Эссэ урлагийн ид шидийн хүч юу вэ? Эссэ: Урлагийн агуу хүч

Хэсэгүүд: Уран зохиол

Сэдэв:Урлагийн ид шидийн хүч.

Эпиграфууд:

Би баярын өндөр тэмдэглэлийг хүлээн авч байна,
Хайр ба урам зоригийн өндөр мэдрэмж,
Хугацаагүй байдлын ариун итгэл
Мөн хөнгөн урлагийн мастер.

П.Тихонов.

Хийлийн дуунууд амьд хэвээр байна,
Таны унтаж байгаа хэсэг сэрнэ...
Энэ хөгжимд бүх зүйл бий,
Зүгээр л барьж ав.

А.Романов (гр. "Ням гараг")

Хичээлийн зорилго:

  • Урлагийн бүтээлтэй танилцах, тэдгээрийг ойлгох, уншсан зүйлдээ хувийн үнэлгээ өгөх, байр сууриа бусад хүмүүсийн (хөгжимчин, зураач) байр суурьтай холбох чадварыг хөгжүүлэх замаар оюутнуудын унших туршлагыг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх.
  • Уран зохиолын зохиолыг урлагийн бүтээл гэж ойлгож, уншиж сур.
  • Төрөл бүрийн урлагийн бүтээлийн хүмүүст үзүүлэх нөлөөг харьцуулах замаар хүмүүст урлагийн бүтээлийг ойлгож, үнэлж, тэдний нөлөөллийн хүчийг мэдрэхийг сурга.
  • Оюутнуудыг зохиолчийн уран сайхны ертөнцтэй танилцуулах, бүтээлийг цогцоор нь авч үзэх, шинжлэх чадварыг хөгжүүлэх, зохиолчийн зорилгыг ойлгох арга зам болгон хөгжүүлэх.
  • Хичээлийн жилд урлагийн бүтээл судлах эерэг сэдлийг бий болгох; ангид эерэг сэтгэл хөдлөл, сэтгэлзүйн уур амьсгалыг бий болгох.
  • Тоног төхөөрөмж:

      1. Нерл дэх Өршөөлийн сүм, Гэгээн Василий сүм, Сугар де Милогийн хөшөөний дүрслэл...
      2. Оросын зураачдын зурсан зургуудын хуулбар: "А.П.-ийн хөрөг. Струйская" зураач Ф.С. Рокотова
        Леонардо да Винчигийн "Ла Жоконда"
      3. Мультимедиа

    Хичээлийн явц

    I.Зохион байгуулалтын мөч.

    II. Хичээлийн танилцуулга.

    Уран зохиол бол урлагийн нэг төрөл учраас би 10-р ангийн уран зохиолын хичээлийн эпиграфийн хичээлийн сэдвийг бүхэлд нь өргөжүүлэхээр шийдсэн бөгөөд өнөөдөр та бүхэндээ “Урлагийн ид шидийн хүч”-ийн тухай яриа өрнүүлэхийг хүсч байна.
    -“Урлаг” гэдэг үг ямар утгатай вэ? Синоним ба ассоциатив цувралуудыг хийцгээе.

    (С.И.Ожеговын толь бичгийн дагуу оюутнуудын санал болгосон ижил утгатай, ассоциатив цуврал, үгийн утгыг дэлгэцэн дээр харуулав.
    урлаг, бүтээлч байдал, гар урлал, бүтээл, уран сайхны үйл ажиллагаа;

    урам зориг, хөгжим, театр, уран баримал, уран зохиол, гоо үзэсгэлэн, таашаал, бахдал, дүрслэл, эв найрамдал;

    (Урлаг нь биднийг гоо үзэсгэлэнгийн зохицолоор баясгаж, урам зоригтой мэдрэмжийг төрүүлж, сэтгэлийг сэгсэрч, урам зоригийг сэрээдэг.)

    Энэ жил бид И.С.Тургенев, Н.А.Некрасов, Ф.М.Достоевский, Л.Н.Чехов нарын бүтээлүүдтэй танилцана. Гадныхан манай их мастеруудын бүтээлийг эх хувиар нь унших гэж орос хэл сурах тохиолдол байдаг. Мөн Швейцарийн Бернийн их сургуулийн оюутан Оросын ардын бүжгийг тайзан дээр гарч байхыг хараад хэл сурсан байна. Тийм ч учраас урлагийн ид шидийн хүчийг ярих нь зүйтэй болов уу. Өнөөдөр энэ мэдэгдлийг туршиж үзэхийг хичээцгээе.

    III. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

    Константин Никольскийн “Амилалт” хамтлагийн ахлагч А.Романовын “Хөгжимчин” дууг сонсоцгооё. ( Ширээ бүр дээрх дууны үг)

    Танд нөлөөлж буй үг хэллэгийг анхаарна уу.
    (“...хийлийн эгшиг таны дотор амьдарч, унтаж байгаа бүхнийг сэрээх болно...”, “...хэрэв та хэт согтоогүй бол...” “...аз жаргалгүй, аз жаргалтай хүмүүсийн тухай, сайн муугийн тухай, догшин үзэн ядалт ба ариун хайрын тухай..." "...юу болж байна, танай нутагт юу болж байна, энэ хөгжимд байгаа бүх зүйл - зүгээр л барьж аваарай ..." "хийл ядарсан байна" " дуугүй тохиолдол" "аяга хэвээр байна.")

    Эдгээр мөрүүд ямар дүрс, холбоо, бодлыг төрүүлдэг вэ?

    (Авьяаслаг хөгжим, хүнийхтэй дүйцэхүйц хийлийн уянгалаг хоолой нь унтаа мэдрэмжийг сэрээж, зөвхөн өөрийнхөө хувь заяаны тухай төдийгүй "нутагт чинь болж буй бүх зүйлийн талаар" бодоход хүргэдэг. ажилчин."
    Хийл хөгжим ядарч, чимээгүй болж, "хүмүүсийн зүрхийг шатаахаа" болих нь аймшигтай юм. "Дэлгүй хэрэг" нь "хоосон сав"-тай зүйрлэн зэмлэх болно. Гэхдээ физикийн хуулийн дагуу хийлийн дууны энерги алга болдоггүй; энэ нь зөвхөн хүний ​​дуу чимээний улмаас сонсогдохгүй байдаг;

    Эдгээр зургууд яагаад сэтгэл түгшээж, ой санамжинд шингэж, санаж байна вэ?

    (Хамгийн харгис, сэтгэл хөдлөлгүй хүн эв найртай бүтээгдсэн бөгөөд энэ нь түүний сэтгэлд Хайрын дөл амьдарч, гялалзаж байх ёстой гэсэн үг бөгөөд энэ нь дүрэлзэж байсан ч нүүр царайгаа алдаж буй хүмүүст эргэж очихын тулд сэнсэхийг оролдож болно. Бүтээгчийн дүр төрх ба дүр төрх.)

    Дууны аль мөр нь хамгийн чухал зүйлийг хэлдэг вэ? Зохиогч хүний ​​амьдралд ямар чухал асуултуудыг тавьдаг вэ?

    ("Чи яагаад төрсөн юм ..."
    Хүн бүр урлагийн бүтээлийг ойлгох чадвартай юу?
    Урлагийн зорилго юу вэ, хүмүүст үзүүлэх нөлөө нь юу вэ?
    Хүн эргэн тойронд болж буй үйл явдлын төлөө хариуцлага хүлээдэг. "Зүгээр л барьж ав" гэж зохиолч уриалав. Баривчлах гэдэг нь гол зүйлийг сонсохыг хичээ, амьдралаас өөрийгөө бүү хаа гэсэн үг юм. Танд "...аз жаргалгүй ба аз жаргалтай, сайн муугийн тухай, ширүүн үзэн ядалт, ариун хайрын тухай..." гэж сануулах хүмүүс үргэлж байдаг. Тэдний нэрийг Мастер гэдэг.)

    Хийлчний авьяас ямар хүчтэй вэ, энэ нь хэрхэн илэрдэг вэ?
    -Та хөгжимд ямар хандлагатай байдаг вэ?
    - Дууны зохиогчийн талаар та юу хэлэх вэ?

    2. Г.И.-ийн уран зохиолын эссэ рүү хандъя. Успенский 1885 онд бичсэн "Шулуулагдсан".

    (Бүтээлийг оюутнууд хичээлд уншсан)

    Бүтээлийн баатар нь хэн бэ?

    (Эссений баатар бол "сургуулийн уйтгартай ажилд дарагдсан хөдөөгийн багш Тяпушкин", "өдөр тутмын өчүүхэн... өдөр тутмын зовлон шаналал" боловч төгс төгөлдөрт цангаж буй хүний ​​​​сэтгэлийн илрэлээс ангид биш юм.)

    Тяпушкины сэтгэлийн байдал ямар байна вэ? Түүний амьдралын хэв маяг юу вэ?

    (“Энэ бүхэн үргэлжилсээр...”, “намайг цочирдуулсан...”, “санаатай хуйвалдаан”, “ямар нэгэн төрлийн хязгааргүй золгүй явдлын мэдрэмж...” “Би хүйтэнд сууж байна...”, “ Би идэх гэж байна...”, “Буланд буцаж ирээд...”, “сэтгэлээр унасан...” “Аймгийн хотод... Би сэтгэл дотроо ядарсан...” “Би гүн гүнзгий байсан. мушгисан...”, “Үнэхээр энхрийлэлгүй...” “Уранхай нэхий дээл, гар хийцийн ор, сүрэл дэр...”, “Тархинд золгүй явдал өрөмддөг...”, “Дэн.” (а өрөө), "Миний амьдралын уй гашуу...")

    Юу түүнд хүч чадал өгч, "урам зориг өгдөг", "сэргэдэг" вэ?

    (Зүүд, "сайн зүйл" гэж Тяпушкин "12 жилийн өмнө Парист Лувр дахь Мило Сугарыг хэрхэн харснаа" дурсав.)

    Дарь эхийн хөшөө түүнд ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ, яагаад?

    (“Надад юу тохиолдсон бэ?”, “Нууц нь юу вэ?” Хэн энд “ёс суртахууны өчүүхэн ч хэрэгцээгүйгээр ирсэн бэ?”)
    "Үрчийсэн бээлий шиг" гэж тэр гэнэт мэдэрсэн: "... намайг шулуун болгосон.")

    Тэр Мило Сугарыг хэрхэн харсан бэ? Түүний эмэгтэй хүний ​​гоо сайхны тухай санаа нь эмэгтэй дарь эхийн гоо үзэсгэлэнтэй нийцэж байна уу?

    (...Үгүй, таарахгүй байна.)

    Баатрын сэтгэгдэл яагаад түүний идеалтай гадаад нийцэхгүй байгаагаас хамаардаггүй юм бэ?

    (Урлагийн бүтээл өөр зүйлээр татагддаг.)

    Гэвч юу болсон нь тэр "өөрийгөө ахин үрчийлгэхийг зөвшөөрсөн" юм. Энэ нь Тяпушкин "бууж өгсөн" гэсэн үг үү, урлагийн бүтээлийн нөлөө богино настай болсон гэсэн үг үү? Та энэ асуултад хэрхэн хариулах вэ, зохиолч хэрхэн хариулдаг вэ?

    (Амьдрал ээдрээтэй, Тяпушкиныг өдөр тутмын тулгамдсан асуудлуудыг шийдвэрлэхэд тулгаж, баатрын ой санамжаас хүчтэй сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжийг арилгасан. Гэхдээ урлагийн бүтээлийн дурсамж хүртэл хүнийг өөрчилж чаддаг. Багшийн ертөнцийг үзэх үзэл нь ингэж өөрчлөгддөг. түүний ач холбогдол, хүний ​​хэрэгцээг ухаарсан: “... агуу урлагийн бүтээл намайг хүмүүсийн харанхуй масс руу явах хүсэлд минь хүчирхэгжүүлдэг... өөрийн хүч чадлаараа би тийшээ явж чадна, явах ёстой... Би тийшээ очиж, амьдарч эхэлж буй хүмүүс өөрсдийгөө доромжлохыг зөвшөөрөхгүй байхыг хичээх болно.")

    Эссэ яагаад "Шулуулагдсан" гэж нэрлэгддэг вэ?

    (Яг л энэ хөшөө баатарт үзүүлсэн нөлөө юм. Тяпушкины хувьд "... хүн шиг мэдрэх аз жаргалаа алдах нь" аймшигтай бөгөөд агуу урлагийн бүтээл нь амьдрал бэлэглэдэг гэдэгт итгэлтэй байна. сэтгэлийг цэвэрлэх нөлөө үзүүлж, доромжлогдсон хүнд эрч хүч өгч, түүнийг сүнслэг болон бие махбодийн хувьд сайжруулахад тусалдаг хүч.)

    3. В.Вересаевын “Тэмцээн” богино хэмжээний бүтээлтэй танилцацгаая.

    (Багш хоёр уран бүтээлчийн (багш шавь хоёрын) өрсөлдөөний тухай түүхийг өгүүллэг хүртэл уншиж, ард түмэн шийдвэрээ гаргаж, ялагчийг тодруулдаг).

    Алдарт зураачийн Twice Crown-ийн зураг эсвэл Unicorn-ийн зураг гэсэн хоёр зургийн алийг нь илүүд үзэх вэ? Яагаад?

    (Бүгээр ажиллах. Түүхийг уншиж дуусгаад бүлгүүдийн хооронд санал бодлоо солилц.)
    .
    - Та яагаад Unicorn-ийн зургийг илүүд үзсэн гэж бодож байна вэ? Оюутан яагаад гоо сайхны тухай маргаанд багшийг ялсан бэ?

    (Багш зовж шаналж, эмэгтэй гоо үзэсгэлэнгийн төгс байдлыг хайж, түүнийг олж, гайхалтай ур чадвараа ашиглан гайхалтай дүр зургийг бүтээв. Энэ нь ер бусын, ер бусын эмэгтэйн бахдалыг төрүүлэв. Энэ гоо үзэсгэлэнгийн хажууд эргэн тойрон дахь бүх зүйл бүдгэрч, төгс бус мэт санагдаж байв. , бага, ач холбогдолгүй, Энэ нь гүйцэтгэх ур чадвар нь багшийн гүйцэж чадахгүй юм шиг санагдаж, түүний бүрэн "Үүрийн гэгээ" нь түүний ажилд хөрөнгө оруулсан мэдрэмж нь багшийн урам зориг Уран зураг нь түүнд эргэн тойрон дахь гоо үзэсгэлэнг харж, санах боломжийг олгосон.)

    (Зохиолч нь гадаад гоо үзэсгэлэн нь бусдын сэтгэлийг булааж, сэтгэл татам, харин дотоод гоо үзэсгэлэн нь илүү өндөр байдаг гэдгийг харуулсан. Дурласан хүний ​​нүд нь түүнийг хүрээлж буй бүх зүйлээс гоо үзэсгэлэн, сүр жавхланг хардаг. Хайрт нь үргэлж хамгийн үзэсгэлэнтэй, хамгийн шилдэг нь байдаг. Хичнээн ч хамаагүй. Олон жил өнгөрч, гадаад төрх нь өөрчлөгддөг ч тэр үргэлж хэвээр үлддэг.

    Би В.Шекспирийн хэлсэн үгийг санаж байна:

    Түүний нүд од шиг харагддаггүй
    Амаа шүрэн гэж хэлж болохгүй...
    Дарь эх яаж алхаж байгааг би мэдэхгүй.
    Харин хонгор минь газар гишгэж байна.

    Unicorn зураг хайраар гэрэлтдэг. Харанхуй тэнгэрийн тод одны гэрэлтэй төстэй ийм гэрэл хүмүүсийн зүрх сэтгэлийг үнэхээр дулаацуулдаг (Өгүүллэгт гардаг хөгшин эмгэн, хөгшин хоёрыг санаарай)

    Зохиолч өөрөө урлагийн бүтээлүүдээс баяр баясгалан, оюун санааны чөлөөлөлт, хайр, гэрэл гэгээ авчирч, дэлхийн гоо үзэсгэлэнд "нүдээ нээдэг" бүтээлүүдийг илүүд үздэг бололтой.)

    В.Вересаевын түүхтэй танилцсанаар Бүтээгч, зураач, хувь хүн хоёрын харилцан үйлчлэлийн талаар та юу хэлэх вэ?

    (Үзэгч бол зураачийн нөлөөллийн объект бөгөөд урлагийн бүтээлийн энерги нь эерэг эсвэл сөрөг, сүнсийг өргөх эсвэл боолчлоход чиглэгддэг.)

    4. Одоо би та бүхний анхааралд Николай Заболоцкийн “Уран зураг хайрла, яруу найрагчид...” шүлэг, А.П. Оросын зураач Ф.С.Рокотовын тийрэлтэт бийр.

    (Текстүүдийг ширээ бүр дээр хуулж, дэлгэцэн дээр А.П. Струйскаягийн хөрөг зураг)

    - Хөрөг дээрх эмэгтэй дүрийн ер бусын зүйл юу вэ?
    -Таны сэтгэгдэл яруу найрагч Н.Заболоцкийн бодолтой давхцаж байгаа эсэхийг харцгаая.

    (Багш шүлэг уншиж байна)

    Ойлголт яагаад ийм ялгаатай байна вэ, эсвэл таны болон яруу найрагчийн ойлголтын ижил төстэй байдал юуг харуулж байна вэ?

    (Бүгээр асуултууд дээр ажиллаж, дараа нь ангийн хэлэлцүүлэг)

    a) Н.Заболоцкий уран зургийн хэлний ямар онцлогийг ярьдаг вэ?
    б) Яруу найрагч болон түүний уянгын баатар зураачийн бүтээлийг хэр өндөр үнэлдэг байсан бэ?
    в) Н.Заболоцкийг уншиж байхдаа зөвхөн уран зураг хүний ​​сүнсэнд үзүүлэх нөлөөний талаар ярих боломжтой юу? Яруу найрагчийн талаар юу хэлэх вэ?
    г) Яруу найрагч биширсэн сэтгэлээ илэрхийлэхийн тулд ямар илэрхийлэлтэй хэл, дүрсийг бүтээх ямар техник ашигладаг вэ?
    д) Эдгээр бүтээл дээр үндэслэн хичээлийн гарчигт хэлсэн мэдэгдлийг батлах эсвэл үгүйсгэх боломжтой юу?

    (Н.А. Заболоцкий зөвхөн уран зурагт үзэсгэлэнтэй мөчүүдийг зотон дээр буулгах, оюун санааны өөрчлөлтийг авч үзэх, үзэгчийн зүрх сэтгэлд хариу үйлдэл үзүүлэх боломжийг олгодог гэж үздэг тул зураачийн ур чадвар нь ид шид бөгөөд түүний тусламжтайгаар түүнд нөлөөлөх боломжтой" Гэсэн хэдий ч бид өөрийн мэдрэмжийг илэрхийлж чаддаг яруу найрагчийн ур чадварыг олж харсан: гайхшрал, бахдал, сэтгэл татам - аливаа бүтээлийн хүний ​​​​сэтгэлд үзүүлэх нөлөө нь маргаангүй юм.)

    5. Эцэст нь би анчингийн тухай үлгэр ярих болно.

    Нэгэн цагт хүмүүс амьтны арьсаар хувцаслаж, агуйд амьдарч байх үед Анчин төрөлх гал голомтоо буцаж иржээ. Тэр өдөр тэр маш азгүй байсан. Нэг ч шувуу түүнд ойртож, нумныхаа сумаар хүрч очихыг зөвшөөрөөгүй, нэг ч буга өөрийгөө жадаар цохихыг зөвшөөрөөгүй. Агуйд олз хүлээж байгааг анчин мэдэж байв. Тэр өлссөн эмэгтэйчүүд түүн дээр ямар хүчирхийлэл үйлдэхийг төсөөлж, Удирдагчийн үл тоомсорлон харцыг санаж, гашуун болов.

    Тэр агуйд гар хоосон орж, шатаж буй галын дэргэд зогсоод үг хэлэв. Анчин өтгөн ойд урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй ганц эвэртэй цасан цагаан амьтантай уулзаж, араас нь хөөж, энэ амьтныг хэрхэн шархдуулсан тухайгаа ярьж эхлэв. Түүний нүдний өмнө араатан үзэсгэлэнтэй хүн болж хувирч, Анчинг өөрөө Ойн бурхан руу дайрсан гэж зэмлэж эхлэв. Анчин хэрхэн өршөөл гуйж, түүнийг алахыг гуйсан боловч түүнийг агнахаар явуулсан овгийнхонд уурлахгүй байхыг хэлэв. Бурхан Анчинг уучилсан боловч тэр өдөр ямар ч амьтдыг алахыг хориглов.

    Анчин түүхээ дуусгаад овгийнхоо хүмүүсийг айсан харцаар харахад тэдний нүднээс зэмлэл ч, уур хилэн ч харагдсангүй. Хүмүүс түүн рүү гайхан биширч, Удирдагч суудлаасаа босож, том зөгийн сархинагаас таслан анчинд өгөв.

    Анчин яагаад шагнал авсан гэж та бодож байна вэ?

    (Анчин тод түүхийнхээ төлөө шагналаа хүртэх ёстой байв. Тэр хүмүүст худлаа хэлээгүй. Тэр тэдэнд анхны үлгэрүүдийн нэгийг хэлжээ. Тэгээд тэр үлгэрийн төлөө яг хооллосон. Агуйд агуу ид шид тохиолдов: хүмүүс үгсийг сонсов. , мөн гайхалтай үйл явдлуудын бүхэл бүтэн зургууд тэдний нүдний өмнө гарч ирсэн нь Анчны тухай айдас төрүүлэв.

    IV. Дүгнэж байна.

    Урлагийн ид шидийн хүч юу вэ?

    Иван Бунин яруу найрагч И.С.Никитинд бичсэн эссэгтээ: "Хэнийг сайн хүн гэж нэрлэдэгийг би мэдэхгүй. Сэтгэлтэй, халуун дулаан мэдрэмжтэй, гүнээс үл тоомсорлох зүрхтэй хүн сайхан байдаг нь үнэн. Урлаг гэж юу байдгийг мэдэхгүй, урлаг дахь гоо үзэсгэлэн, түүний дүрэм. Яг тийм, гол нь хүн надтай ямар ч үгээр, ямар хэлбэрээр ярьж байсан ч миний өмнө амьд хүмүүсийг харж, амьд байгалийн амьсгалыг мэдрүүлж, зүрхний минь хамгийн сайхан утсыг чичрүүлэх байсан юм. ”

    Та яаж хариулах вэ?

    V. Гэрийн даалгавар.

    Оюутнуудын сонгосон бүтээлч ажил:

    A) Бичгийн ажил:

    1. Урлагийн ид шидийн хүчийг би юу гэж харж байна вэ?
    2. Нэгэн цагт мэдэрсэн мэдрэмж (жүжиг, кино үзэж байхдаа), сэтгэгдэл (уран зураг, уран баримал, архитектурын бүтэц, сонссон хөгжмийн зохиолоос) тухай өгүүллэг (эссэ).

    B) Өөрийнхөө урлагийн бүтээлийг бүтээх (түүх, шүлэг, уран зураг, гар урлал, хатгамал, модон сийлбэр ...)

    Ашигласан уран зохиолын жагсаалт

    1. В.Г. Марантман. Ерөнхий боловсролын сургуулийн 9-р ангийн уран зохиолын сурах бичиг (х. 6)
      Москва "Гэгээрэл" 1992 он.
    2. Уран зохиол. 5-р анги. Уран зохиолын гүнзгийрүүлсэн сургалттай сургууль, ангиудад зориулсан сурах бичиг, гимнази, лицей. Эмхэтгэсэн: M.B. Ladygin, T.G.

    Москвагийн "Дрофа" хэвлэлийн газар 1995 он.

    Москвагийн "Дрофа" хэвлэлийн газар 1995 он.

    Найрлага

    Урлагийн ид шидийн хүч

    Урлаг бидний амьдралыг баяжуулдаг. Үүний нэг төрөл болох уран зохиол нь бидний амьдралын хамгийн эхэнд бидэнтэй уулзаж, мөнхөд үлддэг. Ном бол халамжтай эцэг эх шиг биднийг хүмүүжүүлж, сургадаг. Бид хүүхэд байхдаа үлгэр уншсанаар сайныг муугаас, үнэнийг худалаас, буяныг муугаас ялгаж сурдаг.

    Уран зохиол таныг мэдрэх, ойлгох, өрөвдөж сурахыг заадаг. Эцсийн эцэст, ном болгон биднийг зохиолч бүтээлээрээ юуг илэрхийлэхийг хүссэн тухай бодоход хүргэдэг. Тэр бүтээлдээ ямар бодолтой байсан бэ? Шинэ дүрүүдтэй танилцаж, тэдний мэдрэмж, бодлыг ойлгосноор бид эргэн тойрныхоо хүмүүсийг, хамгийн чухал нь өөрсдийгөө илүү сайн ойлгож эхэлдэг. Соёл, шинжлэх ухааны олон томоохон зүтгэлтнүүд сэтгэлийн хөөрлөөр догдолж байхдаа уран зохиол авч байсан нь учир дутагдалтай биш юм. Тэд үүнээс амар амгалан, сэтгэл ханамжийг олсон. Номууд нь амьдралын зөв замыг олоход тусалдаг ч бид үүнийг хайж байхдаа ихэвчлэн эргэлздэг.

    Гэхдээ эдгээр нь уран зохиолын бүх давуу тал биш юм. Түүний ачаар бид маш их хэрэгтэй, хэрэгтэй мэдээллийг олж мэдсэн. Жишээлбэл, хунтайж Игорийн кампанит ажлын талаар маш цөөхөн эх сурвалж хадгалагдан үлдсэн бөгөөд "Игорийн кампанит ажлын тухай үлгэр" уран зохиолын бүтээл нь үл мэдэгдэх олон баримтыг тодруулсан.

    Зохиолч өөрийн зууны амьдрал, зан заншлыг дүрслэн өгүүлснээр тухайн үеийн дүр төрхийг бий болгоход тусалдаг.

    Ном нь уншигчийн бодит амьдралд ч нөлөөлж чаддаг. Жишээлбэл, Шолоховын "Хүний хувь тавилан" өгүүллэгийг уншсаны дараа энэ бүтээлийн баатрын хувь тавилантай төстэй амьдралтай олон хүмүүс сэргэж, цаашид амьдрах хүчийг олж авсан.

    Энэ бол утга зохиолын урлагийн агуу хүч гэж би боддог.
    Уран зохиол таныг мэдрэх, ойлгох, өрөвдөж сурахыг заадаг. Эцсийн эцэст, ном болгон биднийг зохиолч бүтээлээрээ юуг илэрхийлэхийг хүссэн тухай бодоход хүргэдэг. Тэр бүтээлдээ ямар бодолтой байсан бэ? Шинэ дүрүүдтэй танилцаж, тэдний мэдрэмж, бодлыг ойлгосноор бид эхэлдэг

    Бидний эргэн тойрон дахь хүмүүсийг, хамгийн чухал нь өөрсдийгөө ойлгох нь дээр. Соёл, шинжлэх ухааны олон томоохон зүтгэлтнүүд сэтгэлийн хөөрлөөр догдолж байхдаа уран зохиол авч байсан нь учир дутагдалтай биш юм. Тэд үүнээс амар амгалан, сэтгэл ханамжийг олсон. Номууд нь амьдралын зөв замыг олоход тусалдаг ч бид үүнийг хайж байхдаа ихэвчлэн эргэлздэг.
    Гэхдээ эдгээр нь уран зохиолын бүх давуу тал биш юм. Түүний ачаар бид маш их хэрэгтэй, хэрэгтэй мэдээллийг олж мэдсэн. Жишээлбэл, хунтайж Игорийн кампанит ажлын талаар маш цөөхөн эх сурвалж хадгалагдан үлдсэн бөгөөд "Игорийн кампанит ажлын тухай үлгэр" уран зохиолын бүтээл нь үл мэдэгдэх олон баримтыг тодруулсан.
    Зохиолч өөрийн зууны амьдрал, зан заншлыг дүрслэн өгүүлснээр тухайн үеийн дүр төрхийг бий болгоход тусалдаг.
    Ном нь уншигчийн бодит амьдралд ч нөлөөлж чаддаг. Жишээлбэл, Шолоховын "Хүний хувь тавилан" өгүүллэгийг уншсаны дараа энэ бүтээлийн баатрын хувь тавилантай төстэй амьдралтай олон хүмүүс сэргэж, цаашид амьдрах хүчийг олж авсан.
    Энэ бол утга зохиолын урлагийн агуу хүч гэж би боддог.

    Хүн төрөлхтөн хэдэн мянган жилийн турш ёс суртахууны туршлагаа өнгөлж, хуримтлуулж ирсэн бөгөөд хүн тухайн үеийнхээ соёлын түвшинд хүрэхийн тулд 15-20-хон жилийн дотор үүнийг эзэмших ёстой гэсэн энгийн бодол надад ямар нэгэн байдлаар төрлөө. Хүмүүстэй олон янзын харилцаанд орохын тулд тэр энэ туршлагыг, эсвэл наад зах нь түүний үндсийг бүр эрт - таваас долоон настайдаа сурах хэрэгтэй! Гэр бүл нь хүүхдэд ямар ч олон төрлийн амьдрал, үйл ажиллагаа явуулдаг байсан, хүүхдүүдийн хүмүүс болон эргэн тойрон дахь ертөнцтэй харилцах харилцаа хэчнээн хөгжсөнөөс үл хамааран энэ ертөнц явцуу хэвээр байх бөгөөд энэ туршлага нь түүний ёс суртахууны туршлагатай уялдуулахгүйгээр ядуу байх болно. Хүн төрөлхтөн хуримтлуулсан бүх баялгаараа олон жилийн түүхтэй. Гэхдээ та өөрийн хувийн туршлагаа аль хэдийн болсон зүйлтэй хэрхэн харьцуулах вэ, юу болох ёстой, юу болох вэ? Амьдралын энгийн туршлагаас ойлгохын аргагүй зүйлээр хүнийг зэвсэглэдэг урлаг яагаад хэрэгтэй гэж би боддог. Хүн болж төрөх азтай хүн бүрийн сэтгэл зүрх, оюун санаанд нь хүргэх итгэл найдвар тээн үе үеийн хүмүүс бие биедээ өвлүүлэн үлдээдэг Прометейн гал шиг. Хүн бүр хүн болдог гэдгийг ойлгуулах.
    B.P. (зохиогчийн нэр): Урлагийн үүргийг хэтрүүлэх шаардлагагүй гэж бодож байна. Хүнийг нөхцөл байдал, үйл ажиллагааны шинж чанар, амьдралын нөхцөл байдлаас шалтгаалан бий болгодог. Урлаг нь эдгээр нөхцлүүдийн дунд байр сууриа эзэлдэг боловч нэгдүгээрт, энэ нь гол зүйл биш, хоёрдугаарт, бие даасан биш: бидний мэдэж байгаагаар энэ нь нэг төрлийн бус бөгөөд нийгмийн янз бүрийн анги, давхаргын ашиг сонирхолд захирагддаг. Тиймээс Promethean галын тухай сайхан үгс миний бодлоор дүрсэлсэн ч бодит байдалтай нийцэхгүй байна. Мэдээжийн хэрэг, урлаг маш их зүйлийг заадаг, ертөнцийн тухай, хүний ​​тухай, хүмүүсийн хоорондын харилцааны талаар мэдлэг өгдөг, гэхдээ хүнийг дахин бүтээх, шинэ төрсөн хүүхдийг хүн болгох нь түүний хүч чадлаас давж гардаг.
    Л.А.: Энэ бол арван долоон настай хүү маань нэг удаа оролцож байсан бидний хуучин маргаан юм. Ихэвчлэн "Хүн яагаад гурван настайгаасаа уншиж сурах хэрэгтэй байна вэ?" Гэсэн асуулт гарч ирдэг. - Бид ингэж хариулсан: сургуульд орохоосоо өмнө хүүхэд номноос их зүйлийг сурдаг. Газарзүйн газрын зураг, лавлах номууд түүнд хүртээмжтэй болж, түүний сонирхлын хүрээ өргөжиж, уран зөгнөл, төсөөлөл нь хөгжиж байна. Унших нь түүний хэрэгцээ, сэтгэл ханамж болдог. Тэр дүрмийн мэдлэггүйгээр төгс бичиг үсэгтэй болдог. Эцэст нь, энэ нь насанд хүрэгчдийн цагийг хэмнэдэг: тэр "унш, унш!" гэж бухимдахаа больсон. Мөн тэрээр яагаад-яагаад гэсэн олон асуултынхаа хариултыг номноос хайдаг. Алёша харамсалтай нь бид өөрсдөө бодож амжаагүй боловч эрт уншсаны маш чухал үр дүн юм. Энэ бол түүний бодол (Би мэдээж шууд утгаараа биш, гэхдээ би утгыг нь баталж байна): манай уран зохиол, ялангуяа хүүхдийн уран зохиол нь мөн чанараараа туйлын ёс суртахуунтай байдаг. Эртнээс уншиж сурсан, насанд хүрэгчдээс илүү уншиж сурсан хүүхэд амьдралын зарим сүүдэртэй тулгарахаасаа өмнө, янз бүрийн нөхцөл байдал үүсэхээс өмнө өөртөө үл мэдэгдэх ёс суртахууны хэм хэмжээг олж авах нь гарцаагүй. түүнд хүчтэй нөлөөлөх, түүний дотор тааламжгүй зүйл. Дараа нь тэрээр хүмүүсийн хоорондын харилцааны талаархи үндсэн санааг аажмаар олж авснаар ёс суртахууны хувьд хамгаалагдсан мэт эдгээр нөхцөл байдалтай тулгардаг: сайн ба муугийн тухай, эр зориг ба хулчгар байдлын тухай, харамч ба өгөөмөр байдлын тухай, бусад олон зүйлийн талаар.
    Б.П.: Бодит байдлын нөлөөнөөс уран зохиолын нөлөө илүү хүчтэй байж болох нь харагдаж байна? Тэд эсрэг чиглэлд байгаа ч гэсэн? Би үүнд итгэж чадахгүй байна. Дараа нь хүмүүсийг сургах нь дэндүү амархан байх болно: өглөөнөөс орой хүртэл үлгэр, "сурган хүмүүжүүлэх" түүхийг уншаарай - тэгээд бүх зүйл эмх цэгцтэй байна: өндөр ёс суртахуунтай хүн байх болно.
    Л.А.: Эдгээр үлгэр, түүхийн талаар шоолж байх шаардлагагүй. Хүүхдийн хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэхэд тэдний нөлөө маш их байдаг.
    Миний ажиллаж байсан номын санд, манай зочдын дунд би амьдралдаа үлгэр уншдаггүй, үлгэрт дургүй дөрөвхөн өсвөр насны хүүхэдтэй таарсан. Энэ нь санамсаргүй тохиолдол байсан уу, би мэдэхгүй, гэхдээ тэд бүгд ижил төстэй байдал, рационализм, сониуч зангүй, тэр байтугай хошин шогийн мэдрэмжээрээ ижил төстэй байсан. Энэ бүхэн өөр өөр боловч мэдэгдэхүйц түвшинд байна. Тэдний хоёр нь маш хөгжсөн боловч тэдэнтэй ярихад хэцүү, ойлголцоход хэцүү байсан. Тэдний үлдээсэн сэтгэгдлийг тодорхойлоход хэцүү байдаг; Магадгүй би ямар нэг зүйлийг хэтрүүлж эсвэл буруу хэлж байгаа байх, гэхдээ би маш тодорхой санаж байна: би хүн бүрийг өрөвдөж байсан, учир нь тэд хүмүүстэй холбоо тогтооход шаардлагатай дотоод сайн сайхан сэтгэлээ алдсан байсан. Тэдний нэг нь үнэхээр эрүүл байсан ч "Чи яаж сурдаг вэ?" гэж асуухад хачин, бүр өвчтэй хүн шиг гашуун сэтгэгдэл төрүүлэв. - Тэр "Мэдээж өндөр тав" гэж гутамшигтайгаар хариулав. - "Та яагаад шинжлэх ухааны уран зөгнөлт зохиол уншдаг вэ?" - Сонгосон номнуудаа бичээд асуулаа. Тэр уруулаа мурийлгав: "Жишээ нь, энэ нь ямар уран зөгнөл вэ, энэ бүхэн бол шинжлэх ухааны зөгнөлт, яг юу болохыг, мөн Гринийн хэлсэн зүйл юм сайхан худал байна, тэгээд л болоо. Тэр над руу өөрийнхөө зөв гэдэгт итгэлтэй хүйтэн, ёжтой нүдээр харав. Би түүнд хэлэх зүйлгүй байсан: хэрвээ Гриний хамгийн тод хүн чанар, сайхан сэтгэл нь үүнийг хийж чадахгүй бол би түүнд ямар үг хэлэх вэ? Энэ "сэтгэгч" хүмүүсийг яаж ойлгох вэ, тэдэнтэй хэрхэн амьдрах вэ?
    Үлгэрт дургүй байдаг нь энд буруутай юу? Тийм гэж бодож байна. Хүн төрөлхтний хамгийн агуу бүтээл болох үлгэрийг яагаад бүтээсэн бэ? Магадгүй, юуны түрүүнд хүүхэд ахуй насандаа, хамгийн эелдэг, хамгийн эелдэг, олон зуун жилийн туршлагаар бий болсон ёс суртахууны үндсэн ойлголт, мэдрэмжийг шинэ үеийнхэнд хүргэхийн тулд нүцгэн ёс суртахуун, сургаал номлол хэлбэрээр бус харин сургаал номлолын хэлбэрээр хүргэх ёстой. ил тод утга учиртай, дур булаам, инээдэмтэй үлгэрийн тусламжтайгаар хүүхдүүдэд нарийн төвөгтэй, зөрчилтэй бодит байдлын талаархи мэдлэгийг өгдөг.
    Манай гэр бүлийнхэн бүгд үлгэрт дуртай. Тэднийг бид хэд хэдэн удаа, ялангуяа бидний дуртай номыг чангаар, чимээгүйхэн уншиж, үлгэрийн баатруудыг тоглож, зурагтаар үлгэр үздэг. Бяцхан хүүхдүүд ч гэсэн хэрхэн өрөвдөж, баатруудыг өрөвдөж, эсвэл дайснуудынхаа заль мэхэнд уурлаж, уурлаж байгааг харах нь ямар таатай вэ - тэд юу болохыг ойлгож сурдаг.
    Бид зөвхөн үлгэр биш, мэдээжийн хэрэг үзэж, уншдаг. Бид хүүхэд, насанд хүрэгчдийн олон номыг чанга дуугаар дахин уншдаг, заримдаа хэд хэдэн үдэш таашаал ханамж сунгаж, заримдаа гурав, дөрвөн цаг дараалан зогсолтгүй, бүх зүйлийг эхнээс нь дуустал уншдаг.
    Жишээлбэл, бид В.Тендряковын "Хаврын өөрчлөлтүүд", Б.Васильевын "Цагаан хунг бүү харва" зохиолуудыг уншсан - тэдгээрийг салгаж болохгүй, огт боломжгүй юм! Ихэвчлэн хүн бүр, тэр байтугай ахмадууд хүртэл сонсдог, гэхдээ агуулга нь тэдэнд удаан хугацааны туршид мэдэгдэж байсан байж магадгүй юм.
    Би яагаад ч юм тэссэнгүй (би сониучлаад) асуув:
    - Та аль хэдийн уншсан, яагаад сонсож байгаа юм бэ?
    - Ээж ээ, та өөрөө өөртөө уншихад энэ нь маш хурдан болж хувирдаг тул та үүнийг нарийвчлан төсөөлөх цаг байдаггүй. Өндөр хурдтай явж байгаа мэт бүх зүйл нийлдэг. Та удаанаар чангаар уншиж, бүх зүйл гэнэт өнгө, дуу чимээтэй болж, таны төсөөлөлд амилах болно - танд шалгаж, эргэцүүлэн бодох цаг бий.
    - Явган зорчигч байсан нь дээр гэж үү? - Хүүгийнхээ гэнэтийн нээлтэд би инээж, гайхаж, баярласан.
    Уншсаны дараа бидэнд ямар ч "ярилцлага" байхгүй. Би хүүхдүүдэд боловсролын болон дидактик зорилгоор ямар нэгэн асуулт тавьж чадахгүй - би сэтгэгдэл, мэдрэмжийн бүрэн бүтэн байдлыг устгахаас айдаг. Миний хийж зүрхлэх цорын ганц зүйл бол бид уншиж байхдаа зарим нэг тайлбар хийх явдал юм.
    B.P.: Би үлгэр, уран зохиол, кино, үзүүлбэр зэрэгт эргэлзэж байсан үе бий - би тэднийг зугаа цэнгэл, амралт, ерөнхийдөө тийм ч ноцтой зүйл биш гэж үздэг байсан. Тэр ч байтугай ийм зүйл тохиолддог, одоо би ямар ч бухимдалгүйгээр хийж байгаа зүйлээ хаяж, залуус эсвэл ээжийнхээ урилгаар зурагтаар ямар нэгэн зүйл үзэхээр явдаг. Тэгээд би: "Баярлалаа." Үнэхээр энэ нь маш чухал юм - хүүхдүүдийн хажууд сууж, айж байгаа бол бие биетэйгээ тэврэх; Хэрэв та гашуун байвал нулимсаа нэг алчуураар арчих; үсэрч, инээж, бие биенээ тэвэрч, хэрэв баяр баясгалантай, сайн бол.
    Л.А.: Энэ төрлийн өрөвдөх сэтгэл нь хүний ​​​​мэдрэмжийн нарийн төвөгтэй ертөнцөд хүүхдүүдийг чиглүүлэх хамгийн найдвартай арга замуудын нэг юм: юунд баярлах, хэзээ уурлах, хэнийг өрөвдөж, хэнийг биширэх вэ - эцэст нь энэ бол яг ийм зүйл юм. Хамтдаа уншиж, хамтдаа үзэхэд тэд биднээс суралцдаг Хамтдаа ямар нэг зүйл сонсоцгооё. Үүний зэрэгцээ та өөрийн үзэл бодол, мэдрэмжийг шалгадаг - тэдгээр нь хуучирсан биш гэж үү? Тэд зэвэрсэн үү? Энэ нь насанд хүрэгчдэд ч бас хэрэгтэй гэсэн үг.
    Бас надад бас нэг зүйл үнэхээр хэрэгтэй байна. Носов, Драгунский, Алексин, Дубов нарын номыг хүүхдүүдэд уншиж өгөхдөө би өөрөө үүнийг үнэхээр ойлгосон... Хүүхдэд зориулсан ном гэж үздэг. Эдгээр номууд юуны түрүүнд эцэг эхчүүд бидэнд зориулагдсан байдаг нь миний хувьд нээлт байлаа! Мөн хүүхдүүдтэй ямар нэгэн байдлаар холбоотой байдаг бүх хүмүүст зориулагдсан. Хэрвээ би Януш Корчакийн "Би дахин жаахан болох үед" ном, эсвэл хүүхэд насаа мартсан хүмүүст зориулсан Ричи Достяны "Түр зовнил" өгүүллэг, Дубовын "Хүүхдүүд"-ийг мэдэхгүй бол хүүхдүүдээ яаж ойлгох байсныг би төсөөлж ч чадахгүй байна. Оргодол” эсвэл “Серёжа” Панова, эсвэл Л.Толстой, Гарин-Михайловский, Аксаков нарын бага насны тухай гайхалтай номууд уу? Зохиолчид бидний насанд хүрсэн ухамсар, зүрх сэтгэлд хүрэхийг хичээж байгаа бололтой: Хар, сонс, ойлго, үнэл, хүүхэд насаа хайрла! Мөн тэд хүүхдүүдийг ойлгоход тусалдаг бөгөөд хүүхдүүд насанд хүрэгчдийг ойлгоход тусалдаг. Тиймдээ ч хүүхдүүдийнхээ уншиж байгаа зүйлийг уншаад, бүгдийг хойш нь тавиад хүүгийнхээ гурав дахь удаагаа уншиж байгаа номыг уншиж чаддаг.
    Одоо телевизийн тухай. Хэрэв ном, хичээл, зугаалга, гэр бүлийн баяр, найз нөхөдтэйгээ уулзах, тоглоом, яриа гэх мэт бүх зүйлийг орлох юм бол энэ нь жинхэнэ гамшиг болж магадгүй юм. Мөн тэрээр зориулалтын дагуу ашиглавал туслах, найз болж чадна: мэдээлэгч, сонирхолтой хүмүүстэй уулзах арга зам, бидний цагийг хэмнэж, урлагийн шилдэг бүтээлүүдийг манай гэрт шууд хүргэдэг илбэчин. Энэ шидтэн нь нэг сул талтай гэдгийг та мэдэх хэрэгтэй: тэрээр өөр өөр амт, хэрэгцээтэй олон сая үйлчлүүлэгчдийг хангах үүрэгтэй (мөн ганц дэлгэц байдаг!), тэр дөрвөн хүнд нэг дор завсарлагагүйгээр ажилладаг (өөрөөр хэлбэл) , дөрвөн хөтөлбөрт) хүн бүрт нэг дор: хэнд юу хэрэгтэй байгааг өөрөө олж мэдээрэй. Бидэнд яг юу хэрэгтэйг тодорхойлох л үлдлээ. Үүний тулд хөтөлбөрүүд байдаг. Бид юу үзэхийг хүсч байгаагаа урьдчилан тэмдэглэдэг: долоо хоногт гурваас дөрвөн нэвтрүүлэг, заримдаа нэг эсвэл хоёр, заримдаа байхгүй. Ингээд л болоо. Мөн ямар ч асуудалгүй.
    Жишээлбэл, бүх зүйлийг "харж" байх үед томчууд бид энд бэрхшээлийг дахин бий болгодог гэж би бодож байна.
    Эцсийн эцэст, энэ нь: урт удаан суух, илүүдэл сэтгэгдэл, хэт ачаалал, хамгийн түрүүнд хүүхдүүдэд зориулсан гэсэн үг юм. Гэсэн хэдий ч миний бодлоор энэ бол хамгийн муу сонголт биш юм. Хамгийн аймшигтай нь өдөржин зурагт асаалттай байх явдал юм. Тэд үүнийг үзсэн эсэхээс үл хамааран хамаагүй: энэ нь асаалттай, хөтлөгч нь хүссэнээрээ инээмсэглэж, ярьж чаддаг - хэнд ч биш, зураач уйлж, түүний мэдрэмж, шалтгааныг давж чаддаг. хоосон сандал.
    Хүүхэд тааруулах бариулыг тэнэг эргүүлж, дэлгэцэн дээр гялсхийх бүх зүйлийг хайхрамжгүй харж байхыг харахад үргэлж гунигтай байдаг. Энэ бол инээдтэй, хүнлэг бус юм! Энэ бол зүгээр л хайрцаг, дэлгэц байх нь ямар хамаатай юм бэ - Эцсийн эцэст дэлгэцэн дээр хүмүүсийн төлөө хийсэн зүйл, тэдэнд ямар нэг зүйл хэлэх, дамжуулах, дамжуулахыг хичээдэг. Модон хүүхэлдэйний гай зовлонг амссан хүүхэд уйлах нь хэвийн үзэгдэл юм. Хэрэв хүүхэд өвдөлтөөс болж гажуудсан амьд хүний ​​царай руу хайхрамжгүй харвал тухайн хүний ​​доторх ямар нэг зүйл үхэж байна.
    B.P.: Магадгүй энэ нь хэтэрхий их юм - аллага? Энэ бол зураач гэдгийг хүүхэд ойлгодог, үнэндээ ...
    L.A.: Би нэг гунигтай хэсгийг санах хэрэгтэй болно. Манай сайн найз, дашрамд хэлэхэд, ухаалаг, сайхан сэтгэлтэй хүн Герасим Мумуг живүүлэхээс өөр аргагүй болсон тул гашуунаар уйлж байсан охидыг тайвшруулахаар шийджээ.
    - Юуны төлөө? Тэр яагаад ингэсэн юм бэ, ээж ээ? - Гурван настай охин маань цөхрөнгөө барж, нулимс дуслуулан, дэлгэц рүү харахаас айж, надад шивнэв. Гэнэт тайван, инээмсэглэсэн хоолой:
    - Алив ээ, хачирхалтай, түүнийг живүүлж байгаа нь тэр биш, эдгээр нь уран бүтээлчид юм. Тэд кино хийгээд дараа нь татаж авсан. Магадгүй хаа нэгтээ амьд гүйсээр л байгаа байх...
    -Тийм үү? гэж охин гайхаж, сониуч зантай дэлгэц рүү ширтэв. Би зүгээр л уур хилэнгээр хахажив - ямар ч үг байсангүй, гэхдээ чиний өмнө ямар нэгэн бузар муу зүйл хийсэн юм шиг жигшүүртэй мэдрэмж төрж, та үүнийг эсэргүүцсэнгүй. Тийм ээ, үндсэндээ ийм л байсан, гэвч манай найз ямар онцгой зүйл хийснээ ойлгоогүй бололтой. Эцсийн эцэст тэр сайн сайхныг хүсч, үүнээс гадна тэр үнэнийг хэлсэн ...
    Гэхдээ энэ нь үнэн биш худал байсан! Худлаа, учир нь үнэндээ Муму живсэн, шударга бус байдал, харгислал бодит амьдрал дээр байдаг тул тэднийг үзэн ядах ёстой. Мэдээжийн хэрэг, үүнийг бодит амьдрал дээр сурсан нь дээр. Дэлгэц харж байхдаа санаа зовоод зогсохгүй, бодитой шударга бус явдалтай тулгарахдаа тэмц. Үнэн, гэхдээ худал хуурмаг, шударга бус байдал, бүдүүлэг байдал, жигшүүрт зүйлтэй тэмцэхийн тулд та тэдгээрийг харж, ямар ч халхавч дор ялгаж сурах хэрэгтэй. Урлаг яг үүнийг заадаг, ямар ч хачирхалтай, ер бусын хэлбэрээс үл хамааран өндөр, гэгээлэг зүйлд хүрэхийг заадаг, ямар ч баг зүүсэн байсан хүнлэг бус бүх зүйлийг эсэргүүцэхийг заадаг. Та зүгээр л түүний хэлийг ойлгож, жинхэнэ урлагийг хийсвэр урлагаас ялгах хэрэгтэй, гэхдээ энэ нь дэлхийн болон манай Зөвлөлтийн соёлын шилдэг жишээн дээр бага наснаасаа суралцах хэрэгтэй.
    Манай залуус уран зураг, хөгжим, уран баримал, архитектурын түүхийг бараг мэддэггүй, энд маш их зүйлийг алдсан гэдгийг би харамсалтайгаар ойлгож байна. Тэд театрт ховор очдог байсан, бид тэдэнтэй хамт кинонд ч явдаггүй. Тэд олон алдартай хөгжмийн зохиолч, зураач, архитекторуудыг нэрлэх, тэдний бүтээлийг санах нь юу л бол. Энэ нь бид хүүхдүүдэд энэ мэдлэгийг өгөхийг хүсээгүйгээс болсонгүй - бид үүнд хангалттай байсангүй, би маш их харамсаж байна. Гэхдээ надад нэг л тайтгаруулах бодол байгаа бөгөөд үүгээрээ өөрийгөө бага ч гэсэн зөвтгөхийг хүсч байна. Энэ нь үүнээс бүрдэнэ. Юу нь илүү чухал вэ: энэ эсвэл тэр ая хэнд байгааг чихээр сурах уу, эсвэл энэ аялгууг зүрх сэтгэлээрээ мэдэрч, бүх сэтгэлээрээ хариулах уу? Аль нь илүү дээр вэ: Рафаэлийн бүх зургийг нарийвчлан мэдэх үү, эсвэл "Систин Мадонна"-г анх удаа харж байхдаа энгийн хуулбарлахаас өмнө биширч зогсох уу? Аль аль нь байгаа нь сайн хэрэг байх. Хэзээ, хэн, яагаад бүтээл туурвисныг мэдэхгүйгээр гүн гүнзгийг нь ойлгохгүй, жинхэнэ утгаар нь мэдрэхгүй нь ойлгомжтой. Гэсэн хэдий ч бүх зүйл, бүх зүйлээс хол, мэдлэгээс хамаардаггүй! Уйтгартай царайтай найрал дуунд дуулж байгаа хүүхдүүдийг, эсвэл ямар нэгэн байдлаар төгөлдөр хуур дээр нийлмэл зохиолуудыг дурамжхан тоглож байгааг хараад би ичиж: яагаад ийм байгаа юм бэ? Хэрэв сүнс чимээгүй байвал яагаад ур чадвар вэ? Эцсийн эцэст, хөгжим бол хүн хамгийн хэцүү, хамгийн хувийн зүйлийн талаар бусадтай үг хэлэлгүйгээр ярих явдал юм. Мөн энд санаа зовох зүйл алга. Үгүй ээ, энэ нь эсрэгээрээ илүү дээр байх болтугай: мэргэжилтэн байх биш, харин мэдрэх чадвартай байх.
    Заримдаа хүүхдүүд бид хоёр шөнийн нам гүм байдлыг сонсох дуртай, нар жаргах өвөрмөц, дур булаам тоглоомыг, эсвэл жинхэнэ гайхамшгийг - хүйтэн жавартай цэцэрлэгийг үзэх, эсвэл харанхуй өрөөнд хөлдөх дуртай. Төгөлдөр хуур, Аночкагийн маш их сэтгэл шингэсэн, эелдэг зөөлөн тоглосон маш энгийн аялгууг сонсох нь... - Миний бодлоор энэ бүхэн бас урлагийн танилцуулга юм.
    Б.П.: Гэсэн хэдий ч би хүн өөрөө үйлдэж, хичээж, бүтээх ёстой, зөвхөн бусдын хийсэн зүйлийг өөртөө шингээх ёстой гэдэг дээр би зогсож байна. Урлагийн салбарт ч гэсэн. Манай гэрийн концерт, тоглолтод залуус өөрсдөө тайз засдаг, шүлэг бичдэг, жүжиг, дуу хүртэл хийдэг нь надад чухал санагддаг. Энэ бас урлагийн танилцуулга биш гэж үү?
    Манай гэр бүлийн амралт
    Л.А.: Бидний маш их хайрладаг, гэр бүлээрээ үргэлж тэмдэглэдэг үндэсний бүх баярууд гэр бүл доторх баяруудтай нийлдэг учраас надад заримдаа хэтэрхий олон удаа санагддаг шиг бидэнд амралт байдаг. Заримдаа арван таваас хорин хүнд жигнэх ёстой дахиад нэг бялуу, бялуунаас залхахдаа би "Харамсалтай нь жилд арван удаа төрсөн өдөр ирдэг" гэж хошигнож дуулдаг. Гэсэн хэдий ч арваннэгдүгээрт байгаа боловч эхнийх нь юм. Энэ бол манай гэр бүлийн төрсөн өдөр - бидний хуримын өдөр биш, харин бидний уулзах өдөр, учир нь гол зүйл бол уулзах, хажуугаар нь өнгөрөхгүй байх явдал юм. Мөн энэ өдөр бид алим, бялуу худалдаж аваад, олон жилийн өмнөх уулзалтын эхний өдөр хийсэн шигээ тус бүрийг хоёр хуваадаг. Энэ бол одоо бидний уламжлалуудын нэг юм. Бидэнд тийм ч олон байдаггүй, гэхдээ тэд бидний хувьд үнэ цэнэтэй бөгөөд урт удаан хугацаанд амьдардаг.
    Манай гэр бүлийн баяр хэрхэн болж байна? Заримдаа залуус урилга хуудсаа бэлддэг, ихэнхдээ бид "Манай баярт тавтай морил" гэсэн аман урилгаар хийдэг. Орой болоогүй байхад байшин чимээ шуугиан, чимээ шуугианаар дүүрэн байдаг. Дээрээс, дээврийн өрөөнөөс хашгирах, инээх чимээ сонсогддог - хувцас өмсөж, сүүлчийн бэлтгэл хийдэг, гэхдээ заримдаа энэ нь анхных нь байдаг; Уран бүтээлчид хэд хэдэн бэлтгэл сургуулилтыг үргэлж тэсвэрлэдэггүй; Энэ нь олон нийтэд төдийгүй өөртөө гэнэтийн бэлэг болж хувирдаг. Доод давхарт гал тогооны өрөөнд утаа багана байдаг (заримдаа шууд утгаараа) - энд тэд сүнслэг байхаа больсон, гэхдээ нэлээд материаллаг хоол бэлтгэх завгүй байдаг. Тийм ч учраас дүрмээр бол инээх зүйл биш, эс тэгвээс ямар нэг зүйл шатах, зугтах, түлэгдэх болно. Халуун, бужигнаан, чимээ шуугиан, санаа зовнилоос болж хөл дээрээ арай ядан босдог.
    Бүх зүйл бэлэн болсон бололтой, та аль хэдийн ширээ засаж, зочдыг урьж болно. Охидууд үүнийг хийх болно, одоохондоо би амарч, биднээс заримдаа асуудаг асуултанд хариулна: "Чи яагаад бялуу, зуурсан гурилаар зовоод байгаа юм бэ, чи бялуу эсвэл бэлэн зүйл худалдаж авахгүй юу? хийсэн, ямар ч асуудалгүй." Үүнд би юу хэлж чадах вэ? Энэ нь зөв: ямар ч бэрхшээл байхгүй, гэхдээ баяр баясгалан бага байна! Зуурсан гурилын үнэрээс хүн бүр ямар их таашаал авдаг бол. Хүн бүр түүнд хүрч, алган дээрээ дарж чадна - энэ нь амьд юм шиг зөөлөн, уян хатан, дулаахан юм! Та үүнийг хүссэнээрээ хэвлээд, хүссэнээрээ чимэглээд, жинхэнэ хөгжилтэй боов хийж, зуухнаас болгоомжтой гаргаж, эмээ нартаа бэлэг болгон бардам хэлж болно: "Би Үүнийг өөрөө хийсэн!" Та үүнгүйгээр яаж амьдрах вэ?
    Одоо тоглолт бэлэн болж, уран бүтээлчид аль хэдийн хувцастай, үзэгчид "тайз" -ыг "үзлэгийн танхим" -аас тусгаарласан "хөшигний" урд сандал дээр сууж байна.
    Бүх үзүүлбэрийг хөвгүүд өөрсдөө бэлтгэдэг, тэд үдшийн хөтөлбөрийг боловсруулж, хөгжмийн зохиолчийг сонгож, хөвгүүд гэрэлтүүлэг, мэдээжийн хэрэг дууны эффектийг бэлддэг. "Хөшиг" нь зүгээр л салдаггүй, гэхдээ ухаалаг төхөөрөмжийн тусламжтайгаар. Гэхдээ гэнэтийн зүйлд дурлах нь таныг урам хугарах бөгөөд бэлтгэлгүйгээр дараахь зүйлийг олж авдаг.
    - Хурдлаарай, яараарай - танд аль хэдийн хэрэгтэй байна!
    - Би чадахгүй - би мартчихаж.
    - За цаашаа.
    - Үгүй ээ, чи!
    - Чимээгүй ... чимээгүй! - Тэд улайсан "зугаацуулагчийг" тайзан дээр түлхэж,:
    - Бид тоглолтоо үргэлжлүүлж байна ...
    Хөтөлбөрт: шүлэг, дуу (өөрийн зохиолууд орно), жүжиг (зөвхөн өөрийн зохиолууд), хөгжим (төгөлдөр хуур), илүү хөгжим (балалайка), акробатын үзүүлбэр, бүжиг, пантомим, алиалагч, ид шид ... Зарим тоо нийлдэг. бараг бүх төрөл нэг дор байдаггүй.
    Ихэнхдээ "үзэгчид" тоглолтод оролцож, "уран бүтээлчид" нь үзэгч болдог. Инээд, алга ташилт - энэ бүхэн бодит юм. Хамгийн гол нь тоглолтын өмнөх жинхэнэ сэтгэлийн хөөрөл, чадах бүхнээ хийхийг хичээх, бүх зүйл сайхан болоход хэн нэгний баяр баясгалан - энэ бол гол зүйл юм.
    Ийм шуургатай эхэлсний дараа найр нь шуургатай, хөгжилтэй болж хувирдаг. Хүн бүр хундага цохиж, ээлжлэн тухайн үеийн баатарт шарсан талх, баяр хүргэж, том шилнээс ууж - хүссэн хэмжээгээрээ! - нимбэгний ус. Тийм ээ, хүүхдүүд насанд хүрэгчидтэй хамт ширээн дээр сууж, өнгөлөг дарсны шилний оронд ширээн дээр нимбэгний ундаа, усан үзмийн шүүс эсвэл гар хийцийн жимсний ундаа байдаг. Шинэ жилээ хүртэл ингэж тэмдэглэдэг. Мөн бид хэзээ ч уйддаггүй. Хамгийн гол нь нүдний шил цохиж, бие биенийхээ нүд рүү харж, дэлхийн хамгийн сайхан үгсийг хэлэх ...
    Б.П.: Манай гэрт анх ирсэн зочдын нэгний авчирсан нээлгүйгээр хэдэн сар, заримдаа хэдэн жил дарс үлдсэн гэж хэлэхэд тэд итгэхгүй байна. Мөн бид хуурай хууль эсвэл өөр хэн нэгний хоригтой учраас биш. Энэ нь бидэнд ашиггүй, энэ савласан аз жаргал ямар ч ашиггүй, тэгээд л болоо. Дашрамд хэлэхэд тамхитай адилхан. Манай өсвөр насны хөвгүүд эрэгтэй хүний ​​төсөөллийн эдгээр шинж чанаруудад тодорхой хандлагатай байдаг: сониуч зан ч биш, хүсэл тачаал ч биш, харин ухамсартай зэвүүцэл.
    Л.А.: Миний бодлоор энэ бол хэвийн зүйл. Эцсийн эцэст, хүн сүрьеэ, хорт хавдар гэх мэтээр өөрийгөө халдварладаггүй. Өөр нэг зүйл бол ердийн зүйл биш юм: энэ нь хор, өвчин гэдгийг мэдэж байсан ч үүнийг өөртөө хүчээр шахаж, доторх бүх элэг рүү шургуулж, хүний ​​ялзарсан зүйл болтол нь түлхэх хэрэгтэй.
    B.P.: Энд бид өөрсдийн гэсэн уламжлалтай. Эцсийн эцэст, ихэвчлэн төрсөн өдрөөр тохиолддог шиг: бүх бэлэг, бүх анхаарал нярайд очдог бөгөөд энэ үйл явдлын гол баатар ээж нь энэ өдөр зовлон зүдгүүрээс өөр зүйлгүй. Бид үүнийг шударга бус гэж шийдсэн бөгөөд манай төрсөн хүү өөрөө ээждээ төрсөн өдрөөрөө бэлэг өгдөг. Анхны хүү маань өөрийнхөө хийсэн юмыг бэлэглэж чадсан цагаасаа хойш манайд ийм байсаар ирсэн.
    Бидний амралт үүдний танхимд, заримдаа салют буудуулж, галын асааснаар дуусдаг. Бид зочдыг үдэж, босгоноос найрал дуугаар хашгирав.
    - Баяртай!

    Урлагийн ид шидийн хүч юу вэ? Энэ нь хүний ​​амьдралд ямар үүрэг гүйцэтгэдэг вэ? Урлаг хүний ​​сэтгэлийг тусгадаг гэдэг үнэн үү? Шинжилгээнд санал болгож буй текстийн зохиогч, зохиолч В.Конецки эдгээр болон бусад асуултад хариулахыг оролдсон. Жишээлбэл, Оросын уран зургийн өвөрмөц байдлын талаар тэрээр Саврасов, Левитан, Серов, Коровин, Кустодиев зэрэг зураачдын бүтээлд анхаарлаа хандуулдаг. "Эдгээр нэрс нь зөвхөн урлагийн амьдралын мөнхийн баяр баясгаланг нуудаг. Энэ бол Оросын баяр баясгалан нь бүх эмзэглэл, даруу байдал, гүн гүнзгий нуугдаж байдаг. Орос дуу энгийн байдаг шиг зураг зурах нь маш энгийн" гэж зохиолч тэмдэглэжээ. Эдгээр уран бүтээлчдийн бүтээлд манай ард түмний ертөнцийг үзэх үзэл, төрөлх байгалийн сайхныг нь шимтэн үзэж, эгэл жирийн, мадаггүй зөв байдлыг нь үнэлж, бусдад мэдэрдэггүй газраас эв зохицлыг олж чаддагийг харуулсан гэдгийг онцолжээ.

    Урлаг бол хүний ​​өөрийгөө илэрхийлэх хэрэгсэл төдийгүй эх орныхоо түүх соёлтой холбогч, өргөн уудам байдлаа мартах боломжийг бидэнд олгодоггүй, бас нэгэн төрлийн амин сүнс юм. Орос ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хүн бүрт сануулдаг. В.Конецкий жинхэнэ урлагийн энэ өмчийг маш чухал гэж үздэг, учир нь энэ нь хүмүүст өөрсдийн түүх, ард түмэн, эх орондоо оролцох оролцоогоо ухамсарлахад тусалдаг: "Манай зуунд уран бүтээлчид урлагийн нэг энгийн үүргийг мартаж болохгүй. овгийнхонд эх орноо гэсэн сэтгэлийг сэрээж, гэрэлтүүлэх."

    Уран зураг, уран зохиол, хөгжмийн бүтээлүүд бас чухал үүрэг гүйцэтгэдэг бөгөөд үүнийг үл тоомсорлож болохгүй. Дүгнэж хэлэхэд зохиолч: “Урлаг бол түр зуурынх ч гэсэн хүнд аз жаргалын мэдрэмжийг төрүүлдэг бол урлаг” гэж итгэлтэй илэрхийлсэн байдаг.

    Зохиогчийн үзэл бодолтой би санал нийлж байна: Жинхэнэ урлаг бидний сэтгэлийн утсыг хөндөх, хамгийн хатуу зүрхэнд ч хүрэх арга замыг үргэлж олох болно. Энэ нь итгэл найдвараа алдсан хүнийг өвдөгнөөс нь босгож, бүр амийг нь аварч чадна.

    Ийнхүү урлагт Л.Толстойн “Дайн ба энх” туужийн баатарт амьдрах хүсэл сэргэв. Николай Ростов картаар Долоховт их хэмжээний мөнгө алдсан тул энэ байдлаас гарах арга замыг олж хараагүй. Мөрийтэй тоглоомын өрийг төлөх ёстой, гэхдээ залуу офицерт тийм их мөнгө байгаагүй. Ийм нөхцөлд түүнд үйл явдлыг хөгжүүлэх цорын ганц сонголт байсан - амиа хорлох. Зохиолын баатар эгчийнхээ дуугаар харанхуй бодлоос салжээ. Наташа шинэ ари сурч байв. Тэр үед хөгжимд ховсдож, Наташагийн дуу хоолойны гоо үзэсгэлэнг гайхшруулсан Николай хэдхэн минутын өмнө түүнд шийдэгдэхгүй мэт санагдаж байсан асуудлуудыг мартжээ. Тэр дуулахыг сонссон бөгөөд охин дээд нотыг цохих болов уу гэж санаа зовж байв. Түүний намуухан дуу хоолой, ид шидийн аялгууны сэтгэл татам байдал нь Николайг дахин амилуулсан: баатар нь зовлон зүдгүүр, уйтгар гунигаас гадна дэлхий дээр гоо үзэсгэлэн, аз жаргал байдаг бөгөөд тэдний хувьд энэ нь амьдрахад үнэ цэнэтэй гэдгийг ойлгов. Жинхэнэ урлаг үүнийг л хийдэг!

    Мөн О’Хенригийн “Сүүлчийн навч” өгүүллэгийн баатар Жонсиг аварсан. Уушгины хатгалгаагаар өвчилсөн охин эдгэрэх найдвараа бүрмөсөн алдсан байна. Цонхны гадаа унасныг хараад тэрээр сүүлчийн навч мөчрөөсөө унахад үхнэ гэж шийджээ. Хуучин хөрш, зураач Берман баатрын найзаас санаа зорилгынхоо талаар олж мэдээд хувь заяаг хуурахаар шийджээ. Шөнийн цагаар намрын хүйтэн бороо, ширүүн салхины үеэр тэрээр өөрийн үндсэн уран зураг болох жинхэнэ бүтээлээ бүтээдэг: тэрээр эсрэг талын байшингийн тоосгон хананд жижиг зааны навчийг зурдаг. Өглөө нь Жонси зоригтой сүүлчийн навч шөнөжин шуургатай хэрхэн зоригтой тэмцэж байсныг харав. Охин ч гэсэн өөрийгөө татаж, амьдралд итгэхээр шийджээ. Өвгөн зураачийн бүтээлдээ оруулсан хайрын хүч, тиймээс урлагийн ачаар тэр эдгэрдэг. Энэ нь түүнд цаашид амьдрах, өөртөө итгэх, аз жаргалтай байх боломжийг олгодог.

    Тиймээс урлаг бидний амьдралд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг. Энэ нь танд мэдрэмж, бодлоо илэрхийлэх боломжийг олгож, олон янзын хүмүүсийг нэгтгэж, амьдрахад тусалдаг.