Oseevův den byl slunečný a hlavním tématem bylo. V
Kovaleva Galina Ivanovna
OKSOU Dmitrievskaya s(k)o internátní škola typu V
vychovatel
Práce s knihou. V. Oseeva „Na kluzišti“
cíle:
podporovat formování dovednosti správného, vědomého čtenínahlas celými slovy;
- rozvíjet souvislou řeč, kreativní představivost, vizuálně-figurativní myšlení, vzbudit zájem o čtení;
Vychovávejte dobrotu respektující postoj děti k sobě navzájem, k ostatním, schopnost reagovat, pokračovat v práci na utváření vysokých mravních citů.
Zařízení:
Tištěný text příběhu pro každé dítě; karty se slovy pro práci se slovní zásobou; sada sněhových vloček pro dechová cvičení; signální karty; ilustrace; barevné tužky;výstava knih V. Oseevy, prezentace k hodině.
Průběh lekce:
- Organizační moment
Kluci, pojďme se pozdravit
Dobrý den, dlaně. tlesk-tlesk-tlesk.
Ahoj nohy. Tot-top-top.
Ahoj líčka. Plop-plop-plop.
Ahoj houbičky. Smack-mack-mack.
Dobrý den, zuby. Click-click-click.
Ahoj, můj malý nos. Píp – píp – píp
Dobrý den, hosté. Ahoj!
Kluci, pojďme si v klidu sednout.
Rozcvička řeči
"Sněhová vločka letí" - dechová cvičení
Otázka: Děti, teď vám dám sněhové vločky. Nejprve na vločku lehce foukneme, aby se trochu pohnula. Musíte fouknout na jazyk držený mezi rty. Nevytahujte tváře. Pokud se vám tváře nafouknou, držte je dlaněmi. Takže na vločku lehce foukneme, aby se trochu pohnula. Teď pořádně foukni, aby to odletělo. Dobrá práce.
- Úvodní rozhovor
Pedagog: Dnes bych rád zahájil naši lekci velmi moudrými slovy o knize.
Podívejte se na obrazovku, přečtěte si nahlas: „Den prožitý bez knihy je ztracený den“
Dobrá práce! Doufám, že dnešek pro vás nebude ztraceným dnem. Snímek 1
vychovatel: Hádejte hádanku, abyste to zjistilijaké je teď roční období?:
Šla po silnici v přímém směru s mrazy,
A za ní se přehnaly dvě sněhové bouře a nafoukaly sníh. (Zima) Snímek 2
B. Cože? zimní hry a zábava víš? Snímek 3
D. Lyžování, bruslení, sáňkování, hraní sněhových koulí; V zimě můžete vyřezávat sněžnou ženu.
Q. Které jsou vaše oblíbené? Odpovědi dětí.
Q. Kde mohu jít bruslit?
D. Můžete si jít zabruslit na kluziště.
Otázka: Dnes vám chci představit příběh Oseevy „Na kluzišti“. Snímek 4
Další příběhy od V. Oseevy jste již četli. Kdo si pamatuje které? Snímek 5
D. "Kouzelné slovo", "Před prvním deštěm", "Modré listy", "Synové", "Dobrý", "Tři soudruzi"
III. Hlavní část
D. Díla, která čtete, jsou součástí knih prezentovaných na této výstavě. Tato kniha například s názvem „Tři synové“ obsahuje 22 spisovatelových příběhů. Tyto příběhy četly vaše maminky a tatínkové, babičky a dědečkové ve škole. A myslím, že mnohým z nich tyto knihy v životě velmi pomohly.
V. Podívejme se blíže na tuto úžasnou spisovatelku Valentinu Aleksandrovna Oseevu. Snímek 6, 7
Valentina Oseeva se narodila 28. dubna 1902 ve městě Kyjevě v rodině stavebního inženýra. Vyrostla jako milá, zvídavá dívka. Stejně jako vy jsem velmi rád četl povídky. Četl jsem to sám, bez pomoci dospělých.
Jednoho dne se jí matka zeptala: „Líbil se ti příběh? Valya odpověděla: „Nevím. Nemyslel jsem na něj." Matka byla velmi rozrušená. Řekla: "Nestačí umět číst, musíte umět myslet."
Dívka si tato slova dobře pamatovala a od té doby začala přemýšlet o dobru a zlu, o dobré skutky a ty špatné.
Valentina Alexandrovna děti velmi milovala. A začala psát příběhy pro své studenty, aby těmto dětem pomohla stát se lepšími. Doufám, že čtení těchto knih pomůže i vám.
Otázka: V příběhu uslyšíte neznámá slova a výrazy. Pojďme se s nimi seznámit:
Jaký zázrak - nic zvláštního.Točené jako top- rychle kolem sebe.Šikovně zabalené - prudce, nečekaně. Pamatujte si co tato slova znamenají
Učitel po položení otázky přečte příběh.Děti poslouchají učitele.
Pojmenujte postavy.
D. Malá holčička, tři školáci, z nichž jeden se jmenuje Vitya.
Otázka: Na vašich stolech na listech papíru je příběh od V. Oseevy „Na kluzišti“.Přečteme si příběh po jednom.
Čtení příběhu dětem nahlas. (Řekno začíná: přečte název a autora).
B. Zatímco budeme číst, Marina, Alyosha T. a Said vybarví ilustrace pro náš příběh.
V. Jaké roční období je v příběhu popsáno? (Zima)
Q. Jaké bylo počasí? (Bylo slunečno)
V. Najděte v textu slova, která to podporují.
Bylo na kluzišti hodně lidí? (Na kluzišti bylo málo lidí)
Otázka: Kdo si myslíte, že byl starší - Vitya nebo dívka? (Vitya)
Otázka: Jak ta malá holka bruslila? Přečtěte si to. Děti úkol dokončí.
Otázka: Proč si myslíte, že jela takhle?
D. Stále nejistě stála na bruslích.
Otázka: Co dělal Vitya? Přečtěte si to.
Otázka: Co to znamená? Jak Vitya bruslil?
D. Vitya uměl velmi dobře bruslit.
Otázka: Co se stalo, když Vitya ukazoval své bruslařské dovednosti?
D. Když Vitya ukázal svou schopnost bruslit, narazil do malé dívky a ta upadla.
B. Najděte v textu a přečtěte si,Co řekl Vitya dívce?
Q. Co ta holčička zasáhla?
D. Holčička si narazila koleno.
Otázka: Jak jednal Vitya? (Nejprve Vitya začala dívce pomáhat, ale pak se odvrátil a odešel).
Otázka: Proč Vitya změnil své chování?
D. Vitya změnil své chování, protože ostatní školáci se mu začali smát.
V. Jaká slova řekl, aby skryl své chování? Najděte to v textu.
D. Vitya udělal špatnou věc, když nechal dívku samotnou. Víta nemusel dávat pozor na smích ostatních školáků.
V. Co měla Vita udělat?Co bys dělal, kdybys byl Vitya?
V. Setkali jste se v životě s podobnými případy?
Otázka: Co nového jste se naučili o lidských vztazích?
D. Není třeba se stydět, stydět se pomoci druhému, stydět se smát se neštěstí jiného člověka.
IV. Tělesná výchova minuta
Vítr rozhoupal větve (houpeme se rukama)
Sharik také zavrčel: rrrr (ruce v pase, předklonění)
Rákosí šeptalo ve vodě: shh-sh-sh (ruce nahoru, natáhnout se)
A opět bylo ticho: ššššš (sedni si)
V. Práce s ilustracemi Snímek 8
Učitel ukáže na obrazovce ilustrace, děti si musí vybrat ilustraci, která odpovídá textu, a vysvětlit svůj výběr:
Q. Podívejte, na obrazovce máme několik ilustrací. Pozorně si je prohlédněte a vyberte: který se hodí pro náš příběh?Vyberte pouze obrázek, který odpovídá příběhu.
Děti si vyberou ilustraci a vysvětlí svůj výběr.
Otázka: Co ukazuje ilustrace?
D. Na obrázku je malá dívka sedící na lavičce, třecí si pohmožděné koleno a pláče.
Otázka: Co se stalo před tímto okamžikem, který umělec zobrazil? Odpovědi dětí.
VI. Kontrola a sebekontrola porozumění textu. Snímek 9
V. A teď vám navrhuji, abyste se otestovali. Zahrajeme si hru "Bylo - nebylo." Přečteme si frázi na obrazovce, a pokud tomu tak bylo v příběhu, zvedneme červený kruh, a pokud tomu tak v příběhu nebylo, zvedneme modrý kruh.
1. Příběh se jmenuje „Na kluzišti“.
2. Vitya a dívka byly stejně staré.
3. Vitya omylem strčil do malé holčičky.
4. Dívka si poranila ruku.
5. Vitya zůstal pomáhat dívce.
VII. Shrnutí
Otázka: Jak se jmenuje příběh, který dnes čteme ve třídě?
V. Dnes jsme četli příběh V. Oseevy „Na kluzišti“, diskutovali o něm a prohlíželi si ilustrace. Co nás naučila Valentina Oseeva?
D. V nesnázích je třeba lidem pomáhat, ne se smát.
Není třeba se stydět nebo se stydět za pomoc druhým.
V. Výborně! A mluvme častěji kouzelná slova, budeme se k sobě chovat pozorněji a laskavěji, nebudeme urážet děti, budeme si vážit našich starších. A naši lekci bych rád zakončil básničkou. Snímek 10
Náhled:
Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet ( účet) Google a přihlaste se:
Hlavní postavou příběhu „Na kluzišti“ je chlapec Vitya. Umí dobře bruslit a předvádí své dovednosti - točí se jako top, pohybuje se na jedné noze a spěchá v kruhu, občas dělá ostré zatáčky. Kluci, kteří přišli na kluziště, chválí Vityu a říkají mu „dobře“.
Na stejném kluzišti byla malá holčička. Na brusle si ještě nezvykla a na kluzkém ledu se na nich pohybovala opatrně. V určité chvíli do ní náhodně narazila Vitya a dívka spadla. Při pádu si narazila koleno a rozplakala se. Zpočátku se Vitya o dívku bála a začala se jí vymlouvat a říkala, že ji náhodou srazil. Ale když Vitya slyšel, jak se za ním chlapi smějí, rozhodl se, že se smějí jemu a jeho starostlivému přístupu k padlé dívce.
Pak se Vitya odvrátil od dívky a šel k klukům. Když se k nim přiblížil, hrubě nazval dívku „ubrečenou“, načež chlapci začali bruslit dále. A dívka zůstala sedět na lavičce. Plakala.
Tak to je shrnutí příběh.
Hlavní myšlenkou příběhu „Na kluzišti“ je, že byste neměli zakládat své činy na reakcích ostatních. Nejprve Vitya projevil upřímný soucit s dívkou, kterou náhodou tlačil. Ale když slyšel zvenčí výsměch, neunesl, že se mu smějí, a nechal plačící dívku a přidal se k chlapcům. Oseevův příběh „Na kluzišti“ vás naučí být silný, umět se vcítit a vždy jednat podle svého svědomí, bez ohledu na názory ostatních.
Poté, co opustila plačící dívku kvůli výsměchu od chlapců, Vitya projevila zbabělost. Zavinil pád této dívky a měl jí jako starší, zkušenější a silnější projevit soucit a poskytnout jí pomoc. Ale strach z posměchu zabránil Vitovi udělat, co měl.
Jaká přísloví se hodí k příběhu „Na kluzišti“?
Urazit může každý, ale není koho litovat.
Místo chlubení se svou zdatností je lepší pomáhat slabším.
Zbabělost je stejná zbabělost.
Literární rozbor díla V. Oseeva
"Na kluzišti."
Vyplnil: Klimova O.K.
4. ročník 2013
Den byl slunečný. Led se třpytil. Na kluzišti bylo málo lidí. Holčička s komicky nataženýma rukama jezdila od lavice k lavici. Dva školáci si zavazovali brusle a dívali se na Vityu.
Vitya předváděl různé triky - někdy jezdil na jedné noze, někdy se točil jako top.
Výborně!“ zakřičel na něj jeden z chlapců.
Vitya se řítil kolem kruhu jako šíp, prudce se otočil a narazil do dívky.
Dívka spadla. Vitya byla vyděšená.
Já náhodou... - řekl a odhrnul jí sníh z kožichu. - Ublížil jsi si?
Dívka se usmála:
Koleno...
Zezadu se ozval smích.
"Smějí se mi!" - pomyslela si Vitya a otráveně se odvrátila od dívky.
Jaké neuvěřitelné koleno! Jaký to plačtivý! – křičel a projížděl kolem školáků.
Přijďte k nám! - volali.
Vitya se k nim přiblížil. Všichni tři se drželi za ruce a vesele klouzali po ledu.
A dívka seděla na lavičce, třela si pohmožděné koleno a plakala.
Literární rozbor dětského umělecké dílo
Příběh V. Oseeva „Na kluzišti“.
Podrobit příběh - děti.
Nápad příběh: ukázat vliv názoru cizinci na lidské chování, tedy odchylku od pravidel chování, od svého přesvědčení.
Hlavní postavy malýdívka a chlapec Vitya.
Dívka je malá, bruslit ještě neumí, takže „s legračně nataženýma rukama jezdila z lavičky na lavičku“.
Vitya je školák, je starší než tato dívka. Velmi dobře a obratně bruslí, „dělá různé triky“. Vitya, laskavý, dobře vychovaný chlapec (velmi se bál, když dívku udeřil), se cítil provinile a pomohl mu odhrnout sníh z kožichu. Chlapec má smysl pro zodpovědnost.
Důležitější pro něj byl ale názor cizích lidí na situaci. Smích chlapců, které jsem znal, přiměl Vityu změnit své chování. Bylo to, jako by byl vyměněn během jedné minuty, stal se slabou vůlí, arogantním, arogantním, nevychovaným. Vitya se choval tak, jak od něj jeho okolí očekávalo. Okamžitě upraví svůj názor ve svůj prospěch. Ale možná se školáci vůbec nesmáli Vityi, ale mezi sebou.?!
Z nějakého důvodu měla Vitya najednou přesně ten pocit: "Smějí se mi!" – pomyslela si Vitya a odvrátila se od dívky. Ale pro úplné sebevědomí a „pozvedl“ svou autoritu v očích chlapců, které znal, zakřičel na dívku „Crybaby!“
Menší Hrdiny příběhu jsou dva chlapci. "Zavázali si brusle a podívali se na Vityu." Opravdu se jim líbilo, jak Vitya bruslil. Jeden z chlapců zakřičel: "Výborně!" Chlapci se zasmáli, když Vitya shodila malou holčičku a smetla jí kožich. Příběh neříká nic o tom, že se chlapci Vityi smáli. V tuto práci nemůžeme říci, zda to byli dobří chlapci nebo ne. I když mohli Vita oslovit, rozveselit ho, pomoci dívku uklidnit.
Spiknutí příběh je jednoduchý. Děti bruslily na kluzišti. Školák Vitya srazí malou holčičku. Cítí se provinile, uklidňuje ji, odhrnuje si kožich. Zezadu byl slyšet smích přátel a Vitya si myslel, že se mu smějí. Okamžitě dívku opustil a také křičel: "Co je to za pláč!" Pak se všichni tři vesele klouzali po ledě a dívce nevěnovali pozornost. A třela si koleno a plakala.
Složení jednoduchý.
Expozice - Děti bruslí na kluzišti.
Zaseknutý ka- Vitya srazí malou holčičku.
Climax – změna ve Vityině chování, jeho myšlenka: "Smějí se mi!"
výměna – Vitya zůstává rukojmím jeho názoru. Věří, že pomáhat člověku, i když za jeho neštěstí můžete sami, je špatné. Jako by se nic nestalo, jde s klukama dál a zbyde jen jedna plačící dívka.
Žánr - příběh.
Jazyk – k dispozici pro dětské čtení a vnímání. To je usnadněno použitím jednoduché věty a dialogy v příběhu.
Příběh má velkou výchovnou hodnotu.
Za vzdálenými moři, na úpatí Modré hory, nahoře rychlá řeka Sorengoy, existuje malá země jménem Aibolitiya. Vládne mu doktor Aibolit, ryšavý, šedovlasý a milý. Hlavními obyvateli této země jsou labutě, zajíci, velbloudi, veverky, jeřábi, orli a jeleni.
Vedle Aibolitiya je zvířecí království Ferocity. Tam mezi pouštěmi a lesy žijí jaguáři, šakali, hroznýši, nosorožci a další krvežíznivá zvířata. Králem této země je Barmaley. Běda tomu, kdo se ztratí a skončí ve svém království!
Ale naštěstí se v dálce na širé pláni rozkládá mocná země zázraků. V této zemi jsou miliony hrdinů a mezi nimi i slavný bojovník, udatný Váňa Vasilčikov. Poslechněte si, jak porazil Barmaleyho a zachránil Aibolitiya před strašlivou invazí divokých zvířat.
Část první
Zlý, zlý, zlý had
Mladíka pokousal vrabec.
(Bolí to malého vrabce, bolí to!)
Chtěl odletět, ale nemohl,
A plakal a padl do písku.
(Bolí to malého vrabce, bolí to!)
A přišla k němu bezzubá stařena,
Bug-eyed zelená žába.
(Promiň vrabčáku, promiň!)
Vzala malého vrabce za křídlo
A vedla nemocného přes močál.
(Promiň vrabčáku, promiň!)
Z okna se vyklonil ježek:
"Kam ho vedeš, zelený?"
"K lékaři, drahá, k lékaři!"
"Počkej na mě, stará, pod keřem,
My dva to dokončíme dřív -
K lékaři, k dobrému lékaři"
Ale všude kolem je taková tma,
Že v lese není vidět ani keř.
A cestou se ztratili
A nevědí, kam jít.
Náhle přiběhla světluška,
Zapálil nádhernou lucernu:
"Pojďte za mnou, přátelé,
Je mi líto tvého vrabce!
A utekli
Za jeho modrým světlem.
A vidí: v dálce pod borovicí
Dům je vymalován,
A tam sedí na balkóně
Dobrý doktor, šedovlasý Aibolit.
Obvazuje kavka křídlo
A vypráví králíčkovi pohádku.
Potká je u vchodu
Milující slon
A klidně k doktorovi
Vede na balkon.
Ale pláče a sténá
Nemocný vrabec
Každou minutu on
Slabší a slabší:
Přišla na něj smrt vrabce!
A v náručí lékaře
Vezme pacienta.
A léčí nemocné
Celou noc.
A léčí a léčí ho až do rána.
A hele – hurá! hurá! —
Pacient se vzpamatoval
Pohnul křídlem.
Tweetoval: kuřátko! kuřátko!
A vyletěl z okna.
"Děkuji, příteli,
Vyléčil jsi mě!
nikdy nezapomenu
Vaše laskavost!
A tam se na prahu dav ubohý dav:
Slepá káčátka a beznohé veverky,
Chromá žába s bolavým břichem,
Hubený kukač se zlomeným křídlem
A zajíci pokousaní vlky.
A doktor je léčí celý den až do západu slunce,
A najednou se lesní zvířata zasmála:
"Jsme zase zdraví a veselí!"
A běželi do lesa hrát a tančit,
A dokonce zapomněli poděkovat
Zapomněl se rozloučit!
A unavený doktor padl na židli,
Zívl, usmál se a sladce usnul.
Ale hned někdo
Klepání na bránu:
„Doktore, rychle
Zachraňte hrocha!
Hroch má škytavku!
Jen hroch škytá,
Naše ubohá bažina
Takže to půjde hladce!
Dokonce i sloni a hroznýši
Létají, kotrmelce, do příkopů!“
„Ne, nepůjdu
Ošetřete hrocha
Potřebuji hrocha
Neochotný léčit:
Tvůj hroch -
Krvežíznivý padouch
Uškrtil čtyři labutě!"
Ale pak přiběhli
Nosorožci pro něj,
Křičeli
Na jeho prahu:
"Zachraňte gorilu,
Gorila je nemocná;
Živá vosa
Ona to spolkla!"
„Tak tedy!
Spolkl vosu!
Jsem naštvaná vosa
Za nic tě nebudu šetřit!
A naštvaná gorila
Nechte se trpět
Sbohem obžerství
Ona se to neodnaučí!"
Ale pak vlčice zaklepe na Aibolitovy dveře
"Také chci, aby ses mnou zacházel!"
"Co ti dělá špatně?"
"Ano, bolí mě zuby."
Dnes jsem jedl
Dvanáct dětí!
„Jdi pryč, ty zlý!
Zacházím jen s těmi dobrými,
Ty, pijavice,
Nechci se uzdravit!"
Vlčice se rozzlobila:
"Nemá smysl se s nimi bavit,"
S krůtími krůty, s ježky,
Ano s dětmi!
Pokud někdo zemře,
Nikdo je nebude litovat!“
A hroch řekl:
"Podívej, našel jsi někoho, o koho se budeš starat."
To všechno jsou prostí lidé
Nezáleží na tom, jestli zemře."
A žralok Karakula
Její ústa se široce otevřela:
"Uzdravujete mé děti,
Neopovažujte se vrabců!"
A šakal vycenil zuby,
A cvakal zuby:
„Doktory nepotřebujeme
Pro nějaké vrabce!
Teď tě sníme
Nikomu to nedáme!"
Ale vypadá odvážně
Na nepřátele Aibolit:
„Tak tedy!
Jsem vám vydán na milost!
Roztrhejte mě!
Chyť mě
A spolkni mě!
Ale vězte, darebáci:
Nesčetná armáda
On mě ochrání!
Ona neodpustí
Pomstí se
Ona se mě zastane!"
A divoká zvířata jsou stále naštvanější.
Od divokých zvířat nebude žádné slitování.
Jejich zuby, rohy a kopyta jsou hrozné,
Roztrhají se a zabijí Aibolita.
Chudák, šedovlasý Aibolit!
Kdo ho ochrání?
Pak letí do jeho okna
"Neboj se, dobrý doktor,
Nebuďte bázliví!
Nerozloučím se, dobrý doktore,
jsem s tebou,
Jsem pro vás, dobrý doktore,
půjdu do boje.
Protože dnes, dobrý doktore,
Zachránil jsi mě před smrtí!
A za to, dobrý doktore,
Teď tě zachráním."
A gorila vycenila zuby,
A zavrčela řekla:
"Jsme divoká zvířata,
Jsme zatracení darebáci
Nikoho nelitujeme
Kdo je laskavější a slabší?
Jsme zuby, jsme drápy,
Jsme kopyto a tesák
Tato stvoření jsou bezbranná
Roztrháme tě na kusy, uhlodáme tě k smrti."
Část druhá
Válka! Válka!
Ze všech stran
Aibolitův dům je obklíčen!
Na zahradě a na silnici jsou mroži
Hyeny, tygři, nosorožci!
„Doktore, vyrazte do boje!
Teď budeme bojovat ty a já!"
A darebáci nastavili
Devatenáct baterií
U dvacáté baterie -
Sám lupič Barmaley.
Stojí a nehýbe se,
Míří přímo na Aibolit.
Šedesát čtyři zbraní
Položil ho na okraj lesa
A společně se žralokem
Pohřben za potokem
A on se směje a směje,
A brousí křivou šavli:
"No, teď Aibolit."
On mi neuteče!"
Dobrý lékař odpovídá:
"Počkej, ty bestie!"
A dobrý doktor volá
Vaše věrná armáda:
„Vy kobylky
skauti,
Běh po polích
K těm zeleným topolům,
A rychle se ptejte
Straky a hýli,
Kde je pěchota
Hroch -
Nebo v bažině,
Tedy naši jeřábi
Mohli to bombardovat.
A dejte to k bráně
Dálkové protiletadlové zbraně.
Arogantnímu sabotérovi
Žádné jednotky na nás nepřistály!
Ty, kulometná žábo,
Schovej se za keřem
Tedy na nepřátelskou jednotku
Nečekaný útok
Vy partyzánští orli,
Sestřelte nepřátelské tanky,
A vykolejit
Parní lokomotiva Barmaleev!
Ty, drahý vrabčáku,
Leť rychle do pole,
A létat, létat jako šíp
Za chlupatou včelou,
Takže ta chlupatá včela
Barmaleya odjel!
Špatně se smějí
Žraloci a vlci:
"Ne, Aibolite, včely tě nezachrání."
Vzali jsme váš domov navždy
A my to nikdy neopustíme!"
Ale s veselým bzukotem
Z oken a dveří
Včely, včely, vlétly dovnitř,
Včely, včely, včely, včely,
Včely, včely, včely, včely,
Včely, včely, včely, včely
Na vyděšená zvířata.
A bodejme je žihadly,
Jako ostré dýky.
Pokousán hrochem
A hroch má bolesti,
Ústa otevřená jako brána,
Spadl tedy do bažiny
A beluga řve.
A nepřestávají
Koušou víc než kdy jindy.
Nosorožci dostali strach
Běželi jsme po silnici
A nosorožec se bojí
Nosorožec seděl na rohu.
A nad nimi je oblak včel,
Píchají a trápí.
A veselo na větvi
Vrabec zpívá:
„Ach ano včely!
Takové jsou včely!
Jsou silnější než všechna zvířata
A chytřejší a odvážnější!"
A kuřátka nad nimi zvoní,
Jako zvonění zvonů:
„Ach, chvála tobě, chvála!
Práce, boj,
Nemilosrdný
Část třetí
Vítězství! Vítězství!
Ale nepřítel není poražen!
Padouch Barmaley stojí za řekou.
On stojí
Barmaley a zívá,
Plivne na luční květiny,
A jeho sliny jsou jedovaté:
Kam plivnete, tam jsou hadi a ještěrky.
Stojí se svými hroznýši,
S vašimi zatracenými vlky.
Kolem něj jsou oškliví paviáni
Opilci se povalovali na trávě.
Stojí nad veselými vesnicemi,
Vesele stojí nad poli
"Vyhladit! Zničit!
Zničit! Zabít!
Zničit! Bombardujte to!
Žádní lidé
Žádné děti -
Nikoho nešetřete!"
A za ním jsou krokodýli a gorily,
Se svými hloupými kanci
Opakujte ve dne i v noci:
"My tě kousneme!" Pojďme zmrzačit! Pojďme zabít!"
Dlouhý doktor Aibolit
Podívá se na lupiče:
„Nedá se nic dělat!
Budeme muset
Bojujte s tímto plazem
Jinak všichni lidé
Zemře na příšeru, -
Nezůstanou žádní lidé
Zuby mají jen žraloci a tygři."
Čtyři kosi z velkého hnízda,
Křičeli:
"Problémy! Problémy!
Rychle utíkej do krytu!"
A okamžitě ve tmě, jako čtyři pípnutí,
V dálce bučeli čtyři býci:
"Úzkost! Úzkost! Úzkost!"
Doktor vyšel na balkon a tiše se podíval na oblohu:
"Ano, nad námi je letadlo,
V letadle je hroch,
Ten má hrocha
Rychlopalný kulomet.
Letí nad bažinou
Letí jako let v nízké hladině,
O něco nižší než topoly,
A střílí z kulometu
U vyděšených dětí."
Oh, potíže! problémy! problémy!
Děti se řítí všemi směry.
A zajíčci běží
Pro ježky,
A křičí a řvou,
A oni křičí
Vyletěl do nebe
Vznesl se jako černý havran
A hází bomby, bomby
Na louky a do lesů.
A vzdychá a je smutný
Dobrý doktor Aibolit:
Pomůže mi to?
Kdo zničí piráta?
Kdo vstane a srazí
Tohle černé letadlo?
"Já!" - zaštěbetal vrabec,
Skákání mezi větvemi:
"Nebo zemřu v boji,
Nebo ho srazím!"
A vrabec přispěchal
Minulé nepřátelské baterie:
"Leť za mnou,
Osmnáct jeřábů!
A letěli nad poli
Jeřáby za jeřáby,
A vrhli se do útoku:
"No, sakra, pozor!"
Narazili jsme na bestii,
Letadlo bylo obklíčeno
A vyděšeně zabručel
Bláznivý hroch.
Přes temné pláně
Letí za ním
A velmi dlouhé
Jeřábové nosy
Zatloukají ho, zatloukají.
Celkem ho mučili,
Píchali mě jako štiky
Mučený, zraněný,
Propíchnutý, naražený,
A pořád do něj mlátí
Mlátí ho, sakra,
Zatloukají, zatloukají, zatloukají:
„Tak tady to máš! Tak tady pro vás,
Bezohledný pirát
Aby se neodvážil střílet
Bezmocní chlapi!
A podívej: točí se,
Letadlo se roztočilo
A spadl a havaroval
Stopudový hroch.
A doktor se uklonil a řekl jeřábům:
"Děkuji, děkuji, stateční."
Potom řekl odvážnému vrabci:
"Nikdy nezapomenu na tvou službu."
A ptáci odpověděli:
"Rádi vám sloužíme,
Divocí bastardi by raději zahynuli!“
Část čtvrtá
Ale bitva neutichá.
A pak ráno
Na klidné mýtině v borovém lese
Rádio je slyšet vesele:
„Dnes jsme zajali
Sto čtrnáct hyen
Zajato deset kuliček
Osmnáct letadel
Sto jedna motorek
Sto jedna jízdních kol
Získali jsme trofeje:
Sto čtyři baterie
Tři sta krabic granátů,
Polní balon
A sto dvacet milionů
Nevystřelené nábojnice.
A když jsme zahnali nepřítele
Na startovní čáry,
Vplížili se k nám
Tři sta sedmdesát mrožů:
"Nechceme sloužit banditovi,
Posloužíme Aibolitovi!"
Při ústupu nepřítel zapálil
Labutí město,
Ale orli bez námahy
Vše uhasili svými křídly,
A poblíž města En-En
Chytili jsme gorilu
A zachránil pět set tuleňů
Ze zničených vesnic.
Pravda, nepřítel je stále silný,
Takže se to řítí ze všech stran.
Na jeho levém boku -
Divokí orangutani,
A vpravo - sto pluků
Šílení vlci.
Ale vítězství je už blízko
Nad kanibalovou hordou.
„Brzy, brzy bude
Poražený a rozdrcený
Konečně!"
Ale šedovlasý Aibolit je tichý a smutný.
Sedí na kameni a těžce vzdychá
A poslouchá zvonící rádio.
A myslí na velké bojovníky.
O jejich vznešených a statečných srdcích,
Ti, kteří zemřeli za svobodnou vlast.
Ale najednou k němu přiletěli jeřábi:
"Přinesli jsme vám jasnou radost!"
Na východě je nádherná země,
Říká se tomu Síla slávy.
(Poslouchejte! Poslouchejte! Poslouchejte!)
Je svobodná, silná a hrdá,
Nikdy se nevzdá nepříteli.
(Poslouchejte! Poslouchejte! Poslouchejte!)
A má mnoho mocných rytířů,
Ale vznešenější, silnější a statečnější než všichni
Statečný Váňa Vasilčikov.
Posílá vám, doktore, srdečné pozdravy
A tak říká: „Pokud zlý kanibal
Vtrhne do tvé Aibolitie, -
Okamžitě vám přiletí na pomoc
A rozdrtí svého zuřivého nepřítele.
Se vší jeho šílenou hordou!
A Aibolit je rád,
A lidé se radují:
"Teď ten padouch neprorazí."
Odžeň Barmaley pryč od našich bran
Vanya Vasilchikov nám pomůže!“
Část pátá
A přišel večer.
A na tiché mýtině
Veselý jelen se smát a tančit,
A veverky, zajíci a labutě.
A doktor je v myšlenkách
Sedí u stolu
S odvážným jelenem
A moudrý orel,
A plán pojednává o velké bitvě,
Zítra porazit nepřítele.
Sedí a neví
Jaká tajná cesta
Vklouzl sem
Z lesní houštiny
Mazaná zlá liška.
Co se týče samotného domu,
Připlížila se
Že padouch vstal
Ve tmě u okna
A číhá v temných kopřivách.
Sám Barmaley ji sem poslal,
Ale doktor to neví
Neví se o ní
A mluví upřímně
Sto tisíc bojovníků
Vedu proti nepříteli.
Ale běda: máme
Není dost skořápek!"
"Kde jsou skořápky?" —
Orel zakřičel.
A doktor odpověděl:
„Mezi útesy a skalami
Na Modré Hoře
Pod osamělou borovicí
Sám jsem je pohřbil
V hluboké jeskyni!
„Pospěš si pro ně! —
vykřikl jelen. —
Noc se již rozjasnila
A blíží se den."
A odcválal do dálky
Na tiché mýtině,
A po něm -
Daněk rychlonohý.
Neřekl ani slovo
Moudrý orel.
Zamával křídly
A šel do nebe -
Do té Modré hory,
Na ten vzdálený vrchol,
Kde jsou skryty skořápky?
V hluboké jeskyni.
A hejna orlů
Vznesl se nad lesy,
A na hvězdnou oblohu
Spěchali za ním.
A laskavě lékař
Hlídá je:
„A teď k padouchům
Není spásy!..
Vítězství je moje!
A zlá liška
Vplížil se do křoví
A spěchá k lupiči.
A všechno, co jsem zaslechl
Tam u okna
Teď on
Řekla.
A vesele křičel
Padouch Barmaley
S vaší krvežíznivou
„Na Modrou horu
Rychle běžte
Na vzdálené útesy
A kameny
A je tam dynamit
Vyhodit do povětří mezipaměť
Kam schoval skořápky?
Bláznivý starý muž!
A okamžitě šakali
Rozběhli se do dálky
A kanibal je rád,
A s krvavou rukou
Dává jako odměnu
Na mazanou lišku
Živá scolopendra
Velká medaile
A Řád Woodlice,
A Řád hyeny -
"Za lži"
"Za podvod"
"Za podlost zrady"...
A doktor je ve tmě
Balkon stojí za to
A do temnější oblohy
Dívá se z balkónu.
Ach, kdyby jen dřív
Skrz černé mraky
K modrému vrcholu
Orli dorazili!
Ach, kdyby tam byl jelen
Přes trnitý keř
Dostal jsem se tam rychle
Na vytouženou skálu!
Ach, kdyby jen v blocích
Sněhové laviny
Zdrcený v horách
Divokí šakali!
Část šestá
A přišlo ráno.
Světlušky v zahradě
Už se vyplatilo
Vaše vlastní světla
A ozvaly se salvy
Mocné zbraně
A doktor k vojákům
Jezdil na velbloudovi:
Jdeme do útoku!"
"Následuj mě,
Celou cestu!
Zameteme
Hurikán požár
Ty černé tanky
Co je na mýtině?
Stojí, schovávají se,
Za vysokým kopcem
Na vlky
Jsme v útoku
Pak jaguáři
Vyklepeme se
A když do poledne
Seženeme skořápky
Jsme noc nepřítele
Bez milosti tě porazíme!"
A s radostnými výkřiky
Vrhl se do bitvy
A celá vaše armáda
Vedl s sebou:
Jdeme do útoku!"
A utekla
Horda kanibalů
A doktor za ní:
"Vítězství! Vítězství!
Jdeme do útoku!"
Jak zábavné je řídit
Bláznivá zvířata
Z poklidných vesnic
Tvá vlast!
A doktor křičí
Tvým věrným válečníkům, -
Medvědi, sloni,
A tuleni a kamzíci:
„Děkuji vám, hrdinové!
Sláva a čest vám!"
A najednou se to rozšířilo
Hrozné zprávy:
„Porazit nepřítele
Naši vojáci jsou šťastní
Jenže nám došly
Jejich ostrá munice."
co dělat? co dělat?
Šedovlasý Aibolit
Jak na obloze, tak na poli
Vypadá smutně.
Dívá se, jestli létají
Skrz černé mraky
Orli za orly
Na mocných křídlech?
Dívá se, jestli běží
K rodným břehům
Statečný jelen
Přes zelené louky?
Pak se podívá na oblohu,
Pak se podívá do pole,
Ale není nikdo -
Jen vítr hučí.
A dívá se z dálky
Darebák liška
A její odporné srdce
Bavíte se.
Část sedmá
A divoká zvířata
Jako by se přetrhl řetěz
A krvavé
Spěchali jsme močálem.
Tanky, tanky, tanky se řítí,
A za nimi na vlky
Divokí orangutani
S hmoždíři v rukou.
A vrhnou se do útoku
Za makaky jsou makakové,
A střílejí z mraků
Tisíce stormtrooperů.
Černokřídlé sovy a luňáci!
Ale bez škubnutí, říká
Dobrý doktor Aibolit:
"Budu bojovat až do konce.
Porazím toho drzého."
A on sám se dívá a dívá a dívá se do dálky
Modré skály,
A vidí: šakali už odcválali ke skalám.
Nyní padouši poběží do jeskyně, do tajné jeskyně,
A dynamit jeskyně - ano, dynamit! - vybuchne.
Podívejte...
Oh, štěstí!
Létá, létá přes skály,
Majestátní orel letí, letí se svými orly!
A přímo na ně, na šakaly, je kluje a tluče do nich křídly
A zlí šakali padají, padají, padají z výšin.
Zatracená zvířata zemřela, zemřela,
A nikdo se nedostal do jeskyně -
Chvála vám, orli modrokřídlí!
A teď z hor po zelené louce
Veselý jelen běží za jelenem -
Nesou mušle a mušle.
A raduje se Ajbolit a radují se jeho vojáci:
"Nyní porazíme nepřítele bez milosti,
Teď jsi pryč, potvoro!
Ale pak dorazili čtyři kosi,
Čtyři kosi z velkého hnízda.
Křičeli:
"Problémy! problémy! Podívej, po temné cestě
Nosorožci běží směrem k jelenům!
Tady přes naše lesy
Zlomyslná liška je přinesla tajně!
Nyní ze zálohy
Zaútočí na něj
A naše mušle
Vezmou mu to!
Ó statečný jelen!
Stojí před nimi
Jako žula!
Ale spadl a nevstal!
Je zabit! Je zabit! Je zabit!
Propíchli ho svými rohy!
Ušlapali ho nohama!
A on, bez života, leží na mýtině,
A bázlivý jelen utekl!
A darebáci dostali naše mušle,
A naši vojáci zůstali bez granátů!
„Ach, běda nám! běda nám! běda nám!
A všichni začali plakat:
„Jaká katastrofa!
Tenhle jsme neznali
Nikdy předtím!"
A tady s jeho smečkou
Barmaley už přispěchal dovnitř.
Narazil na Aibolita
A vztekle zaskřehotal:
„Jo, mám tě, má drahá!
Vyřídím si to s tebou!"
A nad šedou hlavou
Zamával zakřivenou šavlí.
Ale najednou...
Podívejte...
co se stalo?
Padouchovi klesla ruka.
A zbledl a třásl se,
A proběhl bažinou...
Ale ne! padouch nemůže uniknout!
A zděšeně vzhlédne,
A tam, nahoře, pod černým mrakem
Vidí blízkou smrt.
Část osmá
Letí tam letadlo
V letadle je pilot,
To je on, to je Vanya Vasilchikov!
Otevřel padák.
A podívej: je tady, -
Utíká k zatracenému kanibalovi,
Utíká a křičí:
"Počkej, bandite, vzpomeneš si na Váňu Vasilčikovu!"
A k jeho žralokovi
Barmaley říká:
"Pomozte mi,
Žralok se zuby!
za vámi.
Jako za silnou zdí.
Schovám se před Váňou Vasilčikovovou."
Vanyusha ale vytahuje z opasku revolver
A s revolverem na ni zaútočí jako hurikán:
"Poslouchej, ty zubatý plaze,
Řeknu vám bez chvástání:
Pokud chcete spolknout.
Spolknout hrocha
Ale ty mě nezvládneš, žraloku,
Ty, žraloku, se mnou udusíš!"
A zasáhl Karakul
Čtyři kulky mezi oči
A běžet, běžet, běžet
Přes močál za nepřítelem.
2 Tady je chlupatá gorila
Vanya jí zablokoval cestu:
„Počkej, kam jdeš? Nepustím tě dovnitř!
Roztrhám tě na kusy, pošlapu tě!"
Ale mával ze všech sil
S ostrou šavlí jednou a dvakrát,
A od šílené gorily
Hlava odletěla.
A jako bomba nad bažinou
letěl jsem k hrochům,
Zmrzačené fretky
Zmrzačil vlky
A spadl jsem do příkopu,
Kde jsi zabil krokodýla?
A hroznýš šokoval toho divokého.
Jen se podívej, liška sedí
U ledového potoka:
"Ahoj, Vanyo, statečný rytíři,
Jsem váš spojenec!
Ale bez ztráty minuty,
Bodl ji bajonetem
A do rokle zlá liška
Převalovala se hlava nehlava.
A mrtvý spadl do kopřiv.
A darebák se vrhl na horu
Po strmém svahu,
Takže odtud nějak
Odleť do temného lesa.
Ale Vanyusha
Za pirátem -
Přes pole
Přes žito:
"Ne, sakra,
Nikam nejdeš
Z odplaty
Ty neodejdeš!"
A vyhrožuje Barmaleymu
Svou ostrou šavlí.
Barmaley se zalekl a ohromil
A Barmaley zbělel jako křída,
A Barmaley propukl v pláč,
A Barmaley padl před Vanyou:
"Nenič mě,
Neřezej mě
Smiluj se nade mnou, smiluj se nade mnou!"
Ale Vanyusha se usmál,
Otočené doleva a doprava
A zeptal se medvědů:
Pro orly a labutě:
"Mám ušetřit Barmaleyho,
Krvežíznivý padouch?
A teď z lesů
Křičeli: „Ne! Žádný! Žádný!
Ať kanibal zahyne!
S katem není žádné slitování!“
A vrhli se na tank
Tři partyzánští orli
"Jsi zrádce a vrah,
Marauder a flayer!
Poslouchej, pijavici,
Národní verdikt:
NENÁVIDĚNÝ PIRÁT
STŘÍLEJ ZE STROJE
IHNED!"
A hned za tichého podzimního rána,
V neděli v osm hodin
Trest byl vykonán
A vylilo se tolik páchnoucího jedu
Z černého srdce zavražděného plaza,
Že i hyeny jsou hnusné
A vrávorali jako opilí lidé.
Spadl do trávy a onemocněl
A každý z nich zemřel.
A dobrá zvířata byla zachráněna před infekcí,
Zachránily je nádherné plynové masky
Část devátá
A mláďata se smějí
Mroži se usmívají
A s těmi chlupatými
Zajíčci
Ježci se omílají.
Celá země je šťastná, šťastná,
Háje a pole se radují,
Ráda modrá jezera
A šedé topoly:
"Barmaley není na světě,
Krvežíznivý padouch!
Divoký Barmaley zmizel,
Svět se stal zábavnějším!"
A vrány nad poli
Najednou začali slavíci zpívat.
A proudy z podzemí
Sladký med tekl proudem.
Z kuřat se stali pávi,
Plešatý - kudrnatý.
A kráva podél vesnice
Radostně skákal
Rád, rád, rád
Světlé břízy.
A na ně s radostí
Růže kvetou.
Rád, rád, rád
tmavé osiky,
A na ně s radostí
Pomeranče rostou.
Nebyl to déšť z mraku
A ne kroupy.
Spadlo to z mraku
Hroznová.
Tolik perníčků a jablek
A sladkosti
Najednou z mraku pršelo
Pro děti
Co kluci tři týdny
Jedl, jedl, jedl, jedl
A s plným břichem
Zhroutil se pod keřem
A pak začneme jako první
Jezte do sytosti,
A ještě hodně zbývá
Nedojedené bonbóny a ořechy.
Tančí husy a krůty
A sedmikrásky a chrpy.
Dokonce i mlýn
Tančila poblíž mostu.
Tak běž za mnou
Na zelené louky,
Kde nad modrou řekou
Duhový oblouk se zvedl!
Vylezeme na duhu
Pojďme si hrát v oblacích
A odtud - dolů po duze
Na saních a bruslích!
A s veselým Aibolitem
Přichází sám Vasilčikov.
Před slavným hrdinou
Lidé udělají cestu:
"Sláva, sláva vítězi,
Zachránce naší vlasti!
A k hrdinovi Aibolitovi,
S úsměvem říká:
"Vítězství nebylo snadné
Nad kanibalskou hordou,
Ale pak se to rozlilo
Naše statečná krev,
Aby to dostali všichni
Jen štěstí, jen radost,
Jen náklonnost a lásku!"
Taťána syrová
V. Oseeva „Na kluzišti“. Literární čtení ve III třídě
Cíle. Tvar čtenářská činnost; rozšířit své čtenářské obzory; pěstovat laskavost a vstřícnost.
Zařízení. Tištěný text příběhu pro každé dítě; karty se slovy pro práci se slovní zásobou; několik ilustrací k textu (jeden vhodný); listy papíru s číslovanými frázemi, sešity čtení.
Postup lekce
I. Organizační moment
Učitel kontroluje připravenost žáků na hodinu.
II. Úvodní rozhovor
Učitel. Jaké je teď roční období?
Děti. Teď je zima.
U. Jaké znáš zimní hry a zábavu?
D. Lyžování, bruslení, sáňkování, hraní sněhových koulí; V zimě můžete vyřezávat sněžnou ženu.
U. Které se vám líbí?
Odpovědi dětí.
Kde se dá bruslit?
D. Můžeš bruslit dál kluziště.
U. Dnes vám chci představit příběh Oseeva"Na kluziště".
Učitel po položení otázky přečte příběh.
Pojmenujte postavy.
D. Malá holčička, tři školáci, z nichž jeden se jmenuje Vitya.
Práce se slovní zásobou
Slova pro analýzu a výrazy s vyznačeným důrazem jsou vytištěny na kartičkách a vyvěšeny na tabuli. Pracuje se na tom, aby studenti asimilovali a rozuměli jednotlivým slovům a frázím, v tomto případě lze použít takové techniky, jako je analýza slova složením, vysvětlení významu jeho kořene, výběr slov se stejným kořenem, uvedení historie; původ slova, navazování asociativních spojení, vysvětlení významu slova, uvedení slova do srozumitelné fráze.
Nevidal - mimořádný; neviděli (to je to, co řekli předtím). "To je ale překvapení..?" - jak to mohu říct jinak? (nic zvláštního).
Otočený jako top - rychle kolem sebe (propojit s dětskou hračkou - kolovrátek).
Prudce se otočil - prudce, nečekaně.
Kartičky se slovy a frázemi by se neměly během lekce odstraňovat, aby děti měly možnost na ně odkazovat.
U. Kdo si myslíš, že byl starší - Vitya nebo ta dívka?
D. Vitya byl starší.
U. Proč? Podpořte slovy z textu.
Děti úkol dokončí.
Sh. Analýza textu
U. Jak ta holčička bruslila? Přečtěte si to. Děti úkol dokončí.
Proč myslíš, že takhle jezdila?
D. Stále nejistě stála na bruslích.
U. Co dělal Vitya? Přečtěte si to.
Děti úkol dokončí.
Co to znamená?
D. Vitya uměl velmi dobře bruslit.
Děti si znovu přečtou text s otázkou.
U. Co se stalo, když Vitya ukázal své bruslařské schopnosti?
D. Když Vitya ukázal svou schopnost bruslit, narazil do malé dívky a ta upadla.
U. Co ta holčička zasáhla?
D. Holčička si narazila koleno.
U. Jak jednal Vitya?
D. Nejprve Vitya začal dívce pomáhat, ale pak se odvrátil a odešel.
U. Proč Vitya změnil své chování?
D. Vitya změnil své chování, protože se mu ostatní školáci začali smát.
D. Vitya udělal špatnou věc, když nechal dívku samotnou. Víta nemusel dávat pozor na smích ostatních školáků.
U. Co nového jste se naučili o mezilidských vztazích?
D. Není třeba se stydět, stydět se pomoci druhému, stydět se smát se neštěstí jiného člověka.
IV. Lekce tělesné výchovy - hra "Zakázaný pohyb"
Učitel ukazuje dětem „zakázaný pohyb“, který nelze opakovat. Studenti po učiteli reprodukují různé pohyby kromě „zakázaných“. Pokud dítě udělá chybu, může být vráceno na své místo. Nakonec se odhalí ten nejpozornější.
V. Práce s ilustracemi
Učitel ukazuje ilustrace, děti si musí vybrat ilustraci, která odpovídá textu a vysvětlit jejich výběr:
U. Co je znázorněno na obrázku?
D. Ilustrace ukazuje, jak malá holčička sedí na lavičce, tře si pohmožděné koleno a pláče, a tři školáci, kteří se drží za ruce, odjíždějí na bruslích pryč.
U. Co se stalo před tímto okamžikem, který umělec zobrazil?
Odpovědi dětí.
VI. Nastínění příběhu
Učitel přečte část příběhu, děti ústně nakreslí obrázek přečteného.
("verbální kresba") a dát tomu jméno.
U. Kolik obrázků jsme vy a já nakreslili?
D. Namalovali jsme tři obrázky.
U. Každý obrázek odpovídá sémantickou část příběh. Kolik smysluplných částí je v příběhu?
D. Příběh má tři části.
U. Každou sémantickou část příběhu jsme pojmenovali a dostali jsme plán příběhu.
Učitel napíše plán příběhu na tabuli.
Na desce.
1. Děti na kluziště.
2. Incident.
3. Vityovo chování.
Děti převyprávějí příběh podle plánu.
Děti dostanou očíslované listy papíru. Učitel přečte sadu očíslovaných frází, které odpovídají nebo neodpovídají obsahu příběhu. Studenti musí vedle čísla fráze umístit znaménko „+“ nebo „-“. Na rozmyšlenou je minimum času. Pokud studenti uvedou „-“, musí svou odpověď zdůvodnit. Nebo student vysvětlí, proč zvolil možnost odpovědi, která neodpovídá standardu.
1. Vitya a dívka byly stejně staré.
2. Vitya omylem strčil do malé holčičky.
3. Vitya zůstal pomáhat dívce.
VII. Shrnutí
W. Dnes jsme četli příběh Oseeva"Na kluziště“, převyprávěl a podíval se na ilustrace. Co nás Valentina naučila? Oseeva?
D. V nesnázích je třeba lidem pomáhat, ne se smát.
Není třeba se stydět nebo se stydět za pomoc druhým.
Učitel uděluje známky za práci v hodině.
VIII. Domácí úkol
U. Napište si do sešitů popis Vityi.