Třídní hodina "Díla N. Nosova". Shrnutí vzdělávacích aktivit pro rozvoj řeči Zábavné příběhy N. Nosova: „Živý klobouk a „Entertainers“

Poznámky k lekci

o vývoji řeči v přípravné skupině

na téma: „Vtipné příběhy N. Nosova“

1. Vzdělávací cíle:

Pokračovat v seznamování předškoláků s dílem dětského spisovatele N. Nosova a jeho díly (příběh „Dreamers“);

Rozvinout schopnost dávat krátké a podrobné odpovědi na otázky týkající se textu příběhu „Dreamers“;

Zlepšete své uvažování a pište krátké fantastické příběhy.

2. Výchovné úkoly:

Pěstovat zájem o beletristická díla.

3. Vývojové úkoly:

Rozvíjejte smysl pro humor a kreativitu.

Metodické techniky:

  1. Herní motivace (příchod Dunna);
  2. Herní cvičení: „Najdi příběh z obrázku“;
  3. Herní cvičení: "Jaké jsou příběhy N. Nosova?"
  4. Čtení příběhu „Dreamers“ od N. Nosova;
  5. Rozhovor založený na příběhu;
  6. Lekce tělesné výchovy „Fantastické“;
  7. Analýza lekce;
  8. Domácí úkol "Moje fantazie."

Přípravné práce: seznámení s biografií N.N, čtení příběhů N. Nosova „Okurky“, „Živý klobouk“, „Sasha“, „Tři lovci“, „Karasik“, zkoumání a kreslení ilustrací k příběhům; čtení básně B. Zakhodera „Moje představivost“, úvaha na téma: „Fantazie“.

Materiály a vybavení:Prezentace „N.N Nosov“, panenka Dunno, sbírky povídek N. Nosova, portrét N. Nosova, ples, hudba Gladkova „Dunno’s Song“

Průběh lekce

Snímek 1

vychovatel: Kluci, dnes máme neobvyklou aktivitu, proč myslíte?

Děti: Protože hosté dorazili.

vychovatel: Kluci, rádi fantazírujete?

Děti: Ano, máme to rádi.

vychovatel: Proč si myslíte, že lidé fantazírují?

Děti: Udělat radost druhému člověku. Abych ho potěšil.

Ozve se zaklepání na dveře.

Snímek 2

vychovatel: Kluci, někdo klepe. Přišel k nám na návštěvu pohádkový hrdina, který opravdu rád fantazíruje, vymýšlí a skládá. A kdo to je, myslím, že odpovíte sborově, v rýmu:

Rozpustilý, vtipný chlapec,

Je to umělec a básník.

Je to legrační malý kluk

Pozdrav od něj vám všem!

Zjistěte o něm hned teď!

Přišel k nám hrdina... (Nevím)

Snímek 3

vychovatel: Kdo vymyslel Dunna a všechny jeho přátele? (N. N. Nosov)

Učitel zobrazí portrét spisovatele.

vychovatel: Kluci, může nám někdo z vás říct o N. Nosovovi?

Děti si pamatují životopis spisovatele:

Děti:

Snímek 4

vychovatel:

  • Nikolaj Nikolajevič Nosov se narodil 23. listopadu 1908 ve městě Kyjevě v rodině popového umělce.
  • Dětství prožil v malém městečku Irpeň.
  • Jako dítě mu matka a otec Nikolaje Nosova láskyplně říkali Koka. Máma je Varvara Petrovna a táta je Nikolaj Petrovič. Nikolai měl staršího bratra.
  • V roce 1938 se Nosovovi narodil syn a od tohoto roku pro něj Nikolaj Nikolajevič začal skládat pohádky a příběhy.
  • Byl to velmi všestranný člověk, zajímal se o fotografii, chemii, šachy a hudbu.
  • Pracoval N.N. Nosov je producentem a režisérem animovaných, vědeckých a vzdělávacích filmů.

Snímek 5

Rodina Nikolaje Nikolajeviče Nosova

Máma - Varvara Petrovna

Táta - Nikolaj Petrovič

Sám Koka Nosov

Nosov se svým starším bratrem

Nikolaj se svým synem Petrem

Nikolaj se svým vnukem Igorem

Snímek 6

Závěr: Nikolaj Nosov byl nazýván „veselým spisovatelem“. Umí vesele a vtipně mluvit i o vážných a důležitých věcech.

Nosov - tvůrce dětských knih

No, jaký je to skvělý chlap!

Tolik vtipných a úžasných knih

Stihl nám napsat.

Laskavost, smích a humor,

Chtěl nám všem ukázat.

vychovatel: Podívejme se na tyto příběhy znovu. Před vámi je výstava knih, mezi nimi i knihy od Nosova. Pojmenujte je.

vychovatel: Kluci, Dunno zná spoustu Nosovových příběhů a má je moc rád. Sbíral různé předměty ze svých nejoblíbenějších příběhů, ale náhodou si popletl, který předmět je z kterého příběhu. Pomůžeme mu to zjistit?

Děti: Pomozme

Snímek 7

Herní cvičení „Zjistěte příběh N. Nosova z obrázku“

Okurka - "Okurky"

Klobouk – „Živý klobouk“,

Akvárium - "Karasik"

Pistole - "Sasha"

Kniha „Tři prasátka“ - „Zábavníci“

Obrázek medvěda pronásledujícího lovce - „Tři lovci“

vychovatel: Výborně, kluci, pomohli Dunno přijít na to. Víš, nevím, naši kluci také znají spoustu Nosovových příběhů a milují je.

Tělesná výchova minuta.

vychovatel: Teď budeme odpočívat. Udělejme si fantastickou hodinu tělesné výchovy.

Raz-dva-tři-čtyři-pět

Začněme hrát!

Zavřeli všechny oči (zakryli si oči rukama)

A sklonili hlavy (dřepnout)

A když otevřeme oči (vstanou)

Pojďme do příběhů, pohádek, (zvedněte ruce nahoru)

Pohádka nám dá pokoj.

Pojďme si odpočinout a vyrazit znovu na cestu!

Malvína nám radí:

Pas bude jako osika,

Pokud se ohneme

Doleva - doprava, (naklonění doleva - doprava)

Zde jsou slova Thumbelina:

Aby tvá záda byla rovná,

Zvedněte se na špičky

Je to jako byste sahali po květinách. (Postavte se na špičky, zvedněte paže)

Jedna, dva, tři, čtyři, pět

Řekni to znovu:

Rada Červené Karkulky:

Pokud skočíš, utíkej,

Budete žít mnoho let.

Jedna, dva, tři, čtyři, pět (skákání na místě)

Řekni to znovu:

Jedna, dva, tři, čtyři, pět, (opakování)

Pohádka nám dala pokoj!

odpočinuli jste si? Opět na cestě!

Rychle zavřeme oči (zakryjeme si oči rukama, přikrčíme se)

Jsme zpět ve školce! (Vstaň, zvedni ruce)

vychovatel: Nevím, četli jste příběh „Dreamers“?

nevím: Ano, sám jsem dobrý Snílek! Ale takový příběh jsem nečetl, rád bych věděl, jací jsou snílci.

Snímek 8

vychovatel: No a teď si s klukama poslechněte další příběh od Nikolaje Nosova"snílci"

Čtení příběhu N. Nosova „Dreamers“

Snímek 9

Dotazy k textu:

  • Líbil se vám tento příběh N. Nosova? (Ano)
  • Jmenujte hlavní postavy tohoto příběhu? (Mišutka, Stasik, Igor, Ira)
  • Kdo jsou "Fantasers"? (Snílek je člověk, který rád sní, vymýšlí)
  • Kterého z hrdinů lze bezpečně nazvat snílky a proč? (Mishutka a Stasika, rádi vymýšlejí)
  • Jak můžeš říkat Igorovi? Proč? (Lhář, lhář, který lže ve svůj vlastní prospěch)
  • Jak se Igorův příběh lišil od příběhu Mišutky a Stasika?
  • Jaký příběh jim vyprávěl? (Jak podvedl svou matku tím, že řekl, že Ira snědl všechnu marmeládu)
  • Proč se kluci nechtěli přátelit s Igorem? (Protože Ira kvůli němu trpěl)
  • Co nás příběh o snílkovi učí? (Příběh nás učí, abychom se neobviňovali na druhé. Byli zodpovědní za své činy)

Snímek 10

Herní cvičení: „Jaké příběhy N. Nosova“

Veselý

Zajímavý

Energický

Instruktivní

legrační

Chytrý

dobrý

vychovatel: No, nevím, líbil se ti náš výlet?

nevím: Moc se mi to líbilo, co vy?

vychovatel: Co se ti nejvíc líbilo a na co jsi vzpomínal?

Děti: Hra, fantastická tělesná výchova.

nevím: A mně se, kluci, moc líbily příběhy Mišutky a Stasika! Dnes se vrátím do Sunny City ke svým přátelům a budeme spolu vymýšlet takové příběhy! Jen je škoda, že nastal čas se s vámi rozloučit. Sbohem kluci!

Děti: Sbohem, nevím!

vychovatel: Kluci, dnes jsme se dozvěděli, kdo jsou snílci - hrdinové našeho příběhu. A navrhuji, abyste si dnes večer také vysnili s maminkami a tatínky, vymysleli si vlastní příběhy a zítra si je ve školce vyprávěli.

Náhled:

Chcete-li používat náhledy prezentací, vytvořte si účet Google a přihlaste se k němu: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

MBDOU "Mateřská škola č. 5 "Zlatá rybka" Nikolaj Nikolajevič Nosov Zpracovala: učitelka Pugovkina Svetlana Alekseevna

Riddle Rozpustilý, vtipný chlapec, Je to umělec a básník. Je to veselý chlapeček, všechny vás od něj zdravím! Zjistěte o něm hned teď! Přišel k nám hrdina...

N.N. Nosov a jeho díla

Nikolaj Nikolajevič Nosov se narodil 23. listopadu 1908 ve městě Kyjevě v rodině popového umělce. Dětství prožil v malém městečku Irpeň. Jako dítě mu matka a otec Nikolaje Nosova láskyplně říkali Koka. Máma je Varvara Petrovna a táta je Nikolaj Petrovič. Nikolai měl staršího bratra. V roce 1938 se Nosovovi narodil syn a od tohoto roku pro něj Nikolaj Nikolajevič začal skládat pohádky a příběhy. Byl to velmi všestranný člověk, zajímal se o fotografii, chemii, šachy a hudbu. Pracoval N.N. Nosov je producentem a režisérem animovaných, vědeckých a vzdělávacích filmů.

Rodina Nikolaje Nosova

Nosov - tvůrce dětských knih No, jaký je to skvělý chlap! Kolik vtipných, úžasných knih pro nás dokázal napsat. Chtěl nám všem prokázat laskavost, smích a humor.

Herní cvičení „Zjistěte příběh N. Nosova z obrázku“

Líbil se vám tento příběh N. Nosova? Jmenujte hlavní postavy tohoto příběhu? Kdo jsou "Fantasers"? Kterého z hrdinů lze bezpečně nazvat snílky a proč? Jak můžeš říkat Igorovi? Proč? Jak se Igorův příběh lišil od příběhu Mišutky a Stasika? Jaký příběh jim vyprávěl? Proč se kluci nechtěli přátelit s Igorem? Co nás příběh o snílkovi učí?


Sekce: Základní škola

Cíl: vytváření udržitelné pozitivní motivace ke čtení knih prostřednictvím tvůrčích aktivit studentů na základě prací N.N.

úkoly:

  • rozvíjet potřebu samostatného čtení pomocí různých forem mimoškolních aktivit;
  • zapojit do aktivního čtení děti, které čtou jen zřídka;
  • formovat literární vkus (umělecká úroveň navrhovaných děl):
    aktivní zapojení rodiny do utváření společného čtenářského zájmu;
    rozvíjet čtenářskou kompetenci žáků prostřednictvím pořádání literárních her a tvůrčích soutěží;
    stimulovat dětskou kreativitu;
  • oživit rodinné čtenářské tradice

Osobní UUD:

  • hodnotit životní situace a jednání postav v literárních textech z hlediska univerzálních lidských norem;
  • vážit si a přijímat základní hodnoty, jako je laskavost, trpělivost, tvrdá práce, přátelství.

Regulační UUD:

  • samostatně určit důležitost dokončení různých úkolů a vytvořit algoritmus akcí (číst, analyzovat, vymýšlet otázky, nakreslit obrázek).

Kognitivní UUD:

  • studovat dílo spisovatele;
  • připravit otázky k dílům;
  • vyhledávat potřebné informace k plnění úkolů;
  • zvýraznit podstatné informace z textů;
  • umět strukturovat znalosti
  • být schopen vědomě a dobrovolně konstruovat řečový projev v ústní formě.

Komunikace UUD:

  • účastnit se dialogu, naslouchat druhým a rozumět jim;
  • bránit svůj názor a dodržovat pravidla etikety řeči;
  • pracovat ve skupině a umět spolu vyjednávat;
  • naučit se vykonávat různé role ve skupině (vůdce, performer, kritik).

Zařízení: výstava knih „Ve světě N. Nosova“, prezentace, výstava žákovských kreseb, kartičky s hádankami, dotazníky pro rodiče, křížovka, kartičky s úkoly, rébusy, schéma na základě výsledků ankety.

Účastníci: třídní učitelé, žáci 2.–3.

Scénář konference

Předběžná příprava:

1. Informujte děti o čtenářské konferenci, rozdělte do skupin kreativní úkoly na základě příběhů (zdramatizujte jednotlivé epizody; vymyslete zajímavé otázky pro tým protivníků, představení příběhu).

2. Domácí úkol:

  • přečtěte si příběhy N. Nosova „Karasik“, „Přítel“, „Sasha“, „Ťuk-ťuk-ťuk“;
  • kreslit kresby k dílům N.N.
  • dramatizovat jednotlivé epizody;
  • vytvořit křížovku;
  • připravit prezentaci příběhu;
  • provést průzkum mezi rodiči:

Jaká díla N. Nosova jste jako dítě četl?

Oblíbená díla N. Nosova.

Líbí se vám tvorba N. Nosova a proč?

Průběh konference

Zavedení

Student:

Pamatuji si, že když jsem byl dítě, četl jsem Dunno,
Bydlel někde tam, nedaleko.
Květ. Trubice. Cog. Shpuntik. Znayka. –
V malém květinovém městečku.
A pak odletěli v balonu
Shorties do vzdálených zemí.
Tuto knihu zná každý na světě
Milujeme ji: ty i já.

Vedoucí:

O jakých postavách jsou tyto řádky?

Vedoucí:

Nosov je tvůrcem dětských knih.
No, jaký je to skvělý chlap!
Stihl nám napsat.
Laskavost, smích a humor,
Chtěl nám všem ukázat.

Dnes pořádáme čtenářskou konferenci pro žáky 2. a 3. ročníku na základě prací N.N. Knihy N. Nosova má každý rád. Není možné je číst bez úsměvu.

Pojďme se všichni usmívat a pozdravit se.

Pozdrav "Ahoj!"

Studenti se střídavě dotýkají stejnojmenných prstů na rukou svého souseda, počínaje palci, a říkají:

  • Přeji si (dotýkání palce);
  • úspěch (index);
  • velký (střední);
  • ve všem (bezejmenný);
  • a všude (malé prsty);
  • Ahoj! (dotkněte se celou dlaní).

Seznámení s díly N.N(prezentace)

2 snímek

Nikolaj Nosov je jedním z nejznámějších dětských spisovatelů, naše maminky a otcové, babičky a dědové četli jeho příběhy v dětství. Nikolaj Nikolajevič Nosov se narodil v Kyjevě 23. listopadu 1908 v rodině herce. Dnes by mu bylo... let.

3 snímek

Kolja Nosov byl velmi zvídavý a velký snílek. Jako dítě se zajímal o hudbu, zpěv, divadlo, psaní, chemii a šachy. Po škole vystudoval Moskevský státní institut kinematografie.

4 snímek

Čtením knih o Dunno se seznamujeme s mnoha různými profesemi. Faktem je, že Nikolaj Nikolajevič mnohé z nich sám vyzkoušel. Pracoval jako kopáč, strojník, dělník v cihelně a prodával noviny.

5 snímek

Jeho první příběh byl publikován v dětském časopise "Murzilka" a byl nazván "Entertainers."

Povídkami pro děti začala tvůrčí cesta N. Nosova. Spisovatelčiny příběhy a příběhy jsou knihy pro děti a o dětech.
Dopisy dětí - čtenářů N. Nosovovi obsahují zášť: Proč jsou všichni hrdinové chlapci? Pisatel odpověděl, že ty kluky asi zná lépe, proto o nich psal.

6 snímek

N.N. Nosov nepřemýšlel o tom, že by se stal spisovatelem. Jeho syn vyrostl a žádal další a další pohádky. A tak mu Nosov začal skládat veselé historky. V těchto příbězích jste se pravděpodobně poznali: stejné dívky a chlapci hrají stejné hry, také rádi hrají žerty, nevyznačují se vždy příkladným chováním, dokážou lhát a dokonce se i bojovat, ale nejčastěji chtějí něco udělat dobrý.

7 snímek

Nikolaj Nosov spiknutí nevymyslel, ale vzal je ze života, komunikoval se svým synem a jeho přáteli, špehoval a nacházel je všude: na ulici, na večírku, ve školách, kam byl zván na kreativní setkání...

8 snímek

Schopnost psát s humorem je poměrně vzácný dar. Tímto darem byl štědře obdařen spisovatel Nikolaj Nikolajevič Nosov. A srdečně jsme se zasmáli, četli jsme o dobrodružstvích Dunna, o snílcích, o Bobikovi, který přijel navštívit Barbose.

Snímek 9

Ale Nosovova díla vás jen tak nerozesmějí. Potěšující a veselé, nutí nás přemýšlet. A v malých příbězích, v románech a v pohádkách se dozvídáme, co je poctivost, povinnost, přátelství a svědomí.

Skupinová práce

Vedoucí: Rozdělili jsme se do 4 týmů.

Při práci v týmu musíme dodržovat pravidla. Připomeňme si je.

10 snímek

1. Ve skupině musí být odpovědná osoba.

2. Všichni by měli pracovat na společném výsledku.

Spolupracujeme.

3. Jeden mluví, ostatní poslouchají.

4. Vyjádřete svůj nesouhlas zdvořile.

Vedoucí:- Každý tým obdrží první úkol: přijít s otázkou na obsah prezentace a položit ji soupeřovým týmům.

Druhý úkol:

Vyřešte rébus, určete, ze kterého díla je slovo, pojmenujte tým dílo N. Nosova (píšťalka – „Karasik“, kočár – „Družhok“, pistole – „Sasha“, vrána – „Ťuk-ťuk-ťuk“) .

Přednášející: - Představte se, prosím, týmům (tým „Karasik“, „Družhok“, „Sasha“, „Ťuk-ťuk-ťuk“).

Každý tým má na stole obálku se slovy. Vyberte klíčová slova, která se vztahují k obsahu vašeho příběhu. (Električka, kufr, dopis, reklama, sekera, jeřáb, samovar, Vitalik, akvárium, píšťalka, Murzik, čepice, stařenka, sestry, policista)

- Třetí úkol pro týmy – zapamatujte si obsah každého příběhu podle plánu, který máte na stolech.

Plán

  1. Autor, název díla.
  2. Podrobit.
  3. Hlavní postavy.
  4. Líbilo se mi to... (zajímavý moment)
  5. Hlavní myšlenka. co jsem se naučil? Co mě autor naučil?

Signálem, že tým je připraven pokračovat v práci, jsou zdvižené ruce.

Začneme prezentovat domácí úkoly s týmem, který zvedl ruku jako první.

  • Tým Karasik předvede prezentaci příběhu
  • Příkaz „Ťuk-ťuk-ťuk“ - znovuuvedení (aplikace).
  • Tým "Friend" - ručně kreslený filmový pás
  • Tým "Sasha" - křížovka (aplikace).

Dobrá práce! Ve skupinách určete hlavní myšlenku každého příběhu.

(Odpovědi dětí jsou zaznamenány na tabuli):

  • "Sasha" - není třeba strašit lidi
  • „Přítel“ - buďte pozorní a zodpovědní
  • „Ťuk-ťuk-ťuk“ - strach má velké oči
  • "Karasik" - musíte vždy říkat pravdu a neobviňovat ostatní.

Vedoucí:- Doufáme, že jste četli hodně knih N. Nosova a byli jste pozornými čtenáři. Pojďme to zkontrolovat.

Pojďme si hrát hra "Gather Heroes"(karty dovnitř aplikace).

Vlevo jsou psány názvy příběhů, vpravo postavy. Pomocí šipek spojte jména s postavami.

Další úkol "Ztráty a nálezy".

Poskládejte předmět puzzle, určete jeho majitele, zapamatujte si název příběhu. Nemůžete brát věci jiných lidí, musíte najít, kdo je ztratil ( aplikace).

Děti skládají puzzle, zkoumají předměty, identifikují dílo a pojmenovávají postavy.

  1. Klobouk („Živý klobouk“; Vova a Vadik)
  2. Nit a jehla („Náplast“; Bobka)
  3. Kniha "Tři malá prasátka" ("Entertainers"; Valya a Petya)
  4. Dětský telefon („Telefon“ Mishka a Kolya)

Kdo jsou hlavní postavy příběhů? (kluci)

Jaký má autor vztah ke svým postavám? S láskou nebo s odporem? (miluje je, ale směje se jejich negativním povahovým rysům: lenost, zbabělost, neschopnost něco udělat, aby čtenáři tyto chyby neopakovali)

Co mají všechny Nosovovy příběhy společného? (jsou vtipné, vtipné, zábavné a naučné.)

Doma jste strávili rodičovský průzkum.

Které příběhy N. Nosova se ukázaly být u vašich rodičů nejoblíbenější? (Děti prezentují výsledek ve formě hromadného diagramu. Každé dítě lepí kolečka na sloupcový diagram)

Proč si myslíte, že příběhy N. Nosova nestárnou? (Učí děti pravidlům života a pomáhá dospělým.)

Shrnutí

Naše konference končí. Myslím, že se vám líbil nádherný svět příběhů, který vytvořil N. Nosov.

Co si o spisovateli pamatujete?

Proč se vám líbí Nosova díla? (Snadno se čtou, je tam spousta fantazie a fikce. Hrdinové jsou skuteční chlapi s vlastními slabostmi i přednostmi.)

Co učí příběhy N. Nosova?

Slavný básník a spisovatel S.V. Michalkov řekl: „Všichni Nosovovi hrdinové jsou jako naživu a jejich představivost, jejich činy a dokonce i triky učí čtenáře dobrotě.

Student:

Nosov je tvůrcem dětských knih.
No, jaký je to skvělý chlap!
Tolik vtipných a úžasných knih
Stihl nám napsat.
Laskavost, smích a humor,
Chtěl nám všem ukázat

Student:

Doporučuji, přátelé:
„Vezmi si Nosovovy knihy!
Nebuď chamtivý na den -
Přečtěte si zlobivý příběh.
Odpočiňte si od svých starostí,
Budeš se dobře smát,
A pryč od starostí,
Budete uneseni do dětství

Student:

Naše soutěž byla úspěšná
Máme z toho radost, přátelé
Všichni rozumíte: dnes
Bez knih nelze žít.

- Takže, kluci, chápeme, že jste četli spoustu knih od N. Nosova a dospěli jste k závěru, že jeho knihy dnes neztratily na aktuálnosti. Autor klade stejné problémy: výchova k poctivosti, odvaze, smyslu pro kamarádství, vůli, vytrvalosti při dosahování cílů; výsměch drobné ješitnosti, závisti, zbabělosti, vychloubání, hrubosti.

Naše dnešní setkání není jen hra. Konference nám umožnila zjistit vaše čtenářské schopnosti, vynalézavost, schopnost analýzy a vyvozování závěrů. Prokázal jste vynikající herecké schopnosti. Myslíme si, že jste získali nové poznatky.

Odraz

  • Poučení je jasné, vše je v pořádku (červená).
  • Jen něco je trochu nejasné (žluté).
  • Stále musíte tvrdě pracovat. Ano, je stále obtížné studovat (zelená).

Kdo z vás chtěl pokračovat v seznamování s dílem N. Nosova?

Knihy tohoto autora najdete v naší školní knihovně. Snímek 11, výstava knih.

Díky všem za vaši práci!

Velizhanina Elena Olegovna,

učitel

MADOU d/s č. 165, Ťumeň

Připomínat známá díla N. Nosova, pomáhat dětem porozumět probíhajícím událostem, poskytovat dětem možnost procítit a prožít stav radosti při kontaktu se spisovatelovým dílem prostřednictvím různých typů dětských aktivit.

Rozvíjet koherentní a expresivní řeč, umění, představivost,

kreativitu dětí, naučit volit říkanku, pěstovat přátelské vztahy v dětském kolektivu.

Přípravné práce:

Uspořádání výstavy děl N. Nosova.

Četba a diskuse o dílech.

Návštěva knihovny.

Kreslení scén z různých děl spisovatele.

Příprava inscenace ukázek z děl N. Nosova

Zařízení:

Výstava knih, kreseb, portrét spisovatele, atributy k dramatizacím, soundtrack k písni „Kobylka seděla v trávě“, text N. Nosov, hudba V. Shainsky.

Průběh oslav:

(Hudba „V trávě seděla kobylka...“)

Moderátor: Dobrý den, děti,

Holky a kluci!

Ahoj a diváci,

Vážení rodiče.

Dnes vás zveme do země, kde žijí hrdinové děl spisovatele N.N.

Znáte takového spisovatele? Jaká jeho díla si pamatujete?

kdo je spisovatel?

Proč se člověk najednou rozhodne stát se spisovatelem?

Tak na tuto otázku odpovídá sám N. Nosov

„...Stal jsem se spisovatelem pro děti, protože když jsem vyrostl, chtěl jsem se vlastně stát spisovatelem. A chtěl jsem se stát spisovatelem, protože jsem měl zajímavý život a měl jsem lidem o čem vyprávět.“

Zábavné příběhy N. N. Nosova se okamžitě staly populárními. Děti i dospělí si je velmi oblíbili. Proč?

Ano, protože pro nejmenší příběhy i pro ty „největší“ příběhy Nosov nevymýšlel hrdiny, ale našel je (a všude - v sousedství, na večírku, jen na ulici) a naslouchal a vyprávěl svým čtenářům jejich příběhy. o životě, o přátelích, o nás samých.

N. Nosov se nestal hned spisovatelem. Do třiceti let zvládl mnoho profesí – obchodník s novinami, dělník, námořnictvo, sekač, nosič klád. Poté studoval na Institutu kinematografie v Moskvě a režíroval filmy. Viděl jsem toho hodně. Věděl a dokázal hodně. A své rozsáhlé znalosti a bohaté životní zkušenosti zúročil při psaní knih pro děti.

A děti mu psaly a děkovaly za jeho vtipné historky, které máme všichni tak rádi.

To napsala dívka z naší školky ve svém dopise pisateli.

(Čtení dopisu)

„Dobrý den, milý Nikolaji Nikolajeviči Nosove. Tento dopis vám píše dívka jménem Alena. je mi šest let. Chci ti moc poděkovat za příběhy a pohádky, které jsi napsal.

Jednoho dne mi matka koupila malou knížku s krásnými a zářivými obrázky.

Název této knihy je „Živý klobouk“. Na obrázcích byli chlapci a také kočka a klobouk. Ve školce nám paní učitelka přečetla několik dalších zajímavých příběhů. Byly mezi nimi příběhy o Dunnovi, jak letěl na Měsíc, o čajové konvici s bublinkami, o telefonu a mnoho dalšího. Ze všech postav se mi nejvíce líbil velmi rozpustilý chlapec jménem Dunno. Je tak neobvyklý, trapný a obecně je velmi zábavný. Mám rád tvé příběhy a pohádky, budu o nich vyprávět svému bratříčkovi Sašovi.“

Moderátor: Nyní se podívejme na scény z děl N. Nosova a pokusme se uhodnout jejich postavy.

FÁZE

"Živý klobouk"

Poznáváte tyto hrdiny?

Jak se příběh jmenuje?

A to jsou postavy z kterého příběhu?

"okurky"

Co nás tato práce učí?

Díla N. Nosova jsou nejen zajímavá a vtipná, ale i poučná. Nutí nás zamyslet se nad činy hrdinů a vyvodit pro sebe správné závěry.

Připomeňme si, z jakého díla jsou následující postavy?

Jak příběh skončil? „...od té doby se Alik už policie nebojí. Ví, že jsou pro pořádek."

Hrdiny příběhů N. Nosova jsou snílci, neklidní a neklidní vynálezci. Pojďme se podívat, k čemu se dostanou.

Ano, tam dva kluci vymýšleli nejrůznější neuvěřitelné a vtipné historky, a když třetí kluk, jejich známý, řekl, že si to taky umí vymyslet: jedl marmeládu a všechno sváděl na sestru, naštvali se a se s ním nespřátelil. Pamatujete si, jak podvedl svou matku?

Moje malá sestra spala a on jí namazal rty marmeládou. Máma potrestala mou sestru a dala mu ještě trochu marmelády. To už není fikce, ale podvod. je to pravda? Je velmi špatné to dělat. Snílci pak tuto sestřičku utěšovali a pohostili ji zmrzlinou.

Mezi postavami v Nosovových dílech nejsou téměř žádné vynikající postavy. Kluci, o kterých píše N. Nosov, jsou ti nejobyčejnější školáci: hluční, veselí, zvídaví, aktivní, v některých ohledech podobní samotnému Nikolaji Nikolajevičovi v dětství.

Zjistěte, z jakého příběhu tyto postavy pocházejí.

"Automobil".

N. Nosov psal nejen příběhy, ale i vtipné básně. Složil například píseň o kobylce. znáš ji? Tak pojďme zpívat.

(Děti stojí ve dvou kruzích, zazní zvuková stopa)

Pamatujete si, ze které pohádky je tato píseň? Spisovatel o tomto hrdinovi napsal tři knihy. „Dobrodružství Dunna a jeho přátel“, „Nevím ve slunečném městě“, „Nevím na Měsíci“. Dunno víc než cokoli na světě miloval jasné barvy, celý den se toulal městem a vymýšlel nejrůznější pohádky.

(Zní hudba, objeví se Dunno)

Kdo řekl tuhle blbost:

"Dunno nečetl knihy!"

To jsou lži, jen lži...

Prohlašuji to přímo!

Četl jsem bez váhání

Deset tisíc knih ročně:

Od obrázku k obrázku

A pak naopak

Nevím: Ahoj lidi!

Je skvělé, že jsem tě poznal. Potřebuji jen modely pro svá budoucí mistrovská díla. nakreslím tě!

Host: Nevím, víte, jak to udělat?

Nevím: Samozřejmě! Teď alespoň nakreslím tuhle holku (chlapce).

(kreslí portrét)

Host: Kdo je to? Kluci, vypadá to?

Nevím: No, jestli nechceš, abych tě nakreslil, tak to zkus sám.

Host: Kluci a já vás teď nakreslíme.

Nevím: Kresli, prostě nádherně.

Hra "Nakreslete nevím".

(Dva týmy dětí se střídají v kreslení detailů portrétu)

Nevím: Vůbec to tak nevypadá. Už tak nehraju. Raději budu psát poezii.

Host: A můžete? Víte, co je to rým?

Nevím: Samozřejmě! To je, když dvě slova končí stejně.

Host: Pak vymyslete rým pro slovo HŮL.

Nevím: Sleď.

Host: Co je to za rýmu?

Nevím: Proč ne? Končí stejně.

Host: To nestačí, slova musí být podobná, aby to dopadlo hladce. Kluci, pomozte Dunno. Vymyslete říkanku ke slovům HŮL, KAMNA, KNIHA, KOČKA.

Nevím: Chápu, rozumím!

Host: No, teď to zkontrolujeme.

Dej mi odpověď v rýmu, příteli.

Slovo „ANO“ nebo slovo „NE“.

Ale podívej, nespěchej,

Nenechte se nachytat!

Píše básník hudbu? (ŽÁDNÝ)

Má vesta rukávy? (Žádný)

Prvňáčkům je deset let? (Žádný)

Žije vlk na dně rybníka? (ne Ano, ale Ne)

Je boršč zdravé jídlo? (Ano)

Jsou na Měsíci města? (ne Ano, ale Ne)

"Deuce" - Není to problém? (ne Ano, ale Ne)

Jsou vlaky řítící se po obloze? (ne Ano, ale Ne)

Mají ženy vousy? (ne Ano, ale Ne)

Je středa po pátku? (ne Ano, ale Ne)

Prospívají cigarety všem? (Žádný)

Maluje kuchař váš portrét? (Žádný)

Po snídani - oběd? (ne Ne, ale Ano)

Mají rakety kola? (Žádný)

Žere kolo benzín? (Žádný)

Potřebujete maso na řízky? (ne Ne, ale Ano)

Hodit kamenem do kočky? (Žádný)

Potřebujeme večer světlo? (ne Ne, ale Ano)

Ledovec z ledu v moři? (Ano)

Jste vždy veselí? (Ano)

Host: No, nevím, je snadné být básníkem?

Nevím: Ne!

Host: Zdá se, že všechno je tak snadné. Vlastně každé řemeslo je potřeba se naučit.

Nevím: Všemu rozumím. Teď se budu s dětmi připravovat do školy a prvního září půjdu do školy.

Host: To je dobře. A kluci a já vám pomůžeme.

A teď je čas, abychom se rozloučili.

Dnes nás všechny svedl dohromady úžasný spisovatel N. Nosov. Četli jsme mnoho jeho příběhů a myslím, že v budoucnu si díla tohoto autora rádi přečtete sami.

Použitá literatura:

  1. Ageeva I.D. Zábavné skládačky a trikové hádanky pro všechny školní prázdniny. - M.: TC Sfera, 2002. - 160 s.
  2. Dzhanseitova N.Kh. Kde bydlí Dunno // Čtěte, studujte, hrajte. – 2003.№ 6. – S.17 – 20
  3. Život a dílo Nikolaje Nosova: So / Comp. S. Mirimský. - M.: Det.lit. 1985. – 256 s.
  4. Nosov N.N. O mně a mé práci: (Autobiografie) // Život a dílo Nikolaje Nosova. - M.: Det.lit. 1985.-str.171-186.
  5. Nosov N.N. Snílci: Příběhy / kresba I. Semenova. - M.: Rosman, 1993.-132 s.: nemocný.

Naprogramovat:

Od narození až po školu. Přibližný základní rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání / Ed. N.E Veraxy. -MMOSAYKA-SYNTÉZA, 2010.

Vyzýváme předškolní učitele Ťumeňského regionu, Jamalsko-něneckého autonomního okruhu a Khanty-Mansijského autonomního okruhu-Yugry, aby zveřejnili svůj výukový materiál:
- Pedagogické zkušenosti, originální programy, učební pomůcky, prezentace pro výuku, elektronické hry;
- Osobně zpracované poznámky a scénáře vzdělávacích aktivit, projektů, mistrovských kurzů (včetně videí), forem práce s rodinami a učiteli.

Proč je výhodné publikovat u nás?

Souhrn přímých vzdělávacích aktivit pro děti seniorské skupiny k seznámení se s beletrií

Zykina Olesya Mikhailovna, učitelka mateřské školy MKDOU č. 2 „Solnyshko“, město Talitsa.
Popis: Tento materiál bude užitečný pro pedagogy pracující se staršími dětmi.

Téma: Úvod do díla N. Nosova „Na kopci“

Cíl: seznámení dětí s příběhem „Na kopci“ od N. Nosova
úkoly:
1. motivovat děti k vnímání a porozumění textu;
2. naučit se charakterizovat postavy, pochopit obsah příběhu, charakter postav, naučit se posloupnost vývoje děje;
3. aktivovat slovník na lexikální téma „Zima. Zimní radovánky"
4. obohatit slovní zásobu předmětu: překližka, školník.
5. rozvíjet schopnost navazovat vztahy příčina-následek
6. rozvíjet schopnost pozorně naslouchat příběhu, mluvit střídavě, aniž by se navzájem přerušovali.
Integrace oblastí: kognitivní vývoj, vývoj řeči, sociální a komunikativní vývoj, tělesný vývoj, umělecký a estetický vývoj.
Metody a techniky:čtení příběhu, rozhovor, otázky, pokyny, povzbuzení.
Přípravné práce:
Pozorování v zimě, sestavování příběhů na téma: „Zima“, výstava fotografií „Milujeme zimu“, čtení přísloví, rčení „Čas na podnikání je zábavný čas“, „Mistrův obchod se bojí“ atd., Prohlížení obrázků na téma „Zimní radovánky“.
Materiály a vybavení:
1. Knihy N. Nosova,
2. Prezentace s ilustracemi z příběhu „Na kopci“.
3. Obrázky ze série „Roční období“ „Zima“.
4. Krajina list A4;
5. Kvašové barvy různých barev;
6. Štětce, sklenice s vodou, ubrousek.

Průběh činností

1. Úvodní rozhovor
- Kluci, jaké je teď roční období? (Odpovědi dětí). To je ta pravá zima.
- Připomeňme si: jaká je zima? (zima, sníh atd.).
- máš rád zimu? Proč?
- dnes si přečteme příběh N. Nosova „Na kopci“
2. Čtení příběhu
3. Tělesné cvičení
Jako sníh na kopci, sníh, (Zvedněte ruce nahoru)
A pod kopcem je sníh, sníh, (Dřepí)
A na stromě je sníh, sníh, (Ukaž větve stromu)
A pod stromem je sníh, sníh, (Dřepí)
A medvěd spí pod stromem, (zobrazují medvěda)
Ticho, nedělat hluk. (Potřesou prstem)
4. Konverzace na základě obsahu
- Líbil se vám příběh?
-Co se ti obzvlášť líbilo?
-Co se ti nelíbilo? (Odpovědi dětí)
Děti celý den pracovaly, stavěly skluzavku, snažily se. Co je to za děti? (pracovitý). Je to tak, pracovitý, tzn. milovat práci. Připomeňme si, jaká úsloví a přísloví o práci známe? („Čas na práci je zábavný čas“, „Práce mistra se bojí“, „Bez práce nemůžete chytit rybu z rybníka“).
-Jaké předměty byly pro děti užitečné při stavbě sněhové skluzavky (lopaty, překližka).
-Pomohl Kotka chlapům? Proč? Jaký byl Kotka? Co dělal Kotka, když kluci pracovali?
-Odkud vzal Kotka písek? (z krabice)
-Právo. Kotka vzal překližku, tedy prkno, a odvezl ho do školníka. Místnost školníka je místnost, kde školník odkládá lopaty.
-Jednal Kotka čestně?
-Jakou náladu měli kluci, když viděli, že skluzavka je pokrytá pískem? (Naštvaný, smutný, smutný)
-Jak děti tuto chybu napravily? (Pokryli písek sněhem a znovu ho zalili)
-Jakou vodou si myslíte, že děti zalévaly skluzavku (studenou)
-Co myslíš, že by se mohlo stát, kdyby ji polili horkou vodou?
-Líbilo se Kotkovi pracovat poté, co opravil, co udělal?
-Kluci, to je příběh, pohádka nebo báseň? Dokaž to.
Závěr: Toto dílo je příběhem, protože jsou popsány skutečné události.
7. Shrnutí lekce
- Kluci, co nás naučil příběh Nikolaje Nosova „Na kopci“? (Buďte pracovití, oceňte a respektujte práci ostatních lidí, pomáhejte si, buďte přátelští)
4. produktivní činnost
-Kluci, nakreslete krásnou sněhovou skluzavku, kterou děti vyrobily, nakreslete chlapy, kteří se sjíždějí po této skluzavce. Nakreslíme a zapamatujeme si hrdiny příběhu „Na kopci“, připomeneme si, jaké předměty děti při stavbě kopce používaly (lopaty, překližka).
5. Reflexe
Děti mluví o zápletce své kresby.

Alina Zubková
Seznámení s díly N. Nosova a čtení příběhu „Živý klobouk“ s dětmi z přípravné skupiny

cíle: utvářet zájem dětí o díla N. Nosova; rozšířit dětské chápání rysů díla, jeho odlišností od jiných žánrů beletrie; naučit děti chápat humor v díle; rozvíjet schopnost zobecňovat a porovnávat, správně vyvozovat závěry; pokračovat v kultivaci mravních kvalit osobnosti dítěte.

úkoly:

Vštípit lásku k fikci;

Rozvíjet řečovou aktivitu založenou na převyprávění díla;

Rozvíjet schopnost odpovídat na otázky v celých větách;

Obohaťte aktivní slovní zásobu seznamováním dětí s příběhem;

Posílit schopnost odpovídat na otázky s využitím prvků vysvětlující řeči;

Pokračovat v seznamování dětí s tvorbou dětského spisovatele N. Nosova;

Plánované výsledky: vyjadřuje pozitivní emoce (překvapení, radost, zájem) při čtení příběhu N. Nosova „Živý klobouk“; ví, jak vést konverzaci a vyjadřuje svůj názor.

Materiály a vybavení: Ilustrace zobrazující portrét N. N. Nosova, ilustrace k příběhu; barevné tužky.

Průběh lekce

1. Organizační moment.

Kluci, dnes vám chci představit dílo talentovaného dětského spisovatele Nikolaje Nikolajeviče Nosova

Už dobře víte, co je to pohádka nebo básnička, a umíte je rozlišovat. A dnes vám ve třídě přečtu příběh. Připomeňme si, čím se příběh liší od jiných žánrů. Příběh vypráví o tom, co se v životě stalo nebo mohlo stát. V příběhu nejsou žádné zázraky ani pohádkové výrazy. Poslechněte si příběh N. Nosova „Živý klobouk“.

Čtení příběhu N. Nosova, po kterém začíná rozhovor na následující otázky:

2. Práce na tématu.

Poté, co učitel přečte příběh, následuje konverzace.

Byl klobouk z Nosova příběhu opravdu živý?

Kde se odehrála hlavní akce příběhu?

Kdo je hlavní postavou příběhu? Proč?

Proč se chlapci rozhodli, že klobouk je živý?

Jaké pocity měli chlapci, když viděli „živý“ klobouk?

Vzpomeňte si, jak se kluci báli.

Jak se kluci dozvěděli tajemství klobouku?

Kde skončil Vladík s bramborami?

Proč se Voloďa rozhodl odejít?

Proč přestal?

Jakou zbraň si chlapci vybrali pro boj s kloboukem?

Kdo z kluků přišel s nápadem házet brambory? Proč?

Jak můžete zhodnotit chování kluků? co jsou zač?

Vysvětlete, proč Vadik hladí a objímá kočku Vasku.

Jaký mají kluci vztah ke zvířatům?

Jak je vidíme na konci příběhu?

Jaký je příběh? Vtipné nebo smutné?

Co byste dělali, kdybyste byli chlapci?

Příběh se jmenuje „Živý klobouk“. Jaký je jiný název pro tento příběh?

2. Tělesné cvičení

"Byla jednou jedna chytrá kočka"

3. Poznávání nových přísloví.

Nyní vám přečtu přísloví a vy mi vysvětlíte jejich význam:

1. Kdo se opovážil to sníst.

2. Strach má velké oči.

3. Hlava je velká, ale mozek je malý.

4. Vstávaly mi vlasy na hlavě. Není na něm žádná tvář (ze strachu, strachu).

5. Nemůžete se zásobit strachem z nějakého neštěstí.

6. Strachem mi to vyrazilo dech. Bylo to jako kámen na srdci.

7. Zbabělý zajíček dostane od vlka pahýl.

8. Strach má oči jako misky, ale nevidí drobečka.

4. Hra „Řekni to jinak.“ Nyní vám řeknu slova a vy se pokusíte rychle přijít na opačné významy a pojmenovat je, například:

Chytrý/hloupý

Laskavý /….

Zbabělý /….

Strop /….

Chudák /….

Křič /….

Jdi /….

Západ slunce /….

5. Vizuální činnost.

Četli jsme příběh N. N. Nosova „Živý klobouk“. Nyní se pokusíme ztvárnit hrdinu tohoto příběhu, kočku Vasku.

Děti kreslí.

Zdá se mi, že se Vaskovi moc líbilo, jak jsi ho nakreslil, těší ho to a je ti vděčný.

6. Reflexe.

co jsme dnes dělali?

Uvědomili jste si, že je důležité vidět v životě legraci, rozumět vtipům lidí kolem vás a umět si říct o nějaké vtipné příhodě.

Jaké pocity jste zažili, když jsme četli tento příběh?

Publikace k tématu:

Seznámení s díly F. I. Tyutcheva a V. D. Dinaburgského pro děti seniorské skupiny MBDOU – Mateřská škola č. 2 město. Suzemka, Brjanská oblast „Seznámení s díly F. I. Tyutcheva a V. D. Dinaburgského dětí.

Shrnutí volnočasových aktivit v přípravné skupině. Úvod do díla P. I. ČajkovskéhoÚčel akce: Přiblížit dětem dílo velkého ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Průběh akce: Přednášející: Dobrý den.

Shrnutí integrované lekce „Seznámení s příběhem N. Nosova „Živý klobouk“ ve skupině seniorů v rámci programu „Dětství“ Díla N. N. Nosova jsou zařazena do programu MŠ k seznámení dětí s beletrií ze skupiny seniorů, protože.

Shrnutí průběžných vzdělávacích aktivit „Rozbor příběhu N. N. Nosova „Živý klobouk“ Městský rozpočtový předškolní vzdělávací ústav „MŠ č. 2 Světluška“ r. Obec Bazarny Karabulak, Saratovská oblast.”

Shrnutí vzdělávací aktivity s dětmi seniorské skupiny o seznámení s beletrií „Seznámení s příběhem N. Nosova „Na kopci“ Cíl: seznámit děti s příběhem „Na kopci“ od N. Nosova. Cíle: 1. motivovat děti k vnímání a porozumění textu; 2. naučit se dávat vlastnosti.

Abstrakt OD o vývoji dětské řeči Převyprávění uměleckého díla N. N. Nosova „Živý klobouk“ Převyprávění literárního díla N. N. Nosova „Živý klobouk“ pomocí dějových obrázků pro starší předškolní věk. Cíl: Rozvoj.