Бид цэцэрлэгт хүйтэн жавар зурдаг. "Frosty patterns" бэлтгэл бүлгийн OOD-ийн хураангуй (гоёл чимэглэлийн зураг)

(1) Хүйтний хэв маяг. Бэлтгэл бүлэг.

Даалгаварууд:Хүүхдүүдэд гоёл чимэглэлийн зургийн элементүүдийг нэмж, ургамлын хэлбэрийг ашиглан хэв маяг зурахыг заа. Хүйтэн өнгөний талаархи мэдлэгийг бататгах. Байгалийн үзэгдлийг ажиглах, сонирхох чадварыг хөгжүүлэх.

Материал:Хүйтэн хэв маягийн зургууд. Хүүхдүүд цэнхэр дэвсгэртэй, цагаан, цэнхэр өнгийн хуудастай нил ягаан гуаш, зөөлөн багс. Хүрээ, хэв маягийн дээж. Төсөөллийг хөгжүүлэх.

Өмнөх ажил:Цонхон дээр хүйтэн жавартай хэв маягийг ажиглаж байна.

Хичээлийн явц:

Би танд оньсого тайлахыг санал болгож байна:

Оньсого ямар уран бүтээлчийн тухай ярьж байна вэ?

Өнөөдөр та бид хоёр Санта Клаусын туслахууд байх болно, бидний ширээн дээр шидэт багс, энгийн навч биш, харин хүйтэн жавар зурах хэрэгтэй цонхнууд байна. Санта Клаусын дуртай өнгө бол миний бэлтгэсэн хүйтэн өнгө бөгөөд та мөн цайвар ягаан, цэнхэр өнгөтэй болгохын тулд тэдгээрийг гэрэлтүүлж болно, энэ нь хэв маягийг илүү үзэсгэлэнтэй болгоход тусална.

Бийр нь амархан буддаг гэдгийг та бүхний анхаарлыг татаж байна.

Физминутка:

Хүүхдүүдийн удирддаг.

Үнэлгээ: Хүссэн хүмүүс бүтээлээ үзүүлж, хэнд энэ загварыг өгөхийг хүсч байгаагаа хэлээрэй. Би цайвар өнгө, тэдгээрийн нэрийг (цэнхэр, цайвар ягаан) хүлээн авсан баримтыг засдаг.


(2) Хүйтэн хэв маяг. Бэлтгэл бүлэг.

Даалгаварууд:Хүүхдүүдэд гоёл чимэглэлийн зургийн элементүүдийг нэмж, ургамлын хэлбэрийг ашиглан хэв маяг зурахыг заа. Хүйтэн өнгө, шинж чанарын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх лав өнгийн харандааусан суурьтай будгийг няцаах. Байгалийн үзэгдлийг ажиглах, сонирхох чадварыг хөгжүүлэх.

Материал:Хүйтэн хэв маягийн зургууд. Хүүхдүүд А4 хуудас, хүйтэн сүүдэрт лав өнгийн харандаа, зөөлөн багс No5, шингэрүүлсэн хөх, нил ягаан бэхтэй. Хүрээ, хэв маягийн дээж. Төсөөллийг хөгжүүлэх.

Өмнөх ажил:Цонхон дээр хүйтэн жавартай хэв маягийг ажиглаж байна.

Хичээлийн явц:

Би танд оньсого тайлахыг санал болгож байна:

Гайхамшигтай зураач цонхоор зочилж,

Гайхалтай зураач манай цонхыг зурсан:

Дал мод, оймын мод, агч, цонхон дээрх өтгөн ой,

Зөвхөн цагаан, ногоон биш, ой нь гайхамшигтай, энгийн биш юм.

Оньсого ямар уран бүтээлчийн тухай ярьж байна вэ?

Өнөөдөр та бид хоёр Санта Клаусын туслахууд байх болно, бидний ширээн дээр шидэт багс, энгийн навч биш, харин хүйтэн жавар зурах хэрэгтэй цонхнууд байна. Санта Клаусын дуртай өнгө нь хүйтэн, бэлтгэлтэй байдаг.

Эдгээр нь ямар өнгө вэ?

1.Эхлээд та хүрээ зурах хэрэгтэй. (нээлттэй дээж)

2. Загвар зурах хэд хэдэн арга техникийг үзүүлэв: нэг цэгээс буржгар, долгионтой шугамын дагуу цагаан + цэнхэр буржгар.

3. Хөнгөн хөдөлгөөнөөр дэвсгэр дээр шингэрүүлсэн хөх эсвэл ягаан бэхээр будна.

Бийр нь амархан буддаг гэдгийг та бүхний анхаарлыг татаж байна.

Физминутка:

Хүүхдүүдийн удирддаг.

Үнэлгээ: Хүссэн хүмүүс бүтээлээ үзүүлж, хэнд энэ загварыг өгөхийг хүсч байгаагаа хэлээрэй. Би цайвар өнгө, тэдгээрийн нэрийг (цэнхэр, цайвар ягаан) хүлээн авсан баримтыг засдаг.

Елена Чувилина

Сэдэв:"Цонхны жавартай хэв маяг"

Зорилтот:Өвлийн улиралд гоо сайхны талаархи санаа бодлоо өргөжүүлээрэй.

Даалгаварууд:

Боловсролын:хүүхдүүдэд stencil ашиглан хээ зурах, гоёл чимэглэлийн элементүүдийн хэрэглээг өргөжүүлэх, үслэг сойзоор зурах арга техникийг бэхжүүлэх.

Боловсролын:найруулгын мэдрэмж, гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх, хэв маягийн гоо үзэсгэлэнг бишрэх хүслийг төрүүлэх.

Боловсролын:уран сайхны амт, бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх.

Арга, техник:харааны, аман, практик.

Урьдчилсан ажил:"Өвөл" сэдэвт цомог, уран зургийн хуулбар, хуйвалдааны зураг, шүлэг, оньсого зэргийг үзэх.

Материал:цагаан А4 цаас, үстэй сойз, стенил, будаг - цэнхэр гуаш, цайвар цэнхэр, ягаан цэцэг, лаазтай ус, салфетка.

Үйл ажиллагаа:тоглоом тоглох, харилцах, боловсрол олгох, үр бүтээлтэй.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулах цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Шүлгээс ишлэл сонсоорой.

Шилэн дээр хүйтэн жавар...

Шилэн дээр хүйтэн жавар байна.

Хичнээн зураас, зураас!

Би л мэдэх юм

Цонхны дэргэд хэн зогсож байна вэ? (Н. Френкель)

2. Үндсэн хэсэг.

Багш хүүхдүүдэд "Frosty Patterns" эсвэл "Өвлийн цонх" цомгийг үзүүлдэг. Яриа: Өвөл бүр цонхон дээр гайхамшгууд тохиолддог. Тэд адилхан гайхалтай уран зургууд, та эдгээр хэв маягийг удаан хугацаанд харж, биширч чадна. Тэд хаанаас ирсэн, хэн зурдаг вэ гэж би гайхаж байна. Хэн мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариулт: хяруу). Мөн хүйтэн жавартай холбоотой шинж тэмдгүүд байдаг. Эрт дээр үед хүмүүс цаг агаарыг мэдэхийн тулд цонх руу хардаг байсан бөгөөд хэрвээ хээ нь доошоо сунавал цаг агаар цастай, үүлэрхэг, дээшлэх юм бол цэлмэг, нартай байх болно.

Багш оньсого уншдаг:

Энэ ямар мастер вэ?

Шилэн дээр түрхсэн

Мөн навч, өвс,

Мөн сарнайн шугуй? (Хөлдөж байна)

Гар, хөл байхгүй,

Тэгээд тэр зурж чаддаг. (Хөлдөж байна)

3. Биеийн тамирын хичээлийн минут.(хөдөлгөөнийг текстийн дагуу гүйцэтгэдэг)

Би хүйтэн жавараас айдаггүй

Би түүнтэй дотно найзууд болно.

Хүйтэн надад ирэх болно,

Тэр гартаа хүрч, хамартаа хүрдэг.

Тиймээс та эвшээх ёсгүй,

Үсэрч, гүйж, тогло. (А. Рождественская)

4. Зурах. Бие даасан үйл ажиллагаахүүхдүүд. Бийр болон гуашаар будах арга техникийг сануул.

5. Тусгал.

Өнөөдөр бид юу зурсан бэ?

Цонхон дээрх жавартай хэв маягаас юу харж байна вэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

6. Үзэсгэлэн бүтээлч ажилхүүхдүүд.






Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Өвөл бол хүйтний улирал, цасан шуурга, гашуун хярууны үе юм. Гэхдээ зарим хүмүүсийн хувьд энэ бол хөгжилтэй тоглоом, зугаа цэнгэл, баяр ёслолтой хөгжилтэй цаг юм. Зураач.

"Хяруу хээ" дунд бүлгийн дүрслэх урлагийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.Талбайн нэгдэл: танин мэдэхүй, харилцаа холбоо. Зорилго: хүүхдүүдийг танилцуулах уламжлалт бус технологизурах. Нэгдсэн даалгавар: - заах.

Цэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн "Карелийн хэв маяг" нэгдсэн хичээлийн хураангуйЦэцэрлэгийн бэлтгэл бүлгийн "Карелийн хэв маяг" сэдэвт нэгдсэн хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Карелийн хэв маяг."

"Frosty Patterns" бэлтгэл бүлгийн шууд боловсролын харааны үйл ажиллагааны хураангуй.Зорилго: Хүүхдүүдийн нэхсэн тор хийх урлагийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх. Зорилго: Боловсрол: 1. Хүүхдүүдэд нэхсэн тор зурахыг үргэлжлүүлэн заа.

"Frosty patterns" ахлах бүлгийн зургийн талаархи OOD-ийн хураангуйХөтөлбөрийн зорилго: Боловсрол: Хүүхдэд хүйтэн жавар зурж сургах. Янз бүрийн зүйлийг бүтээлчээр чөлөөтэй ашиглах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Бэлтгэл бүлгийн "Зураг зурах" OOD-ийн хураангуй "Гэрэл зураг" техникийг ашиглан лаагаар зурах хичээл. "Хүйтэн хэв маяг" сэдэвЗорилго: хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдэл, урлагийн бүтээл, уран сайхны болон бүтээлч үйл ажиллагаанд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хийсвэр нээлттэй хичээл"Frosty patterns" зурах Сэдэв: "Frosty patterns" Зорилго: хүүхдийн өвлийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Хийсвэр

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулсанхүүхдүүдтэй бэлтгэл бүлэгцэцэрлэг

(бүлэг боловсролын хөтөлбөр"Уран сайхны бүтээлч байдал")

Сэдэв: "Хүйтэн хэв маяг."

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Уран сайхны бүтээлч байдал", "Харилцаа", "Танин мэдэхүй", "Хөгжим".

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:үр бүтээлтэй, боловсролтой, судалгаатай, тоглоомтой.

Арга хэмжээний зорилго:

"Хуулбар" дүрслэх уламжлалт бус техник - лаа эсвэл лав өнгийн харандаагаар зурах, давс зурах талаар мэдлэг олгох.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Цонхнууд дээр хүйтэн жавар зурахыг хүүхдүүдэд заа.

Бие даан сонгох чадварыг хөгжүүлэх өнгөний схемөвлийн уур амьсгалд тохирсон өнгө.

Хөгжлийн:

Ашиглах замаар уламжлалт бус технологиХүүхдэд маш их сонирхлыг хөгжүүлэх зорилгоор зурах дүрслэх урлаг.

Хөгжүүлэх өнгөний мэдрэмж, сайжруулах нарийн моторт ур чадвархуруу, гар.

Боловсролын:

Уламжлалт бус зураг зурах сонирхол, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Арга, техник:

Уран зохиолын үгсийг ашиглан тоглоомын нөхцөл байдал.

Багшийн үзүүлэх, тайлбарлах.

Хүүхдүүдийн ажлыг ажиглах.

Багш, хүүхдүүдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Цонхны хэлбэрээр хийгдсэн ижил хэмжээтэй зузаан цаас; гуаш, лав өнгийн харандаа цагаан, сойз, савтай ус, палитр, хоолны давс.

IТанилцуулга хэсэг.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

П.И.Чайковскийн "Нэгдүгээр сар" (Улирал) хөгжим сонсогддог.

2 .Тоглоомын агшины танилцуулга.

Залуус аа, Петр Ильич Чайковский жилийн аль цагийг бүтээлдээ тусгасан бэ?

Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг юм! Өвлийн улиралд янз бүрийн гайхамшгууд тохиолддог! Тиймээс би жижиг илгээмж авсан бөгөөд дотор нь хайрцаг байсан. Би үүнийг шалгахыг хүссэн боловч асуудал нь нээгдээгүй байна уу? Би юу болоод байгааг мэдэж байгаа гэж бодож байна. Өвлийн тухай шүлэг уншихад л нээгдэнэ. Өвлийн тухай шүлэг мэддэг хэн уншиж чадах вэ.

Сайн байна залуусаа.

Багш хайрцгийг нээнэ.

Залуус аа, энд оньсого шүлэг бүхий цасан ширхэг байна.

Үл үзэгдэх, болгоомжтой

Тэр над дээр ирдэг

Тэгээд тэр зураач шиг зурдаг

Тэр цонхон дээр хээ зурдаг.

Энэ бол агч, энэ бол бургас,

Энд миний өмнө далдуу мод байна.

Тэр ямар сайхан зурдаг вэ

Зүгээр л цагаан будаг!

Би харж, цаашаа харж чадахгүй байна:

Шугамын салбарууд тендер байна!

Мөн зураач оролдохдоо баяртай байна,

Та сойз ч хэрэггүй.

Энэ зураач хэн бэ гэж би гайхаж байна уу?

Мэдээжийн хэрэг, Frost.

IIГол хэсэг.

1. Сэдвийн танилцуулга.

Хайрцагт өөр юу байгааг харцгаая?

Багш хайрцагнаас хүйтэн жавартай хээ дүрсэлсэн зургуудыг гаргаж авдаг. Хүүхдүүд, багш нар тэднийг хардаг.

Эдгээр зургуудыг анхааралтай ажиглаарай, Фрост тэдэн дээр юу зурсан бэ?

Залуус аа, шилэн дээр ийм гоё нэхсэн торны хээг яаж олж авсныг хэлж өгөөч?

Frost нь агаарт, өрөөнд үргэлж байдаг тунгалаг усны уураар хэв маягийг зурдаг. Бүлээн усны уур нь цонхны хүйтэн шилэн дээр тогтож, яг л тэнгэрт цасан ширхгүүд шиг мөсөн талст болон хувирдаг. Ийм мөсөн талстууд олон байдаг, тэд хоорондоо холбогддог. Мөсөн хэсгүүд тэгш бус гадаргуу дээр байрладаг бөгөөд цонхны тавцан дээр мөсөн цэцэрлэг аажмаар ургадаг. ер бусын цэцэгсөвлийн нарны туяанд гялалзаж байна!

Харамсалтай нь бид зөвхөн өвлийн улиралд эдгээр цасан хоншоорыг биширдэг. Гэхдээ өвлийн нэг хэсэг үргэлж бидэнтэй хамт байхын тулд бид цаасан дээр цасан тор бүтээх болно.

2. ПАлчиковын гимнастик: "Энд миний туслахууд байна."

- Ажил эхлэхийн өмнө хуруугаа сунгаж, хурууны дасгал хийхийг зөвлөж байна.

Энд миний туслахууд байна, тэднийг хүссэнээрээ эргүүлээрэй.

Ийм байдлаар, ийм байдлаар тэд ямар ч байдлаар гомдохгүй.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

Тэд дахиж сайн суухгүй.

Тэд бага зэрэг ажиллах болно

Бид тэдэнд амрах болно.

Тогшсон, эргүүлсэн

Тэгээд дахиад замдаа гарлаа.

3. Бүтээлийг үзүүлэх, тайлбарлах.

Таны ширээн дээр цонхны хоосон зай байна. Тэдгээр дээр та хүйтэн жавартай хэв маягийг зурах хэрэгтэй. Тэгээд бид үүнийг хийх болно ер бусын байдлаар. Би та бүхэнд уламжлалт бус дүрсний техник болох "Гэрэл хуулбар", давс будгийн талаар танилцуулах болно.

"Гэрэл хуулбарлах" арга нь лаа эсвэл цагаан лав өнгийн харандаагаар зурах бөгөөд давстай зурах нь зургийг амьд болгож, гялалзуулж, гялалзуулж өгдөг.

Бид төлөвлөгөөний дагуу зурах болно:

Ирээдүйн хэв маягийн ноорог зургийг гаргаж ирээрэй.

Цагаан лав өнгийн харандаа ашиглан зур.

Загварыг цэнхэр эсвэл нил ягаан өнгийн усан будгаар жигд бүрхээрэй.

Зургийг бага зэрэг хатаана.

Зургийг давс цацаж хатаана.

4.Бие даасан ажилхүүхдүүд.

Хүүхдүүд өөрсдөө зураг зурдаг. Багш ганцаарчилсан тусламж үзүүлдэг.

5. Динамик түр зогсолт.

Сайн хийлээ! Та ямар сайхан жавартай хээ угалз бүтээв. Тэднийг хатаахад хэсэг хугацаа шаардагдана. Энэ хооронд бид тантай хамт амарна. Ордон руу явж, биднийг цасан ширхгүүд гэж төсөөлцгөөе.

Бид бол хөгжилтэй цасан ширхгүүд

Бид агаарт эргэлдэж байна.

Салхи үлээж, бид нисэв

Бид ниссэн, бид ниссэн

Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув.

Салхи дахин ирэв

Тэгээд тэр бүх цасан ширхгийг босгов.

Эргэсэн, ниссэн,

Тэгээд тэд дахин газар суув.

IIIЭцсийн хэсэг.

1.Хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх.

Цонхгүй байшингийн зургийг үзүүлэв.

Та нарт энэ байшин таалагдаж байна уу?

Түүнд юу дутагдаж байна вэ?

Би энэ байшинд үзэсгэлэнтэй цонхоо байрлуулахыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд цонхоо хавсаргадаг.

Юу хар даа сайхан байшинбид амжилтанд хүрсэн. Цонхнууд дээр ямар хүйтэн жавартай хэв маяг байдаг вэ. Тэд маш их гялалзаж, маш их гялалздаг. Энэ нь Фрост өвөө хүртэл таалагдах нь гарцаагүй.

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Саратов мужийн Пугачев хотын 12-р цэцэрлэг."

ХЯРСАН ХӨГЖҮҮЛЭГ

зохион байгуулсан боловсролын үйл ажиллагаахүүхдүүдтэй

бэлтгэл сургуулийн 3-р бүлэг

("Уран сайхны бүтээлч байдал" боловсролын хөтөлбөрийн хэсэг)

12-р сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш: Белова Т.П.

Бэлтгэл бүлгийн тэмдэглэл "Хуулбарлах" аргыг ашиглан лаагаар зурах хичээл. "Хүйтэн хэв маяг" сэдэв

Зорилго: Уламжлалт бус аргыг ашиглан хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдэл, урлагийн бүтээл, урлаг, бүтээлч үйл ажиллагаанд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.зургийн техник .

Зорилго: хүүхдүүдэд зааххүйтэн жавартай хэв маягийг зурах нэхсэн тор нэхэх хэв маягаар.

Дүрслэлийн хүрээг өргөжүүлж, төрөлжүүлэх - янз бүрийн гоёл чимэглэлийн элементүүдийг чөлөөтэй, бүтээлч ашиглах нөхцөл байдлыг бий болгох(цэг, тойрог, буржгар, долгионтой шугам, зангилаатай шулуун шугам) .

Хүүхдүүдийг танилцуулаххуулбар зургийн техник .

Ажлын ур чадварыг төлөвшүүлэхлаа будах техник .

Сайжруулахсойзны үзүүрээр будах техник .

Байгаль, түүний дүр төрхийг уламжлалт бус байдлаар гоо зүйн ойлголттой болгохтехнологи : лаа ба усан будаг .

Гүйцэтгэхдээ нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Ажлынхаа үр дүнгээс баяр баясгалангийн мэдрэмжийг бий болго.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг

Сурган хүмүүжүүлэгч залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэднийг угтан авцгаая.

Сэтгэлзүйн гимнастик

Эелдэг, эелдэгхэн инээмсэглэв

Бид нар руу гараа сунгав,

Нарны туяа аваарай

Тэгээд тэд үүнийг миний зүрхэнд дарсан.

Тэд үүнийг найзууддаа илгээсэн

Тэгээд хамтдаа"Сайн уу" Тэд хэлсэн.

Хүүхдүүд зочдыг угтдаг

Гэнэтийн мөч

Сурган хүмүүжүүлэгч залуус аа, өнөөдөр маш их зүйл тохиолдов сонирхолтой үйл явдал. Өнөөдөр би танд хаягласан захидал хүлээн авлаа. Дугтуйг хар. Хэн чамд захидал илгээсэн гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариултын сонголтууд

Хүүхдүүд, шидтэнгүүд, амьтад

Сурган хүмүүжүүлэгч Энэ захидлыг халуун Африкт амьдардаг хүүхдүүд илгээжээ. Та захидлын агуулгыг мэдэхийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд Тийм

Багшаа зүгээр. Нээлт(захиа гаргаж ирээд уншина)

зургийн цомгууд хэв маяг Хүйтний хэв маяг будаг . Та бидэнд туслаач.

Бид тэдэнд тусалж чадна гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд Тийм

Сэдвийн танилцуулга

Сурган хүмүүжүүлэгч та эелдэг, өрөвч сэтгэлтэй байгаад би маш их баяртай байна. Би бидний уулзалтын сэдвийг нэрлэхийг санал болгож байна« Хүйтний хэв маяг » . Та санал нийлж байна уу? Өвлийн талаар танд юу хэлэх вэ? Өвөл гэж юу вэ? Өвлийн ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариултын сонголтууд

Өвөл бол гадаа цас ордог жилийн цаг юм. Өвлийн улиралд байдагхяруу , хүчтэй салхи- цасан шуурга, цасан шуурга. Өвлийн улиралд хүүхдүүд чаргаар гулгаж, цанаар гулгаж, цасан бөмбөг тоглодог.

Багш хүүхдүүдийг зөв хариулахыг урамшуулдаг. Хариултуудыг нэгтгэн дүгнэв.

Чиний зөв. Өвөл бол хүйтэн улирал юм. Өвөл эхлэхтэй зэрэгцэн ирж байнахяруу . Муухай өвөл өөрийн гэсэн гайхамшигтай. Гайхамшгуудын нэг бол гадаад төрх юмшилэн цонхон дээрх хүйтэн жавартай хэв маяг . Эдгээрийг хэн зурдаг гэж та бодож байнахэв маяг ?

ХүүхдүүдХөлдөж байна .

Багшаа таны зөв. Та юу гэж бодож байна, яажFrost эдгээр хэв маягийг зурдаг ?

Хүүхдүүд Хүүхдүүд таамагладаг

Шилэн дээр хүйтэн агаар үлээж, цонх руу цасан ширхгийг шидэж, цонхонд наалддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч Таны хариулт маш сонирхолтой байна.

видео цомог« Хүйтний хэв маяг »

Үнэндээ хүйтнээсхүйтэн жавартай Агаарт байгаа усны дуслууд хүйтэн шилэн дээр тогтож, хөлдөж, мөс - зүү болж хувирдаг. Шөнийн цагаар олон, олон нь бүрэлдэж, бие биендээ баригдаж байх шиг байна. Тэгээд эцэст нь тэд өөр болж хувирдагхэв маяг , бид одоо дэлгэцэн дээр харж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч Эдгээр нь ямар байгааг хараарайхэв маяг ?

Хүүхдүүд гацуур мөчир, цасан ширхгүүд, амьтад, цэцэг.

Багш Тиймээ. Мөн би үүнийг хэлэх болнохүйтэн жавартай загвар нь нэхсэн тор шиг харагдаж байна . Хараач. Энд бид мастер урчуудын хийсэн хоншоортой. Тэдгээр нь ямар элементүүдээс бүрдэхийг харцгааязагвар ?

Хүүхдүүд Цэг, тойрог, буржгар, долгионтой шугам, зангилаатай шулуун шугам

Багш жишээ үзүүлэвхэв маяг хэрэв хүүхдүүд хүндрэлтэй байвал тэргүүлэх асуултуудыг асууна.

Тиймээхэв маяг жинхэнэ шидтэнгүүдийн бүтээсэн.

Нэхсэн тор - илбэчин-нэхсэн торчид, бахүйтэн жавартай хэв маяг - шидтэн Frost . Залуус аа, бид үүнийг хийж чадна гэж бодож байна уу?иймэрхүү хэв маягийг зур Ингэснээр тэд эхлээд харагдахгүй байсан бөгөөд дараа нь гэнэт гарч ирэвХүйтэн ?

Хүүхдүүдийн дугаар

А багш аа, энэ нь боломжтой юм байна. Одоо би танд энэ аргыг танилцуулах болнозурах - үүнийг гэж нэрлэдэг « хуулбар » .

Үзүүлэхзургийн техник

(түүх нь шоу дагалддаг)

Үүний тулд би авдаг Хоосон хуудасцаас ба хэсэглаа . Нэг хэсэглаа би загвар зурдаг , буржгар үстэй, шулуун ба долгионтой шугамууд, цэгүүд болон дугуйнууд, нэхсэн тор дээрх шиг.

Энэ нь орхиж байна уулаа харагдахуйц ул мөр ?

Хүүхдүүдийн дугаар

Сурган хүмүүжүүлэгч Одоо гайхамшгуудыг бүтээх цаг болжээ. Ид шидийг бий болгохын тулд би зургийнхаа дээд хэсгийг усан будгаар дардаг цэнхэр өнгө, усаар шингэлнэ. Юу болсныг харж байна уу?

Хүүхдүүд будагны доор зураас байна,лаагаар зурсан .

Сурган хүмүүжүүлэгч залуус аа, та яагаад мөрүүдийг хийсэн гэж бодож байналаа , өнгөтэй биш үү?

Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг

Сурган хүмүүжүүлэгчЛаа нь лав эсвэл парафинаас бүрдэх ба усыг үргээдэг тул усаар шингэлсэн усан будаг, гуашь будгийг хэрэглэсний дараа ус зэвүүн материалаар хийсэн загвар гарч ирнэ. Тиймээс ид шид гарч ирэвзагвар . Мөн зураг өгөххүйтэн гялбаа , нойтон будаг дээр давс цацаж болно.Frosty зураг бэлэн боллоо . Та бас шидтэн болохыг хүсэж байна уу?

Хүүхдүүд Тийм.

Багшаа зүгээр. Тэгвэл хамтдаа өвлийн шившлэг хийцгээе.

Биеийн тамирын минут

"Өвлийн ид шид" /М.Пожаровын шүлгийн хэсгээс

Хэвт, зөөлөн цас орно. Зогсож, гараа толгой дээрээ өргөж,

Ой мод, нуга дээр гараа хажуу тийш нь тэгшхэн доошлуул

Замуудыг тагла

Салбаруудыг нийтлэх. Гараа урдуур нь нэг нэгээр нь дээш доош сэгсэрнэ.

Цонхнууд дээр, өвөөХөлдөж байна , Тарсан болор сарнай, Гэрэл гэгээ,

Муухай хов жив. Хөдөлгөөнийг дуурайхзурах "сойз" аль ч чиглэлд баруун, зүүн гараараа ээлжлэн.

Хүмүүсийн зүрх сэтгэлийг илбээрэй Гараа толгой дээрээ өргө

Таны санааны гоо үзэсгэлэн : Хажуу талаас нь зөөлөн доошлуул.

Гэрэлдхэв маяг

Гараа хажуу тийш нь жигдрүүлж, гараа урагш сунгана.

Практик хэсэг :

Багш нь хүүхдүүдэд үйл ажиллагааны алгоритмыг бэхжүүлдэг.

Бид хаанаас эхлэх вэ?будаг ? Ямар элементүүдхэв маягийг зурж болно ? Бид дараа нь юу хийх вэ? Бид ажлаа хэрхэн дуусгах вэзагвар ?

Хүүхдүүд асуусан асуултанд хариулдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч Зөв шүү. Би бас зурсан элементүүдийг давхцуулахгүй байхыг зөвлөж байна -хэв маягийг дээрээс доош нь зурна , будгийг бүх хуудсан дээр жигд түрхэх боловч хуудас норгохгүйн тулд нэг газар хэд хэдэн удаа түрхэж болохгүй. Та ажиллаж эхлэх боломжтой.

Хүүхдийн бие даасан ажил

Багш нь хувь хүний ​​тунгаар тусламж үзүүлдэг.

Ид шидийг шууд олж аваагүй хүмүүст битгий уурлаарай.хүйтэн жавартай загвар . Үүнийг цагаан будгаар засах боломжтой.

Хүүхдүүд арын уянгын хөгжим дээр ажлаа хийдэг.

(хөгжимтвидео тойм "Өвлийн амьсгал" )

Сайн байна багшаа! Ийм хөөрхөнТа хүйтэн жавартай хэв маягтай болсон .

Будаг хатаахад хэсэг хугацаа шаардагдана. Тэгээд чи бид хоёр гараа магтах болно сайн ажилмөн хурууны дасгал хийх.

Хурууны гимнастик

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

Хуруугаа нугалъя. Алгаа таш.

Энд эрхий хуруу, энд долоовор хуруу,

Одоо болгоомжтой байгаарай!

Бид одоо дундыг нь нугалах болно,

Нэргүй нэгийг нь нэрлэе.

Мөн бяцхан хуруу - сайн хийсэн

Эцэст нь доош! Бид хоёр гараараа нэгэн зэрэг хуруугаа нугалав

Үр дүн нь камер, камерын эргэлт юм.

Алхнууд цохилж эхлэв :

Тогших - тогших - тогших - тогших!

Нударгаа тогшихыг сонс.

Дүгнэж байна

Сурган хүмүүжүүлэгч Таны ажил бэлэн боллоо. Чамд энэ таалагдсан уубудаг шинэ технологизурах ? Үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ залуусаа?зурах техник , бид эдгээрийг бүтээхэд ашигладаг байсан агуу ажил?

ХүүхдүүдХуулбар

Эту багшзурах техник Та манай шидэт зургийн мэхийг үзүүлэн гэртээ аав ээж, дүү нартаа үзүүлэх боломжтой. АА, Африкийн хүүхдүүд ч гэсэн таны зурсан зургуудыг харж чадах эсэхийг бид яаж баталгаажуулах вэ?

Хүүхдүүдийн хариултын сонголтууд(зураг бичгээр илгээх, илгээмж илгээх)

би санал болгож байназураг авах бүтээлүүдээ илгээж болногэрэл зураг имэйлээр . Дараа нь Африкийн хүүхдүүд тэднийг харах болно, түүнчлэн танай гэр бүл, найз нөхөд.

Сайн байцгаана уу алс холын Орос орны залуусаа. Халуун Африкийн хүүхдүүд танд захидал бичиж байна. Бид танай улсын талаар илүү их мэдээлэл авахыг үнэхээр хүсч байгаа тул маш их ном уншдаг, бодооройзургийн цомгууд мөн янз бүрийн видео үзэх. Өвлийн улиралд танай байшингийн цонхон дээр маш үзэсгэлэнтэй зургууд гарч ирдэг гэдгийг бид мэдсэн.хэв маяг . Бид хэзээ ч ийм зүйл болдоггүй халуун оронд амьдарч байна цастай өвөл, мөн бид өвлийн талаар илүү ихийг мэдэхийг үнэхээр хүсч байнаХүйтний хэв маяг , тэдгээрийг хэн зурдагийг олж мэдээд өөрсдөө сурбудаг . Та бидэнд туслаач.

Үл үзэгдэх, болгоомжтой

Тэр над дээр ирдэг

Тэгээд тэр зураач шиг зурдаг

Тэр цонхон дээр хээ зурдаг.

Энэ бол агч, энэ бол бургас,

Энд миний өмнө далдуу мод байна.

Тэр ямар сайхан зурдаг вэ

Зүгээр л цагаан будаг!

-Та жинхэнэ жавартай хээ харсан уу?

Хамтдаа жавартай хээг биширцгээе.

-Тэд танд юуг сануулж байна вэ? Тэд ямархуу харагдах вэ?

Хүйтэн хэв маягаар та ер бусын мод, цэцэг ургадаг ид шидийн цэцэрлэгүүдийг харж болно. Ийм цэцэрлэгт та spikelets, өд, астер болон chrysanthemum, гацуур эсвэл нарс мөчрүүдийг олж болно.

- Залуус аа, та цонхон дээр хэв маяг хэрхэн харагддагийг мэдэх үү?

Бидний амьсгалж буй дулаан агаар маш хүйтэн цонхтой шүргэлцэж, хөлдөж, мөсөн талст болж хувирдаг. Тэд үүсгэдэг нарийн төвөгтэй зураг. Учир нь агаарт үл үзэгдэх усны дуслууд байдаг.

- Хүйтэн хээ ямар өнгөтэй вэ?

Хүйтэн хэв маяг нь зөвхөн анхны харцаар цагаан өнгөтэй харагддаг; тэдгээр нь солонгын бүх өнгөөр ​​гялалздаг. Гэхдээ тэд давамгайлсан хэвээр байна хүйтэн өнгө . Энэ бол хөх, хөх, ягаан, голт бор. Тэд яагаад хүйтэн байна вэ? Тэднийг юутай харьцуулж болох вэ?

Ширээн дээр аль хэдийн өгөгдсөн хэлбэрийн хуудас байгаа гэдгийг анхаарна уу - цонх, хаалганы хэлбэрийн дагуу бид тэдгээр дээр хүйтэн жавартай хэв маягийг дүрслэх шаардлагатай болно. Өнөөдөр бид хүйтэн жавартай хэв маягийг ашиглан дүрслэх болно холимог хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл(лав ба усан будгийн будаг). Ширээнүүдээ хар. Таны ширээн дээр зураачийн ямар хэрэгсэл байдаг вэ?

Залуус аа, өнөөдөр бид хамтран ажиллах болно ер бусын материал- лаатай. Бид байшинг илүү гэрэл гэгээтэй болгохын тулд үүнийг ашигладаг. Гэхдээ өнөөдөр энэ нь огт өөр зорилготой байх болно. Лааны лав нь усыг нэвтрүүлэхгүй, цаасыг буддаггүй. Лаагаар зурсан судлууд нь цагаан, ил тод хэвээр байх болно.

Ажлын үе шатуудын тайлбар.

Үйлдлийн дарааллыг анхааралтай сонсоорой:

1) Дизайныг ашиглах цаасан гэрэлхуурай хуудсан дээр зөөлөн даралттай лаа бүхий цус харвалт ба шугамууд. Маш нимгэн биш, тодорхой шугам зур.

2) Хуудсыг будаггүйгээр усаар хучих.

3) Хуудсыг хатаахгүйгээр хөх эсвэл голт бор өнгийн будгийг жигд түрхээрэй.

(тайлбарын үеэр картууд алхам алхмаар зурагажил: лаа, сойзтой шил, цэнхэр будагтай сав).

Лав өнгийн харандаа ашиглан хэрхэн ажиллах тухай үзүүлэн болон усан будаг.

Энэ нь ямар гайхамшиг болж байгааг хараарай! Миний бийр доороос ямар гайхалтай загвар гарч ирдэг вэ! Бид зөвхөн хүйтэн өнгөөр ​​буддаг гэдгийг санаарай.

Физминутка:- Биднийг үлгэрийн ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ, цас орж, салхи үлээж байна, моднууд найгаж байна.

Босоод салхи хэрхэн үлээж, модыг нугалж байгааг харуул өөр өөр талуудцасан ширхгүүд эргэлдэж байгаа мэт. Салхи намдаж, намдана. Суух.