Lekčné plány pre výtvarnú výchovu - lekciu. Praktické práce študentov

1. stupeň, Výtvarné umenie, 1. štvrťrok, učiteľka Tretyakova E.M., Škola č. 95

Cieľ: vytváranie podmienok pre žiakov na oboznámenie sa s formou výtvarného umenia – grafikou.

problém: Je možné sprostredkovať krásu okolitého sveta v grafike? Ako?

Úlohy:

- opakovaťžánre výtvarného umenia - zátišie, krajina pri cestovaní do múzea; predstaviťštudenti počas rozhovoru, herné situácie, rozbor výtvarných diel s grafikou, ako aj výrazové prostriedky grafika; identifikovať rozdiely medzi malebným a grafické obrázky; vykonať obrázky stromov v rôznych líniách pomocou grafických prostriedkov;

- rozvíjať pozornosť, kognitívny záujem, predstavivosť, grafické zručnosti; schopnosť pracovať vo dvojiciach a v skupine;

- vychovávať estetický vkus, túžba po kráse, komunikačné schopnosti.

Očakávaný výsledok– prvotná znalosť grafiky, grafické kreslenie stromov.

1. Org. moment.

2. Psychologický postoj.

pozdravujem.

Zazvonil zvonček
Začíname lekciu.

Budeme výtvarného umeniaštúdium

Rozvíjať kreativitu a predstavivosť.

3. Priebeh vyučovacej hodiny.

Opakovanie, konsolidácia pokrytého materiálu.

Vy a ja žijeme úžasný svet, svet dobra a šťastia, vo svete svetlých, rôzne farby a odtieňov vo svete krásy. Ľudské srdce a duša túto krásu vníma a odráža v umeleckých dielach – v hudbe, literatúre, maľbe atď. Teraz pôjdeme s umelcom a maliarom do malého múzea, aby sme si otestovali svoje vedomosti. Naše múzeum má malú zbierku diel umelcov. Pozrite sa pozorne a nájdite medzi obrázkami:

-Ak to vidíte na obrázku

Nakreslí sa rieka

Alebo smrek a biely mráz,

Alebo záhrada a oblaky,

Alebo zasnežená pláň

Alebo pole a chata,

Obraz sa musí volať ________________ (na šírku)

Nájdite obrazy zobrazujúce krajinu a pripojte kartu s písmenom „P“. (reprodukcie obrazov umelcov rôznych žánrov na tabuli)

Čo je teda krajina?

Aká môže byť krajina? (odpovede na štúdium)

Úloha č.2

Ak vidíte na obrázku

Šálka ​​kávy na stole.

Alebo ovocná šťava vo veľkom karafe,

Alebo ruža v krištáli,

Alebo bronzová váza,

Alebo hruška alebo koláč,

Alebo všetky položky naraz,

Vedzte, že toto je _____________________ (zátišie)

V našom múzeu nájdeme obrazy umelcov zobrazujúcich zátišie. (študenti pracujú pri tabuli, k reprodukcii priložia kartičku s písmenom „H“)

Koľkí z vás si pamätajú, čo umelci kedysi dávno nazývali zátišia? (raňajky)

Aké zátišie sme nakreslili v poslednej lekcii? Čo sme umiestnili na stolovú rovinu? (naučte sa odpovede a ukážte prácu)

4. Nová téma.Úvodný rozhovor.

Dnes na našu hodinu prišiel ďalší umelec. Pozrite sa a pozdravte ho. Čím sa podľa vás líši od umelca – maliara? (práca v skupinách, odpovede rečníkov)

Toto Umelec-grafik. Dnes sa dozvieme, ako to funguje, čo vizuálne umenie používa a uvidíme výsledok a vašu kreativitu.

Medzitým si vypočujte malý príbeh.

„Raz medzi farbami vznikol spor o to, ktorá z nich je najkrajšia a najjasnejšia zo všetkých. Začali medzi sebou súťažiť, aby sa pochválili. Neďaleko stála jednoduchá ceruzka a mlčala. - Prečo mlčíš? Nie je sa čím chváliť? – začali sa mu farby smiať. Urazil sa a potichu od nich odišiel.

- Naozaj nie som taký pekný, ceruzka zosmutnela. Naozaj ma nikto nepotrebuje a nikto ma nebude chcieť maľovať?

Chlapci, čo si o tom myslíte? Čo je to jednoduchá ceruzka, ak má nejaký úžitok? (práca v skupinách, diskusia vo dvojiciach, prezentácie rečníkov)

Chceli by ste vedieť, čo sa stalo potom?

„Umelec prišiel. A zrazu pred mojimi očami svetlé farby vzal jednoduchú ceruzku. Začal kresliť úžasné kresby - portréty, krajiny, zvieratá, zátišia. Obklopili umelca farbami a začali lapať po dychu: „Aká krása, aké zaujímavé prechody a tvary sme si to predtým nevšimli?“ A umelec maľoval až do večera jednoduchá ceruzka.(Ukážte deťom na tabuli grafické kresby rôzne žánre)

Prestaň sa už predvádzať a byť arogantný. Začali sa na svojho skromného, ​​jednoduchého priateľa pozerať s úctou.“

A kresby, ktoré Umelec vytvoril, sa volajú Grafika.. Toto robí náš Umelec - Grafik..

5. A téma našej dnešnej hodiny „Grafika. Magická čiara."

Takže, čo je grafika?

Grafika je vytvorené umelecké dielo (kresby).

grafickými prostriedkami.

Zobraziť grafické nástroježiaci - jednoduchá ceruzka, farba. ceruzky, voskovky, drevené uhlie, sangvinik, omáčka, sépia, atrament, pero, fixky atď.

Pozrite sa na tabuľu, aký je rozdiel? scénické maľby z grafických výkresov? Čo môže byť v maľbe a grafike to hlavné?

(práca v skupinách, odpovede rečníkov)

V preklade slovo „grafika“ znamená „píšem, kreslím, kreslím“. Ale prečo práve toto slovo? Pozrite sa na jednoduchú ceruzku. Vo vnútri drevenej škrupiny je kameň - grafit, a preto sa kresby robené grafitom začali nazývať grafikou. Ale grafika nie je vždy čiernobiela, môže byť farebná. Takáto kresba sa dá dosiahnuť pomocou pasteliek, farebných ceruziek a fixiek. (zobraziť farebnú grafiku)

6. Konsolidácia.

Teraz sa pokúsme nájsť medzi umeleckými dielami na papieri grafické diela umelcov a označiť ich čiarou. Ja sám. študentské práce. (karta s reprodukciami malieb a grafikov)

Skontrolujte tlieskaním.

Čo nám splnenie tejto úlohy dalo? (odpovede na štúdium)

7. Fyzické cvičenie. Predstavme si, že začíname kresliť. Rukou vo vzduchu nakreslíme kruh, štvorec, hory, jazero... Čo sme robili vo vzduchu?

Čo myslíte, kde sme začali kresliť? Mimo linky.

8. Praktická úloha.

TO Keď práve začneme kresliť, nakreslíme čiaru. Otvorili sme albumy a začali pracovať. Línia môže byť rôzna, je ako čarodejnica, dokáže okamžite zmeniť svoj vzhľad a náladu. Pozrite sa, čo dokáže a aká môže byť. Učiteľ kreslí na tabuľu a žiaci ho nasledujú.

M Môže byť: pokojný, uhladený, letargický, lenivý, bojazlivý, vystrašený, drsný, nahnevaný, hravý, veselý.


Miluje cestovanie: po zemi, po horách, potápa sa v mori, opaľuje sa na piesku, stočí sa do klbka a váľa sa po cestičke.

Čiara môže načrtnúť tvar akéhokoľvek objektu a bude to obrys. ( obrysový výkres show) Dokáže sa vyrovnať s akoukoľvek úlohou, dokáže

4 –

Všetky! Niet divu, že je čarovná. Ale umelci to nazývajú „nažive“. prečo myslíš? (odpovede na štúdium)

V grafe je viac ako jeden riadok. Má priateľa - Shtrikh. V ďalšej lekcii sa s ním zoznámime.

9. A teraz sme pozvaní na návštevu Umelec - Grafický dizajnér. Pozrite sa, v akom nezvyčajnom dome býva. Aký je to dom? Daj mu popis.

(lineárne, grafické). To linka dokáže, ako veľmi sa snažila. Ale všade naokolo je to zvláštne, prázdne a osamelé na dvore grafika. Čo si myslíte, že tu chýba? (odpovede študentov)

Záhrada, stromy, kvety.

Hovorí sa, že každý človek musí vo svojom živote urobiť tri veci: postaviť dom, zasadiť strom a vychovávať dieťa. Si ešte malý, ale určite bude mať každý svoj domov, rodinu, deti. Ale teraz môžete zasadiť strom. Potom sa všetko na Umelcovom dvore okamžite zmení. Len mi povedz, prečo ľudia sadia stromy, na aký účel? (odpovede študentov)

Teraz poďme do práce. Každý z vás teraz dostane sadenice. (papier, obrysový model stromu) Pomocou rôznych grafických línií musíte vytvoriť krásny, luxusný obraz stromu a zasadiť ho na dvor umelca (pripevnite kresbu na tabuľu)

Žiaci pracujú samostatne.

10. Zhrnutie práce na vyučovacej hodine.

Akú nádhernú záhradu vytvoril grafik. Čo to spôsobilo? Čo ste sa naučili na lekcii?

11. Reflexia.

Pozri, na oblohe sa objavilo slnko. Usmieva sa na teba. Odviedli ste dobrú prácu. Len to vyzerá nejako zvláštne. Čo chýba nášmu slnku? - lúče. mám ich. A teraz bude naše slnko svietiť ešte krajšie. Nech každý z vás vezme lúč a strávi ho vo vnútri farebná čiara. Ak vás to dnes v triede zaujalo, všetko bolo jasné, pohodlné, potom nakreslite červenú čiaru. Ak ste sa cítili trochu nepríjemne, niečo nevyšlo, ale vaše srdce horelo a ponáhľalo sa dopredu, potom žltá čiara. A ak ste pre seba nezískali žiadne vedomosti, nemali ste záujem, nakreslite čiaru jednoduchou ceruzkou aby ste neskôr mohli premýšľať a niečo zmeniť. Ak sa vaša nálada zmení, vždy môžete túto čiaru zmeniť na farebnú.

(hotové lúče pripevnite na dosku k slnku)

Slnko je pripravené, záhrada vysadená, všetci sú vo výbornej nálade, grafik sa usmieva.

Magický grafický svet.

Teraz sa poznáme!

Žije v ňom pocit radosti

A zavolá tam teba a mňa.

12. Vráťte sa k problému.(odpovede študentov)

13 Želanie učiteľa a chlapi k sebe.

ŠKOLA-GYMNÁZIUM č.95

ROZVOJ

výtvarná hodina

1. trieda

Téma: „Grafika. Magická čiara."

Pripravila: Tretyakova E.M.

učiteľ umenia

Karaganda

Organizačný moment.

Ahojte chalani! Posaďte sa.

Skontrolujeme, či sú dnes všetci pripravení na lekciu?

Na stole by ste mali mať: farby, paletu, štetce, ceruzku, gumu, album, pohár vody.

Vysvetlenie témy a účelu lekcie.

Dnes v triede budeme hovoriť o jednom žánri maľby - mestskej krajine. Zoznámime sa s reprodukciami umelcov.

Úvodný rozhovor.

Najprv si spomeňme, čo je to krajina? (Krajina sú maľby zobrazujúce prírodu alebo nejakú oblasť (les, pole, hory, háj, dedina, mesto)). Aké druhy krajiny poznáte? (mestské, námorné a vidiecke). Teraz sa pozrite na obrazovku a skúste identifikovať typ krajiny (deti si prezerajú reprodukcie a pomenujú typ krajiny).

Chlapci, podľa akých kritérií sa rozdeľujú krajiny? Ako sa od seba líšia? (Urban zobrazuje domy, cesty, ľudí, autá atď. Námorná zobrazuje more, pobrežie, lode atď. Vidiecky drevené domy, lúky, vidiecke cesty a ďalšie).

Vy a ja často obdivujeme krásu prírody. Môžeme ľahko zobraziť nádheru polí, lúk, jazier a riek, môžeme ukázať krásu na kresbe kvitnúca záhrada alebo majestát mohutného dubu... Na kresbe sa dá znázorniť veľa. Našou dnešnou úlohou je ukázať krásu mestskej krajiny. Mestá... Veľké i malé, s modernými mrakodrapmi a úzkymi uličkami... Sú tak odlišné... Pozrime sa na fotky rôznych mestách. Čo vidíte na fotografiách? Čo je v popredí a čo v pozadí? (odpovede detí).

Mestská krajina je obraz, na ktorom umelec

zobrazené ulice a uličky, námestia a malé dvory. Pozrite sa na reprodukciu Konstantina Yuona „Pohľad na Lavru z ulice Vokzalnaya“. Čo je zobrazené na reprodukcii? Aké farby tu prevládajú? (odpovede detí). Výborne chlapci.

V prírode vždy cítime jediné spojenie medzi predmetmi. Vyjadruje sa to v usporiadaní objektov a v ich kombinácii, v ich všeobecnej farebnej schéme a v ich ideologickom, sémantickom obsahu. Pri rozhodovaní o myšlienke kresby zobrazujúcej mestskú krajinu musíme poznamenať najcharakteristickejšie, najdôležitejšie a najvýznamnejšie. Musia vyjadriť svoj postoj k tomu, čo videli. Pozrite sa na reprodukciu „Talianskej krajiny“ Vasilija Ivanoviča Baženova.

Esteticky úplné, emocionálne a expresívny dizajn Krajina bude taká, ktorá živo sprostredkuje dojmy, myšlienky a pocity.

Pred začatím práce si pozrime film o mestskej krajine. A potom mi odpovieš na otázku, čo si z filmu najviac pamätáš?

Postupné vysvetlenie práce deťom.

Dnes budeme aj ty a ja umelcami. A našou úlohou je nakresliť ulicu moderné mesto v čelnej perspektíve.

Aby sme správne zostavili kompozíciu kresby, to znamená, aby bolo všetko úspešne a správne umiestnené na hárku, zapamätajme si niektoré pravidlá pri kreslení krajiny vrátane mestskej. Najprv usporiadajme hárok podľa toho, čo na ňom znázorníme, konkrétne časť ulice (deti položia hárok papiera). Predstavme si, že stojíme v strede a pozeráme sa pozdĺž ulice. čo vidíme? Aké stavebné pravidlá potrebujeme? Spomeňme si.

Musíme si pamätať, čo je horizont.

Skyline je vytvorená z priesečníka s objektom imaginárnej horizontálnej roviny prechádzajúcej vo výške očí.

Ak ideme nahor alebo nadol, potom sa poloha horizontálnej čiary zodpovedajúcim spôsobom zmení. V závislosti od toho, kde sa predmet nachádza: nad alebo pod úrovňou očí sa výrazne mení jeho viditeľný tvar.

Skyline rozdeľuje viditeľný vzhľad prírody na dve časti: to, čo je nad čiarou horizontu, vyzerá inak ako to, čo je pod čiarou horizontu.

Pre objekty, ktoré sa nachádzajú nad čiarou horizontu, sú viditeľné ich základne a pre objekty umiestnené nižšie sú viditeľné ich horné strany.

Vodorovná čiara umiestnená vo výške očí sa zhoduje s čiarou horizontu a je na obrázku znázornená vodorovne (to znamená bez naklonenia).

Teraz začneme kresliť. Aby sme presvedčivejšie a výraznejšie vyjadrili hĺbku (priestor) v kresbe, pokúsime sa správne nastaviť horizont (zobrazenie na tabuli),úbežník na línii horizontu a pokúsiť sa sprostredkovať mierku objektov - budov, stromov pozdĺž ulice.

Potom, keď sa ceruzkou zľahka dotkneme listu papiera, načrtneme perspektívny pohľad na každý objekt, berúc do úvahy povahu tvaru, ako aj hranice padajúcich tieňov. Po dokončení stavby prejdeme k práci s farbami.

Samostatná prácaštudentov.

Poďme do práce...

Zhrnutie lekcie.Výstava žiackych prác, ich rozbor a vyhodnotenie.

Teraz, chlapci, spravme výstavu vašich prác a spolu sa na to pozrieme.

Ktoré diela sa vám páčili najviac?

Kto má podľa vás najlepšiu prácu?

Téma: Západ slnka

Cieľ:- naučiť, ako vytvoriť pokoj farebný obrázok predmety a prírodné javy.

Ciele: - podporovať aktualizáciu predstáv o výrazových schopnostiach farby;

Podporovať formovanie zručností na určenie nálady diela podľa jeho farebnej schémy;

Zlepšenie zručností pri sprostredkovaní pokojného emocionálneho obsahu umeleckého obrazu farbou;

Vytvárať podmienky pre rozvoj vnímanie farieb, nápadité myslenie

Podporovať rozvoj osobnosti a úctyhodný postoj k pôvodná príroda.

Typ lekcie: kombinované

Vybavenie (pre učiteľa):

Vizuálne pomôcky a TSO: metodická tabuľka, ilustrácie západu slnka, magnetofón, prezentácia.

Umelecké materiály a nástroje pre prácu: farby, štetce, palety, albumové listy, poháre s vodou,

Pokrok v lekcii

1. Organizačný moment

Zazvonil nám zvonček.

Všetci pokojne vošli do triedy.

Všetci sa krásne postavili za svoje stoly,

Všetci sa zdvorilo usmievali.

Posadili sa potichu, s vystretým chrbtom.

Vidím: naša trieda je kdekoľvek.

Začíname lekciu, priatelia.

Službukonajúci žiak, podajte správu o príprave celej triedy na vyučovaciu hodinu.

- Každý má na svojich stoloch farby, biely papier, štetce, ceruzky, guma, paleta.

Čo budeme robiť v triede? ( učiť sa, zdôvodňovať, kresliť, hodnotiť, hovoriť krásne)

2. Úvodné poznámky

Každá skupina obsahuje 3 reprodukcie umelcov, rozdeľte ich podľa žánru .

- Do akých skupín sa delili?

1. skupina je vaše zátišie? 2. skupina je váš portrét? 3. skupina je váš portrét?

A ešte máme krajinky.

Prečo boli tieto tri obrazy považované za krajiny?

V čom sa tieto tri obrazy líšia?

Čo sa dá ukázať na vidiecka krajina? (Umelec zobrazuje polia, ušné polia, lesy, dedinské domy.)

Takže na záver: krajiny sú rôzne ročné obdobia, denná doba, farba (teplá a studená, chromatická, achromatická)

- Farba. Farba je kombinácia farieb na maľbe. Čo vyjadruje kombinácia farieb? ( nálada)

Teraz počúvajte báseň a povedzte mi, akú náladu vo vás vyvolala?

Slnko ide do vzdialených krajín,

V šere noci, za lesmi a morami.

Hmly sa v tmavých lesoch zmenili na modré,

V mori horí zlatý úsvit.

Deň sa rozplýva. Denné starosti

S tichým úsvitom zem zabudne,

Oráč sa vrátil z práce unavený,

Polia zaspávajú v teplej rose.

Ako ste sa teda cítili?

- Je to smutné, pretože deň sa skončil, musíte si ísť oddýchnuť, deň sa stráca, polia zaspávajú.

- Presne tak, je naozaj veľmi smutné, keď sa deň končí, ale je tak krásne, keď zapadá slnko. Aký je čas, keď slnko zapadá?

- Západ slnka.

3. Komunikácia témy a účelu lekcie

Dnes je témou našej lekcie „Západ slnka“. Predstavíme vám jeden z typov mokrej maľby akvarelom.

Teraz je ráno a my nemáme možnosť vidieť západ slnka, ale pozývam vás do fotogalérie, aby ste videli, aká krásna je večerná krajina a ako sa mení farba oblohy. - prezentáciu na obrazovke sprevádzajú poetické linky:

A teraz nám Greit Evgeniy povie, kde sa rodí západ slnka

Z akat sa narodil na zapade. Každé ráno vidíme slnko vychádzať z obzoru na východnej strane a večer zapadať pod obzorom na západe. V skutočnosti sa nedvíha a neklesá, ale skôr sa zem otáča okolo svojej osi. A cez deň vystavuje jednu stranu slnku a v noci sa od slnka odvracia.

Krása západu slnka takmer nezávisí od ročného obdobia. Počas teplej sezóny možno západy slnka pozorovať častejšie ako v zime. Najkrajší západ slnka nad vodou. prečo myslíš?

Voda je zrkadlo, v ktorom sa odrážajú odrazy...

Chlapci, navštívili sme fotogalériu a teraz vás pozývam do galérie umenia.

Izák Iľjič Levitan. Súmrak. kopy sena

Arkadij Alexandrovič Rylov. Západ slnka

Stanislav Yulianovič Žukovskij. Scenéria. les

Na obrázku bieloruský umelec"Jesenná symfónia"

Aká farba je na obrázku?

Prečo si vybral práve tieto farby? Čo si chcel znázorniť?

Čo keby umelec použil sivé farby? Aby to sprostredkoval?

4. Vysvetlenie postupnosti výkresu

Chlapci, teraz vás pozývam do tvorivej dielne umelca. Ako ste pochopili, ste umelci a sami budete zobrazovať západ slnka.

Fázy obrazu:

Viete ako umelci, kde začína práca?

-Z náčrtu.

1. Pomocou tenkých čiar načrtneme čiaru horizontu, pozadie, stromy, kríky.

2. Plech namočíme kefou a vodou.

3. Potom začneme vypĺňať: bližšie k horizontu sú farby svetlejšie a teplejšie, smerom k okraju - studené a tmavé.

Čo bude svetlejšie: zem alebo nebo? (Obloha je svetlejšia a priehľadnejšia)

Minúta telesnej výchovy

6. Praktická prácaštudentov.

Začnime, ale nezabudnite, že keď trochu zaschne, začneme kresliť detaily tenkým štetcom.

Znie pokojná hudba. Sledujem aktivity študentov a poskytujem individuálne konzultácie.

Telesná výchova (pre oči)

Umelec vždy organizuje výstavu svojich diel. A teraz zorganizujeme Vernisáž v triede. Pripnite svoju prácu na nástenku.

8. Zhrnutie hodiny, reflexia

Boli ste umelci a chcem vedieť, ako sa cítite po dokončení diela? Vezmite do rúk kruh a vystrihnite časť, ktorá zodpovedá vašim pocitom z vykonanej práce.

Som rád, že je tam radosť, radosť, smútok.

Výborne, všetci ste odviedli skvelú prácu. (Hodnotenie študentských prác)

Bibliografický popis:

Nesterová I.A. Plán hodiny výtvarného umenia [ Elektronický zdroj] // Webová stránka náučnej encyklopédie

Náčrt hodiny výtvarnej výchovy je plán vyučovacieho procesu v členení podľa konštrukčné prvky. Náčrt plánu zahŕňa stanovenie úloh na základe učebných osnov a berúc do úvahy zložitosť hodiny a obsahuje aj program hodiny, približné zloženie študentov, potrebné vybavenie a podmienky lekcie.

Keďže plán hodín zostavuje každý učiteľ výtvarného umenia s prihliadnutím na svoje skúsenosti, ide o reflexiu kreatívny prístup učiteľov. Plán hodiny výtvarného umenia je štrukturálny model vytvorený s cieľom pomôcť študentom rozvíjať tvorivé zvládnutie výtvarných techník. Školský výtvarný kurz obsahuje pomerne veľký objem techník a metód kreslenia, preto ho učiteľ potrebuje štruktúrovať do podoby samostatných hodín.

Náčrt hodiny výtvarnej výchovy pozostáva z hlavných častí, ktoré sú charakteristické pre všetky obrysy. Ako obvykle, plán lekcie obsahuje ciele lekcie, vybavenie, podrobný priebeh lekcie atď. Môže zahŕňať aj rozšírený obrysový plán podrobný popisčo by mali študenti robiť počas vyučovacej hodiny. Plán hodiny výtvarného umenia často neobsahuje domáce úlohy, keďže zvyčajne majú za úlohu dokončiť kresbu začatú na hodine.

Plán hodiny výtvarného umenia charakterizované prísnou štruktúrou vo vzťahu k hlavným prvkom. Inak všetko závisí od vyučovacích metód konkrétneho učiteľa a jeho prístupu k žiakom. Dizertačný model konštrukcie však nie je povolený, pretože na hodinách výtvarnej výchovy chýba.

Všeobecná forma abstraktu o výtvarnom umení by mala byť pre učiteľa pohodlná, ale musí obsahovať všetky základné prvky. Odporúča sa pridať odporúčania všeobecný, o metódach vyučovania výtvarného umenia. Od možno vziať ďalej tradičné prvky osnova, ktorá však musí mať premyslenú štruktúru na prezentáciu materiálu.

Príklad plánu výtvarnej hodiny

Téma výtvarnej hodiny: „Milujem Rusa, pre zlatú jeseň kreslenie na danú tému.

Ciele lekcie:

Upozorniť deti na znaky jesene v prírode, na krásu tvarov a farieb rastlín;

Rozvíjať u detí schopnosť písať štetcom pomocou rôznych techník: široké a hladké ťahy a čiary, koniec štetca, dotýkanie sa štetca papiera a malé ťahy;

Vštepiť zručnosti priestorového usporiadania kresby na mieste;

Naučte sa vyplniť celý výkres farbou.

Vybavenie na hodinu výtvarnej výchovy:

Pre učiteľa:

Reprodukcia obrazu I. Levitana "Zlatá jeseň":

Ilustrácie umelca A. Belyukina na základe básní A. Puškina v knihe „Nebo dýchalo na jeseň“:

Záznam "Október" z detský album P. Čajkovskij "Ročné obdobia"

Veľký list papiera a všetko potrebné na demonštráciu postupnosti maľovania.

Pre študentov:

Biele a farebný papier(modrá, svetlošedá, žltkastá alebo svetlozelená);

Štetce a všetko, čo potrebujete na maľovanie svojej práce.

Pred hodinou žiaci pozorujú stromy v školská záhrada.

Priebeh hodiny výtvarnej výchovy.

1. Organizačný moment

2. Nahláste tému hodiny.

Po skontrolovaní pripravenosti triedy na vyučovaciu hodinu žiaci

Učiteľ hovorí, že počas hodiny budú kresliť jesenné stromy. Najprv si však potrebujú spomenúť na svoje pozorovania prírody, stromov v školskej záhrade počas prechádzky.

3. Konverzácia.

4. Otázky učiteľa:

a) V akom ročnom období?

b) Aké zmeny nastali na jeseň v živote rastlín?

c) Ako sa stromy navzájom líšia?

Odpovede študentov sú zhrnuté:

Prišla jeseň a príroda okolo nás sa zmenila. Stromy, kríky a tráva stoja v jesennom odeve.

Lístie na stromoch je na jeseň veľmi rôznorodé. Má zelené, červené, žlté a iné odtiene. Na stromoch je čoraz menej listov. Padajú, točia sa vo vetre a ležia na zemi ako krásny koberec.

Pozorujeme stromy rôznych druhov. Líšia sa od seba tvarom, farbou kmeňov a listov. Ich vetvy tiež nie sú usporiadané rovnakým spôsobom. Ale všetky stromy majú kmene, ktoré sú hrubšie v spodnej časti a tenšie v hornej časti, konáre sú umiestnené okolo kmeňa a listy sú umiestnené na veľkých vetvách a malých vetvách. Základ predných stromov vidíme nižšie ako základne vzdialených, základne stromov sú umiestnené na zemi a za stromami je viditeľná obloha.

Práca s ilustračným materiálom.

Potom pozornosť detí upúta reprodukcia obrazu I. Levitana „Zlatá jeseň“.

Páči sa vám tento obrázok?

Vysvetlite prečo?

Prečo si myslíte, že umelec pomenoval svoj obraz práve takto?

Pri pohľade na obrázok študenti venujú pozornosť kráse prírody zobrazenej umelcom, jasu a rozmanitosti jesenné farby, pomocou ktorej sa táto krása odráža.

Pomenujte stromy, ktoré vidíte na obrázku?

Uveďte, ktoré stromy sú v popredí a vysvetlite, ako sú zobrazené na obraze.

Prečo hneď vidíme, ktoré stromy sú nám bližšie a ktoré sú ďalej?

Pozornosť detí upútajú tieto isté črty aj pri prezeraní ilustrácií básní A. Puškina od umelca A. Belyukina:

Je to smutné obdobie! Ach kúzlo!

Tvoja kráska na rozlúčku je mi príjemná;

Milujem bujné vädnutie prírody

V šarlátových a zlatých, oblečených poliach...

A tiež na to, ako básnik a výtvarník na jeseň sprostredkúvajú svoje pocity a postoje k prírode.

Potom si žiaci opäť pripomenú svoje postrehy v školskej záhrade a pokúsia sa ich sprostredkovať kresbou štetcom a farbami.

Študenti dokresľujú celý hárok a kladú ho vodorovne.

5. Predvedenie a vysvetlenie učiteľom.

Učiteľ navrhuje označiť Zem dvakrát užšou ako obloha. Potom ukáže, ako vybrať farbu oblohy na palete a zhora nadol (zľava doprava) horizontálna čiara naneste túto farbu na papier, ako nakresliť mraky. Tým deťom, ktoré pracujú na farebnom papieri, farba oblohy nahradí jeho farbu.

Učiteľ potom ukáže, ako použiť farbu na znázornenie zeme. Aby ste to urobili, vezmite hnedú, žltú alebo zelenú farbu.

Po zaschnutí pozadia deti maľujú stromy (ihneď štetcom bez predchádzajúceho kreslenia ceruzkou.)

Učiteľ vysvetlí, ako maľovať štetcom, aby bolo jasné, o aké stromy ide a že niektoré sú umiestnené bližšie, iné ďalej.

Najprv načrtneme kmene stromov svetlými čiarami. Robíme to rýchlymi pohybmi zdola nahor, pričom nezabúdame, že kmene sú dole širšie a hore užšie.

Potom nakreslíme vetvy. Umiestňujeme ich nie symetricky, ako to väčšinou malé deti kreslia, okolo kmeňov, takže niektoré konáre blokujú iné, ako je to pozorované v prírode.

Farbu kmeňov maľujeme širokými ťahmi štetca.

Potom s pľúcami hladké línie nakreslíme vetvy, vetvičky a lístie na stromoch. Zároveň používame inú metódu - metódu dotyku štetca na papier.

A na záver upresňujeme detaily. Detail namaľujeme špičkou štetca. Na prácu používame rôzne farby v čistej forme a navzájom zmiešané.

Po vysvetlení je všetok ilustračný materiál odstránený, aby deťom neprekážal pri používaní ich osobných dojmov.

6. Telovýchovná minúta

Vietor nám fúka do tváre

Strom sa zakýval

Vietor je stále tichší, tichší,

Strom je stále vyššie a vyššie.

7. Samostatná práca žiakov.

Žiaci začínajú pracovať samostatne

Počas práce je zapnuté nahrávanie hry „Október“ z albumu P. Čajkovského „The Seasons“. Deti predvádzajú svoje kresby za zvukov tichej hudby.

8. Výstava kresieb.

Koná sa výstava prác a ich analýza.

9. Zhrnutie lekcie. Čo ste sa naučili na lekcii?

Čo sa ti najviac páčilo na hodine výtvarnej výchovy?

O čom sa budete doma rozprávať?

Lekcia kreslenia pre mladších školákov. Hýly.

Autor: Khatipova Gulnara Kabirovna učiteľka.
Miesto výkonu práce: MOUDOD DHSH č.2

Zhrnutie lekcie kreslenia.

Cieľ: rozvíjanie schopnosti vidieť krásu reality prostredníctvom pozorovania; rozvoj zrakového pozorovania a vizuálnej predstavivosti.
Úlohy:
Vzdelávacie: naučiť, ako zobraziť hýľ;
predstaviť žáner umenia zvierat;
sprostredkovať v kresbách krásu línií, tvarov, farieb a ich farebnú harmóniu; určenie proporcií.
Vzdelávacie: Naučiť ťa vidieť krásu vtákov,
rozvíjať u detí potrebu kreativity.
Vzdelávacie: pestovať lásku k pôvodnej prírode, estetický vkus; opatrný postoj k prírode, rozvíjať schopnosť vidieť, chápať a všímať si krásu v nej každodenný život, krása prírody;
formovanie estetických pocitov;
formovanie presnosti v pracovnom procese.
Vizuálny rozsah: diapozitív „Bullfinches“, reprodukcie bullfinches, ukážka práce učiteľa, obrázok krok za krokom hýľ.

Materiály a príslušenstvo: gvaš, album, poháre na vodu, štetce, paleta, ceruzka, guma, farebný kartón A4.

Literárny seriál:- poézia (pozri v poznámkach „Pokrok v lekcii“); - príslovia

Hudobný seriál: hlasy rôznych vtákov.
Plán lekcie:
1.Organizačný moment – ​​2 min.
2. Predmet správy – 20 min.
3.samostatná práca – 50 min.
4. Zhrnutie – 10 min.
5.Domáca úloha – 5 min.
Priebeh lekcie:
ja Organizačný moment:
Kontrola pripravenosti na lekciu.
II. Správa k téme lekcie:
Začína byť zima.
Voda sa zmenila na ľad.
Sivý zajačik s dlhými ušami
Premenený na bieleho zajačika.
Medveď prestal revať:
V lese zimoval medveď.
Kto to povie, ktovie
Kedy sa to stane?
Správne v zime. V zime dochádza v prírode k rôznym zmenám.
Aké zmeny sa dejú v prírode?
(Stromy zhadzujú listy, niektoré živočíchy hibernujú, padá sneh, prichádzajú mrazy).
V zime k nám chodia hostia...Kto?
(Vtáky).
Či nám chalani pomôžu, zistíme. Niektorí ľudia majú na stole listy, vezmú ich a idú k tabuli. Písmená sú pomiešané, aké je to slovo? Hádajme, ak nájdeme odpoveď na hádanku:
Nechaj ma byť malým vtákom,
Ja, priatelia, mám zvyk -
Keď začne zima,
Priamo zo severu sem. (Bullfinch)
Presne tak, je to hýľ. To je to, čo nakreslíme v dnešnej lekcii.
Témou našej dnešnej hodiny sú „Hýly“.

Najbližším príbuzným hýla je vrabec. Hýl žije v ihličnatých lesoch tajgy. Na zimu sa značná časť vtáctva sťahuje na juh, preto ho môžeme vidieť aj v našich záhradách a lesoch.
Dĺžka tela (asi 18 cm, hmotnosť asi 35 g)
Akú farbu má perie?
Vrch hlavy, krídla a chvost sú čierne.
Zadný koniec krk a chrbát sú svetlosivé.
Chrbát a spodok sú čisto biele.
Spodná časť tela je červená.
Tu je pár vtákov - to sú bullfinches. Muž a žena.


Ktorá je podľa vás ktorá?
(U žien je červená farba nahradená hnedosivou.)
Predstavte si, že pred 100 – 150 rokmi bola v Rusku tradícia učiť hýľ spievať. Mláďatá vynášali z hniezd, kŕmili a učili rôzne melódie. Cvičené vtáky boli dosť drahé, ale aj z takého miláčika bolo veľa radosti. Teraz sa tradícia výučby hýľov spievať, ako aj tajomstvá tejto zručnosti, stratili. Možno je to tak najlepšie. Vtáky by mali žiť vo voľnej prírode, nie v klietke. Ruský ľud má veľa prísloví, výrokov a hádaniek venovaných tomuto vtákovi. Napríklad, podľa starej tradície vojaka, hýľ spieva k víťazstvu.
Na stole máte v obálke rozrezané príslovie, poskladajte ho a vysvetlite jeho význam. VTÁK JE PROSÍM ČERVENÝ A ČLOVEK JE ZRUČNÝ. Ak je vták chválený pre jeho krásu. Vtedy sa človek posudzuje podľa jeho skutkov a schopností. A dnes zvýšite svoje zručnosti tým, že sa naučíte kresliť vtáky.
Hýl je v Rusku veľmi populárny. V moskovskom regióne sa nachádza jediné múzeum hýla na svete. Obsahuje všetky druhy hýľov, obrazy, sochy a iné umelecké diela venované hýľom. Ľudia sa tam chodia pozerať na vtáky a dozvedieť sa o ich živote.
Umelci radi zobrazujú hýla. Pozrite sa na obrazy, na ktorých je tento vták zobrazený.



Ktovie, ako sa volajú umelci, ktorí maľujú zvieratá?
Umelci, ktorí na svojich obrazoch maľujú zvieratá (rovnako ako vtáky, hmyz, ryby), sa nazývajú animalists.) Pretože „animal“ znamená v angličtine „zviera“.) A žáner je živočíšny.
Čo si myslíte, že si umelci všímajú pri kreslení vtákov?
Pred nakreslením vtáka mu musíte venovať pozornosť vzhľad. toto:
1) veľkosť samotného vtáka a jeho tela; kto to je? (Tučniak je vták!)
2) dlhé resp krátke nohy; Pozrite sa, aké rozdielne sú nohy volavky a hýla
3) dlhý alebo krátky krk; V porovnaní s labuťou je krk hýla takmer neviditeľný
4) tvar, veľkosť chvosta a krídel; Toto je tiež samec. Vidíte, že vynikajú nielen sfarbením, ale aj nádherným chvostom.
5) tvar zobáka, labiek a pazúrov;
6) typ peria a jeho farba;
Navrhujem, aby každý z vás nakreslil hýľ. Pozrite sa na moju prácu, ukazuje, ako správne postaviť vtáka. Základom tela akéhokoľvek vtáka je ovál (vajce), hlava je kruh, krídla sú trojuholník, chvost je lichobežník. Po zostrojení všetkých geometrických tvarov ich musíte hladko spojiť pozdĺž zostrojených línií. Po postavení hýla v ceruzke ho musíte doplniť farebne. Vrch hlavy, krídla a chvost sú čierne. Zadná časť krku a chrbát sú svetlosivé. Chrbát a spodok sú čisto biele. Spodná časť tela je červená.
Postupnosť prác:
1. Vyberte formát
2. Načrtnite veľkosť hýla.
3. Nakreslite detaily vtáka.
4. Urobte to farebne.
Vaša práca by mala byť úspešná - nájsť charakter hýla - starostlivo vykonaná.

III. Samostatná práca študentov:
Študenti začnú plniť úlohu. Pri praktickej práci učiteľ pomáha žiakom.

IV. Zhrnutie:
15. januára sa samotný stred zimy oslavuje ako celoruský deň zimujúceho vtáctva. Tento rok je tuhá zima. Vtáky sa viac boja hladu ako chladu. Môžeme im pomôcť.
Ako nám to povedia chalani?
FROST
Tento rok sú silné mrazy...
Bojím sa o jabloň v našej záhrade,
Obavy o Zhuchku:
V jej chovateľskej stanici
Rovnaký mráz
Ako na dvore.
Ale najviac sa bojím o vtáky,
Pre všetkých našich hýľov, vrabcov a sýkoriek:
Vo vzduchu je pre nich totiž veľká zima.
Pomôžeme takýmto bezbranným ľuďom?
V zbore:
Pomôžme! Treba ich kŕmiť
A potom
Ľahko prežijú chlad.
E. Blaginina
Každý si bude dokonale pamätať, čo ste sľúbili vtákom.
Takže, čo ste sa dnes v triede naučili?
Čo nové ste sa dnes naučili?
Pozrite sa, akú úžasnú prácu ste urobili!

V. domáca úloha:
Povedzte svojim rodičom a priateľom o tom, čo ste sa naučili v triede. Prineste si materiál na ďalšiu hodinu.
Ďakujem za lekciu!