طرح درس برای هنر - درس. پرندگان چه فوایدی برای مردم دارند؟ به نظر شما پیتر کلاس چه جور آدمی بود؟

سرگازینا بیبیگول ژوسوپونا
موسسه آموزشی: KSU "PDTSSO" از آکیمات منطقه پتروپاولوفسک قزاقستان شمالی
شرح مختصر شغل:نقاشی را به کودکان آموزش دهید به روش های غیر متعارف، یاد بگیرید که تصویر را با جزئیات تکمیل کنید (نقاشی با روش چاپ، نقاشی با انگشت). تقویت توانایی کودکان در خواندن شعر با استفاده از نمودار مرجع. برای پرورش احساسات زیبایی شناختی و اخلاقی، میل به همدردی، همدلی و کمک

تکایوا ویکتوریا یوریونا
موسسه آموزشی:مهد کودک "نور بوبک"
شرح مختصر شغل:برای القای علاقه پایدار به هنرهای زیبای مردم قزاقستان در هنگام بررسی وسایل خانه در کودکان. توانایی ساخت یک الگو را با چیدمان عناصر آن با یک ریتم خاص روی یک مستطیل توسعه دهید.

مالولتوا ویکتوریا الکساندرونا
موسسه آموزشی: GBPOU RO "ShPK"
شرح مختصر شغل:تصویری را که در تصویر است نام ببرید، یک تصویر کوتاه با کمک یک بزرگسال بنویسید داستان توصیفییک ایده کلی از پرندگان ( ظاهر، زیستگاه و غیره)، نگرش مراقبتی نسبت به پرندگان را پرورش دهید و عشق کودکان به سرزمین مادری خود را پرورش دهید.

کوشکینا تاتیانا ولادیمیروا
موسسه آموزشی: MCOU "مدرسه شبانه روزی N 4"
شرح مختصر شغل:من و بچه ها در کارمان فصل ها را به یاد می آوریم و مفهوم زمستان را تقویت می کنیم. چه در زمستان است برف می بارد، زمین را می پوشاند که برف سفید است (رفع مفهوم - سفیدرنگ) در زمستان جشن می گیریم سال نوو با بابا نوئل آشنا شوید ما یاد می گیریم که چگونه برنامه های جنگلی زمستانی بسازیم.

کریلوسوا اولگا آناتولیونا
موسسه آموزشی: MADO "مرکز رشد کودک - مهد کودک № 266"
شرح مختصر شغل:این عمل تولید صنایع دستی پاییزی، با هدف توسعه مهارت های حرکتی ظریف، تقویت مهارت کار با غلات و پلاستیکین. تحکیم ویژگی های مشخصهو نشانه های پاییز

Mezhina Nelly Dmitrievna
موسسه آموزشی:چرخ دنده MBDOU نوع ترکیبی SP d/s شماره 148
شرح مختصر شغل:در زمینه یک درس یکپارچه در مورد توسعه گفتار و نقاشی، مهارت های استفاده آگاهانه از کلمات مطابق با معنای بیانیه تقویت می شود. مهارت های حرکتی کودکان مرحله اولیهطراحی از طرح کلیبه بتن ریزی آن از طریق جزئیات مهم، نمایش مشخصات اصلی پرنده.

یک طرح کلی درس به خوبی نوشته شده به عنوان یک برنامه مرجع برای درس به معلم خدمت می کند و همچنین سندی است که هنگام تأیید معلمان هنر استفاده می شود. بنابراین، می توان گفت که طرح درس نقش مهمی در روند ایجاد یک فرآیند آموزش هنر شایسته و موثر در مدارس روسیه دارد.

با توجه به الزامات جدید استانداردهای آموزشی دولتی نسل جدید (FSES)، طرح کلی یک درس هنر باید شرایط زیر را برآورده کند: اهداف، اهداف و روش های برگزاری درس باید مطابقت داشته باشد. گروه سنیدانش آموزان، اهداف و مقاصد درس باید به وضوح تدوین شوند، دوره درس باید به انجام وظایف محول شده و دستیابی به اهداف کمک کند.

اصلی عناصر تشکیل دهندهنکات درسی در مورد هنرهای زیبا عبارتند از: موضوع، اهداف، اهداف، نوع، شکل ارائه، ترتیب مراحل، مواد آموزشیو پشتیبانی فنی

در پورتال آموزشی و روش شناختی Conspectek می توانید یادداشت های دروس هنرهای زیبا را به صورت رایگان دانلود کنید

معلمان می توانند طرح های درسی را در مورد موضوعات مختلف در منبع اینترنتی ما ارسال کنند و گواهی های شخصی انتشار مطالب اصلی را دریافت کنند. با ارسال آثار خود، به سایر معلمان هنر اجازه می دهید از تجربیات شما بیاموزند و به پیشرفت همکاران خود کمک کنند. تمام آثار دارای حق چاپ در مورد هنرهای زیبا در پورتال ما را می توان به صورت کاملا رایگان برای اهداف بازبینی دانلود کرد.

علاوه بر یادداشت هایی در مورد هنرهای زیبا در وب سایت ما، پیشرفت هایی در فرهنگ شیمی مسکو، روسی، ریاضیات و همه موضوعات دیگر از برنامه درسیمدارس روسی

طرح - خلاصه درس

در هنرهای زیبا

معلم در MBU DO "DSHI"

روستای وستوک، منطقه کراسنوآرمیسکی

منطقه پریمورسکی

گوردیوا

آنجلیکا ولادیمیروا.

تاریخ___ 1395/01/18.____

نوع شغل نقاشی از زندگی در کلاس سوم.

موضوع درس کشیدن وسایل منزل (گلدان) از زندگی فرم ترکیبی.

هدف درس توسعه تفکر فضاییو تخیل فیگوراتیو تقویت مهارت تحلیل ویژگی های طراحیساختار شکل اجسام و تصاویر آنها در یک هواپیما. توسعه بیشترمهارت های نقاشی زندگی

تجهیزات درسی

الف)برای معلم تولید در مقیاس کامل. کمک های بصری در فرم مطالب آموزشی، توالی ساخت تصویر را نشان می دهد. تخته، گچ.

ب) برای دانش آموزان سه پایه، کاغذ A-3، مداد، پاک کن

تزیین تخته سیاه

طرح توالی ساخت تصویر.

طرح درس

    بخش سازمانی - 2-3 دقیقه

    ارتباط دانش جدید -08-10 دقیقه

    کار عملی برای دانش آموزان - 20-27 دقیقه

    پیام تکلیف -2-3 دقیقه

پیشرفت درس

    نظم و انضباط مناسب را در کلاس برقرار کنید. کسانی را که غایب هستند علامت بزنید. اهداف و مقاصد تکلیف جدید را به اشتراک بگذارید.

    ارائه مطالب آموزشی.

ابتدا توجه دانش آموزان را به ماهیت و ویژگی های ساختاری شکل گلدان جلب کنید.

به دانش آموزان کمک کنید تا فرم را از طریق سؤالات اصلی تجزیه و تحلیل کنند.

شکل گلدان ما شامل تعدادی فرم ساده است که از نظر ساختاری به هم مرتبط هستند. گردن گلدان به چه شکلی است؟ شکل حجم اصلی گلدان را تعیین کنید. شکل گلدان چگونه است؟

سپس توالی روش شناختی کار بر روی نقشه، نحوه صحیح قرار دادن و ترتیب نقشه و نحوه شروع ساخت را توضیح دهید. از دانش‌آموزان سؤال می‌کنم: چگونه باید یک ورق کاغذ را بچینید - عمودی یا افقی؟ چرا باید آن را به صورت عمودی و نه افقی قرار دهید؟

من ماهیت کلی شکل و نسبت های اساسی - نسبت ارتفاع به عرض را توضیح می دهم. برای جلوگیری از کج شدن تصویر گلدان از خطوط کمکی استفاده می کنیم. ابتدا یک خط عمودی محوری رسم می شود که به درست تصویر کردن سمت راست و کمک می کند سمت چپگلدان ها اجازه دهید به شما یادآوری کنم که خط مرکزی در طراحی چیست و چگونه از آن هنگام ساخت یک تصویر استفاده کنید. برای اینکه گردن و ساق گلدان به درستی به صورت عمودی قرار گیرند، لازم است دو خط مستقیم کمکی دیگر - از گردن گلدان به پایین تا ساق پا بکشید.

سپس اساس سازنده شکل گلدان را ترسیم می کنیم و صحت تصویر را بررسی می کنیم. لازم است تعیین شود که خط افق در کجا قرار دارد و تصویر پرسپکتیو صفحات افقی روشن شود. صفحه ته گلدان نسبت به پایه بدنه گردتر است و دایره قاعده گردن گلدان به صورت یک خط مستقیم قابل مشاهده خواهد بود.

ساخت تصویر باید با لمس ملایم کاغذ با مداد شروع شود. همه خطوط کمکیباید در آینده پاک شود

وقتی طراحی گلدان تمام شد، باید مرزهای کیاروسکورو را مشخص کنید و سایه را روی گلدان و پشت آن کمی سایه بزنید.

دانش آموزان دست به کار می شوند.

    کار مستقلدانش آموزان

در حالی که دانش آموزان در حال نقاشی هستند، باید در کلاس بچرخند و نظرات لازم را در مورد کارهای فردی بیان کنند. اگر انجام دهند اشتباهات معمولیبرای اکثر دانش آموزان، قطع درس و ارائه توضیحات تکمیلی ضروری است. روی قوانین ساخت دایره در پرسپکتیو تمرکز کنید، با نقاشی توضیح دهید.

    جمع بندی.

کار خوب و بد را انتخاب می کنم، برای بچه ها توضیح می دهم که در هر یک از نقاشی ها چه چیزی درست است و چه چیزی اشتباه است.

    اتمام درس و تکلیف.

در پایان درس به دانش آموزان اطلاع می دهم که این کار را در ساعت ادامه خواهیم داد درس بعدی. برای اینکه راحت‌تر از عهده کار برآیند، پیشنهاد می‌کنم یک نقاشی تونال از شی را در خانه انجام دهید وسایل منزلبه شکل مشابه (قوری چینی، گلدان گل) هنگام دادن تکالیف، نحوه اجرای کار را روی تخته سیاه نشان می دهم، یادآوری می کنم که چگونه با استفاده از تن، حجم یک فرم را آشکار کنید. پس از اتمام درس، دانش آموزان کلاس را مرتب می کنند.

فهرست ادبیات استفاده شده

1. Antsiferov L.G., Antsiferova T.N. کیسلیاکوفسکایا. طراحی. نمونه برنامهبرای DHS خوبهشعبه های مدرسه هنر کودک. م.، 2003.

2. Baryshnikov A.P. دیدگاه – م.، 1955

3. Beschastnov N.P. گرافیک طبیعت بی جان، مرکز انتشارات بشردوستانه "ولادوس"، 2008.

شکل 1،2،3،4

روش شناسی درس

روش شناسی درس بسته به اهداف و موضوعات ذکر شده در برنامه انجام می شود و بر اساس توسعه مفاد موضوعی است، مانند:

تثلیث وظایف

هر درس شامل وظایف آموزشی، آموزشی و خلاق است.

مفاهیم اساسی

آنها شامل آنچه که درک مطالب جدید بر اساس آن استوار است. همه چیزهایی که بچه ها مشاهده کردند، خواندند، از معلم، از والدینشان شنیدند، از یکدیگر یاد گرفتند و در تلویزیون دیدند.

مفاهیم اساسی

اینها مفاهیمی هستند که بر اساس آنها شکل می گیرد این درساشکال و روش های مختلف معلم مفاهیم اساسی را به صورت آماده ارائه نمی کند، اما کودکان را به تدریج به آنها هدایت می کند، از جمله آنها را در یک مکالمه فعال، کار با مطالب گویا. از جمله موسیقی و مطالب ادبیبه کودکان این فرصت را بدهید که مفاهیم اساسی را به صورت مجازی تر، در سطح احساسی درک کنند.

برنامه ریزی زمان در کلاس

توزیع زمان در یک درس به اهداف و محتوای آن بستگی دارد. معلم تصمیم می گیرد که چقدر زمان صرف مکالمات و کارهای عملی کند. اگر درس مکالمه باشد، زمان درس به شرح زیر توزیع می شود:

ارائه مطالب جدید - 25-30 دقیقه.

کار مستقل دانش آموزان - 10-15 دقیقه.

اگر درس عملی باشد، 10-15 دقیقه برای مکالمه و 25-30 دقیقه برای فعالیت های عملی اختصاص داده می شود.

فعالیت معلم در درس

درس ها هنرهای زیبانیاز به کار فعال مداوم از معلم: در طول مکالمه، نمایش آثار هنری، کار مستقل دانش آموزان، تجزیه و تحلیل آثار کودکان، در کل درس. شکل گیری فعالیت خلاق دانش آموزان به فعالیت معلم بستگی دارد.

جنبه روانشناختی درس

رشد توجه، تفکر، گفتار، تخیل دانش آموزان، خلاقیت.

جنبه احساسی درس

توسعه توانایی شادی، خندیدن، غمگین بودن، نگرانی، همدلی، توسعه حسن نیت در قضاوت های ارزشی.

Xدرس od

این درس شامل مکالمه با کودکان که همیشه ماهیتی مشکل دارد، کار با کتاب درسی، بازی های آموزشی و آموزشی، کار عملی و ارزشیابی آن است. درس بنا به صلاحدید معلم بر اساس توانایی‌های خلاقانه، تجربه، استفاده از فرم‌های غیر سنتی و انواع ابزارهای آموزشی در هنگام توسعه نمایشنامه درس ساخته می‌شود.

فیلم اسلاید

استفاده از اسلایدها با آثار هنری و موسیقی در درس را می توان در یک فیلم اسلاید ترکیب کرد - منتخبی از 10-12 اثر در یک موضوع، که هماهنگ با حال و هوای افراد است. قطعه موسیقی. فیلم اسلاید بدون توضیح معلم برای کودکان نمایش داده می شود. در طول نمایش آن، معلم می تواند تصویر را متمرکز کند یا آن را تار کند، از یک فیلتر رنگی برای بهبود استفاده کند تاثیر عاطفیفریم های فردی توصیه می شود علاوه بر کل تصویر، تکه هایی از کار نیز داشته باشید تا بتوانید جزئیات را بررسی کنید و به نکته اصلی توجه کنید.

برای اینکه بچه ها بتوانند بلافاصله بعد از تماشای یک فیلم اسلاید به کار عملی بپردازند، باید اسلایدهای انتخابی را طوری جمع آوری کرد که ابتدا آثار پیچیده ای را که می تواند احساسات را برانگیزد، مرور کنند، سپس اسلایدهایی را با تکه تکه ها انجام دهند و در پایان نیاز داشته باشند. نمایش آثاری که از نظر ترکیب ساده و نزدیک به موضوع درس هستند تا کودکان این تصور را داشته باشند که آنها نیز می توانند این نوع کارها را انجام دهند.

کار با کتاب درسی

برای اولین بار برای دروس هنرهای زیبا طبق برنامه یمنسکی برای دبستانکتاب های درسی طراحی شده برای هر دانش آموز منتشر شده است. ساختار آنها به گونه ای است که هر فصل با برنامه یک فصل تحصیلی مطابقت دارد و هر بخش دارای متن و مطالب تصویری متناسب با سن برای درس است. کتاب درسی با بازتولید نقاشی ها به شکلی غنی به تصویر کشیده شده است هنرمندان برجستهو نقاشی های کودکان برای بررسی دقیق، غوطه ور کردن کودک در دنیای هنر، منعکس کننده جنبه زیبایی شناختی زندگی است. کارهای عملی امکانات را گسترش می دهند خلاقیت کودکان، برای کار مستقل در کلاس و خانه دلیل بیاورید.

تحت هیچ شرایطی کتاب درسی جای معلم را در کلاس درس نگیرد! این فقط یک کمک در کار است و می تواند به صلاحدید معلم در طول مکالمه، توضیح یک موضوع یا وظیفه عملی.

کار عملی دانش آموزان

کار عملی کودکان مربوط به یک کار و تکلیف خاص است که باید در کلاس انجام شود. اینها می توانند تمرین ها، طرح ها، طرح ها و کار طولانی مدت با مواد باشند. نقاشی، گرافیک، مدل سازی، مجسمه سازی کاغذی این فرصت را به شما می دهد که دست خود را در آن امتحان کنید انواع مختلفهنر، بر تکنیک های اولیه کار مسلط شوید، توانایی ها و توانایی های خود را شناسایی کنید.

کار جمعی و گروهی

این روش برخاسته از تمرین کار بود، زمانی که نه تنها لازم بود فعالیت های کودکان را تشدید کنیم، بلکه به آنها آموزش دهیم که کار شخص دیگری را ببینند، تا بتوانند پیدا کنند. زبان مشترک. بنابراین ، از ساده ترین چیز - کار با هم روی یک ورق کاغذ - روشی برای انجام کار گروهی پدید آمد. در ابتدا، هر کودک فقط روی نیمی از برگه خود نقاشی می کرد. بلافاصله مشخص شد که هیچ وحدتی در تصویر وجود ندارد. باید به او یاد داد که کار دیگران را ببیند، بخشی از کار خود را تابع کار دوستش کند.

برخی از کارها مانند طراحی، کارهای پایانی به مدت یک ربع به صورت تابلو، عموماً به تنهایی غیرممکن است، به عنوان مثال، "دو ناوگان"، "هماهنگی مسکن با طبیعت"، "تصویر هنری یک شهر قرون وسطایی"، و غیره چنین کارهایی نیاز به کار مشترک همه استادان (تصاویر، تزئینات، ساختمان) دارد. این یک کار فردی-جمعی است، زمانی که کودکان یک قسمت (ساخت، طرح) را به صورت جداگانه انجام می دهند و سپس پانل ها و مدل های بزرگ از آنها مونتاژ می شوند (روی آن چسبانده می شود. برگ بزرگبا کم برداشت و غیره).

نوع دیگری از کار گروهی و جمعی وجود دارد که یک گروه از بچه ها به یکباره یک کار را انجام می دهند کار عالی(پانل های تزئینی، مناظر برای اجرا). این سخت ترین نوع فعالیت است. در اینجا شما باید بتوانید کار نه تنها همسایه خود، بلکه کل گروه را ببینید، کار خود را با دیگران هماهنگ کنید و یک راه حل ترکیبی واحد برای طرح جمعی پیدا کنید. بچه ها اسیر چنین کارهایی می شوند، احساساتشان در هم می آمیزد، هیجان کار همه را مجذوب خود می کند. اینجا بازی، خلاقیت و کار وجود دارد - همه به یکباره. اینگونه است که به تدریج احساس جمع گرایی شکل می گیرد، مسئولیت نه تنها در قبال حوزه کاری خود، بلکه در قبال کار مشترک نیز - یک کیفیت لازم برای یک فرد در زندگی بعدی.

ارزیابی فعالیت های کودکان پاسخ های کلامی

هنگام ارزیابی پاسخ های شفاهی، موارد زیر در نظر گرفته می شود:

- مشارکت فعال در گفتگو؛

- توانایی یافتن کلمه مناسب و گویا؛

- توانایی بیان قضاوت؛

- توانایی نتیجه گیری؛

- استفاده از مشاهدات خانگی در مکالمه

ارزیابی کار عملی

تمرینات اجباری نیازی به ارزیابی برخی از تمرینات، طرح ها، طرح هایی که به روش اصلی انجام می شوند، ندارند ارزش هنری، ارزیابی می شوند. کار عملی بیشتر نمای نزدیکبر اساس چندین شاخص ارزیابی می شود:

الف) رعایت وظایف، کامل بودن، دقت؛

ب) ویژگی های بیانی گرافیکی، راه حل ترکیبی، راه حل تصویری (دو درجه بندی می توان ارائه داد).

خلاقیت کودکان باید تشویق شود و در صورت شکست باید به آنها کمک کرد یا فرصت انجام کارهای دیگر را به آنها داد. برخی از کارهای ناموفق ممکن است اصلا ارزیابی نشوند. نمره بد در هنر تنها منجر به رد شغل می شود. از بهترین آثارکودکان می توانند نمایشگاهی ترتیب دهند. برخی از آثار (بیانی ترین) را می توان به عنوان استفاده کرد مطالب آموزشی. مدرسه هنرمندان تربیت نمی کند. گنجاندن در فرآیند خلاقو نه محصولی از آن و با این حال کیفیت کار کودکان می تواند نشانگر کار معلم باشد.

سخت کوشی به طور جداگانه ارزیابی می شود - این یک نگرش وظیفه شناسانه به تکالیف است، حفظ نظم در محل کار، زیبایی شناسی کار، نگرش دقیق و اقتصادی به مواد و ابزار هنری، انجام تکالیف فردی (در وظیفه، کار دستیار آزمایشگاه، نقش از هنرمند اصلی و غیره).

تکلیف خانه

اینها وظایفی برای جستجوی مطالب و مشاهدات خانگی هستند. آنها را می توان در هر زمانی در طول درس، به طور خلاصه روی تخته و در دفترچه یادداشت کرد. بچه ها تمام کارهای عملی را در کلاس انجام می دهند. در خانه می توانند هر طور که می خواهند کارهای خلاقانه انجام دهند. این با حضور بسیار تسهیل می شود کتاب کار– پیوست های کتاب درسی

روش های درسی

    کلامی:

حرف معلم؛ گفتگو، مقایسه؛ بازی های تجاری، ایجاد موقعیت های همسان سازی از طریق اعمال و حالات چهره.

    بصری:

مشاهده جمعی، بحث در مورد آثار هنری، طرح ها پس از مشاهده؛ نمایش چند متغیره آثار با مضامین یکسان توسط نویسندگان مختلف؛ جستجوی مستقلو مشاهده آثار هنری؛ استفاده از مشاهدات خانگی

    یکپارچه:

ترکیب ادراک با موسیقی و کلمات هنری; استفاده از مواد صوتی، فیلم، عکاسی.

    عملی:

نشان دادن نحوه کار به عنوان معلم؛ کار فردیدانش آموزان: تمرین ها، طرح ها، طرح ها، جستجوهای ترکیبی، کار طولانی مدت. کار پیشانی معلم: تعیین وظایف، آموزش، آشنایی با مطالب. کار گروهی 2-4 نفر با انتخاب رهبر؛ کار جمعی توسط کل کلاس یا بخشی از آن با انتخاب هنرمند اصلی.

    خلاقیت:

تحقیق، جستجو، کار خلاقانه.

6. کنترل مستقیم و غیر مستقیم ادراک هنر و کار عملی. تشکیل قضاوت های ارزشی، ارزیابی کار خود، توانایی تجزیه و تحلیل آن، حسن نیت در ارزیابی کار دیگران، توانایی یافتن نتایج مثبت.

گسترش فعالیت ها در دروس

1. مکالمه فعال در حین درک هنر و تسلط بر مطالب جدید.

2. کار با کتاب درسی.

3. طرح های گرافیکی و تصویری، مدل سازی، مدل سازی از زندگی، از برداشت های مستقیم پس از مشاهده، از حافظه، از تخیل.

4. جستجوهای ترکیبی، طرح ها، طرح ها: تصاویر، داستان ها در نقاشی ها، ترکیب بندی های موضوعی، ترکیب های موضوعی.

5. گروه و کار جمعی: طراحی، ساخت تابلوهای تصویری و گرافیکی.

6. طراحی از کاغذ و مقوا، کار با مواد طبیعی.

7. تسلط بر تکنیک های نقاشی - آبرنگ، گواش، مداد شمعی; گرافیک - زغال چوب، مداد، جوهر، حکاکی، یکنواخت؛ مجسمه ها - ساخته شده از پلاستیک، خاک رس، پلاستیک؛ طراحی - از کاغذ، مقوا، جعبه.

8. هنرهای تزیینی و کاربردی: ساخت طرح، نقاشی روی چوب و پاپیه ماشه، نقاشی روی پارچه (باتیک). [حکاکی روی چوب، گلدوزی، ماکرامه – در آموزش اضافی.]

9. کار تحقیقی در مورد هنر: مجموعه کارت پستال، تمبر، جمع آوری نسخه های تکراری در آلبوم ها و برای ساخت کتاب های کلاس کمک های بصری، داستان هایی در مورد هنرمندان یا انواع هنر (احتمالاً یادداشت کوتاهبرای ایجاد یک کتابخانه دست نویس جالب).

10. بازی های نقش آفرینی: سفر، هنرمندان و تماشاگران، راهنماها و پناهگاه ها، تشبیه به تصاویر و غیره.

در جستجوی ایده‌های جدید برای برگزاری کلاس‌های هنرهای تجسمی، از شما دعوت می‌کنیم از بخش ویژه ما که به این موضوع اختصاص دارد بازدید کنید.

در اینجا خواهید یافت طرح های آمادهو نکات درسی برای هر کلاس ابتدایی. از جمله رویدادهایی به سبک صنایع دستی عامیانه سنتی؛ یا به طور خاص برای هر تعطیلات برگزار می شود. اختصاص به تغییرات فصلی در طبیعت؛ تصویرسازی آثار ادبی کودکان

طراحی که تبدیل به هنر واقعی می شود.

موجود در بخش های:

نمایش انتشارات 1-10 از 149.
همه بخش ها | هنرهای زیبا ISO در دبستان

یوهانس ایتتن می نویسد: "در فرآیند تدریس، لحظات منحصر به فرد و به ویژه ارزشمندی وجود دارد که ناگهان احساس می کنید چگونه اعماق روح او در یک یا آن دانش آموز باز می شود و او توسط نوعی نور درونی روشن می شود." "شما باید ابتدا بتوانید نقاشی بکشید، تا ...

خلاصه درس هنر کلاس دوم برای دانش آموزان دارای معلولیتچکیده درس بازهنرهای زیبا انجام شده در 2 کلاسبرای دانش آموزان دارای معلولیت فصل دوم درس ششم موضوع درس: باز کردن یک تکه پلاستیک از کل. مدل سازی. دانه برف. هدف درس: توسعه توانایی باز کردن قطعات پلاستیکی از یک قطعه کامل. وظایف درس:...

هنرهای زیبا هنرهای زیبا در مدارس ابتدایی - برنامه کاری "الگوهای جادویی" در هنرهای زیبا در کلاس اول

انتشار "برنامه کاری "الگوهای جادویی" در هنرهای زیبا در 1..."این برنامه بر اساس برنامه برای فعالیت های فوق برنامهاستاندارد آموزشی ایالتی فدرال برای ابتدایی آموزش عمومی 2009 مطابق با الزامات استاندارد ایالتی فدرال برای آموزش عمومی ابتدایی دوم ...

کتابخانه تصویر "MAAM-pictures"

برنامه کاری "مبانی هنرهای عامیانه و تزئینی" در هنرهای زیبا در کلاس سوم برنامه کار"مبانی هنرهای عامیانه و تزئینی" بر اساس کتاب "ABC of Folk Crafts Grades 1-4" ایجاد شده است. مواد اضافیبرای دروس هنرهای زیبا و فناوری، مطابق با الزامات فدرال...

توسعه درس هنرهای زیبا "ماسک های کارناوال" در کلاس پنجمتوسعه درس هنرهای زیبا در کلاس پنجم "ماسک های کارناوال" هدف: تولید ماسک کارناوال. اهداف: 1. رشد توانایی های خلاق در کلاس درس. 2. گسترش دانش در مورد موضوع. 3. ایجاد ماسک های بیانگر حجمی. 4. استفاده از انواع ...

نقشه فن آوری درس هنرهای زیبا "رنگ. مبانی علوم رنگ» پایه ششمنقشه فنی یک درس هنرهای زیبا در کلاس ششم معلم: مارینا پترونا سرگینکو موضوع درس: COLOR. مبانی علوم رنگ اهداف درس برای ایجاد ایده ای از تنوع زبان هنر، قوانین تصویر. معرفی خواص اساسی رنگ؛...

هنرهای زیبا هنرهای زیبا در دبستان - توسعه یک درس در هنرهای زیبا کلاس پنجم. ساخت تابلو "توپ در فضای داخلی قصر"

درس شماره 22 تاریخ: 1398/02/15 موضوع: هنرهای زیبا کلاس: 5 معلم: Samedinova D.S.، معلم موضوع: ایجاد تابلویی با موضوع "توپ در فضای داخلی یک قصر" بر اساس افسانه "سیندرلا" اثر چارلز پررو. درس شماره 43 موضوع: «از زندگی یک شی مستطیل شکل (جعبه ای با...

طرح کلی درس هنر در پایه هفتم "دینامیک و استاتیک"موضوع: پویایی و استاتیک هدف: تلفیق مفاهیم ترکیبی، دینامیک و استاتیک. اهداف: - تسلط بر مفاهیم دینامیک و استاتیک. - توسعه اصلی محلول های ترکیبی; - استفاده از دانش وسایل بیانی هنگام ایجاد یک تصویر. مواد: - قیچی؛ –...

توسعه یافته توسط:

معلم کلاس های ابتدایی

گورگون تاتیانا ارنستونا

موضوع: امکانات بیانی رنگ.

بخش برنامه:«درک زیبایی‌شناختی واقعیت»، «درک آثار هنری»، «تصویر در هواپیما. رنگ."

موضوع کار عملی: "شهر جشن"

مواد هنریو ابزار کار:گواش؛ آبرنگ؛ الگوهای خانه ها، پرچم ها، گل ها، فانوس ها؛ منگوله; کوزه برای آب

TCO: ارائه چند رسانه ای.

طراحی تخته سیاه:در بالا در وسط تاریخ و موضوع درس، شعار درس (به همه چیز زیبا توجه کنید!) است. در سمت چپ عکس اشیاء معماریمینسک، کلاژ عکس؛ در سمت راست نقاشی های کودکان از درس های قبلی وجود دارد. در وسط یک نقاشی خطی در مورد موضوع درس، عناصر ترکیب آینده است.

هدف:توسعه توانایی استفاده از قابلیت های بیان رنگ هنگام ایجاد تصاویر هنری.

وظایف:

    به روز رسانی دانش در مورد وسیله بیانینقاشی؛

    شکل گیری مهارت برای تعیین حال و هوای یک اثر با طرح رنگ آن؛

    گسترش ایده ها در مورد امکانات بیانیرنگ ها؛

    شکل گیری مهارت برای انتقال رنگ های شاد حالت عاطفیتصویر;

    بهبود مهارت های طراحی روی یک پالت و استفاده از آن هنگام ایجاد یک ترکیب سایه های مختلفرنگ ها؛

    توسعه درک رنگو تفکر تخیلی

پیشرفت درس

    لحظه سازمانی

بررسی آمادگی کلاس برای درس.

آمادگی روانی.

به هم لبخند بزنید، برای همدیگر و خودتان در کارتان آرزوی موفقیت کنید.

خواندن شعار "به همه چیز زیبا توجه کنید!"

    ارتباط با موضوعات گذشته

به کار درس های قبل دقت کنید.

چه کاری انجام شد؟ رنگ و مداد.

طراحی ها به کدام نوع و ژانرهای هنری تعلق دارند؟ نقاشی، گرافیک. منظره، طبیعت بی جان.

هنگام اتو کردن در محل کار چه خلقی پیدا می کند؟ شاد، مهربان، غمگین.

چه چیزی به یک هنرمند کمک می کند تا حال و هوای یک نقاشی را منتقل کند؟ رنگ.

    توضیح مطالب آموزشی جدید.

آیا عاشق تعطیلات هستید؟ چرا آنها را دوست دارید؟ مال من زادگاهآیا شما مینسک را دوست دارید؟

به تصاویر نگاه کنید. بیایید سعی کنیم مکان های شهرمان را بشناسیم.

کودکان از تصاویر برای گفتن استفاده می کنند اشیاء معماریمینسک

کجا بودی؟ دوست داری کجا دیگه ببینی؟

شهر زیبامینسک آیا شهر در تعطیلات تغییر می کند؟ چه چیزی در حال تغییر است؟ آیا می توانید با نگاهی به دکوراسیون شهر بگویید چه تعطیلاتی در حال رخ دادن است؟

هنرمندان دوست دارند مینسک را در آثار خود به تصویر بکشند.

امروز با یکی از این تصاویر آشنا می شویم. بیایید به تصاویر نگاه کنیم ریماشفسکی ایگور ویلئوروویچ. این بلاروس مدرنهنرمند

وقتی به عکس نگاه می کند چه حال و هوایی پیدا می کند؟ هنرمند از چه رنگ هایی برای انتقال روحیه شاد در نقاشی استفاده می کند؟

حالا بیایید به نقاشی دیگری از این هنرمند نگاه کنیم دوبوش
لئونتی آندریویچ 1935-2005

بیایید عکس اول را با عکس دیگری مقایسه کنیم.

چگونه شبیه و چه تفاوتی دارند؟

چه نتیجه ای می توان گرفت؟

رنگ به انتقال روحیه در نقاشی کمک می کند. تن های روشن و گرم ایجاد می کنند خلق و خوی خوب. تاریک، سرد - غمگین، غمگین، مضطرب.

در یک نقاشی، رنگ حال و هوا را منتقل می کند، اما در زندگی، چه چیزی یک شهر را جشن می گیرد؟ زیبا و دنج؟

مردم چه حرفه هایی را ایجاد می کنند، زیبایی شهر را حفظ و کنترل می کنند.

طراحان، سرایداران، نقاشان، افسران پلیس، رانندگان و غیره.

آیا هنرهای زیبا برای این افراد در کار و زندگی مفید خواهد بود؟

    ادغام اولیه مواد.

تمرینات آموزشی برای توسعه مهارت های حرکتی ظریف و فرهنگ رنگ. دانش آموزان با استفاده از فرمت A5 یک پالت رنگی برای تکمیل ترکیب "شهر جشن" ایجاد می کنند. ( جوانه های پنبه، با قلم مو فشار دهید)

    دقیقه تربیت بدنی

    مستقل کار عملیدانش آموزان

به صورت گروهی کار کنید.

افسانه ای را که در درس گذشته گوش دادیم به خاطر بیاورید. اتفاقی که در افسانه افتاد شهر جادویی? چه کسی شهر را افسون کرد؟ امروز نیز سعی خواهیم کرد شهر را افسون کنیم. یک نقاشی خطی از شهر روی تابلو وجود دارد. باید آن را رنگ کرد تا بتوان آن را "شهر جشن" نامید؟

به صورت گروهی کار خواهیم کرد. هر گروه متشکل از افرادی با یک حرفه خاص است.

    گروه. نقاشان. قالب های آماده رنگ در رنگ های مختلفتا شهر رنگارنگ شود، خلق و خوی جشن. (پوک کردن، ضربه زدن)

    گروه. برقکارها فانوس های گلدسته را رنگ کنید. (هر تکنیکی)

    گروه. پیروتکنسین ها. آتش بازی بکشید قالب های آمادهبا استفاده از سواب های پنبه ای

    قالب بندی کار گروهی.

کودکان از نوار و آهن ربا دو طرفه برای چسباندن عناصر ترکیب بر روی یک نقاشی خطی استفاده می کنند.

    تجزیه و تحلیل کار انجام شده.

آیا تمام فضای خالی قالب را پر کرده ایم؟

از چه رنگ هایی استفاده کردیم؟

وقتی به کار نگاه می کند چه خلقی پیدا می کند؟

آیا رنگ های مناسب را انتخاب کردیم؟

آیا کار را انجام دادید؟ آیا شهر را افسون کرده اید؟

    عزت نفس.

طبق جدول.

    جمع بندی درس.

امروز یاد چه حرفه هایی افتادیم؟ آیا افراد این حرفه به هنرهای زیبا نیاز دارند؟ آیا این به ما بستگی دارد که همه چیز در اطراف ما زیبا باشد یا خیر؟

    انعکاس.جمله را ادامه دهید.

امروز تو کلاس یاد گرفتم...

فهمیدم...

داشتم تعجب می کردم...

برای من آسان نبود...

با کارم سر کلاس...

برق

PYROTECHNIQUES


شرح کتابشناختی:

Nesterova I.A. طرح درس هنرهای زیبا [ منبع الکترونیکی] // وب سایت دایره المعارف آموزشی

طرح کلی یک درس هنر، طرحی برای فرآیند تدریس است که بر اساس تفکیک شده است عناصر ساختاری. طرح کلی شامل تعیین وظایف بر اساس برنامه درسیو با در نظر گرفتن پیچیدگی درس، و همچنین شامل برنامه درس، ترکیب تقریبی دانش آموزان، تجهیزات لازمو شرایط درس

از آنجایی که طرح درس توسط هر معلم هنرهای زیبا با در نظر گرفتن تجربه خود او تدوین می شود، بازتابی است رویکرد خلاقمعلمان طرح درس هنرهای زیبایک مدل ساختاری است که برای کمک به دانش آموزان در توسعه تسلط خلاقانه بر تکنیک های هنرهای زیبا ایجاد شده است. دوره هنر مدرسه شامل حجم نسبتاً زیادی از تکنیک ها و روش های طراحی است، بنابراین معلم باید آن را در قالب درس های جداگانه ساختار دهد.

طرح کلی یک درس هنر شامل بخش های اصلی است که مشخصه همه طرح ها است. طبق معمول، یک طرح درس شامل اهداف درس، تجهیزات، جریان دقیق درس و غیره است. یک طرح کلی توسعه یافته نیز ممکن است شامل شود توضیحات مفصلآنچه دانش آموزان در طول درس باید انجام دهند اغلب طرح درس برای هنرهای تجسمی شامل نمی شود مشق شب، زیرا آنها معمولاً وظیفه دارند نقاشی شروع شده در کلاس را به پایان برسانند.

طرح درس هنرهای زیبابا ساختار سختگیرانه در رابطه با عناصر اصلی مشخص می شود. در غیر این صورت، همه چیز به روش تدریس یک معلم خاص و رویکرد او به دانش آموزان بستگی دارد. با این حال، مدل پایان نامه ساخت و ساز مجاز نیست، زیرا در دروس هنر وجود ندارد.

شکل کلی چکیده در مورد هنرهای زیبا باید برای معلم مناسب باشد، اما باید شامل تمام عناصر اساسی باشد. توصیه می شود توصیه هایی را اضافه کنید عمومی، در خصوص روش های آموزش هنرهای زیبا. از را می توان فراتر برد عناصر سنتیطرح کلی، که با این حال، باید ساختاری سنجیده برای ارائه مطالب داشته باشد.

نمونه ای از طرح درس هنر

موضوع درس هنر: "من روسیه را برای پاییز طلایی دوست دارم".

اهداف درس:

توجه کودکان را به ویژگی های نشانه های پاییز در طبیعت، به زیبایی شکل ها و رنگ های گیاهان جلب کنید.

برای ایجاد توانایی نوشتن با قلم مو در کودکان، با استفاده از تکنیک های مختلف: خطوط و خطوط پهن و صاف، انتهای قلم مو، لمس قلم مو به کاغذ و ضربات کوچک.

القای مهارت های چیدمان فضایی نقاشی در یک مکان؛

یاد بگیرید که کل نقاشی را با رنگ پر کنید.

تجهیزات برای درس هنر:

برای معلم:

بازتولید نقاشی I. Levitan "پاییز طلایی":

تصاویر هنرمند A. Belyukin بر اساس اشعار A. Pushkin در کتاب "آسمان در پاییز نفس می کشید":

ضبط "اکتبر" از آلبوم کودکانپی چایکوفسکی "فصول"

یک ورق کاغذ بزرگ و هر چیزی که برای نشان دادن توالی نقاشی لازم است.

برای دانش آموزان:

سفید و کاغذ رنگی(آبی، خاکستری روشن، مایل به زرد یا سبز کم رنگ)؛

برس و هر آنچه برای رنگ آمیزی کار خود نیاز دارید.

قبل از درس توسط دانش آموزانی که درختان را مشاهده می کنند باغ مدرسه.

پیشرفت درس هنر.

1. لحظه سازمانی

2. موضوع درس را گزارش کنید.

دانش آموزان پس از بررسی آمادگی کلاس برای درس

معلم می گوید در طول درس نقاشی می کشند درختان پاییزی. اما ابتدا باید مشاهدات خود از طبیعت، درختان باغ مدرسه را در حین پیاده روی به خاطر بسپارند.

3. گفتگو.

4. سؤالات معلم:

الف) چه زمانی از سال؟

ب) چه تغییراتی در پاییز در زندگی گیاهان رخ داد؟

ج) درختان چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پاسخ های دانش آموزان به طور خلاصه به شرح زیر است:

پاییز آمده است و طبیعت اطراف ما تغییر کرده است. درختان، بوته ها و علف ها در لباس های پاییزی ایستاده اند.

شاخ و برگ درختان در پاییز از نظر رنگ بسیار متنوع است. دارای سایه های سبز، قرمز، زرد و رنگ های دیگر است. برگ های درختان کمتر و کمتر می شود. می‌افتند، در باد می‌چرخند و مانند فرشی زیبا روی زمین دراز می‌کشند.

درختان گونه های مختلف را مشاهده می کنیم. آنها از نظر شکل، رنگ تنه و برگ با یکدیگر متفاوت هستند. شاخه های آنها نیز به یک شکل چیده نشده اند. اما همه درختان دارای تنه هایی هستند که در پایین ضخیم تر و در بالا نازک تر هستند، شاخه ها در اطراف تنه قرار دارند و برگ ها روی شاخه های بزرگ و شاخه های کوچک قرار دارند. پایه درختان جلویی را پایین تر از پایه های دور می بینیم، پایه درختان روی زمین قرار دارد و آسمان پشت درختان نمایان است.

کار با مواد گویا

سپس توجه کودکان به بازتولید نقاشی I. Levitan "پاییز طلایی" جلب می شود.

آیا این عکس را دوست دارید؟

توضیح دهید چرا؟

به نظر شما چرا این هنرمند نام نقاشی خود را اینگونه گذاشته است؟

دانش آموزان با نگاه به تصویر به زیبایی طبیعت به تصویر کشیده شده توسط هنرمند، به روشنایی و تنوع توجه می کنند. رنگ های پاییزی، که به کمک آن این زیبایی منعکس می شود.

درختانی را که در تصویر می بینید نام ببرید؟

مشخص کنید کدام درختان در پیش زمینه هستند و توضیح دهید که چگونه آنها در نقاشی به تصویر کشیده شده اند.

چرا بلافاصله می بینیم که کدام درختان به ما نزدیک تر و کدام یک دورتر هستند؟

توجه کودکان نیز هنگام مشاهده تصاویر هنرمند A. Belyukin از اشعار A. Pushkin به همین ویژگی ها جلب می شود:

زمان غم انگیزی است! اوه جذابیت!

زیبایی خداحافظی تو برای من خوشایند است.

من عاشق پژمردگی سرسبز طبیعت هستم

در مزرعه‌های قرمز و طلایی...

و همچنین در مورد چگونگی انتقال احساسات و نگرش شاعر و هنرمند نسبت به طبیعت در پاییز.

سپس دانش آموزان دوباره مشاهدات خود را در باغ مدرسه به یاد می آورند و سعی می کنند آنها را با قلم مو و رنگ به صورت نقاشی منتقل کنند.

دانش آموزان نقاشی را روی کل ورق کامل می کنند و آن را به صورت افقی می گذارند.

5. نمایش و توضیح توسط معلم.

معلم پیشنهاد می کند که زمین را دو برابر باریکتر از آسمان تعیین کند. سپس نحوه انتخاب رنگ آسمان را در پالت نشان می دهد و از بالا به پایین (از چپ به راست) تا خط افقیاین رنگ را روی کاغذ بمالید، چگونه ابرها را بکشیم. برای آن دسته از کودکانی که روی کاغذ رنگی کار می کنند، رنگ آسمان جایگزین رنگ آن می شود.

سپس معلم نحوه استفاده از رنگ را برای نشان دادن زمین نشان می دهد. برای انجام این کار، رنگ قهوه ای، زرد یا سبز را بگیرید.

پس از خشک شدن زمینه، کودکان درختان را نقاشی می کنند (بلافاصله با قلم مو بدون اینکه ابتدا با مداد طراحی کنند.)

معلم نحوه نقاشی با قلم مو را توضیح می دهد تا مشخص شود که چه نوع درختی هستند و برخی از آنها نزدیکتر و برخی دیگر دورتر قرار دارند.

ابتدا تنه درختان را با خطوط روشن ترسیم می کنیم. این کار را با حرکات سریع از پایین به بالا انجام می دهیم، فراموش نکنیم که تنه ها در پایین پهن تر و در بالا باریک تر هستند.

سپس شاخه ها را می کشیم. ما آنها را به طور متقارن قرار نمی دهیم، همانطور که کودکان کوچک معمولاً در اطراف تنه ها ترسیم می کنند، به طوری که برخی از شاخه ها را مسدود می کند، همانطور که در طبیعت مشاهده می شود.

رنگ تنه ها را با قلم مو های پهن رنگ می کنیم.

سپس با ریه ها خطوط صافما شاخه ها، شاخه ها و شاخ و برگ درختان را ترسیم می کنیم. در عین حال، ما از روش دیگری استفاده می کنیم - روش لمس قلم مو به کاغذ.

و در نهایت جزئیات را روشن می کنیم. جزئیات را با نوک قلم مو رنگ می کنیم. برای کار استفاده می کنیم رنگ های مختلف، هم به صورت خالص و هم مخلوط با یکدیگر.

پس از توضیح، تمام مطالب گویا حذف می شود تا با استفاده از برداشت های شخصی کودکان تداخل نداشته باشد.

6. دقیقه تربیت بدنی

باد به صورت ما می زند

درخت تکان خورد

باد آرام تر می شود، آرام تر،

درخت بالاتر و بلندتر می شود.

7. کار مستقل دانش آموزان.

دانش آموزان به طور مستقل شروع به کار می کنند

در حین کار، ضبط نمایشنامه "اکتبر" از آلبوم "فصول" P. Tchaikovsky روشن می شود. کودکان نقاشی های خود را با صدای موسیقی آرام اجرا می کنند.

8. نمایشگاه نقاشی.

نمایشگاه آثار و تحلیل آنها برپا می شود.

9. خلاصه درس. در درس چه چیزی یاد گرفتید؟

چه چیزی را در کلاس هنر بیشتر دوست داشتید؟

در خانه درباره چه چیزی صحبت خواهید کرد؟