Pravopis přídavných jmen se provádí samostatně pomocí pomlčky. Sloučené, pomlčkové a samostatné hláskování složených přídavných jmen

Shrnutí otevřené lekce na toto téma:„Konsolidované a pomlčkové psaní složitých přídavných jmen“

cíle:

Vzdělávací: formulovat pojem složených přídavných jmen, zajistit zvládnutí pravopisu souvislého a spojovníkového psaní složených přídavných jmen, procvičit primární dovednosti souvislého a spojovníkového psaní přídavných jmen;

Vývojový : vytvářet podmínky pro rozvoj dovedností klasifikovat přídavná jména souvislým a spojovníkovým pravopisem, dovednosti určovat podobnosti a rozdíly, dovednosti vyvozovat zobecněné závěry;

Vzdělávání: rozvíjet schopnost stanovovat si cíle ve vzdělávacích aktivitách a chuť jich dosahovat, pěstovat potřebu samostatného hodnocení svých aktivit.

Zařízení: počítač, projektor.

Průběh lekce:

1 Organizační moment.

Ahoj lidi.

Posaďte se.

No, podívejte se, přátelé. Je vše na svém místě, jsou vaše pera, knihy a sešity v pořádku? Sedí všichni správně? Sledují to všichni bedlivě? Každý chce jen dostat hodnocení pět.

2. Aktualizace znalostí.

Jaké velké téma aktuálně studujete?

Co víte o tomto slovním druhu?

Vytvoření clusteru (snímek č. 1)

Přídavné jméno

Označuje (znak objektu)

Změny podle (pohlaví, číslo, velikost písmen)

Jaký člen věty může být (predikát, definice,)

Jaké znáte kategorie přídavných jmen (kvalitativní, relativní, přivlastňovací)?

Jaký pravopis jsi studoval - (ne s přídavnými jmény, N a NN v přídavných jménech, O, E po sykavkách a C, přípony K a SK v přídavných jménech)

Najděte ten lichý a vysvětlete proč (snímek číslo 2)

Námořní

Námořník

Námořní

Rybolov

(rybaření, protože 1) přípona K, 2) se skládá ze dvou kořenů, tzn. je složitá)

Otevřeme sešity a zapíšeme si dnešní datum a cool práci a necháme 2 řádky na téma a zapišme si to trochu později.

3. Generování znalostí.

A) Práce s textem (snímek č. 3)

Přečtěte si text.

Jihozápadní vítr hnal modrozelené vlny hořko - slané moře. Na palubě rybářské lodi loď stála vysokošedovousý muž s tmavě zeleným vodotěsnýplášť a díval se do dálky. rýsující se na obzoru třístěžník briga. Visí nad ním bílá - růžová mraky. Jeden vypadal jako obrovský mršina nosorožce.

Které slovní druhy jsou podtržené?

Čím se liší od ostatních přídavných jmen?

Proč jsou těžké?

Cvičení: Zapište do 2 sloupců všechna složitá přídavná jména, která jsou psána společně a se spojovníkem (snímek č. 4.5).

Proč se píšou jinak?

Jaké téma si myslíte, že se dnes budeme učit?

Pojďme si to zapsat (Snímek č. 6)

Co bychom se měli naučit do konce lekce?

Moc bych si přál, aby na konci lekce každý z vás mohl odpovědět na otázku: dosáhli jste svého cíle?

Které z těchto složených přídavných jmen je utvořeno od podstatného jména (snímek č. 7)?

Rhinoceros - nosorožec,

Jih - západ - jih - západ

Proč se jedno přídavné jméno píše dohromady a druhé se spojovníkem?

Jaký závěr můžeme vyvodit?

- Která z těchto složených přídavných jmen jsou tvořena souslovím (snímek č. 8)?

Rybolovetskoye - lapač ryb (co?)

Greybeard - vousy (jaké?) šedé,

Vodotěsné - nepropustné (čemu?) vodě,

Třístěžník - tři (jaké?) stěžně

Jak se všechna tato složená přídavná jména píší?

Závěr. Složitá přídavná jména vytvořená z frází je třeba psát společně.

Jaká složená přídavná jména jsou tvořena spojením dvou přídavných jmen, která jsou na sobě nezávislá (snímek číslo 9)?

Modro-zelená

Hořce slané

Tmavě šedá

Bílá - růžová

- Co mají společného podtržená přídavná jména?

(Barva)

Jak se o nich píše?

Závěr: Složená přídavná jména, která mají v jedné části barvu, se píší se spojovníkem.

Je možné vložit spojku I mezi části zbývajícího přídavného jména Moře je hořké a slané (Snímek č. 10)

- Taková přídavná jména se nazývají stejná nebo ekvivalentní. Jak se taková přídavná jména píší?

Závěr: Složené přídavné jméno, mezi jehož části lze vložit spojku A, se píše s pomlčkou.

B) Práce ve skupinách (snímek č. 11)

Úkol: Formulujte pravidlo a vyplňte tabulku.

Spolu

Pomlčky

Zkontrolujte. (snímek č. 12)

4. Formování dovedností a schopností.

Skupinové zadání. Pracujte společně, pak jeden z vás představí svou práci.

1. skupina: Loďku nevybarvuje tužkami a fixy, ale slovy, používá pouze složitá přídavná jména (snímek č. 13).

2. skupina : Vymyslete složené přídavné jméno z frází (snímek č. 14)

Jazyk starověkého Ruska -

Zařízení pro stavbu lodí -

Rituály starého Ruska

Skupina 3: Tvořte složená přídavná jména (snímek č. 15)

mlýn na papír a lepenku -

Vzletová a přistávací dráha

ruský a tatarský slovník -

Skupina 4: Tvoř složená přídavná jména od složených podstatných jmen. (snímek č. 16)

Severovýchod-

Severozápadní

Jihovýchodní-

Jihozápadní

Skupina 5: Tvoř složená přídavná jména od složených podstatných jmen. (Snímek č. 17)

Instalatérství-

lesopark -

Potrubí -

Zkouška.

5. Shrnutí lekce.

Kluci, jaké téma jsme dnes potkali?

Jaký byl náš cíl?

Co jsme probrali, si znovu připomeňme (Snímek č. 18)

Jak psát složená přídavná jména, z nichž jedna část označuje barvu?

Jak se tvoří přídavná jména z psaných frází?

Jak se tvoří přídavná jména od složených podstatných jmen, která se píší i s pomlčkou?

Jak se píší přídavná jména, která jsou tvořena ze složených podstatných jmen, která se píší dohromady?

Jak se píší přídavná jména od stejných přídavných jmen, mezi které lze vložit spojku I?

Chcete-li konsolidovat pokrytý materiál, musíte provést následující:domácí úkolpar.56 (naučte se pravidlo), ex. 331 (otevřené závorky)

A nyní musíme zkontrolovat, zda jsme dosáhli svého cíle a provést sebehodnocení naší práce. Chcete-li to provést, provedeme test.

Vyměňte sešity a vzájemně se kontrolujte.

Odpovědi (snímek č. 19)

Kritéria.

Někteří lidé dnes pracovali velmi dobře a vše jim klapalo, jiní dnes neměli náladu a nepracovali naplno.

Pošlu lodě po řadách s hodnocením.

Podle toho, kolik jste dnes pracovali, se posaďte do lodi s příslušným hodnocením a na zadní stranu papíru napište své příjmení a jméno.

Kluci, jsem rád, že jste vy i já toto téma úspěšně prostudovali. Přeji vám úspěch. Díky za lekci!


Otevřená hodina ruského jazyka v 6. ročníku

Téma lekce. Dělený a souvislý pravopis složitých přídavných jmen.

Typ lekce – učení nové látky.

Cíle lekce:

    vzdělávací: znát podmínky pro pravopis složených a pomlčkových složených přídavných jmen, umět správně psát složená přídavná jména a zdůvodnit volbu složeného nebo spojovníkového pravopisu;

    rozvoj: zlepšit ostražitost pravopisu; rozvíjet monologickou řeč;

    vzdělávací: rozvíjet schopnost práce ve skupině, respekt k názorům spolužáků.

Zařízení: multimediální instalace, prezentace, sebehodnotící listy, barevné figurky, letáky.

Průběh lekce.

. Organizační moment.

Ahoj lidi, posaďte se.

Dobře, chlapci, zkontrolujte, je vše na svém místě, je vše v pořádku: pera, knihy a sešity? Sedí všichni správně? Sledují to všichni bedlivě? Každý chce získat pouze pětihvězdičkové hodnocení.

Proto vám přeji zajímavou a plodnou práci v lekci. Začněme lekci s designem notebooků. Zapište si číslo do sešitů, skvělá práce.

II. Kontrola domácích úkolů.

    "Brainstorm"

Jaké velké téma aktuálně studujete?

Zkontrolujeme, co o této větě víte. Pomůže nám heřmánek. Musíte odtržením okvětního lístku říci, zda je tvrzení správné nebo ne?

    Přídavné jméno označuje předmět.

    Změny podle pohlaví, čísla, velikosti písmen. Toto je stálé znamení.

    Přídavné jméno bohatý (zkušenosti) je relativní, přídavné jméno matky (ruce)– kvalita, přídavné jméno zima (den)– přivlastňovací.

    V příponách přídavných jmen po sykavkách a ц pod přízvukem se píše E, v nepřízvučné pozici E.

    Pokud přídavné jméno obsahuje slova daleko od, vůbec ne a podobně, píše se společně s NE. Pokud lze přídavné jméno s NOT nahradit synonymem bez NOT, bude psáno samostatně.

    Selektivní diktát.

Jaký pravopis, spojený s pravopisem přídavného jména, je v současné době předložen k testování u zkoušky z ruského jazyka. (N a NN v přídavných jménech.) Zde je leták č. 1. Uveďte čísla těch frází, ve kterých se v přídavném jménu píše NN.

    Dřevěné výrobky

    Dračí nos

    Obyčejný řezák

    Skleněný karafa

    Kožená aktovka

    Cínový vojáček

    Písečné pobřeží

    Citronová šťáva

    Rašeliniště

    Tradiční tanec

(Děti si musí zapsat čísla 1, 3, 4, 6, 8, 10.)

    Peer review.

Vyměňte sešity a zkontrolujte práci spolužáka. Vraťte sešity. Pojďme se k odpovědím vyjádřit. (Jeden student pracuje.)

    Práce se sebehodnotícím listem (u dvou úloh).

III. Učení nového materiálu.

    Formulace tématu, účelu a cílů lekce.

Dnes v lekci budeme muset dokončit naše seznámení s pravopisem přídavných jmen.

Přečtěte si text.

Jihozápadní vítr hnal modrá - zelená vlny hořko - slané moře. Na palubě rybolov loď stála vysoko šedovous muž se podíval do dálky. rýsující se na obzoru třístěžník briga. Visí nad ním bílá - růžová mraky. Jeden vypadal jako obrovský nosorožec mršina.

Které slovní druhy jsou zvýrazněny?

Čím se liší od ostatních přídavných jmen?

Proč jsou těžké?

Řekněte mi, zda se složená přídavná jména píší stejným způsobem.

Zapišme si přídavná jména s podstatnými jmény, kterých se týkají, a rozdělme je do sloupců: spolu / se spojovníkem. Dokažme, že přídavná jména jsou složitá. (Pracují dva studenti.)

Pomlčky

Rybářské plavidlo

Jihozápadní vítr

šedovousový muž

Modro-zelené vlny

Třístěžník brig

Hořce slané moře

Mrtvola nosorožce

Bílé a růžové mraky

Můžeme vysvětlit, proč neexistuje uniformita? Žádný.

Zkuste proto formulovat téma naší lekce.

Téma lekce si zapišme do sešitu. (Skluzavka)

Co je podle vás cílem lekce? (Znát podmínky pro souvislé a spojovníkové hláskování složitých přídavných jmen, umět správně psát složená přídavná jména a zdůvodnit volbu souvislého nebo spojovníkového pravopisu.) (Snímek)

Jak tohoto cíle dosáhneme? Jaké úkoly je k tomu potřeba splnit? (Seznamte se s teoretickou látkou, provádějte různá cvičení k procvičení a upevnění pravidla.)

Pojďme tedy vyřešit první problém. K tomu se rozdělíme do skupin. Na stolech máte materiál s pravidlem. Prostudujte si to. První skupina se připravuje na povídání o souvislém pravopisu složených přídavných jmen, druhá skupina je o pomlčkovém pravopisu složených přídavných jmen.

    Bezpečnostní slovo každé skupiny.

    Samostatná práce ve skupinách.

Vraťme se k přídavným jménům z textu. Na stolech máte žluté letáky. Sejděte se jako skupina a připravte se vysvětlit, proč jsou některá přídavná jména z textu psána se spojovníkem, zatímco jiná jsou psána společně.

    Bezpečnostní slovo každé skupiny. (Nyní musíme změnit komentář: první skupina mluví o pravopisu s pomlčkou, druhá o souvislém.)

Podívejte se pozorně, co jsme dostali? Stalo se v podstatě grafické označení pravopisu. Zbývá se správně vyjádřit k pravopisu. Pojďme si poslechnout, jak to lze udělat. (Učitel uvádí příklad uvažování)

IV. Konsolidace studovaného materiálu.

    Fyzické cvičení.

Jednou – vstaňte, protáhněte se.

Dva - ohnout se, narovnat se.

Tři-tři tlesknutí rukama,

Tři kývnutí hlavy.

O čtyři – vaše paže jsou širší.

Pět - mávněte rukama.

Šest – v klidu se posaďte.

    Selektivně-distribuční odpis.

Skupina 1 zapisuje fráze, ve kterých jsou složitá přídavná jména psána společně.

Skupina 2 zapisuje fráze, ve kterých jsou přídavná jména psána se spojovníkem.

Věnujte pozornost číslům v závorkách. Zapište si fráze do sloupce spolu s číslem. Graficky označte pravopis.

(Pain)killer (8), (parní)horn (12), (flora)fauna (9), (zelená)zlatá pole (11), (železniční)nádraží (14), (šesti)strunná kytara (16), (severovýchodní vítr (13), (sladká a kyselá) omáčka (17), (dráha) (20), (voda) kohoutek (20).

    Zkouška.

Pokud je vše provedeno správně, celkový počet by měl být 70.

(úlevu od bolesti) (8),

(parní) píšťalka (12),

(vlakové) nádraží (14),

(šesti) strunná kytara (16),

(voda) kohoutek (20).

S pomlčkou:

(rostlinná) fauna (9),

(zelená) zlatá pole (11),

(severovýchodní vítr (13),

(sladkokyselá omáčka) (17),

(dráha) přistávací dráha (20).

Kluci, co vám říká číslo 70? (Letos oslavíme 70 let od konce druhé světové války.)

Proč si tuto událost musíme připomínat?

    Práce se sebehodnotícím listem (všichni pracují ve skupině).

    Hra "Čtvrté kolo".

Stačí zapsat frázi, která je nadbytečná.

    (Papír) kartonáž, (ruský) německý slovník, (ovocná) šťáva z bobulí, (potrubní) drátěný kanál. (Odvozeno od složeného podstatného jména, které se píše dohromady.)

    (široký) ramenatý muž, (pěti) patrová budova, (bílá) kmenová bříza, (červený) oranžový disk. (Ukazuje odstín barvy.)

    (Vysoce) kvalitní výrobek, (kulometná) střelba, (helikoptéra) hluk letu, (lesní) park.

    (šedý) modrý šátek, (světle) modrý baret, (kyselý) sladký čaj, (modrý) černý pásek. (Můžete vložit spojku I.)

    (Jasně) červená koule, (vlhkost) ochranná pláštěnka, (jiho)západní vítr, turnaj v (šachy)dáma. (Odvozeno z fráze.)

    Práce se sebehodnotícím listem.

    Najděte shodu.

1 (modré) modré oči

A Spolu, od podstatného jména, které se píše dohromady

2 (tvrdě) milující člověk

B S pomlčkou, od podstatného jména, které se píše s pomlčkou

3 (severo)západním směrem

V Prostřednictvím pomlčky můžete vložit spojku AND

4 (maso)mléčný výrobek

G S pomlčkou označuje odstín barvy

5 (pěší) stezka

D Společně vytvořené na základě fráze

Pojďme se k odpovědím vyjádřit.

Zkontrolujeme klíčem.

PROTI.Shrnutí lekce.

Vraťme se k účelu dnešní lekce.

Znát podmínky pro pravopis složených a pomlčkových přídavných jmen, umět správně psát složená přídavná jména a zdůvodnit volbu složeného nebo spojovníkového pravopisu.

Dosáhl každý z vás svého cíle?

    Test (pomocí signálních karet).

s pomlčkou?

A) (dobře) žádoucí

B) (severovýchodní).

B) (dvou) pokoj

Kdy se píše složené přídavné jméno? bezproblémově?

A) (ruská) němčina

B) (dokumentární) beletrie

B) (dlouhé) nohy

Složené přídavné jméno sladké a kyselé se píše s pomlčkou, protože

A) můžete vložit spojku AND

C) tvořené z podstatného jména, které se píše se spojovníkem

Složené přídavné jméno terénní je to psáno dohromady, protože

A) můžete vložit spojku AND

B) tvořené na základě fráze

C) tvořené z podstatného jména, které se píše dohromady

Kdy se píše složené přídavné jméno? s pomlčkou?

A) (tmavý) kaštan

B) (bílý) sud

B) (pěti) let starý

    Práce se sebehodnotícím listem.

    Odraz.

Podívejte se na svůj list sebehodnocení a řekněte mi, jak jste se dnes ve třídě cítili. K tomu použijte vícebarevné tvary.

Se všemi úkoly se vypořádal samostatně

Zvládl, ale s pomocí spolužáků a učitelů

Potřebujete pomoc od učitele

Nyní vybarvěte malého muže na žebříčku úspěchu, který vypovídá o stavu vašich znalostí na téma dnešní lekce.

VI. Domácí úkol.

Váš dnešní domácí úkol je víceúrovňový. Sami vyhodnotíte své schopnosti a dokončíte úkol 3, 4 nebo 5.

Kluci, jsem rád, že jste vy i já toto téma úspěšně prostudovali. Přeji vám úspěch. Díky za lekci!

Dodatek 1 (domácí úkol)

ÚLOHA 1 (na „3“)
MÁME POČÍTAT?

Zadání: Zakroužkuj čísla slov, která jsou napsaná dohromady. Sečtěte je všechny. Výsledkem by mělo být číslo 86.

1. (Mnoho) let.
2. (Bytová) výstavba.
3. (Lidové) osvobozenecké hnutí.
4. Fakulta mechaniky a matematiky.
5. (Východo)evropská nížina.
6. (Volgo) Don Shipping Company.
7. (Čerstvě) upečený.
8. (Rychlý) běh.
9. (Polo)noc.
10. (Devíti)letý.
11. (Starověká) ruština.
12. (Čistá) vlna.
13. (Šedý)vous.
14. (Jasně) červená.
15. (Severo)osetinské umění.

ÚLOHA 2 (na „4“)
KREATIVNÍ DIKTANT

Úkol: z kombinací slov utvořte spojení „přídavné jméno + podstatné jméno“ a přídavné jméno musí být složité.

1. Stroj, který čistí bavlnu.
2. Trubice, která vede páru.
3. Papír citlivý na světlo.
4. Továrna, kde se staví lodě.
5. Továrna, kde se spřádá hedvábí.
6. Průměrná produkce za rok.
7. Kultura starověké Rusi.
8. Vítr ze severozápadu.
9. Dělníci továren a továren.
10. Slovník ruský a francouzský.
11. Stát je buržoazní a statkář.
12. Kožedělný a obuvnický průmysl.
13. Literatura o zemědělství.
14. Sekce šachy a dáma.
15. Závod, kde se opravují auta.
16. Vagónové a lokomotivní depo.
17. Obličej je matný a bledý.
18. Citrony jsou žluté a jantarové.
19. Muž s bledou tváří.
20. Příroda Dálného východu.
21. Les krátkých stromů.
22. Rybářské potřeby.
23. Plachty různých barev.
24. Motýl se žlutými křídly.
25. Hordy Tatarů a Mongolů.
26. Svátek je pro lidi společný.
27. Dívka s modrýma očima.
28. Je hluboce respektován.

ÚLOHA 3 (na „5“)
DISTRIBUČNÍ DIKTÁT

Zadání: Rozdělte slova níže do dvou sloupců: s pomlčkou a souvislým pravopisem. Vysvětlete pravopis.

(Průměrný) měsíční plat, (levo)břežní nížina, (malé) měřítko, dobrodružství (Robin) Hood, (obecné) lidové, (časopis) noviny, (velké) rozměrné, (vědecké) vzdělávací, (lidové) poetické, (vzdělávací ) )pomocný, (středně) chladný, (lékařský) soudní, (slovníček) technický, (společensky) historické zákony, (společensky) nebezpečné živly, (morálně) stabilní člověk, (vědecky) oblíbený, (sto)kilometrový, (spontánně) vzpurný, (tmavé) oči, (tmavé) vlasy, (tmavě) šedé, (ovocné) bobule, (slabě) kyselé, (slovní zásoba) gramatické, (zeleninové) konzervování, (vojenské) administrativní, (vědecký) výzkum, (centrální) Asiatka, (šachy) dáma.

Dodatek 2

Skupinová práce

"4 navíc"

Korespondence

Hodnocení učitele

Sebehodnotící list žáka____ 6. ročník _________________________

Skupinová práce

"4 navíc"

Korespondence

Hodnocení učitele

23–24 výborný („5“) 22–18 dobrý („4“) 17–10 uspokojivý („3“)

Složená přídavná jména se píší společně:

1. Utvořeno ze složených podstatných jmen psaných dohromady, například: instalatérství(instalatérství), zemědělský(zemědělec, zemědělství), Novosibirsk(Novosibirsk).

2. Tvořené z kombinací slov, která jsou si navzájem významově podřízena, například: železnice(železnice), národní hospodářství(národní hospodářství), přírodní vědy(přírodní vědy), komplex(složitý ve způsobu podřízenosti), válcování kolejnic(kolejnice), celostátní(společné pro lidi), bažinaté křoviny(tvorba ochrany polí), řezání kovů(řezání kovů); Patří sem také ty, které označují jeden pojem tvoření (včetně terminologických) z příslovce a přídavného jména (nebo příčestí), například: málo používané, poblíž,hořící, milý, čerstvě upečený, jasnovidec, silný,divoký, evergreen, obyčejně barvené.

Poznámka. Složitá přídavná jména, která zahrnují příslovce, by se neměla míchat s frázemi skládajícími se z příslovce a přídavného jména (nebo příčestí) a psát samostatně, například: diametrálně odlišné, přesně naopak, čistě ruský, dětsky naivní, špatně skryté, jasně vyjádřeno.

3. Používají se jako termíny a tvoří se ze dvou nebo tří bází, bez ohledu na jejich povahu, například: torakoabdominální(blok), indoevropské(jazyky), stará horní němčina(jazyk), bikarbonát(plyn); také - hluchoněmý.

Složená přídavná jména se píší se spojovníkem:

1. Tvořeno od podstatných jmen psaných se spojovníkem, od osobních jmen - spojení jmen a příjmení, jakož i od jmen osad, což jsou kombinace jmen a příjmení, jmen a patronymií, například: dieselový motor, sociálně demokratický, burjatsko-mongolské, severovýchodní, Alma-Ata, Orechovo-Zuevskij,Nižně-Maslovského, Usť-Abakanskij, Romain-Rolandovský, Walter Scott, Lev Tolstoj, Erofej-Pavlovičskij.

Poznámka 1. Přídavné jméno se píše dohromady Moskvorecký.

Poznámka 2. Přídavná jména vytvořená z vlastních jmen, psaná se spojovníkem a mající předponu, která není přítomna v podstatném jménu, se píší společně, například: Priamudarja, Zaissyk-Kul.

2. Tvořené ze dvou nebo více bází označujících stejné pojmy, například: bezúročné, konvexně-konkávní, party-komsomol, zahrádkářství,maso a mléčné výrobky, Anglicko-japonský, rusko-německo-francouzské(slovník), modro-bílo-červené(vlajka).

3. Vytvořeno ze dvou základů a označující: a) jakost s dodatečným odstínem, například: dunivě nahlas, hořko-slaný; b) odstíny barev, např. světle růžová, jasně modrá,tmavě blond, černohnědá, břidlicově modrá, zlatožlutá, popelavě šedá, lahvově zelená, citronově žlutá, žlutočervená.



4. Zahrnuto v zeměpisných vlastních jménech a počínaje východní , západní ,severní- A severní- , jižní A jižní- , Například: Oblast západního Kazachstánu, Východočínské moře, unie Jižní Afriky.

Poznámka 1. Přídavná jména vytvořená ze dvou nebo více kmenů, která neodpovídají uvedeným pravidlům, se píší se spojovníkem, například: literární a výtvarný(almanach), politicko-masové(Práce), slovní zásoba-technická(oddělení), podzolic-bažina, sypký-hrudkovaný-prašný, protáhle kopinaté.

Poznámka 2. Slova se píší také se spojovníkem, jehož první složkou je já- , sebe- , Například: kamarád sám se sebou, sám-třetí, na vlastní pěst, ona-pata.

Složená přídavná jména jsou slovní druhy vzniklé spojením dvou slov. Mohou být převedeny zpět na frázi, jejíž složky budou mít gramatické vztahy nebo budou jednoduše sousedit. V druhém případě mohou být slova k sobě příbuzná pouze významem.

Způsoby vzdělávání

V ruském jazyce existují složitá přídavná jména skládající se ze dvou prvků, které jsou ve své původní podobě slova, která spolu souvisí gramatickou dohodou. Například:

  • rusky mluvící obyvatelstvo (ruský jazyk);
  • obecná historická metoda (obecná historie);
  • střední škola (všeobecné vzdělání);
  • vážně nemocný pacient (těžce nemocný pacient);
  • jednosměrný provoz (jedna strana).

Přídavná jména lze tvořit od podstatných jmen, která spolu souvisí takovým typem gramatického významu, jako je kontrola. Například:

  • kovoobráběcí stroje (zpracování kovů);
  • značka ochrany lesa (ochrana lesa);
  • společnost zabývající se stavbou domů (stavba domů);
  • autopůjčovna (půjčovna aut);
  • maloměšťácké myšlení (maloburžoazie).

Složená přídavná jména mohou pocházet ze slov, která nemají žádný gramatický vztah a názvy zeměpisných objektů. Například:

  • snadno zraněný člověk (snadno zraněný);
  • nabroušený nůž (ostře naostřit);
  • závod Nižnij Tagil (Nižnij Tagil);
  • Severní Osetie (Severní Osetie);
  • Bolshevyazemsky Museum (Bolshiye Vjazemy).

Průběžný pravopis pojmů

Pravopis složených přídavných jmen se může lišit. Záleží na způsobu tvorby a oblasti slovní zásoby, ke které se tato slova vztahují. Ve vědecké, technické a lékařské literatuře se často vyskytují termíny odvozené ze dvou slov. Například: obsahující kyslík, staroslovanské, spinální, tepelně izolační, chromátové, soukromé, alkalické zeminy. Mezi těmito slovy jsou i ta, která nelze převést na frázi. Například: jezdecký; býložravý. Souvislý pravopis složitých přídavných jmen této kategorie nemůže vzbudit pochybnosti, protože se skládají z prvků, z nichž jeden (a v některých případech oba) nelze použít samostatně. Je třeba také připomenout, že přídavná jména se vždy píší společně, počínaje prvky jako obecný-, pozdní-, horní-, starověký-, nižší-. Je také nemožné psát samostatně slova na terminologická témata, která začínají vysoko-, široký-, nízký-, hluboký-, malý-, úzký-, mnoho-, malý-, silný-, ostrý-, strmý-, hustý- a tak dále. Například:

  • silné prášky na spaní;
  • vysoce rozvinutá země;
  • akce velkého rozsahu;
  • vysoce specializovaná výroba;
  • hustě osídlená oblast.

Samostatné psaní podmínek

Pravopis složitých přídavných jmen je ovlivněn přítomností vysvětlujících slov ve větě. Přesněji, pokud jsou přítomny, může být správný pouze pravopis jednotlivých slov. Například:

  • hustě osídlená oblast (oblast hustě osídlená cizinci);
  • málo prozkoumané problémy (problém málo zkoumaný vědou).

Při pravopisu je třeba dbát i na slovosled. Složená adjektiva téměř vždy předcházejí podstatnému jménu, na které odkazují. A za ním obvykle následuje volná fráze, jejíž příklady byly diskutovány výše. Například:

  • rychleschnoucí barva (barva, která rychle schne na vzduchu);
  • štiplavý (roztok, který při vysokých teplotách vzduchu páchne);
  • snadno dosažitelný cíl (cíl, který je snadno dosažitelný pro osobu, která má speciální znalosti);
  • trvanlivé mléko (mléko, které se rychle kazí bez předchozí pasterizace).

Je třeba si také uvědomit, že složená slova, stejně jako všechna ostatní, mají pouze jeden přízvuk. Ve frázích jsou dva.

Složená přídavná jména jsou také slova, jejichž první složkou je čtvrť-. Například: čtvrtfinále, čtvrtfinále.

Spojovník v přídavných a podstatných jménech

Dělený a souvislý pravopis složitých přídavných jmen je úsek pravopisu, jehož neznalost často vede k pravopisným chybám. Abyste se jim vyhnuli, stačí si zapamatovat několik jednoduchých pravidel.

Musíte vědět, že přídavná jména se vždy píší se spojovníkem, pokud jsou tvořena od podstatných jmen se spojovníkem. Například:

  • sociálně demokratická strana (sociální demokracie);
  • jihovýchodní okres (jihovýchod);
  • obyvatelstvo Karachay-Cherkess (Karachay-Cherkessia);
  • New York Park (New York);
  • sbor ministerského předsedy (předseda vlády).

Ale pokud taková složitá přídavná jména mají předponu, píší se společně. Například:

  • antisociálně demokratické názory;
  • město Syrdarya.

Osobnost

Slova vytvořená z vlastních jmen se vždy píší s pomlčkou. Zatímco musíte vědět, že v takových případech musí být mezi hlavními prvky přídavného jména určitě pomlčka. Například:

  • postavy Ilfo-Petrovského;
  • Main Read román;
  • činy Robina Hooda;
  • Portfolio Potap-Potapychev;
  • Ivan-Groznovského času.

Přídavná jména obsahující dva stejné pojmy

Zápis složitých přídavných jmen závisí na sémantické zátěži, kterou nese každá z komponent. A pokud jedno slovo obsahuje prvky, které mají stejné pojmy, jsou psány s pomlčkou. Například:

  • kulturní a zábavní centrum;
  • reportážní a zkušební koncert;
  • kardiovaskulární onemocnění;
  • propagandistická akce;
  • Anglicko-německý slovník;
  • dělnické a rolnické hnutí;
  • rusko-turecká válka;
  • umělecký a publicistický žánr;
  • lihovar;
  • elektronicko-automatická metoda.

Přídavná jména tvořená z částí s heterogenními znaky

Dělení slov u složených přídavných jmen je použitelné, když se slovo skládá z prvků, které lze převést na podstatná jména nebo jiné slovní druhy, které nejsou homogenními slovními druhy. První částí takových přídavných jmen jsou často takové základy jako masový-, národní-, vojenský-, vědecký-, vzdělávací-. Například:

  • výzkumný ústav;
  • lidové umění a řemesla;
  • námořnictvo;
  • školicí a poradenské centrum.

Přídavná jména označující konotaci kvality

Pokud přídavné jméno znamená vlastnost a je přidán další prvek, který mu dodává určitou konotaci, použije se pomlčka. Stejné pravidlo platí pro psaní složitých přídavných jmen označujících barvy a odstíny. Například:

  • sladkokyselá omáčka;
  • mužný a přísný vzhled;
  • úzkostné a obsedantní myšlenky;
  • dobromyslný, přátelský úsměv;
  • světle růžové rty;
  • jasně červené šaty.

Pravopis termínů se spojovníkem

Mnoho terminologických přídavných jmen se píše se spojovníkem. Například:

  • obiloviny a luštěniny;
  • gastrohepatální odběr;
  • magneticky měkké materiály;
  • kámen-betonový základ;
  • napouštěcím a vypouštěcím ventilem.

Složitá přídavná jména se nepíší společně, pokud je jejich první část přejatá z cizího jazyka s příponou „-iko“. Při psaní slov tohoto typu se používá pomlčka. Například:

  • historické a národopisné;
  • kriticko-žurnalistický;
  • lékařství a zdraví;
  • politické a právní;
  • chemicko-technologický.

Pomlčkové a souvislé hláskování složených přídavných jmen se nachází ve stejných definicích. Pravopis v takových případech závisí na kontextu. Například:

  • odvážný-přísný vzhled (přísný a odvážný);
  • odvážně přísný vzhled (mužská přísnost).

Přídavná jména se často skládají z prvků, které jsou jednotlivě synonymní. A jejich synonymita je jistým základem pro pravopis s pomlčkou. Například:

  • naivní a dětinské uvažování;
  • slavnostně vznešená slovní zásoba;
  • arogantní a pohrdavý přístup.

§ 80. Složená přídavná jména se píší společně:

1. Utvořeno ze složených podstatných jmen psaných dohromady, například: instalatérství(instalatérství), zemědělský(zemědělec, zemědělství), Novosibirsk(Novosibirsk).

2. Tvořené z kombinací slov, která jsou si navzájem významově podřízena, například: železnice(železnice), národní hospodářství(národní hospodářství), přírodní vědy(přírodní vědy), komplex(složitý ve způsobu podřízenosti), válcování kolejnic(kolejnice), celostátní(společné pro lidi), bažinaté křoviny(tvorba ochrany polí), řezání kovů(řezání kovů); Patří sem také ty, které označují jeden pojem tvoření (včetně terminologických) z příslovce a přídavného jména (nebo příčestí), například: málo používaný, blízký, vitální, hluboce respektovaný, čerstvě upečený, jasnovidný, silný, divoce rostoucí, stálezelený, jednobarevný.

Poznámka. Složitá přídavná jména, která zahrnují příslovce, by se neměla míchat s frázemi skládajícími se z příslovce a přídavného jména (nebo příčestí) a psát samostatně, například: diametrálně odlišné, přímo opačné, ryze ruské, dětinsky naivní, špatně skryté, jasně vyjádřené.

3. Používají se jako termíny a tvoří se ze dvou nebo tří bází, bez ohledu na jejich povahu, například: torakoabdominální(blok), indoevropské(jazyky), stará horní němčina(jazyk), bikarbonát(plyn); také - hluchoněmý.

§ 81. Složená přídavná jména se píší se spojovníkem:

1. Tvořeno od podstatných jmen psaných se spojovníkem, od osobních jmen - spojení jmen a příjmení, jakož i od jmen osad, což jsou kombinace jmen a příjmení, jmen a patronymií, například: dieselový motor, sociálně demokratický, Burjatsko-mongolský, Severovýchodní, Alma-Ata, Orechovo-Zuevskij, Nižně-Maslovskij, Usť-Abakanskij, Romain-Rolandovskij, Walter-Scott, Lev-Tolstovský, Erofej-Pavlovičskij.

Poznámka 1. Přídavné jméno se píše dohromady Moskvorecký.

Poznámka 2. Přídavná jména vytvořená z vlastních jmen, psaná se spojovníkem a mající předponu, která není přítomna v podstatném jménu, se píší společně, například: Priamudarja, Zaissykkul.

2. Tvořené ze dvou nebo více bází označujících stejné pojmy, například: bezúročné, konvexně-konkávní, párty-komsomolské, zahradnické, masné a mléčné, anglicko-japonské, rusko-německo-francouzské(slovník), modro-bílo-červené(vlajka).

3. Vytvořeno ze dvou základů a označující: a) jakost s dodatečným odstínem, například: valící se hlasité, hořko-slané; b) odstíny barev, např. světle růžová, jasně modrá, tmavě hnědá, černohnědá, modromodrá, zlatožlutá, popelavě šedá, lahvově zelená, citrónově žlutá, žlutočervená.

4. Zahrnuto v zeměpisných vlastních jménech a počínaje východ, západ, sever A sever, jih A jižní-, Například: Oblast Západního Kazachstánu, Východočínské moře, Jihoafrická unie.

Poznámka 1. Přídavná jména vytvořená ze dvou nebo více kmenů, která neodpovídají uvedeným pravidlům, se píší se spojovníkem, například: literární a výtvarný(almanach), politicko-masové(Práce), slovní zásoba-technická(oddělení), podzolicko-bažinatý, sypký-hrudkovitě-bahnitý, protáhle kopinatý.

Poznámka 2. Slova se píší také se spojovníkem, jehož první složkou je já-, já- , Například: self-friend, self-třetí, self-heel, self-heel.