Энэ сэдвийн хамаарал нь хөгжмийн сэтгүүлийн редакцийн зөвлөлийн төсөл юм. Хөгжмийн хэвлэлтийн онцлог

Наташа Сотникова
Бага насны хүүхдийн тэмдэглэл "Улаан өнгийг мэдэх" (цэнхэр, шар, ногоон)

Бага насны хүүхдийн хичээлийн хураангуй"Хүүхдүүдийг улаан өнгөтэй танилцуулах". Програм хангамж агуулга: 1. Улаан өнгөтэй танилцахмөн зүйлийн зорилго. 2. Идэвхжүүлэх толь бичиг: бөмбөг, шоо, харандаа, пирамид бөгж, тууз. Хичээлийн явц. Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр багшийн дэргэдэх сандал дээр сууна. Хаалга тогшиж, хүүхэлдэй Катя орж ирэн "гайхалтай цүнх" бүхий тэргийг түлхэв. Хүүхдүүдтэй мэндчилж байна. Хүүхдүүд хүүхэлдэй Катятай мэндчилж байна. Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус, Катя хүүхэлдэй бидэнд "Гайхамшигт цүнх" авчирсан, дотор нь юу байгааг харцгаая?" Би цүнхнээсээ гаргаж авдаг улаан бөмбөг. Би хүүхдүүдэд "Энэ бол улаан бөмбөг". би асууж байна: "Чи бөмбөгөөр юу хийж чадах вэ?" Хүүхдүүд: "Уна." Би тодруулж байна хариулах: "Тийм ээ, та бөмбөгийг өнхрүүлж болно." Би бөмбөг хэрхэн эргэлдэж байгааг харуулж байна. Дараа нь би харандаагаа гаргаж авдаг. би асууж байна: "Костя, юу өнгөт харандаа". Хариулт Яс: "Улаан". Би асуух хүүхдүүд: "Чи харандаагаар юу хийдэг вэ?" Хүүхдүүд: "Зураг." Би тодруулж байна хариулах: "Тийм ээ, тэд харандаагаар зурж, бичдэг." Би бүх зүйлийг ингэж нэрлэж байна (тэд юу вэ өнгөТа тэдэнтэй юу хийж чадах вэ). Жишээлбэл: шоо улаан, кубаас та байшин, цамхаг барьж болно; бөгж улаан, энэ нь пирамид, саваа дээр тавьж болно; тууз улаан, та түүнээс нум зангидаж болно (Би Катя хүүхэлдэйг уядаг). Бүх зүйл ангилагдсаны дараа би тэдгээрийг уутанд хийнэ. би залгана хүүхдүүд: "Вика яв, цүнхнээсээ юм ав." Вика: "Чи юу авсан бэ?" Хариулах Вики: "Бөмбөлөг". би асууж байна Вика: "Тэр ямархуу хүн бэ? өнгө". Хариулт Вики: "Улаан"Хэрэв хүүхэд хариулахад хэцүү байвал би өөр хүүхдээс асуудаг. Тиймээс хүүхдүүд аажмаар уутнаас бүх зүйлийг гаргаж авдаг. Би асуудаг. хүүхдүүд: "Ямар цэцэг цэцэглэсэн бэ, чи түүгээр юу хийж чадах вэ гэх мэт." Хүүхдүүд "гайхамшигтай цүнх"-ээс бүх зүйлийг гаргасны дараа би тэдгээрийг ширээн дээр тавиад, Би хэлж байна: "Залуус аа, хар даа, нэг байна улаан бөмбөг, улаан шоо, улаан бөгж, улаан тууз гэх мэт. г - эдгээр бүх зүйл Улаан". Төгсгөлд нь би хүүхдүүдийг Катя хүүхэлдэйд зориулж "Ладушки - далдуу мод" дууг дуулж, Катя хүүхэлдэйтэй бүжиглэхийг урьж байна. уулзалт цэнхэр, шар, ногоон.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Улаан лооль яагаад улаан болсон тухай үлгэр". MBDU дахь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн театрын үйл ажиллагаа (ажлын туршлагаас) Дустназарова Зура. Театрын.

Боловсролын нэгдсэн үйл ажиллагааны хэрэгжилтийн талаархи фото сурвалжлага "Нүд нь улаанаар харагдмагц бүгд нэг дор зогсох болно. MKDOU Бутурлиновскийн №5II цэцэрлэг."

Би бага насны хүүхдүүдэд зориулж объектын өнгө сурах тоглоом хийсэн. Тоглож байхдаа хүүхдүүд өнгө ялгаж сурч байна гэж сэжиглэдэггүй.

Бага насны хүүхдүүдийг өнгөтөөр танилцуулахБагш нарын туршлагаас харахад сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд дараахь даалгавруудыг эзэмших нь хэчнээн чухал болохыг мэддэг: үндсэн мэдлэг олгох.

Байгалийн үзэгдэл, өнгөтэй танилцах, энэ мэдлэгийг бүтээлч үйл ажиллагаанд ашиглах (хэрэглээ)Танилцуулгын үйл ажиллагаа нь багшид ассоциатив-дүрслэлийн ойлголтыг системтэй, зорилготойгоор хөгжүүлэх боломжийг олгодог.

"Өнгөтэй тоглох" төсөлТөслийн тодорхойлолт: бүтээлч дизайн - төсөл Төслийн нэр: “Өнгөтэй тоглох” Төслийн товч агуулга: Төслийн явцад хүүхдүүд тоглоомын өрөөнд байдаг.

Нина Михайлова
Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан үндсэн өнгө, тэдгээрийн шинж чанаруудтай танилцах хичээл-ярианы хураангуй "Мастер будаг"

Хичээл-ярианы хураангуй

« Хост будаг» . Үндсэн өнгө.

Бэлтгэл бүлэг

Сэдэв: Танилцуулга өнгөт шинжлэх ухаан. Уран зургийн тухай яриа. Үндсэн өнгө, тэдгээрийн шинж чанаруудын танилцуулга.

Зорилтот: боломжийг судлах өнгө; сонирхол хүүхдүүдэд өнгө сурах.

Даалгаврууд:

(Тийм хүүхдүүд)

боловсролын:

сурч байна өнгө судлалын үндэс;

шинж чанаруудтай танилцахбудах материал;

нэр томъёотой танилцах.

хөгжиж байна:

оюутнуудын сонирхлыг тухайн сэдвийг гүнзгийрүүлэн судлахад чиглүүлэх;

талаар ерөнхий ойлголт өгөх өнгө, хүрээлэн буй ертөнцийг мэдрэх гол хэрэгсэл болгон;

уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх.

өсгөх:

харааны урлагийг судлах сонирхлыг нэмэгдүүлэх өнгө;

Бидний эргэн тойрон дахь бүх зүйлд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

(багшийн хувьд)

өөртөө зорилго, зорилт тавих болон хүүхдүүд;

утга зохиол судлах хичээлд бэлтгэх;

асуултанд хариулах чадвартай асуултуудыг чадварлаг боловсруулах;

Бэлтгэлматериалыг нүдээр судлахад зориулсан хүснэгт, хуулбар.

Тоног төхөөрөмж, материал хүүхдүүд: А4 цаас, харандаа, гуаш эсвэл усан будаг буддаг(шар, Улаан, цэнхэр, зөөлөн багс (No5-8, усны сав.

Тоног төхөөрөмж, материал багш: диаграмм ба хүснэгтүүд өнгө шинжлэх ухаан -« Өнгөт тойрог» , уран зохиол.

Төлөвлөгөө хичээл: 30 минут

Зохион байгуулалтын хэсэг - 2 мин

Зорилго, зорилт дэвшүүлсэн яриаг танилцуулах; үзэл баримтлал; тухай яриа будгийн шинж чанар - 5 мин

Сэдвийн дагуу диаграмм, хуулбарыг үзэх практик даалгаврын тайлбар - 3 мин

Практик хэсэг - 20 мин

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бид дэлхий рүү шумбах болно өнгөхэн чамд зориулж шинэ хичээл судалж байна - өнгөт шинжлэх ухаан. ӨнгөЭнэ нь хүрээлэн буй ертөнцийг бүхэлд нь дүүргэж, бидний сэтгэл зүйд сэтгэл хөдлөлийн нөлөө үзүүлэх хамгийн чухал хэрэгсэл юм. Цэцгийн шинжлэх ухаансайхан зан төлөвийг төлөвшүүлэхэд тусалдаг өнгөний зохицол, түүнтэй ажиллах чадвар өнгөаливаа уран бүтээлчийн мэргэжлийн түвшинг тодорхойлдог. Ихэнх уран бүтээлчид шугам, хэлбэр, ялангуяа нарийн төвөгтэй тоглоомд татагддаг өнгө.

Аль нь будахчамд хамгийн их таалагддаг уу?

Хүүхдүүд: Улаан ... Цэнхэр ... Ягаан ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид долоо гэж хэлдэг солонгын өнгө. Та тэднийг бүгдийг нь мэдэх үү? Тэд ямар дарааллаар байрладаг вэ? солонгын спектрийн өнгө?

Хүүхдүүд: Улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, индиго, ягаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар ямар мундаг хүмүүс вэ! Мөн нарийн төвөгтэй дизайн нь тэдгээрийг санахад тусална. хэллэг: "Анчин бүр тахиа хаана сууж байгааг мэдэхийг хүсдэг". Эдгээр үг бүрийн эхний үсэг нь эхний үсэгтэй ижил байна спектрийн өнгө.

Ямар нэгэн юм будаг нь хамгийн чухал?

Хүүхдүүд: (мөрөө хавчих).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цирк гэх мэт өнгөлөг үзвэр зурахыг хүсээд зөвхөн гурван үзвэр зурахыг зөвшөөрвөл яах вэ? буддаг, та алийг нь сонгох вэ?

Хүүхдүүд: Хамгийн сайн, хамгийн тод!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Уран бүтээлчид ийм зүйлд итгэдэг өнгө нь цэнхэр, шар ба улаан. Тэд гэж нэрлэдэг гол, учир нь тэдний тусламжтайгаар та бусад зүйлийг авах боломжтой өнгө: улбар шар, ногоон, нил ягаан.

(хүснэгт дээр үндэслэсэн багшийн түүх « Өнгөт тойрог» )

Одоо та мэднэ үндсэн өнгө, мөн та санаж байхын тулд тэдгээрийг амьд дүрүүдээр төсөөлцгөөе - Paint-Хостууд: Шар мастер, УлаанМастер ба Цэнхэр мастер. Эдгээр өнгөнэг төрлийн төрлийн: Бусдыг холих замаар тэдгээрийг олж авах боломжгүй өнгө. Тэд жинхэнэ мастерууд шиг бие биетэйгээ өрсөлддөг тул эдгээр нь буддагбие биентэйгээ таарахгүй. Тэдэнд туслахууд бий - буддагхоёр хосттой нэгэн зэрэг найзалдаг хүмүүс - Найзуудаа будна уу. Улбар шар өнгийн найз Шар болон тусалдаг Улаан мастеруудад, Нил ягаан - Улаан ба Цэнхэр, Ногоон бол Цэнхэр, Шар Мастертай найзууд. Хэрэв тэд бүгдээрээ гар нийлж байвал тэд үүсдэг өнгөт дугуй эсвэл спектр. Найзууд тус бүр нь найрсаг харилцаатай байдаггүй хостын эсрэг талын тойрогт байрладаг. Жишээлбэл, шар нь нил ягаан үүсэхэд оролцдоггүй тул түүнтэй нөхөрлөдөггүй. Уулзсан, эдгээр буддагТэд бие биедээ маш их уурладаг тул тэд өөрсдийнхөө уурыг алддаг будаг, дайсан руу шавар шидэх. Хэдийгээр эдгээр нь адилхан өнгө нь төгсганцаараа байхдаа дотно байж бие биенээ нөхдөг өнгөөөр нэг дэвсгэр дээр байрлуулсан - хамгийн тод, өөрөөр хэлбэл тодосгогч хослолыг олж авдаг өнгө.

Хөтлөгчид болон тэдний найзууд ихэвчлэн байдаг зочид: Шар-Улбар шар зочин Шар хост болон түүний улбар шар найз дээр зочилж байна, мөн улбар шар- Улаан- ижил Улбар шар Найз руу явдаг Улаан мастер руу. Тэгэхээр өнгөтойрог хүртэл тэлж байна арван хоёр өнгөтэй. Хэрэв та солонгыг солонгоноор үржүүлбэл өөр олон цогцолбор гарч ирнэ өнгөт сүүдэр.

Энэ бүгд өнгөтом хром давхар байшинд амьдардаг ( "хром"- Грек хэлнээс « өнгө» ). Нарны гэрэл энэ байшингийн цонхоор орж, бүх зүйлийг хийдэг будаг нь маш өнгөлөг.

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Энэ түүхээс будгийн шинж чанарууд?

Хүүхдүүд: Бид үүнийг олж мэдсэн үндсэн өнгө авах боломжгүй. Та мөн шар, хөхийг хольж ногоон өнгөтэй болно. Үнэндээ өнгөт шинжлэх ухаан- энэ нь маш сонирхолтой юм!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр зохиомол баатруудын ачаар та бидний эхний хичээл дээр аль хэдийн санаж байсан гэж бодож байна будгийн шинж чанарууд ба та болноэнэ мэдлэгээ уран зурагтаа хэрэглээрэй.

Одоо Chromoetag-ийн бүх өрхийн гишүүдийг цаасан дээр дүрсэлцгээе. Та бүгд хамрагдсан материалаас юу сурсныг харцгаая.

(хүүхдүүд богино хугацааны практик ажлыг гүйцэтгэхийн тулд бэлтгэсэн материалыг гаргаж авдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхлэхээсээ өмнө гол ажил, эхлээд энгийн харандаагаар тойрог зур. Энэ тойрогт тэгш талт гурвалжинг бичээрэй, түүний орой дээр үндсэн өнгө - Хостууд.

(хүүхдүүд геометрийн дүрсийг анхааралтай зурдаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үндсэн загвар-Байшингийн суурийг тавьсан. Дараа нь бусад баатруудыг гар бариад байхаар тойрог хэлбэрээр байрлуул - Найзууд ба Зочид. Сайн хийлээ! Одоо бүгдээрээ будцгааязөвхөн таны мэддэг гурвыг ашиглан, үндсэн өнгө. Юу хар даа өнгөТанд олон янз байна! (хүүхдүүд үр дүнд нь баяртай байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл өнөөдөр бид үндсэн өнгө, тэдгээрийн шинж чанаруудтай танилцсан, сэргээхийг оролдсон өнгө, зориулж байшин барьсан буддаг. Манай дараагийн ангиудад та бусад хичээлийн талаар суралцах болно будагны шинж чанар: тэдний дулаан, хүйтэн байдлын тухай, уялдаа холбоо, ялгаатай байдал гэх мэт. Дараачийн бүх сэдвүүд өнөөдрийнхөөс багагүй сонирхолтой байна. Та үргэлжлүүлэн суралцахыг хүсч байна уу? өнгө судлалын үндэс?

Хүүхдүүд: Тийм ээ! Бидэнд үнэхээр таалагдсан. Ялангуяа практик даалгавраа өөрөө хийж, ер бусын бай өнгө.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхалтай! Би чиний урам зоригт дуртай!

(багш хүүхдүүдийн ажлыг богино хугацаанд үзэж, өөрөө дүгнэлт гаргадаг).

Анхаарал тавьсанд БАЯРЛАЛАА!

Хөтөлбөрийн агуулга:

5 өнгийг ялгах чадварыг бэхжүүлэх.
Өнгө нь объектын шинж тэмдэг бөгөөд тэдгээрийг тодорхойлоход ашиглаж болно гэсэн санааг бий болгох.
Янз бүрийн өнгөний өнгөний тухай ойлголтыг эрчимжүүлэх; хүүхдүүдэд байгалийн өнгөний тухай ойлголт өгөх; манжингийн шүүсээр даавууг хар улаанаар будаж, будгийг дараалан заах, хүүхдүүдийг туршилтын үйл ажиллагааны элементүүдтэй танилцуулах.
Сойзны ур чадварыг бэхжүүлэх. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Толь бичиг:

Хүүхдийн идэвхтэй үгсийн санд дараахь ойлголтуудыг оруулаарай: будаг, будаг, хар улаан өнгө, семинар.

Тоног төхөөрөмж:

Хүүхэлдэй Лена, бэлтгэсэн самбарын зураг, янз бүрийн өнгөт объектуудын багц; геометрийн хэлбэрүүд - тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, улаан, цэнхэр, ногоон, шар, цагаан; сараалжтай манжин, манжингийн шүүс, хүүхдийн тоогоор цагаан даавуу; гуаш, сойз, аяга ус, хүүхдийн тоогоор бэлтгэсэн картууд.

Хичээлийн явц:

Шидэт бийрийн тухай үлгэрийн жүжиг

Хүүхдүүд дугуйны урд талд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууна.
Залуус аа, та үлгэрт дуртай юу? Тэгвэл чам шиг бүсгүйн тухай түүхийг сонсоорой.
Нэгэн удаа Лена гэдэг охин байжээ. Тэр зурах дуртай байсан. Түүний төрсөн өдрөөр ээж, аав нь түүнд цомог, бийр, гуаш будгийн багц бэлэглэжээ. Хараач, эдгээр нь тэнд байгаа өнгө юм. Тэднийг нэрлэ: шар, улаан, цэнхэр, ногоон, цагаан. Ленад хэдэн багс өгсөн бэ? (нэг) Та хэдэн өнгө өгсөн бэ? (маш их).
-Би энгийн бийр биш, ид шидтэй нэгэн. Лена та бодож, хичээж, залхуу биш бол би чамд зурахыг заах болно.
"Зүгээр л боддоо, энэ бол ид шидтэй" гэж Лена хэлэв. Би ч бас түүний төлөө бодож, хичээж, залхуурахгүй байх ёстой. Энд бас нэг байна! Хэрэв та ид шидтэй бол өөрөө бодож, бүх зүйлийг зөв зурах болно! Мөн би аль хэдийн мэддэг бөгөөд бүгдийг хийж чадна.
"Өө, тийм" гэж сойз ийм үгсийг сонсоод, "Би чамд туслахгүй, Лена, би чамд гомдсон." Хүссэнээрээ зур. Та юу хийж чадахыг харцгаая.
Лена ажилдаа оров. Энэ бол түүний бүтээсэн зураг юм.

"Ленагийн алдааг зас" дидактик тоглоом

Залуус аа, анхааралтай ажиглаарай, Лена бүх зүйлийг зөв зурсан уу? Тэр хаана алдаа гаргасан бэ?

1. Тэнгэр ногоон өнгөтэй байдаг уу? Тэгээд ямар харагддаг вэ?
2. Нар хөх өнгөтэй юу? Ямар нар?
3. Үүл шар өнгөтэй болжээ. Ямар төрлийн үүлнүүд байдаг вэ?
4. Ленагийн зурсан өвс цагаан өнгөтэй. Юу болсон бэ?
5. Муур улаан өнгөтэй юу? Муур ямар өнгөтэй вэ?

Лена ийм л олон алдаа гаргасан. Залуус аа, охинд алдаагаа засч, сойзтой эвлэрэхэд тусалцгаая? Шинэ зураг бүтээцгээе. (Хүүхдүүд нэг нэгээр нь машин руу очиж, хүссэн өнгөт дүрсийг сонгон шинэ зураг зохиодог).
Одоо та зургийг ямар өнгөөр ​​будах хэрэгтэйг санаж байна. Та их юм мэддэг, сайн бодож, хичээсэн болохоор амжсан. Ленаг санаарай - та ямар ч бизнесийг сурах хэрэгтэй. Бийрээрээ эвтэй найртай нөхөрлөж, зурж сур.

Намайг уучлаарай сойз, би бүх зүйлийг ойлгож, өөрийгөө засах болно. За Лена, би чамд уурлаагүй, би чамд туслах болно.

Динамик гимнастик "Хүссэн өнгөт объектыг олох"

Би хүн бүрт 1 өнгийн дүрс (дугуй, дөрвөлжин) өгнө.
– Аня юу авсан бэ, ямар өнгөтэй вэ? Бүлэг доторх ижил өнгийн объектуудыг олоод тийшээ оч.

Өнгөний тухай яриа

Хүүхдүүд тоног төхөөрөмжтэй тусдаа ширээ рүү ойртдог.

Бүх цаг үед хүмүүс зурах дуртай байсан. Өнөөдөр та дэлгүүрт будах зориулалттай будаг худалдаж авах боломжтой. Гэхдээ эрт дээр үед өвөө эмээ хоёр чинь хорвоод ирээгүй байхад хүмүүс чам шиг өнгөтэй байгаагүй. Хүмүүс байгалиас будаг авдаг - шавар, хүнсний ногоо, жимс жимсгэний шүүс, ургамлаас будаг хийдэг байв. Тэд яаж будаг авсныг мэдмээр байна уу? Тэгвэл таныг урилга дээр очиж, хүчээ сорихыг урьж байна. Семинар гэдэг нь хүмүүс ажилладаг, юм хийдэг, өөрсдийн гараар ямар нэгэн зүйл хийдэг өрөө юм.

Туршилтын үйл ажиллагаа

Би хар улаан манжин сонгож, үрж, шүүсийг нь шахаж авав. Шүүс ямар өнгөтэй вэ? (Гүн улаан). Би шүүсийг аяганд хийнэ.
Одоо би цагаан даавууны нэг хэсгийг хар улаанаар байгалийн будгаар будна. Та өөрийн гараар даавуугаа хар улаанаар будахыг хүсч байна уу? Дараа нь эхэлцгээе. (Хүүхдүүд туршилт хийж, даавууны будсан хэсгүүдийг хатаана).
Манжингийн шүүс даавууг бараан улаанаар будаж болохыг та өөрөө харсан. Орой нь та алчуураа гэртээ аваачиж, эцэг эхдээ хэрхэн бараан улаанаар будаж чадсанаа хэлэх болно.

Уран сайхны үйл ажиллагаа

Будагтай холбоотой гайхамшиг үүгээр дуусахгүй. Ширээн дээр очоод суу.
Эдгээр шидэт квадратуудад зураг нуугдаж байна. Түүнийг хармаар байна уу? Дараа нь гартаа багснуудаа аваад дөрвөлжингийн зурсан өнгөөр ​​будаж, ид шидийн өөрчлөлтийг харах болно.

Хүүхдийн ажил

Мишагийн шидэт талбайд юу гарч ирэв? - алим, ямар өнгөтэй вэ? Үнэхээр алим улаан өнгөтэй. гэх мэт.

Өнөөдөр бидний хичээл дээр та тоглож, семинарт ажиллаж, шинэ өнгө сурсан. Аль нь? (хар улаан), чи бас зурж, Лена охинд алдаагаа засч, шидэт бийрээр найзлахад тусалсан. Одоо та ямар ч бизнесийг сурах хэрэгтэй гэдгийг мэдэж байна.
Гэхдээ шидэт сойз нь танд баяртай гэж хэлэхгүй, энэ нь танд үзэсгэлэнтэй бөмбөлөг зурж сурахад тусална.

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "Хуульчин дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид баатруудтай тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

Бид маш олон тооны өнгө, өнгө, сүүдэрээр хүрээлэгдсэн байдаг. Тиймээс багш, эцэг эхчүүд хүүхдэд ид шидийн өнгөт ертөнцийн олон янз байдлыг танилцуулах ёстой. Бага насны хүүхэд зөвхөн объектын шинж чанарыг бие даан тодорхойлж чаддаг гэдгийг та мэдэх хэрэгтэй - өнгө, түүнийг өнгөт цагираг, дүрс, засвараар тоглох, дадлага хийхийг заах нь насанд хүрсэн хүний ​​үүрэг юм.

Хүүхэд хамгийн түрүүнд улаан, шар, цэнхэр, ногоон өнгөөр ​​ялгадаг бөгөөд зөвхөн дараа нь бусад бүх өнгө байдаг. Эхэндээ хүүхэд холбоодын тусламжтайгаар өнгийг мэдэрч, санаж эхэлдэг. Түүний санах ой нь нийтлэг өнгөөр ​​нэгдсэн объектуудын бүлгийг хадгалдаг. Жишээ нь: ногоон – царцаа, өвс; хөх - тэнгэр, гол; шар - нар, тахиа, Dandelion. Хүүхэд өөрийн туршлага дээрээ үндэслэн дүгнэлт гаргах нь үргэлж хялбар байдаг гэдгийг эцэг эхчүүд санаж байх ёстой. Хэрэв та хүүхэдтэйгээ алхаж байхдаа түүнд объект, үзэгдлийн дүрслэлийг (өвс ногоон, тэнгэр цэнхэр) давтаж, түүнтэй "асуулт" тогловол ("Өөр цэнхэр гэж юу вэ?") өнгөний нэрийг санаж байгаарай, гэхдээ энэ тухай өөрөө бодож сур. Түүнчлэн, өнгө цээжлэхийн тулд үндсэн шинж чанарууд нь зайлшгүй шаардлагатай байдаг - будаг, хуванцар, тэдгээрийг тоглоомонд байнга ашиглах нь хүүхдийн үндсэн өнгө болон бусад зүйлийг ойлгох, цээжлэх чадварыг хурдасгах болно, жишээлбэл, нялх хүүхэд үүнийг ихэвчлэн хожим мэддэг болно. , саарал, цагаан, улбар шар.

Бяцхан хүүхдүүдтэй хамт өнгө сурах

Хүүхэд төрөхдөө эхлээд хурц гэрэлд хариу үйлдэл үзүүлж, зөвхөн түүнийг бусдаас ялгадаг. Өнгөний ойлголтын систем нь 3-4 сар хүртэл боловсордог боловч хүүхэд амьдралын эхний долоо хоногоос өнгийг ялгаж эхэлдэг.

Эхлээд түүний анхаарлыг шар өнгийн объектууд татдаг. Дараа нь тэр улбар шар-улаан өнгөт (3-4 сар) объект руу харцаа засаж эхэлдэг бөгөөд дараа нь хөх, ногоон (4-5 сар), бага зэрэг дараа нь нил ягаан (5-6 сар) өнгөөр ​​ялгаж эхэлдэг. Өнгөний хараа үүсэх нь нялх хүүхдэд 4-5 насандаа дуусдаг. Дараа нь та эдгээр өнгөт тоглоомд анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй. Та хоёр өнгөөр ​​сурч эхлэх хэрэгтэй, үүнээс илүүгүй, улаан, шар өнгөтэй байх нь дээр.

Та гайхаж магадгүй: ямар сургамж байж болох вэ? Хамгийн түгээмэл нь. Насанд хүрэгчидтэй харилцах замаар хүүхэд нялх байхдаа аль хэдийн хэрэгтэй мэдээллийг хүлээн авах боломжтой. Түүний хөгжилд эх нь ертөнцийг танин мэдэхэд ямар ач холбогдол өгөх нь маш чухал юм. Мэдээжийн хэрэг, хүүхэд өнгийг нэрлэж, бүлэглэж эхлэхээс өмнө маш их цаг хугацаа өнгөрөх болно, гэхдээ бид хүүхдэд тоглоом үзүүлж, ямар өнгөтэй болохыг хэлэхээ мартуузай, та түүнд аль хэдийн зааж эхэлсэн гэж үзэж болно. Хүүхдийн сэтгэл зүй нь маш уян хатан, бүр 1 настайгаасаа илүү байдаг нь мэдэгдэж байгаа тул мэдээлэл өгөхдөө энэ нь зүгээр л толгойд хадгалагддаг гэдгийг санах нь зүйтэй. Хүүхэд өсч томрох бөгөөд тархи нь өнгө шингээж, санаж, дараа нь өнгөт үйлдэл хийхэд бэлэн болсон үед эдгээр үйл явц илүү хялбар болно, учир нь анхааралтай ээж нь хүүхдээ бага наснаасаа тоглоомын өнгөтэй танилцуулсан байдаг. Ийм хүүхэд өсч томрох үед тэд түүний тухай "тэр бүх зүйлийг хурдан ойлгодог" гэж хэлэх болно, энэ нь таны хичээл зүтгэлийн маш сайн үр дүн байх болно.

Сурах өнгө: 1-1.5 жил

Таны хүүхэд 1 нас хүрсэн - эрт буюу алхаж буй хүүхэд нас гэж нэрлэгддэг үе эхэлсэн. Хүүхэд маш идэвхтэй, шинэ туршлагад бэлэн байдаг ч түүний танин мэдэхүйн үйл явц маш төгс бус хэвээр байна. Дуртай тоглоомоороо тоглохдоо хүүхэд тухайн объектын зөвхөн нэг шинж чанарыг ялгаж чаддаг - түүнд хамгийн их таалагддаг; Энэ нь хэлбэр эсвэл хэмжээ байж болно. Өнгөний хувьд энэ нь объектыг таних ямар ч ач холбогдолгүй бөгөөд хүүхэд түүгээрээ тоглоомыг таньж чадахгүй. Хүүхдийг мэдээллээр хэт ачаалахгүйн тулд хичээлийн үеэр үүнийг анхаарч үзэх хэрэгтэй. Өөрөөр хэлбэл, та тэрхүү мэдээллийн "хавчуурга" -ыг ашиглан хүүхдийг өнгөөр ​​нь идэвхтэй танилцуулж болно, гэхдээ одоо энэ нь илүү хөгжилтэй болж, хурдан үр жимсээ өгөх болно. Эцсийн эцэст, хүүхэд өлгийд хэвтэхээс өмнө догдолж, зөвхөн эргэн тойрныхоо объектуудыг түүнд дүрслэхийг зөвшөөрдөг. Одоо тэр өөрөө тоглоомуудад идэвхтэй оролцож, өнгөт пирамид цагираг уяж, шоо дөрвөлжин цамхаг барихыг хичээдэг.

Та бас зурахдаа анхаарах хэрэгтэй. Энэ насанд нялх хүүхэд гарынхаа алган дээр харандаа барьдаг боловч зурах баяр баясгалан нь зөвхөн сэтгэл хөдлөлийн түвшинд илэрдэг, учир нь тэр тодорхой зүйлийг дүрсэлж чадахгүй байна.

Сурах өнгө: 1.5-2 жил

2 нас хүртлээ өнгөт ойлголтын тогтолцоо нь объектын салангид шинж чанар болж аль хэдийн бий болсон боловч бүх хүүхдүүд үүнийг тодорхойлж, ойлгож чаддаггүй, харин зөвхөн насанд хүрэгчдийн хөгжилд идэвхтэй ажилласан хүмүүс л үүнийг тодорхойлж чаддаг.

Хүүхдийг тойрон хүрээлж буй тоглоом болон бусад эд зүйлсийн өнгийг үргэлжлүүлэн давтаж, "Надад шар шоо, цэнхэр бөмбөг, улаан нум гэх мэтийг авчирч өгөөч" гэж сэтгэн бодох, ой санамж руугаа эргэхийг урамшуулж чадна.

Энэ насанд зурах чадвар нь өмнөхөөсөө бараг ялгаатай биш боловч энд та хүүхдийн дуурайх хандлагыг ашиглаж болно: нялх хүүхэд ч мөн адил зурахын тулд өнгөт харандаагаар цаасан дээр зураас зурж болно. түүний харааны бүтээлч байдлын анхны алхамууд байх болно. Үүнд хуруугаараа зурах, өнгөт харандаа, өргөн сойз ашиглан хүүхэд ямар будаг хэрэглэж байгааг хэлэх болгонд толбо, зураасыг дүрслэх нь гайхалтай.

2 нас хүртлээ тоглоомын бүх арсенал идэвхтэй ашиглагддаг бөгөөд үүний тусламжтайгаар та өнгөний нэрийг бататгаж болно: ээж, хүүхэд шоо дөрвөлжин цамхаг барьдаг ("Цэнхэр дээр улаан шоо тавьцгаая"). ), пирамид угсарч ("Надад шар бөгж өгөөч") эсвэл эсгий үзэгээр зурж, эсгий үзэг бүрт тохирох өнгөт малгайг сонго.

Сурах өнгө: 2-3 жил

Зөв сургалтанд хамрагдсанаар амьдралын гурав дахь жилд хүүхэд спектрийн бүх үндсэн өнгийг ялгаж чаддаг: улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, ягаан. Одоо танд сургах, хөгжүүлэх олон боломж бий. Хүүхэд таны түүнд санал болгож буй бүх шинэ тоглоомд сонирхолтой оролцох бөгөөд 3 наснаас эхлэн тоглоом нь хүүхдийн амьдралын тэргүүлэх үйл ажиллагаа болно.

Одоо энэ насандаа өнгө сурах боломжийг олгодог олон төрлийн тоглоом, тоглоомууд байдаг. Хүүхэд 3 нас хүртлээ объектын хэлбэр, өнгө гэх мэт шинж чанаруудыг аль хэдийн тодорхойлж чаддаг тул Диенеш блокууд нь энэ насанд өнгө судлах тоглоомд тохиромжтой байдаг - энэ нь хэд хэдэн шинж чанараар нэгдсэн хуванцар геометрийн дүрсүүдийн багц юм. өнгө, хэлбэр, хэмжээ гэх мэт. Тэдэнтэй тоглох замаар хүүхэд объектын шинж чанарыг онцлон тэмдэглэж, энэ тохиолдолд өнгө, объектыг ерөнхийд нь эсвэл бусдаас салгаж сурдаг.

Мөн энэ насанд хүүхдийн сонгосон шинж чанарын дагуу ангилах чадварыг анхаарч үзэх хэрэгтэй. Та түүний өмнө өөр өөр өнгийн 3-4 хуудас цаас, ижил 3 эсвэл 4 өнгийн цаасан дээрээс хайчилж авсан тараагдсан дүрсүүдийг тавьж болно. Хүүхэд аль хуудас нь ямар өнгийн зурагтай таарахыг тодорхойлохыг зөвшөөр. Үүнтэй төстэй тоглоомуудыг бусад тоглоомууд - шоо, пирамид цагираг, барилгын багцын эд анги гэх мэтээр үүсгэж болно.

Тиймээс бид амьдралынхаа гурав дахь жилд хүүхдийн сэтгэхүй өнгөний мэдрэмжтэй холбоотой хэрхэн хөгжиж байгааг нэгтгэн дүгнэж болно.

өнгө нь утга учиртай ойлгогддог - объектын тусдаа шинж чанар гэж;
Хүүхэд өгөгдсөн шалгуурын дагуу өнгийг ангилах чадварыг олж авдаг.

Хичээлийн цаг

Энэ насны хүүхэдтэй өглөөний цайны дараа 8.30-9.30, орой 16.00-17.00 цагийн хооронд хичээл хийх нь дээр. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудад багш нар бүлэгтэй хичээл хийхдээ яг ижил цагийг баримтлахыг хичээдэг, учир нь энэ үед хүүхдүүд маш идэвхтэй, тархи нь мэдээллийг илүү хүлээн авдаг нь батлагдсан.

Хичээлийн үргэлжлэх хугацааны хувьд хүүхэд бага байх тусам "хичээл" богино байх болно гэдгийг мэдэх хэрэгтэй: энэ нь нэг минут ч байж болно, энэ нь бүрэн хэвийн үзэгдэл юм - эдгээр нь хүүхдийн анхаарал, ойлголтын шинж чанар юм. Хүүхдийн бие даасан шинж чанар, түүний даруу байдлыг харгалзан үзэх нь чухал юм. Хүүхдүүд эрч хүчтэй, хэт идэвхтэй байдаг, сургуулийн өмнөх насны ч гэсэн үзүүлсэн эсвэл зааж буй зүйлдээ таван минутын турш анхаарлаа төвлөрүүлж чаддаггүй. Хэрэв таны хүүхэд ийм байвал хүүхдийн анхаарал хангалттай байх тусам хичээл үргэлжлэх болно. Мэдээжийн хэрэг, хүүхэд өсч томрохдоо тэвчээртэй байх хэрэгтэй, эс тэгвээс тэр байнга "толгойгоо үүлэнд" байлгаж, юу ч санахгүй байх болно.

Тайван, хичээнгүй хүүхдүүдтэй бол сурахад хялбар байх болно, хичээлүүд нь илүү урт болно.

Хүүхдүүдтэй хийх цаг

  • 1 жил хүртэл 2-5 минут.
  • 1 жилээс 2 жил хүртэл 10 минут хүртэл.
  • 2-оос 3 жил хүртэл 10-20 минут.

3-аас доош насны хүүхэд үйл ажиллагаандаа маш идэвхтэй байдаг: тэр өөрөө пирамид тоглодог, өнгөт картуудыг тавьдаг, шоо дөрвөлжин цамхаг барьдаг. Гэхдээ тэр ганцаараа өнгө судалж, өнгөт дүрсээр хэрхэн тоглохыг ойлгох чадваргүй байдаг. Тиймээс, санаж байгаарай: энэ үед насанд хүрсэн хүн ойролцоо байх, хэлж өгөх, тайлбарлах, заах нь маш чухал юм.

Бусад тоглоомуудын нэгэн адил өнгөт тоглоомд хүүхдэд баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөлийг бий болгох нь чухал бөгөөд ингэснээр тэр үйл ажиллагаа нь хөгжилтэй, эрүүл байх болно гэсэн ойлголттой байх болно. Тэрээр сургуульд явахдаа энэ хандлагыг боловсролын үйл ажиллагаандаа шилжүүлэх болно.

Хичээл дээр өнгөтэй холбоотой үг хэллэгийг багасгахаас зайлсхий. "Улаан", "ногоон" -ыг "улаан", "ногоон" гэж солих хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр хүүхэд эхэндээ зөв ойлгож, зөв ​​дууддаг.
Хэрэв таны хүүхэд ягаан чоно эсвэл шар тэнгэр зурсан бол түүнийг үүнийг хийхийг хориглох ёсгүй: хүүхэд сэтгэл хөдлөлийн байдлыг өнгөөр ​​илэрхийлдэг гэдгийг санаарай.

Та хүүхэдтэйгээ өдөр бүр өнгө судалж байна уу, гэхдээ тэр өнөөдөр ааш муутай, сэтгэл хөдлөм, таныг сонсохгүй, зугтдаг уу? Түүнийг бүү албад - өөртөө болон түүний сэтгэл санааг алдагдуулахгүйн тулд өөр тоглоом тоглож үзээрэй: энэ насанд хүүхдүүд өөрсдийн мэдрэмжийг дагадаг бөгөөд хэрэв тэд хүсэхгүй бол юу ч тэднийг тоглохыг албаддаггүй.

Гол өнгөнөөс гадна хүүхдээ бусадтай танилцуулахаа мартуузай: ягаан, саарал, нил ягаан, эс тэгвээс хээ нь хүүхдийн сэтгэлгээнд бат бөх орж, ягаан өнгийг улаан, нил ягаан гэж нэрлэж магадгүй юм. Цэнхэр өнгө, учир нь тэдгээр нь ижил төстэй бөгөөд хүүхэд жинхэнэ нэрийг нь мэдэхгүй байх болно.

Боловсролын тоглоомууд

  • 1 жил хүртэл

Хүүхдийн өлгий дээр өнгөт шажигнасан унжлага эсвэл гар утас өлгөгдсөн байх ёстой. Эдгээр нь орны хажуу талд бэхлэгдсэн тоглоом байж болно. Тоглоомыг үе үе сольж, өлгөөтэй зүйлийн өнгийг нэрлэхээ бүү мартаарай. Хүүхэд байнга харж, сонсдог зүйлээ хурдан эзэмшдэг.

Хүүхдээ хувцаслахдаа өнгөт оймс, малгай, бээлий зэргийг үзүүлж, өнгийг нь нэрлээрэй. Хүүхэд тэднийг харж, тэдэнд хүрээрэй.

Зургаан сартайдаа хүүхэд таны ярьж буй зүйлийг хайж олох боломжтой: түүнд улаан бөмбөг үзүүлж, түүгээр тоглож, дараа нь "Улаан бөмбөг хаана байна?" Гэж асуу.

9-10 сартайд хүүхэд таны нуусан тоглоомыг бие даан олдог. Жишээлбэл, цэнхэр бөмбөлөг олохыг түүнээс хүс. Тэр олсон бөмбөгийг давтаж, хүүхдийг магтахаа бүү мартаарай.

1 нас хүрэхэд хүүхэд пирамид угсарч болно. Хамтдаа үүнийг хийж, ямар бөгж зүүх талаар тайлбар хийж, бөгжийг нь өгч, ямар өнгөтэй болохыг нь хэлээрэй. Ногоон бөгж авахыг хүс.

Цээжлэх, цээжлэхгүйгээр - одоохондоо зөвхөн танилцах зорилгоор та будгаар будаж (өргөн сойз ашиглан, хуудсан дээр зураас, толбо түрхэж), өнгөний нэрийг мартаж болохгүй, хуванцараар баримал хийж болно.

  • 1-1.5 жил

Таны дуртай тоглоомын өнгө. Энэ насанд хүүхэд аль хэдийн дуртай тоглоомтой болсон. Хүүхдэдээ тоглоомоор дүрслэхдээ ямар өнгөтэй болохыг нь тодорхойл: “Энэ хэн бэ? Баавгай! Ямар баавгай вэ? Хүрэн…"; "Тэгээд энэ хэн бэ? Мэлхий. Ямар мэлхий? Ногоон" гэх мэт.

Өнгө нь номонд амьдардаг. Нар (шар), мэлхий (ногоон), туулай (цагаан/саарал), үүл (цэнхэр), гол (цэнхэр), баавгай (хүрэн), улаан лооль (улаан) гэх мэт том зурагтай ном уншиж, үзээрэй. Хүүхэддээ харж байгаа бүх зүйлдээ сэтгэгдэл бичээрэй. Өнгөийг байнга давтаж, ямар өнгөтэй болохыг хүүхдээсээ асуу.

Өнгөт бөмбөг.Хүүхэддээ шар, цэнхэр гэх мэт хуванцар эсвэл резинэн 2 жижиг бөмбөг үзүүл. Хүүхэдтэйгээ тоглож, бөмбөгийг бие биедээ өнхрүүлж, үзүүл, харьцуул: "Энэ бол шар бөмбөг, энэ бол цэнхэр бөмбөг." Хэд хэдэн удаа давт: "Энд, Саша, шар бөмбөг. Ээждээ өгөөч, надад шар бөмбөг өгөөч, одоо надад цэнхэр бөмбөг өгөөч, гуйя гэх мэт."

  • 1.5-2 жил

Байшин ба хүмүүс. Өнгөт картоноос том байшингуудыг хайчилж ав (улаан, шар, цэнхэр, ногоон, цайвар цэнхэр гэсэн 5 байшин байх ёстой), тэдэнд зориулж жижиг картон хүмүүс (силуэт) бэлтгэ. Хүүхэдээсээ бяцхан хүмүүсийг байшинд байрлуулахыг хүс.

Хивс. Нэг хуудас өнгөт цаас аваад дундаас нь stencil ашиглан дунд зэргийн тойрог хайчилж ав. Дугуй нүхтэй хуудсыг картон дээр нааж, тойргийг тусад нь нааж, хатуу суурьтай болно. Энэ бол хулгана нүх зажилсан улаан хивс гэдгийг хүүхэддээ хэлээрэй, гэхдээ үүнийг хааж болно. Үүнийг хэрхэн хийж болохыг харуул. Тойрог нь хивсэнд маш сайн тохирдог. Эдгээр "дэвсгэр" болон "нөхөөс"-ийн хэд хэдэн хэсгийг хий.

Шидэт уутнууд. 4-5 өнгийн уут оёж, хоёр талт картоноос дүрс хайчилж ав. Эдгээр нь одод эсвэл зүгээр л геометрийн дүрс байж болно - тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин. Дүрсүүдийг хүүхэдтэйгээ уутанд хийнэ: улаанаас улаан, шараас шар, ногооноос ногоон өнгөтэй.

Энэ тоглоомын өөр хувилбар бий. Шар уутны шар дүрсийг жижиг нарны хэлбэртэй, цэнхэрийг үүл, улааныг алим, цэнхэрийг одны хэлбэрээр хий. Таны хүүхэд өнгөт дүрсүүдийг сугалж, дахин дахин оруулахад маш их хөгжилтэй байх болно.

Солонгын тухай шүлэг нь таны хүүхэд удахгүй хэрэглэж эхлэх үндсэн өнгийг сурч эхлэхэд тусална.

Солонго

Хаврын тэнгэрт солонго өлгөөтэй,
Би тэнгэрээс дэлхий рүү баяртайгаар харав.
Хариуд нь бид баяртайгаар инээмсэглэв:
– Солонго, солонго, өнгө, хэт их өртөх.
Солонго богино хугацаанд тэнгэрт өлгөөд,
Тэр богино хугацаанд тэнгэрээс газар руу харав:
Хайлсан...
Тэр хүн бүхэнд дурсгал болгон юу үлдээсэн бэ?
Улаан намуу цэцэг,
ШАР элс,
НОГООН аслаа
Салбар дээр навч бий.
Цох нил ягаан
Энэ нь миний талыг дулаацуулдаг.
ЦЭНХЭР туяа
Голын эрэг хүртэл.
Улбар шар нар
Ой мод дулаан байдаг.
Мөн од нь ЦЭНХЭР... нүдтэй.
(В. Степанов)

Өнгөний нэрийг тодорхой бөгөөд удаанаар дуудахыг хичээ: саяхныг хүртэл тэнэг байсан хүүхдээ харахаас илүү сэтгэл хөдөлгөм зүйл байхгүй!

2-3 жил

Хамтдаа зурцгаая.Нар, үүл, улбар шарыг энгийн харандаагаар зурж, тэдгээрийг том болго - зураг бүрийг тусдаа цомгийн хуудсан дээр байрлуул. Хүүхдээсээ юу харж байгааг, нар ямар өнгөтэй болохыг асууж, тохирох харандаа авч, будахыг хүс. Шаардлагатай бол хүүхэддээ тусалж, хамтдаа хий.

Өнгөт галт тэрэг. Том шоо ав, жишээлбэл, улаан (энэ нь барилгын хэсэг эсвэл хуванцар шоо байж болно). Одоо та түүнтэй хамт галт тэрэг барина гэж хүүхэддээ хэлээрэй. Галт тэрэг нь вагонуудаас бүрдэнэ. Үлдсэн дундаас улаан шоо хайж, ар араас нь байрлуул. Эхний том шоо нь галт тэрэгний "толгой", үлдсэн хэсэг нь машинууд байх болно. Үүнтэй ижил зарчмыг ашиглан дүрс эсвэл шоо өнгөөр ​​хослуулснаар та цамхаг, хотуудыг барьж болно.

Өнгөлөг хот. Энэ тоглоомын хувьд танд янз бүрийн хэлбэрийн дүрс хэрэгтэй болно - дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, Диенеш блокууд нь хамгийн тохиромжтой. Жишээлбэл, ногоон шоогаар хашаа барьж, ард нь байшингууд барь: жижиг, том - улаан, хөх, шар. Дүрсийг өнгөөр ​​нь тааруулахаа бүү мартаарай - улаан байшинд улаан дээвэр (гурвалжин хэлбэртэй) тавих гэх мэт. Хүүхэдтэйгээ хамт өнгөт байшин барина.

Хүүхдэд зориулсан оньсого

Оньсого нь хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийг ойлгоход туслах анхны туслахуудын нэг байх болно. Тэд хариулт, төсөөлөл, үгсийн санг олохын тулд хүүхдийг өөрийн туршлага руу эргүүлэх замаар системчилсэн давталт, сэтгэхүйгээр дамжуулан санах ойг хөгжүүлэхэд тусалдаг. Хариулт нь тэдний хэлснээр "гарт" байвал сайн байна: та хулганыг номонд, жинхэнэ мэлхий, нуурын эрэг дээр алхах гэх мэтийг үзүүлж болно.

Номыг хар.
Чи юу харж байна? - Хулгана.
Тэр цагаан
Гэхдээ ихэнхдээ... (саарал)

Мэлхий намаг руу үсэрч байна.
Тэр үргэлж ан хийдэг.
Баяртай, тэнэг шумуул!
Мөн мэлхийн өнгө нь ... (ногоон)

Бүрхүүлээс, живхнээс
Жижигхэн тахиа гарч ирэв.
Өө, чи ямар хөгжилтэй юм бэ
Манай бяцхан бөөн... (шар)

Би зун нугад өссөн.
Би үүнийг тасдаж чадна.
Би цэцэг гэртээ аваачиж өгье -
Хонх... (цэнхэр)
(Э. Дюк)

Солонгын өнгө

Яруу найргаар сурах нь хүүхдийн ойлголтыг ихээхэн хөнгөвчилж, үгийн санг өргөжүүлдэг. Хүүхдүүд яруу найргийг дуртайяа сонсдог бөгөөд тэдгээрийг санах нь илүү хялбар бөгөөд далд ухамсарт хадгалагддаг. Амжилттай суралцахын тулд та хүүхдийнхээ хувийн шинж чанарыг мэдэх хэрэгтэй: зарим нь өнгө, объект, зургийг хараад бусад хүүхдүүдэд анхаарал сарниулах болно. Хүүхдээ ажиглаж, түүнд юу хамгийн сайн болохыг тодорхойл.

Өнгөнүүд өнөөдөр маш их ядарсан байна:
Тэд тэнгэрт солонго зуржээ.
Бид өнгөт солонго дээр удаан ажилласан,
Солонго яг л үлгэрт гардаг шиг сайхан гарч ирэв.
Бүгд өнгөлөг - ямар үзэсгэлэнтэй вэ!
Зөвхөн өнгийг биширдэг:

Улаан
Цэцэрлэгт улаан улаан лууван ургасан
Ойролцоох улаан лооль байдаг - улаан хүүхдүүд.
Цонхон дээр улаан алтанзул цэцэг байдаг,
Цонхны гадна улаан тугнууд шатаж байна.

жүрж
Улбар шар үнэг
Би шөнөжин луувангийн тухай мөрөөддөг -
Үнэгний сүүл шиг харагдаж байна:
Бас улбар шар.

Шар
Шар нар дэлхий рүү харж,
Шар наранцэцэг нарыг харж байна.
Шар лийр нь мөчир дээр өлгөөтэй байдаг.
Шар навчнууд модноос нисч байна.

Ногоон
Манайд ногоон сонгино ургадаг
Мөн ногоон өргөст хэмх
Мөн цонхны гадна талд ногоон нуга бий
Мөн байшингууд нь цайруулсан байна.
Байшин бүр ногоон дээвэртэй,
Үүнд хөгжилтэй гном амьдардаг
Шинэ ногоон өмдтэй
Агч навчнаас.

Цэнхэр
Миний хүүхэлдэй цэнхэр нүдтэй,
Мөн бидний дээрх тэнгэр цэнхэр хэвээр байна.
Энэ нь мянган нүд шиг цэнхэр өнгөтэй.
Бид тэнгэр рүү харж, тэнгэр биднийг хардаг.

Цэнхэр
Цэнхэр далайд арал бий,
Арал руу хүрэх зам урт.
Мөн дээр нь цэцэг ургадаг -
Цэнхэр-цэнхэр эрдэнэ шишийн цэцэг.

Нил ягаан
Нил ягаан нь ойд амьдрахаас залхаж байна.
Ээждээ төрсөн өдрөөр нь аваад ирье.
Тэр нил ягаан голт борын хамт амьдрах болно
Цонхны дэргэд үзэсгэлэнтэй ваартай ширээн дээр.
(А. Венгер)

Амжилттай суралцсанаар 2-3 нас хүртлээ хүүхэд спектрийн үндсэн өнгийг мэддэг, нэрлэдэг. Өнгөөр ​​тоглох нь нялх хүүхдэд баяр баясгаланг авчирч, түүнийг сайхан сэтгэлтэй болгохоос гадна түүний танин мэдэхүйн систем, мэдрэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх чухал бүрэлдэхүүн хэсэг болно. Тиймээс эцэг эхчүүд солонгын бүх өнгөөр ​​хөгжилтэй хичээлүүдийг аюулгүйгээр эхлүүлж чадна!