Шопены хүчирхэг хаант улс. Ф

6-р ангид хөгжмийн нээлттэй хичээл

Сэдэв:Камерын хөгжмийн зургууд. Шопены хүчирхэг хаант улс.

Бүлэг:Дууны болон хөгжмийн зэмсгийн дүрсний ертөнц.

Хичээлийн огноо ______________

__________________________________

Хичээлийн зорилго:Ф.Шопены хөгжмийн хэв маягийн онцлогийг мэддэг байх, камерын хөгжмийн төрөл, Ф.Шопений хөгжмийн зэмсгийн бяцхан дүрстэй танилцах.

Хичээлийн зорилго.

Боловсролын:оюутнуудад Ф.Шопены хөгжмийн гайхалтай өвөрмөц байдал, яруу найраг, Польшийн хөгжмийн үндэсний онцлогтой уялдаа холбоо, тухайн үеийн түүхэн нөхцөл байдлыг мэдрэхэд нь туслах; оюутнуудыг Ф.Шопений бүтээлүүдтэй танилцуулах, хөгжмийн бүтээлийн хөгжмийн агуулгыг олж мэдэх.

Боловсролын:харааны - дүрслэл, логик сэтгэлгээ, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадвар, мэтгэлцэх, хөгжмийн санах ой, фрет - гармоник сонсгол, дуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:иргэншил, эх орноо хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл:хосолсон, гүнзгийрүүлсэн мэдлэг.

Маягт:хичээл-танилцуулга.

Хөгжим сонсох:Ф.Шопен "Баллад №1" минор. Ноктюрн (В гол).

Scherzo (B хавтгай бага).

Тоног төхөөрөмж:компьютер, проектор, дэлгэц, самбар, төгөлдөр хуур, кроссворд, сурах бичиг Sergeeva G.P., Kritskaya E.D.. Хөгжим. 6-р анги. М.: Боловсрол, 2014 он.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын цэг:сурагчдын анхаарлыг хичээлд чиглүүлэх.

Дууны фрагмент "Г-минор балладууд".Сайн байцгаана уу!

Үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх:

Сурах үйл ажиллагааны сэдэл. (Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх ).

Өнөөдөр хичээл дээр бид энэ хөгжмийн зохиолчийн хөгжмийн бүтээлтэй танилцах болно. Бидний хичээлийн сэдвийг "Ф.Шопены хүчирхэг хаант улс" гэж нэрлэнэ. Үүний зорилго нь Польшийн энэхүү гайхалтай хөгжмийн зохиолчийн яруу найргийн хөгжмийн хэл, бүтээлийн агуулгад нэвтрэн орох явдал юм.

Шинэ материал сурах.

Хөгжмийг сонсож, хөгжмийн зохиолчийн хэв маягийг тодорхойл, аль хөгжмийн зохиолчтой холбож болох вэ?

Вальс, Полонезыг сонсож байна.

Та таамагласан уу?

Бид өнөөдөр ямар хөгжмийн зохиолч, төгөлдөр хуурч, уран бүтээлчийн тухай ярих гэж байгааг тайлбараас олж мэдээрэй.

Ард түмнийхээ сэтгэлийг дуулж, сайхан аялгуу, бүжиг бий болгосон

Тэрээр уран бүтээлээ төгөлдөр хуурын хөгжмөөр хязгаарласан.

Тэрээр Польшийн хөгжмийн сонгодог бүтээл юм. Түүний нэр Бах, Моцарт, Бетховен, Чайковский зэрэг гайхалтай хөгжмийн зохиолчдын нэрсийн хажууд (самбар дээр хөгжмийн зохиолчдын хөрөг байдаг).

Ф.Шопены бүтээл бол ер бусын гоо үзэсгэлэнгийн асар том ертөнц юм. Түүний гайхалтай, гайхалтай хөгжим, агуу хөгжмийн зохиолч, хөгжимчин бичсэн. Мэдрэмжийн чин сэтгэл нь гол зүйл юм!

Намтар түүхийн мэдээллийг нийтлэх.

Багш: Энэ хүний ​​хөргийг сайн хар. Тэр амьдралдаа ямар байсан гэж та бодож байна вэ?

Оюутнууд: Сайн байна, тэр бодолтой харагдаж байна. Миний бодлоор тэр ухаалаг, мэдрэмжтэй хүн байсан.

Багш: Хөгжмийн зохиолчийн нүүр царай, язгууртны гарт шингэсэн гүн, зөөлөн байдлыг хараад гайхахгүй байхын аргагүй. Тэрээр гайхамшигтай язгууртан гэр бүлээс гаралтай бөгөөд Варшавт боловсрол эзэмшсэн. Польшийн ардын соёл, зан заншлыг мэддэг байсан тэрээр Варшавын захын хайрт Сафарна хотод зүрх сэтгэлийг нь байнга баярлуулдаг Масурчууд, Куявиакууд, Оберексүүд, Полонезуудын аялгууг гүн гүнзгий мэдэрдэг байв.

С.Савенковын "Шопены шөнө" дууны тоглолт, үгийг Т.Тарасова.

Шопены хөгжимд нэг талаас уянгын үг, янз бүрийн сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх нарийн мэдрэмж, нөгөө талаас эмгэнэлт явдал, баатарлаг байдал шингэсэн байдаг. (х. 98, 2 догол мөр).

Шопен "сэтгэлийн хөдөлгөөн, амьдралыг" харуулсан утгын төв болох романтик үндсэн дээр оршил зохиолыг дахин сэргээжээ.

Оршил No7, Оршил No20 сонсох нь.Хөгжмийн тухай хэлэлцүүлэг.

Урьдчилсан тоглолт ямар дүр төрхийг бий болгодог вэ? Ф.Шопен бидэнд юу хэлэхийг хүсч байна вэ? Хөгжим юуг дүрсэлсэн, ямар мэдрэмжийг илэрхийлдэг вэ?

Эх орноосоо хол амьдардаг тэрээр үргэлж энэ тухай боддог, миний бүх бодол, мэдрэмж, туршлага бол түүний хөгжим юм. Үүнээс та өвдөлт, зовлон зүдгүүр, сэтгэлийн хөөрөл, алдах хорсол, хайр, итгэл, гүн уйтгар гунигийг сонсож чадна. Польшийн ард түмний эмгэнэл миний хувийн эмгэнэл болсон. Амьдралд юуг ч өөрчлөх боломжгүй нөхцөл байдал байдаг. Миний хувьд харь оронд алдар нэр, хүндлэл, хүлээн зөвшөөрөгдөх, амжилтад хүрсэн, бүтээлч хүмүүсээр хүрээлэгдсэн, хайр дурлалыг олж авсан - үүнийг та аз жаргал гэж нэрлэдэггүй гэж үү?! Цөллөгийн хувьд Эх оронтойгоо хамт байж, түүнийхээ төлөө амьдрах шиг жаргал үгүй!

Гайхамшигт төгөлдөр хуурч Святослав Рихтерийн тоглолтыг сонсоцгооё

Этюд No12, Оршил No24, Энэ хоёр өөр жанрыг юу нэгтгэдэг вэ, хөгжмийн зохиолч бидэнд юу хүргэхийг хүсдэг вэ, хөгжмийн талаар юу хэлэх вэ?

Хурц, эрхэмсэг мөрөөдөгч,
Төгөлдөр хуурын дүрүүдийн захирагч
Ардын аялгуу яруу найрагч -
Энэ бүхэн бол Фредерик Шопен.

Буржгар хөгжим сонсож,
Би давалгааны шуугианыг сонсож байна,
Мөн нарлаг тавдугаар сарын бороо,
Мөн аравдугаар сарын шил гялалзсан,

Мөн эх орны дуудлага нь хатуу,
Мөн хувьсгал хийх орон зай бий.
Энд төгөлдөр хуурч хөмсөг зангидан,
"B flat minor" руу орж байна.

Төгөлдөр хуурын хөгжим дуугарах,
Хөөс долгион тоглодог.
Илбэ болон хачирхалтай хүн амын шилжилт хөдөлгөөн
Тэр өрөөг өөртөө шингээдэг.

Далавч шиг мөрөө дэлгэж,
Тэнгэр элч шиг жингүй, цэвэр ариун,
Төгөлдөр хуурын үдэш бүхэлдээ хөөрч байна
Танхимын дээгүүр хэврэг төгөлдөр хуурч байна.

Владимир Ефремович Шостак

Ф.Шопен яагаад төгөлдөр хуурыг уран бүтээлдээ сонгосон бэ?

Шопен яагаад романтик байсан гэж та бодож байна уу?

Ф.Шопен Польшийн бослогыг мэдээд үнэхээр эх орноо орхин явсан уу?

Ф.Шопентэй ойр байсан бэсрэг зургийн ямар төрлүүд байсан бэ? (Удиртгал, ноктюрн, вальс, полонез, мазурка).

Ф.Шопены уран бүтээлд ямар хөгжим тэргүүлэх байр суурийг эзэлдэг байсан бэ? (бүжиглэх чадвар).

Фридерик Шопены хөгжим юугаараа онцлог вэ, түүний хөгжим юутай холбоотой вэ?

Эх оронд минь ямар өглөө вэ!

Ямар нуга, ой мод,

Шүүдэр нь сувдан эх шиг гялалзана.

Төрөлх нутаг... Ээ! Гоо сайхан!

Эндээс шарилж, өвс үнэртэж байна,

Залуу ногоон навч

Аа, эх орон, зөвхөн чамтай хамт

Би хувь тавилантай үүрд холбоотой!

Шопены хөгжим яг л цэцгээр бүрхэгдсэн их буу шиг. Цочмог ууртай, амин чухал хурцадмал байдал, сэтгэл хөдлөлийн эрч хүчээр дүүрэн түүний баллад, сонатуудын хуудсыг 30-аад оны Польшийн бодит байдлын үйл явдлуудад амьд, хүндэтгэлтэй хариу үйлдэл гэж үзэж болно. Тэрээр эх орныхоо боолчлолд маш их цочирдсон. Энэ утгаараа энэ нь маш их онцлог юм "Минор дахь баллад"

“Ballad g-moll” дууны кодыг сонсож байна.

Багш: Залуус аа, надад хэлээч, энэ ямар хөгжим вэ? Та үүнээс юу сонссон бэ?

Оюутнууд: Энэ хөгжим нь зоригтой, ууртай, эрч хүч, тэмцлээр дүүрэн байдаг. Хөгжим нь хувьсгалт, хурдан хэмнэлтэй, тэмцэлд уриалдаг.

Багш: Энэ нь туйлын язгууртан, хувьсгалч - романтик хүмүүсийн мэдрэмжийг тусгасан. Фридерик Шопен өөрөө өөрийнх нь оролцсон үндэсний эрх чөлөөний бослого ялагдсаны дараа өөрийн хайртай эх орон Польшоос алс хол хилийн чанадад амьдрахаас өөр аргагүйд хүрчээ.

Хичээлийн хураангуй.

Кроссворд: "Шопен"- босоо. ( Материалыг бататгах асуултууд).

"Үдшийн од" дууны хөгжмийг бичсэн 19-р зууны романтик хөгжмийн зохиолч.

Шопен хөгжимдөө ямар цол хүртсэн бэ?

Шопены дуртай зэмсэг.

Бид ямар бүжгийн тухай ярьж байна вэ: "Салтан ёслолын бүжиг - жагсаал"?

Ф.Шопены уран бүтээлд ямар хөгжим тэргүүлэх байр суурийг эзэлдэг байсан бэ?

Дууны интонацын ажил.

Дидактик даалгавар - дууны интонацийг хөгжүүлэх

Амьсгалах;

дуулах;

Ноктюрнийн гол аялгууг дуулах (хоолой).

Эх орон, иргэн бүр үүнийг л бодох ёстой. Эх орон таны хувьд ямар утгатай болохыг бодоорой...

“Өвөл” дууны хөгжим, үг нь А.Осировскийн тоглолт.

Тусгал.

Багш: Залуус аа, өнөөдөр манай хичээл дээр ямар хөгжмийн зохиолчийн хөгжим тоглосон бэ? Ф.Шопены хөгжим ямар “мөнхийн” асуудлыг хөндсөн бэ?

Асуулт: Та ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? Та өөртөө ямар нээлт хийсэн бэ?

Асуулт боловсруулж, бие биенээсээ асуу (хосоор ажиллах).Үнэлгээ өгөөрэй. Оноо өг. Нийт оноог тооцоолох - үнэлгээ өгнө үү.

Жишээ асуултууд:

Ф.Шопен яагаад төгөлдөр хуурыг уран бүтээлдээ сонгосон бэ?

Шопен яагаад романтик байсан гэж та бодож байна уу?

Ф.Шопен Польшийн бослогыг мэдээд үнэхээр эх орноо орхин явсан уу?

Ф.Шопентэй ойр байсан бяцхан зургийн ямар төрлүүд (оршил, ноктюрн, вальс, полонез, мазурка).

Ф.Шопены уран бүтээлд ямар хөгжим тэргүүлэх байр суурийг эзэлдэг байсан бэ? (Бүжиг)

Фредерик Шопены хөгжим юугаараа онцлог вэ, түүний хөгжим юутай холбоотой вэ?

Ф.Шопены хөгжим юугаараа онцлог вэ? Мэдээжийн хэрэг, Шопены маш их холбоотой байсан Эх орон, түүний хувь заяа эх орны хувь заяатай нягт холбоотой байв.

Хичээлийг Вогда мужийн Череповец хотын MBOU "3-р дунд сургууль"-д зохион байгуулав.

Эерэг санал хүсэлт:

1. Тодорхой, сайн танилцуулга байдаг.

2. Оюутнуудтай харилцах гайхалтай харилцаа.

3. Хичээлийн үе шатууд дууссан.

4.Үйл ажиллагааны янз бүрийн хэлбэрийг харуулсан.

5 Ерөнхийдөө хичээл надад таалагдсан.

Сөрөг:

1. Ерөнхийдөө би сэдэв, уран сайхны болон хөгжмийн дүрсийн хослолд дургүй байсан (би үүнийг гаргаагүй, энэ бүгдийг сурах бичиг, хөтөлбөрөөс авсан.)

2. Багш сэтгэлийн хөдөлгөөнгүй байдаг.

3. Оюутнууд идэвхгүй байна (тэд олон тооны багш нараас айсан.

4. Тунгаан бодоход хангалттай цаг байгаагүй (хэдийгээр би яарч байсан)

5. Хамт ажиллагсдын үзэж байгаагаар ерөнхийдөө бүлгээр ажиллах нь ийм байх ёсгүй, тийм болоогүй!

6. Дуу нь тийм биш байсан (хамт ажиллагсад нь дургүй байсан)

Урьдчилан үзэх:

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

Новосибирск хотын 50-р дунд сургууль

Фридерик Шопены хүчирхэг хаант улс

ХИЧЭЭЛИЙН АРГА ЗҮЙН БОЛОВСРОЛ

Хөгжүүлэгч: Гладких А.С.,

хөгжмийн багш MBOU 50-р дунд сургууль

Новосибирск 2016 он

Төлөвлөгөө - 6-р ангийн хөгжмийн хичээлийн тойм

Хичээлийн сэдэв: "Ф.Шопены хүчирхэг хаант улс".

Хичээлийн зорилго: Оюутнуудыг Фредерик Шопены бүтээлтэй танилцуулж, түүний хөгжмийн хэв маягийн онцлогийг ойлгох.

Хичээлийн зорилго:

  1. Боловсролын: романтизмын эрин үе, танхимын хөгжмийн дүр төрхийг танилцуулах; оюутнуудад Ф.Шопены хөгжмийн гайхалтай өвөрмөц байдал, яруу найраг, Польшийн хөгжмийн үндэсний онцлогтой уялдаа холбоо, тухайн үеийн түүхэн нөхцөл байдлыг мэдрэхэд нь туслах; оюутнуудыг Ф.Шопений бүтээлүүдтэй танилцуулах, хөгжмийн бүтээлийн хөгжмийн агуулгыг олж мэдэх;
  2. хөгжиж буй: харааны - дүрслэл, логик сэтгэлгээ, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, маргах чадварыг хөгжүүлэх; хөгжмийн талаар бодож сурах, сонсож буй хөгжмийн талаар өөрийн байр сууриа илэрхийлэх, дууны мэдрэмжийн гүйцэтгэл дээр ажиллах;
  3. боловсролын: Ф.Шопений амьдрал, уран бүтээлийн жишээг ашиглан төрөлх нутаг, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх; иргэншлийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, проектор, дэлгэц, самбар, төгөлдөр хуурын хэрэгсэл.

Нөөцийн материал:

  1. Видео дараалал: Д.Мацуевын дуулсан Ф.Шопены 7-р вальсын хэсэг, С.Рихтерийн найруулсан 12-р этюд, 24-р оршил, баримтат нэвтэрхий толь бичгийн фрагмент Ф. Шопен”, “Вальс а – минор” болон “Вальс Эс – дур, до мажорд Мазурка, минор дахь вальс, до минор дахь полонез;
  2. "Аавын хүүхдүүд" хамтлагийн репертуараас "Миний эх орон бол Орос" аудио бичлэг;
  3. Ажлын картууд;
  4. Дууны үг;
  5. Ф.Шопены хөрөг.

Хичээлийн явц:

  1. Зохион байгуулалтын мөч

(Сурагчдын анхаарлыг хичээлд төвлөрүүл.)

Багш:

Сайн уу.

Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай!

(Видео үзэх: Д. Мацуевын гүйцэтгэсэн Ф.Шопены №7 вальсын хэсэг).

II. Шинэчилж байна.

Багш: Түүнийг "төгөлдөр хуурын суут ухаантан" гэж нэрлэдэг байсан, тэр маш сайн төгөлдөр хуурч байсан бөгөөд тэрээр бүх бүтээлээ зөвхөн дуртай хөгжмийн зэмсгээрээ бүтээдэг байв. Тэрээр ганц дуурь, симфони зохиол бичээгүй ч түүний вальс, мазурка, полонез, шөнийн дуу нь хэнийг ч хайхрамжгүй орхидоггүй.

Бид аль хөгжмийн зохиолчийн тухай ярьж байна вэ?

Оюутнууд:

Фредерик Шопен (хөрөг зургийг самбарт хавсаргана)

III. Хичээлийн сэдэв, зорилгын зурвас:

Багш:

Төгөлдөр хуурын уран бүтээлийн хаан бол энэ агуу суут хүний ​​бүтээсэн бүхнийг яаж нэрлэх вэ?

Оюутнууд:

Вант улс.

Багш:

Үгийн синоним: хүчирхэг, чухал, сүр жавхлант?

Оюутнууд:

Хүчирхэг

Багш:

Одоо хичээлийн сэдвийг томъёолъё:

Оюутнууд:

- “Ф.Шопены хүчирхэг хаант улс”

Бидний хичээлийн зорилго бол Польшийн энэхүү гайхалтай хөгжмийн зохиолчийн яруу найргийн хөгжмийн хэл, бүтээлийн агуулгад нэвтрэн орох явдал юм.

Яруу найрагч Лев Озеровын хөгжмийн зохиолчийн тухай бичсэн мөрүүдийг энд оруулав.

Вальс гулгадаг уу, мазурка баярладаг уу?

Полонез хаанчлах эсэхээс үл хамааран би тэнд байна.

Варшав дахь зочны өрөө, Санкт-Петербург,

Парис, Вена, Прага - миний маршрут.

Би хаана ч байсан, хичнээн их санаа зовж байсан ч хамаагүй,

Дэлхийн хүн юу ч сонгох нь хамаагүй -

Полонез хаанчлах уу, вальс гулсах уу

Мазурка баярлавал чи надтай хамт байна.

Надтай хамт та тайвшруулах хөдөлгөөнд оролцож байна.

Хөгжим анивчих, гэрэл, харанхуй.

Шопен үүнийг ингэж бодож байсан.

Өчигдөр байсан уу, аль эрт байсан хамаагүй.

IV. Сэдэв дээр ажиллах:

Багш:

- Фридерик Шопен бол Польшийн сонгодог хөгжмийн үндэслэгч юм. Энэ бол романтик хөгжмийн зохиолч, гэхдээ онцгой романтик юм. Түүний бүх ажил Польш, ардын аман зохиол, түүхтэй холбоотой.Шопен 19-р зуунд ажиллаж, амьдарч байсан. Тэрээр 39 жилийн богинохон насандаа өнөөг хүртэл бидний зүрх сэтгэлд хадгалагдан үлдсэн төгөлдөр хуурын олон бүтээл туурвисан.

Багш:

Энэ хүний ​​хөргийг сайтар ажиглаарай. Тэр амьдралдаа ямар байсан гэж та бодож байна вэ?

Оюутнууд:

Сайн байна, тэр бодолтой харагдаж байна. Миний бодлоор тэр ухаалаг, мэдрэмжтэй хүн байсан.

Багш: Хөгжмийн зохиолчийн нүүрэнд ямар гүн гүнзгий, зөөлөн сэтгэл шингэсэнийг гайхахаас өөр аргагүй. Тэрээр гайхамшигтай язгууртан гэр бүлээс гаралтай бөгөөд Варшавт боловсрол эзэмшсэн.

Багш: Түүний амьдрал ямар байсныг харцгаая ("Ф Шопен" баримтат нэвтэрхий толь бичгийн хэсэг.карттай ажиллах).

Хөгжмийн зохиолч 20 настайдаа түүний оролцсон үндэсний эрх чөлөөний бослого ялагдсаны дараа Польшийг үүрд орхих шаардлагатай болжээ. Венад хэсэг хугацаанд амьдарсны дараа тэрээр Парис руу нүүжээ. Эх орноосоо хол амьдардаг тэрээр үргэлж энэ тухай боддог, түүний бүх бодол санаа, мэдрэмж, туршлага нь түүний хөгжим юм. Үүнээс та өвдөлт, зовлон зүдгүүр, сэтгэлийн хөөрөл, алдах хорсол, хайр, итгэл, гүн уйтгар гунигийг сонсож чадна. Польшийн ард түмний эмгэнэл түүний хувийн эмгэнэл болжээ. Амьдралд юуг ч өөрчлөх боломжгүй нөхцөл байдал байдаг. Харь оронд тэрээр алдар нэр, хүндлэл, хүлээн зөвшөөрөгдөх, амжилтад хүрч, бүтээлч хүмүүсээр хүрээлэгдсэн бөгөөд тэдний дунд түүний дотны найз, хөгжмийн зохиолч Ф.Лист, зураач Э.Делакруа, зохиолч О.Бальзак нар байв. Парист тэрээр өөрийн хайр дурлал - Жорж Санд хэмээх нууц нэрээр алдаршсан Аврора Дюдеванттай уулзжээ. Гэвч энэ бүхэн түүнд аз жаргал авчирсангүй. Цөллөгийн хувьд Эх оронтойгоо хамт байж, түүнийхээ төлөө амьдрах шиг жаргал үгүй!

Багш: СонсооцгооёВ нэрт төгөлдөр хуурч Святослав Рихтер тоглосонЭтюд No12, Оршил No24.

(Видео үзэх: С.Рихтерийн гүйцэтгэсэн Ф.Шопены Этюд No12, Оршил No24-ийн хэсгүүд)

Энэ хоёр өөр жанрыг юу нэгтгэдэг вэ, хөгжмийн зохиолч бидэнд юу хүргэхийг хүсдэг вэ, хөгжмийн талаар юу хэлэх вэ?

Оюутнууд: Энэ хөгжим нь зоригтой, ууртай, эрч хүч, тэмцлээр дүүрэн байдаг. Хөгжим нь хувьсгалт, хурдан хэмнэлтэй, тэмцэлд уриалдаг.. Бослогын шударга бус байдлыг эсэргүүцсэн жагсаалыг эндээс сонсож болно.

Багш: Хөгжмийн зохиолчийн эх орон, ард түмнийхээ төлөөх хязгааргүй үнэнч сэтгэл, үндэсний эрх чөлөөний төлөөх тэмцэл нь Шопены бүтээлд урам зориг өгсөн. Польшийн ардын хөгжимд дурласан тэрээр түүний баялагийг гайхалтай ашигласан. Шопены өв залгамжлалд бүжгийн төрлүүд чухал байр суурь эзэлдэг; Бүжиглэх чадвар нь Польшийн ардын хөгжмийн соёлын салшгүй шинж чанаруудын нэг юм. Полонез, вальс, мазурка (мазура, кужавиак, оберек гэсэн гурван ардын бүжгийн шинж чанарыг агуулсан) нь Шопены бүтээл ба Польшийн ардын хөгжмийн хоорондын уялдаа холбоог бүх төрөл зүйлээрээ харуулж байна.

(До мажороор Мазурка, минороор вальс, минороор полонез сонсох)

Багш: Надад хэлээч, энд язгууртны боловсронгуй байдал эсвэл галт хөдөлгөөнт дүрс юу байна вэ?

Оюутнууд: Энд янз бүрийн мэдрэмжийг илэрхийлж, өөр өөр туршлага, зургийг төсөөлж болно.

Багш: Тийм ээ, Шопен үргэлж өөр байсан. Святослав Рихтер: "Эрэгтэй, эмэгтэйлэг, нууцлаг, чөтгөрийн, ойлгомжгүй, эмгэнэлтэй Шопен" гэж бичсэн нь гайхах зүйл биш юм. Гэхдээ эх орноо гэсэн хайр нь өөрчлөгдөөгүй! Бидний хувьд эх орон бол Орос юм.

V. Дуун дээр ажиллаж байна

"Миний эх орон бол Орос" дууг сурах

VI. Тусгал

Багш аа : Залуус аа, өнөөдөр манай хичээл дээр ямар хөгжмийн зохиолчийн хөгжим тоглосон бэ? Ф.Шопены хөгжим ямар “мөнхийн” асуудлыг хөндсөн бэ? Та ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ? Та өөртөө ямар нээлт хийсэн бэ?

Одоо томъёолж, бие биенээсээ асуулт асуу(хосоор ажиллах).Үнэлгээ өгөөрэй. Оноо өг. Нийт оноог тооцоолох - үнэлгээ өгнө үү.

Бүгдэд нь баярлалаа! Баяртай!
Ф.Шопены хөгжимт бүтээл тоглогдож байна.


Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын цэг: сурагчдын анхаарлыг хичээлд чиглүүлэх. Ф.Шопены “Ноктюрн – Хавтгай мажор” бүтээлээс хэсэг тоглож байна. Сайн байцгаана уу!

2. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг хэлнэ үү.

Багш:Залуус аа, таны сонссон хэсэгхэн хөгжмийн зохиолын нэр юу вэ, хэн бичсэн бэ?

Оюутнууд:Энэ бол хөгжмийн зохиолч Фредерик Шопены "Ноктюрн - хавтгай мажор" юм.

Багш:Тийм ээ, өнөөдөр хичээл дээр бид энэ хөгжмийн зохиолчийн хөгжмийн бүтээлтэй танилцах болно. Бидний хичээлийн сэдвийг "Ф.Шопены хүчирхэг хаант улс" гэж нэрлэнэ. Залуус аа, та бидний хичээлийн зорилго юу болохыг сэдвийн нэрээр хэлж чадах уу? (Хариулт) Үүний зорилго ньФ.Шопены хөгжмийн хэв маягийн онцлогийг мэдэх,энэ гайхалтай хөгжмийн зохиолчийн бүтээлийн хөгжмийн хэл, агуулгад нэвтрэн орох.

3. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Багш:Энэ хүний ​​хөргийг сайтар ажиглаарай. Тэр амьдралдаа ямар байсан гэж та бодож байна вэ?

Оюутнууд:Сайн байна, тэр бодолтой харагдаж байна. Миний бодлоор тэр ухаалаг, мэдрэмжтэй хүн байсан.

Багш:Хөгжмийн зохиолчийн нүүр царай ямар гүн гүнзгий, зөөлөн байгааг хараад гайхахгүй байхын аргагүй. Тэрээр гайхамшигтай язгууртан гэр бүлээс гаралтай бөгөөд Варшавт боловсрол эзэмшсэн.Хөгжмийн зохиолч хэзээ амьдарч байсан бэ? (1810 - 1849)

Залуус аа, та хөгжмийн зохиолч Шопены талаар юу мэдэх вэ? Хүснэгтийг харцгаая:

Асуулт

Хариулах

1. Иргэний харьяалал

Туйл

2 Хөгжмийн зохиолч Польшийн аль газар төрсөн бэ?

Варшавын ойролцоох Зелазова Вола

3. Анхны эссэ, гүйцэтгэл

7 настайдаа полонез

4.Ф.Шопены дуртай зэмсэг

Төгөлдөр хуур

5. Тэр хэн болсон бэ?

Гайхалтай хөгжмийн зохиолч, төгөлдөр хуурч

6. Хөгжмийн зохиолч хэдэн онд ажиллаж байсан бэ?

Романтизм

Түүний бүтэн нэрийг Фредерик Франсуа Шопен гэдэг. Тэр хүнд хэцүү боловч сонирхолтой эрин үед амьдарч байсан. Польшийн хувьд (ээжийнхээ талд) тэр чин сэтгэлээсээ Польшийн соёлд харьяалагддаг байсан бөгөөд франц хүний ​​хувьд (эцгийнхээ талд) шаргуу зантай байв. Хоёр соёлын нэгдэл нь хөгжмийн зохиолчийн хөгжмийн палитрыг баяжуулсан.

4. Уран дуулах. Тоглолт - "Ларк" (Польш ардын дуу).

Багш:Залуус аа, үүнийг хэн дуулж байна вэ? (болжморын дуулахыг сонсох)

Оюутнууд:Лак шувуу.

Одоо Польшийн ардын дуу болох "Ларк" дууг эргэн санацгаая, түүний дууны шинж чанар, дууны дизайн, горим, агуулга. Сонсох (багш дууг дуулах) Энэ дуу хэний тухай бэ?

Оюутнууд:Энэ дуу нь байгалийн тухай юм. Энэ нь болжмор, нугын шувуу, тариалангийн талбай, анжисчин, эрдэнэ шишийн талбайн тухай дуулдаг.

Багш:Дууг хэрхэн гүйцэтгэдэг вэ?

Оюутнууд:Удаан хэмнэлтэй, сунжирч, гөлгөр, уянгалаг, бага зэрэг гунигтай.

Багш:Гэхдээ эхлээд дуугаа задалж, зөвхөн "а" эгшигтэй аяыг дуулъя. (гүйцэтгэл). Залуус аа, энэ үггүй дууг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Оюутнууд:Дуу хоолой

Багш:Зөв. Одоо Польшийн ардын дуу "Ларк" үгтэй (сургалтын дууны тоглолт).

Багш:Сайн байна! Залуус аа, та дагалдан дуулж байсан. Надад хэлээч, энэ дууг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Оюутнууд:капелла.

5. Сонсох - Шопены "Вальс №10", "Вальс - нэг минут".

Багш:Залуус аа, одоо Шопены 2 бүтээлийг сонсоорой. Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ, тэд юугаараа ялгаатай вэ? Видео руу орцгооё. Оросын төгөлдөр хуурч Евгений Киссин (хоёр вальс сонсох)

Багш:Эдгээр бүтээлийн хооронд нийтлэг зүйл бий юу?

Оюутнууд:Эхний болон хоёр дахь нь хоёулаа вальс юм. 2 вальс дуугарлаа.

Энд янз бүрийн мэдрэмжийг илэрхийлж, өөр өөр туршлагыг төсөөлж болно.

Эхний вальс нь нарийн бөгөөд яруу найрагтай, хоёр дахь нь маш их байдаг - маш гялалзсан. Тэднийг салонд нэг вальсын хөгжимд бүжиглэж байна гэж төсөөлж болно, минор түлхүүрээр бичсэн вальс нь их уянгын.

Багш:Үг, үг! Гэвч хүний ​​амьдралын хамгийн сайн сайхныг л олж харах гайхалтай чадвартай романтик Шопены хувьд гайхалтай мөрөөдлөөр дүүрэн, тэрхүү сайхан мөрөөдөл, эелдэг зөөлөн мэдрэмжүүдээр дүүрэн Шопены яруу найргийн вальсийн сэтгэл татам байдлыг хэрхэн илэрхийлэх вэ.

Мэдэх Польшийн ардын соёл, зан заншил, хөгжмийн зохиолч Фредерик Шопен Мазур, Куявиак, Оберекс, Полонезийн аялгууг гүн гүнзгий мэдэрч, Варшавын захын нутаг болох хайрт Сафарна хотод түүний зүрх сэтгэлийг байнга баясгадаг байв.

6. Тоглолтыг сонсох, оролцох - Ф.Шопений "Полоназа А - мажор". Картуудтай ажиллах.

Багш:Одоо бид тоглолтын бичлэгийг үзэх болно. Залуус аа, энэ нь ямар хөгжим шиг сонсогдох вэ: марш, дуулах, бүжиглэх? Та ямар өнгийн тэмдэглэлийн карт сонгохоо бодож үзээрэй. Польшийн алдарт төгөлдөр хуурч Рафал Блечач тоглосон. Тэр 5 настайгаасаа тоглож эхэлсэн, одоо 30 настай (полонез сонсож байна).

Оюутнууд:Марш хөгжим сонсогдож, тэр үед бүжиглэх, бүжиглэх (хөзөртэй ажиллах) шиг байв. Үүнд хөнгөн байдал бий, та дэвслийг мэдрэх болно.

Багш:Та нарын хэд нь жагсаалын бүжиг гэж юу болохыг хэлж чадах вэ?

Оюутан:Полонез.

Багш:Сайн байна! Энэ дуу нь Фредерик Шопены "Полонез" дуу юм.

Полонез- Польшийн ёслолын бүжгийн процесс нь 15-р зууны үед Польшид үүссэн. Дүрмээр бол бөмбөгний эхэнд тоглодог байв. Хөгжмийн зохиолч Ф.Шопен 16 полонез бичсэн. Полонезийн бүжигчдийн (сонсож, тоглолтод оролцох) видео бичлэг рүү орцгооё.

7. Сонсож байна - Ф.Шопенийн “Мазурка №5”.

Багш: Мазурка (Польшийн мазурекээс) - Польшийн ардын бүжиг. Энэ нэр нь Мазовийн оршин суугчид - Масуричууд, 19-р зуунд энэ нь Европын орнуудад бүжгийн бүжгийн хэлбэрээр өргөн тархсан. Сонгодог хөгжим дэх мазурка нь 60 гаруй мазурка туурвисан Польшийн хөгжмийн зохиолч Ф.Шопенийн нэртэй хамгийн их холбоотой. Шопен бусад төрлөөс илүү мазурка руу ханддаг байв. Мазурка бол түүний амьдралын байнгын хамтрагч, "сэтгэлийн толь" байв. 17-18-р зуунд мазурка Польш даяар алдартай болж, 19-р зуунаас эхлэн Европ даяар тархаж, нийгмийн бөмбөгөнд заавал бүжиглэх болжээ. Одоо бид хөгжмийн зохиолч Шопены "Мазурка №5" дууг сонсох болно (сонсож байна).

Багш:Энэ ямар хөгжим шиг сонсогдож байна вэ?

Оюутнууд:Бүжиглэдэг, хөнгөн, мөрөөдөмтгий.

Багш:Бид вальс, полонез, мазурка зэргийг сонссон. Хөгжмийн зохиолч Польшийн ард түмний бүтээлч байдал, ардын аялгуунд хандсан олон бүжгийн хөгжим бичсэн. Надад хэлээч, Фредерик Франсуа ямар хөгжмийн зэмсэг дуртай байсан бэ?

Оюутнууд:Төгөлдөр хуурын хэрэгсэл. Хөгжмийн зохиолч энэ хэрэгсэлд зориулж олон бүтээл бичсэн. Тэр өөрөө төгөлдөр хуурыг маш сайн тоглодог байсан.

Агуу орчин үеийн, романтик Роберт Александр Шуманн: "Хэрэв Моцарт шиг орчин үеийн хүн бидний үед төрсөн бол Моцартынхаас илүү Шопен шиг концерт бичих байсан" гэж хэлсэн байдаг.

Багш:Шопены хэв маягаар бичнэ гэдэг юу гэсэн үг вэ?

Оюутнууд:Мөрөөдөлтэй, нарийн, яруу найргаар бичээрэй. Амьдралд бүх зүйл сайхан байгаа юм шиг бичээрэй, таны эргэн тойронд харж, сонсох боломжтой олон гоо үзэсгэлэн бий.

Багш:Хөгжмийн хамгийн гайхамшигтай шинж чанар бол хүний ​​бодит байдал, бодол санаа, мэдрэмж, туршлага, түүний эрхэм зорилгыг шүлэглэх явдал юм гэж би үргэлж боддог.

8. Тоглолт - хөгжим Р.Шуман, үгийг Г.Фаллерслебен, орчуулга. Я Родионова

Багш:Родионовын орчуулсан "Үдшийн од" (дууны тоглолт) романтик хөгжмийн зохиолч Роберт Шуманы Г.Фаллерслебений үгээр уянгын дууг дуулахгүй бол хичээл дуусаагүй болно.

9. Сонсох - “Этюд №12” (“Хувьсгалт”).

Багш:Гэхдээ Фредерик Шопены бүтээлийн өөр нэг тал бий, тэр Бетховены сүнсийг концертын танхимд оруулсан.

Багш:Тийм ээ, Шопен үргэлж өөр байсан. Дэлхийд алдартай Зөвлөлтийн төгөлдөр хуурч Святослав Рихтер: "Эрэгтэй, эмэгтэйлэг, нууцлаг, чөтгөрийн, үл ойлгогдох, эмгэнэлтэй Шопен" гэж бичсэн нь гайхах зүйл биш юм.

Шопены хөгжим -Эдгээр нь "цэцэгээр бүрхэгдсэн буу" юм. Цочмог ууртай, амин чухал хурцадмал байдал, сэтгэл хөдлөлийн эрч хүчээр дүүрэн түүний баллад, сонатуудын хуудсыг 30-аад оны Польшийн бодит байдлын үйл явдлуудад амьд, хүндэтгэлтэй хариу үйлдэл гэж үзэж болно. Тэрээр эх орныхоо боолчлолд маш их цочирдсон. "Этюд №12"-г сонсоорой. Святослав Рихтер тоглосон. Энэ зохиолын хөгжмийн онцлог юу вэ? (сонсгол)

Багш:Залуус аа, надад хэлээч, энэ ямар хөгжим вэ? Та үүнээс юу сонссон бэ?

Оюутнууд:Энэ хөгжим нь зоригтой, ууртай, эрч хүч, тэмцлээр дүүрэн байдаг. Хөгжим нь хувьсгалт, хурдан хэмнэлтэй, тэмцэлд уриалдаг. Энэ утгаараа “Этюд №12” их онцлогтой.

Багш:Тиймээс энэ тойм зургийн нэр нь "Хувьсгалт" юм. Энэ нь язгууртан, хувьсгалч - романтик польшуудын мэдрэмжийг тусгасан байв. Фредерик Шопен өөрөө өөрийнх нь оролцсон үндэсний эрх чөлөөний бослого ялагдсаны дараа өөрийн хайртай эх орон Польшоос хол, гадаадад амьдрахаас аргагүйд хүрч, 1831 оноос Францад гадаадад амьдрахаар болжээ. Парист маш эрт нас баржээ.

10. Хичээлийн сэдвийг бататгах. Даалгавруудыг гүйцэтгэж байна.

Багш:Залуус аа, боловсролын материалыг нэгтгэхийн тулд бид даалгавруудыг биелүүлэх болно. Слайд руу орцгооё (оюутнууд даалгавраа биелүүлдэг).

11. Ф.Шопены дурсгалд зориулсан бусад зохиолчдын хөгжмийн бүтээлийг сонсох, видео үзэх.

Багш:Хөгжмийн зохиолчийг нас барсны дараа түүний дурсамжинд олон бүтээл туурвижээ. Залуус аа, та эдгээр хөгжмийн хэсгүүдийг нэрлэж чадах уу? Тэд алдартай ...

Оюутнууд:Елена Ваенга "Шопен" дуу, "Би солонго татлаа" хөгжмийн найруулга (Фантазия - Шопены бэлчээрийн сэдэв дээр), Митже Кот "Шопены дурсамж дахь элеги".

Багш:Та эдгээр бүтээлүүдийг сонсож, хөгжим судалж, мэддэг болсон нь надад урам зориг өгдөг. Зохиолч, жүжигчин Э.Ваенгагийн “Шопен” дууг концертын бичлэгийн фрагментийг (видео үзэх) үзээд санаж байна.

“Шопиниана” гэж алдартай хөгжмийн зохиол бий. Энэ бол А.К.Глазунов, М.Келлер, дараа нь С.И.Танеев, А.К.Лядов, Н.Н.Черепнин, Гершвин нарын хөгжмийн зохиолч Фредерик Шопенийн төгөлдөр хуурын зохиолоор найруулсан балет юм.

Нээлтийн үзүүлбэр 1907 оны 2-р сарын 10-нд Мариинскийн театрт болсон буяны тоглолтын үеэр Фредерикийн дурсгалд зориулжээ. Шопен. Ф.Шопены дурсгалд зориулсан “Шопениана” сюит нь А.К.Глазуновын найруулсан Шопены таван төгөлдөр хуураас бүрдсэн байв.

Романтик уянгын балет нь Фокины өө сэвгүй амтаараа ялгагдана. Нэг поз нөгөө рүү нь жигдхэн урсаж, сэтгэл татам үйлдлүүдийн хамгийн тохиромжтой зургийг зурж байгаа мэт. Михаил Фокин анхны төлөвлөгөөгөө шинэ хөгжмийн дугаараар нэмжээ.

Жүжгийн хоёр дахь хэвлэл.Энэ хувилбарт уг тоглолтыг 1907 оны 3-р сарын 8-нд Мариинскийн театрт "Шопены хөгжимд зориулсан балет" нэртэй буяны үдэшлэг дээр үзүүлэв.

Би таныг "Шопиниана" балетын видео клип үзэхийг урьж байна. 2011 онд Парист бичигдсэн. 21-р зууны Парис дахь Оросын улирал (үзэх, сэтгэгдлээ хуваалцах).

12. Андрей Кунец "Эргэн тойрон хар" дууг дуулсан.

Багш:Залуус аа, надад хэлээч, хүмүүс яагаад шинэ, сонирхолтой зүйлийг бүтээдэг вэ?

Оюутнууд:Бусдад таалагдахын тулд тэд үүнийг амьдралынхаа утга учир гэж үздэг. Тэд дэлхийг захирч, бидний амьдралыг хөдөлгөдөг гэж би боддог, учир нь ийм хүмүүсгүйгээр хөгжил дэвшил, ирээдүй ч байхгүй. Тэд бидний амьдралыг илүү сайн болгож өөрчилдөг!

Багш:Сайн байна! Та яаж учирлаж чадах вэ? Амьдралыг бүтээх, таашаал авах нь маш чухал юм. "Эргэн тойрноо хар" дуугаар хичээлээ дуусгахыг хүсч байна. Зохиолч Андрей Кунец (хөгжмийн болон хэмнэлтэй хөдөлгөөнөөр дуулдаг).

11. Хичээлийн хураангуй.

Багш:Залуус аа, өнөөдөр манай хичээл дээр ямар хөгжмийн зохиолчийн бүтээл тоглосон бэ? Хөгжмийн зохиолч Фредерик Шопены хөгжим юугаараа онцлог вэ? Энэ хөгжмийн зохиолчийн хөгжмийн онцлог нь ямар стилист шинж чанартай вэ? Тэр ямар “мөнхийн” асуудлыг хөндсөн бэ?

Оюутнууд:Загварын онцлог нь бүжиглэх чадвар, хөнгөн байдал, яруу найраг, мөрөөдөмтгий байдал юм. Тэрээр хурдан, хувьсгалт шинж чанартай бүтээл бичсэн.Ф. Шопен амьдрал ба үхэл, сайн ба муу, хайр дурлалын асуудлуудыг хөндсөн. Хөгжмийн зохиолч хүмүүсийн амьдралыг илүү сайхан байлгахыг хүсч, хөгжмийн аялгуугаар гоо сайхныг илэрхийлсэн. Энэ бол түүний хөгжмийн хүч, амьдралынх нь утга учир юм. (Анги болон сурагчдын хийсэн ажлын үнэлгээ)

12. Гэрийн даалгавар. Ф.Шопены хөгжмийн бүтээлүүдийг сонсож, түүний нэг бүтээлийн хөгжмийн тайлбарыг зохиож, бичээрэй.

13. Тусгал.

Багш:Залуус аа, бидний хичээл дуусч байгаа бөгөөд энэ талаар та бүхний бодлыг мэдэхийг хүсч байна. Хичээлийн талаар та юу санаж байна вэ? Та өөртөө юу сурсан бэ? (Хариулт)

Багш:Та бүгдийн ширээн дээр гурван өнгийн тэмдэглэл бүхий картууд байдаг. Хичээл үнэхээр таалагдсан хүмүүс сонирхолтой, мэдээлэл сайтай байсан тул улаан тэмдэглэлтэй карт аваарай. Хичээл таалагдсан хүмүүс шар тэмдэглэл бүхий картыг өргө. Магадгүй та нарын заримд нь хичээл сонирхолтой санагдсангүй, тэгвэл та цэнхэр тэмдэглэлтэй карт авах болно. Гуйя! Хичээл өгсөн бүгдэд нь баярлалаа! Баяртай!

Ф.Ф.Шопены хөгжмийн бүтээл тоглож байна.

Шинэлэг хөгжмийн зохиолч, гайхалтай төгөлдөр хуурч Фридерик Шопен симфони, дуурь бичээгүй, нэг ч увертюра, оратори үлдээгээгүй. Тэрээр төгөлдөр хуурын хөгжимд авьяас чадвараа тод харуулж, түүнийг хөгжмийн шинэ дүр төрх, төрөл зүйл, хөгжмийн зэмсгийн илэрхийлэх чадвараар баяжуулж, улмаар урлагийн томоохон мастеруудын эгнээнд байр сууриа эзэлж чадсан юм.

Товч намтар

Фридерик Францишек 1810 оны 3-р сарын 1-нд Желазова Вола хотод төрсөн. Хүүгийн аав Николай Франц, Жастинагийн ээж Польш хүн байжээ. Хүү төрснөөс хойш хэдэн сарын дараа гэр бүл нь Варшав руу нүүж, гэр бүлийн тэргүүн нь лицейд багшийн албан тушаалд очжээ.

Фридерик хөгжимд хүрээлэгдсэн өссөн: ээж нь дуулж, төгөлдөр хуур тоглодог, аав нь хийл, лимбэ тоглодог байв. Таван настайдаа хүү эгч Людвикагийн удирдлаган дор хөгжим судалж, энгийн бүтээлүүдийг өөртөө итгэлтэйгээр тогложээ.

Долоон настайдаа Войцех Зивни түүний багш болж, шавьдаа хайрыг нь суулгажээ. 1817 оны 2-р сард залуу уран бүтээлчийн анхны үзүүлбэр болсон нь бүх нийтийн таашаалыг төрүүлэв. Тун удахгүй залуу авьяастны анхны уран бүтээлүүд хэвлэгдэх болно.

Шопен хөгжмийн судалгааныхаа хажуугаар ерөнхий боловсролын хичээлүүдийг судалдаг: гадаад хэл, түүх, уран зохиол. Арван зургаан настайдаа Фридерик лицейд суралцаж төгссөн. Хөгжмийн чадвараас гадна хүү өөрийгөө сайн жүжигчин, чадварлаг шог зураач гэдгээ харуулж байна.

1826 онд Шопен Хөгжмийн дээд сургуульд элсэн орж, Жозеф Элснерийн удирдлаган дор хөгжмийн зохиолоо сайжруулжээ. Фридерикийн бүтээсэн төгөлдөр хуур, найрал хөгжимд зориулсан хоёр концерт дэлхийн шилдэг уран бүтээлчдийн урын санд үүрд орж ирсэн. Суралцаж байхдаа анхны хайр Константия Гладковскаятай уулзаж, түүнд хоёр дуу зориулжээ.

Гэрээсээ хол

1829 онд Шопен Вена хотод очиж, хэд хэдэн концерт хийж, маш их амжилтанд хүрсэн. Венийн олон нийт залуу хөгжимчнийг халуун дотноор хүлээн авчээ. Эх орондоо буцаж ирээд Фридерик концерт, мазурка, шөнийн тоглолт зэрэг концертуудад тогтмол оролцдог. 1830 оны 11-р сарын 2-нд хөгжмийн зохиолч Польшоос явахаар шийдэв.

Өнгөрсөн жилийн амжилтад найдаж, Шопен дахин Вена руу аялав. Гэсэн хэдий ч энэ удаад хувь тавилан эелдэг бус байсан: тэр ганц тоглолт зохион байгуулж чадаагүй тул хэвлэн нийтлэгчид түүний бүтээлүүдийг зөвхөн үнэ төлбөргүй хэвлүүлэхээр тохиролцов.

Парисын үе

Польшид Оросын автократыг эсэргүүцсэн бослого эхэлжээ. Залуу насандаа Тадеуш Костюшкогийн бослогод оролцож байсан хөгжмийн зохиолч энэ талаар мэдээд эх орондоо буцаж ирэхээр төлөвлөж байсан ч хамаатан садан нь түүнийг ятгаж чаджээ. 1831 оны намар Шопен Парис руу явав. Тэрээр болж буй үйл явдлуудад гүн сэтгэгдэл төрүүлж, хэд хэдэн оршил, баллад, мөн алдартай ноорог бичсэн бөгөөд зохиолч түүнд "Хувьсгалт" гэсэн нэр өгсөн.

Парист Шопен голдуу төгөлдөр хуурч гэдгээрээ алдартай болсон. Хэвлэн нийтлэгчид түүний бүтээлүүдийг төлбөртэй хэвлүүлэхийг зөвшөөрөөгүй тул хөгжмийн зохиолч өдөрт хэдэн цагийн турш хөгжмийн хичээл зааж байсан. Гэсэн хэдий ч авъяас чадвар нь мартагдсангүй бөгөөд Польшийн диаспора, Францын язгууртны салонуудад залуу хөгжимчний алдар нэр өсч, үржиж байв.

1835 онд Шопен Мария Водзинскатай уулзав. Хөгжмийн зохиолч амьдралаа нэгтгэх эмэгтэйг олсон гэдэгт итгэлтэй байв; Гэсэн хэдий ч Мариягийн эцэг эх нь охиноо хөгжимчинтэй гэрлэхийг эсэргүүцжээ. Мөн оны арваннэгдүгээр сард тэрээр хүндээр өвдөж, өвчтэй байхдаа алдартай оршуулгын маршийг бичсэн.

1836 онд Шопен Жорж Сандтай уулзаж, түүнтэй олон жилийн амьдралаа холбосон. Зохиолч дурсамждаа түүний өөрийгөө золиослох, хөгжмийн зохиолчийг халамжлах тухай бичсэн ч найз нөхөд, шавь нар нь түүний хайртдаа хандах хандлагын талаар тун таагүй ярьдаг.

Бүтээлч байдлын төлөвшсөн үе

Шопен концертоо бага багаар өгч, бүтээлч байдалд өөрийгөө зориулдаг. Парисчууд хөгжмийн зохиолчийн авьяасыг биширдэг: олон хүн түүний тоглохыг сонсохыг мөрөөддөг ч түүнээс сургамж авах нь цөөхөн хүнд нэр төрийн хэрэг байв.

Гэсэн хэдий ч олон эмгэнэлт үйл явдал агуу их мастерийг цочирдуулсан: түүний эцгийн үхэл, Матушинскийн дотны найз, Жорж Сандтай завсарлага. Энэ бүхэн түүний эрүүл мэндэд сөргөөр нөлөөлж, бараг л бичихээ больжээ.

Шопен хамгийн сүүлд олны өмнө тоглосон Англид хийсэн аяллын дараа өвчин даамжрах ба түүний үр дагавар нь түүний эргэн тойрон дахь хүмүүст болон хөгжимчинд тодорхой болно. Амьдралынхаа сүүлчийн өдрүүдийг хүртэл тэрээр Жорж Сандыг мартаагүй ч тэр түүн дээр очоогүй, нэг ч мөр бичээгүй.

Шопен 1849 оны 10-р сарын 17-нд эгч Людвикагийн гарт нас баржээ. Хөгжмийн зохиолчийг оршуулах ёслол дээр түүний өөрийн найруулсан зарим бүтээлүүд, тухайлбал оршуулгын марш, Моцартын реквием дууллаа. Түүнийг Парист Пер Лашайзын оршуулгын газарт оршуулж, хөгжмийн зохиолчийн зүрх сэтгэлийг түүний гэрээслэлийн дагуу Варшав руу аваачсан бөгөөд одоо ч Ариун загалмайн сүмд хадгалагдаж байна.

хөтөлбөр,

Бүлэг "Тасалгааны болон симфони хөгжмийн дүрсийн ертөнц."

Хичээлийн сэдэв "Шопены хүчирхэг хаант улс"

Зорилтот: Ф.Шопений танхимын хөгжим, багажийн бяцхан хөгжмийн төрөлтэй танилцах.

Даалгавар: Боловсрол: Ф.Шопены амьдрал, уран бүтээлийн жишээг ашиглан төрөлх нутаг, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын:романтизмын эрин үе, камерын хөгжмийн дүр төрхийг танилцуулах.

Хөгжлийн:хөгжмийн талаар бодож сурах, сонсож буй хөгжмийн талаар өөрийн байр сууриа илэрхийлэх, дууны мэдрэмжийн гүйцэтгэл дээр ажиллах,

Мэдэх:Ф.Шопены бүтээлч байдлын гол цэгүүд; төгөлдөр хуурын бяцхан төрөл бүрийн төрөл.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч.

Хөгжмийг сонсож, хөгжмийн зохиолчийн хэв маяг, аль хөгжмийн зохиолчтой холбоотой болохыг тодорхойл.

Слайд No2, No3 Вальс, Полонез сонсох нь.

Та таамагласан уу?

Бид өнөөдөр ямар хөгжмийн зохиолч, төгөлдөр хуурч - уран бүтээлчийн тухай ярихыг тайлбараас олж мэдээрэй .

Ард түмнийхээ сэтгэлийг дуулж, сайхан аялгуу, бүжиг бий болгосон

Тэрээр уран бүтээлээ төгөлдөр хуурын хөгжмөөр хязгаарласан.

Тэрээр Польшийн хөгжмийн сонгодог бүтээл юм. зэрэг гайхалтай хөгжмийн зохиолчдын нэрсийн хажууд түүний нэр зогсож байна Слайд №4(хөгжмийн зохиолчдын хөрөг самбар дээр) Бах, Моцарт, Бетховен, Чайковский.

Слайд №5-Ф.Шопены бүтээл бол ер бусын гоо үзэсгэлэнгийн асар том ертөнц юм. Түүний гайхалтай, гайхалтай хөгжим, агуу хөгжмийн зохиолч, хөгжимчин бичсэн. Мэдрэмжийн чин сэтгэл нь чухал юм! Фредерик Шопены бүтээлийн талаар та юу хэлэх вэ?

Сурах бичгийн 98-р хуудасны 1-р догол мөрийг уншина уу. Юу нэмж болох вэ? Слайд №6

Баримтат нэвтэрхий толь бичгийн хэсэг “Ф. Шопен", карттай ажиллах.

Фридерик Шопен симфони ч, дуурь ч бичээгүй томоохон бүтээл бичээгүй, гэхдээ энэ нь яаж гол зүйл байж болох вэ? Хүн бүр сэтгэх, үг хэлэх, мэдрэх эрх чөлөөтэй байдаг. Түүний хүссэнээр илэрхийл. Түүнд хамгийн ойр байдаг төрөл бол бяцхан зураг байв

Слайд №7(жижиг хэсгүүд): оршил, ноктюрн, вальс, полонез, мазурка, сонат. Жүжиг, бүжиг бүр нь сэтгэл санааны байдал, тэр Парист амьдарч байхдаа ч Польш хөгжим бичсэн. Ф.Шопены бичсэн бараг бүх бүжгүүд нь польш бүжиг байсан бөгөөд Мазурка нь түүний дуртай бүжиг байв.

Мэдээжийн хэрэг орчин үеийн ертөнцөд сонгодог хөгжим сонсогчид Ф.Шопены хөгжмийн хэлийг ойлгож эхэлдэг. Санкт-Петербургийн хөгжмийн зохиолч Сергей Савенков Ф.Шопены бүтээлийг хайрлаж, хүндэлж буйн илэрхийлэл болгон шөнийн аялгууг ашиглаж, Татьяна Тарасовагийн шүлгүүдээс сэдэвлэн гайхалтай дуу зохиожээ. Энэ дуу нь хүүхдийн хамтлагуудын дунд түгээмэл бөгөөд радиогоор байнга сонсогддог. Слайд №8

"Шопены шөнө" хөгжмийн тоглолтС.Савенкова, Т.Тарасовагийн үг.

Слайд №9 Шопены хөгжимд нэг талаас уянгын үг, янз бүрийн сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэх нарийн мэдрэмж, нөгөө талаас эмгэнэлт явдал, баатарлаг байдал шингэсэн байдаг. (х. 98, 2-р догол мөр)

Шопен угтварыг романтик үндсэн дээр амилуулсан бөгөөд энэ нь тодорхой "сэтгэлийн хөдөлгөөн, амьдралыг" тусгасан утгын төв юм. Слайд №10

Оршил No7, Оршил No20 сонсох нь.Хөгжмийн тухай хэлэлцүүлэг.

Урьдчилсан тоглолт ямар дүр төрхийг бий болгодог вэ? Ф.Шопен бидэнд юу хэлэхийг хүсч байна вэ? Хөгжим юуг дүрсэлсэн, ямар мэдрэмжийг илэрхийлдэг вэ?

Слайд №13Эх орноосоо хол амьдардаг тэрээр үргэлж энэ тухай боддог, миний бүх бодол, мэдрэмж, туршлага бол түүний хөгжим юм. Үүнээс та өвдөлт, зовлон зүдгүүр, сэтгэлийн хөөрөл, алдах хорсол, хайр, итгэл, гүн уйтгар гунигийг сонсож чадна. Польшийн ард түмний эмгэнэл миний хувийн эмгэнэл болсон. Амьдралд юуг ч өөрчлөх боломжгүй нөхцөл байдал байдаг. Миний хувьд харь оронд алдар нэр, хүндлэл, хүлээн зөвшөөрөгдөх, амжилтад хүрсэн, бүтээлч хүмүүсээр хүрээлэгдсэн, хайр дурлалыг олж авсан - үүнийг та аз жаргал гэж нэрлэдэггүй гэж үү?! Цөллөгийн хувьд Эх оронтойгоо хамт байж, түүнийхээ төлөө амьдрах шиг жаргал үгүй!

Болъё орж сонсоцгооёнэрт төгөлдөр хуурч Святослав Рихтер тоглосон

Слайд № 14, 15 - Судалгааны дугаар. 12 ба Оршил No24,Энэ хоёр өөр жанрыг юу нэгтгэдэг вэ, хөгжмийн зохиолч бидэнд юу хүргэхийг хүсдэг вэ, хөгжмийн талаар юу хэлэх вэ? Слайд №16

Слайд №17Эрлэг, эрхэмсэг мөрөөдөгч,
Төгөлдөр хуурын дүрүүдийн захирагч
Ардын аялгуу яруу найрагч -
Энэ бүхэн бол Фредерик Шопен.

Буржгар хөгжим сонсож,
Би давалгааны урсах чимээг сонсдог,
Мөн нарлаг тавдугаар сарын бороо,
Мөн аравдугаар сарын шилэн гялалзсан,

Мөн эх орны дуудлага нь хатуу,
Мөн хувьсгал хийх орон зай бий.
Энд төгөлдөр хуурч хөмсөг зангидан,
"B-flat minor" руу орж байна.

Төгөлдөр хуурын хөгжим дуугарах,
Хөөс долгион тоглодог.
Илбэ болон хачирхалтай хүн амын шилжилт хөдөлгөөн
Тэр өрөөг өөртөө шингээдэг.

Далавч шиг мөрөө дэлгэж,
Тэнгэр элч шиг жингүй, цэвэр ариун,
Төгөлдөр хуурын үдэш бүхэлдээ хөөрч байна
Танхимын дээгүүр хэврэг төгөлдөр хуурч байна. Владимир Ефремович Шостак

Хичээлийг дүгнэхийн тулд та хэд хэдэн асуултанд хариулах хэрэгтэй

1. Ф.Шопен яагаад төгөлдөр хуурыг бүтээлдээ сонгосон бэ?

2. Шопен яагаад романтик байсан гэж та бодож байна вэ?

3. Ф.Шопен Польшийн бослогын тухай мэдээд үнэхээр эх орноо орхин явсан уу?

4. Ф.Шопентэй ойр байсан бяцхан зургийн ямар төрлүүд байсан бэ? (оршил, шөнө, вальс, полонез, мазурка)

Ф.Шопены уран бүтээлд ямар хөгжим тэргүүлэх байр суурийг эзэлдэг байсан бэ? (бүжиглэх чадвар) Фридерик Шопены хөгжим юугаараа онцлог вэ, түүний хөгжим юутай холбоотой вэ?

Ф.Шопены хөгжим юугаараа онцлог вэ? Мэдээжийн хэрэг, Шопены маш их холбоотой байсан Эх орон, түүний хувь заяа эх орны хувь заяатай нягт холбоотой байв. Слайдын дугаар 18

Эх оронд минь ямар өглөө вэ!

Ямар нуга, ой мод,

Шүүдэр нь сувдан эх шиг гялалзана.

Төрөлх нутаг... Ээ! Гоо сайхан!

Эндээс шарилж, өвс үнэртэж байна,

Залуу ногоон навч

Аа, эх орон, зөвхөн чамтай хамт

Би хувь тавилантай үүрд холбоотой!

Эх орон, иргэн бүр үүнийг л бодох ёстой. Эх орон таны хувьд ямар утгатай болохыг бодоорой...

Слайд №19

Дууны гүйцэтгэл "Оросын хавар"хөгжим А.Ермолова, Гулевскаягийн үг.

Слайд No20, No21, No22, No23, No24, No25, No26, No27.

Кроссворд: "Шопен" - босоо. (Материалыг бататгах асуултууд).

"Үдшийн од" дууны хөгжмийг бичсэн 19-р зууны романтик хөгжмийн зохиолч. Шопен хөгжимдөө ямар цол хүртсэн бэ? Шопены дуртай зэмсэг. Бид ямар бүжгийн тухай ярьж байна вэ: "Салтан ёслолын бүжиг - жагсаал"? Ф.Шопены уран бүтээлд ямар хөгжим тэргүүлэх байр суурийг эзэлдэг байсан бэ?

Слайд №28Танхимд Шопен өөрөө байна.

Мөн сайхан нь дууны олзлогдол юм

Мөн чихэнд мэдрэмтгий байдаг

Хөгжмийн урт дуу.

Төгөлдөр хуур бол цагаан сүнс шиг

Ая нь хөвж байна

Энэ баяр баясгалан зүрхэнд урсаж,

Энэ нь гунигтай гэрэлтдэг.

Ая нь хөвж байна...

Мөн хөнгөн вальс цэцэглэдэг -

Заримдаа тэр уйлдаг, заримдаа инээдэг,

Энэ нь тэнгэрт гарах болно,

Энэ нь цуурайтах болно -

Хайрын дурсамж