Osnova hodiny kreslení (seniorská skupina) na téma: Shrnutí přímé edukační činnosti ve skupině seniorů Vzdělávací oblast „Výtvarný a estetický rozvoj“ Téma: „Mrazivé vzory na okně. GCD pro kresbu „Frosty

Obecní vládní školka vzdělávací instituce mateřská škola obecného vývojového typu s přednostním prováděním aktivit v uměleckém a estetickém směru rozvoje dětí č. 7 „Klásek“ v obci Blagodatnoye Petrovsky městské části Stavropolské území

Abstrakt přímo - vzdělávací aktivity

PROTI seniorská skupina

Vzdělávací oblast"Umělecký a estetický vývoj"

Připravil:

učitel MKDOU

DS č. 7 “Spikelet” Likhatskaya E.A.

Vesnice Blagodatnoe

Téma: " Mrazivé vzory na okně"

Cíl: rozvíjet tvořivost děti.

úkoly:

Vzdělávací:vzbudit v dětech zájem o zimní přírodní jevy; seznámení s nekonvenční technologie kresby: voskovky a vodové barvy; zlepšit kreslířské dovednosti dětí.

Vzdělávací: rozvíjet představivost, kreativitu a fantazii, vizuální pozorování, schopnost všímat si neobvyklých věcí ve světě kolem nás a touhu odrážet to, co vidíme ve své kreativitě.

Vzdělávací: pěstovat nezávislost, zvídavost, iniciativu a umělecký vkus.

Metody a techniky: slovní, vizuální, praktické.

Materiály : fotografie mrazivých vzorů na skle, list alba ve tvaru okna, svíčka, akvarel, hustý štětec č. 8, sklenice vody.

Přípravné práce:pozorování zimních jevů v přírodě při procházkách.

Přesun GCD:

Organizační část

Pedagog: Dnes ráno jsem dostal dopis od Santa Clause. Chcete vědět, co v něm je? Ale abyste otevřeli obálku, musíte vyřešit hádanky. Zkusme to.

Všichni se ho v zimě bojí - V zimě padají z nebe

Může být bolestivé kousat a kroužit nad zemí

Schovejte si uši, tváře, nos, světlé chmýří, bílé...

Koneckonců, na ulici... (Sněhové vločky)

(Zmrazení)

Necukejte, vy malí spratci, v zimě letí z nebe,

Ledová lízátka! Nechoďte teď bosí.

Sám polykám prášky, to ví každý

Protože jedl... což je vždycky studené...

(rampouchy) (sníh)

Pedagog: Výborně! Jste velmi všímavý, takže jste uhodli všechny hádanky. Řekněte mi, kluci, kdy se všechny tyto přírodní jevy vyskytují, v jakém ročním období?

Děti: V zimě.

Pedagog: Správně. A nejvěrnějším a nenahraditelným pomocníkem je Frost. Jak přichází zima, přichází zima. Frost chodí po světě. Prochází se lesy a poli. Přišel i k nám domů. Zaklepal na okno a v tu dobu jsme spali a nic jsme neslyšeli. Frost zanechal krásný dopis. Ráno jsme se probudili a podívali se z okna. Jaká krásná, malovaná! Vše je v krajkách a vzorech! Frost to napsal, nakreslil stébla trávy, bílé sněhové vločky, kudrlinky a ledové háčky.

Pedagog: Nyní otevřeme dopis a zjistíme, co je tam napsáno.

Otevře obálku.

Pedagog: Podívejte se, co krásné vzory nám poslal dopisem. Pojďme se na ně společně podívat blíže. co vidíš? Dědeček Frost ale píše, že nemá čas vyzdobit všechna okna a žádá vás, abyste mu pomohli. Pomůžeme vám?

Děti: Děti: Ano.

Pedagog: Ale abyste mohli kreslit takové vzory, musíte být skutečnými čaroději. Určitě vám pomohu stát se jím a naučím vás takové vzory kreslit. chceš to?

Děti: Ano.

Pedagog: Ale nejdřív vám navrhuji, abyste se trochu zahřál.

Fízminutka

Venku je zima a vítr

Děti se procházejí po dvoře

Ruce, ruce třít

Ruce, ruce teplé.

Aby nám nemrzly ruce,

Budeme tleskat rukama.

Aby nám nebyla zima na nohy

Trochu zašlápneme.

Už se nebojíme mrazu

Všichni budeme vesele tančit.

Praktická část

Pedagog: No, trochu jsme si odpočinuli a teď začneme tvořit kouzla. Je to velmi jednoduché, stačí jen pozorně poslouchat a sledovat. K tomu potřebujeme magické materiály: svíčky a vodové barvy.

Učitel ukazuje, jak se kreslí tenké čáry, a nabízí dětem na výběr různé vzory z teček, čar a větví. A pak vysvětlí, že je potřeba vše vzít a namalovat vodovými barvami. Obrázek nakreslený svíčkou nebude přemalován, ale prosvítá, protože svíčka odpuzuje vodu.

Pedagog: Než začneme kreslit, připravme si prsty na kreslení.

Prstová gymnastika:

Vaši asistenti, podívejte se

Tucet přátelských bratrů.

Jak je hezké žít, když se nebojí práce.

V žádné těžké práci nemají sobě rovného.

A dnes nám pomohou kreslit.

V.: Pokud je vám vše jasné, můžete začít pracovat.

Učitel sleduje, jak děti pracují, a pomáhá, pokud se jim nedaří (individuální práce).

Výsledek GCD: výstava a rozbor dětských prací.

Pedagog: Podívejme se, co máme. Který krásná okna(v každé práci označíme nejzdařilejší prvek). Dnes dobře. Líbilo se vám kreslení neobvyklým způsobem- se svíčkou? Děkuji za pomoc a za tak krásná okna. Myslím, že dědečka Frosta potěší, že jsme mu je pomohli vyzdobit.


MBDOU" Mateřská školač. 7 kombinovaný typ" Kanash

Poznámky k lekci

"Mrazivý

vzory"

utraceno:

učitelka Onorina K.V.

2016

Cíl : Naučte děti všímat si krásy zimní krajiny. Rozvíjet kreativní představivost. Pěstujte touhu kreslit, vytvořte prostředí, které pomáhá odrážet obraz zimního zázraku.
Úkoly : Naučte se kreslit mrazivé vzory ve stylu krajkování, zdokonalte techniku ​​kresby koncem štětce. Rozvíjejte smysl pro formu a kompozici.

Vzdělávací oblasti v integraci:socializace, poznávání, čtení beletrie, hudba, zdraví, komunikace.


Demo materiál: Plakáty „Zimní okno“, „Zima“.

Technologické karty „Mrazivé vzory“
Prospekty: List na šířku tónovaný modrým kvašem, veverčí štětec, bílý kvaš, sklenice s vodou, ubrousky.
Metodické techniky: konverzace - dialog, prohlížení ilustrací a povídání o nich, tělesná výchova, shrnutí.


Průběh lekce.

1. Úvodní část.
- Kluci, řekněte mi, jaké je teď roční období? (Zima).
- Správně, chlapi. Teď je zima. (Ukazuji ilustrace zimní krajiny). A jaké změny v přírodě nastávají v zimě? (Venku je zima, je sníh, slunce nehřeje, fouká studený vítr, ptáci odletěli do teplejších krajin, některá zvířata jsou v zimním spánku)
- Vy i já jsme se také připravili na zimu. Oblečte si teplé kožichy, čepice, boty.
- Které barvy převládají? (odpovědi dětí)
- Řekni mi, co jiného je v zimě bílé? (sníh, závěje, stromy ve sněhu, sněhové vločky, vzory na skle).

Dnes jsem si pro vás připravil zimní hádanky:

1. Ráno za úsvitu tma

Kdo kreslí na sklo - (Mráz).

2. Vyrostl les - bílý les

Nemůžeš tam vstoupit pěšky,

Nemůžete vjet na koni.- (Zimní vzory na okně).

Básníci mluvili o této vlastnosti zimy takto:

Sněhové bouře k nám dorazily,

Trhliny zasypali sněhem.

Na okně je starý muž - Frost

S kouskem ledu jsem nanášel malby. (G. Ladonshchikov)

2. Hlavní část.

A teď vás zvu, abyste si představili, že venku je mráz a naše okna jsou pokryta krásnými zimními vzory. Hudba Petra Iljiče Čajkovského vám pomůže fantazírovat.

fizminutka:

Navrhuji kreslit vzory pomocí pohybů, hudby a stuh.

(děti s bílými stuhami improvizují vzory na hudbu P.I. Čajkovského “ Zimní sny»).

Zvu děti, aby si prohlédly obraz „Čekání“ od K. Vasiljeva.

Jaké roční období je na obrázku?

Jak jste uhodli - (Na skle jsou vzory)

Jaká denní doba je na obrázku - (večer, svíčka hoří, v místnosti je tma)

Použil umělec pouze bílou barvu?

Jaké tóny použil umělec k vyjádření barvy ve vzorech - (růžová, žlutá, modrá)?

Ledové vzory nejsou čistě bílé, odrážejí plamen svíčky, modré světlo zimní večer, takže na mrazivých vzorech jsou žluté, růžové a fialové odlesky.

Jak vypadají zimní vzory?

A teď vás zvu k odpočinku před naší magickou obrazovkou.

Děti sedí na koberci před plátnem videoprojektoru a sledují diapozitivy na téma: „Zimní vzory“.

Dnes jste viděli různé zimní vzory. Pojďme být kreativní a nakreslete si vlastní vzory.

Zavřete na chvíli oči a představte si je.

Podařilo se vám vymyslet vzor?

Pak jděte na svá pracoviště.

3. Praktická část.

Vyzývám děti, aby kreslily „mrazivé“ vzory ve stylu krajky pomocí dekorativních prvků - tečka, kruh, lokna, lístek, okvětní lístek, trojlístek, vlnovka, přímka s uzlem, síťka, květina, smyčka a další.

Hudba je „Winter Dreams“ od P.I. Čajkovského. Děti se dají do práce. Jak aktivita postupuje, upozorňuji děti na hustou výplň s prvky povrchu listu a pozoruji sekvenci - od středu k okrajům. Připomínám, že vzory by měly být prolamované a lehké.

Dětem, které mají potíže, poskytuji individuální poradenství.

4. Zvážení výsledků práce.

Po dokončení děti umístí své práce na stojany. Kontrola práce. Vyzývám každé dítě, aby mluvilo o tom, jaké vzory vidělo na okně.

5.Výsledek. Shrnu práci dětí a navrhnu, aby si zapamatovaly a zazpívaly písničku zimní vzory"Otec Frost".

Abstrakt otevřeného GCD pro nekonvenční technologie kreslení v seniorské skupině „Trpaslíci“.

Téma: "Mrazivé vzory"

(Sestavil: učitel MDOBU d/s č. 9 “Romashka” Vlasova O. M.)

Cíl:seznámit děti s novou nekonvenční technikou kresby „sůl“.

úkoly:

Pěstujte lásku ke kráse původní příroda, respekt k sobě navzájem a vzájemná pomoc.

Zlepšete dovednosti a schopnosti ve volném experimentování s materiály.

Vzbudit zájem o vytvoření obrazu sněhové krajky pomocí různých netradičních technik.

Rozvíjejte kreativní představivost a fantazii.

Pokračujte ve výuce, jak správně držet ruku a udržovat držení těla.

Vybavení a materiály:Projektor, tmavě barevný karton, PVA lepidlo, kuchyňská sůl, vločka s hádankou, balíček, dopis od Santa Clause.

Přípravné práce.

Úvod do krajkářství. Pozorování tvaru a struktury sněhových vloček při chůzi s lupou.

Průběh lekce:

1.Org. okamžik.(Děti vstupují do skupiny, postaví se do kruhu)

Pedagog: Ahoj lidi. Dnes máme neobvyklá kresba. A přesto k nám přišli hosté. Podívejme se všichni na své hosty a usmějme se na ně a nenechme se více rozptylovat. (Děti se otáčejí k hostům a usmívají se). Nyní se na sebe podívejte a usmějte se také.

Psychogymnastika: "Paprsek"

Sáhnutí za sluncem

Vzali paprsek

Přitisknuto k mému srdci

A dali si to navzájem. (Děti provádějí akce podle textu)

2. Moment překvapení.

Učitel se ptá dětí, jaké je roční období. (Poslechněte si odpovědi dětí)

Pedagog: Přesně tak, Zimo! Zima je nádherné období roku! V zimě se dějí různé zázraky! Tak jsem dostal malý balíček. Kdo nám to poslal? Podívejme se, co v něm je, možná zjistíme, od koho to je.

(Přečte kus papíru přiložený k zásilce). Nedá se otevřít, píše se tady... "Můžeš to otevřít, když si přečteš 3 básně o zimě."

(Děti čtou básničky).

(učitel otevře balíček)

Pedagog: - Výborně, kluci! Kluci, tady je sněhová vločka s hádankovou básničkou. Pozorně poslouchejte, abyste to uhodli. Kdo uhodne, zvedne ruku:

Neviditelný, opatrně ke mně přichází,

A jako umělec kreslí, kreslí vzory na okno.

Toto je javor a toto je vrba. Tady je palma přede mnou.

Jak krásně maluje jen bílou barvou!

Pedagog: - Kluci, kdo je ten umělec?

Děti: - Samozřejmě, Froste.

3.Úvod do tématu.

Pedagog: - Podívejme se, co ještě je v balíčku?

(Učitel vyjme z balíčku obrázky – zobrazující mrazivé vzory) Děti si je prohlížejí společně s učitelem.

Pedagog: - Kluci, řekněte mi, prosím, jak získáte tak krásné krajkové vzory na skle? (odpovědi dětí)

Natálie Plíšíková
GCD v seniorské skupině kreslení „Mrazivé vzory na okně“

Podrobit: « Mrazivé vzory na okně»

Cíl: Představte nekonvenční techniky výkres(voskové tužky + vodové barvy).

Úkoly:

1. Rozvíjet imaginativní myšlení, fantazie.

2. Představte vlastnosti voskových tužek.

3. Pěstovat zájem o poznávání přírody.

Materiály pro lekce: PC, interaktivní tabule, prezentace na dané téma « Mrazivé vzory na okně» , klouže dál téma: « Mrazivé vzory» ; voskové tužky, papír A4, vodové barvy, štětce, sklenice s vodou, ubrousky.

Přesun GCD:

I. Organizační moment.

Ahoj děti!

Venku je zima, zima. A v našem skupina je teplá, lehké a radostné. A naše úsměvy nás dělají šťastnými, protože každý tvůj úsměv je malým slunečním paprskem, který nás hřeje. Tak se teď všichni na sebe usmáli a dali si kus tepla.

Teď vám řeknu hádanku. Pozorně poslouchejte a hádejte.

Snímek č. 1: (tajemství)

1. Ráno za úsvitu tma

Kdo kreslí na sklo? (Zmrazení) .

II. Hlavní část

Snímek č. 2:(verš G. Ladonshchikov)

Básníci mluvili o této vlastnosti zimy Tak:

Sněhové bouře k nám dorazily,

Trhliny zasypali sněhem.

Na okno starého muže - Frost

S kouskem ledu jsem nanášel malby. (G. Ladonshchikov)

Snímek č. 3: (verš A. Brodsky)

Poslechněte si, jak poeticky popsal A. Brodsky vzory na skle:

Opatrně neviditelný

Přichází ke mně

A kreslí jako umělec,

On vzory na skle!

Toto je javor a toto je vrba.

Tady je palma přede mnou.

Jak krásně kreslí

Jeden bílý nátěr.

Nemůžu přestat hledat:

Odbočky jsou nabídkové!

A umělec je šťastný pokus-

Nepotřebujete ani štětce!

S čím se básník srovnává? vzory?

Snímek č. 4: (malba "Očekávání" K. Vasiljeva)

Kluci, podívejte se prosím na obrázek "Očekávání", kterou namaloval výtvarník Konstantin Vasiliev.

Řekněte mi, jaké roční období je na obrázku?

Jak jsi to uhodl (na skle vzory)

Jaká denní doba je na obrázku? (večer, svíčka hoří, v místnosti je tma)

Jaké barvy umělec použil k zobrazení vzory?

Jaké tóny umělec použil k přenosu barev vzory?- (růžová, žlutá, modrá)

Ledový vzory nejsou čistě bílé, odrážejí plamen svíčky, světlo modrého zimního večera, tak tam je mrazivé žluté vzory, růžové a lila odstíny.

Snímek č. 5,6,7:(obrázky mrazivé vzory)

Rozcvička

Mimo mráz a vítr,

Děti chodí po dvoře,

Ruce, ruce se třou,

Ruce, ruce teplé,

Naši nejmenší nezmrznou

Budeme tleskat rukama

Takhle můžeme tleskat,

Takto si zahřejeme ruce.

III. Praktická práce

Děti vystupují vzory voskovky na bílém papíře.

Snímek č. 9 (fáze práce)

Pomocí modré barvy děti papír zabarví.

Odraz. Recenze děl. Mini výstava.

Výborně všem. Díky všem!

Publikace k tématu:

Dobré odpoledne, milí kolegové, při každé práci s dětmi zažíváte moře pozitivní emoce. Je tak hezké vidět jejich jiskřivé oči, dívat se.

Souhrn přímých vzdělávacích vizuálních aktivit v přípravné skupině „Mrazivé vzory“ Cíl: Rozšíření dětského chápání umění výroby krajek. Cíle: Vzdělávací: 1. Pokračovat ve výuce dětí kreslit krajky.

Shrnutí vzdělávacích aktivit o dekorativním kreslení s dětmi seniorské skupiny Téma: „Gorodetovy vzory“ Souhrn vzdělávacích aktivit na dekorativní kresba s dětmi starší skupiny Téma: „Gorodetovy vzory“ Vyplnil učitel.

Abstrakt OOD na kresbě v seniorské skupině „Mrazivé vzory“ Cíle programu: Vzdělávací: Naučit děti kreslit mrazivé vzory. Vytvořte situaci pro volné kreativní využití různých věcí.

Shrnutí lekce kreslení vzorů GZhel ve skupině seniorů. Cíl: - pokračovat v seznamování dětí s malbou gželů. Úkoly:.

Shrnutí lekce „Vzory na okně“ (kresba na mléko) (starší předškolní věk) Shrnutí lekce "Vzory na okně" (kresba na mléko). Senior předškolním věku Cíle: představit známky zimy; aktivace.

Oksana Titová
GCD pro kreslení „Mrazivých vzorů“ ve skupině seniorů

Cíl: rozvíjet u dětí fantazii, samostatnost, kreativitu senior předškolním věku.

Úkoly:

1. Poskytnout znalosti o netradičních obrazových technikách pomocí svíček a akvarelů;

2. Rozvíjet schopnost samostatného výběru barevné schéma barvy, které odpovídají zimní náladě;

3. Rozvíjet samostatnost v tvorbě vzor;

4. Pěstujte zájem o netradiční výkres.

Práce se slovní zásobou: vzor

Přípravné práce: pozorování mrazivé vzory na oknech, vyřezávání sněhových vloček z papíru.

Materiál: silné listy papíru stejné velikosti, navržené ve formě okna; svíčky, akvarel, štětce, diagramy vzory; P. I. Čajkovskij "Leden" (roční období).

Průběh lekce:

1.1. Úvodní povídání : -Rebeto, jaké je teď roční období? Zima je nádherné období roku! V zimě se dějí různé zázraky! Tak jsem dostal malý balíček a v něm byla krabice. Chtěl jsem se na to podívat, ale problém je, že se to neotevře? Myslím, že vím, co se děje. Musíte vyřešit hádanku.

Neviditelně, opatrně

Přichází ke mně

A kreslí jako umělec

On vzory na okně.

Tohle je javor a tohle je vrba,

Tady je palma přede mnou.

Jak krásně kreslí

Jen bílá barva!

Dívám se - nemůžu se dívat jinam:

Odbočky jsou nabídkové!

A umělec je rád pokus,

Nepotřebujete ani štětce.

1.2. Otázky pro děti:

Zajímalo by mě, kdo je tento umělec? Jistě, Zmrazení.

1.3. -Podívejme se, co je v krabici? (Učitel vyjme z krabice obrázky, které zobrazují mrazivé vzory. Děti si je prohlížejí společně s učitelem.)

1.4.- Pozorně si prohlédněte tyto výkresy, co je na nich maloval Frost? Kluci, řekněte mi, prosím, jak je ta sklenice tak krásná krajkové vzory?

- Frost kreslí vzory průhledná vodní pára, která je vždy přítomna v

vzduchu a v místnosti. Teplá vodní pára se usazuje na chladných sklech oken a mění se v ledové krystaly, stejně jako sněhové vločky na obloze. Takových ledových krystalů je mnoho, vzájemně se propojují. Ledové kry skupina na nerovném povrchu, a na okně se postupně rozrůstá ledová zahrada s mimořádné květiny zářící v paprscích zimního slunce!

Bohužel tyto sněhové tkaničky můžeme obdivovat jen v zimě. Ale aby kus zimy byl vždy s námi, vytvoříme sněhovou krajku na papíře?

1.5. Otázky pro děti: - Jaké barvy používá? Mráz ve svých dílech? Co zastupuje? mrazivé vzory?

1.6. – Vytvořte naše mrazivé vzory uděláme to neobvyklým způsobem. Představím vám netradiční obrazovou techniku « kreslení svíček» .

- Kreslit budeme podle plánu:

Vymyslete náčrt budoucnosti vzor.

Kreslit tužkou.

Opatrně naneste vrstvu svíčky na skicu tužkou.

Poté pomocí akvarelu "manifest" výkres.

Před zahájením práce navrhuji protažení prstů a provedení prstových cvičení.

1.7. Tělesná výchova minuta "pomocníci"

Tady jsou moji asistenti, ať jsou čímkoli, zatočit:

A tímto způsobem a tímto způsobem nebudou v žádném případě uraženi.

Jedna, dva, tři, čtyři, pět.

Nemohou zase sedět.

Budou trochu fungovat

Dáme jim pokoj.

Zaklepal, otočil

A zase zpátky na cestu.

2.1. -Na stolech máte výplně oken. potřebuješ nakreslete na ně mrazivé vzory. Vezměte si vše, co potřebujete, a pusťte se do práce!

2.2. Hudební doprovod.

2.3. Individuální představení.

2.4. Připomínka. Poradenství. Pomoc.

3.1. -Dobrá práce! Jak krásné máš mrazivé vzory. Tak moc se třpytí, tolik třpytí. Dokonce i dědeček Mráz Myslím, že se ti to určitě bude líbit.

3.2. Otázky pro děti

co jsme dnes malované?

Jakým způsobem my malované?

Proč jste si vybrali právě tyto? vzory?

Jedná se o druh malovaných oken, které můžete získat.