Co je to rytmický doprovod v solfeggio. Seznam metodologické a naučné literatury

Z posílení rytmických skupin

Otevřená lekce v solfeggio, 1. třída


Cíl: Volně procházejte a ovládejte rytmické skupiny, na které se vztahuje.
úkoly:
1. Naučte se volně reprodukovat dokončené rytmické skupiny.
2. Umět zapsat rytmický vzor básně a melodie sluchem.
3. Upevnit získané dovednosti na kreativních úkolech.
Plán lekce:

2. Rytmické hádanky. Vytleskejte rytmus. Hádejte, jaká melodie se skrývá v hudebním textu: „Malý vánoční stromeček“, „Na poli byla bříza“, „Jezdí parní lokomotiva“.

Koupil jsem ho pro kočku
Boty na dovolenou.

5. Pohledový zpěv s dirigováním. Baraboshkina, 1. třída. č. 42, 43.


8. Domácí úkol. Vymyslete píseň založenou na básni pomocí pohybu podél stupnic, triád nebo zpěvu:
Na pole napadl sníh,
Celá země zbělela.

Průběh lekce:

1. Zpěv: zpěv stupnice, zpěv, T5/3, T6, T6/4.
Učitel: Kluci, zazpívejme si s prvky melodie, které jsou nám již známé:
Zpěvné stupnice s doprovodem.
Učitel: Kdo dnes přijde k nástroji a bude naším učitelem?
Zpěvové stupnice, zpěv, T5/3, T6, T6/4, s hrou na nástroj. Děti sedící u svých stolů hrají na tiché klávesnici.
2. Rytmické hádanky.
Hádejte, jaká melodie se skrývá: „Malý vánoční stromeček“, „Na poli byla bříza“, „Jede parní lokomotiva“.
Učitel: Nejprve zkuste sám vytleskávat rytmus a uhodnout melodii. Nezapomeňme, že na čtvrťích tleskáme rukama a na osminách pěstí.
Pokud to nevyjde: tleskněte spolu a zkuste hádat.
3. Zaznamenejte rytmus verše a vytvořte melodii pomocí pohybu po stupnici, triády a zpěvu.
Koupil jsem ho pro kočku
Boty na dovolenou.
Učitel: Nejprve se naučme básničku a vytleskejme rytmus.
Dobře. Nyní zkusme rozlišit dlouhé a krátké tleskání.
Pojďme to napsat.
Nyní udělejme rytmický zápis ve 2/4 taktu:

Dobrá práce. A nyní pomocí výsledné rytmické nahrávky složme melodii pomocí pohybu po stupnici, triády a zpěvu.
Například:


Děti nabízejí své vlastní možnosti.
Výborně, teď si vybereme možnost, která dopadla lépe, a zapišme si ji.
Nyní si zazpívejme výslednou píseň.
4. Práce s rytmickým sešitem.
Učitel: Kluci, teď se všichni postavme a zrychlíme tep: švihneme doprava a doleva – jednou nebo dvakrát. Výborně, pokračujeme v udržování tepu. Jsme jako hodiny, které ani nespěchají, ani nezaostávají, vše jde plynule a zároveň.
Nyní se všichni podíváme na rytmický zápisník. Změním rytmus a vy budete muset reagovat ve stejnou chvíli.
Používají se možnosti seskupování čtvrtin, osmin a poloviny ve 2/4.
Výborně, v klidu si sedneme.
5. Pohledový zpěv s dirigováním. Baraboshkina, 1. třída. č. 42, 44.
Učitel: č. 42. Všichni si pečlivě prohlíželi notový zápis a snažili se při dirigování samostatně vyslovovat noty.
Podívejme se, jakou velikost má tato melodie.
Děti: 2/4.
Dobrá práce. Podívejte se pozorně, jaké doby trvání zde najdete?
Děti: čtvrťáci, osmáci, půlka.
Učitel: Vzpomeňme si, jak provádíme tato trvání.
Naše ubikace jdou současně s pohybem našich rukou – dolů nebo nahoru. Dvě osminy padají na jeden švih a polovina zachycuje celý pohyb paží dolů a nahoru.
Nyní si promluvme noty společně s dirigováním.
Dobře. Nyní se podívejme, jak se melodie vyvíjí? Existují nějaké opakování?
Zazpívejme melodii na zvuky melodie a začněme zpívat.
Dobrá práce.
Práce s č. 44 na příkladu předchozího.
6. Rytmický diktát. Metallidi, Pertsovskaya. č. 3
Učitel: Kluci, teď vám dám pár papírků. Podívejte se, co jim chybí?
Děti: Rytmus, taktové čáry.
Učitel: Správně. Teď vám zahraju melodii a společně se pokusíme nahrát rytmus.
(dvakrát prohrávám).
Nyní vytleskejme rytmus této melodie a pokusme se rozlišit dlouhé zvuky z krátkých.
(Tleskat).
A teď mi řekněte, opakuje se někde rytmus v melodii?
Pokud ano, kde?
Zaznamenejme začátek a hned umístíme čáry taktu.
(učitel píše na tabuli).
Dobře, teď vidíme, že se opakují první dvě opatření. Poté pokračujte sami.
(Zapište až do konce).
Co se komu stalo? Řekni mi, co mám napsat.
(Učitel dopíše na tabuli do konce).
Teď to zkontrolujeme. (Zpívejte melodii a tleskněte.)
Nyní si zazpívejme melodii s dirigováním.
7. Noise orchestr. Baltin „The Rain is Dancing“ // Metallidi, Pertsovskaya „Solfeggio 1st grade“, str. 67.
Skupina je rozdělena na dva týmy.
První příkaz zaklepe:


Druhý:


Rytmus je vypracován samostatně s každou skupinou: nejprve bez hudby, pak s hudbou. Poté učitel vyzve obě skupiny, aby hrály své hry společně, bez doprovodu. Závěrečná fáze- všichni hrají spolu hudební doprovod.
8. Známky za lekci. Domácí úkol.

Krasnodarský kraj, Krasnoarmejský okres

„PRÁCE NA RYTMU

NA LEKCÍCH SOLFEGIA V

MLADŠÍ TŘÍDY"

Metodická práce učitele

Teoretické oddělení

Prosolová Valentina Viktorovna

"... Rytmus je život... bez rytmu neexistuje melodie, jsou to nesmyslné zvuky."

N.A. Rimskij – Korsakov

Význam rytmu v hudbě je obrovský. Měla by být dána jeho asimilace zvláštní pozornost na všech stupních vzdělávání v mateřské škole hudební škole jako ve třídách hudební nástroj, a v lekcích solfeggio.

Prvními pomocníky v rytmu učení jsou sluch a hudební paměť Fyzický pocit pohybu se objevuje již v kojeneckém věku, aniž by si to děti uvědomovaly, nedobrovolně se seznamují s rytmem. Dítě zabavíme vrkáním, zahrajeme si s ním „lysky“ a za rytmického houpání usíná v kolébce. V budoucnu houpání dětské houpačky, rovnoměrné stlačení pedálů jízdního kola - to vše pomáhá dítěti cítit puls jasného času, rozděleného do rytmických úderů.

I v přednotovém období učení musí dítě cítit a vnímat rytmus jemu nabízené hudby. hudební ukázky. V tomto případě mohou velmi pomoci dobře zvolené rýmy, které ladí s melodií a ladí s jejím rytmem. Děti snadno získají představu o silných a slabých rytmech z výslovnosti odpovídajících slov: Sa - sha, ba - ra - ban ...

V procesu pohybu na hudbu děti intuitivně chápou vzorce rytmické struktury melodie (doba trvání, rytmické vzorce, střídání silných a slabých úderů). Po této předběžné fázi je vhodné přejít k vědomé asimilaci metrového rytmu na základě studia hudební gramotnosti.

Rytmická výchova pokrývá rozvoj smyslu pro tempo, metrum a jasné vnímání poměru doby trvání taktu. Během vyučování studenti postupně pokrývají stále více rytmicky nové hudební materiály. Například pohyb střídajících se čtvrťových not, osmin, půl not, taktů různých velikostí, západů slunce, tečkovaný rytmus, synkopický rytmický pattern atd. To rozšiřuje pojmy spojené s rytmickou strukturou. hudební kus. Této práci by měl být věnován značný čas osnovy. Hned od začátku byste měli dbát na rytmus představení. velká pozornost, v tomto ohledu nejsou povolena žádná opomenutí. Student musí hrát, zpívat, rytmicky tleskat a musí být schopen přesně „počítat“. Když začínáte studovat nový kus nebo cvičení solfeggio, musíte věnovat zvláštní pozornost práci na rytmicky obtížných místech.

V konceptu smyslu pro metrorytmus je třeba rozlišovat několik aspektů:

1.) pocit rovnoměrnosti pohybu v různých tempech;

2.) smysl pro velikost, tedy kombinace a střídání přízvučných a nepřízvučných úderů

3.) uvědomování si a reprodukce kombinací zvuků různého trvání, tedy rytmického vzoru.

Povaha smyslu měřidla vyžaduje jeho upevnění v určitých motorických procesech. Při hře na nástroj je toto usnadněno motorickým procesem výkonu.

Metodika práce s prvky hudební rytmus rozmanité. Již od prvních lekcí využíváme znalosti „tleskat do rytmu“. Společně s dětmi se snažíme tleskáním zachytit a reprodukovat metrický puls řeči a následně znějící hudba. Repertoár: dětské písničky, instrumentální hudba, básně Agnie Barto. Poté můžete vyzvat děti, aby tleskaly nebo procházely jednoduchými rytmickými vzory. Takové aktivity dokonale trénují nejen smysl pro rytmus, ale také pozornost, paměť a koordinaci.

V solfeggio byste měli používat nejjednodušší hudební rytmické pohyby: chůze, tleskání, dirigování atd.

"Pojďme stát v kruhu"

A) Učitel vyslovuje text rytmicky, děti opakují:

Postavme se do kruhu, bavme se co nejdříve

Písně zpívej, tancuj, bav se točením

B) Učitel vysloví text potichu, s jasnou artikulací, děti opakují. Výslovnost je doprovázena lehkým tleskáním rukou.

B) Použijte rytmický orchestr:

D) Doprovod a zpěv písně.

D) Zpívejte píseň pohybem, s s bočními kroky nejprve doprava, pak doleva.

Na přání lze všechny formy práce kombinovat.

Dobrou metodou je použití různé příklady rytmické „echo“. Například vytleskejte rytmus nebo zahrajte melodii, zahrajte rytmický pattern.

Požádejte o opakování rytmu známé melodie zpaměti. Hra „Hádej píseň“ rozvíjí rytmickou paměť. Musíte reprodukovat rytmus známé písně a požádat děti, aby ji uhádly.

Repertoár může obsahovat libovolné dětské písně: „Dvě kočky“, „Kohout“, „Malý vánoční stromeček“, „Vrabec Ondřej“ a další.

Pro usnadnění studia trvání a rytmických vzorců můžete použít pomocná cvičení založená na paralelách mezi nimi verbální řeč a hudební, ukazující dětem, jak rytmizovat jména. Například:

O - la, O - lenost - ka, Ta - nya, Ta - nech - ka.

Můžete požádat studenta, aby vymyslel slova pro nejjednodušší rytmické vzorce:

Tra - va, sa - mo - let, sol - nysh - ko, ma - shi - na.

Metrizace dvou- a tříslabičných slov by měla být doprovázena identifikací a zobrazením slabik s diakritikou, protože základem rytmického smyslu je pociťování pulsace a akcentace.

Dobrou přípravou pro psaní rytmického diktátu je měření básní nebo dětských písní:

ma - lenost – koy yo - loch - ke ho - lod - ale zima - moje

By-be-zha-li, By-be-zha-li, krok, krok, stop!

Broučku, broučku, bzuče, kde se škrábeš, řekni.

Taková práce umožňuje procvičovat různé rytmické vzorce, pozorovat pedagogický princip od jednoduchých po složité. Práce navíc začíná od okamžiku, kdy student ještě není obeznámen s hudebním personálem.

Uvědomění si rytmického vzoru na rané fázi Pomáhá použití rytmických slabik. Každé délce trvání je přiřazen specifický název slabiky:

Poloviční nota - ta - a

Čtvrtletní poznámka - ta

Osmičkové noty – ti – ti

Šestnácté noty - ti - ki - ta - ki

Systém rytmických slabik pomáhá zahrnout trvání s tečkou nebo synkopou v prvním roce výcviku:

Ti ta ti ta – ti – ti ti – ti

Zavedení tohoto systému napomůže skladba „Clocks“, zobrazující chod velkých a malých hodin řečeným rytmickým dvouhlasem. K tomu je třeba děti rozdělit do dvou skupin.

Uvedené formy práce lze doplnit o:

1) čtení rytmického řádku s rytmickými slabikami;

2) provedení rytmického vzoru, prohlížení hudebního textu, synchronně s použitím učitele;

3) volné dokončení rytmické fráze započaté učitelem;

4) rytmická partitura;

5) rytmický kánon;

6) volná rytmická improvizace;

7) hraní v dětském bicím orchestru.

Přiznejme si, že v tradičním kurzu solfeggio je stále podceňována role a důležitost vyživování smyslu pro rytmus u malých i velkých hudebníků. A v našich lekcích musíme studentům nejen pomoci zvládnout různé rytmické vzorce, ale také pomoci vytvořit metrickou pulzaci a koordinaci různé části těla.

Kromě toho je konečným cílem umět zahrát rytmickou linku různého stupně obtížnosti v jakémkoli tempu. Vybudujte rytmicky volný dialog s partnery, najděte sémantické možnosti výkonu.

A rád bych svou práci zakončil slovy N.A. Rimsky-Korsakov: „... Rytmus je život... bez rytmu melodie neexistuje, ale představuje nesmyslné zvuky.

Metr a rytmus. Hudební teorie

Metr a rytmus. Od svého vzniku je hudba úzce spjata s hnutí. Jednotnost, který charakterizuje pohyb, ovlivnil hudbu. V hudbě důležitou roli hraje pulzace, organizující své hnutí. Jednotka zvlnění volal akcií. Podíly jsou nerovnoměrné: ano silný a seskupení kolem nich slabý. Střídání tvoří silné a slabé laloky metr funguje. Silný podíl formuláře metrický přízvuk. Akcent je skutečný resp mentální zvýraznění jakýkoli zvuk. Kromě metrických akcentů existují akcenty rytmické (zdůraznění délkou trvání), dále dynamické akcenty (zvýraznění objemem - sf).

Jednotný formy střídání silných a slabých úderů přísná metrika, nerovnoměrné střídání - volná metrika. Existují 2 odrůdy metr ov - 2-dílné a 3-dílné. 2-dobý metr spojený s spojený s pohybem krok, s jasným měřeným dělením, zatímco 3-dobý- s větší hladkostí, kulatost pohyby. Segment hudební kus z jednoho úderu do druhého volal takt. Pohraniční mezi opatřeními je indikováno pruhová čára. Velikost- číselné označení počet akcií metrů do rytmu a trvání každého úderu. Dostupné velikosti

1) jednoduchý- mít 1 silný úder - 2/2, 3/2, 2/4, 3/4, 3/8

2) komplex jsou tvořeny kombinací 2 nebo několika jednoduchých velikostí:

A) homogenní (kombinace stejných jednoduchých velikostí)4/4=2/4+2/4, 9/8=3/8+3/8+3/8, 6/8=3/8+3/8, 6/ 4= 3/4+3/4, 6/16 (v Bachovi), 24/16.

b) smíšený (kombinace různých jednoduchých velikostí) 5/4=3/4+2/4, 7/4=3/4+2/4+2/4, 5/8=2/8+3/8, 11/4

Rimsky-Korsakov - velikost 11/4 v "Snegurochka" a "Sadko"

3) Proměnné rozměry (změna v průběhu práce). Pokud je tato změna jednotná, pak se klíčem nastaví 2 velikosti. Jinak se velikost umístí podle potřeby. Skrjabinova preludia opus 11 č. 24, č. 16, č. 21.

Současná kombinace různých měřičů volal polymetrie.

Metr úzce souvisí se syntaxí. Konec konstrukce na silném taktu vyvolává pocit úplnosti, na slabém taktu - neúplnosti.

Metr souvisí s pražcem. Rozlišení stability je vnímáno jasněji na konci. Spojení mezi měřičem a režimem se projevuje v harmonické pulzování(změna harmonie, rytmus harmonických změn). Harmonie se může změnit pro každý úder, pro silný a relativně silný úder, půl úderu. Rytmus harmonických změn má důležitý expresivní význam. Zvyšující se frekvence změn harmonie vyvolává pocit zvýšeného harmonického pohybu a emočního povznesení. Naopak zpomalení vytváří pocit zábrany a klidu.

Rytmus- jedná se o střídání trvání hudební zvuky a pauzy, organizované pomocí měřiče. Grafický záznam rytmické formy rytmický vzor. Typy rytmických vzorů:

1) tečkovaný rytmus(z latinského punctus - bod) je utvořeno užitím trvání s tečkou (polovina s tečkou a čtvrtina, čtvrtina s tečkou a osmina, osmina s tečkou a šestnáctina). Tečkovaný rytmus je dvojitý (se dvěma tečkami) a reverzní (osmý a čtvrtý s tečkou, šestnáctý a osmý s tečkou) Árie epizoda Borodina „Princ Igor“ Konchak „Byl jsi zraněn v bitvě u Kayal“ - orchestrální doprovod, prostoupený se závodním rytmem.

2) synkopa- nesoulad mezi rytmickým nebo dynamickým přízvukem a metrickým. Synkopa může být mezitaktová (Mozart, Sonáta pro fp dominor, III věta), vnitrotaktová (Borodin „Princ Igor“, sbor otrokyň „Odleť na křídlech větru“) a vnitrotaktová (Millovo „ Brazilský tanec“).

V taneční hudbě, která je důrazně měřena, synkopa odhaluje ostrost a pružnost rytmu. Synkopace může dát lyrické melodii zvláštní melodičnost díky oslabení metrického přízvuku, protože v silném čase není zvuk sloučený s předchozím lehkým rytmem zachycen, ale pouze překonán (Rachmaninov „Elegy“).

Speciální typy rytmického dělení taktů a taktů. Rozdělení doby na tři stejné doby trvání namísto dvou - trojice(Albeniz „Serenade“), rozdělení třídobého taktu na dvě stejné doby trvání - dvojnásobek(Grieg "Nocturne"), rozdělující dobu trvání na pět částí místo čtyř - kvintole(Brahms „Symfonie č. 3, III věta), rozdělení 3-dobého taktu na 5 trvání místo 3 je také kvintuplet, rozdělení 3-dobého taktu na 4 trvání místo 3 - kvartol(Scriabin Waltz op 38), rozdělení doby trvání na 6 částí místo 4 - sextole, rozdělení taktu nebo trvání na 7 částí - septol, rozdělit dobu trvání na 10 částí místo 8 - decimol. Je možné jemnější rozdělení trvání na libovolný počet stejných částí, což vede k volné melodické ornamentice (Chopinova nokturna, Rimskij-Korsakov „Šeherezáda“, I. díl).

Rytmus a metrum určují žánrové vlastnosti melodie.

1. Názvy hlásek

DO, RE, MI, FA, SOL, A, SI

Názvy bílých klavírních kláves:

  • Bílý klíč mezi dvěma černými je RE.
  • Dvě bílé klávesy vpravo od RE - MI, FA.
  • Dvě bílé klávesy napravo od FA (mezi třemi černými) - SOL, LA.
  • Dvě bílé klávesy vpravo od A (po třech černých) - SI, DO.

2. Oktávová jména

Oktáva se nazývá skupina zvuků od DO po každé následující DO.

Oktáva, která je uprostřed klaviatury klavíru, se nazývá první.

Oktávy, které jsou nad (vpravo) od první oktávy, se nazývají: druhý oktáva, třetí oktáva, čtvrtý oktáva.

Oktávy, které jsou pod (vlevo) od první, se nazývají: malý oktáva, velký oktáva, protioktávy, subdodávka.

3. Umístění poznámek na personál

Noty- to jsou znaky pro nahrávání hudby. Personál nebo personál, je řetězec pěti řádků, na kterých jsou umístěny noty. Řádky zaměstnanců se počítají zdola nahoru.

Poznámky jsou umístěny na řádcích, mezi řádky, pod prvním řádkem, nad pátým řádkem, na spodních přídavných řádcích, na horních přídavných řádcích.

4. Houslový klíč

Houslový klíč je znak, který označuje, že zvukový sol první oktávy je napsán na druhém řádku notové osnovy.

Noty první oktávy v houslový klíč jsou psány takto:

DO - na prvním přídavném řádku, RE - pod prvním řádkem, MI - na prvním řádku, FA - mezi prvním a druhým řádkem, SO - na druhém řádku, LA - mezi druhým a třetím řádkem, SI - na třetí řádek.

5. Hudební nota pro trvání zvuků

Zobrazí se délka zvuku různé typy poznámky

Bílá nota (kruh) bez tyčinky je celá nota.

Bílá nota (kruh) s hůlkou je poloviční nota.

Černá nota (kruh) s hůlkou - čtvrťová nota

Černá nota s hůlkou a ocasem je osminová nota.

Hlavní rozdělení délky zvuku:

Celek je rozdělen na 2 poloviny, polovina je rozdělena na 2 čtvrtiny, čtvrtina je rozdělena na 2 osminy

Směr tyčinek poznámek na osnově: do třetího řádku jsou tyčinky napsány nahoru, nad třetím řádkem dolů.

6. Velikost 2/4

2/4 takt je dvoudobý takt, ve kterém každý takt trvá čtvrtinu, první takt je silný, druhý slabý.

Schéma vedení ve 2/4: dolů, nahoru.

7. Osmé tóny ve dvou taktech

Durace, které jsou provedeny 2krát rychleji než čtvrťové noty, se nazývají osminové noty. Jedna čtvrtina se rovná dvěma osminám.

Rozdělení prvního taktu na dvě stejné části: dvě osminy, čtvrtinu

Rozdělení druhého taktu na dvě stejné části: čtvrtinu, dvě osminy

Rozdělení první a druhé doby taktu na dvě stejné části: dvě osminové noty, dvě osminové noty.

8. Nahrávání písně se slovy a bez nich

Pokud je píseň napsána beze slov, jsou dvě osminové noty, které tvoří čtvrťovou notu, spojeny hranou.

Pokud je píseň nahrána se slovy, pak se každá osmá, která připadá na jednu slabiku textu, píše samostatně.

9. Major a moll. Tonikum

Hlavní A menší- nejběžnější režimy v hudbě. Veselé, veselé melodie, světelné melodie odpovídá hlavní stupnice. Smutné, melancholické melodie odpovídají mollové stupnici. Hlavní, referenční zvuk pražce se nazývá tonikum. Tonikum nejčastěji ukončuje melodii.

10. Stupnice C dur

G dur je durová stupnice, ve které je tónikou zvuk G (stupnice s jednou ostrou v tónině).

Zvuky, které tvoří G dur:

  • sol, la, si, dělat, re, mi, fa-ostrý, (sol).

Klíčový znak v tónině G dur:

  • FA-ostrý.

Stupnice G dur a její stupně:

  • sol - I, A - II, SI - III, DO - IV, RE - V, MI - VI, F-ostrý - VII, (SO) - I.

Tonická triáda G dur:

  • SŮL - I, SI - III, RE - V.

Úvodní zvuky v G dur:

  • F ostrý - VII, A - II.

17. Klíč FA major

FA dur je durová stupnice, ve které je tonikem zvuk FA (režim s jedním bytem v tónině).

Zvuky, které tvoří F dur:

  • FA, G, A, B-byt, DO, RE, MI, (FA).

Klíčový znak v klíči FA major:

  • B byt.

Gamma FA obor a jeho tituly:

  • FA -I, G - II, A - III, B-byt - IV, DO - V, RE - VI, MI - VII, (FA) - I.

Tonická triáda F dur:

  • FA-I, LA - III, DO - V.

Úvodní zvuky v FA dur:

  • MI - VII, SŮL - II.

18. Transpozice

Transpozice se nazývá přenos melodie z jedné klávesy na druhou.

V tomto případě se v melodii s původní tóninou zapíší čísla kroků, čísla kroků se podepíší pod novou notovou osnovu, poté se nad čísla kroků v nové tónině přidají tóny melodie. .

19. Pauza

Pauza nazýváno přerušení zvuku (příznak ticha).

Celá pauza, jehož trvání se rovná celé notě, je napsáno jako černý obdélník pod čtvrtým řádkem.

Poloviční přestávka, jehož trvání se rovná poloviční notě, je napsáno jako černý obdélník na třetím řádku.

Čtvrtletní odpočinek, jehož trvání se rovná čtvrťové notě, je psáno jako znak připomínající klikačku.

Osmá pauza, jehož trvání se rovná osminové notě, se píše jako znak připomínající číslo čtyři.

20. Hudební fráze

Fráze- to jsou části, na které se melodie dělí.

Rytmické zastávky nebo pauzy v melodii (tzv. césury) označují konec hudebních frází. Jakékoli opakování melodie - přesné nebo s určitými změnami - vytváří pocit začátku nové hudební fráze. Konec fráze je označen „daw“ nebo „čárkou“.

21. Repríza

Repríza se nazývá opakovací znak, jedná se o dva body - nad druhým a nad třetím pravítkem poblíž dvou svislých čar.

22. Basový klíč

Basový klíč- to je znak, který označuje, že zvuk FA malé oktávy je napsán na čtvrtém řádku notové osnovy.

Podle umístění noty FA jsou další noty umístěny na čtvrtém řádku, např. nota DO velké oktávy se píše na druhém doplňkovém řádku odspodu a nota DO malé oktávy se píše mezi druhý a třetí řádek.

23. Klíč nezletilé

Mollová je mollová stupnice, ve které je tonikem zvuk A. Toto je stupnice paralelní k C dur.

Paralelní se nazývají durové a mollové tóniny se stejným klíčové znaky. Tonická paralela mollový klíč je šestý stupeň durové tóniny.

Gama A moll a jeho stupně:

A - I, SI - II, DO - III, RE - IV, MI - V, FA - VI, GOL - VII, (LA) - I.

Tonická triáda a moll: A - I, C - III, MI - V.


Tento metodologický vývoj je souhrnem mnohaletých zkušeností s lekcemi solfeggio v juniorech a seniorech třídy dětské hudební školyč. 15 a Dětská umělecká škola „Lark“.

Autor vyvinul sedm rytmických tabulek s různé velikosti a rytmické skupiny studované v kurzu solfeggio. Tabulky jsou rozdány každému studentovi jako pomůcky pro celý průběh studia. Práce s nimi probíhá každou lekci po dobu pěti až deseti minut. Někdy se za účelem upevnění probírané látky – rytmická skupina, takt, pro procvičení seskupení, dává rytmický diktát.

Práce začíná v přípravná třída z tabulek I stupeň 2/4 a II stupeň 3/4 po seznámení se s trváním, rytmickým pulzem a rytmickým vzorem. Několik lekcí je věnováno práci s rytmickými slabikami tak, aby děti cítily intonaci rytmu, poté dochází k přechodu k výkonu s počítáním a nitrolaloční pulzací. Formy provádění rytmických cvičení mohou být různé (viz Doporučení, odstavce 1–8).

Kromě rytmických tabulek v juniorské třídy Je vhodné používat rytmické bloky - oboustranné karty s jednotaktovým rytmickým vzorem ve 2/4 a 3/4. Bloky rytmu pomáhají procvičovat proměnná taktová znamení herní forma. Ústní rytmické diktáty – hádanky a rytmické kostky slouží k sčítání a odčítání trvání (viz úlohy G. Kalininy v sešitech).

Dále se ve 2. a 3. ročníku přidávají rytmické tabulky V. stupně složitosti, velikost 6/8. Zde přichází úvod k novému pulzování, velikosti, seskupování a počítání. Je doplněno provedení rytmických cvičení s různými pohyby paží a nohou, zařazeno je rytmické ostináto a rytmický kánon (2 a 3 hlasy).

Počínaje 4. třídou a ve vyšších ročnících se uvádějí rytmické tabulky III. a IV. stupně složitosti. Vyvíjejí se nové rytmické skupiny: tečkovaný rytmus, synkopa, triplet a mezitaktová synkopa. Doporučujeme cvičení se zrychlováním a zpomalováním tempa, cvičení s metronomem, obouruční provedení a seskupovací úkoly pomocí rytmického vzoru libovolného čísla. Všechna čísla lze provádět hlasitým počítáním, tleskáním nebo klepáním, různými pohyby, s hlukovými nástroji. Pauzy jsou zaznamenány roztažením paží do stran a pokračováním v počítání. Počítání musí nutně zahrnovat intralobární pulzaci.

Rytmické pomůcky pomáhají učinit hodinu živější, zajímavější a rozmanitější. Děti často improvizují a na stolech nabízejí vlastní formy práce. Děti se učí s nadšením a prakticky se během hodiny neunaví, což vede k úspěšnému učení látky a dává dobrý konečný výsledek.

Přípravná třída, 1. třída. (Rytmické tabulky I-II čl. 2/4, II čl. 3/4)

1. Provádění rytmických cvičení s rytmickými slabikami a počítáním.

2. Rytmická cvičení tleskání s počítáním průměrným tempem bez zastavení (dále s dynamické odstíny a vyvrcholení).

3. Zařazení pauz do rytmických cvičení

4. Provádění rytmických cvičení na různé nástroje (lžíce, buben, triangl, píšťalky). Rytmický orchestr.

6. Rytmus čtení s hudebním doprovodem učitele.

7. Provádění rytmických cvičení s kreativní úkoly(Charakter výkonu: veselý, smutný, hravý, něžný, veselý atd. podle frází).

8. Skládání melodií pro daný rytmický pattern. Změňte rytmický vzor v jakémkoli taktu.

třída P-III (rytmické tabulky V čl. 6/8, 1 čl. 2/4, II čl. 3/4 )

1. Použití předchozích technik. Zlepšení kvality provedení.

2. Provádění rytmických cvičení s různými pohyby.

3. Zařazení rytmického ostinata, rytmického kánonu (2-3 hlasy).

IV, V, VI, VII třída(rytmická tabulka III st. 2/4, 3/4, V st. 6/8, IV st. 2/4, 3/4 )

NA předchozí formy jsou přidána díla:

1. Rytmická cvičení s vnitro- a mezitaktovými synkopami.

2. Provádění rytmických cvičení se zrychlováním a zpomalováním.

3. Proveďte seskupení pomocí rytmického vzoru libovolného čísla.

4. Rytmická cvičení s metronomem.

5. Improvizační hra:

variabilní takt (včetně rytmických bloků);

dvě skupiny studentů, používající různé rytmy, tabulky (2/4 a 3/4).