Projektový úkol "Bogatyrs ruské země." Pracovali jste spolu? Byly nějaké hádky? profesionální zápasník a sportovec

Vytvořit si představu o hrdinské minulosti ruského lidu starověké Rusi, velkých ruských hrdinů - obránců ruské země.

Shrnutí otevřené integrované lekce „Bogatyrs of the Russian Land“ (na základě reprodukce obrazu V. M. Vasnetsova „Bogatyrs“) ze série „I Love My Fatherland“ s využitím nekonvenční techniky kresba (grafické prvky) v přípravné skupině.

Stáhnout:


Náhled:

Synopse integrované lekce výtvarných aktivit „Hrdinové ruské země“ v přípravné skupině.

Shrnutí otevřené integrované lekce „Hrdinové ruské země“ (podle reprodukce obrazu „Hrdinové“ od V. M. Vasněcova) z cyklu „Miluji svou vlast“ s využitím netradičních kresebných technik (grafických prvků) v přípravném skupina.

Cíl: Vytvořit si představu o hrdinské minulosti ruského lidu starověké Rusi, velkých ruských hrdinů - obránců ruské země.

Softwarové úkoly:

Rozvíjet zájem dětí o díla umělce V. M. Vasnetsova.

Pokračujte v pěstování hrdosti na svůj lid seznamováním se s dílem V. M. Vasnetsova, rozvíjejte vlastenecké kvality založené na materiálu legend, pohádek, básní, historické události naše vlast.

Uspokojit dětskou potřebu upřímně se vcítit do pohádkových postav.

Vytvořte touhu ozdobit siluety vojenského brnění pomocí grafických prvků, zachování symetrie, rytmu a zachování kompozice.

Přípravné práce:

Seznámení s reprodukcemi V. M. Vasněcova, organizace výstavy.

Čtení pohádek „Sněhurka“, „Ivan carevič a šedý vlk“, „Ilya Muromets“, „Žabí princezna“, „Sivka Burka“, „Sestra Alyonushka a bratr Ivanushka“.

Kreslení grafických prvků a zdobení jimi siluet oblečení a nádobí.

Zařízení:

Výstava reprodukcí.

Izo-materiály: kvaš, štětce č. 2, 4, papírové siluety brnění.

Průběh lekce:

"Babička" sedí na židli. Objímá dítě sedící vedle ní.

Dítě: ... vylezu na klín své šedovlasé babičce

A začnu žádat babičku o pohádky.

A moje babička mi začne vyprávět pohádky,

Jak carevič Ivan chytil ptáka Heat,

Jak mu Šedý vlk sehnal nevěstu.

Poslouchám pohádku, mé srdce umírá,

A zlý vítr zpívá zlostně v komíně.

(z verše I. Z. Surikova „Dětství“)

„Babička“ (učitelka) vstane, přistoupí ke všem dětem a osloví je.

Pedagog: Máte rádi pohádky? Historie našeho lidu ztělesněná v jejich pohádkách, písních a eposech ožívá v obrazech V. M. Vasněcova.

Děti přibližují vizuální rozsah reprodukcí obrazů V. M. Vasněcova.

Pedagog: O jakém obrázku mluví slova z této básně:

... Jak Ivan Tsarevich chytil ptáka Heat,

Jak mu Šedý vlk dostal nevěstu...

(Ivan Carevič dál Šedý vlk)

Obdivujte tuto reprodukci. Tsarevich se řítí hlubokým lesem na Šedém vlku a pevně objímá Elenu Krásnou. A všude kolem je hrozný les. Vlk běží rychle. Jak jsem to věděl? (odpovědi dětí)

Učitel oslovuje děti:

Jak se cítíte? Jak umělec zprostředkoval náladu? (odpovědi dětí)

Podívejte se na tváře, jejich oči. Mají strach? Ale vědí, že touto zkouškou projdou. Umělec tak zprostředkoval náladu postav a jejich zážitky.

Pedagog: Nyní si poslechněte tuto ruskou lidovou píseň a podívejte se, kterou hrdinku vám připomíná. (Alyonushka)

Přehrává se zvukový záznam úryvku ruské lidové písně

Není to vítr, co ohýbá větev,

Není to dub, kdo dělá hluk.

Mé srdce sténá

Jak podzimní listí chvění...

Proč vám slova této písně naznačila název tohoto obrazu? Jak umělec projevil smutek? (Alyonushka je smutná, běžela k rybníku vykřiknout svůj smutek. Voda vezme všechno, melancholii a všechny křivdy).

Pedagog: A teď zazní další melodie. Řekněte mi, na jaký obrázek se chcete při poslechu dívat.

Hraje se úryvek z díla Rimského-Korsakova „Sněhurka“.

Jaká hrdinka? mluvíme o? (Sněhurka). Je to jemná, upřímná, laskavá Sněhurka, která se v zimě cítí dobře v chladu, ale taje z tepla.

Pedagog: Krása, Dobrota, Radost žijí na zemi, ale na zemi jsou i zlé síly, které mohou překonat jen odvážní, silní, nebojácní Bogatyrové.

Podívejte se na tuto reprodukci. V Treťjakovská galerie zabírá celou zeď.

Děti se dívají na reprodukci „Bogatyrů“

Obdivujte tento obrázek. O čem podle vás tento obrázek je? (Odpovědi)

Jakou náladu vytváří? (hrdost, spolehlivost, ochrana)

Jak byste nazvali tento obraz? (Odpovědi dětí)

V.M Vasnetsov to tedy nazval jednoduše a stručně - „Bogatyrs“. Bogatyr znamená statečný a odvážný válečník, úspěšný v bitvě.

1 dítě: Pokud je hrdina ve střehu,

Každý si může být jistý -

Chráněno před nepřáteli

Hranice rodné země.

Vychovatel: Tři jezdci se zastavili na poli. Toto jsou ruští hrdinové: Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich, Alyosha Popovich. Rozžhavení koně pod nimi mrzli, jako by ve stepi cítili nebezpečí. Hrdinové otočili hlavy a dívali se, zda v dálce není nepřítel. Jsou ozbrojeni.

Otázka pro děti: Čím jsou hrdinové vyzbrojeni? (Odpovědi dětí).

Na hlavě tvarovaná přilba s vysokým kuželem. Zdobený je i štít a pochva meče.

2. dítě: Směrem k cizímu nepříteli,

K ochraně své vlasti,

Náš obrovský hrdina stojí jako zeď

A naše základna neustoupí do příkopu.

Pedagog: Podívali jsme se na několik reprodukcí V. M. Vasnetsova. Měli jste někdy touhu ozdobit vojenskou zbroj hrdinů sami?

Podívej, mám siluetu meče, helmy a štítu. (Show). Pojďme je ozdobit grafickými prvky a liniemi, které umíme nakreslit.

Jaké jsou tyto prvky? (Seznam dětí: kudrlinky, oblouky, čáry - vlnité, zakřivené, rovné, přerušované, smyčky)

Ozdobíte brnění a přemýšlíte, kterému pohádkovému hrdinovi můžete darovat svou kresbu?

Aby se nám prsty lépe kreslily, budeme cvičit prsty:

Prsty stojí spolu v řadě (ukažte dlaně)

Deset silných chlapů (zatni prsty v pěst)

Tito dva jsou ukazatelem všeho (ukažte ukazováčky)

Vše se zobrazí bez výzvy.

Prsty – dva prostředníčky (ukažte prostředníčky)

Dva zdraví, veselí kluci.

No, tohle jsou prsteníčky (ukaž prsteníky)

Tichý, vždy tvrdohlavý.

Dva krátké malíčky (natáhněte malíčky)

Podělané a darebáci.

Prsty jsou mezi nimi hlavní (ukažte palce)

Dva velké a odvážné (zatněte zbývající prsty v pěst)

Nyní se posaďte ke stolům a ozdobte brnění hrdinů.

Samostatná práce dětí, poskytování potřebné pomoci dětem. Na závěr bude uspořádána výstava dětských prací.

Pedagog: Jaké pohádkové postavy můžete dát své kresby jako dárek?

(33 hrdinů, car Guidon, Ivan Carevič, Elisha)

3. dítě: Bogatyrs ve Vasnetsovových dílech

Odhalené rysy Ruska:

Meč i helma jsou příkladné

Sny rodí pýchu.

4 dítě: Ty hrdiny zná celý svět.

A v době míru je připraven každý

Přijďte zachránit, chránit

Tvůj Lopasnya, břehy.

Pedagog: Jsme hrdí na naše hrdiny. A dozvíme se více o historii našeho Ruska. K tomu nám pomohou pohádky, eposy, obrazy, knihy.


Lekce v 5. třídě.

Téma: Ruští hrdinové.

Cíl: Představit díla výtvarného umění, obrazy V. Vasnetsov „Bogatyrs“.

Úkoly: rozvíjet kreativní vnímání mír, tvořivost pracovat; zlepšit grafické dovednosti; pěstovat zájem a lásku k světové dějiny a dějiny vlasti. Typ lekce: tematická kresba a nášivka.

Typ lekce: kombinovaná.

Metoda výuky: částečně rešeršní, názorná a názorná.

Vybavení: pro studenty: album, tužka, guma, akvarel, nůžky; pro učitele: prezentace.

Literární řada: epos.

Vizuální rozsah: V. Vasnetsov „Bogatyrs“, „Rytíř na křižovatce“, „Boj Dobrynya Nikiticha se sedmihlavým hadem Gorynychem“.

PRŮBĚH LEKCE

1. Třídní organizace. Kontrola připravenosti na lekci.

2. Úvodní rozhovor.

Nenechte nepřátele jezdit přes naši zemi,
Nešlapejte je pod koňmi Ruská země,
Nepřeženou naše rudé slunce.

Všichni znáte hrdiny a jejich činy. Dnes si ve třídě uděláme krátký výlet do minulosti a seznámíme se s obrazy velkého umělce. A každý z vás se pokusí vytvořit image svého hrdiny.

Za starých časů nepřátelé útočili na Rus více než jednou, kočovníci přepadali ruské vesnice - vypalovali a loupili a odváděli ruské lidi do zajetí. Na ochranu ruské země před nimi byly na okraji stepi rozesety hrdinské základny. Chránili cestu do Kyjeva, chránili před nepřáteli, před cizími lidmi.

A hrdinové neúnavně jezdili přes stepi na silných koních a bedlivě hleděli do dálky, aby viděli, jestli neuvidí nepřátelskou palbu nebo neslyší dupot cizích koní. Lidé zasvětili své eposy obráncům své rodné země a statečně bojovali proti zotrocům.

Kdo jsou tito obránci ruské země? (Oblíbený lidoví hrdinové- Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich, Aljosha Popovich).

Co se vypráví v eposech o Bogatyrech? (Snímek 3).

Čím je Ilja Muromec slavný? (Ilja Muromec zabil čtyři sta lupičů, zničil nespočet hord Tatarů vedených Idolischem a porazil loupežníka Slavíka) Vyznačuje se upřímnou oddaností věci lidu.

...budu sloužit pro křesťanskou víru
A pro ruskou zemi
Ano, pro hlavní město Kyjev,
Pro vdovy, pro sirotky a pro chudé lidi...

Nebojácnost, odvaha a spravedlnost Ilya Muromets z něj zaslouženě udělaly hlavu hrdinská základna. Dobrynya Nikitich hrdinně bojoval s hadem Gorynychem a chánem Batu. ( Snímek 4). Aljoša Popovič porazil Tugarina Zmeje. Tito tři mocní hrdinové se často vyskytují v eposech, jednají společně a pomáhají si.

Obrana vlasti, oddaná služba jí a svým krajanům je svatá povinnost. Obrázky epické hrdiny extrémně zobecněné, kolektivně, ale zároveň má každý z hrdinů něco svého, zvláštního. (Snímek 5).

3. Dílo podle obrazu V. Vasnetsova „Bogatyrs“

Podívejte se pozorně na obrázek. Ve stepi, mezi nekonečnými ruskými rozlohami, se zastavili tři jezdci, tři mocní ruští hrdinové. Ostražitě a úzkostlivě hledí do dálky: "Je někde nepřítel, uráží někoho?" Vítr houpe zažloutlou trávu, rozhazuje hřívy a ocasy hrdinských koní. Po podzimní obloze se prohánějí hrozivé mraky. Rytíři stojí pevně a neotřesitelně.

Ilya Muromets sedí uprostřed na černém koni. Intenzivně se dívá do dálky. Z jeho hrdinské postavy je cítit sebevědomí, síla a síla. S úžasnou lehkostí drží v ruce „damaškový kyj o čtyřiceti kilech“ a jeho ruka, zvednutá na ochranu před sluncem, se pod touto tíhou neohne. Široký a tvrdohlavýčelo, pevně stlačené rty, rovné otevřený pohled mluví o neochvějné síle vůle, o přímosti a poctivosti jeho duše. Ilya už anonení mladý, jeho vousy se stříbrně lesknou. Zpod přilby vyšel šedý pramen - to zdůrazňuje jeho moudrost. Ilya Muromets patří k pracujícím lidem. A není bohatě oblečený. Ilja těžce, ale sebejistě sedí na koni. A kůň odpovídá hrdinovi. Stejně mocný a silný. Stojí klidně. Kopyta se pod tíhou jezdce zabořila do země.

Dalším hrdinou obrázku je Dobrynya Nikitich. Noble, je synem bohatého prince z města Rjazaň. Tento hrdina se proslavil i hrdinským bojem s hadem Gorynychem. Bohatství zdobení jeho zbraní a elegance jeho oděvu ho činí vyčnívat mezi ostatními hrdiny. Řetízek se třpytí stříbrem, štít se třpytí polodrahokamovými perlami, meč je ve zlaté pochvě. Bílý kůň Dobrynya odpovídá své majitelce v elegantním postroji se zlatými plaketami. Obraz Dobrynya Nikitich je krásný, přísný a ušlechtilý. A ačkoliv nemá sílu a sílu Ilji Muromce, je to jeho důstojný bratr.

Vedle svých kamarádů je Alyosha Popovič hubený a štíhlý. Často bral věci ne silou, ale vynalézavostí. Říkají o něm, že je vyhýbavý a pohotový. Aljoša nemá ani librový kyj, ani damaškový meč. Je lehce vyzbrojený – „těsný, rozmazaný luk a tvrzený šíp“. A v pravé ruce má harfu. Alyosha je nejen schopný bojovat, ale také rád zpívá písně. Jeho kůň zlaté barvy klidně okusuje trávu. Nedá se ale zaskočit. Je mazaný a rychlý.

Při pohledu na obrázek nepochybujete, že přesně takoví by hrdinové měli být. starověká Rus. Tento obraz vznikal 25 let, v letech 1871-1898. (Snímek 6).

Tělesná výchova minuta

4. Kreativní práce studentů.(Snímky 7,8).

Provedení týmová práce"Ruští hrdinové". L Papír leží vodorovně, kresba je umístěna lehkými linkami tužky.

  • opakování hlavních fází stavby lidské postavy,
  • upřesnění detailů (přilba, řetězová pošta, štít, meč) barevné řešení,
  • řez podél obrysu, lepidlo na obecný formát.

Opakování bezpečnostních opatření s řeznými a propichovacími nástroji. Požadavky na pracovní místo:

  • přesné provedení práce;
  • šťastný barevné kombinace, technika použití barev, nášivka

5. Shrnutí lekce.

Rozbor výkresů, rozpracování, úplnost.

Datum zveřejnění: 18.04.17

Cíl: formování občanských a vlasteneckých osobnostních rysů školáků na základě sociokulturního obsahu kategorie „Bogatyrs“.

úkoly:

  • Vytvořit podmínky pro pochopení historických událostí zobrazujících hrdiny ruské země.
  • Podporovat rozvoj intelektuální a tvořivost děti na základě malířských, hudebních a literárních děl.
  • Vytvářet podmínky pro formování vlasteneckých vlastností osobnosti školáka na základě znalosti dějin státu.
  • Pěstovat smysl pro kolektivismus a vzájemnou pomoc.
  • Pěstovat zájem o předmět.

Zařízení:

  • reprodukce V. Vasnetsova "Bogatyrs"
  • fotografická reprodukce Vjatka hrdina Vasilij Babuškina
  • píseň "Heroic Strength"
  • karty se slovy: rozumný, hloupý, statečný, laskavý, zbabělý, zlý, slabý, silný, krutý
  • multimediální instalace

Předběžná příprava: se děti seznamují lidové pohádky o ruských hrdinech.

Snímek - třídní foto.

Zazvonil zvonek

Začněme naši lekci.

Pojďme studovat výtvarné umění

Rozvíjejte kreativitu a představivost!

Dnešní lekci začínáme tím, že si navzájem posíláme dobré myšlenky a dobré pocity. Je třeba tiše, pouze očima, vyjádřit svá přání všem zde přítomným. Co si chceš v duchu přát? ( Zdraví, dobro, posílejte pozdravy, ať neonemocníte, nemáte špatné známky, ať máte hodně přátel :)

2. Úvod do tématu.

Na světě je tolik barev!

Kolik krásy!

Výtvarné umění

Naučíte se také.

Jaké je to štěstí -

Darujte lidem krásné věci!

Jen buď pilný

Pozornost a pečlivost.

Abyste se dostali do království barev, musíte se na lekci připravit potřebné zásoby. Hádejte které:

1. V ruce držím kousek duhy.

Pomůže proměnit šedý svět v květinu. (barvy)

2. Jakmile zabořím ocas do akvarelu

Do hodiny nakreslím, co si řeknete. (štětec)

3. Pro každého z vás mám velkou zásobu papíru. (album)

4. Černá Ivaška, dřevěná košile,

Kde bude držet nos,

Dá tam poznámku. (tužka)

Výborně, uhodli jste vše. Snažte se na ně nezapomenout.

Každý umělec, i ten největší, začíná svou práci tím, že si zorganizuje své pracoviště tak, aby bylo pro něj vhodné zapojit se do kreativity.

3.Příprava na praktickou práci.

Poslouchejme píseň. Kdo pozorně poslouchá, uhodne, o kom si dnes budeme povídat.

Hraje hudební intro - píseň „Our Heroic Strength“.

Kluci, poslouchali jste úryvek z písně. O kom je tato píseň?

O kom si myslíš, že se budeme ve třídě bavit? (skluzavka)

Kluci, žijeme v zemi, která je úžasná krásné jméno Rusko. Mnoho úžasné země na Zemi lidé žijí všude, ale Rusko je jediná, mimořádná země, protože je to naše vlast.

Rusko je silné a mocné. Rusko bylo vždy známé svými obránci z obyčejní vojáci ke generálům. Slavný velitel Alexandr Vasiljevič Suvorov věřil, že nikde na světě není lepší ruský voják. On sám se neztratí a svého soudruha zachrání, a kde mu síly ubývají, tam sáhne svým důvtipem.

Vzpomenete si prosím, jak se nazývali naši předkové, obránci ruské země?

Bogatyrs.

Kdo jsou hrdinové?

Siláci, válečníci, bojovníci.

jací byli?

Silný, statečný, odvážný, nebojácný, odhodlaný, hrdinný, laskavý, odvážný, odvážný.

Jak víte o hrdinech?

Z eposů, pohádek, kreslených filmů.

co je to epos?

Pravda je taková, co se skutečně stalo.

Snímek Vasnetsovova obrazu „Bogatyrs“

Učitel: Podívejte se na obrázek. Kdo je zde na obrázku?

Kdo je pojmenuje?

Znáte jejich jména? (hrdina Volha, Mikula, Selyaninovič, Svyatogor, Ilja Muromets, Dobrynya Nikitich, Aljoša Popovič)

Jména těchto slavní hrdinové každý z nás zná z dětství. Na svém zobrazoval portréty nejslavnějších hrdinů slavný obraz jeden z největších ruských umělců. kdo to je? (Viktor Michajlovič Vasněcov).

Jak se podle vás jmenuje tento obraz? Obraz se nazývá „Bogatyrs“.

Co vám pomohlo uhodnout, že název obrazu je „Bogatyrs“?

Vasnetsov pracoval na obraze „Bogatyrs“ asi 25 let; umělec vytvořil kolektivní obraz rytířské hrdiny.

Na pozadí nekonečné stepi umělec zobrazil tři hrdiny stojící na stráži za hranicemi.

Vyjmenujte, kteří hrdinové jsou na něm vyobrazeni? (Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich, Alyosha Popovich)

Co dělají hrdinové? (Všichni tři se ostražitě dívají do dálky, aby zjistili, zda ruské zemi nehrozí potíže.)

Jsou připraveni bránit svou vlast. Za nimi je celá ruská země – její pole, lesy, řeky. Postavy hrdinů jsou umístěny v popředí, jako by vyrůstaly z této země a svědčí o nerozlučném spojení hrdinů s rodnou zemí. Vasnetsov záměrně poněkud zvedá linii horizontu a zdá se, že se díváme zdola na hrdiny stojící v pozadí jasná obloha. Technika tohoto umělce také umocňuje dojem nezničitelné síly a velikosti ruských rytířů.

Jak Vasněcov ztvárnil hrdiny? (Vasnetsov vylíčil hrdiny jinak.)

Co můžete říci o tvářích těchto hrdinů? Ilya Muromets - s klidným výrazem obličeje, přímým a pevným pohledem. To vypovídá o jeho sebevědomí a připravenosti setkat se s nepřítelem. Dobrynya Nikitich - vznešený a laskavý. Alyosha Popovich - s jemnými rysy obličeje, potutelným a potutelným úsměvem...

Obrázek nás přesvědčuje, že ruská země je silná a mocná. A žádný nepřítel se jí nebojí. Na vysoké kopce stojí Kyjev-grad. Za starých časů byl obehnán hliněným valem a obklopen hlubokými příkopy.

Za lesy se nekonečně a bez okrajů táhly stepi. A z těchto stepí přišlo na Rus mnoho ohně. Z nich nomádi letěli do ruských vesnic - pálili a loupili a odváděli ruské lidi do zajetí.

A aby zachránili ruskou zemi před nepřáteli, začali ve stepi stavět malé pevnosti - hrdinské základny. Chránili cestu do Kyjeva, chránili před nepřáteli a cizími lidmi. A hrdinové začali jezdit po stepi na svých hrdinských koních. Ostražitě hleděli do dálky – viděli nepřátelské palby, slyšeli dupot cizích koní?

Dny a měsíce, roky a desetiletí chránili Ilya Muromets, Dobrynya Nikitich a Alyosha Popovich svou rodnou zemi - všichni vykonávali vojenskou službu ve stepi a na otevřeném poli. Občas se scházeli na nádvoří knížete Vladimíra, aby si odpočinuli – poslouchali guslary, povídali si.

Kterého hrdinu máte nejraději?

Lera. Líbí se mi Ilya Muromets - má největší sílu ze všech.

Aljoša. A líbí se mi Alyosha Popovich.

Saša. A líbí se mi Dobrynya Nikitich

Ale Ilya Muromets se okamžitě nestal hrdinou. Řekněte nám, jaké potíže se mu přihodily a kdo ho před těmito potížemi zachránil?

Student od 1 mikroskupiny:

Třicet let seděl ve vězení a kolemjdoucí ho vyléčili – dali mu napít vody. Nejvíce ze všeho lidé milovali a stále respektují tohoto hrdinu Ilyu Muromets. byl dokonce zařazen mezi ruské svaté a jeho narozeniny zůstaly v historii – 1. ledna. V den, kdy slavíme Nový rok, pamatujte také, že toto jsou narozeniny Ilji Ivanoviče, velkého obránce ruské země.

Učitel: Který z hrdinů nesl přezdívku „Ticho“?

Student z 2 mikroskupiny: Dobrynya Nikitich. Byl dobrý diplomat, uměl ke každému člověku přistupovat osobitým způsobem, ne nadarmo ho kníže Vladimír jmenoval velvyslancem. A jaké koníčky měl Dobrynya Nikitich Od 12 let hrál na harfu, sám skládal písně a hrál šachy?

Učitel: Který z hrdinů se vypořádal s Tugarinem, synem Hada Gorynycha?

Student od 3 mikroskupiny:

Aljoša Popovič s raného dětství byl velmi silný. Kvůli Alyošově neuvěřitelné síle v dětských hrách byly jeho vrstevníkům utrženy ruce a nohy: „Koho nechytne za ruku, toho ruka odejde, tomu odejde noha.

Aljoša se převlékl za hlídače, předstíral, že je hluchý, vylákal Tugarina a pak ho popadl obuškem, takže upadl bez života.

Nyní si připomínáme epické hrdiny, z nichž podle legendy vzešla síla ruských vojáků.

4. Práce v mikroskupinách.

Zadání: vyberte karty se slovy, která odpovídají popisu obrázku hrdiny. Odpovídají vedoucí mikroskupin.

5. Praktická část.

Musíte ztvárnit hrdiny.

6. Reflexe.

O kom jsme mluvili ve třídě?

Jaký by měl být člověk, který brání svou vlast, svou vlast?

Co byste vzkázal hrdinům ruské země?

Pamatujte: vždy je prostor pro hrdinství. Vždy se najdou lidé, kteří potřebují vaši ochranu, podporu, souhlas a přátelský úsměv. Přeji vám mír, štěstí, dobro, štěstí. Sbohem.

7. Výstava prací.

Mimoškolní činnost pro mladší ročníky

Shrnutí lekce sestavené metodikem, učitelem dodatečné vzdělání MBOU DOD TsVR "Harmony" Tikhoretsk Krasnodarský kraj Shilko Nadezhda Alekseevna
Cíl:
- ukázat obraz obránce vlasti prostřednictvím obrazů skutečného života historické postavy, epické a pohádkové hrdiny, pěstovat pocit hrdosti na vojáky, kteří bránili naši vlast v r. různá období její příběhy.
úkoly:
- rozvíjet hudební myšlení, smysl pro rytmus, představivost;
- vytvořit u žáků podmínky pro vštěpování vlastenectví na příkladech historických a moderní události používání hudebních děl;
- podporovat u dětí touhu být jako ruští hrdinové;
- vzbudit v dětech hrdost na svůj lid, v dospělosti touhu postavit se za svou zemi;
-odhalení obrazů hrdinů - hrdinů v každém historická éra s pomocí hudby.
Klíčové pojmy: ruský hrdina, válečník-mnich, chrám, zvonění, dobré zprávy, vlast, vlast, odvaha, láska k vlasti.

Zařízení: multimediální projektor, plátno, počítačová prezentace, dětské hudební nástroje.

Věk studentů: 6-10 let

Průběh lekce

I Organizační fáze

Probíhá záznam písně „Our Heroic Strength“.

Metodik: Kluci, už jste uhodli, o kom si dnes budeme povídat ve třídě? (o hrdinech)
Je to tak, dnes se dozvíme o našich slavných ruských hrdinech.
Kdo jsou hrdinové, jací jsou? (silní, stateční, obránci vlasti).

Nyní se podívejme, zda jste odpověděli správně. Význam slova „hrdina“ lze nejlépe určit pomocí slovníku (viz slovník)

II Ověřovací fáze
"Bogatyrové jsou obránci ruské země a provádějí vojenské činy, které se vyznačují zvláštní silou."
Slovo „hrdina“ je velmi staré, nachází se v kronikách počínaje 13. stoletím.
„Hrdina je vysoký, statný, oddaný a prominentní muž;
mimořádný silák;
statečný a šťastný, statečný a šťastný válečník, rytíř.“

Jaké hrdiny znáš? (Alyosha Popovich, Dobrynya Nikitich a Ilya Muromets).

III Přípravná fáze
Podívejte se na obraz „Bogatyrs“ od Viktora Michajloviče Vasnetsova. Kdo je na něm vyobrazen? (Vasnetsovův obraz zobrazuje tři hrdiny: Alyosha Popovič, Dobrynya Nikitich a Ilya Muromets).

Jak jsou hrdinové vyobrazeni? (umělec zobrazil hrdiny ve formě pohádkových hrdinů).
Jak jste uhodli, že to byli ruští hrdinové? (Podle vzhled, podle vybavení).

Hádejte prosím hádanky o hrdinském vybavení (hádání hádanek s následným vzájemným testováním).
1. Taková košile není pletená ani šitá, je tkaná ze železných kroužků. (řetězová pošta)
2. Železný klobouk s ostrým koncem a vpředu zobák visel přes obličej. (Helma)
3. Zbraň není snadné zvednout, není snadné ji zvednout a držet v ruce. Bylo snadné odstřelit jim hlavu z ramen... No, hádejte co? Samozřejmě... (Meč)
4. Na ochranu hrudníku před nepřátelskými údery, to už jistě znáte, hrdina má na levé ruce zavěšený těžký, lesklý a kulatý... (Štít).

IV Hlavní scéna
Nyní se podívejme blíže na jednotlivé postavy na obrázku.
Uprostřed sedí Ilja Muromec, rolnický syn, na mohutném, mohutném černém koni.
Síla, síla a moudrost jsou cítit v celém jeho vzhledu. Má šlechtice ruská tvář, široký vous protkaný šedou. Hrdina je dobře vyzbrojen: z pravé ruky mu visí damaškový kyj, za ním je vidět toulec šípů, v levé ruce štít a dlouhé kopí. Palcát - „hůl, hůl, poleno“, úderná nebo vrhací zbraň vyrobená z odolných a těžkých druhů dřeva.

Co má na sobě Ilya Muromets?
Je to tak, je oblečený v železné drátěnce a na hlavě má ​​přilbu. Hrdina svou vlast miluje a poctivě jí slouží.
Proč si myslíte, že se jmenuje Muromets?
Ilya Muromets pochází z Muromské vesnice Karacharovo ve Vladimirské oblasti. Ale není to jen epický hrdina - je to ruský svatý válečník-mnich. Pamětní den Ilji Muromce - 1. ledna každý nový rok Začneme vzpomínkami na velkého ruského válečníka.

Kvůli slabosti nohou, která ho postihla od dětství, žil Ilja 30 let nehybně v pokoře, lásce a modlitbách k Bohu. Legendy nám přinesly zázrak uzdravení budoucího obránce ruské země. Jednoho dne, když byl slabý mladý muž sám, se mu zjevili svatí starší a autoritativně řekli: „Jdi a přines nám něco k pití. Po kultivaci klášterní mírnosti a poslušnosti si Ilya upřímně přeje splnit vůli starších a vstane, když dostal sílu shora. A po celý svůj život nosí víru jako silný meč, pomáhá nejen bojovat s nepřáteli vlasti, ale také se prosadit na ruské půdě. pravoslavná víra. Ilya Muromets je svatý válečník uctívaný na ruské půdě.
Ilya Muromets stavěl kostely na vlast, stejně jako katedrální kostel ve městě Kyjev.

Kostel Nejsvětější Trojice ve vesnici Karacharovo podle legendy založil hrdina. V současné době je chrám v rekonstrukci. Místní legenda říká, že na úpatí kostela leží tři staleté duby, vytrhané ze země a vynesené do hory samotným Iljou Muromecem.

Co vám připomíná tvar kopule? Kopulovitý tvar má také symbolický význam. Tvar podobný přilbě připomínal armádu, duchovní válku (bitvu), kterou sváděla církev se silami zla a temnoty.
Zazvoní zvonek.

Učitel hudby: Existuje několik typů zvonění. Blagovest je zvonění, při kterém se rytmicky bije na jeden zvon. Úder na různé zvony se nazývá zvonění nebo zvonění. Slovo "zvonění" má také úzký význam, což znamená, že zazní několik zvonů současně.

Zvon ve své vnější podobě není nic jiného než převrácená mísa, z níž se jakoby linou zvuky nesoucí Boží milost.
Pojďme si teď spolu hrát. Jednomu zvonu budeme říkat Don. A dva zvony - Ding-Ding. Postupně je budeme nazývat a nyní pomocí hudebních nástrojů znázorníme zvonění.
Nyní zkusme přenést zvonění zvonu na hudební nástroje.

Hra na hudební nástroje „Zvonek“.
Metodik: Kluci, existuje výraz "Zvoňte všechny zvony." Pochází z dávných dob a znamená bít na poplach, shromáždit všechny k obraně vlasti.
Vraťme se k hrdinům filmu „Bogatyrs“.

Podle pravá ruka z Ilya Muromets - Dobrynya Nikitich, slavný a lidmi milovaný válečník. Dobrynya je zručný v boji, plavání a lukostřelbě.
Nejmladší hrdina, který stojí nalevo od Ilji Muromce, se jmenuje Aljoša Popovič. Vyznačuje se ne silou, ale odvahou, smělostí na jedné straně a vynalézavostí, bystrostí a mazaností na straně druhé.
Ruští hrdinové mají jediný cíl – nenechat si ujít nepřítele, stát pevně na stráži nad vlastí.
Vasnetsov svým obrazem tvrdí, že hrdinové ruské země jsou vždy připraveni postavit se za čest vlasti proti nepříteli, v případě potřeby položit život za vlast.

Kluci, co pro každého z nás znamená slovo Vlast? Je to tak, toto je místo našeho narození, toto je naše země, toto jsou naši lidé.

Jaké slovo je mu blízké významem? (Vlast). Jaká známá rodná slova slyšíme ve slovech MOTHERLAND a FATHERLAND? (porod - matka, otec)
Jak se stát hrdiny? Je to tak, sportovat je potřeba. Nejprve si ale zvykněte na cvičení. Teď to uděláme a staneme se trochu silnějšími.

Lekce tělesné výchovy „Bogatyrs“
Hrdina - to je to, čím je: (Ukažte siláka)
Střílel z luku, (napodobuj pohyby)
Hodil palicí přesně,
Stojící na hranici
Ostražitě – bedlivě pozorováno, (dlaň do očí)
Vyrůstáme a, podívej, (Zvedni ruce vysoko)
Staňme se jako hrdinové!

Myslíte si, že hrdinové zůstali v dávných dobách, v pohádkách, nebo žili vždy na ruské půdě?
Podívejte se na snímek. Před vámi jsou obrazy zobrazující válečníky-hrdiny Velké Vlastenecká válka. Lze tyto lidi nazvat hrdiny?
Jsou to hrdinové, protože během války milovali a bránili svou vlast. Silný v duchu a stateční, obětovali své životy v zájmu důstojnosti a poklidný život ostatní lidé.
A v naší době jsou hrdinové, kteří jsou obránci Ruska? Kdo stojí na obraně vlasti? Kdo hlídá jeho hranice a chrání klidný spánek její děti? Kdo bojuje v moderních válkách?

Jde o mladé vojáky, kteří bojovali v Čečensku, kteří položili hlavy za pokojné nebe. To jsou naši výsadkáři a námořníci. A nyní moderní chlapci sní o tom, že se stanou takovými hrdiny, to jsou naši budoucí válečníci.

Takže hrdina nemusí být nutně silák. Člověk, který má velká síla vůlí a duchem, kdo miluje svou vlast, je také hrdina.
Nyní si poslechneme hudbu.

zvuky" Bogatyrova symfonie"(hlavní téma)
Poslech „Bogatyr Symphony“.

Učitel hudby: Existuje nějaká podobnost mezi hudbou a obrazem hrdinů na obrázku?
Co je to?
(Hudba je plná mocné síly, zní odvážně, přísně a mocně).
Obě díla ztělesňují charakterové rysy, které jsou ruskému lidu vždy vlastní. Proto tato díla neztrácejí na působivosti ani dnes. Ve filmu i v hudbě jsou hlavními postavami lidé, mocní, silní, jejichž charakter se odhaluje v kritických situacích.

Co lze říci o charakteru a kvalitě hlavního tématu?
(Jasný, mocný, široký, rozhodný, přísný, pochodový. Zní v nízkém rejstříku ze smyčců, zprostředkovává pláč, apel, ztělesňuje neodolatelnou sílu hrdinů).

Zní „Heroic Symphony“ (vedlejší téma)
Jakou povahu má vedlejší téma?
(Zpěv, lehký, melodický, blízký lidová píseň, zvuky z violoncell. Toto je obraz vlasti).

Které z témat nám vykresluje hrdinský obraz?
(První je hlavní).
Docházíme k závěru, že hudba zprostředkovává dva obrazy: první je obraz obránce, hrdiny a druhý vyjadřuje pocit lásky, péče a uctivého přístupu k vlasti a přírodě.
Metodista: Řekněte mi, kluci, co o tom doba míru Existují hrdinové?
kdo jsou oni?

Nazýváme naše sportovce hrdiny. Například toto je Alexey Nemov - čtyřikrát olympijský vítěz Podle umělecká gymnastika, nositel Řádu za zásluhy o vlast, Řád odvahy, Řád cti.
Alexander Karelin - trojnásobný olympijský vítěz v řecko-římském zápase, Hero Ruská federace, vyznamenán Řádem přátelství národů, čest a „Za služby vlasti“.

Chtěl bych, abyste se setkali s dalším „ruským hrdinou“ - Ivanem Maksimovičem Poddubným, legendárním zápasníkem, který svými vítězstvími oslavil Rusko na světové scéně.

Ve vlasti Poddubného (město Yeisk) byla instalována mramorová busta „šampiona šampionů“. Na pomníku je zlatým písmem vytesáno: „Zde leží ruský hrdina“.

V Kontrolní stupeň
Metodik: Kluci, prosím odpovězte na mé otázky.
- Kdo jsou hrdinové? (Bogatyrové jsou obránci ruské země, kteří provádějí vojenské činy, které se vyznačují zvláštní silou).
- Kdo je zobrazen na obraze „Bogatyrs“ od Viktora Michajloviče Vasnetsova? (Vasnetsovův obraz zobrazuje tři hrdiny: Alyosha Popovič, Dobrynya Nikitich a Ilya Muromets). Řekněte nám o nich.
- Co nám připomíná tvar kopule? (Tvar přilby připomínal armádu, duchovní válku (bitvu) vedenou církví se silami zla a temnoty).
- Co je blagovest, perezvon. (Blagovest je zvonění, při kterém se rytmicky bije na jeden zvon. Údery na různé zvony se nazývají zvonkohra nebo zvonek).
- Kluci, co pro každého z nás znamená slovo Vlast? (Toto je naše rodiště, toto je naše země, toto je náš lid). Jaké slovo je mu blízké významem? (Vlast).
- Řekněte mi, chlapi, existují v době míru hrdinové? (Nazýváme naše sportovce, mistry světa, hrdiny).

VI Závěrečná fáze
Učitel hudby: A v naší malé vlasti byli a jsou válečníci a hrdinové kubánské země - Kubánští kozáci. Pojďme si společně zazpívat píseň „Kuban Cossacks“.

Představení písně „Kuban Cossacks“.

VII Reflexní stupeň
Dnes jsem zjistil...
Bylo to zajímavé...
Bylo to těžké...
Uvědomil jsem si, že...
Cítil jsem, že...
Koupil jsem...
zkusím…
Překvapilo mě...
Dal mi lekci do života...
chtěl jsem...
Seznam použité literatury, webů
1.Epics / Ed. Podivilová O.V., Nechaeva A.N. – M.: Samovar, 2010.
2.Ilja Muromets a Loupežník Slavík. Příběhy ruských hrdinů. – M.: Eksmo, 2012.
3.Ruští hrdinové. – M.: Eksmo, 2014.