Ach, ty baldachýn, můj baldachýn" provedeno hudební složení na lžících.

A tvrdohlavé ořechy

Nechtěl se vzdát:

objevit se na jevišti "ořechy"– hluk nástroj, vyrobený vlastníma rukama.

Odpovíme vám beze spěchu -

Není snadné nás porazit.

Na ruskou lidovou melodii “Jako naši u brány” provedeno hudební kompozice .

Nespokojený maracas

V odpověď zašustili:

Jdou na jeviště "maracas".

"Vyšší třídu nenajdete,

Jsme chladnější než kastaněty!“

V doprovodu "italská polka" vystoupil S. Rachmaninov hudební kompozice na maracas.

Celá tato hádka trvala dlouho,

Každý chtěl být nejlepší.

Prostě to nemělo smysl...

Nikdo se neodvážil vzdát.

Naše hvězdy nechtěly

Žijte jako přátelská rodina.

Kdo pomůže, kdo bude soudit,

Co byste zde měli dělat?

Pokračovali jsme v hádce hraním

Obratně, obratně,

Ano, a jen zlomyslný-

Lehké a odvážné!

Pod hudba Ruská lidová melodie "Polyanka" zvuky hudební kompozice"Veselý orchestr" v podání pohádkových hrdinů.

Do sporu vstoupil Rattles:

Jdou na jeviště "Chrastítka".

„Udělejte nám místo.

Jsme nejlepší zdola nahoru -

Jak sem, tak tam!

Pod hudba G. Sviridová „Chlap s akordeonem“ provedeno hudební kompozice.

Tady odpověděl xylofon:

Objeví se na jevišti "xylofon".

"Zvonění pro mě není důležité,

Preferuji jemné zaklepání:

Ťuk-ťuk-ťuk, ťuk-ťuk-ťuk!"

V doprovodu "polky" z « Dětské album » P. Čajkovskij zní hudební kompozice.

Zvonek je tu poslední

Rang, spěchal to říct:

Objevuje se ze zákulisí "zvonek".

„Bylo by to směšné

Nebudu uznán jako nejlepší!

Jsem hlasitější, zajímavější

než šustící maracas,

V každém je pro mě místo píseň:

Já- to je prostě třída!"

Doprovázeno hrou S. Maikapary "Ve školce" provedeno hudební kompozice.

Brzy byli všichni přátelé unaveni,

Natáhli ruku a řekli:

Všechny postavy spolu mluví.

„Teď ti zavoláme

Expert na hudební záležitosti».

Trojúhelník vyšel hrozivě:

Vchází na jeviště "trojúhelník".

"Jaký druh výkřiků, jaký druh hluku,

Každý z vás je chytrý chlap.

Máte krásu a inteligenci.

Prosím, v budoucnu se nehádejte

Nemůžete se hádat.

Vykonejte více společně

Moji drazí přátelé.

Na ruskou lidovou melodii "Čtverylka" zvuky hudební provedena kompozice "Veselý orchestr".

Hrdinové se ukloní a za potlesku diváků opouštějí jeviště.

Cíl: vývoj dětské múzických umění ve hře na .

Vzdělávací cíle:

Posílit výkonnostní schopnosti hudební díla na dětské hudební nástroje;

Aktivovat slovní zásobu dětí;

Učte děti vzájemné interakci, rozvíjejte komunikační dovednosti.

Vývojové úkoly:

Rozvinout smysl pro souborovou hru;

Rozvíjet smysl pro rytmus a koordinaci pohybů;

Rozvíjet kreativní myšlení, fantazie.

Výchovné úkoly:

Pěstujte emocionální vnímavost, citlivost, hudebně- estetický vkus prostředek hudba,

Pěstovat zájem o hraní dětské hudební nástroje, přání hrát na nástroje, starej se o ně,

Přispívat k utváření zájmu o vykonávání činností.

Přípravné práce:

Učit se hrát hudební nástroje ve třídě a v samostatné práci.

Hudební repertoár:

Ruská lidová melodie "Ach, ty baldachýn, můj baldachýn";

Ruská lidová melodie “Jako naši u brány”;

S. Rachmaninov "italská polka";

Ruská lidová melodie "Polyanka";

G. Sviridov „Chlap s akordeonem“;

P. Čajkovskij "Polka" (« Dětské album» );

S. Maykapar "Ve školce";

Ruská lidová melodie "Čtverylka".

Hudební nástroje:

Maracas;

Chrastítka;

Xylofon;

Zvonek;

Trojúhelník.

Hudební centrum.

Jevištní masky.

Možností využití těchto hudebních nástrojů v předškolních zařízeních je mnoho: individuální hraní hudby ve volném čase a kolektivní hraní v dětském orchestru.

Učitel se snaží v první řadě povzbudit děti k samostatnému nácviku hudby s pomocí nástrojů. Děti se učí hrát známé písničky, improvizovat jednoduché rytmy nebo jednotlivé intonace, vybírat známé melodie podle sluchu, hrát „hudební ozvěnu“, zpívat a hrát si sami se sebou atd.

Některé hračky na nářadí se navíc používají jako názorné učební pomůcky. Pomáhají učitelce rozvíjet hudební a smyslové schopnosti předškoláků a seznamují je s jednotlivými prvky hudební gramotnost. Podle způsobu tvorby zvuku a charakteru zvuku lze dětské hudební hračky a hudební nástroje seskupit do určitých typů.

Tichý. Tyto hračky představují pouze hudební nástroje, jako je klavír s němou klaviaturou. Ozvučení: 1. Nářadové hračky se zvukem neurčité výšky: chrastítka, tamburíny, bubny, kastaněty, triangly.

2. Hračkářské nástroje, které produkují zvuk pouze jedné výšky, se kterými můžete reprodukovat různé rytmy - píšťaly, píšťaly, lesní rohy.

3. Hračky s pevnou melodií: varhany, hrací skříňky, hrací skříňky; Při hře na nich jsou dětské akce pouze mechanické povahy.

4. Hračkářské nástroje s diatonickou nebo chromatickou stupnicí: metalofony, klavíry, klavíry, klarinety.

Existuje určitá klasifikace všech hudebních nástrojů: dělí se na smyčcové, dechové a perkuse.

Děti hrají na nástroje, uspokojují své individuální potřeby, zájmy a zvykají si na týmové jednání koordinovaně.

Různé skupiny nástrojů vyžadují zvládnutí herních technik různého stupně obtížnosti. Účastníci orchestru by proto měli dostávat diferencované úkoly s přihlédnutím k jejich individuálním možnostem. V procesu učení budete rozvíjet sluchové koncepty, smysl pro rytmus, zabarvení, dynamiku, rozvíjet samostatnost v jednání, organizovat pozornost, stejně jako kultivovat sebeovládání, vytrvalost a další volní vlastnosti. Hra na dmi navíc přináší určité množství informací, seznámí vás s témbrovým zvukem, speciálním uspořádáním kláves a způsoby zvukové produkce.

8.Metody a techniky seznamování dětí předškolního věku s hrou na dětské hudební nástroje.

Hra na hudební nástroje- jeden z typů dětských představení. Používání dětských hudebních nástrojů a hraček (ve třídě i ve třídě). každodenní život) obohacuje hudební zážitky dětí a rozvíjí je hudební schopnosti.

Formy práce na výuce dětí hrát na hudební nástroje jsou různé: individuální lekce, lekce se souborem a orchestrem.

Hra na bicí hudební nástroje, které nemají stupnici, pomáhá rozvíjet smysl pro rytmus a rozšiřuje dětské vnímání témbru. Melodické hudební nástroje rozvíjejí všechny tři základní hudební schopnosti: modální smysl, hudebně-sluchové vnímání a smysl pro rytmus.

Seznámení dětí s hudebními nástroji začíná již v raném věku. Učitel se snaží dětem předat první hudební dojmy zábavnou a hravou formou. Když děti začnou chodit a jsou schopny pochodovat na hudbu, může učitel zvuk pochodu doprovázet hrou na tamburínu nebo buben, aby zdůraznil rytmus a zpestřil zvuk. Běh může být doprovázen hrou s dřevěnými holemi, lžičkami a zvonkem.

Když děti začnou ve svých pohybech cítit a reprodukovat rytmus hudby (chůze, tleskání), jsou vedeny k tomu, aby na tyto nástroje samy hrály. Za prvé, dospělý pomáhá dětem držet čas s hudbou (chrastit chrastítkem, klepat na tamburínu, třást zvonkem), pak se jejich jednání stává stále samostatnějším. Trénink začíná se skupinou bicích nástrojů, které nemají stupnici. Výuka probíhá v malých skupinkách dětí i individuálně.

Ve druhé skupině juniorů Děti už umí hrát na tamburínu, vařečky, kostky, chrastítka, bubínky, rolničky. V tomto věku se seznamují s metalofonem. Je důležité upozornit na expresivní témbr každého nástroje. Můžete použít obrazná přirovnání, charakteristiky: jemný (zvonek), zvonivý (metalofon), jasný, klepání (buben). Užitečné je využít didaktické hry, které dětem pomohou rozlišit témbry hudebních nástrojů.

V střední skupina Poprvé začínají děti učit hrát na hudební nástroje, které mají stupnici. K tomu je nejvhodnější metalofon. Techniky hry na zvonkohru jsou poměrně jednoduché. Děti se učí techniky zvukové produkce: kladivo držte správně, úder směřujte doprostřed desky.

Techniky: efektní je technika trvání podtextu (čtvrtiny jsou označeny slabikou ta-ta a osminy ti-ti), technika tleskání rytmický vzor.

Existuje několik způsobů, jak se naučit hrát na melodické hudební nástroje: podle not, podle barev nebo digitálních symbolů, podle ucha.

Učení dětí poznámkám velmi pracné. Ne všichni předškoláci ovládají notový zápis. Je důležité, aby děti pochopily souvislost mezi umístěním not na notové osnově a jejich zvukem v melodii.

Barevný systém vhodné pro děti k rychlému zvládnutí hry na nástroje. Každému zvuku je přiřazeno barevné označení (barevné klávesy, metalofonové desky).

Takto se učí děti hrát podle čísel, nalepené poblíž každé metalofonové desky.

Oba způsoby výuky dětí (pomocí barevných a číselných symbolů) usnadňují a urychlují dosažení požadovaného výsledku, ale nemají vývojový efekt.

Největšího vývojového efektu učení se dosáhne pouze hrou podle sluchu. Tato metoda vyžaduje neustálý rozvoj sluchu (poslech zvuků melodie, jejich porovnávání, rozlišování podle výšky tónu). Používejte učební pomůcky, které modelují pohyby melodie nahoru a dolů. Jedná se o hudební žebřík pohybující se z květiny na květinu, motýla atd. Rukou můžete ukázat pohyb zvuků melodie a zároveň ji hrát.

V seniorském a v přípravných školních družinách se okruh písní rozšiřuje. Děti se již lépe orientují v umístění zvuků melodie a jednají samostatněji. Po zvládnutí metalofonu se děti učí hrát na další melodické nástroje – smyčce, dechové nástroje, klávesy a plátky.

Naučit se hrát na hudební nástroje tedy zahrnuje tři fáze: na první– děti poslouchají a pamatují si melodie, zpívají je, seznamují se s technikami hry; na druhém- vybrat skladby, na třetí- provádět je podle libosti

Městská autonomní školka vzdělávací instituce"Trudarmeysky školka "Cheburashka"

Metodický vývoj

Systém výuky dětí hře na hudební nástroje mateřská škola.

Doplnila: Volkova Galina Fedorovna

hudební režisér

Prokopjevského městské části

2015

Zavedení

3. Znalost hudebních nástrojů dětí ve 2. juniorské skupině

4. Výuka hudebních nástrojů ve střední skupině

5. Výuka hry na hudební nástroje ve skupině seniorů

6. Výuka hudebních nástrojů v přípravná skupina

7.Instrumentální skladba dětský orchestr

Závěr

Použitá literatura

Zavedení

Hudební výchova -

To není výchova hudebníka, ale

V první řadě lidská výchova.

V.A. Suchomlinskij.

Jedním z nejpalčivějších a „velkých“ problémů, kterým moderní společnost čelí, je hrozba duchovního ochuzení jednotlivce, nebezpečí ztráty morálních zásad. Proto se naše školství potřebuje obrátit k životně důležitým problémům. moderní společnost, ustanovení mravní výchova, opozice vůči nedostatku spirituality, konzumu, oživení touhy a potřeby aktivního u dětí intelektuální činnost. Již mnoho let diskutujeme: mezi odborníky jsou učitelé, kteří se dobře orientují v hudební výchově předškoláků; To je na jedné straně, na druhé straně - existují specialisté na hudební výchovu dětí ve škole. Učitelé školy tvrdí: „S prvňáčky je těžké pracovat, protože někdy neumějí jmenovat jediného skladatele a neznají písničky, které se naučili ve školce.“ Učitelé zase věří: „Naše děti se naučily zpívat a tančit, ale ve škole byla pouze jedna hodina hudby. Bohužel musíme uznat: oba mají pravdu. Je to vzácná náhoda, když dítě, které dostalo plnou hudební výchova ve školce, skončí stejně příznivě hudební prostředíškoly. Praktický pracovník navíc vidí interakci mezi hudebním ředitelem mateřské školy a učitelem hudební výchovy ve škole v kontinuitě práce všeho, co se nashromáždilo v hudební výchově dítěte v předchozí fázi.

Hudba má potenciál ovlivnit nejen dospělé, ale i samotné děti. raný věk. Navíc, a to je prokázáno, i prenatální období je nesmírně důležité pro následný vývoj člověka: hudba, kterou člověk poslouchá nastávající matka, vykresluje pozitivní vliv na blaho vyvíjejícího se dítěte (možná formuje jeho vkus a preference). Z výše uvedeného můžeme usoudit, jak důležité je vytvořit podmínky pro vznik základů hudební kultury děti předškolním věku.

Cíle hudební výchovy a učení se hře na hudební nástroje :

    Rozvíjet hudební a tvůrčí schopnosti (s přihlédnutím ke schopnostem každého z nich). různé typy hudební činnost;

    Formovat počátek hudební kultury, přispívat k utváření společné duchovní kultury.

3. Znát názvy nástrojů, rozpoznat jejich zabarvení.

4. Osvojit si techniky hry na metalofon a případně i na další nástroje; správně používat dech při hře na trojky, klarinety a píšťaly; najít vhodný prstoklad při hře na akordeon, knoflíkovou harmoniku, klavír; tlumit zvuk činelů a trojúhelníků; správně držet ruce při hře na tamburínu, buben, třesení kastanět, maracas.

5. Hrajte v souboru, sledujte celkovou dynamiku, tempo, včasné nástupy a zakončení.

6. Vybírejte známé písničky, vtipy a říkanky podle sluchu.

7. Improvizovat jednoduché písničky.

Úspěšné řešení vyjmenovaných úkolů závisí na obsahu hudební výchovy, především na významu používaného repertoáru, metodách a technikách výuky, formách organizace hudební činnosti atd.

Formy dirigování s dětským orchestrem

Při práci s dětským orchestrem využívám všechny formy dirigentských kurzů: individuální (zap počáteční fázi výuka hry na hudební nástroj), skupinová (při hře na podobné hudební nástroje) a kolektivní (když sebevědomá hra jejich party každým členem orchestru). Kolektivní forma je nejobtížnější, ale dává pozitivní výsledky, pokud je hodina správně zorganizovaná a zvuk se střídá s výkladem učitele.

Je důležité rozvíjet v dítěti vše nejlepší, co je mu vlastní od přírody; vzhledem ke sklonům k určité typy hudební činnost, na základě různých přirozených sklonů, formovat zvláštní hudební schopnosti, podporovat všeobecný rozvoj.

Hudební schopnosti každého dítěte se projevují jinak. U některých se již v prvním roce života všechny tři základní schopnosti - smysl pro harmonii, hudebně-sluchové vnímání a smysl pro rytmus - projevují zcela jasně, rychle a snadno se rozvíjejí, svědčí to o muzikálnosti; Pro ostatní je to později, obtížnější. Nejobtížněji se rozvíjejí hudební a sluchové vjemy - schopnost reprodukovat melodii hlasu, přesně, intonovat nebo volit sluchem na hudební nástroj. U většiny dětí se tato schopnost objeví až v pěti letech. Ale absence raného projevu schopností, zdůrazňuje hudebník-psycholog B.M. Teplov, není ukazatelem slabosti nebo zejména nedostatku schopností. Skvělá hodnota má prostředí, ve kterém dítě vyrůstá (zejména v prvních letech života). Raná manifestace hudební schopnosti jsou zpravidla pozorovány u dětí, které dostávají poměrně bohaté hudební dojmy.

Hlavní formou hudební činnosti v mateřské škole jsou hodiny, které zahrnují nejen poslech hudebních děl, kterým děti rozumí, výuku zpěvu, pohyb v hudebních hrách a tancích, ale také výuku hry na hudební nástroj. Velký zájem byl o orchestr dětských hudebních nástrojů jako prostředek hudební výchovy. Významní hudebníci význam zdůrazňovali osvícenci B. Asafiev, B. Yavorsky, Rakušan K. Orff aktivní formy hudební činnost dětského orchestru, jako základ hraní elementární hudby a vývoj dítěte. Velký význam přikládali tvůrci našeho současného systému hudební výchovy dětí předškolního věku orchestru dětských nástrojů.

Ještě ve 20. letech hovořili N. Metlov a L. Michajlov o nutnosti organizovat dětský orchestr jako účinnými prostředky rozvoj hudebního vnímání a sluchu u dětí. Ve 30. a 40. letech N. Metlov organizoval orchestry v mateřských školách a vytvářel nové zvukově tónové hudební nástroje. N.A. Metlov, který začal ve 20. letech s výukou dětí hrát na bicí nástroje (tamburína, triangl, zvonky, kastaněty atd.), jim brzy vyhradil právo pouze doprovázet, dávat dílu určité zabarvení zdokonaluje melodické nástroje, na kterých by děti mohly předvádět libovolné melodie a samostatně muzicírovat. Prvními nástroji pro děti byly xylofon a metalofon. Když děti učily hrát na tyto nástroje, používaly systém notace. Ve spojenectví s mistry V. Rachmaninovem, V. Bodrovem a dalšími vytvořil N. Metlov v letech 1941-1942 metalofon s přesným a stabilním laděním a čistým, příjemným zvukem. Moderní xylofony a metalofony zobrazují názvy zvuků a jejich umístění na tyči. Hrou na takové nástroje si děti prakticky osvojují prvky hudební gramotnosti. Metlov zařadil do skupiny melodických nástrojů dětskou citeru, knoflíkovou harmoniku, flétnu a hoboj. V MŠ zorganizoval orchestr složený z 30-40 dětí hrajících na hudební nástroje. Pro každé dílo vytvořil N.A. Metlov instrumentaci s přihlédnutím k žánru a struktuře. Díla, specifika nástroje. Zvláštní roli v instrumentaci přidělil klavírnímu partu, který nastudoval hudební ředitel. Klavírní part ozdobil dalšími harmonickými a variačními výrazovými prostředky. Za velmi důležité bylo považováno obsazení skladeb pro bicí orchestr. Na základě lidových melodií a písní vytvořil Metlov repertoár pro dětský orchestr, vhodný pro hraní na dětské nástroje; později se na repertoáru objevila díla sovětských skladatelů.

Spolu s N.A. Metlovem ve 20-40 pracovali slavní učitelé T.S.Babadzhan, Yu.A.Dvoskina, M.A.Fumer a další a následně N.A.Vetlugina a její studenti (K Linkyavichus, V.V. Ishchuk).

1.Hra na DMI je užitečná a zajímavá činnost.

Proč věnujeme pozornost při vedení hudebních kurzů? velká pozornost hraní na dětské hudební nástroje? Ano, protože muzicírování dětí rozšiřuje rozsah hudebních aktivit předškoláků, zvyšuje zájem o hudební aktivity a podporuje rozvoj hudební paměť, pozornost, pomáhá překonat nadměrnou plachost, ztuhlost, rozšiřuje hudební výchova dítě. Během hry se jasně objevují osobnostní rysy každý účinkující: rozvíjí a zdokonaluje se přítomnost vůle, emocionalita, koncentrace, hudební schopnosti. Tím, že se děti učí hrát na nástroje, objevují svět hudební zvuky, vědoměji rozlišovat krásu zvuku různých nástrojů. Zlepšuje se kvalita jejich zpěvu, zpívají čistěji, zlepšuje se kvalita hudebně rytmických pohybů a děti zřetelněji reprodukují rytmus.
Mnoha dětem hra na dětské hudební nástroje pomáhá zprostředkovat pocit, vnitřní duchovní svět.Toto je nejen vynikající nástroj individuální rozvoj, ale také rozvoj myšlení, tvůrčí iniciativy, vědomých vztahů mezi dětmi. A proto je této práci v našem předškolním vzdělávacím zařízení věnována velká pozornost a neprovádí se čas od času formálně, ale existuje celý systém školení, který se v této práci pokusím odhalit.

Práce je prováděna organizovaným a konzistentním způsobem, jsou používány různé metody a techniky: předvádění ilustrací, hraček, používání; hudební a didaktické hry, existuje velká databáze dětských hudebních nástrojů. Systematická aplikace na hudební lekce hudební hračky a nástroje v dětech vzbuzují zájem o tyto činnosti, rozšiřují jejich hudební dojmy a podporují tvořivou činnost.

Výuka dětí hrát na hudební nástroje je otevírá nový svět zvukové barvy, pomáhá rozvíjet hudební schopnosti a podněcuje zájem o instrumentální hudbu.

V procesu učení se hře na hudební nástroje se osvojuje notový zápis. Děti při hře lépe chápou strukturu hudebních nástrojů, rozlišují jejich zvuk, zabarvení a přirozeně pro ně vstupují do nového světa hudební abecedy.

Při hře na hudební nástroje se zlepšuje estetické vnímání a estetické cítění dítěte. Přispívá k utváření a rozvoji takových vlastností silné vůle, jako je vytrvalost, vytrvalost, odhodlání, vytrvalost. Děti rozvíjejí smysl pro vzájemnou pomoc a pozornost k jednání svých kamarádů. Hra na hudební nástroje rozvíjí koncentraci a paměť. Znalost názvů nástrojů, jejich témbrů, speciál hudební termíny(struny, klávesy, trsátko, orchestr atd.) obohacuje aktivní slovní zásobu dětí a rozvíjí jejich řeč.

Když dítě slyší a porovnává zvuky různých hudebních nástrojů, rozvíjí se jeho myšlení a analytické schopnosti. Hra na hudební nástroje trénuje jemné svaly prstů. Tím, že učitel učí děti hrát, podporuje rozvoj jejich hudebních a smyslových schopností, témbru, rejstříku, harmonického sluchu, smyslu pro rytmus a schopnosti pozorně naslouchat mnohostranné a polyfonní struktuře díla. Konečně hra na nástroje vytváří podmínky pro děti, které různé důvody Neumí čistě intonovat, expresivně se pohybovat, aktivně se podílet na provedení hudby.

To znamená, že hra na nástroje aktivuje všechny děti a podporuje koordinaci. hudební myšlení a motorické funkce těla, rozvíjí představivost a kreativitu, hudební vkus, vás naučí rozumět hudbě a milovat ji.

Hra na hudební nástroje je cenná i proto, že se dá využít v nejrůznějších podmínkách – jak ve třídách s učitelem, tak při samostatných hudebních činnostech, které vznikají z iniciativy dětí. Hudební hračky-nástroje vstupují do života dítěte - jeho každodenní hry, aktivity, zábava, vycházejí vstříc dětským sklonům a spojují je do vystupující skupiny.

Hra na hudební nástroje má tedy vliv na komplexní vývoj osobnost, má velký výchovný a výchovný význam.

2 .Seznámení s hudebními nástroji v 1. mladší skupině

Seznámení s hudebními nástroji začínáme v 1. juniorské skupině. Učíme děti rozlišovat zvuky podle výšky (vysoké a nízké zvuky zvonku, metalofonu, klavíru), rozpoznávat a rozlišovat zvuky tamburíny, chrastítka, bubnu, píšťaly.

Použitá literatura:

    Borovik T. „Zvuky, rytmy a slova“- Minsk, 1991

    Zimina A.N. "Hrajeme, skládáme!"- Moskva, YUVENTA, 2002.

    Kononova N.G. „Učíme předškoláky hrát na dětské hudební nástroje“- Moskva, Osvícenství, 1990.

    Šimuková V. "Mohl bys hrát nokturno?"- „Hudební ředitel“ č. 3, 2005.

    Trubníková M. "Hrajeme v orchestru podle sluchu"- Moskva, 2000

    Tyutyunnikovová T. „Hudební lekce. systém Carl Orff"- Moskva, AST, 2000.

    Tyutyunnikovová T. “Hlukový orchestr venku a uvnitř”- „Hudební paleta“ č. 6, 2006.

Proč věnujeme tolik pozornosti hraní v DMI? Ano, protože muzicírování dětí rozšiřuje rozsah hudebních aktivit předškoláků, zvyšuje zájem o hudební aktivity, podporuje rozvoj hudební paměti a pozornosti, pomáhá překonávat nadměrný ostych a omezenost a rozšiřuje hudební vzdělání dítěte. V procesu hraní se zřetelně projevují individuální vlastnosti každého interpreta: rozvíjí a zdokonaluje se přítomnost vůle, emocionalita, koncentrace, hudební schopnosti. Tím, že se děti učí hrát na DMI, objevují svět hudebních zvuků a uvědomují si krásu zvuku různých nástrojů. Zlepšuje se kvalita jejich zpěvu, zpívají čistěji, zlepšuje se kvalita hudebních a rytmických pohybů, děti zřetelněji reprodukují rytmus.

Stáhnout:


Náhled:

Metodický vývoj

Systém výuky hry dětí na hudební nástroje v mateřské škole.

(ze zkušenosti MŠ UMB č. 49

"Veselé poznámky" g.o. Toljatti)

PLÁN.

  1. Relevance problému.
  2. N.A. Metlov - jako iniciátor výuky hry předškoláků na hudební nástroje.
  3. Hraní DMI je užitečná a zajímavá činnost.
  4. Úvod do hudebních hraček a nástrojů v 1 ml. Do skupiny.
  5. Druhý juniorská skupina.
  • Hra na bicí nástroje.
  • Rozvoj dynamického vnímání a zabarvení sluchu.
  • Úvod do metalofonu.
  1. Hra na metalofon - nový vzhled hudební činnost ve střední skupině.
  • Rozvoj techniky při hraní na metalofon.
  • Přehrávání chorálů na jeden zvuk a dva sousední.
  • Používání hudebních hraček při hraní programových písní.
  1. Seniorská skupina.
  • Nové úkoly při hraní zvonkohry.
  • Seznámení s novými nástroji, zvládnutí techniky hry na ně.
  • Hraní v souboru.
  • Role muzikálu didaktické hry když učí děti předškolního věku hrát DMI.
  • Seznámení s notami.
  1. Přípravná skupina.
  • Úvod do xylofonu a akordeonu.
  • Přehrávání rozšířených melodií na metalofon.
  • Školství notový zápis.
  1. Vytvoření orchestru - hlavní pódium naše práce.
  2. Smysl kolektivního muzicírování.

Hudební výchova není výchova hudebníka, ale především výchova člověka.

V.A. Suchomlinskij.

Jedním z nejpalčivějších a „velkých“ problémů, kterým moderní společnost čelí, je hrozba duchovního ochuzení jednotlivce, nebezpečí ztráty morálních zásad. Naše vzdělávání se proto potřebuje obrátit k životně důležitým problémům moderní společnosti, poskytovat mravní výchovu, čelit nedostatku spirituality, konzumerismu a oživovat v dětech touhu a potřebu aktivní intelektuální činnosti. Již mnoho let diskutujeme: mezi odborníky jsou učitelé, kteří se dobře orientují v hudební výchově předškoláků; To je na jedné straně, na druhé straně - existují specialisté na hudební výchovu dětí ve škole. Učitelé ve škole říkají: „S prvňáčky je těžké pracovat, protože někdy neumějí jmenovat jediného skladatele a neznají písničky, které se učili ve školce.“ Učitelé zase věří: „Naše děti se naučily zpívat a tančit, ale ve škole byla pouze jedna hodina hudby. Bohužel musíme uznat: oba mají pravdu. Je vzácnou shodou okolností, kdy se dítě po úplném hudebním vzdělání v mateřské škole ocitne ve škole ve stejně příznivém hudebním prostředí. Praktický pracovník navíc vidí interakci mezi hudebním ředitelem mateřské školy a učitelem hudební výchovy ve škole v kontinuitě práce všeho, co se nashromáždilo v hudební výchově dítěte v předchozí fázi.

Cíle hudební výchovy.

Hudba má potenciál ovlivnit nejen dospělé, ale i velmi malé děti. Navíc, a to je prokázáno, i prenatální období je pro následný vývoj člověka nesmírně důležité: hudba, kterou nastávající maminka poslouchá, má pozitivní vliv na pohodu vyvíjejícího se dítěte (možná formuje jeho chutě a preference). Z výše uvedeného lze usuzovat, jak důležité je vytvářet podmínky pro utváření základů hudební kultury předškolních dětí.

Za hlavní cíle hudební výchovy lze považovat:

  1. Rozvíjet hudební a tvůrčí schopnosti (s přihlédnutím ke schopnostem každého z nich) prostřednictvím různých typů hudebních aktivit;
  2. Formovat počátek hudební kultury, přispívat k utváření společné duchovní kultury.

Úspěšné řešení vyjmenovaných úkolů závisí na obsahu hudební výchovy, především na významu používaného repertoáru, metodách a technikách výuky, formách organizace hudební činnosti atd.

Je důležité rozvíjet v dítěti vše nejlepší, co je mu vlastní od přírody; s přihlédnutím ke sklonům k určitým druhům hudební činnosti na základě různých přirozených sklonů utvářet zvláštní hudební schopnosti, podporovat všeobecný rozvoj.

Hudební schopnosti každého dítěte se projevují jinak. U některých se již v prvním roce života všechny tři základní schopnosti - smysl pro harmonii, hudebně-sluchové vnímání a smysl pro rytmus - projevují zcela jasně, rychle a snadno se rozvíjejí, svědčí to o muzikálnosti; Pro ostatní je to později, obtížnější. Nejobtížněji se rozvíjejí hudební a sluchové vjemy - schopnost reprodukovat melodii hlasu, přesně, intonovat nebo volit sluchem na hudební nástroj. U většiny dětí se tato schopnost objeví až v pěti letech. Ale absence raného projevu schopností, zdůrazňuje hudebník-psycholog B.M. Teplov, není ukazatelem slabosti nebo zejména nedostatku schopností. Prostředí, ve kterém dítě vyrůstá (zejména v prvních letech života), má velký význam. Raný projev hudebních schopností je zpravidla pozorován u dětí, které dostávají dostatečně bohaté hudební dojmy.

Hlavní formou hudební činnosti v mateřské škole jsou hodiny, které zahrnují nejen poslech hudebních děl, kterým děti rozumí, výuku zpěvu, pohyb v hudebních hrách a tancích, ale také výuku hry na hudební nástroj. Velký zájem byl o orchestr dětských hudebních nástrojů jako prostředek hudební výchovy. Významní hudebníci a pedagogové B. Asafiev, B. Yavorsky a Rakušan K. Orff zdůraznili význam aktivních forem hudební činnosti v dětském orchestru jako základu elementárního muzicírování a rozvoje dětí. Velký význam přikládali tvůrci našeho současného systému hudební výchovy dětí předškolního věku orchestru dětských nástrojů.

Již ve 20. letech hovořili N. Metlov a L. Michajlov o nutnosti organizovat dětský orchestr jako efektivní prostředek rozvoje hudebního vnímání a sluchu u dětí. Ve 30. a 40. letech N. Metlov organizoval orchestry v mateřských školách a vytvářel nové zvukově tónové hudební nástroje. N.A. Metlov, který začal ve 20. letech s výukou dětí hrát na bicí nástroje (tamburína, triangl, zvonky, kastaněty atd.), jim brzy vyhradil právo pouze doprovázet, což dílu dodalo určité zabarvení. Hledá, navrhuje a vylepšuje melodické nástroje, na kterých by děti mohly předvádět libovolné melodie a samostatně muzicírovat. Prvními nástroji pro děti byly xylofon a metalofon. Když děti učily hrát na tyto nástroje, používaly systém notace. Ve spojení s mistry řemesel V. Rachmaninovem, V. Bodrovem a dalšími vytvořil N. Metlov v letech 1941-1942 metalofon s přesným a stabilním laděním, čistým a příjemným zvukem. Moderní xylofony a metalofony zobrazují názvy zvuků a jejich umístění na tyči. Hrou na takové nástroje si děti prakticky osvojují prvky hudební gramotnosti. Metlov zařadil do skupiny melodických nástrojů dětskou citeru, knoflíkovou harmoniku, flétnu a hoboj. V MŠ zorganizoval orchestr složený z 30-40 dětí hrajících na hudební nástroje. Pro každé dílo vytvořil N.A. Metlov instrumentaci s přihlédnutím k žánru a struktuře díla a specifikům nástroje. Zvláštní roli v instrumentaci přidělil klavírnímu partu, který nastudoval hudební ředitel. Klavírní part ozdobil dalšími harmonickými a variačními výrazovými prostředky. Za velmi důležité bylo považováno obsazení skladeb pro bicí orchestr. Na základě lidových melodií a písní vytvořil Metlov repertoár pro dětský orchestr, vhodný pro hraní na dětské nástroje; později se na repertoáru objevila díla sovětských skladatelů.

Spolu s N. A. Metlovem ve 20-40 pracovali slavní učitelé T.S Babadzhan, Yu.A. Dvoskina, M.A. Fumer a další a následně se na vývoji těchto metod podíleli N.A.Vetlugina a její studenti (K. Linkevichus, V. V. Ishchuk).

Proč věnujeme při vedení hudební výchovy velkou pozornost hře na hudební nástroj? Ano, protože muzicírování dětí rozšiřuje rozsah hudebních aktivit předškoláků, zvyšuje zájem o hudební aktivity, podporuje rozvoj hudební paměti a pozornosti, pomáhá překonávat nadměrný ostych a omezenost a rozšiřuje hudební vzdělání dítěte. V procesu hraní se zřetelně projevují individuální vlastnosti každého interpreta: rozvíjí a zdokonaluje se přítomnost vůle, emocionalita, koncentrace, hudební schopnosti. Učením hry na hudební nástroj děti objevují svět hudebních zvuků a vědoměji rozlišují krásu zvuku různých nástrojů. Zlepšuje se kvalita jejich zpěvu, zpívají čistěji, zlepšuje se kvalita hudebních a rytmických pohybů, děti zřetelněji reprodukují rytmus.

Mnoha dětem hraní DMI pomáhá zprostředkovat pocit, vnitřní duchovní svět. Je to výborný prostředek nejen pro individuální rozvoj, ale také pro rozvoj myšlení, tvůrčí iniciativy a vědomých vztahů mezi dětmi. A proto je této práci v našem předškolním vzdělávacím zařízení věnována velká pozornost a neprovádí se čas od času formálně, ale existuje celý systém školení, který se v této práci pokusím odhalit.

Práce je prováděna organizovaně a důsledně, jsou používány různé metody a techniky: předvádění ilustrací, hraček, používání hudebních a didaktických her, existuje velká databáze dětských hudebních nástrojů. Systematické používání hudebních hraček a nástrojů v hodinách hudební výchovy vzbuzuje u dětí zájem o tyto činnosti, rozšiřuje jejich hudební dojmy a podporuje tvořivou činnost.

Seznámení s hudebními nástroji začínáme v 1. juniorské skupině. Učíme děti rozlišovat zvuky podle výšky (vysoké a nízké zvuky zvonku, metalofonu, klavíru), rozpoznávat a rozlišovat zvuky tamburíny, chrastítka, bubnu, píšťaly.

Přispíváme ke každé hudební hračce, tvoříme herní situace. Například pes přinesl zajímavé věci v košíku, ukázaly se jako chrastítka. Děti si je s nadšením prohlížejí, dotýkají se jich, učí se s nimi komunikovat a vydávat zvuky. Potom pes hraje s dětmi hudební hru „Chrastítka“. M. Rauchwerger. Hraní hudební kus, a děti spolu s učitelem provádějí pohyby; Při tiché hudbě hrají chrastítko před sebou a při hlasité hudbě ho zvedají a třesou s ním větší silou. Tato hra přináší dětem radost a učí je rozlišovat mezi hlasitými a tichými zvuky. Každá lekce vytváří atmosféru radostné komunikace s hudbou. Na další hodině se děti setkají s medvědem. Přináší tamburínu, chce tančit. Ale tančí pomalu s kolébáním múz. M. Rauchwerger a učitel udeří do tamburíny. Jedno z aktivních dětí je vyzváno k tanci s medvědem (medvěd tančí na stole tak, aby ho všichni dobře viděli). Na další hodině se všechny děti promění v medvědy, pomalu přešlapují z nohy na nohu, tančí spolu s medvědem (chlapec hraje na tamburínu). Poté medvěd vyzve děti, aby si zahrály na tamburínu, nejprve s pomocí učitele. a pak na vlastní pěst. Samozřejmě ne každý se umí rytmicky trefit, ale trefit se může každý. Panenka Katya často přichází k dětem a připojuje se k nim v jejich hrách. Děti si rády hrají s Káťou. Zde Káťa prochází chodbou, občas udeří do tamburíny, ale Káťa běží a děti slyší ten častý zvuk. Zároveň je pozornost upoutána na různé zvuky tamburíny. Děti se tak učí cítit rytmus (rozlišovat rytmus chůze a běhu) a reagovat na měnící se hudbu. Hra „Walk-Run“ pomáhá rozvíjet smysl pro rytmus, stejně jako slyšet změnu dvou částí hry, schopnost provádět vhodné pohyby, které charakterizují melodii. E. Telicheeva a tanec „Tamburína“ R. Frieda. Pro rozvoj zabarvení sluchu již od 1 ml. Vedeme hudebně-didaktickou hru „Hádej, na co hraju?“ Děti poznají buben, dýmku, tamburínu, zvonek. Nejprve jsou uvedeny pouze 2 nástroje s kontrastními zvuky a poté se jejich počet zvýší na 4. Děti nejsou vyzvány, aby tyto nástroje pojmenovaly, ukazují na ty, které leží před obrazovkou (ty, na které hrají všichni, lžou za obrazovkou). Zpočátku se ne všechny děti správně identifikují znějící nástroje, ale po několika lekcích děti úkol úspěšně dokončí. Pomocí metalofonu klavíru také učíme děti rozlišovat mezi vysokými a vysokými tóny. nízké zvuky(hra „Bird and Chicks“ podle hudby. Telicheyeva.)

Ve 2. juniorské skupině upevňujeme znalosti dětí o hudebních nástrojích a hračkách, které se učily v 1. juniorské skupině. gr., pokračujeme v představování novinek - přidáváme hudební kladívko a metalofon. Všimli jsme si, že děti v tomto věku rády provádějí různé pohyby s nářadím. Pro rozvoj rytmu nabízíme dětem toto cvičení. Všem dětem rozdáme 2 kostky a zveme je, aby se posadily do přívěsů na židličky. Vlak nabírá rychlost; děti pomalu narážejí do bloků. Tempo se zrychluje, děti se společně s učitelkou snaží rychleji předat rytmus. Vlak zastaví a spolu s melodií ztichnou i kostky. Děti vždy dychtivě provádějí cvičení na rozvoj rytmického vnímání. Za dětmi přichází hnízdící panenka a přináší s sebou kostky a chrastítka. Chce tančit, ale chybí hudba. Poté učitelka vyzve děti, aby si hrály s matrjoškou a ta bude tančit. Děti baví bouchání chrastítek a bloků při taneční hudbě. Ve hře "Medvěd přichází na návštěvu" hudba. Ke hře na buben je přizván Rauchverger (melodii znají z 1. juniorské skupiny). Chlapec vede medvěda a dítě pomalu tluče do bubnu. Ve hře "Kdo chodí v lese?" úkol se stává obtížnějším. Děti se zde učí porovnávat a přenášet pomalé takty na jeden nástroj - chodí medvěd, slon, a rychlé - zajíček skáče, ježek běží. Praxe ukazuje, že děti tohoto věku bez zvláštních obtíží rozlišují zvuk 2 různých zvonků (vysoký a nízký znějící ve hrách „Velké a malé kapičky“, „Který ptáček zpívá?“); 1 a až 2 oktávy. Abychom i nadále rozvíjeli dynamické vnímání, používáme hry jako „Tiché a hlasité dlaně“, „Tiché a hlasité zvony"hudba Rustamov, kde děti nejprve potichu nebo hlasitě zazvoní na zvonky podle změny síly zvuku v hudbě a poté, což komplikuje úkoly: děti jsou rozděleny do 2 podskupin. Dívky na první řada zní tiše a chlapci ve druhé řadě hlasitě a mají zvonit pouze svou vlastní hudbou, rozvíjí se vytrvalost a pozornost Ve hře „Walk-Sleep“ od Kraseva reagují děti na tiché a hlasité zvuky hraním zvonků. provedení cvičení souvisejícího s dvoudílnou formou hudby na nástroj metalofon Snažíme se, aby seznámení s nástrojem probíhalo v atmosféře velkého zájmu, s využitím nejrůznějších materiálů, hravou formou.

"Pohádka o žábě KVAK." (na flanelografu)

"Žába Kwak šel na procházku. Najednou na něj spadla kapka deště (jednou jsem udeřil do desky metalofonu). Slunce zakryl mrak, setmělo se a na malou žábu spadlo ještě pár kapek (srazil jsem ho Zpočátku kapky padaly zřídka (vzácné zásahy) a pak začal déšť prudce padat a déšť zesiloval (časté rány). jezera a začal čekat, až přestane pršet a zase vyjde slunce.

Otázky pro děti: jaký byl déšť? Silné, slabé, vzácné, časté. A zde je nástroj, který mi pomohl vykreslit skutečný déšť. Tím je název nástroje pevně daný, doporučuje se podívat se znovu, dotknout se a poslechnout si zvuk. V další lekci hra „Veselý déšť“ posiluje schopnost rozlišovat rytmické vzory a děti určují, který z nich prší. Pokud v 1 ml. gr. děti, poznávající nástroj podle zvuku, jen na něj ukázaly, pak 2 ml. gr. žádáme vás, abyste nástroj pojmenovali a poté, co se ho naučili, jej pojmenujte a zahrajte na něj. Problémové situace Ve třídě umožňují dětem rozvíjet kreativitu a představivost.

1 lekce. Za dětmi přichází medvěd a zajíček. Přichází pro ně balíček. Děti hádají nástroje podle zvuku a pak rozdávají, co komu poslaly. Pak hrajeme na buben, jak medvěd pomalu a těžce chodí, a na tamburínu, jak zajíc vesele poskakuje.

Lekce 2 Zvířata ztratila v lese své bubny a tamburíny. Děti si pamatují, že se jedná o medvěda a zajíce. Doporučuje se hrát na nástroj, zvířata tančí na hudbu.

Lekce 3 Děti nosí zaječí a medvědí klobouky, vybírají si nástroje a hrají na ně za doprovodu klavíru.

Při výuce dětí hrát na hudební nástroje má velký význam smysl pro rytmus a schopnost předat jednoduchý rytmický vzor. Proto tato skupina používá jiné bicí nástroje a pokusit se zorganizovat některé písně, které zpíváme ve třídě. O prázdninách se také používají hudební hračky. Tak dále nový rok Dětem dáváme zvonečky nebo chrastítka - takto probudí Sněhurku, která spí ve svém domě. Někdy tančí s chrastítkami a Petruška, který přišel na svátek, jim ukazuje pohyby. Postupně se obohacuje dětská zkušenost s vnímáním hudby, rozvíjí se emoční reakce na známé dětské hudební nástroje a objevuje se touha jednat s nimi samostatně.

Ve střední skupině je zajištěn nový typ dětské hudební činnosti - hra na metalofon. Hra na tento nástroj pomáhá dětem rozvíjet jejich melodický sluch, rytmus a hudební paměť. Počáteční školení se provádí ve třídě a poté během individuální práce s dětmi. Velký důraz je kladen na správné sezení dětí při hře. Svoboda těla a rukou je zajištěna. Ukázku doprovází výklad. Děti při hře na nástroj samostatně napodobovaly velký a malý zvonek, skákání vrabce a rány datla. Poté, co děti pocítily, že zvuky zvonkohry mohou být nízké a vysoké, hlasité a tiché, dlouhé a krátké a výrazné různé obrázky, začneme hrát jednoduché písně na jeden zvuk z Vetlugina hudebního primeru. Nejprve děti seznámíme s písničkou, ukážeme jim zvětšenou ilustraci, poté zpíváme jako celá skupina i samostatně. Od samého začátku učíme, jak přesně reprodukovat rytmus. K tomu doporučujeme vytleskávat rytmický vzorec písně pomocí různých bicích nástrojů. Děti předávají rytmus pomocí tamburíny, kostek a hudebních kladívek. Zároveň se učíme koordinovat své pohyby s pohyby našich spolubojovníků, abychom nepředjížděli, nepředbíhali a nezaostávali.

Cvičení "KACHNY"

Naše kachny po ránu: kvak-kvak-kvak (zvuky nástroje) kváka-kvak-kvak (děti zpívají)

Naše husy u rybníka: ga-ga-ga (nástroj) ga-ga-ga (děti)

Naše kuřata oknem: ko-ko-ko (nářadí) ko-ko-ko (děti).

Po takových cvičeních si děti hrají přátelštěji a harmoničtěji. S pokračováním v rozvíjení vybrané písně v další hodině jsem dal dětem za úkol poznat ji podle melodie, zazpívat, vytleskávat rytmus. Poté se kresba rozloží na flanelograf s velkými nebo malými vánočními stromky, hnízdícími panenkami a hvězdami. V další hodině děti určují písničku podle rytmu rozloženého na flanelografu. A teprve poté, co si všechny děti dobře osvojí rytmus, přecházíme k hraní této písničky na nástroj. Metalofonové desky jsou označeny barevnými kroužky. Děti si postupně osvojují dovednost hry na zvonkohru: hrají známé písničky na jeden zvuk, předávají rytmický vzorec na skupinu bubnů a učí se navzájem naslouchat. Často hrají s celým orchestrem různých nástrojů, což způsobuje radost a chuť hrát více.

Používání hudebních nástrojů při zpívání známých písniček rozvíjí dětskou kreativitu a povzbuzuje je k uplatnění znalostí v běžném životě. Během hudební výchovy nabízíme dětem individuální úkoly. Dítě na nástroji musí sdělit rytmický vzor svého jména a zároveň ho vyslovit. Dětem se tento úkol velmi líbí.

Ve starší skupině seznamujeme děti s novým nástrojem – citerou. Nejprve posloucháme zvuk nástroje, přičemž dbáme na to, aby se na něj dalo hrát trsátkem, dotýkající se strun. Porovnáním zvuku citery s jinými nástroji zjistíme rozdíl ve zvuku. Vzhledem k tomu, že tento nástroj je obtížné zvládnout, školení na něm probíhá hlavně na individuální lekce. Ve starších skupinách při výuce hry na hudební nástroj dáváme důležité místo hudebním a didaktickým hrám. Abychom tedy rozvíjeli zabarvení sluchu, hrajeme hry „Identifikuj nástroj“. letáky"Identifikujte podle rytmu." Velmi dobře se hrají hudební a didaktické hry důležitou roli, pomáhají rozvíjet u dětí určité dovednosti a schopnosti, které jsou tak nezbytné při ovládání toho či onoho nástroje, vzbudit zájem a chuť na ně samostatně hrát a rozvíjet jejich hudební a smyslové schopnosti. Hudba má svá tajemství, mnohá z nich se děti učí v hodinách hudební výchovy. V druhé polovině roku seniorská skupina seznamujeme děti houpačka a název poznámek. Děti se učí číst noty hrou, pohádkami a rozvíjením dětské fantazie. Pro každé dítě máme domeček ze sametového papíru s hůlkou, kolečky - poznámky. Při seznamování s notami používáme krátké verše z "Note ABC". Děti si snadněji zapamatují poznámky a básnička přináší animaci a vyvolává v dětech emocionální odezvu. Na každé další lekci si upevňujeme látku z předchozí a učíme nové.

V přípravné skupině seznamujeme děti s akordeonem. Podívejme se na to. Děti poslouchají známé melodie v podání vedoucího a poslouchají jeho zvuk v podání profesionálních hudebníků. Ne každé dítě umí hrát na akordeon. Ze všech dětských nástrojů je tento pro děti nejobtížnější. Ze skupiny dětí je 5-6 dětí, které se chtějí naučit hrát na akordeon. Tato práce se provádí individuálně. Učíme děti nenatahovat prsty, držet je nad klaviaturou, učíme je správnému prstokladu, pohybovat harmonikou klidně bez cukání a hlídat si držení těla při hře.

Práce na jednoduchých písničkách rozvíjí dovednosti dětí při hře v souboru a učíme je naslouchat sobě i druhým. Tak, provádění systematické práce na rozvoji hudební sluch Po celou dobu, co byli ve školce, jsme se mohli přiblížit k hlavní etapě naší práce - vytvořit orchestr a vědomě se v něm učit ty nejjednodušší melodie na hudební nástroje. Vytvořit orchestr pro předškoláky je úkol velmi náročný, ale velmi potřebný a potřebný.


Hry - cvičení s hudebními nástroji pro děti mladší skupiny

Kryuchkova Svetlana Nikolaevna, hudební ředitelka mateřské školy MDOU č. 127 „Severní pohádka“, Petrozavodsk
Účel: Materiál je určen pro děti ve věku 3-4 let (junior group 2) a může být užitečný pro hudební režiséry a pedagogy. Cvičební hry s hudebními nástroji lze zařadit v rámci zábavy, nebo do jakékoliv aktivity s dětmi.
Cíl: rozvoj tvořivost děti
úkoly:
-výuka techniky hry na hudební nástroje
-rozvíjet kreativní představivost
- rozvíjet rytmický sluch

"Ráno se probudí slunce"

(cvičení se lžičkami)

Pro hudební doprovod Ve hře můžete použít jakoukoli ruskou lidovou melodii, například „Ach ty, baldachýn“, „Měsíc svítí“...).

Vedoucí:(ukazuje slunce)
Kolem slunce, můj příteli,
Dostaňte se rychle do kruhu.

(děti stojí v kruhu, sluníčko lze umístit do středu kruhu. Vařečky se rozkládají na zem do kruhu podle počtu dětí (2 lžíce na každé dítě)

Vedoucí: Kluci, sluníčko pro nás připravilo lžíce a chce, abychom mu hráli.

Děti si dřepnou vedle svého páru lžic.

Učitel nebo hudební režisér řekne text, děti poslouchají. Poté si děti za hudby rytmicky hrají na lžičky


Vedoucí:

1. Ráno se slunce probudí,
Děti se okamžitě usmívají.
Děti vstávají se sluncem
Berou do rukou lžíce.

Za hudby se děti pomalu zvedají a berou do rukou lžičky.

2. Děti vzaly lžičky do rukou,
Společně zaklepali na lžíce.


Udeřte lžící o lžíci před vámi

3. Teď zapálíme troubu -
Potřebujeme upéct palačinky.

Mírné naklonění těla lžičkami doprava, levá ruka se lžící nahoře, pak to samé doleva - „pečeme palačinky“

4. Je čas, abychom se trochu pobavili
Jízda v kolotoči.

Točí se kolem sebe dupaným krokem, hrají si se lžičkami, drží je před sebou

5. Teď jsme s vámi, kluci,
Pojďme si spolu hrát na schovávanou.

Udeříme lžíce před sebou do rytmu hudby, pak přesuneme ruce za záda a udeříme lžíce za zády

6. Vylezeme na kopec,
A pak jděte dolů z hory.

Postupně zvedáme rovné paže nahoru, rychle udeříme lžičkami, pak spouštíme ruce dolů a bijeme lžičkami

7. Naše lžíce jsou tak unavené
Tančili velmi vesele.
Dáme na půl lžičky
A spojíme dlaně.
Trochu si odpočineme
A začneme znovu tančit.

Děti sedí na bobku, ruce pod tvářemi – odpočívají

Jak jsme vesele tančili
Srazili své lžíce dohromady.
Slunce se usmívá
Takže se mu to líbí.

"Muzikanti".

(pro cvičební hry můžete použít loutkové divadlo nebo hračky)
Každá postavička si s sebou přináší košík s hudebními nástroji podle počtu dětí


1. Přichází kohoutek Péťa.
Nese košík.
A v košíku jsou hračky,
Nezbedné chrastítka.

Zazvoní chrastítka
Všichni kolem se budou bavit.
(pro jakékoli veselá hudba udeřit do dlaně chrastítkem)


2. Přiběhla k nám liška,
Ukázala nám hole.
Půjdeme k lišce,
Vezmeme klacky do rukou.

Udeříme holemi,
Hraní nás hodně baví.

(klepejte na hudbu hůlkami)


3. Kuře přišlo na návštěvu
Přinesl jsem maracas
Jdeme na kuře
Vezmeme maracas.

Vezmeme maracas
Pojďme je společně protřepat.

(třepeme maracas při hudbě - můžete použít velká vajíčka Kinder Surprise a naplnit je cereáliemi)

Muzikanti jsou dobří
Všichni hráli z celého srdce.
Připravte si všechny dlaně
Dej nám trochu potlesku.