Ахлах бүлгийн хаврын хөгжмийн хичээлийн хураангуй. "Хавар" сэдвээр бага бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хөгжмийн хичээл "Хаврын нар"


Тодорхойлолт:Санал болгож буй хураангуй нь бага насны хүүхдүүдэд зориулагдсан болно. Хичээл нь янз бүрийн хөгжмийн үйл ажиллагааг ашигладаг бөгөөд энэ нь хүүхдийн сонирхлыг төрүүлдэг. Энэ материал нь хөгжмийн найруулагч, сурган хүмүүжүүлэгч, түүнчлэн хүүхдийнхээ бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхийг хүсдэг эцэг эхчүүдэд хэрэгтэй байж болох юм.
Зорилтот:Хүүхдийг дуулах, хэмнэл, хөгжмийн зэмсэг тоглох чиглэлээр хөгжмийн ойлголт, энгийн гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх, янз бүрийн төрлийн хөгжмийн үйл ажиллагаатай танилцуулах.
Хүүхдүүд хоёр хоёроороо хөгжмийн аясаар танхимд ордог.
Багш аа: Залуус аа, өнөөдөр би нарнаас захидал хүлээн авлаа. Та нар их нөхөрсөг залуус учраас тантай танилцахыг хүсч байна.

Цонхоор нар тусаж байна
Шууд манай өрөөнд
Бид алгаа таших болно
Наранд маш их баяртай байна!

"Гараа алга" хэмнэлтэй дасгал . Багш хүүхдүүдийг чанга, чимээгүйхэн, хурдан, удаан алга ташихыг урьж байна.
Мөсүүд нарны цацраг дор хайлдаг.
Нэг дусал унав. Cap!
Хоёр дусал унав. Дусал дуслаарай!
Олон дусал унав.

Зэмсэг тоглох: Хүссэн хүүхэд металлофон дээр дусал дуслаар тоглодог.
Багш аа: Өнөөдөр хашаанд ямар том шалбааг байгааг анзаарсан уу? Учир нь манай хаврын нар бүх цасыг хайлуулсан. Бид хөлөө норгохгүйн тулд юу өмсөх ёстой вэ? Зөв! Манай хөгжилтэй гутал! Хөгжимт, хэмнэлтэй хөдөлгөөнүүд "Баяр хөөртэй өсгий"
Багш аа: Зөвхөн хүүхдүүд хавар болоход баярладаггүй. Сонсооч, хаврын наранд өөр хэн баярлах вэ? Шувуудын дуулах чимээ.


Багш аа: Тийм шүү, шувууд дуулж байна. Шувуу эх ёроолын мөчир дээр суугаад намуухан дуугаар дуулж байна: ингэж байна. (Эхний октавын С дууг тоглоно)). Дээрээс нь дэгдээхэй сууж, нарийхан хоолойгоор дуулдаг (хоёр дахь октавын С дууг тоглоно). Та одоо хэн дуулж байгааг тааж чадах уу? “Шувуу ба Дэгдээхэй” хөгжимт дидактик тоглоом явагдаж байна.
Багш:Дулаан наранд жаргахаар өөр хэн гарч ирсэн бэ? Тийм ээ, энэ бол хатагтай!
Хөгжим-дидактик тоглоом "Цэцэг дээр хэдэн хатагтай байдаг вэ?"
Тоглоомын явц:Хүүхдэд зориулсан төгөлдөр хуур дээр нэг нэг дууг тоглуулаарай - хатагтай бүр өөрийн гэсэн дуу чимээтэй байдаг (өөрийн байдлаар дуугардаг). Хоёр дуу чимээ - хоёр шавьж цэцэг дээр цугларч, ярьж байна, гурван чимээ - бүхэл бүтэн гэр бүл цугларав. Цэцэг дээр хэдэн хатагтай цуглуулж байгааг сонсож, таахыг хүүхдүүдээс хүс - нэг, хоёр, гурав. Та тоглоомыг улам хүндрүүлж, цэцэг рүү яг хэн ниссэнийг сонсохыг санал болгож болно - аав, ээж эсвэл хүүхэд.


Багш:Залуус аа, надад хэн нэгэн өвсөн дунд шуугиад байх шиг байна. Энэ бол жаахан алдаа! Тэр урсгалыг даван туулж чадахгүй.
Тууз бүхий хөгжмийн болон хэмнэлтэй хөдөлгөөнүүд: "Урсгал." Бүжгийн төгсгөлд тэд туузыг нэг мөрөнд байрлуулж, алдааг нөгөө тал руу нь шилжүүлэхэд тусалдаг.
Багш аа: Сайн хийлээ! Алдаа тусалсан. Өө, хар даа, тэр ганцаараа биш!
"Алдаа" хэмнэлтэй тоглоом. Багш нь санал болгож буй загварыг алгадах эсвэл гишгэхийг санал болгодог.
Хөөш хөөш!
Би нэг юм сонсож байна!
Үүл нарыг бүрхэв.
Одоо бид наргүйгээр яаж амьдрах вэ? Хөгжилтэй бүжиглэцгээе. "Гэм буруутай үүл" бүжиг.


Ингээд нар бидэн рүү дахин нүд ирмэв. Ийм сайхан залуустай нөхөрлөж, танд энэ бяцхан нарыг бэлэглэж байгаадаа маш их баяртай байна. Нартай салах ёс гүйцэтгээд, түүнд гараа даллаж, “Баяртай!” дууг дуул. Зорилго, зорилтууд - Хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.
Жилийн янз бүрийн цаг үед байгалийн шинж тэмдэг, үзэгдлийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.
Хүүхдүүдэд эргэн тойрныхоо ертөнцийг халамжлах хандлагыг үргэлжлүүлэн төлөвшүүл.
Хүүхдүүдэд байгалийн гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмжийг бий болгох (хаврын байгальтай слайд ашигладаг).
Хурц хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлээрэй.
Жүжгийн агуулгын талаархи мэдэгдлийг урамшуул.

Хичээлийн явц.

Хөгжим Удирдагч: Хүүхдүүд ээ, шинэ жүжиг сонсохын өмнө би та нарт дэлхийн хэмжээнд алдартай хөгжмийн бүтээл туурвисан Оросын агуу хөгжмийн зохиолч П.И. Түүний хөгжим маш уянгалаг, үзэсгэлэнтэй, илэрхийлэлтэй. Өнөөдөр бид "Улирал" циклээс "Хавар" хөгжмийн зэмсгийг сонсох болно.
Хаврын ландшафт бүхий мультимедиа үзүүлэнг үзүүлэв.
Хөгжим удирдагч Хавар бол жилийн онцгой цаг юм. Байгаль дэлхий өвлийн нойрноос сэрж, бүх зүйл амилуулж, цэцэглэж, ирж буй халуунд баясдаг цаг. Хэсэг сонсоцгооё.
Шалгалтын дараа.
Хөгжим Удирдагч: Залуус аа, надад хэлээч, хөгжим юуны тухай ярьдаг вэ?
Хүүхдүүд: Хаврын тухай. (Хүүхдүүд хаврын шинж тэмдгүүдийн талаар ярьдаг)
Хөгжим Удирдагч: Ямар хөгжим вэ?
Хүүхдүүд: Зөөлөн, сэтгэл хөдөлсөн.
Хөгжим Найруулагч: Тийм ээ, энэ жүжиг хавар шиг хүндэтгэлтэй, догдолж байна. Хэдийгээр энэ хөгжимд ямар ч үг байхгүй ч хаврын тухай маш тод, тод өгүүлдэг. Энэ аялгуу нь тод, баяр баясгалантай сонсогддог. Энэ бүтээлд өөр нэг аялгуу бий - маш үзэсгэлэнтэй, хөнгөн, салхины амьсгал мэт. Дагалдан горхины шуугиан, хаврын байгалийн чимээ, хаврын навчны чимээ сонсогдоно.
Одоо энэ бүтээлд ямар хөгжмийн зэмсэг сонсогдож байсныг тодорхойлъё.
Хөгжмийн зэмсэг бүхий мультимедиа үзүүлэнг үзүүлэв. Хүүхдүүд тухайн хэсэг дээр ямар хөгжмийн зэмсэг сонсогдож байгааг тодорхойлдог.
Хөгжмийн найруулагч: Хүүхдүүд ээ, одоо бид "Хүүхдүүд юу хийж байна" тоглоом тоглоно.
Янз бүрийн жанрын хөгжмийн хэсгүүдийг тоглодог: бүжиг,
бүүвэйн дуу, марш. Дэлгэц дээр слайдуудыг харуулав
бүжиглэх, жагсах, унтаж буй хүүхдүүд. Та таамаглах ёстой:
Зураг нь хөгжмийн төрөлд таарч байна уу?
Тиихэдэнь мультимедиа презентацинуудаар Е.Тиличеевай «Cornflower» хүгжэмэй дууг дуулаха урилдаан, аянуудай хэмнэлнүүдые дамжуулха. Слайд нь эрдэнэ шишийн цэцэгсийг харуулж байна.
Хоёр жижиг эрдэнэ шишийн цэцэг нь богино дуу чимээ, нэг том нь урт дуу чимээг илэрхийлдэг. Хүүхдүүд дуулж, аялгууны хэмнэлийн хэв маягийг хялбархан дамжуулдаг.
Хөгжмийн найруулагч: Одоо бид хүүхдийн мюзикл тоглох болно
хөгжмийн зэмсгийн дуу "Зөөлөн хөгжимчид" - Е.Тиличеева
Дэлгэц дээр бөмбөр гарч ирэхэд хөвгүүд бөмбөр тоглоно.
Хэрэв дэлгэцэн дээр хоолой гарч ирвэл охидууд гаанс тоглоно.
Дэлгэц дээр хэнгэрэг гарч ирвэл охид хэнгэрэг дарна.

Медведев

Маргарита Михайловна

Хөгжмийн найруулагч

AU DO "Солнышко цэцэрлэг"

Уват хотын дүүрэг"

Зорилтот:Хүүхдүүдийг "Хавар" сэдвээр хөгжим, уран зохиолын материалтай танилцуулах.

Даалгаварууд:

  1. Хүүхдүүдийг хөгжим, уран зохиолын туршлагаар баяжуулах. Хөгжмийн үндсэн ойлголтууд болон өмнө нь сурсан материалыг бататгах.
  2. Импровиз хийх, хэмнэлийн мэдрэмж, найрал хөгжимд тоглох чадварыг хөгжүүлэх. Хуванцар байдал, бүтээлч төсөөлөл, сансар огторгуйд жолоодох чадвар дээр үргэлжлүүлэн ажилла.
  3. Хүүхдэд байгаль, яруу найргийн үг, дуу хөгжмийг гоо үзэсгэлэнг мэдрэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; сайхан, сайн зүйлд хариулах чадвар.

Тоног төхөөрөмж:Хөгжмийн төв, мультимедиа дэлгэц, зөөврийн компьютер, хулсан саваа, хөгжмийн зэмсэг: хонх, металлофон, гурвалжин, гар хийцийн цасан ширхэгтэй сагс, хайрга, хаврын шалбааг.

Урьдчилсан ажил:С.Я Маршакийн "Арван хоёр сар" үлгэрийг үзэж, ярилцах, Э.Григ, П.И.Чайковскийн хөгжимтэй танилцах, хаврын тухай уран зураг үзэх, хаврын шүлэг унших.

Ажлын практик ач холбогдол:Хөгжмийн найруулагч, сурган хүмүүжүүлэгчид хичээлийн жилийн гуравдугаар улиралд “Хавар” сэдвээр эцсийн хичээл болгон ашиглах боломж.

Тэмдэгтүүд:Весна (хөгжмийн найруулагч), хойд охин (насанд хүрсэн), багш.

Хүүхдүүд П.И.Чайковскийн "Цасан дусал" хөгжмөөр танхимд орж ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Байгаль бидний эргэн тойронд амь орж, нойрноос сэрж,

Нартай хамт тэнгэрээс бидэн дээр бууж ирэв ...

Хүүхдүүд: Хавар!

Хавар ирж байна.

Хавар: Сайн уу залуусаа! Би хавар-улаан байна, би чам дээр зочлох гэж ирсэн, та намайг хэрхэн хүлээж байгааг, намайг хэрхэн хүлээж авч байгааг харах гэж ирсэн. За танилцацгаая. Би энгийн хавар биш, харин хөгжимт хүн - Би асууж (дуулдаг): "Таны нэр хэн бэ?" гэж асуухад хариуд нь миний зааж өгсөн хүн түүний нэрийг дуулах болно. Тэгж байж бид бие биенээ таньж мэдэх болно.

ХӨГЖМИЙН ТОГЛООМ "ЧИНИЙ НЭР ЮМ БЭ?"

За, бид энд байна! Тэгээд танил хүмүүс уулзахаараа дандаа сайн уу гэж хэлдэг. Бас сайн уу гэж хэлье.

ХАРИЛЦААНЫ ТОГЛООМ “Сайн уу! »


Сайн хийлээ! Хивс дээр суугаад ярилцъя.

Цас аль хэдийн хайлж, горхи урсаж байна,

Цонхоор хаврын амьсгал сонсогдов...

Булшнууд удахгүй исгэрнэ,

Мөн ой нь навчаар хувцаслах болно!

(Плещеев А.)

Олон яруу найрагч, хөгжмийн зохиолч, зураачид миний тухай бичиж, уран бүтээлдээ дуулдаг. Эцсийн эцэст хавар бол шинэ амьдралын эхлэл юм. Хөгжмийн зохиолч Эдвард Григ (хөргийг дэлгэцэн дээр харуулсан ) Би ч бас хаврын улиралд дуртай байсан бөгөөд байгаль хэрхэн сэрдэгийг хөгжмийн хэлээр өгүүлсэн “ӨГЛӨӨ” хэмээх хөгжмийн зохиол бичсэн. Одоо бид энэ бүтээлээс нэг хэсгийг сонсож, хаврын зургуудыг толилуулна.

Э.ГРИГИЙН ҮЕ тэнгийн GYNT SUITE-с "ӨГЛӨӨ" СОНСОЖ БАЙНА.

(хөгжмийн мөн чанарын тухай ярьж, хүүхдүүдээс юу төсөөлж байсныг асуу)

Харин та бүх зүйлийг зөв хэлж, байгаль сэрэх сайхан зургуудыг зурсан байна. Хөгжмийн зохиолч Э.Григ энэ хөгжмийг бичихдээ ийм л төсөөлөлтэй байсан гэж би боддог...

“АРВАН ХОЁР САР” хүүхэлдэйн киноны фрагментийг үзэж байна. Э.Григийн "Өглөө" хөгжим дагалддаг


Залуус аа, хараарай, хөгжим цас хэрхэн хайлж, шуургатай усны урсгал болон хувирч, байгаль хэрхэн аажмаар цэцэглэж байгааг харахад бидэнд тусалсан: өвс ногоорч, анхны навчис, анхны цэцэг гарч ирэв. Одоо бид хаврын цэцэгсийн үнэрийг аль хэдийн мэдэрч байна! Та бидний үзсэн үлгэрийн хэсгийг таньсан уу?

Хүүхдүүд: "Арван хоёр сар".

Хавар: Хэн бичсэн бэ?

Хүүхдүүд: С.Я Маршак.

Хавар: Өнөөдөр бид энэ үлгэрийн баатруудтай дахин уулзах болно.

Залуус аа, хаврын анхны мэлмийлэгч хэн бэ?

Хэн урд зүгээс бидэн рүү нисдэг вэ?

Үүрээ хийж, дуулах уу?

Хүүхдүүд: Шувууд.

Хавар: Тэд мэдээжийн хэрэг! Нар дулаармагц тэд аль хэдийн баяртайгаар жиргэж, намайг ирсэн тухай бүх тал руу цахилгаан илгээж байна. Богино, урт авианаас бүрдсэн хаврын цахилгаан мэдээгээ дамжуулахыг хичээцгээе. Дулаан бүс нутгийн шувууд хурдан буцаж ирэхийн тулд мессеж илгээцгээе - эцэст нь би аль хэдийн ирчихсэн байна! Ширээнүүд рүүгээ явцгаая, Морз үсгийн саваа ав, би зохиоё, чи явуул.

“ХАВАР” ХӨГЖИМТОЙ, ХЭМНЭЛТ ТОГЛООМ ТЕЛЕГРАМ"



Залуус аа, биднийг хэн сонссоныг та мэдэх үү? Ларк! Энэ бол ийм жижигхэн шувуу юм. Тэр намайг ирсэн тухай цахилгаан мэдээг бусдаас түрүүлж сонсож, бүх хүнд мэдэгддэг. Та сонсож байна уу?

М.И.ГЛИНКАГИЙН “ЛАРК” ҮГИЙГ СОНСОЖ ҮЗЭЖ БАЙНА БОЛОМЖТОЙ БОЛСОН ЗУРАГТ.



Сайхан хөгжим? Үүнийг хөгжмийн зохиолч Михаил Иванович Глинка бичсэн. Үүнийг "Ларкийн дуу" гэдэг. Энэ хөгжим ямар хөгжмийн зэмсгээр тоглодог вэ?

Хүүхдүүд: Төгөлдөр хуур.

Хавар : Хонх, гурвалжин, металлофон зэрэг бусад хөгжмийн зэмсгүүдийн дуугаар чимэглэцгээе. Тэгэхээр та бид хоёр хөгжимчин, жүжигчид болж байна. Их хэмжээний багаж хэрэгслийг юу гэж нэрлэдэгийг санаж байна уу?

Хүүхдүүд: Оркестр.

Хавар: Зөв! Оркестрийн хамгийн чухал хүн хэн бэ? Хөгжимчин-жүжигчид хэнийг сонсдог вэ?

Тэр гараа зөөлөн даллаж, бүх хэрэгслийг сонсдог.

Тэр бол найрал хөгжимд хамгийн чухал, тэр бол найрал хөгжмийн ерөнхийлөгч!

Хүүхдүүд: Дамжуулагч.

Хавар: Би удирдаач болж чадах уу? Мөн та болгоомжтой байгаарай! Би түүнд ямар зэмсэг үзүүлэв тэр тоглоно.

ГЛИНКИЙН “ЛАРК” ХҮҮХДИЙН ЗЭВСЭГ ДЭЭР ТОГЛОЛТ



Сайн хийлээ! Та хөгжмийг анхааралтай сонсож, миний бүх тушаалыг дагасан. Жинхэнэ хөгжимчид! Тэр хөгжмийн зохиолч М.И. Надад дахин хэлээч: хөгжимчид - жүжигчдийн томоохон бүрэлдэхүүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Оркестр.

Хавар: Оркестрийг хэн удирддаг вэ?

Хүүхдүүд: Дамжуулагч.

Хавар: Ядарсан уу? Хивс дээр суу, би чамд оньсого хэлье.

Ойд алхах сайхан байна!

Чимээгүй... өглөө эрт

Гайхамшигт дуу эгшиглэж байна

Ойн цэвэрлэгээнд.

Дөнгөж сонсогдохгүй байна

Хэн дэлбээ тараав

Та цасан доороос гарч ирсэн үү?

Хүүхдүүд: Цасан ширхгүүд.

Хавар : Та зөв таасан байна.


Яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? Энэ бол хамгийн анхны цэцэг юм өвөл. Цасан ширхгүүд баяр баясгаланг авчирдаг. Хэдий хэврэг, дөлгөөн ч бардам, зоригтой, учир нь... цасан дор шууд ургадаг. Хүйтэн салхи түүний дээгүүр үлээх боловч тэр хүйтнээс айдаггүй, харин туранхай хөл дээрээ бардам зогсдог.

Хус мод цугларсан ойд,

Цэнхэр нүд Цасан дусал руу харав.

Эхлээд би ногоон хөлөө бага зэрэг гаргаж,

Дараа нь би бүх хүч чадлаараа сунасан

Тэгээд чимээгүйхэн асуув:

Цаг агаар дулаахан, цэлмэг байгааг би харж байна!

Надад хэлээч, энэ хавар гэж үнэн үү?

Гэхдээ эргэн тойронд бүх зүйл чимээгүй, хөршүүд байдаггүй - тэр энд анхных нь юм.

Нэг туулай түүнийг хараад үнэртэж, идэхийг хүсэв.

Дараа нь тэр харамссан байх.

Чи хэтэрхий туранхай байна, найз минь!

Гэнэт сэвсгэр, цагаан нэгэн алхав.

Гуравдугаар сарын хүйтэн цас.

Тэр унаж, гулссан.

Хавар биш дахиад л өвөл боллоо.

Мөн урт ишний цэцэгнээс

Зөвхөн малгай нь харагдаж байна.

Тэр хүйтнээс хөх болж,

сул дорой толгойгоо бөхийлгөж,

Гэж хэлсэн…

За, би харамсахгүй байна

Эцсийн эцэст хавар надаас эхэлсэн. (З.Александрова)

Маш сэтгэл хөдөлгөм шүлэг. Цасан ширхэг үхдэг ч харамсдаггүй, учир нь... Энэ нь хаврын анхны цэцэг болсон. Цасан ширхгийн тухай шүлэг, хөгжим, зураг, хүүхэлдэйн кино хүртэл бичсэн. Өнөөдөр бидний аль хэдийн ярьсан "Арван хоёр сар" үлгэрийг санацгаая. Энэ юуны тухай ярьдаг вэ?

Хүүхдүүд : Өвлийн улиралд гүнж хавар болохыг мөрөөдөж, цасан ширхгийг түүнд авчрахыг тушаажээ.

Хавар: Энэ үлгэрт хойд охин охин бүхэл бүтэн сагс цасан ширхгийг сонгожээ. Тэднийг урах боломжтой юу? Илүү их үү? Яагаад?

Хүүхдүүд: Байгальд цасан ширхгүүд цөөхөн үлджээ. Тэд Улаан номонд орсон байдаг.

Хавар: Зөв. Цэцэг түүвэл үр өгөхгүй, шинэ цэцэг ургахгүй. Дэлхий дээр ганц ч цасан дусал үлдэхгүй өдөр ирж магадгүй. Залуус та нар энэ талаар мэддэг бөгөөд мэдээжийн хэрэг та энэ цэцгийг арчлах болно. Гэхдээ та хэн нэгэнд цасан ширхэг өгөхийг хүсч байвал яах вэ?

Хүүхдүүд: Та тэдгээрийг зурж эсвэл өөрөө хийж болно.

(Хаалга тогших чимээ гарч, хойд охин орж ирлээ. Тэр сагстай цасан ширхгүүдийг барьж байна)

Дагавар охин: Сайн уу залуусаа! Би "Арван хоёр сар" үлгэрээс чам дээр ирсэн. Би чамайг цасан ширхгийн тухай ярьж байхыг сонссон... Залуус аа, тэднээс бүхэл бүтэн сагс түүж авсныг минь уучлаарай. Би цэцэрлэгт явдаггүй, Улаан номын талаар юу ч сонсоогүй. Хараач, би шинэчлэгдсэн! Би өөрийнхөө гараар маш олон цэцэг хийсэн. Би тэднийг чамд өгч болох уу? (тараах)

Хавар: Залуус аа, гартаа цасан ширхгийг тавиад гараа дээш өргө. Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Эсвэл хэн нэгэн хөгжмийн зохиолч болж, дараах шүлгүүдэд ая зохиохыг хүсч магадгүй юм.

Ойн цасан ширхгүүд ургасан,

Тэр бидэнд хавар баяр хүргэх болно!

Ямар гайхалтай дуунууд вэ! Би зүгээр л бүжиглэмээр байна. Ингээд бүжиглэцгээе.

Буренина А. "ШИДЭТ ЦЭЦЭГ" БҮЖИГ (S/b "Rhythmic мозайк")



Дагавар охин: Надад маш их таалагдсан!

Хавар: За ингээд бидний уулзалт өндөрлөлөө. Ойд орж ажилдаа орох цаг боллоо: цас хаа сайгүй хайлаагүй, цэцэг дэлгэрч, шувууд дуулж байна. Чи надад таалагдсан уу? Миний хаврын хөгжим, хаврын шүлэг таалагдсан уу? Өнөөдөр бид сонсогч, хөгжмийн зохиолч, жүжигчид байсан. Ямар хөгжмийн зохиолчдын хөгжим бидэнд тусалсан бэ?

Хүүхдүүд: Э.Григ, М.И.Глинка, П.И.

Хавар: Хавар байгальтай хамт бидний сүнс сэрдэг. Бид хайрын тухай, аз жаргалын тухай мөрөөддөг, бид хүсэл мөрөөддөг ... Гэхдээ би Весна, илбэчин, таны нэг хүслийг биелүүлж чадна. Би чамд шидэт чулуу өгье. Хүсэл мөрөөдлөө хайрга болгонд шивнээд заалнаас гарахдаа хаврын шалбааг руу шидээрэй. (тараах)


Дагавар охин: Би ч бас хайрга авч болох уу? Хавар, зун дулаахан байхыг хүсч байна! Таны хайртай хүмүүс бүгд эрүүл, аз жаргалтай байна!

(Хавар, Дагал охин хоёр салах ёс гүйцэтгээд явна. Дагал охин шалбааг руу хайрга чулуудуулна).

Хүүхдүүд П.И. Чайковскийн "Цасан ширхгүүд" хайрга чулуу шидсээр танхимаас гарлаа.

Урьдчилан үзэх:

"Хавар ирлээ" ахлах бүлгийн хөгжмийн хичээлийн хураангуй.

Даалгаварууд:

1. Удахгүй болох хөгжим, боловсролын үйл ажиллагаанд хүүхдүүдэд урам зориг, хувийн утгыг бий болгох.

2. Хүүхдийн ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх:

Дуу дуулах ур чадвар (тононы цэвэр байдал, дуулах амьсгал, гүйцэтгэлийн илэрхийлэл)

Хөгжимт болон хэмнэлтэй (бүжгийн алхам, хөдөлгөөнийг сайжруулах, хөгжимд илэрхий шилжих чадварыг сайжруулах)

3. Хөгжим, бүтээлч үйл ажиллагааны хэрэгцээг бий болгох (импровизация дуулах, хөгжим, дуу чимээний чиглэлээр туршилт хийх, амьтдын хөдөлгөөн, зуршлыг дуурайлган дуурайлган хийх)

4. Төрөлх нутгийнхаа байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөгжмийн репертуар:

  1. "Цэцэрлэгт" Майкапар
  2. Штраусын "Ди Фледермаус" опереттагийн увертюра
  3. Э.Попляновын "Баяртай бяцхан баавгай" дуу
  4. "Дууг хэн зохиосон бэ?" Кожухин
  5. Дууны бүтээл "За, бяцхан хонгор минь!"
  6. Вивалдигийн "Хавар"
  7. Хөгжмийн тоглоом "Trap" r.n.m. арр. Сидельникова
  1. "Горхи баясгалантай эргэлдэнэ", "Дуулах ой", "Хаврын уулзалт" зохиолууд арр. "Байгалийн ид шид" цувралын хүүхдүүдэд зориулсан

Визуал материал: Хаврын захидал, хөгжмийн зохиолч Вивальдигийн хөрөг, хөгжмийн хаврын сэдвээр хүүхдийн зураг, "Хавар ирлээ" сэдэвт танилцуулга.

Тоног төхөөрөмж: Хөгжмийн төв, мультимедиа суурилуулалт, хөгжим, дуу чимээний хэрэгсэл: шүгэл, шуугиантай султанууд, аяга ус, сүрэл, өнгөт алчуур, хийлийн зураг, хөгжимт тоглоом "Дууны хэлбэр"

Хичээлийн явц:

Хичээлийн өмнөх өдөр шаазгай Веснагаас бүлгийн хүүхдүүдэд баавгайн бамбаруушийг өвлийн нойрноос нь сэрээхийг хүссэн захидал авчирч өгдөг.

Хүүхдүүд танхимд "Дуулах ой" ("Байгалийн ид шид") хөгжимд орж, чөлөөтэй сууна. "Өглөөний мэнд" хэмээх уламжлалт хөгжмийн мэндчилгээ сонсогддог. Хүүхдүүд хөгжмийн найруулагчид Веснагийн захидлыг хэлдэг. Тэд хамтдаа түүний хүсэлтийг биелүүлж, баавгай бамбаруушийг сэрээхийн тулд хаврын ой руу явахаар шийджээ.

Хөгжмийн найруулагч: Та ойд очихын тулд ямар тээврийн хэрэгслийг ашиглаж болох вэ?

Хүүхдүүд: "Букашка" уурын зүтгүүр дээр!

"Зүтгүүр Букашка" дуунд хөгжим. А.Ермолов, хүүхдүүд хаврын улиралд чимэглэсэн төв хананд ойртож, могой шиг танхимыг тойрон "унадаг". Мультимедиа слайд дээр "Хаврын ой".

Хөгжмийн найруулагч: Найзууд аа, бид хаана байна?

Хүүхдүүд: Хаврын ойд! (дизайныг харгалзан үзэх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд таалагдаж байна уу? Та хаврын тухай шүлэг уншмаар байна уу?

Ард нь “Хаврын уулзалт” (“Байгалийн ид шид”) хөгжим тоглож байхад хүүхэд шүлэг уншиж байна.

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, теди баавгай хаана байна? Магадгүй түүн рүү залгаад түүн рүү залгах уу? (дуулдаг - хүүхдүүдийн цуурай). Хариултгүй! Өөрийгөө дахин оролдоод үзээрэй ("Ай, бяцхан хонгор минь!" Дууны бүтээл).

Хөгжмийн найруулагч Майкапарагийн "Цэцэрлэгт" жүжгийг тоглож, хүүхдүүдээс: Энэ хэний хөгжим вэ? Энэ хэн бидэнд ойртож байна вэ?

Хүүхдүүд: Туулай! Эцсийн эцэст түүний хөгжим амьд, огцом, бөжин үсэрч байгаа юм шиг, одоо гарч, нуугдаж байна.

Хөгжмийн найруулагч: Та ийм туулайг дүрсэлж чадах уу?

“Цэцэрлэгт” жүжиг тоглогдож, хүүхдүүд бяцхан туулай болж хувирч, “Хулчгар туулайнууд” нэртэй бүжгийн тойм зурдаг.

Хөгжмийн найруулагч "Die Fledermaus" опереттагийн "Увертюра"-г тоглож байна: Ой дундуур өөр хэн нэгэн алхаж байх шиг байна!

Хүүхдүүд: Энэ бол туулай хайж байгаа зальтай үнэг юм.

Хөгжмийн найруулагч: Энэ хөгжимд ямар үнэг байдгийг надад харуулаач?

Хүүхдүүд "Ан дахь ойн гоо үзэсгэлэн" ноорог зохиодог.

Хөгжмийн найруулагч баавгайн хөгжмийг асаан: Өө, залуус аа, энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд: баавгай

Хөгжмийн найруулагч: Та яагаад ингэж шийдсэн бэ?

Хүүхдүүд хөгжим нь удаан, хүнд, ширүүн байдаг гэж тайлбарладаг.

Багш "нүүр" -ээс баавгай (амьдрах хэмжээтэй хүүхэлдэй) гаргаж авдаг.

Баавгай: Энэ ойд явж байгаа хүн хэн бэ? Намайг унтахад хэн саад болж байна вэ?

Хүүхдүүд өөрсдийгөө хэн бэ, хаанаас ирсэн тухайгаа ойд хавар болж байна, "унтхаа боль" гэж тайлбарладаг.

Баавгай: Хавар гэж юу байдгийг мартчихлаа...

Хүүхдүүд: Хавар бол нар, анхны цэцэг, гол горхи, шувуудын жиргээ гэх мэт.

Хөгжмийн найруулагч: Мишка, хаврын ой хэрхэн сэрж, бүх дуугаараа дуулахыг сонсмоор байна уу?

Баавгай: Таашаалтайгаар! (суух)

Хөгжмийн найруулагч хүүхдүүдийг хаврын ойн чимээг дамжуулахын тулд дуу чимээний хөгжмийн зэмсэг авахыг урьж байна (шувуудын дуулах - шүгэлдэх, салхины чимээ - даллах, горхины шуугиан - аяга ус, коктейль хийх сүрэл). Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр дэд бүлгүүдэд жагсдаг.

Хөгжмийн найруулагч: Тэгэхээр бидний гарт хөгжим болон дуут хөгжмийн зэмсгүүд байгаа нь бид хамтдаа...

Хүүхдүүд: Оркестр!

Хөгжмийн найруулагч: Оркесторыг хэн удирддаг вэ?

Хүүхдүүд: Удирдаач!

Хөгжмийн найруулагч: Би удирдаачаар ажиллаж, хаврын ойн хөгжмийг тоглоход тань туслахгүй юу?

"Гурсгал баясгалантай" зохиол тоглож, хөгжмийн найруулагч найрал хөгжмийн удирдлагыг богино өгүүллэгээр дагалдаж байна (Энд шувууд амь орж, мөчрөөс салбар руу нисч, хамгийн сүүлийн үеийн ойн мэдээг хуваалцаж байна - шүгэл эхэлнэ; энд. хаврын зөөлөн, бүлээн салхи зөөлөн өвсийг илж, бут, модны мөчрүүдэд хүрэв - давалгаа урсаж, эхний горхи, аяга ус урсаж, эцэст нь бүх ой сэргэж, бүх зүйлээрээ дуулж эхлэв дуу хоолой: "Хавар ирлээ!"

Баавгай: Ямар гайхалтай хөгжим! Гол горхи шуугиж, салхи шуурч байна ...

Хүүхдүүд: Мөн шувууд дуулдаг!

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, та саяхан аль хөгжмийн бүтээлээс шувууны шуугианыг сонссоноо санаж байна уу?

Хүүхдүүд: "Улирал" концерт, А.Вивалдигийн "Хавар" хэсэг.

Хөгжмийн найруулагч: Би та бүхэнд Италийн агуу хөгжмийн зохиолчийн хөргийг дахин үзүүлэхийг хүсч байна.

Баавгай: Түүний нэрийг давтана уу. Маш ер бусын нэр.

Хүүхдүүд давтана.

Хөгжмийн найруулагч: Та одоо энэ бүтээлээс нэг хэсгийг сонсмоор байна уу? Чи бэлэн?

Баавгай: Би маш анхааралтай сонсох болно.

Вивалдигийн "Хавар" шиг сонсогдож байна.

"Хавар ирлээ" мультимедиа танилцуулга

Хөгжмийн найруулагч: Саарал өвөл, хол яв!

Аль хэдийн хаврын үзэсгэлэнт газрууд

Зоригтой тэрэг

Уулын өндрөөс гүйж байна.

Эдгээр нь яруу найрагч Майковын мөрүүд юм. Таны бодлоор энэ хөгжмийн дүр нь юу вэ?

Хүүхдүүд: баяр хөөртэй, баяр хөөртэй, баяр хөөртэй.

Хөгжмийн найруулагч: Хаврын хөгжимд өөр ямар тод, танигдахуйц дуу сонссон бэ?

Хүүхдүүд: Шувууд дуулж байна.

Хөгжмийн найруулагч: Тэдний хоолой ямар байсан бэ?

Хүүхдүүд: Чанга, хөнгөн, өндөр, өнгөт.

Хөгжмийн найруулагч: Бодоод үз дээ: гоцлол дуучид дуулж байсан уу, найрал дуучид уу?

Хүүхдүүд: Найрал дуу, гоцлол дуучид хоёулаа.

Хөгжмийн найруулагч: Хөгжмийн зохиолч симфони найрал хөгжмийн ямар хөгжмийн зэмсгийн тусламжтайгаар шувууны триллинийг дамжуулсан бэ?

Хүүхдүүд: Хийл хөгжим.

Хөгжмийн найруулагч (зураг дээрх хийл хөгжимд анхаарлаа хандуулав): Үнэхээр хийл бол хөгжмийн зэмсгийн хатан хаан гэж тооцогддог. Энэ нь хүний ​​дуу хоолой, шувуудын дуулж буй дууг хоёуланг нь дамжуулж чаддаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус бид хоёр Вивалдигийн концертыг бүлгээрээ сонсож, Хаврын зургийг зурсан. Бүтээлүүд гайхалтай болсон. Бид хэд хэдэн хүнийг танхимд авчирсан.

Тэд зургийг хараад Мишка хүүхдүүдийг магтдаг.

Хөгжмийн найруулагч: Найзууд аа, эдгээр тод ороолтыг анхааралтай хараарай. Вивалдигийн "Хавар"-д ямар өнгө, будаг хамгийн тохиромжтой гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд алчуураа сонгож, сонголтоо тайлбарладаг.

Баавгай: Залуус аа, би бүтэн өвөл юу ч идээгүй, маш их өлсөж байна. Би одоо хонгор минь байгаасай...

Хүүхдүүд баавгайн бамбарууш, ээж баавгай, зөгийн балтай будааны тухай дууг мэддэг гэж хэлдэг! Тэд Мишкаг сонсохыг урьж байна.

Хүүхдүүд "Баавгай бамбарууш" дууг (баавгай гоцлол дуучинтай, хувцас, шинж чанараараа) дуулж, эцэст нь Мишкаг зөгийн балтай будаагаар хооллодог.

Баавгай: Маш хөгжилтэй, амттай дуу. Баярлалаа залуусаа.

Хөгжмийн найруулагч: Мишка, та хөгжмийн зохиолч В.Кожухины шинэ дууг залуустай хамт сонсмоор байна уу?

Баавгай: Хавар уу? Мэдээжийн хэрэг би хүсч байна!

Хөгжмийн найруулагч В.Кожухины “Хэн дууг зохиосон бэ?” дууг тоглож байна. Тэгээд эцэст нь асуув: Тэгэхээр энэ дууг хэн гаргасан бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг. Хөгжмийн найруулагч хүүхдүүдтэй хөгжмийн мөн чанар, агуулгын талаар ярилцаж, дууны баатруудын тоглолтын дараалалд анхаарлаа хандуулдаг; сонссон зүйлийнхээ сэтгэгдлийн тухай.

Мишка түүнийг сэрээсэн хүүхдүүдэд баярлалаа: Та нартай хамт маш хөгжилтэй, сонирхолтой байсан! Би явж, Веснад бүрэн сэрүүн байгаагаа хэлээд ойд шувуудын дууг сонсох болно. (баяртай гэж хэлдэг)

Хөгжмийн найруулагч дууны шүлгийг дахин сонсох замаар тоолохыг санал болгож байна.

Дууг олон удаа дуулж, "Дууны хэлбэр" хөгжим, дидактик тоглоом тоглохыг санал болгодог.

Хүүхдүүд тоглоомын үеэр шүлгийн агуулгыг тодруулж, хөгжим-дидактик тоглоом тоглодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та эдгээр тод алчуураар ямар хөгжмийн тоглоом тоглож чадах вэ?

Хүүхдүүд: "Хавх"!

Дараа нь тэд тоглоомын дүрмийг санаж, гоцлол дуучдыг сонгохдоо хөгжмийн найруулагч гоцлол дуучдын үсрэлтэнд онцгой анхаарал хандуулахыг хүсдэг.

"Трап" хөгжимт тоглоом тоглодог (2-3 удаа)

Хөгжмийн найруулагч: Чамайг чөлөөт цагаараа тоглож болохын тулд эдгээр алчуурыг танай хамтлагт өгч байгаадаа баяртай байна.


Ахлах бүлгийн хөгжмийн нээлттэй хичээл.

Сэдэв: "Хавар ирлээ."

Бэлтгэсэн: MKDOU Эргенинскийн "Бүсгүй" цэцэрлэгийн хөгжмийн захирал Овкаджиева Данара Талевна.

Зорилго, зорилтууд:

Хөгжил Хүүхдийн хөгжмийн чадвар, дараахь асуудлыг шийдвэрлэх замаар хөгжмийг сэтгэл хөдлөлөөр мэдрэх чадвар.

Хөгжим, урлагийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Хөгжмийн урлагийн талаархи танилцуулга;

Хүүхдийн хөгжмийн чадварыг хөгжүүлэх;

Хөгжмийг сэтгэл хөдлөлөөр мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол хүүхдийн дуулах, хөгжмийн хэмнэлтэй ур чадвар.

Хүмүүжил хөгжмийг мэдрэх, мэдрэх, ойлгох чадвар.

Тоног төхөөрөмж: хичээлийн тэмдэглэл, хөгжмийн төв, хөгжмийн зохиолчдын гэрэл зураг, хавтан.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд Д.Кабалевскийн "Манай нутаг" хөгжмөөр хоёр хоёроороо танхимд орж, тойрог хэлбэрээр зогсдог.

Хөгжмийн найруулагч: Мэндвт, залуусаа!

Хүүхдүүд: Мэндвт!

Хөгжмийн найруулагч: Амралтын өдрөө хэрхэн өнгөрүүлэв? Та уйдаж байна уу?

Хүүхдүүд: За, бид чамайг санаж байна.

Хөгжмийн найруулагч: Өнөөдөр би таныг хавар ирсэн Хөгжмийн орноор аялахыг урьж байна. Хавар ирэхэд хамгийн түрүүнд хэн баярлах вэ?

Хүүхдүүд: Шувууд.

Хөгжмийн найруулагч: Тийм шүү, залуусаа! Эдгээр нь шувууд юм. Та Music Land руу аялахад бэлэн үү? Гараа барьж, нүдээ аниад, шувуудын жиргээн дор Хөгжмийн орон руу хөдөлцгөөе.

“Шувуу жиргэж байна” бичлэг тоглож байна.

Хөгжмийн найруулагч: Нэг, хоёр, гурав. Одоо нүдээ нээ, хар, бид энд Music Land-д байна. Сандал дээр суу.

Хүүхдүүд суудалдаа сууна.

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, энэ ямар шувуу вэ?

Бяцхан хар охин

Ходоодны цагаан.

Сүүл нь хоёр сүүл рүү тархах болно.

Хүүхдүүд: Залгих.

Хөгжмийн найруулагч: Тийм шүү, залуусаа! А.Манджиевын “Харада” дууг сонсоё.

А.Манджиевын “Харада” дууг сонсоход.

Хөгжмийн найруулагч: Та яагаад энэ зохиолыг тоглосон гэж бодож байна вэ? Энэ Харада хэн бэ?

Хүүхдүүд: Залгих.

Хөгжмийн найруулагч: Зөв, энэ бол хараацай. Тэр л дулаан орноос түрүүлж ирсэн хаварыг бидэнд авчирдаг. Хавар дулаан орноос өөр ямар шувууд бидэнд буцаж ирдэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хөгжмийн найруулагч: Зохиолыг нь сонсоод нэрийг нь санахыг зөвлөж байна.

Римский-Корсаковын "Шувуудын бүжиг" тоглож байна.

Хөгжмийн найруулагч: Залуус та нар энэ зохиолын нэрийг санаж байна уу?

Хүүхдүүд: "Шувуудын бүжиг".

Хөгжмийн найруулагч: Тийм шүү, залуусаа! Одоо хавар ирэхэд баярлаж буй эдгээр шувуудын дүрд өөрсдийгөө төсөөлцгөөе.

Хүүхдүүд хөгжимд шувуу шиг дүр эсгэдэг.

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, та нар ямар мундаг хүн бэ! Хаврын тухай олон дуу байдгийг мэдэх үү. Одоо бид тэдгээрийн аль нэгийг сурч эхэлнэ. Гэхдээ эхлээд дууны утсыг хөгжүүлэх хэрэгтэй.

Дууны дуу.

Хөгжмийн найруулагч: Одоо бид Л.А.Олифировагийн "Нар инээдэг" дууг сонсох болно.

“Нар инээдэг” дуу тоглодог.

ХҮҮХДИЙН ХАВРЫН ПОЛЕЧКА "НАР ИНЭЭЖ БАЙНА."

1. Нар инээж, мөсүүд уйлдаг.
Нарлаг туулайнууд зам дагуу үсэрч байна (2 удаа)
Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх. давхих

2. Ээжээ, та манай дээвэр дээр сонсож байна уу?
Муур алхаж байна, муур, алив, чимээгүй бай (2 удаа)
Мөө-мяу, миов-мяу, миов-мяу, миов-мяу, миов-мяу. Бууд!

3. Цонхоо онгойлгоцгооё, жаахан хүлээцгээе,
Старлинг бидэн рүү нисэх үед энд шар будаа, үйрмэг (2 удаа)
Тик-жиргээ, чик-жиргээ, чих-жиргээ, чих-жиргээ. Нисээрэй!

4. Нар чихийг дулаацуулж, толгойн оройг цохиж,
Ээж бид хоёрт улаан сэвх толбо үүсгэдэг (2 удаа)

Дуу сурах.

Хөгжмийн найруулагч: Сайн байна, залуусаа! Та ямар сайхан дуулдаг вэ. Мөн ямар дуу чимээ сонсогддог вэ?

Хүүхдүүд: Цаг ойртож байна.

Хөгжмийн найруулагч: Тийм шүү, залуусаа! Энэ цаг эргэлдэж байна. Тэд бүжиглэх цаг болсон гэж бидэнд хэлдэг. Одоо бид "Цаг" бүжгийг судалж эхэлнэ. Том тойрог дээр зогсоод, гартаа таваг авч, миний араас хөдөлгөөнийг давтацгаая.

Хөгжмийн найруулагч хүүхэд бүрт гартаа таваг өгч, "Цаг"-ын хөгжимд Г.Васильев хөдөлгөөнийг үзүүлж, хүүхдүүд түүний араас давтана.

Хөгжмийн найруулагч: Та хэр сайн байна. За, одоо бид бүлэгтээ буцаж очих цаг болжээ. Дахин гар барьж, нүдээ аниад, шувууд жиргэж байхад бүлэгтээ буцаж ирцгээе. Гурав хоёр нэг. За, бид бүлэгт орлоо.

Тусгал.

Чи өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Та аль улсаар аялсан бэ?

Чамд энэ таалагдсан уу?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Хүүхдүүд Д.Кабалевскийн "Манай нутаг" хөгжмийг эгшиглэн хоёр хоёроороо танхимаас гарч байна.