Prezentácia kombinácie farieb farebného kolieska. Výtvarná lekcia: Farebné koliesko

Mestský vzdelávací ústav I.V.Kurbakova Stredná škola č.5, Nižný Novgorod

Výtvarné umenie, 5. ročník

Téma lekcie: „Farebné koliesko“

Typ činnosti: maľovanie, štúdium základov náuky o farbách

Ciele a ciele:

Rozvoj grafických zručností, rozširovanie vedomostí o rôznych možnostiach výtvarných materiálov, štúdium základov náuky o farbách, určovanie úrovne prípravy detí.

Vybavenie: pre študentov - akvarel, kvaš, štetce, paleta; pre učiteľa - to isté, metodické tabuľky .

Literárny seriál: básne o kvetoch (farbách).

Vizuálny rozsah: metodické tabuľky: „Farebné koliesko“, „Plný farebný kruh“, „Teplé a studené farby“, „Kontrastné farby“, „Blízke farby“

. Typ softvéru použitého v lekcii:

Prezentácie (MOC BOD): "Aký druh dúhy je tam?"

multimediálny notebook, projektor, plátno.

test

Požadovaný hardvér: multimediálny notebook, detské notebooky

Počas vyučovania

I. Organizačný moment:

    Kontrola pripravenosti triedy na hodinu;

    Oznámenie témy, účelu a cieľov vyučovacej hodiny.

II. Úvodný rozhovor

Farebné brány

Niekto postavil na Mesiaci

Ale nie je ľahké sa cez ne dostať,

Tie brány sú vysoké.

Majster sa snažil

Vzal trochu farby na brány

Nie jeden, nie dva, nie tri...

Až sedem, pozri.

Ako sa volá táto brána?

Viete ich nakresliť? (Rainbow)

Premietanie prezentácie „Aký druh dúhy je tam?“

Tu je ďalší príbeh:

Nie vo sne, ale v skutočnosti -

Čo je na tom zlé? –

Žijem na dúhe

Vo fialovom dome.

Vybieham ráno

Nosiť béžové čižmy, jesť v orgovánovom lese

Šarlátová moruška.

Z listov padá rosa

V tmavomodrej húštine má výr žlté oči

Pozerá na mňa.

Kde slávici pískajú

V zákutiach lesa,

Prúdy si razia cestu

K Ružovým jazerám,

Veverička máva za kríkom

Fialový ker,

Biele ryby plávajú

Pod čerešňovým mostom.

Žijem na dúhe

Príďte na návštevu.

T. Belozerová

Koľko farieb poznáš? 5, 10, 100? Skúste si ich zapamätať a pomenovať. Najmenej 6, to je minimálna sada farieb: červená, modrá, žltá, zelená, hnedá, čierna. Miešaním farieb môžete získať oveľa viac farieb ako 6 farieb.

Miešajte farby na palete (špeciálna doska)

V prírode je veľa farieb a odtieňov, aby sa lepšie rozlíšili, existuje klasifikácia farieb.

Chromatické a achromatické farby.

"Chromatos" - "farba", preložená z gréčtiny

Achromatické farby nie sú farebné, sú biele a čierne, celé sivé.

Chromatické - všetky ostatné, ktoré sú rozdelené na primárne a odvodené farby.

Tri hlavné farby: žltá, červená, modrá. Tvoria základ iných farieb. Miešaním základných farieb v pároch získame skupinu farieb nazývanú kompozity.

Mix: červená + žltá = oranžová

červená + modrá = fialová

modrá + žltá = zelená

Všimnete si, že šesť farieb sú farby dúhy. Existuje príslovie, ktoré vám pomôže zapamätať si zloženie a poradie farieb.

Všetci sú červení

Lovec – pomaranč

Priania - žltá

Vedieť - zelená
Kde je modrá

Sediaci - modrý

Bažant - fialový.

Azúrová nie je zložená farba, ale získava sa zmiešaním modrej a bielej farby.

III.Cvičenie.

Zmiešame základné farby a získame deriváty.

IV.Teplé a studené farby.

Teplý za farby sa považujú červená, žltá, oranžová a ich zmesi. Farba slnka, ohňa, tepla. Všetky sú blízko.

Chladný farby sa považujú za modrú, fialovú a ich zmesi sú podobné farbe zimy, chladu a mesiaca.

Zelená -špeciálna farba, ak je viac žltej, tak je teplá, ak je viac modrej, tak je studená.

Červená a modrá sú absolútne farby z hľadiska chladu a tepla. Sú v spektre oproti sebe.

Kontrastné farby sú opačné, zdôrazňujú vzájomný jas.

červená zelená;

Modrá - oranžová;

Žltá – fialová.

Súvislé farby sú tie, ktoré sú v spektre blízko.

Test sa vykonáva na prenosných počítačoch „Studené a teplé tóny“ vo forme upevnenia materiálu.

V. Zhrnutie lekcie.

Upevnenie získaných vedomostí.

Domáca úloha

Sekcie: MHC a ISO

Téma lekcie: Vykonanie farebného kolieska.

Typ lekcie: Dekoratívna kresba.

Ciele a ciele lekcie:

  1. Predstavujeme novú techniku ​​práce s akvarelom – glazúru.
  2. Implementácia získaných vedomostí v praktickej aplikácii.
  3. Formovanie a rozvoj zručností pri práci s akvarelom.
  4. Rozvoj tvorivej a kognitívnej činnosti, fantázie a umeleckého vkusu žiakov.

Vybavenie lekcie:

  1. tabuľka farebných koliesok;
  2. ilustrácie zobrazujúce dúhu, západ slnka;
  3. akvarel, tablet na predvádzanie akvarelových techník;
  4. prípravy na cvičenia.

Štruktúra lekcie:

  1. Organizovanie času.
  2. Komunikácia nového vzdelávacieho materiálu.
  3. Praktická práca.
  4. Analýza dokončenej práce.
  5. Zhrnutie lekcie.
  6. Domáca úloha.

Počas vyučovania

1. Organizačný moment.

Dizajn tabule.

Príprava pracovných miest.

Učiteľ komunikuje tému, ciele a ciele hodiny.

2. Prezentácia nového vzdelávacieho materiálu.

Prezentácia novej témy prebieha formou rozhovoru. Študenti spolu s učiteľom opakujú predchádzajúcu tému, postupne prechádzajú na novú a odpovedajú na otázky:

Aké farby sa nazývajú primárne a prečo? (červená, modrá, žltá - nemožno získať zmiešaním farieb).

Aké farby sa nazývajú zložené farby a prečo? (oranžová, zelená, fialová - možno získať zmiešaním dvoch alebo viacerých farieb).

Ako sa vyrábajú kompozitné farby na papieri? (zobraziť na tablete).

Kde v prírode môžete vidieť všetky farby spolu? (dúha).

Aké je poradie farieb v dúhe?

Deti si pamätajú príslovie: Každý (červený) poľovník (oranžový) chce (žltý) vedieť (zelený) Kde sedí (modrý) Bažant (fialový).

V tejto sérii sa primárne farby striedajú s kompozitnými (jedinou výnimkou je modrá, ktorá nie je zahrnutá vo farebnom kruhu). Pre pohodlie je možné tento pásik uzavrieť do kruhu, v ktorom sa farby navzájom donekonečna nahrádzajú – presne ako v prírode. Napríklad rovnaká dúha alebo západ slnka. Teraz sa pokúsime vyrobiť farebné koliesko sami.

3. Praktická práca.

Žiaci dostanú polotovary kruhu (R = 8 cm), ktorý je rozdelený na 6 rovnakých častí. Pre pohodlie očíslujte diely od 1 do 6.

/obrázok 1/

Cvičenie sa vykoná lazúrovaním (nanesením priehľadnej vrstvy farby na zaschnutú vrstvu farby). Učiteľ postupne ukazuje fázy vykonávania cvičenia, študenti opakujú po učiteľovi.

Postupnosť cvičenia:

1. Vyplňte polovicu kruhu žltou farbou. (1, 2, 3 časti)

/Obrázok 2/

2. Prvú vrstvu farby necháme zaschnúť a suchú vrstvu naplníme červenou farbou (3, 4, 5 dielov). V tomto prípade by sa žltá farba v 3 častiach mala zmeniť na oranžovú.

/Obrázok 3/

3. Po zaschnutí ďalšej vrstvy naplňte 5, 6, 1 dielom modrou. V tomto prípade je 1 časť zelená a 5 častí fialová.

/Obrázok 4/

4. Žiaci si skontrolujú správnosť práce. Do stredu kruhu sa vloží naostrená zápalka (vopred pripravená). Výsledkom je farebný top. Deti to spustia. Farby na kolovrátku by sa mali spojiť do jednej bielej farby. Ak farba nie je biela, ale sivá, potom sú farby príliš nasýtené.

/Obrázok 5/

4. Rozbor vykonanej práce.

V procese samostatnej práce študentov učiteľ urobí potrebné dodatočné vysvetlenia. Chyby sú identifikované a opravené. Pozornosť študentov sa sústreďuje na potrebu robiť prácu opatrne, výber správnych farieb.

5. Zhrnutie lekcie.

  • Ukážka a analýza najúspešnejších prác.
  • Zhrnutie hodiny, klasifikácia.

6. Zadanie domácej úlohy.

Opakujte cvičenie pomocou inej, predtým známej metódy – nalievania.

Najprv sa vyplnia základné farby (1 diel - červená, 3 diely - žltá, 5 dielov - modrá).

Zložené farby sa získajú na palete zmiešaním farieb (žltá + červená = oranžová, žltá + modrá = zelená, červená + modrá = fialová) a nalejú sa na vrch.

Otočením vrchnej časti skontrolujte správne prevedenie.

Literatúra:

  1. N.M. Sokolnikov „Základy maľby“, 1996.
  2. I.G. Mosin „Kresba“, 1996.

Učiteľ doplnkového vzdelávania

Zarechenskaya O.A. (MBOU DOD "DYUTS")

Téma: „Farebné koliesko“.

Typ povolania: maľba, štúdium základov náuky o farbách.

Ciele a ciele : rozvoj grafických zručností, rozširovanie vedomostí o rôznych možnostiach výtvarných materiálov; štúdium základov vedy o farbách, určenie úrovne výcviku detí.

Vybavenie: akvarel, kvaš, papier, štetce, paleta.

Literárny seriál:básne o kvetoch, o dúhach.

Vizuálny rozsah : metodické tabuľky: „Farebné koliesko“, „Teplé a studené farby“, „Kontrastné farby“, „Blízke farby“, výbery odtieňov rôznych farebných kombinácií.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.Kontrola pripravenosti na hodinu.

2. Rozhovor. Úvod do témy.

Hádanie hádaniek a čítanie básne.

Maľovaný rocker

Visel nad riekou.

(dúha)

Farebné brány

Niekto ho postavil na Mesiaci

Ale nie je ľahké sa cez ne dostať,

Tie brány sú vysoké.

Majster sa snažil

Vzal trochu farby na brány

Nie jeden, nie dva, nie tri...

Až sedem, pozri.

Ako nazvať tie brány?

Viete ich nakresliť?

(dúha)

Nie vo sne, ale v skutočnosti -

Čo je na tom zlé?

Bývam na dúhe vo fialovom dome.

Vybieham ráno

V béžových čižmách,

Jesť v orgovánovom lese

Šarlátová moruška.

Rosa pochádza z listov

V tmavomodrej húšti,

Žlté oči výra

Pozerá na mňa.

Kde slávici pískajú

V zákutiach lesa,

Prúdy si razia cestu

K ružovým jazerám,

Veverička máva za kríkom

Fialový chvost

Biele ryby plávajú

Pod čerešňovým mostom.

Žijem na dúhe

Príďte na návštevu.

T. Belozerová.

Koľko farieb poznáš? 5,10,15,100? Skúste ich vymenovať toľko, koľko si len pamätáte. Mali by ste dostať aspoň 6 farieb. presne tak

toľko, koľko obsahuje minimálna sada farieb a ceruziek: červená, žltá, modrá, zelená, hnedá, čierna. Farby sú vyrobené z farieb. Zmiešaním farieb môžete získať oveľa viac farieb ako 6.

- Kde sa miešame? Čo môže slúžiť ako paleta?

V prírode je veľa farieb a odtieňov. Oveľa viac, ako dokáže ľudské oko rozoznať. A aby sa v nich ľahšie orientovalo, ľudia prišli na tofarebné klasifikácie.

Chromatické a achromatické farby.

„Chroma, chromatos“ - preložené z gréčtiny ako „farba“.

Achromatické - nie je farebný, je biely, čierny, sivý.

chromatické - všetky ostatné, ktoré sú zase rozdelené na základné a zložené farby.

Pôvodnými predkami všetkých farieb sú tri farby: červená, žltá a modrá. Preto boli pomenované základné, pretože sú základom všetkých ostatných farieb (okrem achromatických).

Miešaním základných farieb v pároch nám vzniká skupina farieb tzv zlúčenina.

Zmiešať:

Červená + žltá = oranžová

Červená + modrá = fialová

Modrá + žltá = zelená

Ak ste boli pozorní, určite ste si všimli, že výsledných 6 farieb sú farby dúhy. Poznáte príslovie, ktoré pomáha zapamätať si zloženie a poradie farieb?

Každá červená

Lovecký pomaranč

Chce žltú

Vedieť zelenú

Kde je modrá

Sediaca modrá

Bažant fialová

Modrá farba nie je zložená farba, pretože sa nezíska zmiešaním základných farieb, ale zmiešaním primárnej (modrej) s bielou. V tejto sérii sa kompozitné farby striedajú s hlavnými. Pre pohodlie môže byť tento prúžok uzavretý vo forme krúžku.

3. Praktická časť.

Cvičenie. Vezmite kompas a nakreslite veľký kruh na kus papiera.

Rozdeľme to na šesť alebo deväť rovnakých častí.

a) b)

Teraz zoberme postupne tri základné farby a pokryjeme nimi časť kruhu (plátok) po jednej (alebo dvoch) v nasledujúcom poradí:

Červená, žltá, modrá.

Nechajte medzery pre zložené farby.

a) b)

Nenatierajte príliš husto. Farby by sa mali nanášať hladko, ťahmi zľava doprava v horizontálnych líniách, najlepšie štetcom č.5-8 s ostrou špičkou. Farby by malo byť dosť, aby nezaschla, ale nie príliš, inak stečie. Prebytočná farba sa po vytlačení odstráni štetcom.

Získame zložené farby na palete pomocou základných farieb s

s ktorými už pracovali.

V kruhu a) po jednej oranžovej, zelenej, fialovej farbe, ktoré sa získajú zmiešaním rovnakého množstva hlavných. Natrite medzery.

V kruhu b) dva odtiene kompozitov, s prebytkom jednej základnej farby (červeno-oranžová a žlto-oranžová, modro-zelená a žlto-zelená, červenofialová a modrofialová). Natrite medzery.

Ak budete opatrní a nebudete sa ponáhľať, získate to správne farebné koliesko.

4. Teplé a studené farby.

Pozrite sa na farebné koliesko a môžete ľahko určiť, kde sú teplé a studené farby.

Teplý do úvahy prichádza červená, oranžová, žltá a ich zmesi. Sú to farby slnka, ohňa, tepla. Držia sa spolu na farebnom koliesku.

Chladný farby modrá, fialová a ich zmesi. Sú to farby mesiaca, súmraku, zimy, mrazu.

A zelená je špeciálna farba: ak je v nej viac žltej, je teplá, ak je viac modrej, potom je studená.

Červená a modrá sú absolútne farby z hľadiska chladu a tepla. Nie je náhoda, že sú v spektre (kruhu) oproti sebe, ako póly zemegule.

Kontrastné farby -naopak, zdôrazňujú a zvyšujú jas jeden druhého.

Červená Zelená

Modro - oranžová

Žltá – fialová

Podobné farby sú tie, ktoré sú v spektre blízko, a ich zmesi a odtiene.

Cvičenie: Maľujte farebný kruh vodovými farbami, počnúc hlavnou farbou, červenou, vpravo.

Aké zložené farby sa získajú zmiešaním červenej a žltej, žltej a modrej, červenej a modrej farby. Použite výsledné nové farby na maľovanie farieb komponentov v určitom poradí. Vyfarbite štvorce kontrastnými farbami, berúc do úvahy farby označené v kruhu šípkami.

červená modrá žltá

5. Zhrnutie.

Výber dokončených (najlepších) prác.

6. Reflexia.

"Som zistil…"