Shrnutí GCD pomocí EOR „Na návštěvě u hudby. Shrnutí uzlů „odkud pochází hudba“

Panteleeva Elena Anatolevna,

hudební režisér

MBOU "Střední škola č. 2"

KHMAO-Jugra, Jugorsk

Cíl

Aby děti získaly znalosti o typech zvuků, hudební gramotnost. Rozvíjet hudební schopnosti zpěvem, tancem a hrou na hudební nástroje. Pěstujte lásku k hudbě.

Průběh lekce.

Hudební režisér:

Kluci, dnes zahájíme naši lekci zábavnými cvičeními.

Jsme spolu kamarádi

Běžíme na místě.

Pokud v srdci není mír,

Hlasitě dupali nohama!

A další!

A teď moji dobří

Hlasitě tleskejte rukama!

A posaď se!

Hudební režisér:

Kluci, co jsme teď dělali?

Děti. Dupali, tleskali, dělali hluk.

Hudební režisér:

Jak můžete nazývat takové zvuky?

Děti. Hluky.

Hudební režisér:

Pojďme chvíli mlčet a zaposlouchejme se do zvuků kolem nás. Myslíte si, že tento svět je tichý nebo ne? (odpověď). Svět kolem nás zní. Kolem nás je mnoho zvuků.

Řekni mi, jaké zvuky slyšíš na ulici? Jaké domy? (odpověď)

To je pravda, všechno je to hluk. Pojďme si hrát. Ze zvuků budu dělat hádanky a vy uhodnete.

Hra „Hádej zvuky“ (za obrazovkou jsou zvuky)

Hluky nejsou hudební zvuky, mezi ně patří hlasy přírody, co teď slyšíte?

co teď slyšíš? ( hraje na metalofon). To jsou také zvuky, ale jaké? Hluk?

(odpověď) Zvuky hrané na hudební nástroje se nazývají hudební. K hudebním zvukům patří i lidský zpěv. Opakujeme: jaké zvuky existují?

Hudební režisér: Teď si uděláme malý kvíz.

Rozdělme se na dva týmy a vezměme si kartičky, já ty zvuky pojmenuji a ty je zařadíš na hudební nebo nehudební.

(zpěv chlapce, vrzání dveří, zvuk ženský sbor, zvuk moře, zvuk míče, hra na housle, zvuk orchestru, hluk auta, hra na klavír)

A podle jakých zvuků poznáte člověka, aniž byste ho viděli?

Hudební režisér: Kluci, zvu vás na výlet do Země hudebních zvuků, ale nejdřív musíte odpovědět na otázky.

Kdo je skladatel?

kdo je hudebník?

Pro koho hudebník hraje svá díla? (pro posluchače)

Vidím, že jste připraveni cestovat. Dobrá práce!

A do země hudebních zvuků nás zaveze neobvyklá loď.

Logorytmická skladba „Na vzducholodi“ (autor básní a vět E.E. Sokolov)

Tak jsme letěli do země hudebních zvuků, do města „Ding-Ding“. Jak se jmenují obyvatelé tohoto města? Hádej hádanku.

Zábavné háčky

Sedí na pravítkách

Sedí na pravítkách

Říkají vám, abyste zpívali písničky? (poznámky)

Mám kouzelný klíč, bez kterého nemůžete otevřít dveře do domu, kde bydlí bankovky. Jak se jmenuje tento klíč? ( houslový klíč nebo klíč „sůl“)

Nyní je čas seznámit se s našimi poznámkami.

Děti mluví o poznámkách a umísťují je holí

Poznámka "C"

"Do" běží domů po cestě,

"Do" dorazilo k bráně

Jde se po schodech nahoru.

Poznámka "D"

Poznámka se schovala do díry,

Pod prvním řádkem

Poznámka "mi"

První na řadě je „mi“!

Muzikanti to vědí!

Nyní rozumíte:

Žádné jiné noty s sebou nemám!

Poznámka "F"

"Fa" - v lese křičí sova!

Poznámka "sůl"

Na druhém řádku jsem já,

Poznámka "sůl" je moje jméno.

Poznámka "A"

"La" - celá země zpívala!

Poznámka "B"

Poznámka "B"! Jsem nejhubenější ze všech

Tak jsem vylezl nahoru.

Bydlím nad "mi" a "sol"

Třetí řádek je moje adresa!

Na pěti řádcích

Zábavné a přátelské

Všechny poznámky jsou živé.

Do, re, mi, fa, salt, la, si – tak se jim říká!

Děti zpívají stupnice

Nyní jsou všechny poznámky shromážděny,

Takže už brzy budeme moci zpívat!

Po žebříku - úžasné.

Je tak snadné chodit nahoru a dolů

Poznámky je třeba studovat

Zazpívat nám píseň!

Píseň „Pojďme začít kulatý tanec“ (So. „Zimní fantazie“ od I. Kaplunové, I. Novoskolceva)

Hudební režisér:

Kluci, Notes jsou velmi hraví, rádi běhají, skáčou, tančí a vědí, jak se spřátelit.

Ukažte, jak jste veselí a přátelští.

Hra "Hledat" (So. „Dovolená každý den“ I. Kaplunova, I. Novoskoltsev)

Nyní vás noty zve do obchodu s hudebními nástroji, který prodává hudební nástroje. Tento obchod je výjimečný, abyste mohli nakupovat, musíte správně klepat na rytmus.

hra" Hudební loto»
Pohádka "Ryaba Hen"
děti vyslovují pohádku T.E

Hudební režisér.

Takže ty a já jsme navštívili zemi, kde žijí noty. Noty velmi milují své rodné město, ve kterém bydlí a v jakém městě bydlíš? (odpověď). Miluješ své město?

Pojďme zpívat píseň o vlasti, oh vlast, kde jsi se narodil.

Píseň „Co nazýváme vlast“ (časopis "Bell" č. 25 2002)

Hudební režisér: Kluci, naše cesta skončila, je čas, abychom se vrátili mateřská škola. Chci vám přát, milujte hudbu, buďte s ní přátelé. Nechte hudbu být vaším přítelem. Hodně štěstí s hudbou! Nechte ve své duši zazvonit zvoneček, jehož zvuk vám dává teplo a radost lidem kolem vás!

Děti odcházejí ze sálu na hudbu.

Použitá literatura.

N.A. Moreva" Hudební kurzy a zábava v mateřské škole"

Časopis „Knihy, noty a hračky pro Kaťušku a Andrjušku“ č. 3 2002.

Časopis "Hudební paleta" č. 4 2005

Časopis "Zvonek" č. 25 2002

„Osvědčení o vydání“ série A č. 0000899, datum odeslání 21. února 2013, účtenka č. 62502658075633

Zveme učitele předškolní vzdělávání Tyumenská oblast, Jamalsko-něněcký autonomní okruh a Chanty-Mansijský autonomní okruh-Yugra zveřejňují metodický materiál:
- pedagogické zkušenosti, originální programy, metodické příručky, prezentace pro třídy, elektronické hry;
- Osobně vyvinuté poznámky a skripty vzdělávací aktivity, projekty, mistrovské kurzy (včetně videí), formy práce s rodinami a učiteli.

Proč je výhodné publikovat u nás?

Shrnutí lekce ECD „Cesta do země hudby“

(Věková skupina: senior - přípravka)

Vyvinul učitel 1. kategorie Sukhikh N.S.

Téma: „Cesta do země hudby“

Formulář společné aktivity: integrovaný GCD

Forma organizace: skupinová, individuální

Integrace oblastí: " hudební vývoj", "kognitivní vývoj", "vývoj řeči".

Prostředek:

Vizuální:

  1. hudební nástroje,
  2. velká kresba hole s poznámkami,
  3. květina - sedm květin;

Hudební:

  1. úryvek z díla A. Vivaldiho „Jaro“,
  2. písně „Smile“, „Chunga-Changa“,
  3. tanec „Přátelé Barbariky“;

Literární:

  1. básnická dramatizace;

Vybavení: tablet, hudební nástroje.

CÍL: upevnění probrané látky o základech hudební gramotnosti.

ÚKOLY:

Vzdělávací:

Opakovat a upevnit znalosti o hudebních a hlukových zvukech;

Upevnit znalosti dětí o notách, notách, houslovém klíči, stupnici;

Vzdělávací:

Rozvíjet schopnost dětí orientovat se ve známé hudbě;

Pokračujte v učení se zpívat sborově, aniž byste namáhali svůj hlas,

Vyjadřujte své emoce radostně a s potěšením;

Vzdělávací:

Pěstovat zájem o hudební kultury, světová klasika;

Pěstovat přátelský přístup k vrstevníkům v procesu řešení kognitivních problémů.

Zohlednění úkolů individuální vlastnostižáci:

Pozvěte nejmladší žákyni, Alici, aby se naučila poezii;

Zadávejte jednotlivé úkoly hyperaktivnímu Markovi, Ivanovi, Nikitovi;

Svěřte kontrolu nad dodržováním pravidel hry Dimovi a Anye;

Věnujte pozornost zvukové výslovnosti Yegora a Marka.

Plánovaný výsledek:

1. Řečová činnost, smysl pro rytmus a melodii poetický text a hudba;

2.Projev emocionální postoj k literárním a hudebním dílům;

3. Schopnost zpívat sborově písně, tančit kruhové tance, cítit rytmus a takt;

4.Znát hudební nástroje;

5. Mít znalost notového zápisu;

6.Být schopen komunikovat s vrstevníky během lekce;

7.Být schopen jednat soustředěně po dobu 20-25 minut.

ORGANIZAČNÍ MOMENT.

Děti vstupují do sálu.

Hudební režisér: Dobrý den, děti! jak se cítíš?

Děti. Ahoj, ahoj! Prostě vynikající.

Hudební režisér: Držte se za ruce, vnímejte vzájemné teplo a usmívejte se na sebe.

PRŮBĚH TŘÍDY.

Víte, kluci, dnes ráno do toho vejdu hudební sál a vidím, že na našem koberci svítí nějaká jasná, jasná světla. Překvapilo mě to, přiběhl jsem a podařilo se mi utrhnout jen jedno světlo, zbytek zmizel. Podívejte se, co mi zůstalo v rukou (sedmikvětý květ).

Podívejte se na nějakou květinu. Co je to za květinu? (odpovědi dětí)

Spočítejme okvětní lístky.

Kolik okvětních lístků? (7)

Hudební režisér: Zdá se mi, že tato květina se tu objevila z nějakého důvodu, někam nás zve. Setkali jste se s touto květinou v nějaké pohádce? (odpovědi dětí). Tohle je pravděpodobně ten samý kouzelná květina. No, jdeme tam, kam volá? (Ano).

Pak zavřeme oči a řekněme kouzelná slova: „Leťte, leťte okvětním lístkem ze západu na východ, ze severu na jih, vraťte se poté, co uděláte kruh. Jakmile se dotknete země, je to náš rozkaz. Přikaž nám, abychom byli tam, kde nás volá tento okvětní lístek."

Děti vyslovují slova se zavřenýma očima.

(Hudba A. Vivaldiho „Roční období. Jaro“)

(Zaměstnanci otevře.)

Hudební režisér: Kde to jsme?

Hudební režisér: Zdá se, že s vámi máme potíže hudební country

Oh, co to je? (ukazuje na personál)

Kdo si pamatuje název domu, kde poznámky bydlí?

Kolik řádků je v hudebním štábu? (5)

Jak se jmenuje „král“ všech not? (Houslový klíč)

Kolik not je v hudební paletě? 7.

Pojďme si je zazpívat.

(děti zpívají stupnice)

Dramatizace "Kde žijí noty?"

Chcete více cestovat?

Hudební režisér: Potom odtrhneme druhý okvětní lístek.

"Lét, létat okvětní lístek..."

Zvuky taneční hudba. ("Přátelé Barbarika")

Hudební režisér: Kluci, slyšte, hraje nějaká hudba.

Co je to za hudbu?

Hudební režisér: Co je to za hudbu, píseň, pochod nebo tanec? (Tanec)

Přesně tak, jsme ve městě tance,

Hraje se tanec „Friends of Barbarika“.

Hudební režisér: Jdeme dál?

"Lét, létat okvětní lístek..."

Zní bicí hudba.

Hudební režisér: Oh, jak zajímavé, kde jsme to skončili?

Možná my znějící hudbařekneš mi to? Jak se to dá nazvat?

Hudební režisér: Kluci, poslouchejme, slyšíme tu melodii? (ŽÁDNÝ)

co slyšíš? (buben) Ale to je také hudba.

Ocitli jsme se ve městě rytmických zvuků.

jaké tam jsou zvuky? (hluk a hudba)

Děti vědí všechno na světě

Existují různé zvuky

Jeřábův výkřik na rozloučenou

Hlasitý rachot letadla,

Hučení auta na dvoře.

Pes štěká v kotci

Klepání kol a hluk stroje

Tiché šumění vánku.

To jsou zvuky - hluk,

Jsou jen další:

Nešustí, neklepe -

Hudební zvuky

Jaké druhy hudebních zvuků existují? (tiše-hlasitě, vysoce-nízce)

Ukažte mi prosím na štábu kde nízké zvuky? Kde jsou ty vysoké?

Jaké znáte hudební nástroje?

Děti odpovídají na otázky a pojmenovávají hudební nástroje.

Hudební režisér: Pojďme si s vámi zahrát hudební vzdělávací hru!

(Na stole je metalofon, kytara, tamburína, chrastítko, dýmka, buben)

hudebně - didaktická hra"Hádej, co hraju"

Hry se účastní všechny děti.

Hudební režisér: No, uhodli jsme, co každý z vás hrál.

Hudební režisér: umíte dobře hádat nástroje a nyní vám doporučuji zahrát svou oblíbenou melodii na jakýkoli nástroj a my se ji pokusíme uhodnout.

Hra "Hraj melodii"

Posloucháme několik skladeb a hádáme je.

Hudební režisér: Jdeme dál?

Zavřeme oči

"Lét, létat okvětní lístek..."

Zazní melodie písně „Smile“.

Hudební režisér: Zase hraje nějaká hudba. Není vám náhodou povědomá? (známý)

co to je? (PÍSEŇ)

Hudební režisér: Je to tak, protože jsme nyní v zemi písní.

Pojďme si zazpívat píseň:

PÍSNIČKA "Úsměv"

Hudební režisér: Jaké je roční období a když přijde léto, kdo umí pojmenovat znamení jara a léta?

Rozhovor o ročních obdobích.

Hudební režisér: Pojďme si zazpívat legrační píseň o létě „Chunga-Changa“

Děti hrají píseň.

Hudební režisér: Tančíte velmi krásně a víte všechno o notách a hudebních nástrojích.

Zdá se mi, že i naše sedmikvěté okvětní lístky se rozjasnily.

Hele, ještě máme okvětní lístky na kytce, pojďme spočítat, kolik jich je. (3)

Hudební režisér: Jen dnes je neodstřihneme, protože kouzelný svět Svět hudby je tak obrovský a my v něm musíme ještě hodně cestovat a hodně se o hudbě učit a sedmikvětá květina nám v tom pomůže.

Hudební ředitel: Nyní je čas, abychom se vrátili do školky, zavřeme oči a požádejme květinu, aby nás vzala zpět.

(Děti zavírají oči)

Květinko, vezmi nás zpět

Do naší oblíbené školky.

ZVUKY HUDBY A. Vivaldiho (děti otevřou oči.)

Hudební režisér: Takže jsme se vrátili z naší úžasné cesty.

Líbilo se ti to?

Řekněte mi prosím, na co si nejvíce pamatujete

na naší cestě? (odpovědi dětí.)

Jaký jsi skvělý člověk, mám velkou radost z naší činnosti na památku

cestování, chci ti dát omalovánky.

(Hudební režisér rozdává omalovánky)

Chtěl bych vám poděkovat za tak úžasnou aktivitu a pozvat vás na další. Budu na tebe čekat. Sbohem!

Buďme přátelé s poznámkami

Naučte se nové písně

Hudební svět je úžasný

Je v něm spousta úžasných písniček!

Organizace: Mateřská škola č. 29 „Yagodka“

Místo: Republika Bashkortostan, Beloretsk

Cíl: obohatit životní zkušenost děti s živými dojmy, poskytují příležitost vyjádřit se různé typy hudební činnost.

úkoly:

Vzdělávací: Obohaťte zážitky dětí tím, že je seznámíte s různými hudebními díly a použitými výrazovými prostředky. Pokračujte v seznámení s dílem skladatele P.I. Čajkovského. Zlepšit dětskou řeč, schopnost jasně vyjádřit své myšlenky, obohatit slovník. Formovat kognitivní zájem dětí o proces hudební činnosti.

Vzdělávací: Připravit pěvecký a artikulační aparát na zpěv prací na různými způsoby podle fonopedické metody V. V. Emeljanova. Upevnit schopnost souvislého zpěvu, začít zpívat včas po úvodu, změnit sílu hlasu, osvojit si nejrůznější pěvecké techniky. Zlepšit provedení figurativních pohybů v souladu s povahou hudby. Rozvíjet taneční kreativitu, projevovat originalitu, výraznost a nezávislost.

Pedagogové: Vytvořte kulturu naslouchání klasická hudba. Zlepšit schopnost objektivně hodnotit jednání ostatních dětí. Vychovat respektující postoj k sobě navzájem, smysl pro kolektivismus, iniciativu, nezávislost.

Technická podpora:

  • Počítač
  • Projektor
  • Audio a video zařízení

Knihovna médií

  • Multimediální prezentace
  • Zvukové záznamy

Zařízení:

  • Hudební znaky (forte, piano)
  • Noty
  • Bicí hudební nástroje (činely, lžíce, tónové bloky, ořechové stopy..)
  • Sněhová koule
  • Papírové klobouky

Průběh lekce:

Děti vstupují do sálu, kde je čeká hudební ředitel.

Hudba ruce : Dobré odpoledne, kluci. Kluci, jsem moc rád, že vás všechny vidím. Ale dnes bych tě chtěl lépe poznat. K tomu vám navrhuji vymyslet si vlastní taneční etudu s názvem « Pojďme se seznámit" , těch. musíte přijít na to, jak se prezentovat, najít výrazné pohyby, může to být nějaká neobvyklá póza, gesto...

Náčrt: „Pojďme se navzájem poznat“

Hudba ruce: koho jsi měl nejraději? Kdo by se mohl vyjádřit přesněji? Moc ráda jsem vás poznala, byli jste všichni tak odlišní, neobvyklí, což znamená, že jste talentovaní! Možná všichni rádi tvoříte hudbu? ( odpověď dětí)

A nyní vás chci pozvat na hudební výstavu obrazů a být vaším průvodcem. Souhlasíš, že půjdeš se mnou? Víte, co je výstava obrazů? (odpovědi dětí) Pouze toto se stane neobvyklá výstava. Obrazy na této výstavě nejen uvidíme, ale i uslyšíme.

Kluci, jak se dostaneme na výstavu? Protože se jedná o hudební výstavu, znamená to, že musíme něco udělat hudební úkol? Dostat se tam nám pomůže hudební stopa, po které se při vydávání naší cesty musíme řídit taneční úkoly. Jste připraveni?

(Děti provádějí pohyby podle textu a procházejí tak hudební místností).

Držme se spolu za ruce

Všichni jdeme pomalu,

Položíme nohu na palec.

Udržujte záda rovná

Rovné jako rákos.

Špička krok, poskoky, boční cval.

Tady jsme hudební výstava. Skluzavka (krabice, panenka)

Kluci, co je na obrázku? Chtěli byste otevřít tuto krásnou krabičku a zjistit, co v ní je? Snímek: Box se otevře v něm - perník.)

Zajímalo by mě, proč ty a já vidíme perník? Kluci, kdo miloval perník?

Malá Péťa. Skladatel, Peter I.Ch. skládání hudby" Nová panenka„Vzpomněl jsem si na panenku, kterou jsem často vídal v dětství. Vyzdobila pokoj, kde dívky bydlely. Byla to natahovací panenka s pohyblivými klouby – její ruce a nohy se pohybovaly a ohýbaly. A budoucí skladatel běžel k dívkám, aby ji obdivoval. Je pravda, že pokoj navštívil nejen kvůli panence. Byly tam truhly, ve kterých se skladoval perník. Právě ony malého Péťu zajímaly především.

P.I. Čajkovskij je velký ruský skladatel.

V volný čas P.I. rád si hrál se svými malými synovci. U sestry P.I. Alexandra Iljinična měla sedm dětí a Čajkovskij pro ně neúnavně vymýšlel svátky s ohněm, ohňostrojem a samozřejmě tancem, kde sám doprovázel klavír.

Nejmladší synovec měl potíže se zvládnutím složitosti hry na klavír v hodinách vyhrazených pro cvičení. Petr Iljič, sedící na verandě u čaje, zaslechl ve vedlejší místnosti nešťastného „pianistu“, jak mučí stupnice a etudy. Bylo mu miminka líto a rozhodl se napsat cyklus plic klavírní kusy, charakterově rozmanité, s ohledem na obtíže začátečníka, hry, které jsou snadné, zapamatovatelné, s zajímavá jména. Zde najdete obrázky přírody a názvy dětských her. Pohádkové postavy a taneční melodie.

"Dětské album“ – toto je 24 jednoduchých skladeb pro klavír titulní strana první vydání: "Věnováno Voloďovi Davydovovi. Dětské album. Sbírka lehkých her pro děti."

Snímek – „Chodící vojáci, panenko“

P.I. Čajkovskij psal hry nejen pro dívky, ale i pro chlapce. Hry, které o těchto hrách mluví, se nazývají „Hra s koňmi“

Kluci si rádi hrají na vojáky. Zde je hračka armáda podnikající krok v legrační pochod. Co znamená slovo "pochod"? ( odpověď

děti) Ano, slovo pochod znamená průvod. Pro lidi je pohodlnější chodit na hudbu. Rytmus hudby je velmi dobrý dirigent. Samotné zvuky mohou přikazovat pohyb. Pořádají se pochody pro všechny příležitosti. Hudba – pochod – není jen doprovodem vašich kroků, ale také portrétem těch, kteří jdou.

Jak se tato hra liší od hudby? dřevěné vojáky? jak se tomu říká?

"Nová panenka." Zdá se, že melodie v něm jiskří štěstím, zprostředkovává radost a potěšení.

Poslech: "March of the Wooden Soldiers", "New Doll"

Snímek – „Zimní obrázek“

co tam vidíš? Jak se děti baví, užívají si zimy a nadýchaného sněhu.

Ale zimní sníh může být pichlavý a drsný. Studený vítr bude kvílet, vánice bude hučet. Hudba vánice musí být zobrazena jinak než tanec sněhových vloček – hra musí být rozhodná, asertivní, rychlá:

Bouře hučí, v práci - beshu - mit.

Je velmi děsivé být sám, ale sněhová bouře je stále woo-hoo, yes-oo-oo!

Skluzavka – „Vrabci“

Ach, podívej, přiletěl vrabec a je také šťastný zimní den, zpívá svou píseň:

Kuka-cvrli, chick-cvrli, skočil jsem na sněhovou kouli! (vrabec)

Pojďme si také zazpívat jeho píseň.

Teď si rozehřejme artikulační aparát a pohrajme si s jazykem, vidím, že máš zmrzlé rty.

Ukázali jazyk a trochu ho kousli.

A teď si s nimi hráli, olizovali nám rty.

Kutáleli jsme balony, nafoukli jsme vlastní balon,

Ó! Tak mi praskl balón!

Usmívejte se rychle, všichni se bavíme!

Cvičení o fonopedické metodě rozvoje hlasu od V. Emeljanova

Kluci, hádejte, co je to za melodii? Právo. Toto je zimní píseň.

Budeme to provádět pečlivým sledováním těchto hudebních znamení. Jak se jmenují a co v překladu znamenají. ( Forte a klavír.)

Učitel ukazuje hudební znaky a děti píseň předvádějí, někdy potichu, někdy nahlas.

Zvuky „Zimní píseň“ od V. Vitliny

Snímek - "Vánoční stromeček"

Na tomto obrázku vidíme vánoční stromeček. Známe ty a já písničku o vánočním stromečku?

Pojďme si s vámi svá slova upevnit. Co řekneme vánočnímu stromku? Ahoj…

Co děláme u vánočního stromečku? Tančíme v kruhu. Pomocí naváděcích otázek děti upevňují text písně.

A tyto nám pomohou zpívat tuto píseň: hudební noty(poznámka-ryba, poznámka-děti)

Píseň zní: Ahoj, ahoj, vánoční stromeček A. Mikhailenko

Snímek - „Šumivý vánoční stromeček“.

Našemu vánočnímu stromku se líbilo, jak jsme píseň zpívali. Píseň zněla vesele, radostně, zvonivě.

Snímek - "Houslový klíč, ježek hraje na buben."

Hele, tady je nakreslený houslový klíč, co to znamená?

Už jste někdy potkali hudební ježky? Například ti, kteří hrají na bicí? Ale moldavský básník Georgij Vier, představte si, musel!

Poslechněme si, jak to popsal:

Ježek chodí s bubnem: bum-bum-bum!

Ježek si celý den hraje: bum-bum-bum!

S bubnem za rameny bum-bum-bum!

Náhodou se do zahrady zatoulal ježek, bum-bum-bum!

Měl velmi rád jablka, bum-bum-bum!

Zapomněl buben na zahradě, bum-bum-bum!

Hudební režisér: Vtipná básnička, že? Nyní se zařídíme zajímavá hra. Řekni mi, jaká slova se v poezii neustále opakovala, každý druhý řádek? Kolik úderů bubnu představuje tato slova? Nyní vyjmeme náš buben a vezmeme tyčinky. U opakovaných slov budete bubnovat přesně a rytmicky.

A nyní vezmeme bicí hudební nástroje a pomocí nich znázorníme hudebního ježka.

Orchestr bicí nástroje: "Hudební ježek"

Hudební ředitel: co je, co se stalo?

Najednou se počasí změnilo

Foukal veselý vánek

A najednou začalo sněžit.

Dostaňte se všichni do kruhu

Sněhová koule bude tančit.

Hra je tanec: « Kouzelná sněhová koule"

Hudební režisér: Jak jsi chytrý, kolik taneční pohyby víte, že můžete ztvárnit každého hrdinu.

Naše exkurze je u konce a je čas, abychom se vrátili do školky. Ukázalo se, že jste pozorní posluchači, úžasní umělci a prostě dobří, úžasní kluci. Na co nejraději vzpomínáš a co máš rád? proč se ti to líbilo? Dnes jste mě tak překvapili, že jsem pro vás připravil papírové čepice s nápisem „Mám se dobře!“

Použitá literatura:

  • E.I. Yudina „moje první učebnice hudby a kreativity“,
  • "Adresář hudební režisér» č. 3 2015
  • „Vývoj hlasu“ V.V.Emelyanov

Městský rozpočtový předškolní výchovný ústav mateřská škola č. 30 Lipeck Abstrakt ze vzdělávací aktivity „Cesta do hudební země zvuků“ vzdělávací oblast „Umělecká estetický vývoj„(střední skupina) Cíle: Vzdělávací  Přitáhnout pozornost dětí k bohatému a rozmanitému světu zvuků.  Představit hudební nástroje a techniky hry na ně.  Provádějte jednoduchý doprovod ve formě ostináto rytmických formulí.  Slyšet silné a slabé údery, pauzy, indikovat je znějícími gesty nebo hudebními nástroji.  K namluvení příběhu použijte hudební nástroje.  Posílit dovednosti kvantitativního počítání do pěti Rozvojový rozvoj:  Rozvoj dětskou kreativitu při výuce hry na dětské hudební nástroje Výchovné  Utváření kooperativních a spolutvůrčích dovedností v dětském kolektivu,  Pokračovat v obohacování hudebních prožitků dětí, vyvolávat živou emocionální odezvu při muzicírování. Průběh GCD: Děti vstupují do hudební místnosti. Hudební ředitel: - Kluci, na světě je mnoho různých zvuků, pořád něco slyšíme: šustění, rachot auta, vrzání větví, zvonění telefonu, šumění vody, zpěv ptáků, cvrlikání kobylky. To jsou zvuky-hluky. Abyste je poznali, stačí pozorně naslouchat všemu, co se kolem děje. - Slyšíte, co to je za zvuky? (listí šustí, vítr kvílí, déšť lije, ptáci hlučí). V jakém ročním období můžeme tyto zvuky slyšet? (na podzim) Proč si to myslíš? (výroky dětí o podzimních znameních) Hudba. ruka: - Každé roční období má své vlastní speciální zvuky. Poslouchejte... (zpěv ptáků, zvuk lesa) Kluci, v jakém ročním období si myslíte, že můžeme slyšet zvuk listí a ptačí zpěv? (v létě). Poté učitel nabídne poslech zvuků zimy: vrzání sněhu pod nohama, zvuky sněhové bouře, vánice). Hudební ředitel: - Kluci, co je to za zvuk, slyšíte? jak vypadá? kdo to je? Učitel vytáhne hudební hračku Kolobok Děti: - to je Kolobok! Není to jednoduché - je to hudební! slyšíš? Chce nám něco říct. Na obrazovce se objeví perník: "Jsem veselý Kolobok!" Chci vás pozvat, abyste si se mnou udělali podzim báječný výlet do hudební země, kde žijí úžasní malí kouzelníci – zvuky.“ Hudební režisér - Kluci, rádi cestujete? (Ano) Pak přijmeme Kolobokovo pozvání a vydáme se na cestu, ale kdo nám ukáže cestu? Plk. :- Ukážu ti cestu a ty mě celou dobu následuj! Abyste se dostali do této země, musíte vyslovit kouzelná slova: - Všichni budeme věřit v magii - pohádka nám otevře dveře! Děti opakují slova společně s Kolobokem. Hudba : -Takže jsme se ocitli v hudební zemi, kde zvuky žijí. Slyšíte, jaký zvuk nás vítá? (Přijíždí auto, auto houká) Hudební režisér: - Ano, ty a já jsme slyšeli zvuk přijíždějícího auta. Muzikál Kolobok zve všechny k projížďce autem. Pevně ​​se držte volantu. Jdeme. Herní miniatura „Auta“ Děti zpívají a pohybují se po sále v „stoperech“. Jedeme, jedeme po lipecké zemi, po březových, borovicových a dubových stráních. Hudební režisér "Dobrá, rovná cesta skončila a před námi jsou úzké stezky, dál už jet autem." co máme dělat? Co dál? (odpovědi dětí). - Chlapi, pojďme po stezce podél podzimního listí a dlaněmi ukážeme, jak nám listy šustí pod nohama Cválají při „bočním cvalu“ Múz. Kluci, podívejte se, kam jsme utíkali? (do lesa). Na obrazovce se objeví obrázek podzimního lesa. -Jaké roční období je teď v lese? jaký je? podzimní les? (odpovědi dětí) Podzimní les je moc krásný! Umí zpívat, dělat hluk, šustit a také si rád hraje! Pojďme si hrát, opakujte se mnou! Fonopedické cvičení „Podzim“ Podzimní listí zlátne, vítr jimi šustí: Shur-Shur - Shur, Shur-Shur-Shur. Rytmicky si tře dlaněmi dlaněmi. Odfukuje je od stromů. Bude hrát, pak znovu hází: U-U-U, U-U-U Rytmicky překříží zvednuté paže. Zvedne vás, roztočí vás a roztočí na místě: U-U-U, U-U-U Provádějte krouživé pohyby ukazováčkem. Pak tě přitiskne k zemi, pohladí a najednou tě ​​posadí na větev: Tak - Tak - Tak, Tak - Tak - Tak. Rytmicky poplácají dlaněmi v kruhu. Sebere velkou hromadu, uteče a posadí se do oblaku. Rytmicky zatínají a uvolňují ruce. Jak dobře jsme si zahráli s čarodějkou Autumn, se zlatými listy, ale kde je náš muzikál Kolobok? Slyšíte, kde jsou tyto zvuky slyšet (odpovědi dětí: kvákání žáby) Jsou slyšet zvuky „V bažině“. Hudební ředitel: - Kluci, podívejte se, Kolobok se vykutálel do bažiny, asi nám chce představit svého kamaráda - žabáka Kwaka. Hudba ruce -Ahoj, žabáku Kwaku. - Kluci, žába nám chce vyprávět svůj příběh a hrát si s vámi, sedneme si na pařezy a posloucháme. Učitel mluví jménem žáby Kwak. Malá žába: - Jednoho dne jsem se rozhodl jít na procházku. A najednou na mě spadla kapka deště (jednou jsem trefil metalofonovou desku). Muzruk. Kolik kapek deště spadlo na Žábu? odpovědi dětí (1) Žába: - Pak slunce zakryl mrak, setmělo se a spadlo na mě ještě pár kapek (několikrát jsem to trefil). Muzruk. - Pojďme spočítat, kolik kapek deště spadlo na Žábu? (2) Hudební režisér – Kluci, zamyslete se a řekněte mi, jaké nástroje jsou vhodné k hraní „hudby deště“. (trojúhelník, zvonek, metalofon) - Kluci, pojďme si hrát společně s Žábou a počítat kapky. Děti berou nástroje a provádějí akce v průběhu příběhu. Žába: - Ze začátku kapky padaly zřídka (vzácné rány) (1 kapka. 2 kapky, 3 kapky), pak se začal déšť silně šířit a kapky padaly jedna za druhou stále častěji. Déšť zesílil (časté dopady). Skočil jsem do jezera a čekal, až přestane pršet. Brzy přestalo pršet a opět vyšlo slunce." Malá žába: - Líbil se ti můj příběh? odpovědi dětí Pak vám navrhuji, abyste vymysleli a zahráli svou vlastní píseň o dešti? A já ji poslechnu. Instrumentální improvizace. (1-3) Děti si vybírají hudební nástroj: zvonky, triangl, tamburína a střídavě hrají svou „hudbu deště“. Vzdělávat - Kluci, běžte rychle pod můj deštník, zdá se, že začíná pršet. Hudební ředitel: - Zazpívejme píseň o dešti a přestane padat. Hudba "Píseň o dešti". ruce - Kluci, když jsme si hráli, déšť prohnal všechny mraky a zase vyšlo slunce. Oh, kde je Kolobok? děti koukají Asi se lekl deště a odkutálel se, ale kam? Na obrazovce se objeví věž. Hudební a didaktická hra "Kdo bydlí v domku?" Muz.Ruk. - Naše houska se skulila a ocitla se na kouzelné mýtině. Co je na mýtině? (teremok) - Terem, terem, teremok, není to ani nízké, ani vysoké. Toto není jednoduchá věž - je to hudební - to je to, co to je! Ale kdo bydlí v tom domku? - Ach, hele, myška jde sem k nám, čůrat-čůrat, zpívá! Řekni mi, jak zpívá myš svou píseň? (tenký, vysoký). Zazpívejme si písničku s myší, děti zpívají - Na jaké nástroje můžete hrát s myší, když zpívá? (děti odpoví, na obrazovce se objeví nástroje) - Na jaké patro postavíme myš v našem domečku? (v nejvyšším) Na obrazovce běží myš po schodech do nejvyššího patra. To se opakuje s každou postavou (zajíc, medvěd). - Na mýtině skáče zajíček. No tak, králíčku, hádej, kam bys měl běžet? Nahoru, dolů nebo stát? Hudební režisér hraje jeden zvuk xylofonu a zpívá: "Zajíčku, zajíčku, uklidni se, neboj se nás, zbabělče!" (Odpovědi dětí: stůj. Zajíc zpívá na jeden zvuk: „Já se nikoho nebojím, usadím se v malém domku“). - Jaký hudební nástroj vybereme pro zajíčka? (lžíce, tamburína) Hudební ředitel. V jakém patře umístíme zajíčka do domečku? (uprostřed) Hudební ředitel: Do věže přichází medvěd. Chce zpívat s každým! Chce bydlet v domku a kamarádit se se zvířaty! Pomůžeme PEC? (Ano) Hudební ředitel: Jak může medvěd chodit? odpovědi dětí Jaký nástroj to může ukázat? Buben. Kam dáme Medvěda? (dole) Děti zpívají pomalu, hrubě, bez melodie: "top!" Hudební ředitel: Zvířátka sedí v Hudebním domě a dívají se na děti z okna. Kolobok Triangle má lžíce, tamburíny, tyčinky, akordeony. Musíme je vzít všechny najednou a hrát spolu. Budu tady dirigentem, kdo jsi, odpověz ve sboru? (Orchestr) Hudební ředitel: - Veselý sbor se sešel, náš Kolobok je dirigentem! Společně vzali své nástroje a začali hrát v orchestru! Učitel vyzve děti, aby si vybraly libovolný hudební nástroj. Děti hrají v orchestru „Plyasovaya“ (improvizace) Hudební ředitel: Všichni jste hráli šťastně, byli jste v dobré pohádce, je čas, abychom se vrátili. Jdeme, děti! Děkuji, Koloboku, za tak vzrušující cestu! Kluci, vidíte, kolik zajímavých věcí jsme se během cesty naučili, kolik různých zvuků jsme slyšeli, seznámili se s různými hudebními nástroji. Na co nejvíc vzpomínáte? Odpovědi dětí. Na obrazovce se objeví perník a říká: - Dlaně nahoru, dám ti sluníčko, dám ti teplý vítr a modré svítání. A co je nejdůležitější, dávám vám hudbu, vezmete si ji s sebou!

Shrnutí GCD " Veselý orchestr»

Cíl: Rozšíření představ o hudebních nástrojích.

Integrace oblastí:

Umělecký a estetický vývoj

1. Pěstovat hudební a umělecký vkus, podněcovat kreativní projevy.

2. Rozvíjet hudební paměť.

3. Pokračujte ve výuce dětí, aby pečlivě naslouchaly hudebním úryvkům od začátku do konce.

4. Naučte děti slyšet krásu ve zvuku toho či onoho nástroje, zapamatovat si název a zvuk tohoto nástroje.

Kognitivní vývoj

Upevnit s dětmi pojem „orchestr“, typy orchestrů, skupiny nástrojů.

Vývoj řeči

Rozšiřte dětem obzory a slovní zásobu.

Sociální a komunikační rozvoj

Rozvíjet hudební paměť

Přípravné práce:

    Úvod do typů orchestrů

    Naučte se píseň "Fashionista", tancujte "Shorty"

    Při pohledu na ilustrace časného a pozdního podzimu

    Pamatování a čtení poezie

Zařízení:

Metody:

    vizuální - multimediální prezentace, hudební nástroj housle.

    Praktické - poslech, zpěv, tanec

    Verbální - konverzace, použití spisovných slov.

Logika vzdělávací činnosti

Děti vstupují do sálu za hudby. Vstaňte velký kruh.

Hudební pozdrav

Hudební režisér: Jsem veselá Do-mi-sol-ka, mám velmi dobrou, radostnou náladu. Chci, abyste se také nenudili. Podělím se s vámi o svou náladu. Pojďme si to projít.

Fouká to z dlaně a podává vedle sebe. stojící dítě, předává dál.

No a teď jsme všichni radostní a veselí, budeme se na sebe usmívat.

Kluci, rádi cestujete? Doporučuji vám jít do úžasný výlet- do města hudebních nástrojů. chceš to? Do tohoto města není snadné se dostat. Pojedeme tam na obláčku. souhlasíte? Udělejte si pohodlí.

Letíme na obláčku

Díváme se na Zemi z mraku.
Vidíme hory Slide 2.


To jsou prostě zázraky!
Do kouzelného světa, do krásného světa
V hudební svět pojďme dovnitř
Hodně se tam naučíme
A my to přivezeme s sebou.
A.V.Glotová

Takže ty a já jsme dorazili do města hudebních nástrojů.

Řekněte mi, prosím, jaké nástroje znáte?

Odpovědi dětí

Do jakých skupin se hudební nástroje dělí?

Odpovědi dětí

Kluci, co je to orchestr?

Odpovědi dětí

Přesně tak, je to tak velká skupina hudebníků, ovládaných dirigentem.

Jaké znáte typy orchestrů?

Odpovědi dětí

Dnes vám řeknu, které nástroje tvoří hlavní část symfonického orchestru. Snímek 5.

Podívejme se, jaké skupiny nástrojů

jsou členy symfonického orchestru. Snímek 6.

    Navlečený - smyčený

    mosazné větry,

    Dřevěné dechové nástroje

Ve městě hudebních nástrojů je Orchestra Square. Tady jsme ty a já. A tady žije smyčcová rodina - smyčcové nástroje. Snímek 7.

Půjdeme je navštívit.

Děti sedí na židlích blízko obrazovky.

Speciální skupina tětivy a luku
Řeknu vám tajemství:
Nástroje nebudou znít správně
Není-li poblíž luk.

Kluci, housle jsou nazývány královnou symfonického orchestru.

Kluci, chtěli byste se seznámit s houslemi?

A tady je, královna symfonického orchestru.

Při pohledu na housle (skutečné)

Podívejte se na její krk - krk, tělo - rezonanční desku a velmi tenký pas. Housle mají 4 struny, každá struna má své jméno.

Housle vůbec neumí housle
Housle umí zpívat rozmarně
Houslista opatrně bere housle
Lehce, jemně ji položí na rameno
Pravou rukou zvedá luk
A v tuto chvíli jako by vše zamrzlo
S povzdechem spustí smyčec na struny:
Poslouchejte housle: Ticho! Umlčet!

Poslech zvuků houslí (zvukový záznam)

Housle znějí nádherně, že, kluci? Malé housle obsahují hlas úžasné čistoty a síly. Umí být šťastná, plakat, zlobit. Podívejte se, kolik místa zabírají housle v symfonickém orchestru.

Představme si, že jsme mladí houslisté a zkusme hrát na housle.

Děti napodobují hru na housle.

Výborně, dobře se ti to povedlo.

Víš, housle mají staršího bratra. Snímek 10.

Jmenuje se Alt. Podle vzhled je velmi podobná houslím, ale trochu větší velikosti a její zvuk je sametový, sytý. Pojďme si poslechnout, jak to zní.

Poslech zvuku violy

J. S. Bach "Pašije svatého Matěje" (úvod, fragment)

Na housle hraje houslista a na violu hraje violista.

V symfonickém orchestru tuto část zastávají violy. Snímek 11.

Zajímalo by mě, kdo další je z rodiny smyčcových nástrojů?

Je větší než housle a viola
Velmi podobné jim
paní violoncello
Hraje se také smyčcem.

Violoncello lze nazvat matkou houslí a violy.

Je větších rozměrů a hraje se vsedě. Snímek 13.

Má speciální hůl, na které nástroj při hře spočívá. Její hlas je nižší, jemnější. O violoncellu se říká, že pláče. Pojďme si poslechnout, jak to zní.

Poslech zvuku violoncella.

C. Saint-Saens "Swan"

Na violoncello hraje hudebník – violoncellista.

A v symfonickém orchestru jsou po pravici dirigenta. Snímek 14.

A tady je tento táta hudební rodina velký krásný kontrabas.

Podívejte se, jak je obrovský. Zvuk kontrabasu je velmi nízký, hraje na něj kontrabasista ve stoje.

Nyní vás budeme poslouchat hudební kus, a ty si myslíš a řekni mi, koho skladatel ztvárnil.

Poslech zvuku kontrabasu

C. Saint-Saens "Slon"

V symfonickém orchestru zaujímá kontrabas nejzadnější pozici strunných nástrojů. Snímek 16.

Tak jsme se seznámili s rodinou strunných nástrojů.

Jaké hudební nástroje žijí v této rodině?

Odpovědi dětí

Každý má zvučné jméno

Zkuste si vzpomenout nebo přečíst!

Housle - dcera, Snímek 17.

její bratr je viola. Snímek 18.

Máma je violoncello. Snímek 19.

A tím největším je kontrabas, bzučí jako něžný čmelák. Snímek 20.

Výborně kluci, se vším jste si poradili.

A víte, ve městě hudebních nástrojů je park. Říká se tomu „Roční období“. A teď vám navrhuji jít tam. chceš to? Tak jdeme.

Tělesná výchova minuta

Jdeme jako první, 1-2-3
A pak jdeme doleva, 1 - 2 - 3
A pak se všichni sejdeme 1-2-3
A pak půjdeme každý svou cestou 1-2-3
A pak si všichni sedneme 1-2-3
A pak budeme stát spolu 1 - 2 - 3

Tady jsme v parku. Posaďte se na lavičky. Tento park je kouzelný a hudební. Podívejte, tady jsou poznámky o ptácích.

pojďme létat, podívejme se očima,

kam šli

Gymnastika pro oči "BIRD"

Pták vyletěl nahoru,
Pták letěl dolů,
Pták letěl doprava,
Pták letěl doleva,
A sedla si na dlaň!
Pták vyletěl nahoru,
Pták letěl dolů,
Pták letěl doprava,
Pták letěl doleva,
A odletěla!

Jaké roční období je teď v parku?

Odpovědi dětí

Přesně tak, podzim. Jsou dva podzimy. Jedna je radostná, bohatě zdobená, bohatá na úrodu a velmi, velmi krásná. Co je tohle za podzim? Přesně tak, zlato. Pojďme si o ní zazpívat píseň „Fashionista“.

Píseň "Fashionista" Sl. a hudbu O.P. Grigorieva „Bell“ č. 43 str

Tohle je zlatý podzim. Snímek 22.


Přišel k nám znovu
Taková nádhera
Že nemůžete spustit oči
Vypadá to jako z časopisu
Kde stojí módy?
Vybíral jsem s chutí
Váš podzimní outfit

Fashionista, fashionista spěchá, spěchá k nám

Tady v červených letních šatech.

Porosty s jeřáby. Snímek 24.


Ale v červeném šátku,
Sedí s houbami. Snímek 25.


Mezi pšeničnými poli, snímek 26.


Oblečený ve zlatě
A v roztomilém kloboučku
Chůze v dešti.

Fashionista, fashionista k nám spěchá,
Rádi se podíváme na její outfity

Výborně kluci. Druhý podzim je neviditelný, smutný s tichým výkřikem lehkého deště a ranních mrazíků. Jmenuje se: pozdní podzim. Nyní uslyšíme, jak to zní symfonický orchestr. Poslechneme si "Podzimní píseň" od Petra Iljiče Čajkovského.

Řekněte mi, jaký je rozdíl mezi zlatým a pozdním podzimem?

Odpovědi dětí

Jak se jmenuje skladba, kterou jsme poslouchali?

Myslím, že jsi smutný? Asi si pamatoval slunečno letní dny, ano? Nebuď smutný, podívej, tenhle park má dokonce taneční parket.

Pojďme a tančime.

Tanec "Šortky"

Vývoj pohybů A.V

Dobrá práce! Máte znovu dobrou náladu. Snímek 29.

Naše cesta se blíží ke konci. Je čas, abychom se vrátili do školky. Tady přichází mrak, rozloučíme se s městem hudebních nástrojů a vydejme se na cestu. Udělejte si pohodlí. Snímek 30.

S jakou rodinou nástrojů jsme se setkali?

Z jakého orchestru se skládá? smyčcové nástroje?

Který nástroj z této rodiny je největší?

Tak jsme dorazili do školky. Snímek 30.

Děti stojí v kruhu. Užili jste si výlet?

Pokud vás město hudebních nástrojů zaujalo, vezměte si houslový klíč, a pokud se vám něco nelíbilo nebo vás nezaujalo, dejte si pauzu.

Děkuji, bylo mi potěšením s vámi cestovat.

Hudební rozloučení. Snímek 31.

Děti odcházejí ze sálu na hudbu.