Хураангуй “Хөгжмийн калейдоскоп. "Хөгжмийн калейдоскоп" тэмцээний хөтөлбөрийн хувилбар

Гузель Мустаева
"Хөгжмийн калейдоскоп" тоглоомын хөтөлбөр

Хотын захиргаа Автономит байгууллагаСоветский дүүрэг

"Төв "Од эрхэс"

Нээлттэй хичээл

Хөгжмийн калейдоскоп

"Орчин үеийн хичээл" Холбооны улсын боловсролын стандарт ХХК-ийн хүрээнд хөгжим»

Дууссан: Мустаева Гузель Наильевна

Нэмэлт боловсролын багш

Төвлөр: Уран сайхны болон гоо зүйн

Сэдэв: Хөгжмийн калейдоскоп

Үйл ажиллагааны төрөл: Хөгжмийн сэдэвтэй

Зорилтот: Хүүхдийг татан оролцуулах нөхцөлийг бүрдүүлэх хөгжмийн хувьд- бүтээлч үйл ажиллагаа.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн хичээл дээр олж авсан мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэх хөгжмийн хувьд-сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаа;

Найрал дууны ур чадвараа сайжруулах;

Хичээлийн үеэр түвшинг тодорхойл хөгжмийн мэдлэг

Хөгжлийн:

Хүүхдийн бүтээлч үйл ажиллагаа, оюун ухаан, анхаарал, авхаалж самбаа, тоглох чадварыг хөгжүүлэх Хөгжмийн зэмсэг.

Боловсролын:

Баяжилтыг дэмжих сүнслэг ертөнцхүүхдүүд ээ өсгө мюзикл, уран сайхны болон гоо зүйн амт;

Сонирхлыг төрүүлэх хөгжим, хүүхэлдэйн кино;

Хүүхдийн харилцааны ур чадвар, хамтын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн:

Суралцагчид суралцах хүсэл эрмэлзэл, мэдлэгт тулгуурлан өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө боловсронгуй болгоход бэлэн, чадвартай байх; үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны ур чадвар; нинжин сэтгэлийн ёс зүйн мэдрэмж, сэтгэл хөдлөл, ёс суртахууны хариу үйлдэл.

Мета субьект:

Хүрээлэн буй ертөнцийн талаарх ойлголтыг баяжуулах. Туршлага аваарай хөгжмийн сэтгэгдэл, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, харилцаа холбоо тогтоох чадварыг хөгжүүлнэ хөгжим хөгжим, кино(хүүхэлдэйн кино)

Сэдэв:

тухай мэдлэг эзэмших Хөгжмийн зэмсэг, хөгжмийн тэмдэглэгээ, эзэмших хөгжмийн зэмсэг тоглох, үнэлэх, дүн шинжилгээ хийх чадвар хөгжмийн зохиол.

Багш нарт зориулсан тоног төхөөрөмж:

Видео материал;

Техникийн хэрэгсэл - компьютер, проектор, микрофон, акустик систем;

мюзиклтоног төхөөрөмж - синтезатор;

мюзиклхэрэгсэл - дуу чимээ (хэнгэрэг, маракас, гурвалжин, ксилофон, шажигнуур, хонх, халбага);

Тараах материал (хөгжмийн хуудас, ухуулах хуудас)

Үйл ажиллагаа:

Сонсгол хөгжим

Видео материал үзэж байна

Дуу, найрал дууны ажил

Хамтран ажиллах Хөгжмийн зэмсэг.

Арга, техник:

Ажиглалт

Видео материалыг ашиглах

Аналитик

Практик

Харааны

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Тэд олж авсан ур чадвараа практикт хэрэгжүүлэх болно - найрал хөгжим зохион байгуулах, оньсого шийдвэрлэх, хөгжмийн оньсого , хүүхэлдэйн киноны танил дуунуудыг таних.

Гүйцэтгэлийн түвшин: Сайн байна. Оюутнууд амжилтаа бие даан үнэлдэг. Багш нь хүүхдийг сэтгэл санааны хувьд дэмждэг. Уур амьсгал нь найрсаг.

Хичээлийн явц

(хүүхдүүд ангид орно хүүхэлдэйн киноны хөгжим, "Инээмсэглэлээс")

(ширээг гурван багийн ангид байрлуулсан)

Сайн уу хүүхдүүд ээ!

(хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг)

Та хоёр хуваагдаж, албан тушаалд ороорой гэж гуйж байна

(хүүхдүүд багуудад хуваагдан ширээгээ авна)

- Хөгжимхүүхэлдэйн киноноос - эдгээр нь зөвхөн бага наснаасаа танил болсон аялгуу биш, тэд зүрх сэтгэлд маш ойрхон байдаг тул маш их эрхэмлэдэг. Би та бүхэнд зориулж гайхалтай хөгжмийн дуугаралт бүхий хүүхэлдэйн киноны хамгийн гайхалтай ангиудыг агуулсан тусгай түүвэр бэлдсэн. хөгжим. Тэдний ачаар та таашаал авах болно гайхалтай түүх, дуртай дүрүүдтэйгээ уулзаж, мэдээжийн хэрэг сонсоорой алдартай бүтээлүүддотоодын хөгжмийн зохиолчид.

Ингээд бид сэтгэл хөдөлгөм аялалаа эхлүүлж байна. Эхлээд бид багуудын нэрийг гаргаж ирэх хэрэгтэй, гэхдээ тийм байх ёстой хөгжмийн гарчиг .

(Багууд зөвлөлдөж, нэрээ олдог)

Анхны багаа хүлээн авч, амжилт хүсье!

Хоёр дахь багийг хүлээн авч, амжилт хүсье!

(хүүхдүүд багийн нэрийг хэлж, бусад нь алга таших)

Эцэст нь 3-р багийг хүлээн авч, амжилт хүсье!

(Хүүхдүүд багийн нэрийг хэлж, бусад нь алга таших)

Та бүхний мэдэж байгаагаар аливаа тоглоом бие халаалтаас эхэлдэг.

Залуус та нарт маш хэцүү оньсого хэлье.

Хэрэв та таамаглаж байгаа бол эвшээх хэрэггүй, нэг дуугаар хариул!

1. Надтай хамт явган аялал хийх амархан, хамт аялах нь хөгжилтэй

Би хашгирч, хэрүүлч, чанга, дугуйтай. (бөмбөр)

2. Нумны хөдөлгөөн жигд, баяр баясгалан, инээмсэглэл байдаг,

Мөрөөдлийн ая шиг сонсогдож, аяархан тоглодог. (хийл)

3. Залуус өөр өөр улс орнууддор аймар бүжиглэдэг. (баян хуур)

4. Коля тоглоомыг маш хичээнгүйлэн эхлүүлэв. (төгөлдөр хуур)

5. Энэ хэрэгсэл нь утас болон дөрөөтэй,

Энэ бол дуулиантай, энэ бол бидний хар юм. (төгөлдөр хуур)

6. Тэр баян хуурын ах шиг харагддаг, хаана хөгжилтэй байдаг, тэр тэнд байдаг

Би ямар ч зөвлөгөө өгөхгүй. Энэ юу вэ?. (баян хуур)

(Бие халаалт – слайд №3)

Сайн хийлээ! Шүүгчид оноогоо тоолж байх хооронд та бид хоёр цаашаа явж, бидний дараагийн даалгавар бол “Юу дээр мюзиклМанай хүүхэлдэйн киноны баатрууд хөгжмийн зэмсэг тоглосон"

(1-р шат – слайд No 4-12)

(Баг бүрээс асуулт асууж, дараа нь энэ хэрэгсэл хэрхэн сонсогдож байгааг сонсдог)

(Энд та том хүүхдүүд, алиалагчдыг татах боломжтой "Хошууч"Тэгээд "Бага", тоглоомын үеэр тэд хүслийг дэвшүүлж болно мюзиклоньсого, тэмцээнд оролцох багуудад туслах)

Хөгжмийн оньсого:

1. Ямар түлхүүр хаалгыг онгойлгохгүй вэ? (гурвалсан түлхүүр) ;

2. Шөлд ямар тэмдэглэл нэмэх вэ? (давс);

3. Таван утсан дээр амарч буй шувуудын сүрэг байна уу? (тэмдэглэл);

4. Долоон залуу шатан дээр дуу тоглов (тэмдэглэл);

6. Энэ нь чимээ шуугиантай төстэй боловч энэ нь тоглоом биш юм. (марака).

(Таавар – слайд №13)

Сайн хийлээ! Бид хүүхэлдэйн киног сайн мэддэг. Энэ нь намайг аз жаргалтай болгодог.

За, бид үүнийг бас шийдсэн, одоо бид дэлгэц рүү дахин харвал бидний дараагийн даалгавар дуудагдана "Аль аялгуу шифрлэгдсэнийг таагаарай"

(Багшийн үзэмжээр та бүх хүнд өгч болно агаарын бөмбөлгүүд. Хэний баг илүү хурдан хуурах вэ? Эсвэл инфляцийн хэмнэлийг тогтоох гэх мэт. Самбар дээр хэмнэлийг ямар ч объект, тэмдэглэл хэлбэрээр дүрсэлж болно.

Хүчтэй цохилт сул цохилт сул цохилт

Жишээлбэл: –

Хэрвээ хүүхдүүд хэмнэлийн талаар сайн мэдэхгүй бол багш хаана хүчтэй, хаана сул цохилж байгааг харуулж, алга ташиж, дараа нь тэд бөмбөлөгүүдийг үлээж чадна. Эсвэл дөрөвний нэг, наймны хоёрыг харуул. Мөн эхлээд алга таш.)

Залуус аа, та бид хоёр хэн хамгийн хурдан шахаж чадах вэ гэж уралдсангүй, бид амьсгалын дасгал хийсэн, одоо та нар дууг аюулгүй дуулж чадна)

(Баг бүрт хүүхэлдэйн киноны аль дуу шифрлэгдсэнийг таах даалгавар өгнө. Хүүхдүүд таамаглаж дууссаны дараа багууд 1 шүлэг, найрал дууг дуулна. Хүүхдүүд ядрахгүйн тулд та тэдний суудлын дэргэд бүжиглэж, дуулж болно).

(2-р шат – слайд №14-25)

Гайхалтай! Та хэр сайн, найрсаг хариулдаг вэ? Ямар ч баг бууж өгч, онооны төлөө тэмцдэггүй! За манай шүүгчид хэлэлцэж байх хооронд бид тэмцээн рүүгээ явна "Мэдлэгтэн хөгжим»

"Мэдлэг" тэмцээн хөгжим"

1) Бөмбөг дээр анх очихдоо хаан, ханхүүг гайхалтай дуугаараа сэтгэл татам байсан үлгэрийн баатрын нэр хэн бэ? Энэ дуу хэний тухай бэ?

2) Өөрийн дуртай хөгжмөө нэрлэ. Карабас-Барабас хэрэгсэл (хоолой)

3) Ямар цэцэг байна хөгжмийн гарчиг? (Хонх)

4) Хүн бүрийг нөхөрлөл, эв найрамдалтай амьдрахыг уриалсан хамгийн эелдэг, хамгийн чухал нь дуулах муурны нэр хэн бэ? (Леополд)

5) Зэгсээр нүх гаргавал ямар багаж хийж болох вэ? (хоолой)

6) Дуу хийдэг хүний ​​мэргэжлийн нэр юу вэ? (Дуучин)

7) Тэдний унтахын өмнө дуулдаг дууны нэр юу вэ? (Бүүвэйн дуу)

8) бичдэг хүний ​​мэргэжил хөгжим? (Хөгжмийн зохиолч)

9) Нэр гол дууманай улс. (Дуулал)

10) Хүүхдүүд түүнд хаалгыг онгойлгохын тулд эх ямаа ямар дуу дуулсан бэ? (Дуу эгшиглэх)

11) Нэр хөгжмийн зэмсэг , матар Гена тоглосон уу? (Гармоник)

12) Эхнийхийг нь нэрлэ хөгжмийн тэмдэглэл . (өмнө)

(Мэдлэгтэн хөгжим - слайд №26)

Чи ямар мундаг хүн бэ!

Чи ядраад байгаа юм биш үү? Чи бид хоёр дуулж бүжиглэсэн, одоо бид юу болохыг олж мэдэв мюзиклТа багаж хэрэгслийг мэднэ.

(Мюзиклхэрэгслүүд – слайд №27, энд байгаа баг нь багаж хэрэгслийг илүү хурдан жагсаах болно)

За, одоо багууд, ямар хэрэгсэл нэмэлт, яагаад гэдгийг надад хэлээч?

(хүүхдүүд хариулж, энэ хэрэгсэл яагаад илүүд байгааг хэлдэг)

(Шаардлагагүй зүйлийг устгана уу - слайд No 28)

За, хонгорууд минь, та нар ядарсан байна, бид та нартай жаахан тоглох уу?

(хүүхдүүд хариулдаг - Тийм)

Дараа нь дараагийн шатанд явцгаая!

(3-р шат - багууд сугалаа, та үүнийг янз бүрийн аргаар хийж болно, зүгээр л навч, зарим төрлийн хураамж, ажилтнуудаас тэмдэглэл устгах эсвэл жишээлбэл, цэцэг, энэ нь багшийн үзэмжээр байна. Би тэмдэглэл хийсэн. Асаалттай арын талХөгжмийг багийн гүйцэтгэх ёстой бүжигт зориулж бичсэн болно)

Тэмцээн - бүжиг

1. Бяцхан дэгдээхэйнүүдийн бүжиг

2. Бяцхан хунгийн бүжиг

3. Нохойн вальс

(Оюутнууд суухаас залхаж, тэдэнд үнэхээр таалагдсан)

(Бүжгийн тэмцээн – слайд No29)

Бид бүжиглэж, инээлдэж, тайвширсан. Манай шүүгчид оноогоо тоолж байх хооронд бид дараагийн шатанд шилждэг. Тэгээд бид дахин дэлгэц рүү харлаа. Манай хөгжмийн баатрууд , бидэнд ийм зүйл байгааг мэдсэн хөгжилтэй тоглоомТэдний хүүхэлдэйн киноноос зугтсан, одоо би буцаж чадахгүй, тэдэнд тусалцгаая! Бид туслах уу?

(хүүхдүүд баяртайгаар хариулдаг - Тийм)

Бид дэлгэц рүү хардаг.

(4 – дугуй. Дэлгэц дээр хүүхэлдэйн киноны зургуудыг үзүүлэв. Бид дууны хэсгээс орууллаа. ​​Залуус энэ дууг аль хүүхэлдэйн киноных болохыг таах ёстой).

(Зөв байрлуулах - слайд No 30-31)

(Бид хуудсыг комисст өгдөг, тэд шалгадаг)

Эрхэм мэргэжилтнүүд ээ, дахиад хэдэн оньсого тааварлацгаая.

1. Нисдэг тэргээр төрсөн өдрийн бэлэг авчирсан тухай дуу. ("Матар Генагийн дуу" (болхигүй гүйж бай)

2. Нулимстай тэмдэглэдэг баярын тухай дуу. ("Ялалтын өдөр")

3. Хоёр шувууны тухай дуу өөр өнгө. ("Хоёр хөгжилтэй галуу")

4. Найз нөхөдтэйгөө алхаж, дуу дуулах ямар сайхан байдгийг энэ дуунд оруулав. ("Хамтдаа алхах нь хөгжилтэй")

5. Гэгээн толгойн хувцас өмссөн охины дуу ("Бяцхан улаан малгайтны дуу")

6. Шинэ адал явдал руу эргэлдэж буй тээврийн тухай дуу. ("Цэнхэр тэрэг")

7. Өвлийн өмссөн гутлын тухай дуу. ("Эсгий гутал")

8. Бүх хүүхдүүд унтдаг хүүхэлдэйн киноны дараах дуу. ("Ядарсан тоглоомууд унтаж байна")

9. ABC-ээ театрын тасалбараар сольсон модон хүүгийн тухай дуу. ("Пиноккио")

10. тухай дуу шилмүүст модхэн хүйтэн байна. ("Бяцхан зул сарын гацуур мод")

11. Мөсөн дээр хөвж буй амьтны тухай дуу. ("Нялх мамонтын дуу")

12. тухай дуу олон хүүхдийн ээж, хэн нь саарал амьтны сүнсэнд байдаг ( "Үхэр долоон хүүхэд")

(Баг бүрээс асуулт асуудаг)

Баг бүрт таньдаг оюутнууд байвал хөгжмийн бичиг үсэг , дараа нь та дахиад нэг даалгавар өгч болно « Хөгжмийн оньсого» . Би баг бүрт тэмдэглэл мэддэг хүүхдүүдтэй байсан бөгөөд би тэдэнд дараах даалгавар өгсөн.

Одоо би баг бүрт хуваарилах болно хөгжмийн оньсого, тэмдэглэлийн оронд үгсийг оруулаад текстийг дахин ярина.

(Rebus - слайд No 32)

За залуусаа, манайх хөгжмийн хөтөлбөр , дуусч байгаа бөгөөд бидний сүүлчийн ажил бол тоглох явдал юм Хөгжмийн зэмсэг.

(Залуус үнэхээр тоглох дуртай)

Оролцох хүн байвал гараад ирээрэй.

(Би видео материал ашигласан “Талбайд хус мод байсан. Дуу чимээний найрал хөгжим", энэ нь багаж хэрэгсэлтэй хэмнэлтэй хэв маягийг харуулдаг)

(Оркестр – слайд No 34-35)

(Энэ үед шүүгчид оноог тоолж болно)

(Бүгд гарч ирээд үнэхээр оролцохыг хүссэн. Гэхдээ хүн болгонд зориулсан хэрэгсэл хүрэлцэхгүй байсан. Боломжтой бол хүүхдүүд гомдоод байхаар бүх хүнд хэрэглүүр өгсөн нь дээр. Зав гарвал хувааж болно. оролцогчид оролдож болно).

Бид ямар гайхалтай найрал хөгжимтэй вэ! Залуус та нар юу гэж бодож байна, бид одоо ямар зэмсэг тоглож байна вэ? Өнөөдөр бид ямар хэрэгслүүдтэй танилцсан бэ?

(Хүүхдүүд ямар хэрэгсэлд хариулж, чимээ гаргадаг гэж хэлдэг)

Тэд чимээ шуугиантай байдаг тул манай бяцхан найрал хөгжмийн зөв нэр юу вэ?

(Хүүхдүүдийн хариулт - Дуу чимээний найрал хөгжим)

Зөв! Эдгээр нь дуу чимээний хэрэгсэл бөгөөд үүнийг ардын хөгжмийн зэмсэг гэж нэрлэж болно.

Та нар ямар ухаантай вэ, манай хүүхэлдэйн кино, баатрууд, мэдээжийн хэрэг бидний дууны репертуарыг мэддэг байгаад би маш их баяртай байна.

Одоо шүүгчдэдээ үг хэлье.

(Би үнэлгээний хуудсыг урьдчилан бэлтгэж, гэрчилгээ, шагнал худалдаж авсан)

(Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн гарч ирж, оролцогчдод тоглолтонд талархаж, онооны тоог хэлж, үүний дагуу 1, 2, 3-р байр, магадгүй нэг эхний баг, багш эсвэл шүүгчийн үзэмжээр гэрчилгээ гардуулна)

Тэгээд би манай тоглолтод хожсон гэж бодож байна « Хөгжмийн калейдоскоп» Нөхөрлөл!

Таны сэтгэл ямар байна вэ?

(Хүүхдүүд хариулдаг)

Хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ?

(Хүүхдүүд хариултаа өгдөг)

Бид шинэ зүйл сурсан гэж бодож байна уу?

(Хүүхдүүд хариултаа өгдөг)

Маш сайн хонгорууд минь! Одоо баяртай гэж хэлцгээе! Баяртай! Дараа уулзая!

(- Баяртай)

Багшийн бие даасан дүн шинжилгээ: Хичээл оюутан, багш хоёрын харилцан ярианы хэлбэрээр явагдсан. Уур амьсгал нь бүтээлч, найрсаг, хөгжилтэй байдаг. Хүүхдүүд өөрсдөө дүн шинжилгээ хийх, сэдвийн талаархи мэдлэгт идэвхтэй оролцов. Ажиллаж байна хөгжмийн хувьд- боловсролын үйл ажиллагаа нь ангид олж авсан мэдлэгээ нэгтгэсэн. Хүүхдүүдийн бэлтгэл, мэдлэгийн түвшинг илчилсэн. Сурах, мэдлэгийн сэдэлд тулгуурлан өөрийгөө хөгжүүлэх, өөрийгөө боловсронгуй болгоход бэлэн байдал, чадварыг бий болгосон; үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, хамтран ажиллах харилцааны ур чадвар; нинжин сэтгэлийн ёс зүйн мэдрэмж, сэтгэл хөдлөл, ёс суртахууны хариу үйлдэл. Оюутнууд туршлага хуримтлуулсан хөгжмийн сэтгэгдэл, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, харилцаа тогтоох чадварыг хөгжүүлсэн хөгжимТэгээд дүрслэх урлаг, хөгжим, кино(хүүхэлдэйн кино).

Хүүхэлдэйн кинонд дурлах нь бага наснаасаа эхэлдэг бөгөөд олон хүмүүс үүнийг амьдралынхаа туршид хадгалж байдаг. Ийм тууштай байдлын нууц юу вэ? Хүүхэлдэйн кино нь эелдэг, хөгжилтэй, сэтгэл хөдөлгөм түүхүүд, заримдаа нууцлаг, ид шидээр дүүрэн байдаг. Тэд хэнд ч ойлгомжтой бөгөөд хүн бүрийн зүрх сэтгэлд ойр байдаг сонирхолтой үйл явдлуудтай. Энэ төрөлд онцгой сэтгэл татам болгодог зүйл юу вэ хөгжим, энэ нь зөвхөн орчин үеийн хөгжмийн зохиолчдын дунд төдийгүй сонгодог бүтээлүүдээс ч олж болно. Анхны дуу чимээнээс л сонсогчдыг татдаг маш танил, ойр дотно аялгуунууд - энэ нь зөвхөн сайжруулдаг. сэтгэл хөдлөлийн нөлөөхүүхэлдэйн кино. Заримдаа сонгодог зохиолууд зохиолд нь маш органик нийцдэг тул түүнд зориулж тусгайлан бичсэн мэт санагддаг тул дүрүүдийн бодол санаа, мэдрэмж, мэдрэмжийг маш нарийн, тод илэрхийлдэг. ерөнхий уур амьсгал. Үүнд ямар ч нууц байхгүй - энэ бол зүгээр л гайхалтай хүч юм хөгжим.

    ЛАНГЕПАСКОЕ ХОТ

    ХӨРӨНГИЙН ХҮҮХДИЙН НЭМЭЛТ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

    "ХӨГЖМИЙН СУРГУУЛЬ"

"Хөгжмийн калейдоскоп"

Ханова А.Б.

    ЛАНГЕПАС, 2013 он

Хөгжим, зугаа цэнгэлийн хөтөлбөрийн скрипт

"Хөгжмийн калейдоскоп"

Үйл явдал эхлэхээс өмнө (8-10 минут), тэд бэлдэж байх үед-аас ирсэн отрядууд өөр өөр сургууль, бид "Арслан ба яст мэлхий хэрхэн дуу дуулсан бэ", "Петя Пяточкин зааныг хэрхэн тоолсон бэ", "Бобик Барбосд зочлох нь" гэх мэт алдартай хүүхэлдэйн кинонуудыг үзэж байна.

Зуны тухай дуу тоглож, дэлгэцэн дээр слайд үзүүлэн байна.

Тэргүүлэх:Бүгдэд нь өдрийн мэнд! Бүгд, бүгд гэрэлтсэн инээмсэглэлмөн сайхан сэтгэл! Эрхэм хүндэт залуус аа, бид та бүхэнд ажлын эхлэлд баяр хүргэе зуны амралт!

Өнөөдөр бид хамтдаа дуулж, тоглож, хөгжилтэй байх болно! Эрхэм хүндэт залуус та бүхэндээ хүсэн хүлээсэн баярын өдрүүд эхэлж буйд баяр хүргэж, баяр баясгалантай, эрүүл энх, аз жаргалтай байж, хөгжим, зугаа цэнгэлийн хөтөлбөрөө нээн өнгөрүүлээрэй.

Та бүхнийг урьж байна... (хөгжмийн дугаарыг концертын хөтөлбөрүүдэд тоогоор тусгадаг )

1.Хөгжмийн дугаар

2. Хөгжмийн дугаар

Тэргүүлэх:
Одоо би танд даалгавар өгч байна: анхаарал татахуйц оньсого:

Бага насныханд зориулсан оньсого

Цахлай данх халааж,

9 цахлай урьсан:

"Бүгд цай уухаар ​​ирээрэй!"

Хэдэн цахлай вэ? Хариулах! (10)

Зараа дэгдээхэйг өгсөн

8 ширхэг цоо шинэ гутал.

Залуусаас хэн нь хариулах вэ?

Хэдэн дэгдээхэй байсан бэ? (4)

Ээж тоглоом авчирсан

Тэгээд би хүүхдүүдэд өгсөн:

Машад өгсөн Бөмбөг ,

Мөн Андрюша - Самовар .

Хүү Ванядаа - Бөмбөр,

Дарлинг охиндоо - буйдан .

Хэдэн тоглоом ээж ээ

Хүүхдэд өгсөн үү? (4)

Туулай нялх туулайгаа алдсан,

Бяцхан туулайнууд худлаа ярьж, тоглоом тоглодог -

Дэрний ард нэг,

Тэжээгчийн ард нэг,

Навчны доор нэг,

Гүүрэн доор нэг.

Бяцхан туулайнуудыг олоход надад туслаач

Хэр олон байна, надад хурдан хэлээрэй! (4)

7 бор шувуу орон дээр бууж,

Тэд эргэн тойрон харайлгаж, эргэж харалгүйгээр ямар нэг зүйлийг гөвдөг.

Зальтай муур гэнэт мөлхөж,

Тэр даруй нэгийг нь барьж аваад гүйв!

Эргээд харалгүй хөхөх нь ийм л аюултай!

Тэдний хэд нь одоо цэцэрлэгт үлдсэн бэ? (0)

Чэрэн бол хэрээ биш,
Рогат бол бух биш,
Зургаан хөлтэй - гэхдээ туурайгүй.
(Хариулт: цох)

Өөр илжиг рүү зөөв
Амтат зөгийн баавгай.
Гэхдээ сав хоосон байна ...
Бүгдийг нь хэн идсэн гэж таамаглаж байна уу?
(Хариулт - Винни Пүүх)

Маш эелдэг муур
Простоквашино хотод амьдардаг.
Гаврюшка хашаандаа шуугиж байна,
Бүх аяга сүүгээр дүүрэн байна.
(Хариулт: Матроскин муур)

Хэн сайн үйлсэд завгүй байна,
Дэйлтэй найзуудаа аврах уу?
(Хариулт - чип)

Цэцгээр хөдөлсөн
Бүх дөрвөн дэлбээ.

Би үүнийг таслахыг хүссэн -

Тэр хөөрөөд нисэн одов.

(
Хариулт: эрвээхэй)

Нүхэнд амьдардаг
Тийм ээ, тэр самар хаздаг.

(
Хариулт: хэрэм)

Алив ээ залуусаа
Хэн таамаглаж чадах вэ:

Арван ахын төлөө

Хоёр үслэг дээл хангалттай.

(
Хариулт: бээлий)


Дэгдээхэй - жиргэ!
Үр тариа руу үсэр!
Пек, бүү ич!
Энэ хэн бэ?
(Хариулт: бор шувуу)

Ахмадуудад зориулсан оньсого

Хоёр тэмдэглэл, хоёр үсэг,
Бүгд хамтдаа тоглоом юм
Ямар хүүхдүүд тоглох дуртай.

Хариулт:

ДОМИНО

Бид цагийг харуулдаг
Бид маш олон хүнд тусалдаг.
Өргөдлийг өөрчлөх -
Тэгээд бай руу бууд
Бид ... болно.

Хариулт:

сум-сум

Хэрэв эхний үеийг онцолсон бол
Бид бол ундаа юм.
Онцлогыг дахин цэгцлэх -
Биднийг хараал ид, найзууд аа.

Хариулт: аяга-аяга

Энд хуучин байшинасар том:
Хана, цамхаг, шуудуу ухсан.
Онцлогыг дахин цэгцлэх -
Тэгээд хаалган дээр өлгөөтэй байна.
Хариулт: цоож түгжих

Энэ зүйл нь урьдчилан таамаглахад зайлшгүй шаардлагатай зүйл юм.
Шидтэнгүүд бүгд үүнийг ашигладаг.

Энэ нь шил шиг дугуй, тунгалаг,

Үүнээс ирээдүйг харахад маш амархан.

Хариулт: БӨМБӨГ

Би бол картуудын цуглуулга; стрессээс
Миний хоёр үнэт зүйл хамаарна.
Би хүсч байна - Би нэр болгон хувиргах болно
Гялалзсан, торгомсог даавуу.
Хариулт: Атлас-атлас

Халуун худгаас ус хамараар урсдаг.
Хариулт:
Данх

Хамар нь шархтай цагаан нохой.
Хариулт:
Тоглолт

төмөр морь
Гал руу үсэрнэ.

Хариулт: Покер

Тэр хажуу тийшээ хөвсгөх болно,
Түүний дөрвөн булан,
Та шөнө болоход,
Энэ нь таныг татах болно.
Хариулт: Дэр

Цасан дээр хоёр судал
Би үүнийг зугтаж орхидог.

Хариулт: Цана

Ясны нуруу,
Хатуу үстэй
Гааны оотой сайн нийлдэг
Мөн тэрээр хичээнгүйлэн үйлчилдэг.
Хариулт: Шүдний сойз

Голын эрэг дээрх төмс рүү
Би хоёр гараа авчирсан
Би үүнийг хажуу тийш нь тохируулсан
Мөн усны гадаргуу дээгүүр сэлж.

Хариулт: Сэлүүр

Зундаа хүйтэн, өвөлдөө халуун.
Хариулт: Зай

Дөрвөн чих, хоёр гэдэс.
Хариулт: Дэр

Би өднөөс хөнгөн нисдэг
Би солонгоноос илүү гэрэлтдэг.
Би хэмжээ нь тэлж байна
Учир нь би...?

Хариулт: Бөмбөлөг

Өглөөнөөс хойш би голын эрэг дээр сууж байна
Би тогоруугаа гартаа барьдаг.
Хариулт: Загас барих саваа

Нар биш дулаахан. Энэ нь гэрэл биш харин гэрэлтдэг.
Хариулт:
Богино долгионы зуух

Эрчилсэн, уясан,
Тэр овоохойг тойрон бүжиглэдэг.
Хариулт: Шүүр

Хүүхдийн дуртай тоглоом,
Муу онигоочин...

Хариулт: Яншуй

Та үүнийг харж чадахгүй ч хүрч болно.
Хариулт: Шилэн

Тэр маш хурдан хөдөлж:
Цэвэрхэн, нарийн, цэвэрхэн.
Бүх зүйлийг огтолж, таслав:
Жимс, хүнсний ногоо, салат.
Энэ нь бага зэрэг хөрөө шиг харагдаж байна.
Болгоомжтой байгаарай, хурц...

Хариулт: ХУТГА
Усанд хоёр далавч цохиж,
Ингэснээр завь хөвөх болно.

Хариулт: СЭЛЭЭР

Төмөр эгч
Соёотой, хурц:
Агч мод хүртэл түүнээс айдаг,
Мөн улиас, нарс ...
Тэр ч байтугай царс
Айдас
Шүдэндээ ор
Миний эгч рүү.
Хариулт: харсан

Тэд тогшдог, тэд тогшдог,
Тэд чамайг уйтгартай бай гэж хэлдэггүй.
Тэд явдаг, тэд явдаг,
Мөн бүх зүйл энд, энд байна.

Хариулт: үзэх

Би дээрх бүх хоолойн дээвэр дээр зогсож байна.
Хариулт: Антен

Өө, мөн хурц объект -
Хэнд ч хор хөнөөл учруулах болно.
Түүнтэй илүү хатуу харьцах -
Маш болгоомжтой байгаарай.
Та зүгээр л ангайх хэрэгтэй -
Өвдөж байна, явах газар алга.
Тэр аюултай ч гэсэн,
Өдөр бүр хэрэгтэй...

Хариулт: ХУТГА

Хэрэв та тоглохоос залхаж байгаа бол
Дараа нь чи хэвтэх ...
Үүр цайх, үдшийн бүрий болоход
Сайхан нойрсоорой...

Хариулт: ОР

Хүмүүс үүн дээр суудаг, гэхдээ сандал биш.
Гар түшлэг байдаг ч буйдан биш.
Дэр байгаа ч ор байхгүй.
Хариулт: ДАРГА

Өргөн эвэрт хирс,
Маш их ажилладаг
Ажилчдад суваг ухахад тусалсан
Мөн замыг тэгшлээрэй.
Хариулт: ТӨМӨР

Бидний өмнө юу байна:
Чихний ард хоёр босоо ам,
Бидний нүдний өмнө дугуй
Тэгээд хамар дээрх эмээл?
Хариулт: ШИЛ

За хэн бэлэн байна
Чиний хоёр сэлэм

Загалмай
Нэг цааснаас болоод уу?

Хариулт: ХАЙЧ

Маалинга гол,
Усан онгоц нь ган.
Тэр хөвөх болно -
Долгион алга болно.
Хариулт: ТӨМӨР

Энэ талдаа, энэ талд
Торон дотор морь, заан байдаг.
Баруун талд байгаа нүднүүдэд, зүүн талд байгаа нүднүүдэд
Хаад, хатад.
Гэхдээ тэд эсэргүүцэж чадахгүй
Бие биетэйгээ хэрэлдэхгүйн тулд.

Хариулт: ШАТР

Тог тог -
Тогших,
Хэрэв та авсан бол
Чи миний гарт байна,
Тиймээс намайг битгий цохиул
Ямар ч байсан,
Хуруу руу
Оносонгүй.
Хариулт: АЛХ

Хэрэв бороо орж эхэлбэл -
Дэлбээлж буй цэцэг шиг.
Хэрэв бороо зогсвол -
Энэ нь багасч, хатах болно.

Хариулт: ШҮХЭР

Энэ ямар амьтан бэ?
Дээш доош алхдаг уу?
Хамар будгаар будагдсан,
Мод урт сүүл.
Хариулт: БАГЗ

Бид хаа сайгүй хамраа нугалах дуртай:
Мөн зурж, зур.
Бид бүх зүйлийг өөрсдөө буддаг
Олон өнгийн хамар.

Хариулт: Харандаа

Freak саваа дээр зогсож байна
Угаалгын алчуураар хийсэн сахалтай.

Хариулт: АЙЛАЛТАЙ

Хаан ба хатан хаан
Титэмгүй
Сэлүүргүй завь
Их биегүй заан
Морь туурайгүй, эмээл
Мөн хазаар,
Хувийн цэргүүд бол жижиг эрчүүд биш.
Цагаан хуяг, хар хуяг.
Ямар цэргүүд вэ?
Хариулт: ШАТР

Сенаторт нэг сонин зүйл бий:
Эзэн өөрөө - өөрийн хүслээр -
Толгой хаа сайгүй цохилж байна
Гэхдээ тэр өвдөлтийг мэдэрдэггүй.

Хариулт: АЛХ

Энэ шувуу нисэхгүй
Энэ шувуу эргэж ирнэ.
Түүнийг үүлний дор эргэлдүүлээрэй -
Би гараараа сүүлийг нь барьдаг.
Хариулт: KITE

Өөр илжиг рүү зөөв
Амтат зөгийн баавгай.
Гэхдээ сав хоосон байна ...
Бүгдийг нь хэн идсэн гэж таамаглаж байна уу?
(Хариулт - Винни Пүүх)

Маш эелдэг муур
Простоквашино хотод амьдардаг.
Гаврюшка хашаандаа шуугиж байна,
Бүх аяга сүүгээр дүүрэн байна.
(Хариулт: Матроскин муур)

Хэн сайн үйлсэд завгүй байна,
Дэйлтэй найзуудаа аврах уу?
(Хариулт - чип)

Цэцгээр хөдөлсөн
Бүх дөрвөн дэлбээ.

Би үүнийг таслахыг хүссэн -

Тэр хөөрөөд нисэн одов.

(
Хариулт: эрвээхэй)

Нүхэнд амьдардаг
Тийм ээ, тэр самар хаздаг.

(
Хариулт: хэрэм)

Алив ээ залуусаа
Хэн таамаглаж чадах вэ:

Арван ахын төлөө

Хоёр үслэг дээл хангалттай.

(
Хариулт: бээлий)

Чик - жиргэ!
Үр тариа руу үсэр!

Пек, бүү ич!

Энэ хэн бэ?

(
Хариулт: бор шувуу)

Ногоон байшин давчуу байна:
Нарийн, урт, гөлгөр.
Тэд байшинд зэрэгцэн сууна
Дугуй залуус.
Намрын гай зовлон ирэв -
Гөлгөр байшин хагарч,
Бид бүх чиглэлд давхилаа
Дугуй залуус.
(Хариулт: вандуй)

***
Би нимгэн хөл дээр зогсож байна,
(Хариулт: хуанли)

Энэ юун чичиргээ вэ? Энэ юун хямрал вэ?
Энэ ямар төрлийн бут вэ?
Хэрхэн хямрал байхгүй гэж?
Хэрвээ би...
(Хариулт: байцаа)

***
Хар Ивашка,
Модон цамц,
Хамар хаана өнгөрөх вэ -
Тэр тэнд тэмдэглэл тавьдаг.

Хариулт: харандаа

Зальтай луйвар
улаан толгой,
Сэвсгэр сүүл нь үзэсгэлэнтэй юм!
Мөн түүний нэр ...
(Хариулт: үнэг)

***
Таны эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүсийг уйлуулдаг
Хэдийгээр тэр тулаанч биш ч ...

(Хариулт: сонгино)

***
Намаг дахь зун
Та үүнийг олох болно.
Ногоон мэлхий.
Энэ хэн бэ?
(Хариулт: мэлхий)

***
Тарган нь туранхайгаа ялна.
Нимгэн нь ямар нэг юм цохино.
(Хариулт: алх, хадаас)

Би цэцэрлэгийн орон дээр хөрсөнд ургадаг,
Улаан, урт, чихэрлэг.

( Хариулт: лууван)

***
Гацуур модны ойролцоох цэвэрлэгээнд

Энэ байшинг зүүгээр барьсан.

Тэр өвсний цаана харагдахгүй,

Мөн тэнд сая оршин суугчид байдаг.

(
Хариулт: шоргоолжны үүр)
***

Ойн захад ойрхон

Харанхуй ойг чимэглэж,

Тэр яншуй шиг өнгөлөг өссөн,

Хортой...

(
Хариулт: ялаа агар)
***

Би амьдралынхаа туршид уралдсан,

Гэхдээ тэд бие биенээ гүйцэж түрүүлж чадахгүй.

( Хариулт: хөл)

Би гөлгөр хөл дээр зогсож,
Хүрэн малгай дор

Хилэн доторлогоотой.

(
Хариулт: мөөг)
***

Би усанд сэлж,

Гэхдээ энэ нь хуурай хэвээр байв.

Улаан сарвуу,

Таны өсгийг чимхэнэ

Эргэж харалгүй гүй.

(
Хариулт: Галуу)

Байнга тогшдог
Модыг хонхойж байна.

Гэхдээ энэ нь тэднийг гэмтээхгүй

Гэхдээ энэ нь зөвхөн эдгэрдэг.

(
Хариулт: тоншуул)

Ууртай мэдрэмжтэй
Ойн цөлд амьдардаг.

Маш олон зүү байдаг

Мөн ганц утас ч биш.

(
Хариулт: зараа)

Өргөст, ногоон
Тэд үүнийг сүхээр таслав.

Өргөст, ногоон

Тэр манай гэрт ирдэг.

(
Хариулт: Ё лк)

Чэрэн бол хэрээ биш,
Рогат бол бух биш,

Зургаан хөлтэй - гэхдээ туурайгүй.

(
Хариулт: алдаа)
***

Ямар морьд вэ?

Бүгд хантааз өмссөн байна.

(
Хариулт: тахө)

***
Хөвсгөр бөмбөг,

Урт чих

Ухаантай үсэрдэг

Лууванд дуртай.

(
Хариулт: туулай)

Би буржгар үсээ гол руу унагав
Тэгээд би ямар нэг зүйлд гунигтай байсан,

Тэр юунд харамсдаг вэ?

Хэнд ч хэлдэггүй.

(
Хариулт: бургас)

Би жижигхэн биетэй

Нимгэн, хурц.

Би хамраараа арга хайж байна,

Араас нь сүүлээ чирж байна.

(
Хариулт: зүү, утас)

***
Би өвслөг ургамал

Голт борын цэцэгтэй.

Гэхдээ онцлох цэгээ өөрчил

Тэгээд би чихэр болж хувирдаг.

( Хариулт: цахилдаг)

Би өөрийгөө цэвэрхэн угааж чадна
Усаар биш, хэлээрээ.

Мяаа! Би хэр олон удаа мөрөөддөг вэ

Халуун сүүтэй таваг!

(
Хариулт: муур)

***
Голын дагуу мод хөвж байна.

Өө, ямар их ууртай юм бэ!

Гол мөрөнд унасан хүмүүст,

Хамрыг нь хазах болно ...

(
Хариулт: матар)

***
Өдөр бүр нэг навч унадаг.

Гэхдээ гэж жил өнгөрөх болно -

Сүүлийн навч унах болно.

Хариулт: Хуанли

Долоон залуу шатан дээр
Дуунууд тоглож эхлэв.
(Хариулт: тэмдэглэл)

Ногоон хэврэг хөл дээр
Бөмбөг замд ойртсон.
Салхи сэвэлзэв
Тэгээд энэ бөмбөгийг тараасан.

(Хариулт: Dandelion)
***
Ноёнтон, чоно биш,
Урт чихтэй, гэхдээ туулай биш,
туурайтай, гэхдээ морь биш.
(Хариулт: илжиг)

***
Нүхэнд амьдардаг

Царцдасыг зажлах.

Богино хөл.

Муурнаас айдаг.

(
Хариулт: хулгана)

Нэг хуруун дээр
Хувин нь доошоо доошоо байрладаг.
(Хариулт: хуруувч)

Тэргүүлэх:Мөн тайзан дээр ...

3. Хөгжмийн дугаар

Тэргүүлэх: Одоо бид танд тоглоомыг санал болгож байна " Бөмбөг тэнгэрт нисч байна."Ая, үгийг сонсоод миний араас давт. Хамтдаа.

Сайн байна залуусаа.Одоо танд сонсогдож байна:

4. Хөгжмийн дугаар

Тэргүүлэх:Одоо бид танд нэг уралдааныг санал болгож байна "Аяыг таах"!Дууны хэсгүүд алдартай хүүхэлдэйн кино, мөн та нэр эсвэл хэн дуулж байгааг таахыг оролддог.

Пиноккио ("Миний тухай дуу")

"Өглөө хэн зочлохоор ирдэг вэ" (Винни Пух)

Леопольд муур "Чи энэ дэлхий дээр юу ч хийж чадна"

нисдэг хөлөг онгоц"Эмээ-Ёжки"

"Мөрөөдөл" нисдэг хөлөг онгоц

"Инээмсэглэлээс"

Простоквашино "Ээжийн дуу"

"Зуны тухай дуу"

"Муур Леопольдын дуу"

Забава гүнжийн дуу (Нисдэг хөлөг онгоц)

Умка. "Баавгайн бүүвэйн дуу"

"Хүн бол нохойн найз" "Бобик Барбос дээр очиж байна" киноны "Хүн бол нохойн найз"

"Чунга - Чанга"

Тэргүүлэх: (хөгжмийн дугаарыг зарлана)

5. Хөгжмийн дугаар

6. Хөгжмийн дугаар

Тэргүүлэх: Залуус аа, та хөгжмийн зэмсэг мэддэг үү? Одоо бид танд хөгжмийн оньсого хэлэх болно. Оньсого сонсож, дэлгэцийг хар. (дэлгэц дээр - танилцуулга -шүлэгт хөгжмийн зэмсгийн тухай оньсого )

7. Хөгжмийн дугаар

Тоглолтыг хөтлөгч удирддаг: "Тоглоом олоорой."Хүүхдүүд дуу чимээтэй хөгжмийн зэмсэгтэй танилцдаг. Хоёр хүүхэд гарч ирдэг. Нэг нь танхимд хэнгэрэг, шажигнуур, маракаг нууж, нөгөө нь хөгжим сонсож байхдаа түүнийг хайдаг.

8. Хөгжмийн дугаар

Тэргүүлэх:Одоо бид танд зугаа цэнгэлийг санал болгож байна хөгжмийн тоглоом. гэж нэрлэдэг "Найздаа оньсого тааварлаарай" (эсвэл "Миний юу тоглож байгааг таагаарай").Хэн ч оньсого хийж чадна. Та хөгжмийн зэмсэг хэрхэн тоглож байгаагаа гар, биеийн хөдөлгөөнөөр дүрслэх хэрэгтэй. Та бид хоёр энэ хэрэгслийг таахыг хичээх болно.

Хүссэн хүмүүс тайзан дээр гарч, янз бүрийн хөгжмийн зэмсэг тоглож байгааг дүрслэн харуулдаг.

Тэргүүлэх:
Таны хувьд...

9. Хөгжмийн дугаар

10. Хөгжмийн дугаар

Тэргүүлэх: Одоо бид таныг манай шуугиан найрал хөгжимд тоглохыг урьж байна. 9 хүн гарч ирээд дуу чимээний хэрэгслийг сонгодог: хэнгэрэг, маракас, шажигнуур гэх мэт. Гоцлол хөгжимчин төгөлдөр хуур дээр тоглож байх үед түүнийг чимээгүй тоглоход Чимээгүй, эсвэл гоцлол дуучин чанга тогловол Чанга тоглох хэрэгтэй. Хөгжмийг анхааралтай сонсоорой. Тоглоом:Оркестр

11. Хөгжмийн дугаар

12. Хөгжмийн дугаар

Тэргүүлэх: Залуус аа, та нарын сэтгэлийг хөдөлгөдөг дуунууд байдгийг та мэдэх үү, бид одоо тэдний нэгийг дуулах болно. Би хөдөлгөөнийг хөгжимд үзүүлэх болно, чи миний араас давт."Хэрэв та хөгжилтэй байвал үүнийг хий!"

Дэлгэц дээр баатруудын тухай видео дараалал байна янз бүрийн хүүхэлдэйн кино

Тэргүүлэх:Үүгээр бидний тоглолт өндөрлөж байна. Анхаарал тавьсан та бүхэнд баярлалаа. Дараа уулзая!

Сургуулийн зусланд зориулсан концертын хөтөлбөр

    Колесов Л. "Савлуур дээр", Испани. Кузнецова Полина (баян хуур)

    Ю.Должинов “Аришка”, Испани. Красноштан Даша, конц. Филипева Е. (лимбэ)

    Котельников V. "Хошигнол", Испани. Юнусов Идрис, конц. Конарева Е. (балалайка)

    Krasev M. "Аз жаргалтай галуу", Испани. Пономаренко Денис, конц. Конарева Э.

    "Хоньчин", arr. Степневский С., Испани Пономаренко Денис, конц. Конарева Е. ()

    Derbenko E. "Сэтгэлд", Испани. Николай Лобов (баян хуур)

    Ю.Должинов “Полка”, Испани. Сергиенко Настя, конц. Филипева Е. (лимбэ)

    Котельников В. "Хөгжилтэй шоргоолж", Испани. Балалайка чуулга, конц. Филипева Э.

    Иванов А. "Полка", Испани. Храмцова Даша, конц. Филипева Е. (домра)

    Трояновский Б. "Миний уутыг тогло" Испани. Велижанин Глеб, конц. Филипева Е. (балалайка)

    П.Харрис "Самартай жигнэмэг", Испани. Климук Надежда, конц. Филипева Е. (лимбэ)

    Владислав Болбас тоглосон "Далайн судалгаа"

    Ж.Мендель “Таны инээмсэглэлийн сүүдэр”, Испани. Янтовский Владислав, конц. Голофеев А.И.

    В.Монти “Цардас”, Испани. Федотов Павел, конц. Давлетова А.Ю.

Цэцэрлэгийн хөгжмийн калейдоскоп. Дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хувилбар

Зохиогч: Лилия Петровна Кузнецова, Чуваш улсын Чебоксары хотын MBDOU “Малахит” 6-р цэцэрлэгийн хөгжмийн захирал.

"Хөгжмийн калейдоскоп" арга зүйн хөгжил.

Энэ материал нь дунд бүлгийн хүүхдүүдтэй ажиллахад хэрэгтэй болно цэцэрлэг, Хэрхэн хөгжмийн найруулагчид, сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан. Хөгжилд чиглэсэн тоглоомуудыг хөгжүүлэхэд санал болгож байна хөгжмийн чадвархүүхэд.
Дунд бүлэг
Зорилтот:Тоглоомоор дамжуулан хөгжимд дурлах, сонирхохыг төлөвшүүлэх.
Даалгаварууд:
- Хүүхдээ хөгжим сонсох, сонсох, мэдрэхийг сурга.
- Хүүхдэд хөгжүүлэх бүтээлч сэтгэлгээ, хэмнэлтэй сонсгол.
- Хөгжмийн соёлыг төлөвшүүлэх.
"Хөгжмийн сандал"
Даалгавар: Хүүхдүүдэд хөгжимтэй нийцүүлэн хөдөлгөөн хийхийг заа.
Арга зүй: Багш хүүхдүүдэд сандал нь энгийнээс мюзикл болж хувирна гэж хэлдэг. Хөгжим эхэлмэгц тэд сандал дээр сууж байхдаа алга таших, гишгэх эсвэл хэмнэлийг нь цохих хэрэгтэй.
- зөөлөн хөгжим
- вальс
- хэмнэлтэй, хурдан хөгжим
- марш
- полька гэх мэт.

"Хэмнэлтэй хөл"
Даалгавар: Хүүхдэд хөдлөхийг заах хажуугийн алхамудаан, хурдан.
Хөл нь удаан алхдаг
Тэгээд тэд бие биенээ гүйцэж ирдэг.
Алхам, нэмэх, илүү алхам хийх,
Бид сайхан алхаж байна.

Хөл хурдан алхдаг
Тэгээд тэд бие биенээ гүйцэж ирдэг.
Алхам, нэмэх, илүү алхам хийх,
Бид сайхан алхаж байна.

"Өргөн ба нарийн тойрог"
Даалгавар: Хүүхдүүдийг тойргийг нарийсгаж, өргөжүүлэхийг заа.
Залуус аа, бид тойргийг нарийсгаж байна.
Тэгээд бид бага зэрэг тонгойдог (хавар).
Одоо бид өргөжин тэлж байна
Бид ч бас хамтдаа тонгойдог (хавар).

"Буужин ба баавгай"

Даалгавар: Багш аа янз бүрийн төрөлхөгжмийн зэмсэг тоглох хэмнэл.
Тоглоомын тайлбар: Хүүхдүүд хоёр багт хуваагддаг бөгөөд нэг нь хэнгэрэг дээр бөжингийн хэмнэлээр, нөгөө нь бөмбөр дээр баавгайн хэмнэлээр тоглодог. Дараа нь хүүхдүүд хөгжмийн зэмсэг сольдог. Хөгжмийн зэмсэг тоглохын өмнө хэмнэлийг чангална.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
Туулайнууд зугаалахаар гарч,
Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
Тэд хэрхэн үсэрч эхлэв!

Баавгай, баавгай,
Хөгжилтэй тоглоорой!
Баавгай, баавгай.
Хүүхдүүдийг бүү айлга!

"Зоригтой бороо"
Даалгавар: Хүүхдэд хэмнэлтэй лугшилтыг мэдэрч, алга ташилтаар дамжуулахыг заа.
Дуслах, алгадах, алгадах гэх мэт
Аз жаргалтай бороо орж байна
Дуслах, дуслах, алгадах, алгадах.
Энэ нь маш удаан явж байна.


Дуслууд тоглож эхлэв,
Дусал дуслаар дуслаар дуслаарай
Маш хурдан тогших.

"Хурдан удаан"
Даалгавар: Хүүхдүүдэд хөгжмийн хэмнэлийг ялгахыг заа.
Тоглоомын тайлбар:Хүүхдүүд доогуур гүйдэг хурдан хөгжимтанхимд тараагдсан, удаан хөдөлгөөнөөр - тэд хөлийн хуруугаараа хөдөлдөг.

"Хөгжмийн тойм зураг"
Даалгавар: Хүүхдүүдэд өөр амьтан шиг дүр эсгэж, хөгжим рүү шилжихийг заа.
1. Цэргүүд алхаж байхад,
Хамтдаа жагсав
Зүүн, баруун, нэг, хоёр,
Ямар хүүхэд вэ!

2. Одоо баавгай шиг алхцгаая,
Бид яг л бяцхан баавгай шиг!
Waddle, нэг удаа, хоёр удаа,
Ямар хүүхэд вэ!

3. Бид морь шиг давхина,
Тэгээд өөрөөр байж болохгүй
Хөлийг нэг юмуу хоёр удаа дээшлүүл,
Ямар хүүхэд вэ!

4. Одоо бид үнэг шиг,
Маш зальтай эгч нар аа,
Гөлгөр сүүлтэй нэг, хоёр,
Ямар хүүхэд вэ!

5. Бид кокерел шиг алхах болно
Алтан хулуу
Хамтдаа, нэг удаа, хоёр удаа,
Ямар хүүхэд вэ!

6. Бид эрвээхэй шиг нисдэг,
Бид бие бие рүүгээ хардаггүй
Бид нэг ба хоёр удаа зөөлөн даллаж,
Ямар хүүхэд вэ!

"Баяртай металлофон"
Даалгавар: Металлофон дээр хэмнэлтэй глиссандо тоглохыг хүүхдүүдэд заа.
Тоглоомын тайлбар: Хүүхдүүд tink гэдэг үгэнд зориулж глиссандо тоглож, хоёр дахь бадаг дээр нэг таваг тоглодог.

Бөгж, бөгж, бөгж, бөгж,
Тинг - металлофон.
Tink - ямар шуугиан, ямар чимээ шуугиан бэ,
Тинк - тэр хөгжилтэй!

Тогших, тогших, тогших, нэг нэгээр нь тогших,
Бид тэмдэглэлийг тогшлоо
Өдөржин тогших, тогших, тогших.
Бид сурахаас залхуурдаггүй.

3-4-р ангийн "Хөгжмийн калейдоскоп" уралдааны сценари

Хөгжмийн багш Оксана Владимировна Блохина,KSU "Рассветская" ахлах сургууль»

Зорилтот : Хөгжмийн долоо хоногийн сонирхолтой тоймд хүүхдүүдийг идэвхтэй оролцуулах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаврууд :

Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны сэдвээр мэдлэгийн цогц тогтолцоог бүрдүүлэх;

Хөгжимд дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Бүлгээр ажиллах чадварыг хөгжүүлэх

Тоглоомын оролцогчид : удирдагч - багш, тоглогчдын 3 баг.

Тоглоомын явц

Зохион байгуулах цаг

1 слайд - гарчиг

Тэргүүлэх: Өнөөдөр манай тохилог танхимд цугларсан бүх хүмүүст энэ өдрийн мэнд хүргэе. Мөн бид онцгой үйл явдалд зориулж цугларсан.

Би хөгжимгүйгээр нэг өдөр амьдарч чадахгүй!

Тэр миний дотор байна. Тэр миний эргэн тойронд байдаг.

Шувуудын дуулж, хотуудын шуугиан дунд

Өвсний нам гүм, дотор өнгөт солонго,

Мөн дэлхий дээрх үүрийн гэгээнд ...

Гэхдээ тэр бидэнгүйгээр амьдарч чадах болов уу?

Ядаж нэг өдөр, хагас өдөр үү? Дор хаяж нэг цаг!

Бидний бодол санаа, дэлхийн баяр баясгалангүйгээр

Хөгжилтэй, инээдтэй зүйл байхгүй бол?..

Бид түүнд бүх зүйлд талархаж байна! бид ярьдаг

Түүний ялалтад итгэж бид бүтээдэг! (О. Гаджикасов)

Аравдугаар сарын 1 - Дэлхийн хөгжмийн өдрийг тэмдэглэдэг. Бид тэмцээний хөтөлбөрөө энэ арга хэмжээнд зориулж байна "Хөгжмийн калейдоскоп."

2 слайд

Хүн ажиллаж, амарч байгаа газар бүрт хөгжим сонсогддог. Энэ нь таны сэтгэл санааг өргөж, дэмжлэг үзүүлэхэд тусалдаг Хэцүү хүнд үед. Мөн манай өнөөдрийн уралдааны хөтөлбөр хөгжим, хөгжмийн зэмсэгтэй маш нягт холбоотой. Та нарын хүн бүр өөрийн гэсэн зүйлийг харуулах боломжтой болно Бүтээлч ур чадвар, авхаалж самбаа, хөгжмийн мэдлэг. Хичээлийн завсарлагааны үеэр, хөгжмийн завсарлагааны үеэр оюутнууд танд зориулж тоглолт хийх болно бага сургууль. Одоо та бүхэнд оролцогчдыг танилцуулъя.Багууддаа амжилттай тоглолт үзүүлж, үзэгчид, хөгжөөн дэмжигчиддээ сайхан сэтгэлийг хүсэн ерөөе. Ингээд бид явлаа!

Бүх зөв хариултууд болон гүйцэтгэсэн даалгаврын хувьд та жижиг хөгжмийн тэмдэглэлийн дүрсүүдийг хүлээн авах болно. Дараа нь та шидэт хайрцагнаас чихрээр тэмдэглэлээ сольж болно. Гоол оруулсан баг их хэмжээнийтэмдэглэл супер шагнал авах болно. Та бүх саад бэрхшээлийг даван туулахад бэлэн үү? Одоо шалгацгаая!

Анхны тэмцээн "Хөгжмийн бие халаалт"

Та шүлгийн мөрүүдийг дуусгах хэрэгтэй.

Би урлагийн хүн болохыг мөрөөддөг

Алдарт төгөлдөр хуурч

Хөгжим тоглохын тулд

Би тэмдэглэлийг судлах болно

Би буйдан дээр сууна

Би зурна тулгуур

Ханан дээр цацраг бүжиглэж байна

Энэ бол миний гурвалсан түлхүүр

Түүнтэй хамт санаа зоволтгүй сурцгаая

Долоон хөгжилтэй хонхны тэмдэглэл!

Үүнийг санахад хялбар болгохын тулд

Бид тэднийг дуудах болно

Нугас үүрэн дээр суув

Энэ нь C тэмдэглэл байх болно

Нохой хашаандаа унтаж байна

Энэ нь RE тэмдэглэл байх болно

Муурыг модноос гарга

Энэ нь MI тэмдэглэл байх болно

Тал хээр тоодог гүйдэг

Энэ нь FA тэмдэглэл байх болно

Мөн шүүгээнд эрвээхэй нисэж байна

Энэ нь SA тэмдэглэл байх болно

Би тэнгэрт тогоруу харж байна

Энэ нь А тэмдэглэл байх болно

Crucian carp далайд гялалзаж байна

Энэ нь SI тэмдэглэл байх болно

Ээж ээ, ээж ээ, би маш их баяртай байна

Би бүрэн хэмжээний хэмжээг мэднэ

Би хариулах болно, та асуу

DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI. (Д. Инээмсэглэл)

Хоёр дахь уралдаан нь "Хөгжмийн" үгийн дуудлага худалдаа юм.

Багууд тэмдэглэлийн нэрээр эхэлсэн аль болох олон үг гаргаж ирэх хэрэгтэй.

Өмнө нь - байшин, зам, цүүц ...

Пантомимийн гурав дахь тэмцээн

Баг бүрээс нэг оролцогчийг урьж байна. Оролцогчдын нэг нь хөгжмийн зэмсгийн зураг бүхий картыг сонгодог. Дохио (пантомима) ашиглан тэрээр энэ зэмсэг тоглож буйг дүрслэн харуулах бөгөөд нөгөө оролцогч түүний хөдөлгөөнөөс өрсөлдөгчөө ямар хөгжмийн зэмсэг тоглож байсныг таах шаардлагатай болно.

Хөгжмийн түр зогсолт.

Дөрөв дэх тэмцээн "Таадаг"

Хөгжилтэй байхын тулд хүсэл эрмэлзэл арилахгүйн тулд

Цагийг хурдан болгохын тулд

Найзууд аа, бид таныг урьж байна

Тааварт хурдан орцгооё.

1. Тэр товч баян хуурын ах шиг харагддаг,

Хаана хөгжилтэй байна, тэр тэнд байна.

Би ямар ч зөвлөгөө өгөхгүй

Хүн бүр мэддэг ... (баян хуур).

2. Нумны жигд хөдөлгөөн

Утас намайг чичрүүлж байна,

Зорилго нь холоос бувтнаж,

Сарны салхины тухай дуулдаг.

Дуу чимээ хэчнээн тодрох бол,

Тэдний дотор баяр баясгалан, инээмсэглэл байдаг

Зүүдний ая шиг сонсогдож байна...

Түүний нэр нь ... (хийл).

3. Таван алхам - шат,

Шатнууд дээр дуу (тэмдэглэл) байдаг.

4. Аль хэрэгсэл

Утас, дөрөө байдаг уу?

Энэ юу вэ? эргэлзээгүй

Энэ бол бидний алдар суу ... (төгөлдөр хуур).

5. Би утсаа уруул дээрээ тавив -

Трилл ой дундуур урсаж, -

Энэ хэрэгсэл нь маш эмзэг юм

Үүнийг ... (хоолой) гэж нэрлэдэг.

6. Заримдаа тэр таргалдаг, заримдаа жин хасдаг,

7.Дээш, доод талдаа арьс,

Мөн дунд нь хоосон (бөмбөр) байна.

8. Та үүнийг гартаа авах болно,

Та үүнийг сунгана, дараа нь шахна.

Дуутай, дэгжин,

Орос, хоёр эгнээ (баян хуур).

9. Ойд сийлсэн

Гөлгөр зүссэн

Дуулдаг, урсдаг.

Нэр нь юу вэ? (хийл)

Тав дахь тэмцээн " Хөгжмийн зэмсгийг тааварлаарай »

3-5 слайд

Одоо слайд дээр та хөгжмийн зэмсгийг дүрсэлсэн зургийг үзүүлэх болно. Та нэг удаад 1 квадратыг нээх болно. Таны даалгавар бол аль болох цөөн квадрат нээх замаар үүнийг таах явдал юм.

Хариулт: гитар, төгөлдөр хуур, баян хуур.

Хөгжмийн түр зогсолт.

Зургаа дахь тэмцээн "Олон алсын зайн"

6-8 слайд

Баг бүрийн төлөөлөгч хүүхэлдэйн киноны баатруудын дууг санаж, тоглох хэрэгтэй (Матар Гена, муур Леопольд, Арслан бамбар, яст мэлхий).

Долоо дахь тэмцээн: "Таавар тааг"

Баг бүрээс хоёр оролцогчийг урьж байна. Оролцогчдыг хөгжмийн оньсого таахыг урьж байна.

Слайд 9

Хөгжмийн түр зогсолт:

Найм дахь уралдаан "Аягаа таах"

Баг бүрээс дөрвөн оролцогчийг тайзан дээр урина. Багуудад алдартай дууны аяыг санал болгодог. Оролцогч бүр тоглолтоо "Би энэ аялгууг ... нотоос таамаглах болно" (7 нотоос, хамгийн багадаа гурваас) гэсэн үгээр эхэлдэг. Хамгийн цөөн дууг сонгосон хүн таамаглах болно. Хөгжим нь нэг хоолойт аялгуу хэлбэрээр сонсогддог. Аман утгыг сонс.

1. Цэнхэр тэнгэр, халуун зун, мөнхийн жимсний хоолны дэглэм бүхий диваажингийн булангийн тухай дуу. (Чунга-Чанга)

2. 10-11 насны хүүхдийн өдөр тутмын үйл ажиллагааны тухай дуу. (Тэд сургуульд юу заадаг)

3. Харанхуй ой дундуур том хүнгүй явбал юу болох тухай “Дуу бол аймшгийн түүх”. (Саарал ямаа)

4. Хүн төрөлхтний бараг бүхэлдээ мэддэг маш нарийн арифметик үйлдлийн тухай дуу . (Хоёр хоёр бол дөрөв )

5. Дуу нь нүүрний булчингийн агшилтын тухай, хүргэдэг сайн төлөв байдалЭргэн тойрон дахь бүх хүмүүс (инээмсэглэл)

6. Амьгүй биетийг энэрэн нигүүлсэх үйлдэл (Бяцхан гацуур өвлийн улиралд хүйтэн байдаг)

Ес дэх тэмцээн "Блиц тэмцээн"

Баг бүрээс хоёр оролцогчийг урьж байна. Одоо блиц тэмцээнийг зарлаж байна. Багийн гишүүд асуултуудад ээлжлэн хариулдаг. Зөв хариулт бүрийн хувьд тэмдэглэлийн дүрс тэмдэг өгөгдсөн.

1.Бид чихээрээ юу сонсдог вэ? (дуу чимээ).

2.Оркестр, найрал дууны хамт тоглож, дуулдаг хөгжимчин, дуучдыг хэн гэдэг вэ? (гоцлол дуучин).

3. Гурван хөлтэй ширээ хэлбэртэй хөгжмийн зэмсэг (том төгөлдөр хуур).

4.Бичлэг хийх график тэмдгүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ хөгжмийн дуу чимээ? (тэмдэглэл).

5.Гитар дээр юу татагддаг вэ (мавч).

6. Ёслолын дуу нь төрийн бэлгэдэл (сүлд) мөн.

7.Хөгжмийн гунигтай гунигтай чимээ (бага).

8. Хүн бүрт байгаа зүйл нь хүйн ​​(дуу хоолой) чичиргээний үр дүнд үүсдэг.

9. Хөгжмийн хөгжөөнт өөдрөг аялгуу (хошууч).

10. Шерлок Холмс ямар зэмсэг тоглож байсан бэ? (хийл).

11. Гарын хөгжмийн зэмсгийг нэрлэ

12.Оросын ардын чавхдаст хөгжмийн зэмсгийг нэрлэ

13. Цэргийн жагсаал, жагсаал, жагсаалыг дагалдуулах тодорхой хэмнэлтэй хэсэг ( марш)

14. Зохиолч, хөгжмийн бүтээл туурвигч ( хөгжмийн зохиолч)

15. Багажийн хөгжимчдийн томоохон бүлэг (найрал хөгжим)

16. Хоёр жүжигчний чуулга (дуэт)

17.Үлээвэр хөгжмийн зэмсгийг нэрлэ

18. Хүүхдийн хөдөлгөөний эмгэгийг дагалдуулсан уянгын, бодолтой дуу (бүүвэйн дуу)

19. Оросууд ардын дуунуудБогино шүлгийг олон дахин давтахад үндэслэсэн (хохи)

20. Ямар түлхүүр хаалгыг онгойлгохгүй вэ?

21. Ямар орос ардын хөгжмийн зэмсэгайл бүрт байдаг уу? (халбага)

Хөгжмийн түр зогсолт

Тэргүүлэх: Цаг хугацаа үл анзаарагдам урсан өнгөрөв. Манай тэмцээний хөтөлбөр дууслаа. Шүүгчид одоо эцсийн дүнг зарлах болно. Багуудаа нөхөрсөг алга ташилтаар дэмжицгээе.

ТОГЛОЛТЫН ҮР ДҮН.

ШАГНАЛ.

10 слайд

Хөгжмийн калейдоскоп

Хүүхдийн урлан бүтээх сургуулийн хурлын танхимд бяцхан үзэгчид, тэдний эцэг эхчүүд суудлаа эзэлдэг. Үйл явдлын нэр бүхий өнгөлөг дэлгэц байдаг. 18:00 цагт концертын хөтлөгч И.В., танхимд орж ирдэг. Пархоменко...

HOST:- Дэлхий дээр нам гүм орой ирлээ,
Бид бүгдийг тухтай өрөөнд цуглуулж байна.
Энэ уулзалтад бид маш их баяртай байна
бидний тоглолтын эхэнд...

Энэ сургуульд авьяас бий!
Мөн бидний уулзалтыг нээж,
хөгжимчид тайзан дээр гарч ирнэ
алга ташилтыг хүлээж байна ...

И.Бачков, А.Попкова нар төгөлдөр хуурын тайзан дээр гарч...

HOST:- Иван Бачков, Аня Попкова
Тэд танд гайхалтай жүжиг толилуулах болно.
Мөн хүн бүрийг инээмсэглээрэй
Төгөлдөр хуурын эгшиглэх чимээнээр...

1) Л.Райт "Баяртай хөгжимчид"

HOST:- Хөгжимчид хосоороо тоглодог,
биднийг аз жаргалтай болгож, зовлон зүдгүүрээс хол ...
Хүн бүр мэддэг - энэ бол хоёр авьяас юм
Нэгдэх үү......? (дуэт)

(Өнөөдөр ямар үзэгчид байна вэ?
Эдгээр нь мэдлэгтэй хүмүүсээр дүүрэн байна!
Бүх аялгууны калейдоскопоор
Сургуулийн асуудлууд мартагдсан ...)

Яг л бид далайд гарсан юм шиг.
Нар жаргах нь бидний хувьд далбааг гэрэлтүүлдэг ...
Мөн үл мэдэгдэх орон зайд
Манай хөлөг хөгжимд донсолж байна...

2) В.Бэйли “Дарвуул дор нар жаргах үед”

HOST:- Калейдоскоп дээр тоо томшгүй олон хэв маяг байдаг -
Эндээс хэдэн мянгаар нь байж магадгүй...
Нэг нь гарч ирээд алга болсон...
Загвар нь бүжиг, полонез авч явдаг ...

Тэр биднийг гайхалтай бөмбөгөнд урьж байна ...
Мөн таны сонирхол алга болохгүй байх шаардлагатай!

3) Ф.Э.Бах "Полоназа"

HOST:- Бүх хөгжимчид Бах овгийг мэддэг,
Сурах бичиг болгонд түүний хөрөг зураг байдаг...
Бах тоглоход зөвхөн авьяас хангалттай биш -
Та бас ухаалаг, хүчтэй, зоригтой байх хэрэгтэй!

Энэ оршил бараг гурван зуун жилийн настай -
Хүн бүр Бахын хөгжмийг авахаар шийддэггүй!
Гэхдээ хэрэв та тамирчин шиг ажилладаг бол
тэгвэл чи ямар ч айдасгүйгээр Бах тогло!

4) J.S.Bach До мажор бага зэрэг оршил - Испани хэл. I. Бачков.

ХӨТӨЛБӨР: - Хөгжимд нар заримдаа гэрэлтдэг
төгөлдөр хуур нь огторгуйн бөмбөрцөг болсон мэт.
Гэхдээ зөвхөн чадварлаг төгөлдөр хуурч хэрэгтэй.
Тоглоомынхоо зургийг сүйтгэхгүйн тулд...

Таны хурууны доор туяа шиг сонсогдож байна!
Хөгжим манай хотыг гэрэлтүүлдэг...
Моцарт өөрөө нааштай толгой дохиж,
хэрэв түүний сонатина дуугарвал.

5) W.A. Mozart Sonatina C major

HOST:- Зун, нар, захгүй тал,
шүүслэг өвс хадагдсан ...
Өндөр тэнгэрт хайлж,
Оросын тухай дуу урсдаг...

Энэ бол гайхалтай найрал дууны дуулдаг зүйл биш юм
номин тэнгэрийн халхавч дор -
энэ бол тэнгэр дэх сүнс юм
болжмор дуулах дуртай...

6) П.И.Чайковский "Ларкийн дуу".

HOST:- Хэрэв та нүдээ анивал дуу чимээ
янз бүрийн зураг үүсгэх болно ...
Аалзны торны мөчир дээр ой мод байх болно -
Товчлуур дээр бүгдийг гараар зурах болно...

Зуны халуун шөнө цонх руу цохих
далавчнууд нь гэрлийг хаадаг эрвээхэй...
Хагас нойрондоо нүдээ аниад,
Бид тэдний хар далавчийг харж байна ...

7) Ж.Массенет “Хар эрвээхэй”

HOST:- Тэнд нэгэн зальтай хүү амьдардаг -
Тэр өлгийтэй байхаасаа л ийм байсан:
хөгжилтэй, уян хатан, эрч хүчтэй,
Түүнээс гадна хар хүн ...

Тэр тоглоом тоглохоос хэзээ залхах вэ?
Хүч чадал хаанаас ирдэг вэ?...
Хүү нь сая гайтай!
Гэхдээ тэр үнэхээр баяртай байна!

8) C. Дебюсси "Бяцхан негр".

HOST:- Манай том ертөнц үргэлж хөдөлгөөнд байдаг -
нар тэнгэрт дэлхийг эргэдэг...
Мөн одод нисч, тойрог хэлбэрээр нисч,
үлгэрийн бөмбөг тоглодог залуу бүсгүйчүүд шиг...

Гол нь түр зуур зогсолтгүй урсаж,
мөн үүл тэнгэрт хөвж байна ...
Мөнхийн вальсаар сэтгэлийг бадрааж,
хөгжим дахин нисч байна!

9) К.Роллин "Вальс"

HOST:- Вэбийн дуу чимээнээс
Бид зураг бүтээдэг:
хөрөг зураг, ландшафт,
натюрморт хүртэл...

Уран зураг хаана өлгөгдсөн бэ?
вэбийн дуу чимээнээс үү?
Зөвхөн тэднийг харсан хүмүүс л
Концертын танхимд хэн байсан бэ!

10) "Хөгжмийн зураг"

HOST:- Би ямар нэгэн байдлаар төгөлдөр хуур мөрөөддөг,
Тэр нь хатуу чанга концертын танхимд
гэнэт төгөлдөр хуур дуулж эхлэв
сонсогдохгүйн тулд шөнө...

Бүү ичимхий, илүү чанга дуул
нарны гэрлээс айхгүйгээр ...
Та хүчтэй дуу хоолойгоо хүргэж чадна
Бид бүгдэд зориулж Ариеттаг дуул!

HOST:- Норвегийн модон байшинд,
муу эсвэл сайн баатар,
инээх эсвэл айдас төрүүлэх,
Коболд амьдардаг - энгийн гэр.

Мөн хүмүүс ингэж хэлдэг:
Коболдууд гүний уурхайд амьдардаг.
Нарийн хэсгүүдэд түүнтэй тааралдсан хүн,
Тэр уурхайгаас гэртээ харихгүй!

Норвеги хүүхдүүдийн үлгэр бидэнд юу хэрэгтэй вэ?!
Биднийг түр ч гэсэн айлгахад хэцүү байна!
Зөвхөн Коболдын сүүдэр ханан дээр
гэнэт Григ бидэнд хөгжимд үзүүлэх болно ...

12) Э.Григ “Коболд”

HOST:- Гадаа өвөл хэвээр байна
хүйтэн жавартай шөнө тэр уурладаг,
харин шувууны дуугаар хавар
дусал дуслаар байшин тогшиж байна!

Цасан дор ойд цэцэг унтдаг,
мөн манай дулаан танхимд
хавар хүлээж байгаа мэт
Нил ягаан цэцэглэж байсан!

"Ямар гайхамшиг вэ" гэж бид хэлдэг.
хөгжим бидэнд нээгдсэн -
хойд туйлын өвлийн дунд үед
Би чамд нил цэцэг өгсөн!"...

13) И.Парфенов "Ойн ягаан"

HOST:- Нэгэн удаа бид ангидаа ичингүйрэн орж ирсэн,
багш бид бүгдийг инээмсэглэн угтлаа...
Бид тэмдэглэлийг бараг ялгаж чадсангүй,
гэхдээ тэд түүнтэй аль хэдийн ямар нэгэн зүйл тоглосон ...

Бид хичээлээ тогтворгүй мэддэг байсан,
Харин эрхэм багш дахин инээмсэглэв.
Хэдийгээр бид урам зоригоор худал хэлсэн ч,
Тэд гэртээ "бага зэрэг тоглосон" ...

Багш ойлгож, багш уучлах болно
багш санамсаргүй доромжлолыг санахгүй байна ...
Түүнтэй хамт суралцах нь диваажин шиг санагддаг!
Алив, багш аа, тоглоцгооё!

14) Ф.Гурлит “Вальс”

HOST:- Төгөлдөр хуурын чимээ агаарт хайлсан -
Салах цаг боллоо, хойшлуулах цаг алга...
Гэхдээ бид дахин уулзах болно, би үүнийг мэднэ!
Энэ нь "Харъя!" гэсэн үг, би та нарт хэлье, найзуудаа ...

Хөгжим биднийг энэ танхимд нэгтгэсэн.
гэхдээ бид баяртай гэж хэлэх хэрэгтэй, хэсэг хугацааны дараа ...
Бид хамтдаа эндхийн уран бүтээлчдийг алга ташиж,
Би та нарт дахин хэлье: - Найзууд аа, уулзацгаая!

Урлаг биднийг илүү сайхан, эелдэг болгодог
сүнс эндээс хөөрч, нисч байна!
Хэрэв бид дэлхийг илүү гэрэл гэгээтэй болгохыг мөрөөддөг бол
Бид баяртай гэж хэлэхгүй. Дараа уулзацгаая, найзуудаа!