Technologická mapa tematické lekce „Pohádka v hudbě. Technologická mapa GCD pro hudební rozvoj „Slunce má přátele“

Taťána Bodryaková
Technologická mapa hudební lekce„Jarní probuzení“ (přípravná skupina)

Podrobit: Jarní probuzení

Skupina: Přípravná skupina

Cíle:

1. Vývojové

Rozvinout schopnost korelovat náladu obrazového obrazu s poetickým a hudební; emocionální reakce na jarní projevy přírody, plynulé pohyby při přenášení obrazu sněženky.

Rozšířit slovník charakterizující náladu hudba, zavést pojem tahy "staccato", "legato".

Představit vyjadřovací možnosti hudba na příkladu obrázků kapek, ptačího zpěvu a šumění potoka.

Povzbuďte děti, aby získané informace a dojmy zobrazovaly v kreativních, produktivních činnostech.

2. Vzdělávací

Pěstujte přátelské vztahy mezi vrstevníky v procesu kolektivního řešení kognitivního úkolu.

Rozvíjet schopnost vyjednávat a pomáhat si navzájem.

Plánované cíle

Dítě má rozvinutou fantazii, která se realizuje v různé typyčinnosti.

Projevuje iniciativu a samostatnost v různých činnostech.

Přípravné práce.

Pozorování jaro změny přírody během procházky.

Čtení a učení básniček, písniček o jaru, prohlížení ilustrací s jarní krajiny , kreslení jarní krajiny.

etapa, to

trvání Cíle etapy Činnosti učitele Činnosti žáků Metody, formy,

techniky, možné typyčinnost Výsledek

Psychologická nálada, 1 min Vytvoření psychologické atmosféry zabezpečení: emoční podpora dítěte, navázání zrakového a sluchového kontaktu Hudební pozdrav.

Připravuje děti na různé druhy aktivit. Navozuje pozitivní emocionální náladu.

Odpovězte učiteli. Konverzace

Hudební pozdrav Vytvořeno psychologický postoj na třída

Úvodní a organizační

Integrace

OO

"kognitivní vývoj"

Organizace zaměřené pozornosti. Vytvoření praktické situace.

Znějí hudební zvuky kapky.

Klade otázky.

Jaké roční období? Proč jste se tak rozhodli?

Odpovězte na otázky. Konverzace.

Řešení praktické situace. Pozornost dětí na zvládnutí látky je organizována.

Motivační - motivační,

1-2 min Tvorba představ o nadcházející činnosti a jejích úkolech Odehrává se praktická situace.

Četba básně I. Tokmakové „Přichází k nám jaro“.

Jak básnířka popisuje jaro?

Jak rozumíte slovům "Chůze rychlými kroky"

Cíl je formulován společně s dětmi. Vyjadřují své myšlenky. Odpovídejte na otázky a formulujte cíle třídy Konverzace

Řešení praktické situace Projevte zájem o nadcházející aktivitu

aktualizace,

Integrace

nevládní organizace "kognitivní rozvoj"

"Sociální a komunikační rozvoj"

"Čtení beletrie"

Aktualizace stávajících znalostí a

představy o znameních jara. Vytváření situace, ve které je potřeba získat nové nápady a dovednosti. Prezentace s obrázky malování. I. Kuindzhi « Předjaří» a I. I. Levitan "Kvetoucí jabloně".

Klade otázky, dívá se na diapozitivy, účastní se dialogu. Vyjádřete svůj názor na základě existujících nápadů. Hra

Prezentace Schopnost vyvozovat závěry.

Vytvoření situace, ve které je potřeba zopakovat naučené

Vnímání a asimilace nových věcí, rozšiřování stávajících myšlenek,

Integrace

OO "kognitivní vývoj"

"Sociální a komunikační rozvoj"

Rozšíření myšlenky obrazu jara dovnitř hudební díla.

Zvládnutí pojmů "staccato", "legato", osvojení si způsobů hraní hudební techniku"trylek" Vysvětluje hudební doteky"staccato", "legato", ukázat hudební techniku"trylek"

Vyprávění příběhů "Legendy o sněžence". Organizace a provedení písně "sluneční kapky" Odposlouchávají se hudební díla A Vivaldiho "Jaro", P. I. Čajkovskij "Sněženka". Odpovídají na otázky a vyvozují závěry. Proveďte cvičení. Prezentace

Naslouchání hudební skladba

Obohacuje zkušenosti dětí a projevuje zájem.

Formování představ o obrazu jara v hudební díla. Uvědomění si naučených pojmů o mrtvicích v hudba.

Dynamická pauza, 1-2 min.

Integrace

"Sociální a komunikační rozvoj"

"Umělecký a estetický vývoj" Změna typu aktivity

prevence únavy. Provádí herní cvičení "Květ"

Vyslovuje slova a ukazuje akce Proveďte herní cvičení "Květ" hra Emoční a fyzická úleva pro děti.

Je zajištěna potřeba pohybu dětí, aktivována obecná motorika

Praktická práce,

Integrace

OO "kognitivní vývoj",

"Sociální a komunikační rozvoj",

"Umělecký a estetický vývoj"

Zvládnutí způsobů technologie kreslení Učitel organizuje praktická práce PROTI skupiny.

Poskytování potřebné pomoci a emoční podpory Plnění úkolů dle skupiny.

1 skupina kreslit sněženky podle vzorů,

2 skupina - pampelišky.

Komunikujte s ostatními dětmi, ptejte se Zapracujte skupiny.

Vzájemná kontrola, vzájemné hodnocení Zvládnutí schopnosti pracovat podle pravidel a vzorů, naslouchat dospělému a plnit jeho pokyny

Reflexivně

korektivní

Formování základních dovedností sebeovládání. V případě potřeby upravovat činnosti a výsledky v souladu se zadanými úkoly. Shrnutí výsledků GCD, shrnutí znalostí, dovedností a schopností, které dítě získalo. Organizuje reflexi. Výstavní design kreativní práce. Shrnutí výsledků GCD z různých bodů vidění: kvalita získávání znalostí, kvalita odvedené práce, emoční stav Odpovězte na otázky. Pamatují si gól. Hodnotit sebe a ostatní Konverzace.

emotikony Formuje dovednosti sebeovládání a korekce aktivit

Závěrečná fáze

Konsolidace přijatých a existujících nápadů

Formování poslechových dovedností; nasměrování dětské pozornosti; formování zájmu o obsah GCD. Posiluje a vytváří zájem o obsah. Učitelčin příběh o jaru doprovází ukázka filmu o jaru. Sledování filmu o jaru. Konverzace Byla vytvořena představa o obrazu jara.

Seznam použité literatury.

1. Adresář vedoucího učitele předškolní. JSC "Vzdělávací zdroje MCFER", № 2. 2012.

2. Lyková I. A. Vizuální aktivity v dětském zahrada: plánování, poznámky třídy, metodická doporučení. Přípravná skupina do školy. – M.: "Karapuz - didaktika", 2006. – 208 s., 16 l. Na

3. Vetlugina I N. Hudební kniha ABC,2009.-150 s.

4. Čítanka pro děti staršího předškolního věku.

5. Kompantseva L.V. Poetický obraz příroda v dětská kresba. Manuál pro vychovatele dětí. zahrada – M.: Vzdělávání, 1985. – 96 s., ill.

Aplikace.

Báseň I. Tokmakové „Přichází k nám jaro“

Jaro se k nám blíží

Rychlé kroky.

A závěje tají

Pod jejíma nohama.

Černé rozmrzlé skvrny

Viditelné v polích.

Přesně tak, velmi teplé

Jarní ruce.

Legenda o sněžence.

Kdy se na Zemi objevili první lidé? Najednou sněžilo. Lidé byli velmi chladní. Byli naštvaní a mysleli si, že sníh nikdy neroztaje. Pak chci povzbudit lidi. Několik sněhových vloček se proměnilo v jemné květiny - sněženky. Lidé to viděli. Tyto květiny mají tolik trvanlivosti a my jsme si uvědomili, že sníh brzy roztaje. Květiny dávaly naději na to nejlepší. Od té doby se sněženka stala symbolem naděje na rychlé změny v životě.

Herní cvičení "Květ"

Teplý paprsek dopadl na zem a zahřál cibuli v zemi. Z žárovky se vynořil výhonek. Vyrostl z výhonku krásná květina. Květina se vyhřívá na slunci. Vystavení každého okvětního lístku teplu a světlu, otočení hlavy za sluncem.

Popis. Dřepněte si, spusťte hlavu a paže. hlava se zvedne, tělo se narovná. Ruce se zvednou do stran - květina rozkvetla. Hlava se mírně zakloní a pomalu se otáčí, aby následovala slunce.

Výrazy obličeje. Oči jsou napůl zavřené, úsměv, obličejové svaly jsou uvolněné.

Učitelčin příběh doprovází film o jaru.

Naše země je krásná ve všech ročních obdobích a každé období je krásné svým vlastním způsobem. Ale v přírodě je čas, kdy se vše kolem probouzí z dlouhého zimní spánek a vše žije v očekávání tepla a slunce. Silné zimní mrazy vystřídají teplé sluneční paprsky a lehký vánek, praskající křupání sněhu pod nohama je zvonivým šuměním potoka. Jaké něžné a láskyplné slovo - jaro! A už není sníh. Všechno živé se probouzí, je slyšet jemný zpěv ptáků. Všechno kolem se probouzí, je slyšet jemný zpěv ptáků. Vše kolem je naplněno jemnou vůní rozkvetlých zahrad. Jaro – v tomto názvu zní něco radostného a neklidného.

Fedorova Larisa Anatolyevna Kulturní organizátor KKDC MUK SDK Kh městské části TECHNOLOGICKÁ MAPA území Stavropol hudební zábava

„Děti s postižením v podmínkách kulturní aktivity»

"Hudba kolem nás"

Tel.home. 88796453381

Buňka: 89614752618

e-mail Mail. l [e-mail chráněný]

„Řekni mi a já zapomenu.
Ukaž mi to a já si to zapamatuji.
Zapoj mě a já se to naučím."

(Konfucius)

Cíl: nadále rozvíjet zájem o hudbu, tvořit hudební kultury prostřednictvím seznámení s klasickými a moderní hudba. Vyvolat pozitivní emocionální reakci na nabídku účasti na společných aktivitách.

Materiály a vybavení: počítač; multimediální projektor; knoflíková harmonika, sedm obrázků znázorňujících noty. Výdej didaktický materiál: obrázky hudebních nástrojů a umělců, karty s obrázky (děti zpívají, dívka tančí, chlapec pochoduje). Hudební nástroje: zvonky, metalofony; maracas; tamburína, vařečky, zvonek.

Vizuální pomůcka: prezentace na pedagogická akce„Kouzlené poznámky“ (úryvky videa z karikatury „Taková odlišná hudba“ „Baba Yaga“)

Typ lekce: Hra - upevňování probrané látky „Zvuky kolem nás“

přípravná skupina

Etapa vyučovací hodiny, formy práce

(probíhající akce)

Poznámka

Organizační moment.

Komunikativní dětské aktivity

PRŮBĚH TŘÍDY.

Děti vstupují do skupiny a poslouchají hudbu

Hudební pozdrav.

Ahoj modrá obloha!

Ahoj zlaté slunce!

Lidé s písní probuď se,

A usmívejte se na sebe!

Emocionální nálada.

děti opakují

Emocionální nálada.

Dítě s postižením opakuje

Hudební pozdrav s úsměvem na tváři.

1sl ID1

2.Zpráva

Konverzace.

Problémová situace- plánovaný, učitelem speciálně koncipovaný prostředek zaměřený na probuzení zájmu dětí o probírané téma. problémy.

Konverzace.

Chlapi! Jakou písničku jsi hrál, když jsi přišel k našim hostům?

Řekni mi, prosím, máš přátele?

A co ty báječné?

Dnes vás zvu k jeho návštěvě.

Podívejte! Něco se tam děje.

To je úkol jako ty

Myslíte, že to zvládneme?

HHHH, slyšeli jste (přistupuje k houslovému klíči)

Houslový klíč zašeptal, že poznámky ožijí, když splníme 7 úkolů.

Proč sedm? A ne v hudbě je 7 not

pět a ne tři?

No, chlapi, statečně a k věci

Odpovědi dětí:

Cesta ke slunci.

Pohled

Odpovědi R se zdravotním postižením:

Cesta ke slunci.

Máša a medvěd, buchta. Pinocchio, Luntik...

V hudbě je 7 not

Luntik se chce naučit hrát na flétnu, ale najednou flétna ztichla.

kognitivní – výzkumné činnosti

Kluci, vzpomeňme si na noty (zpěv)

Noty jsou světlé, krásné, určitě budou znít

Studenti zpívají

do.re.mi.fa,

sol.la,si.

Zpívá s

Hudební režisér

do.re.mi.fa,

sol.la,si.

snímek 3
sedm poznámek:

dělat, re, mi, fa, sol, la, si

Plánovaný výsledek: Mají představy o barvách duhy a názvech poznámek prostřednictvím aktivní a přátelské interakce učitele s dětmi při řešení herních problémů.

4Zobrazit snímek videa

úkoly:

Pokračovat v rozvoji stávajících

motorické dovednosti

motorická aktivita ve hrách,

Posílit jasnost a výraznost výkonu, rytmická cvičení a čistotu intonace,

Pokračujte ve zpěvu samohlásek jasně a zřetelně.

Notu C oživíme hraním hry.

Hudební rytmická hra:

"autobus"

Je čas vyrazit na cestu, nezapomeňte na refrén písně.

Děti vystupují

a zpívat sbor:

Autobus,

autobus přijíždí, náš autobus přijíždí

Dítě s postižením hraje roli řidiče vsedě na židli

rytmické pohyby k textu písně. "Autobus"

a zpívá refrén:

Autobus,

autobus jede, náš autobus jede!

Hudební

autobus

Plánovaný výsledek: Prostřednictvím motorické činnosti jsme vyvinuli touhu hrát a napodobovat taneční pohyby.

5Práce s obrazovkou

úkoly:

Rozvíjet zájem o hry, poslouchat zvuky přírody a hudbu.

Úvod do přírodního světa

výzkumné činnosti.

Náš autobus přijel do parku.

Podívejte se na obrazovku

-Zahrát notu "D" my měl by hrát znovu! Baví vás hrát?

hudebně didaktická hra:

„Ztracené zvuky přírody“

-Zahrát notu "E"

Poznejme hudební nástroj podle zvuku.

Hudební didaktická hra: „Poznat hudební nástroj podle zvuku“

Cíl: poslechněte si figurku a seberte odpovídající kartu

Děti hádají podle zvuku; ptáci, hmyz,

zvířat a přírodních jevů.

rozlišují zvuky hudebních nástrojů a ukazují příslušnou kartu.

R. s postižením hádá podle zvuku; ptáci, hmyz,

zvířat a přírodních jevů.

rozlišuje zvuky hudebních nástrojů a pojmenovává je

Zvuky přírody

Poznejte hudební nástroj podle zvuku

Plánovaný výsledek: Studenti projevili iniciativu a samostatnost, pochopili zvuky přírody a pomocí hudebních a didaktických her rozlišili všechny hudební žánry.

Úkol:

Chcete-li si upevnit znalosti o nástrojích, naučte se je rozlišovat podle zvuku.

Rozvíjet pozornost ve hře, identifikovat změny v uspořádání obrázků,

Podporujte nezávislost

Motorická aktivita dětí očima

Uvolňuje napětí a únavu očí.

- Zazní nota „F“My musí určit hudební žánr

Didaktická hra: „Definujte žánr hudby“

Kluci, jsme spolehliví a opravdoví přátelé, ale abychom neztratili odvahu a vynalézavost, dopřejme našim očím odpočinek.

Díváme se na obrazovku a očima plynule sledujeme pohybující se koule

Fyzická minuta pro oči

Děti poslech děl, rozlišování žánrů hudebních děl (píseň, tanec, pochod)

vyzvedněte příslušnou kartu

Děti sledují koule očima

R. se zdravotním postižením, poslech děl, rozlišuje žánry hudebních děl (píseň, tanec, pochod)

pojmenuje skladbu, kterou slyšel

R. s postižením očima sleduje objevující se koule

Určete hudební žánr

(píseň, tanec,

Zahřejte oči u písně „Balóny...“

Plánovaný výsledek: Vlastnit sluchové, zrakové a hudební paměť, žáci poznávali zvuky hudebních nástrojů pomocí hudebních a didaktických her

Úkol:

Pokračovat ve formování hudební kultury založené na znalosti klasické, lidové a moderní hudby.

Přispějte k formaci emocionální postoj k literárním dílům.

Začněte a ukončete skladbu včas, abyste emocionálně vyjádřili charakter melodie, nebo zpívejte s mírou.

Úkol:

Pokračujte ve formě

dovednosti rytmického pohybu v souladu s povahou hudby.

zlepšit koordinaci pohybů,

Zlepšené držení těla.

Cíle: pokračovat formulář

taneční dovednosti ve dvojicích,

pohyb vpřed, točení v souladu s povahou hudby .

Úkol hry.

Naučte děti hrát jednoduché melodie na dětské hudební nástroje.

Konec vyučování

ODRAZ

Kluci, kdo to může říct? Kolik úkolů jsme zatím splnili?

-Správně, pět (bere poznámku "Sůl")

- Na poznámku "Sůl"nejvíce odpovědný úkol.

Poslouchejte pozorně melodii, pojmenujte ji a kdo je jejím skladatelem.

Hudební a didaktická hra:

"Hádej melodii"

Opakování písně „Hosté k nám přišli“

Aby nota „A“ zněla, nejveselejší, nejškodlivější, nejvtipnější musíme zahřát svaly rukou a nohou

Tanec a rekreace

rytmické zahřátí "kola"

Naše svaly se zahřály, cítili jsme se v pohodě, cítili jsme se silní.

Co to je, nota „B“ usnula?

Teď ji probudíme!

Taneční hra"Hudební - taneční motor"

Kluci, splnili jsme sedm úkolů, ale z nějakého důvodu naše poznámky mlčí? nevíte proč?

Myslím, že vím. Dnes jsme nehráli na žádný hudební nástroj, zkusíme to.

Hudební a didaktická hra "Zelinová zahrada"

A začaly znít naše noty.

Kluci, pomohli jsme Luntiku, jeho hudba začala znít.-

Učitel přitahuje pozornost dětí k obrazovce.

Vyberte karty svého emocionálního stavu, pohody, naznačte svůj postoj k lekci.

Děti hádají díla a jmenují skladatele.

Na přání děti jednotlivě ukazují ukazovátkem na stojan

skladatel.

Provedení taneční rozcvičky při zachování tempa

Děti na vlastní pěst

předvést taneční pohyby "Musical Stops"

Děti hrající na hudební nástroje

Fragment z karikatury „Taková jiná hudba“

Student odpovídá

Vlastně ne).

Na konci lekce si děti vyberou karty emočního stavu, ve kterých zaznamenají svou pohodu, naznačí svůj postoj k lekci, vyberou si, co se jim během lekce líbilo (nelíbilo).

Provedení praktický úkol,

R.s HOV hádá díla a jmenuje skladatele.

Předvádějí píseň. "Hosté k nám přišli"

Provedení taneční rozcvičky, udržení tempa.

rozvíjejí smysl pro rytmus, samostatně se pohybují od rychlého k pomalé tempo

R. se zdravotním postižením spolu s hudební režisér

předvádí taneční pohyby „Musical Stops“ vsedě na židli

R. s postižením pojmenuje hudební nástroj, na který se děti střídají

Zvuk poznámek na obrazovce (do, re mi, fa, so, la, si.),

Fragment z karikatury „Taková jiná hudba“

Studentská odpověď

Vlastně ne).

Na konci lekce pojmenuje R. se zdravotním postižením obrázek svého emočního stavu, ve kterém si všímá jeho pohody, naznačí svůj postoj k lekci, pojmenuje, co se mu na lekci líbilo (nelíbilo).

kočka zpívá ve sluchátkách.

Opice spací

Králíček pozorně poslouchá.

Medvídekčtení knihy

pandy hrát si a spát

Snímek 6

"Pochod dřevěných vojáků"

P. I. Čajkov-

"úsměv"

Shainsky

AN. Alexandrov "Hosté k nám přišli"

Snímek 7

Snímek 8

« Hudební vlak»

Luntik děkuje klukům za pomoc

Podrobit: « Pojďme si hrát společně s hudbou."

Cíl: Rozvoj emoční sféra v procesu osvojování hudebních a rytmických pohybů

používají předškoláci různé typy hudební činnost.

Věková skupina: 4-5 let.

GCD formulář: hudební, motorické, herní.

Forma organizace(skupina, podskupina, jednotlivec, dvojice): skupina

"Sociálně-komunikativní", " Vývoj řeči“ a „Kognitivní – vývoj“.

Vyučovací metody: vizuální metoda - pozorování, ukázky, verbální metoda - vysvětlení a příběh, praktická metoda - cvičení a hry.

Plánovaný výsledek: má smysl pro rytmus prostřednictvím motorických, herních a hudebních činností, rozvinuté emocionální a imaginativní vnímání, komunikativní vlastnosti, sociální kompetence a trvalou pozornost při plnění úkolu.

Vzdělávací a metodická sada(programy): přibližné všeobecný vzdělávací program předškolní vzdělávání upravil N. E. Veraksy, T. S. Komarová, M. A. Vasiljevová. "Od narození do školy."

Prostředek:

Vizuální: Prezentace

Multimédia: Multimediální prezentace. Zvukové záznamy

Hudební: Hudební repertoár"Ahoj" - zpěv,

Taneční skladba „Tanec malých káčátek“.

Zařízení: Hudební nástroje - klavír, tamburíny, vařečky, zvonky.

úkoly:

Vzdělávací: Rozvíjet schopnost rytmického pohybu na hudbu. Zapojte děti do správného plnění úkolů a rozvíjejte při jejich plnění trvalou pozornost.

Vzdělávací: Podporovat rozvoj smyslu pro rytmus u dětí prostřednictvím motorických a herních cvičení. Podporovat další zvládnutí dětí ve hře na různé hudební nástroje. Rozvíjet komunikační dovednosti a sociální kompetence.

Vzdělávací: Vzbudit touhu a zájem o poslech hudby. I nadále v dětech vzbuzujte zájem o hudbu, kulturu poslechu a provádění pohybů.

Stáhnout:


Náhled:

Zhdanova E.I.,

hudební ředitel MŠ MBDOU 18

Městská část Krasnoufimsk

TECHNOLOGICKÁ MAPA

GCD založené na integraci různých typů hudebních aktivit ve střední skupině

Téma: " Pojďme si hrát společně s hudbou."

Cíl: Rozvoj emocionální sféry v procesuzvládnutí hudebních a rytmických pohybů

předškoláci využívající různé druhy hudebních aktivit.

Věková skupina: 4-5 let.

GCD formulář: hudební, motorické, herní.

Forma organizace(skupina, podskupina, jednotlivec, dvojice): skupina

Integrace vzdělávacích oblastí: « Sociálně-komunikativní“, „Rozvoj řeči“ a „Kognitivní – rozvoj“.

Vyučovací metody : vizuální metoda - pozorování, ukázky, verbální metoda - vysvětlení a příběh, praktická metoda - cvičení a hry.

Plánovaný výsledek:má smysl pro rytmus prostřednictvím motorických, herních a hudebních činností, rozvinuté emocionální a imaginativní vnímání, komunikativní vlastnosti, sociální kompetence a trvalou pozornost při plnění úkolu.

Vzdělávací a metodická sada(programy): vzorový rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání, ed. N. E. Veraksy, T. S. Komarová, M. A. Vasiljevová. "Od narození do školy."

Prostředek:

Vizuální: Prezentace

Multimédia:Multimediální prezentace. Zvukové záznamy

Hudební: Hudební repertoár „Ahoj“ - zpěv,

„Nabíjení“ - hudební a rytmické zahřívání,

„Zajíčci“, „Medvídek“, „Ptáci přiletěli“ - hudební a rytmické hry,

"Orchestr" DMI - hra na hudební nástroje,

Taneční skladba „Tanec malých káčátek“.

Zařízení: Hudební nástroje - klavír, tamburíny, vařečky, zvonky.

úkoly:

Vzdělávací: Rozvíjet schopnost rytmického pohybu na hudbu.Zapojte děti do správného plnění úkolů a rozvíjejte při jejich plnění trvalou pozornost.

Vzdělávací: Podporovat rozvoj smyslu pro rytmus u dětí prostřednictvím motorických a herních cvičení. Podporovat další zvládnutí dětí ve hře na různé hudební nástroje. Rozvíjet komunikační dovednosti a sociální kompetence.

Vzdělávací: Vzbudit touhu a zájem o poslech hudby. I nadále v dětech vzbuzujte zájem o hudbu, kulturu poslechu a provádění pohybů.

Etapy společných aktivit

Činnost učitele

Dětské aktivity, jejichž realizace povede k dosažení plánovaných výsledků

Plánovaný výsledek

Emocionální nálada společné aktivity.

Ahoj kluci, jmenuji se Evgenia Igorevna.

(1 snímek)

Výborně kluci. Jak přátelsky jste se pozdravili.

(2 snímky)

Ukaž mi své dlaně
A tleskat těch trochu

Nyní si ukážeme nohy
A trochu se utopíme.
Podívej se na mě teď těch
Jděte ven cvičit
.

♫ „Nabíjení“

Organizuje; zahrnuje naslouchání, zdraví. Vyzve děti, aby pozdravily.

Nabídky k nabíjení.

Poslouchat; zaměřit pozornost; zpívat.

Provádějte pohyby podle ukázky.

Ukazuje připravenost k akci, zájem a zájem o nadcházející aktivity.

každé dítě.

Dnes jsme k tomu došli hudební sál Není to snadné, ale seznamte se s hudbou!

Chcete se se mnou seznámit s hudbou?

Ale tyto veselé a energické poznámky nám pomohou.

Hrdinové z pohádek k nám spěchají na návštěvu. Aby se objevily, musíte vyřešit hádanky.

Chick - Tweet!

Skoč k zrnům (Pták) ( 3 snímek)

Koule chmýří,

Dlouhé ucho

Šikovně skáče

Miluje mrkev. (Zajíc)(4 snímky)

V létě chodí bez cesty

V blízkosti borovic a bříz,

A v zimě spí v doupěti,

Skryje svůj nos před mrazem. (Medvěd)(5 snímků)

Naši hosté na nás dlouho čekali

A trochu unavený.

Potřebuji vzlétnout a hrát

A ukázat pohyby.

co ten pták dělá?

A zajíček?

A medvěd? (6 snímků)

Zahrnuje účast na společných aktivitách.

Zájmy; propaguje skupinová práce děti; citově zahrnuje v akci; povzbuzuje děti.

Zapojuje se do společných aktivit; zájmy; položí otázku; iniciuje hledání odpovědí na otázku.

Vyberte si; vyjadřovat různé emoce.

Ukázat zájem;

všichni spolupracují; pozorně poslouchejte; hádat

hádanky.

Pracují aktivně a všichni společně; ukázat pohyby pohádkových postav.

Projevuje zvědavost a je schopen řešit hádanky.

Aktivně se podílí na realizaci navrženého materiálu.

Každý má pohádkový hrdina svou vlastní hudbu, a teď to bude znít, poslouchejte pozorně, hudba vám řekne, jaký pohyb potřebujete provést.

♫ „Ptáci letěli“

"králíčci"

"Medvídek"

Takhle zábavně tančili,

A trochu unavený.

Pojďme se posadit a odpočinout si

Pojďme k židlím.

Podporuje skupinovou práci dětí; vysvětluje; koordinuje akce a jejich sled s dětmi;hraje na klavír hudbu pohádkových postav.

Hrají aktivně; provést úkol v souladu se stanovenými požadavky; zvládnout posloupnost akcí; provádějte podle vzoru, podle pokynů dospělé osoby.

Aktivně napodobuje pohyby a akce.

O otevřené vnějšímu světu. Komunikuje s vrstevníky a dospělými.

Vytváření atmosféry zájmu

každé dítě.

Kluci, naši báječní hosté Dnes jsme nepřišli s prázdnou. Každý host má svůj oblíbený hudební nástroj a vy pochopíte který, když tento nástroj poznáte podle zvuku.

Ptáček - zvonek ( 7 snímků),

Zajíček – vařečky

(8 snímků),

Medvěd - tamburína (9 snímků).

Zapojuje se do společných aktivit; vysvětluje.

Hraje na hudební nástroje.

Poslouchejte dospělého.

Hádejte hudební nástroj podle jeho zvuku.

Dobře vyjadřuje své myšlenky. Aktivně komunikuje s vrstevníky a dospělými. Umí rozpoznat hudební nástroj.

Problematická otázka

Sedíme tiše a připravujeme uši,

Protože se chceme naučit naslouchat.

Teď budeme poslouchat hudbu a ty mi řekneš, v jaké je náladě.

♫ Zvuky hudby (10 snímků)

Hudba je veselá, hravá a taneční. Nyní vezmeme hudební nástroje a naplníme melodii zvuky.

Zájmy; položí otázku; iniciuje hledání odpovědí na otázku.

Naslouchání hudební skladba; odpovědět na otázku; vyjádřit své vlastní pocity.

Dokáže se zajímat o nadcházející aktivity.

Ukazuje zvědavost

Samostatná činnost dětí.

Vezmeme nástroje

A teď začneme hru.

Ruce budou hrát

Pomohou uši.

Všechny děti společně vstaly. Tady je malý orchestr.

Pojďme si hrát zábavněji

Aby to bylo zábavnější!

♫ Orchestr

- Dobrá práce! Hráli jste velmi dobře.

A teď, děti, poslouchejte mě!

Jedna, dva, tři, čtyři, pět

Musíme se co nejdříve dostat do kruhu.

Dobrá práce! Kluci, navrhuji všem dát zábavný tanec.

Tanec malých káčátek(11 snímků)

Organizuje; vyzve děti, aby si vybraly hudební nástroj;vysvětluje hru na hudební nástroje; pozoruje děti při plnění úkolů; zapojuje do společných aktivit.

Zájmy;pozoruje děti při plnění úkolů; zapojuje do společných aktivit.

Ukázat zájem; učinit volbu;

aktivně hraje dál hudební nástroj; sleduje akci

učitel, ostatní děti.

Předvádějí tanec pro show.

Zúčastněte se skupinových herních aktivit.

Pohyby provádí docela dobře.

Věřit ve své schopnosti. Aktivně komunikuje s vrstevníky a dospělými.

Odraz.

Moment překvapení.

Výborně kluci! Moc krásně jste tančili, dobře hráli a poslouchali hudbu a naše veselé a energické tóny nám v tom pomohly. Pokud se vám hudba, která dnes hrála, líbila a rádi byste se s ní znovu setkali, vezměte si jako vzpomínku na naše setkání veselou notu.

Tak a teď se rozloučíme...

Sbohem!

Povzbuzuje; klade otázky, které stimulují proces myšlení.

Odpovězte na položené otázky; vyjádřit své vlastní myšlenky a pocity; sdílet své dojmy.

Umět vyjádřit své myšlenky. Ukazuje emocionální potěšení.


Tanec „Milá mami“

Již několik let, poslední listopadovou neděli, Rusko slaví nádherný svátek - Den matek.

Den matek je svátek poměrně mladý. Nemá ještě zavedené tradice, v rodinném kruhu ho slaví málokdo. Doufáme ale, že časem význam tohoto dne vzroste, protože významem i obsahem je to svátek nejsvětější.

Píseň "O mámě"

Párový tanec „Naughty Autumn“

Nejkrásnější slovo na zemi je matka. Toto je první slovo, které člověk vysloví, a zní stejně něžně ve všech jazycích světa. Maminka má nejmilejší a nejjemnější ruce, dokážou všechno. Máma má nejvěrnější a nejcitlivější srdce.

Naše milé maminky, kluci se pro vás připravili malé překvapení. Maminky, podívejte se prosím na tyto portréty - děti vás malovaly s upřímnou láskou. V těchto portrétech se musíte poznat, mělo by vám to říct srdce vaší matky.

kde jsi? No, hádejte co, vezměte si tuhle židli!

Hra "Hádej portrét"

(na židlích určených pro maminky jsou předem připevněny jejich portréty nakreslené dětmi. Maminky hledají svůj portrét, když ho najdou, postaví se za odpovídající židli).

No, všechny portréty se našly, ale jak dobře maminky úkol splnily, určí děti. Kluci, přejděte k portrétu, který jste nakreslili.

- "Máma" je první slovo, které dítě řekne. Podívejte se, jak naše děti vyrostly a teprve nedávno byly miminky. Kolik nocí jste, maminky, strávily u postýlek, sotva jste slyšely dětský hlas, spěchaly jste k miminku. Byla to matka, která je zahřívala dechem a uspávala je svou písní. A samozřejmě pro vás nebude těžké rozpoznat hlas vašeho dítěte.

Další test, který vaše děti podstoupí, se nazývá"Máminy hádanky"

Matky se střídají v kladení hádanek.

1. Maminčiny uši jiskří a hrají barvami duhy.

Kapky a drobky šperků se stávají stříbrnými...

2. Být krásná matka, musíte si vzít řasenku a červenat se.

A musíte si namalovat rty perleťovou...

3. Nalije se do sklenic a zkumavek, vypadá to jako zakysaná smetana,

Všem maminkám chutná, je voňavý...

4. Rozčesej všechny střapaté vlasy, zapleť kudrlinky,

Dělat módní účes pomáhá nám...

5. Chtěli byste si tyto kuličky vyzkoušet na provázku?

Pro všechny vaše chutě v matčině krabičce...

6. Jeho okraj se nazývá pole, vrchol je zdoben květinami,

Pokrývka hlavy je záhadou, má ji naše matka...

děti - nejlaskavější věc pro matku. Šťastný je ten, kdo zná od dětství mateřská láska, náklonnost a péči.

Vždy chcete udělat něco dobrého a laskavého pro svou matku, i když v každodenním shonu to moc často nejde. A aby naše drahé maminky zůstaly stále mladé, rozpustilé a krásné.

Hra "Oblečená máma"

(Uprostřed sálu je stůl, na něm mašličky, kterých je o jeden méně než maminek účastníků. Je pozváno 5 maminek, pohybují se v kruhu při hudbě, když hudba ustane , musí si na hlavu nasadit mašličku Ten, kdo nestačí, odejde ze hry, dokud nezůstane jediná matka - vítězka).

Obvykle na dovolenou, kterou zařídí divadelní představení a naše setkání nebylo výjimkou. Zde jsou naši umělci, seznamte se s nimi!

Žádáme vás, abyste si vzali předměty, které vám pomohou proměnit se ve vašeho hrdinu.

(Rodiče a děti si obléknou kostýmy a posadí se na svá místa).

Dramatizace úryvku básně

S.Ya. Marshak "Příběh hloupé myši"

Hudba ruce: Tili-tili, trawl-wali, nic takového jste ještě neviděli.

Myška má narozeniny, stůl je plný vaření.

Hosté velmi rádi zpívali a tančili...

Ale... objevila se matka myš...

Maminka Myška: Je čas, aby všichni šli domů a spali!

(hosté odejdou, matka uloží myš do postele)

Hudba ruce: Myška v noci zpívala v díře

Maminka Myška: Spi Myško, drž hubu

Dám ti kůrku chleba a pahýl svíčky.

Hudba ruce: Myš jí odpoví.

Hudba ruce: Matka Myška běžela zavolat tetě ropuši jako chůvě.

Maminka Myška: Pojď k nám, teto ropuchu, houpej naše dítě!

Malé žáby: Ráno k snídani chytáme pakomáry mňam-mňam-mňam,

Chytáme pakomáry při závodech a koupeme se v rybníce.

"Tanec žab"

Ropucha: Teta ropucha vám pomůže a uloží dítě do postele.

Nebuď smutná, myško, miminko bude tvrdě spát.

(Ropucha se přiblíží k myši a houpe kolébkou)

Hudba ruce: Ropucha začala důležitě kvákat.

Ropucha: Kva-kva-kva, netřeba plakat!

Spi, Myško, do rána, dám ti komára.

(Ropucha podá Myšovi sklenici s komárem, on ji odstrčí)

Hudba ruce: Hloupý malá myš odpoví jí ospale.

Ropucha schová komára do kapsy, pokrčí rameny a odejde. Přiběhne maminka, zavrtí hlavou, položí myš)

Hudba ruce: A matka Myška se rozhodla, že by měla zavolat tetě Cat.

Maminka Myška: (zasněná) Kočičí píseň je něžná, ona láskyplně vrní.

(Zazní hudba, objeví se kočka).

Kočka: Zavážu ti oči kapesníky a dám ti zvoneček. A ty a ty(rozdává zvonečky dětem).

Abych tě našel ve tmě.

Utíkej, kam chceš, ale nenech se mnou chytit!

Mňau-mňau, Mur-mur, začínám hru.

Hraje se hra "Blind Man's Bluff".

(Kočka chytí mámu myš).

Kočka: (snímá obvaz) Kdo padl do spárů?

Není moje kotě s knírkem? Jak jsi skončil tady?

Možná se právě ztratila?

Maminka Myška: Pomozte mi, teto kočko, ukolébat mého malého syna ke spánku

Kočka: Mohu vám pomoci, zazpívám ukolébavku.(Kočka zpívá myši ukolébavku).

Kočka: Ach, moje malá šedá myško, mňau!

Proč nespíš, mňau!

Sbohem, sbohem, pevně zavřete oči...

Kočka: Mňau-mňau, pojď se mnou, drahé dítě!(Myška vstane, vezme Matku Myšku za ruku a vede ji doprostřed chodby).

Hudba ruce: Naše pohádka skončila, a kdo poslouchal, dobře!(Všichni tleskají. Hrdinové pohádky se ukloní, svléknou prvky kostýmu a zaujmou svá místa).

Světlana Ivanová

Technologická mapa hudební lekce

v souladu s federálním státním vzdělávacím standardem

Organizační informace.

Hudební lekce v přípravné škole ppe.

Téma: „Pohádka nám pomáhá žít“ nebo „Pomozte Delo Morozovi“

Vzdělávací instituce: MDOU č. 58 mateřská škola"Radost"

Popis lekce.

Typ lekce - tematická lekce s prvky logorytmiky a teatralizace.

Délka lekce - 30 minut

Cíl lekce: Rozvoj hudebních dovedností u starších předškoláků tvořivost, sociální a osobnostní kvality předškolních dětí dle

prostředky využití logorytmiky a divadelní hry.

I. Vzdělávací cíle:

Provádět kognitivní činnost, individuální možnosti dítě prostřednictvím praktických činností.

Vytvářejte mezi dětmi přátelské vztahy;

Rozšiřte si slovní zásobu emocí a nálad.

Prohloubit pochopení základních prostředků hudební expresivita: progresivní pohyb melodie nahoru a dolů, skoky v melodii, čistota intonace hudebních frází.

II. Vývojové úkoly:

Rozvíjet fonematické uvědomění;

Rozvíjet sluchovou pozornost;

Rozvíjet paměť a schopnost porozumět smyslu navržených úkolů.

Rozvíjet schopnosti vytrvalosti a spolupráce;

Rozvíjet schopnost koordinovat pohyby s řečí.

5. Vzdělávací oblast"Hudba".

Rozvíjejte dětskou řeč s pomocí artikulační gymnastika; schopnost korelovat pohyb s textem v řečových a hudebních hrách;

Rozvíjet hudební myšlení a paměť dítěte;

Rozvíjet pěvecké dovednosti.

III. Vzdělávací úkoly:

Vychovat pozitivní emoce při provádění hudebně-rytmických pohybů;

Pěstovat pocity empatie pro hudební obrazy, nálady, pocity;

Pěstovat estetické cítění při vnímání vážné hudby.

Rozvíjet přátelský přístup k ostatním, zdvořilost, vnímavost;

Plánované výsledky.

Znalosti, schopnosti, dovednosti a vlastnosti, které si děti během hodiny upevní

Děti rozvíjejí zájem o hudbu hranou ve třídě ao navrhované druhy hudebních a tvůrčích činností;

Děti mají živější ztělesnění hudební obrazy při tvorbě divadelních a hudebně-plastických skladeb;

Děti dbají na čistší intonaci melodie.

Děti se díky využití divadelních prvků zdokonalují ve spolupráci s učitelem.

Povzbuzení k vcítění se do pocitů druhých lidí.

Zájem o tuto vzdělávací aktivitu,

Děti mají pozitivní sebehodnocení svých hudebních a tvůrčích schopností.

Rozšíření obzorů předškoláků;

Formování schopnosti vyvozovat závěry jako výsledek týmové práce;

Schopnost aplikovat pravidla a dodržovat pokyny.

Schopnost orientovat se v mezilidských vztazích;

Rozvíjí se schopnost sebekontroly;

Schopnost přijmout vzdělávací nebo tvůrčí výzvu;

Buďte si vědomi a řiďte své emoce;

Umět se držet úkolu po celou dobu trvání úkolu;

Naslouchat a rozumět řeči druhých;

Zvládnutí určitých prostředků verbální i neverbální komunikace.

Rozvíjet schopnost spolupráce s vrstevníky v pohybech;

Didaktická struktura vyučovací hodiny.

Lekce s frontální hudební tématikou přípravná skupina„Pomozte Santa Clausovi“ v délce 30 minut.

Typ lekce dle obsahu: upevňování a tvořivá aplikace vědomostí, dovedností a schopností prostřednictvím zavádění divadelních prvků.

I. ORGANIZAČNÍ MOMENT.

Hudební pozdrav.

M.R.: Ahoj lidi!

Děti: Ahoj!

M. R.: Jak je krásně ve vašem sále, kluci! Velmi rád vás navštěvuji. Dnes si s vámi budeme hodně hrát! Hrajete si rádi?

Děti: odpovědi dětí.

M.R.: Kluci! Připravte si dlaně, zdravím vás! ?

POZDRAVNÁ HRA „AHOJ PŘÁTEL“

M.R.: Ahoj, kamaráde!

Můj drahý příteli!

Brzy vstaneme

Postavíme se do kruhu.

(Hudební ředitel a děti stojí v kruhu)

II. ZAČÁTEK TŘÍDY.

M.R.: Tak, lidi, pojďme vás poznat?

Jmenuji se Světlana Alexandrovna! A když jsem byl malý, jak jsem se jmenoval? Sveto, jak laskavý, jak se mají kluci? Svetochka (tleskávejte na jméno tleskáním rukama a koleny)

jak se jmenuješ? Pojďme všichni společně tleskat a vyslovovat vaše jména.

LOGORHYTMICKÁ GYMNASTIKA „POZNÁVEJTE“

III. PRŮBĚH TŘÍDY.

M.R.: Teď se všichni známe. Chlapi! Hrajete si rádi? A já to miluju!

Pojďme se nyní projít roztroušeně po chodbě, a když uslyšíte frázi „Najdu si přítele“, natáhněte ruce ke soudruhovi, který stojí vedle vás.

KOMUNIKAČNÍ HRA „HLEDÁM KAMARÁDA PRO SEBE“

Raz-dva, raz-dva.

Hra začíná.

Chodím po pokoji, hledám kamaráda (děti se toulají)

Hledám přítele, najdu si přítele (najdou pár).

Hudební a rytmické pohyby.

M.R.: Každý si našel kamaráda, teď myslíme PŘÁTELÉ! A budeme spolu tančit. (Hudební režisér mluví a ukazuje dětem pohyby)

„VALČÍK PŘÁTEL“ (A. I. Burenina)

Tancuj se mnou, toč se tiše (mívají rukama, krčí se).

Jemně se na mě usměj a zastav se (otočí se a zastaví se na svých místech)

A objímali se (objímali)

Krok vzad (všichni s pravou nohou udělají krok vzad, od sebe).

Vykročte vpřed (vraťte se na své místo).

tlesk, tlesk (2 tlesky)

Změněno. (děti se stěhují do té, kterou vidí jejich oči, tedy partnera naproti).

(na žádost dětí několikrát opakováno)

VOLAT NA SKYPE:

M.R.: Kluci, slyšte, někdo nám volá! Zajímalo by mě, kdo to je? Pojďme si odpovědět.

NA OBRAZOVCE DĚDEČEK CLAUS (poplašeně).

DM. : Ahoj kluci!

PAN. : Dobrý den, dědečku Froste! co se stalo? Máš takové starosti!

D.M. Vím, že jsi mi poslal dopisy se svými kresbami?

M.R.: Kluci! Nakreslili jste svá přání pro dědečka Frosta? Byly zaslány poštou?

Děti: odpovědi dětí

DM: Volali mi z pošty a říkali, že se pohřešují! Chlapi! Pomoc! Najděte tato písmena!

PAN. : Kluci! Pomůžeme Santa Clausovi?

Děti: odpovědi dětí

PAN. : Mám kouzelný zvoneček, který nám určitě pomůže při hledání vašich kreseb. Tento zvon má svůj malý příběh, který mi pomůže vyprávět jedna věc úžasná práce„Valčíkový vtip“, který napsal ruský skladatel Dmitrij Šostakovič. Navrhuji si to teď poslechnout a přemýšlet – jaká je povaha této práce? Jak se z toho cítíte?

(Hudební ředitel vyzve děti, aby se posadily na židle)

POSLECH HUDBY

POSLECH 1 D. Šostakovič „Waltz Joke“

PAN. : Kluci! Líbil se vám tento kousek?

A jaká je povaha tohoto valčíkového vtipu. Jakou náladu jsi měl, když jsi poslouchal tenhle kousek?

Děti: odpovědi dětí.

PAN. :A teď vás zvu k poslechu pohádky.

Pohádka "Dva zvony"

(hudební režisér mluví a ukazuje)

Byly jednou dva zvony - velký a malý. Jednoho dne se zvoneček probudil, viděl, že venku je slunečné počasí, a rozhodl se pozvat svého kamaráda na procházku. Vytočil číslo a zavolal mu dál mobilní telefon. A velký zvon ještě spal, a když slyšel zvonění, pomyslel si: "Kdo je tam, no, kdo je tam?" - Rozhodl jsem se ještě nevstávat. Malý zvonek zazvonil znovu - žádná odpověď, protože velký zvonek stále přemýšlel a ležel v posteli: "Kdo je tam, kdo je tam?"

Když ale volal potřetí a neslyšel odpověď, zasáhl děda Metallofon. Bydlel vedle velkého zvonu, a tak přišel a dal si hůlku přímo pod ucho: „zip!“, pak znovu a znovu. A teprve když hrál počtvrté, probudil se velký zvonek a odpověděl příteli: "Už jsem na cestě!"

PAN. : Kluci! Zkusme si k tomuto dílu zahrát tuto pohádku

na imaginární nástroje. Zazvoníte na malý imaginární zvoneček a řeknete: „Dili-dili-dili-dili-don! (demonstrace)

A budu hrát na velký zvon a metalofon.

LISTENING 2 D. Šostakovič „Waltz Joke“

(Děti si hrají a vyslovují, mění náladu hrdinů pohádky)

PAN. : Kluci! Postavme se poblíž židlí a vezměme si

zvony a budeme vyprávět skutečnou pohádku.

PAN. : Kluci! Vytvořili jsme skutečné hudební představení.

(v tuto chvíli se GONZIK odplazí a špehuje, co se děje)

PAN. : Ach lidi! Podívejte! kdo to je? (upozorňuje chlapy na mimozemské stvoření)

Ahoj lidi! Jsem Gonzik ze vzdálené planety! Vy jste takoví zajímavá pohádkařekl! Já a moji přátelé jsme si to opravdu užili!

M.R.: Gonziku! A my chceme pomáhat Santa Clausovi!

Gonziki: Kdo je Santa Claus?

M.R.: Kluci, řekněte Gonzikovi - Kdo je Santa Claus?

Děti: Odpovědi dětí.

Gonziki: Jak mu pomáháš?

Děti: odpovědi dětí.

M.R.: Milý Gonziku! A také v novoroční svátky Děti a já zpíváme písničky o Ježíškovi. Opravdu, chlapi?

Děti: odpovědi dětí.

M.R.: Gonziku, tuhle písničku se můžeš naučit s klukama!

Jmenuje se „Father Frost“ (texty a hudba V.V. Skurlatova)

(Hudební režisér předvádí celou píseň)

M.R.: Kluci! Jaká je povaha písně? O čem píseň je?

Gonzik: Velmi krásná píseň! líbí se mi!

M.R.: Gonziku, pojďme hrát hru „Echo“, já zazpívám melodii té fráze a ty a kluci to zopakujete jako ozvěnu!

Gonzik: Echo... skvělé... pojďme si hrát, kluci?

Děti: odpovědi dětí.

ZPÍVÁNÍ ARTIKULAČNÍCH CVIČENÍ „OZVĚNA“

Učení písně.

M.R.: Gonziku, kde jsou tví přátelé?

(zní vesmírná hudba létajícího talíře)

Gonzik: Ano, tady jsou!

(hudební režisér sníží kosmická loď, kde jsou gonziky a obálka s dětskými kresbami, hudební režisér rozdává dětem gonziky z „Létajícího talíře“, děti si gonziky oblékají. ukazováček pravá ruka)

M.R.: Počkej, Gonziku! Ukaž mi, co je v této obálce? Nejsou to vaše kresby, chlapi?

(hudební ředitel vyjme dětské kresby a pojmenuje děti, jejichž kresby mají)

Děti: odpovědi dětí.

Gonziki: Kluci! Odpusťte nám prosím! Vzali jsme vaše kresby. Vaše kresby se nám moc líbily. Jsme takoví krásné kresby nikdy neviděl! A o této nádherné dovolené jsme nevěděli vůbec nic nový rok! Gonziki, požádej chlapy o odpuštění?

(děti vedou dialog s Gonziky)

M.R.: Odpustíme našim novým přátelům, kluci?

Děti: odpovědi dětí

M.R.: Kluci! Navrhuji, abyste si nyní zahráli s našimi přáteli.

Popadněte své nové přátele a vylezte na podložku.

PRSTOVÁ GYMNASTIKA „Gonzik nás přišel navštívit“ (autorská metoda M. I. Rodina)

Aby se Gonzik stal přáteli (položte Gonzika na levou pěst)

Je potřeba ho to naučit!

Pokud Gonzik řekne (otočte ukazováčkem)

Pohne hlavou

Pokud poslouchá, mlčí.

Prst stojí rovně.

Tleská rukama (tleská palcem, prostředníkem)

Dupe nohama (dupe prstenem a malíčky)

Postavte se na rameno

Gonziku, hraj s námi.

Gonzik nás přišel navštívit

Našel si přítele.

Běhal sem a tam.

Vesele řekl: HURÁ!

M.R.: A teď, kluci! Pojďme změnit gonzik na levý ukazováček,

To je smutné Gonziku!

(opakujeme prstová gymnastika se smutnou intonací)

M.R.: Ale proč bychom měli být smutní?

Je snazší žít radostně!

Gonzika vrátíme na ukazováček pravé ruky.

Gonzik nás přišel navštívit

Našel si přítele.

Běhal sem a tam.

Radostně řekl: HURÁ!

(Děti opakují po hudebním režisérovi s veselou intonací)

Gonzik: Moc se nám to líbilo! A také chci nakreslit dopis Ježíškovi? Moji přátelé Gonziki, chcete nakreslit obrázky a poslat je Ježíškovi?

Děti: Gonzikovovy odpovědi.

M.R.: Kluci! A rád jsem vás navštěvoval, navazoval nové přátele a naše zajímavý příběh(zazvoní na zvonek) a zvonek pomohl nám a Ježíškovi! Co se vám líbilo na naší hudební hodině?

Děti: odpovědi dětí.

M.R.: Děti stojí v kruhu

Jsi můj přítel a já jsem tvůj přítel.

Jsou všichni v této místnosti přátelé?

Ty a my a ty a já.

(hudební ředitel recituje frázi s dětmi)

Taneční skladba „V tomto sále jsou všichni přátelé“ (autor N. Shut)

M.R.: Jste skvělí přátelé, kteří jsou vždy připraveni pomoci! A teď půjdete vy se svým Gonziki do skupiny a pomůžete jim nakreslit obrázky dědečka Frosta! A já se s vámi loučím!

Sbohem děti!

Děti: odpovědi dětí.

(děti nechávají hudební místnost hudbě)

Reflexně-hodnotící fáze.

Společné shrnutí, hodnocení aktivit dětí.

Při práci s dětmi si hrajte a praktické metody v kombinaci s verbálními. Byly použity specifické metody hudební výchova: modelování výtvarného a tvůrčího procesu, aktivizace kreativní projevy dítě, plastická intonace. Pro snížení únavy dětí bylo myšleno střídání druhů hudebních aktivit.

Výsledkem společného jednání hudebního ředitele

a předškoláků byly vytvořeny předpoklady pro různé klíčové

kompetence:

Edukační a kognitivní – zvládnutí metod jednání v nestandardní situaci;

Komunikativní – rozvíjení schopností sebeovládání a spolupráce, podpora sociálních kontaktů;

Předmětová – motivační a tvůrčí činnost zaměřená na dosahování tvůrčích výsledků v jednom nebo více druzích činnosti.

Další informace.

Použitý vzdělávací technologie, metod a technik.

Metoda pro modelování uměleckého a tvůrčího procesu.

Metoda plastické intonace.

Prvky logopedických rytmů.