Hlavná myšlienka rozprávok Rudyarda Kiplinga. Kniha Just Tales - Umelecká analýza

Rudyard Kipling
(1865-1936)
"Rozprávky len tak"

Integrovaná lekcia.
"Štruktúra knihy"; koncept je odhalený"prekladateľ".

Cieľ:

Úlohy:

§ uviesť životopis R. Kiplinga;

§ vyvolať: emocionálny postoj k prečítanému textu, kognitívny záujem;

§ rozšírte si obzory;

§ upevniť poznatky o štruktúre knihy;

§ odhaliť obsah pojmu „prekladateľ“;

Forma lekcie:
metóda:
Forma prace: kolektívne, individuálne.
Vybavenie: tabuľa, výstava kníh, krížovky, tablety, video

Stiahnuť:


Ukážka:

Rudyard Kipling. Rozprávky len tak

Rudyard Kipling
(1865-1936)
"Rozprávky len tak"

Integrovaná lekcia.
Počas mimoškolskej hodiny čítania sa precvičuje knižničná zložka programu Osobná informačná kultúra -"Štruktúra knihy"; koncept je odhalený"Prekladateľ" .

Cieľ: Rozvíjajte kognitívny záujem o čítanie

Úlohy:

  • predstaviť životopis R. Kiplinga;
  • vyvolať: emocionálny postoj k prečítanému textu, kognitívny záujem;
  • rozšíriť svoje obzory;
  • upevniť vedomosti o štruktúre knihy;
  • odhaliť obsah pojmu „prekladateľ“;

Forma lekcie: konverzácia, kvíz, diskusia, hra.
metóda: vysvetľujúce a názorné.
Forma prace: kolektívne, individuálne.
Vybavenie: tabuľa, výstava kníh, krížovky, tablety, video

Priebeh lekcie:

  1. Kontrola domácich úloh.

Chlapci, diela R. Kiplinga už poznáte. Aké rozprávky od R. Kiplinga ste čítali? (Deti vypisujú rozprávky)„Odkiaľ má veľryba také hrdlo“, „Prečo má ťava hrb“, „Odkiaľ berie nosorožec kožu“, „Sloníča“, „Rikki-Tikki-Tavi“, „Ako bolo prvé písmeno napísané“ atď.

Teraz si spomeňme na hrdinov týchto rozprávok. K tomu vás chcem pozvať na vylúštenie krížovky.

1. Prezývka korytnačky
2. Autor kúzla: „Ak je ti koža drahá:“
3. Šelma odmenila slonie za jeho zvedavosť
4. Lenivé a hrubé zviera
5. Zvedavý tvor, ktorý stretol Krokodíla
6. Vynaliezavý tvorca mriežky v hrdle veľryby
7. Autor prvého listu
8. Obrovský morský živočích

II. – Páčili sa vám tieto rozprávky? Čo sa ti na nich páčilo? (Odpovede detí).

Dnes v lekcii spoznáme Rudyarda Kiplinga a jeho prácu. Moji asistenti a ja (chlapci z triedy) vám to chceme povedať rozprávka . Povedal nám to kocúr Purr, šéfredaktor časopisu „Bolo raz“ (časopis je zobrazený).

„Bol raz Rudyard Kipling . Len, mur-meow, nehovorte: "Kto je to?" Samozrejme, spisovateľ. A tiež veľmi slávny. Napríklad písal o jednej z mojich blízkych príbuzných – mačke, ktorá chodí sama. Vo všeobecnosti poznal a miloval zvieratá a napísal o nich veľa rozprávok. Pamätáte si Riki-Tiki-Tavi, statočnú mangustu? A zvedavé slonie, ktoré sa chcelo stretnúť s Krokodílom? A múdry medveď Balu, mocný boa constrictor Kaa a vodca vlk Akella? A, samozrejme, poznáte Mauglího!
Toľko úžasných príbehov pre vás napísal Rudyard Kipling počas svojho dlhého života.
Ale prisahám na svoje fúzy a chvost, ani netušíš, aký ťažký život mal v detstve, keď bol v rovnakom veku ako ty teraz.
No, to je to, čo Rudyard Kipling -
Angličan , dúfam, že vieš. Ak si však myslíte, že sa narodil v Anglicku, hlboko sa mýlite. Pretože sa narodil v India ! Rudyardov otec bol dekoratívny umelec, no v Anglicku mu niečo nevyšlo a odišiel do Indie. Samozrejme, zobral som so sebou aj mamu. A tam mali Rudyarda. A prvých šesť rokov svojho života prežil v Indii. Mimochodom, tieto roky považoval za najšťastnejšie vo svojom živote. Otcove záležitosti v Indii sa zlepšili, žili pomerne bohato a v dome jeho otca bol celý zástup sluhov.
Všetci služobníci zbožňovali malého Rudyarda. A miloval ich, bol s nimi kamarát aj inak ako „
Brat ", neoslovil sluhu. No, ako to už u dospelých býva, Rudyardova mama bola občas nesvoja a začala sluhom vyčítať. Často sa však dostala do práce. A malý Rudyard tieto hádky urovnal tak, že sa zastal svojich kamarátov - práčovne, zametače dvora ...A celkom úspešne.
A koľko rozprávok a príbehov mu rozprávali! Ak sa pýtate, v akom jazyku to urobili, tak vám rovno poviem: tento jazyk sa volal
urdčina , a Rudyard ho v tom čase poznal lepšie ako po anglicky, v ktorej neskôr písal svoje úžasné knihy... Vo všeobecnosti to bol slnečný, šťastný život, plný lásky a bratstva. A potom mal Rudyard šesť rokov a bolo po všetkom!
Pretože anglický chlapec v tom veku začal študovať. A považovalo sa za lepšie študovať doma, v Anglicku. A Rudyarda poslali z milovanej slnečnej Indie do rodnej hmlistej krajiny, do penziónu, ktorý udržiaval jeden z jeho príbuzných. Vtedy sa začalo jeho veľké nešťastie. Pretože moja teta-príbuzná naozaj nemala rada synovca z Indie.
Bol akosi iný. Vizionár, nepočujúci, všetko si robil po svojom, a nie tak, ako sa patrí. A tento prísny učiteľ urobil tie najrozhodnejšie opatrenia, aby z hlupáka, ako sa hovorí, urobil slušného človeka. Nebola lenivá mu prednášať a otravovať ho komentármi. So všetkou značnou silou bojovala proti jeho fantázii, ktorú, ako viete, nazvala klamstvom – a podarilo sa jej to: z veselého vynálezcu sa stal bledý, tichý, smutný chlapec. Z času na čas však stále pokračoval vo fantazírovaní. To znamená, že z pohľadu učiteľa „je nehanebné klamať!“ Jedného dňa ho za trest poslala do školy a na hruď mu zavesila kartónový nápis, na ktorom bolo veľkými písmenami napísané: „KLAMÁR“... A Rudyard, ktorý nedokázal zniesť toto posledné poníženie, vážne ochorel. Oslepol a skoro sa zbláznil...
Vďaka Bohu sa tetina „dobrá výchova“ skončila: Rudyardova matka, ktorá naliehavo prišla, si uvedomila, čo sa deje s jej chlapcom a vzala ho z internátnej školy.
Keď sa Rudyard zotavil, študoval na súkromnej chlapčenskej škole, kde bolo tiež dosť drilu, napínania a urážok. Ale vydržal. A potom dokonca v jednom zo svojich príbehov napísal: je vďačný škole, že ho pripravila do života a temperovala jeho dušu. Veď dospelý život, poviem ti tajomstvo, sa tiež nenatiera medom a človek musí vedieť vzdorovať nešťastiu, snažiť sa odolávať ťažkostiam a zároveň nezatrpknúť na celý svet, ale zostať milý a súcitný. nie?

Vaša mačka W."

Keď Rudyard vyrástol a stal sa svetoznámym spisovateľom, deti Angličanov a Rusov, Indov a Francúzov začali čítať jeho úžasné príbehy. rozprávky , a dospelí - s jeho príbehmi, básňami, príbehmi. Na to, čo Kipling vytvoril pre deti, sa pravdepodobne nikdy nezabudne.

A zachovávajúc si pamäť,
Jeden krátky moment
Spýtaj sa na mňa
Iba v mojich vlastných knihách.
R. Kipling "Žiadosť"

Rudyard Kipling veľa cestoval, navštívil takmer všetky časti sveta, takže dej jeho rozprávok sa odohráva v Afrike, potom v Anglicku, potom v Austrálii a potom v Amerike.
Podľa autora:

  • slon má chobot, pretože: (?) /ťahal ho za nos krokodíl;
  • ťava dostala hrb, pretože:(?) /nechcel pracovať a stále hovoril: „Grrb“;

Naozaj sa toto stalo?
Kiplingove rozprávky sú ľahké vtip , ale vtip, ktorý vás pozýva na zamyslenie: kde sa to vzalo?

/ Detská úvaha /

III. Čítali ste Kiplingove poviedky, ktoré nazval „Rozprávky len tak". R. Kipling je Angličan, čo znamená, že svoje rozprávky písal v angličtine. My sme ich však čítali v ruštine. Kto nám pomohol? Prekladateľ (pracuje s výkladovým slovníkom).

Jedna z rozprávok R. Kiplinga je tzv"Ako bolo napísané prvé písmeno."

  • Čo sa stalo primitívnemu človeku počas lovu?
  • Ako sa Taffy rozhodla pomôcť svojmu otcovi?
  • Prečo posol trpel, aj keď chcel Dievčaťu pomôcť?
  • Čo bolo Taffyho najväčším objavom? /"Príde čas, keď to ľudia budú nazývať schopnosťou písať."
  • Myslíte si, že je to skutočne najväčší objav? /Prenos informácií na diaľku v priestore a čase súčasníkom a potomkom.
  • Skúste si prečítať túto správu
    Odpovede detí; prepis urobený vedcami:

Cesta vodcu

Skalný nápis zo Severnej Ameriky hovorí, ako sa náčelník menom Mayenguk vydal na 5 kanoe. Cesta trvala 3 dni (3 slnká pod zakrivenou oblohou). Orol je symbolom odvahy. Ostatné zvieratá sú obrazmi dobrých duchovných strážcov.

Prečo každý číta inak? /Interpretácia obrázkov môže byť odlišná.

  • Je vhodné viesť takúto korešpondenciu? / V skutočnosti nie.

Hra „Sme primitívni umelci“

Čítame odkaz primitívneho umelca:

Neskôr si ľudia uvedomili, že je oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie písať ikony - každá ikona predstavovala slovo.

Nakoniec sa ľudia rozhodli, že najjednoduchšie, najpresnejšie a najpohodlnejšie je, aby obrázok nezodpovedal celému slovu, ale hovoreným zvukom reči. Objavil sa písmená .
Budete prekvapení, ale naše najobyčajnejšie písmená sú aj obrázky, len zmenené na nepoznanie.

Bull
(aleph)

Voda
(meme)

Oko
(ayin)

Zub
(pneumatika)


Takže dievča Taffy z rozprávky R. Kiplinga použilo kresbu na vyjadrenie správy. Ako môže moderný človek sprostredkovať informácie?

  • ústna komunikácia od človeka k človeku
  • abeceda gest
  • kreslenie
  • písomná správa
  • telefónne spojenie
  • rádiová komunikácia
  • farebné signály (farebné znaky)
  • zvukové signály
  • svetelné signály (oheň, svetlice)
  • semaforová abeceda (signalista s vlajkami na lodi)
  • vlajky medzinárodného kódexu signálov (na lodiach)
  • notový zápis
  • matematické vzorce
  • Morseova abeceda atď.

Rudyard Kipling nás svojimi rozprávkami zmiatol otázkami: „Ako? a pomohol nám urobiť malé objavy.

A teraz sa zoznámime s ďalšou nádhernou rozprávkou R. Kiplinga zo série „Rozprávky len tak“, ktorá sa volá „Odkiaľ sa vzali pásavce“ (Pozrite si úryvok z karikatúry „Ježek plus korytnačka“ podľa rozprávka).

Keď raz zhodíte kožu, už sa do nej nemôžete zmestiť. - (Kaa)

Ľudia určite musia klásť pasce na iných ľudí a bez toho budú všetci nešťastní. - (Mauglí)

Každý má svoj vlastný strach. - (Hathi)

Zákon je ako húževnatý vinič: chytí každého a nikto mu nemôže uniknúť. - (Balu)

Peniaze sú niečo, čo mení majiteľa a nikdy sa neohreje. - (Mauglí)

Je lepšie byť roztrhaný na kusy šelmami, ako byť zabitý ľuďmi - (Messuiho manžel)

V džungli je veľa slov, ktorých zvuk nezodpovedá významu. - (Bagheera)

Celá džungľa bude zajtra myslieť tak, ako si myslia opice dnes. - (Bandar-Logi)

Smútok nezasahuje do trestu - (Balu)

Jednou z krás Zákona džungle je, že trestom všetko končí. Potom už nie sú žiadne dohady.

Zvieratá hovoria, že človek je najslabší a najbezbrannejší zo všetkých živých tvorov a že dotknúť sa ho nie je hodné lovca. Tiež sa hovorí – a to je pravda – že ľudožrúti sa časom stanú mizernými a vypadávajú im zuby.

Každý pes šteká na svojom dvore! - (Sherkhan)

Slová sú najsilnejšou drogou, ktorú ľudstvo používa.

A tajomstvo, ktoré bolo pochované
Na úpätí pyramíd
To je všetko,
Aký dodávateľ, hoci on
Veľmi som rešpektoval zákon,
Odľahčený Cheops o milión.

Najhlúpejšia žena si poradí s múdrym mužom, no len tá najmúdrejšia si poradí s hlupákom.

Čo hovorí Zákon džungle? Najprv zaútočte, potom dajte svoj hlas. Už len podľa vašej neopatrnosti vás spoznajú ako človeka. Buďte rozumní. - (Bagheera)

Statočné srdce a zdvorilý prejav. S nimi ďaleko zájdeš. - (Kaa)

Pribehlo najmenej sto dedinčanov: pozerali sa, klebetili, kričali a ukazovali na Mauglího. "Ako sú ignoranti, títo ľudia!" povedal si Mauglí.

Ľudia sú ľudia a ich reč je podobná reči žiab v rybníku. - (Sivý brat)

Zákon džungle naučil Mauglího, aby sa obmedzil, pretože v džungli od toho závisí život a jedlo. Ale keď ho deti dráždili, že sa s nimi nechce hrať, ani púšťať šarkana, alebo že nesprávne vyslovil nejaké slovo, len myšlienka, že je nedôstojné poľovníka zabíjať malé, bezbranné mláďatá, mu nedovolila chytiť a roztrhnite ich na polovicu.

Ľudia zabíjajú, pretože nelovia, z nečinnosti, pre zábavu. - (Mauglí)

Obyvatelia džungle vedia, že by sa pri jedle nemali ponáhľať, pretože to, čo zameškali, nemôžu dostať späť.

Šteniatko je pripravené utopiť sa, len aby zahryzlo mesiac do vody - (Mauglí)

Ľudia sú vždy ochotnejší jesť ako behať - (Mauglí)

RUDDYARD KIPLING (1865-1936) „Bol raz Rudyard Kipling, len nehovorte: „Kto je, samozrejme, spisovateľ. písal o jednej mojej blízkej príbuznej - mačke, ktorá chodí sama. A vôbec, poznal a miloval zvieratká a napísal o nich veľa rozprávok Pamätáte si na Riki-Tiki-Taviho, odvážneho slona , kto sa chcel stretnúť s Krokodílom, mocným vlkom Kaaom a vodcom vlkom Akellou, koľko úžasných príbehov pre vás napísal Rudyard Kipling počas svojho dlhého života? fúzy a chvost, ani netušíš, aký ťažký bol jeho život v detstve, keď bol v rovnakom veku ako ty, dúfam, že vieš, že Rudyard Kipling je Angličan že sa v skutočnosti narodil v Anglicku, hlboko sa mýlite, pretože sa narodil v Indii, no v Anglicku mu niečo nevyšlo. Samozrejme, zobral som so sebou aj mamu. A tam mali Rudyarda. A prvých šesť rokov svojho života prežil v Indii. Mimochodom, tieto roky považoval za najšťastnejšie vo svojom živote. Otcove záležitosti v Indii sa zlepšili, žili pomerne bohato a v dome jeho otca bol celý zástup sluhov. Všetci služobníci zbožňovali malého Rudyarda. Ale miloval ich, bol s nimi priateľom a svojho sluhu neoslovoval inak ako „brat“. No, ako to už u dospelých býva, Rudyardova matka bola niekedy nesvoja a začala nadávať sluhom. Často to však závisí od podnikania. A malý Rudyard tieto hádky ustál tak, že sa zastal svojich kamarátov – práčovní, zametačov dvorov... A celkom úspešne.

A koľko rozprávok a príbehov mu rozprávali! Ak sa pýtate, v akom jazyku to urobili, tak vám rovno poviem: tento jazyk sa volal urdčina a Rudyard ho v tom čase vedel lepšie ako angličtina, v ktorej neskôr písal svoje úžasné knihy... Vo všeobecnosti to bol slnečný, šťastný život, plný lásky a bratstva. A potom mal Rudyard šesť rokov a bolo po všetkom!... Pretože anglický chlapec v tom veku začal študovať. A považovalo sa za lepšie študovať doma, v Anglicku. A Rudyarda poslali z milovanej slnečnej Indie do rodnej hmlistej krajiny, do penziónu, ktorý udržiaval jeden z jeho príbuzných. Vtedy sa začali jeho veľké nešťastia. Pretože moja teta príbuzná naozaj nemala rada synovca z Indie. Bol akosi iný. Vizionár, nepočujúci, všetko si robil po svojom, a nie tak, ako sa patrí. A tento prísny učiteľ urobil tie najrozhodnejšie opatrenia, aby z hlupáka, ako sa hovorí, urobil slušného človeka. Nebola lenivá mu prednášať a otravovať ho komentármi. So všetkou značnou silou bojovala proti jeho fantázii, ktorú, ako viete, nazvala klamstvom – a podarilo sa jej to: z veselého vynálezcu sa stal bledý, tichý, smutný chlapec. Z času na čas však stále pokračoval vo fantazírovaní. To znamená, že z pohľadu učiteľa „je nehanebné klamať!“ Jedného dňa ho za trest poslala do školy a na hruď mu zavesila kartónový nápis, na ktorom bolo veľkými písmenami napísané: „KLAMÁR“... A Rudyard, ktorý nedokázal zniesť toto posledné poníženie, vážne ochorel. Oslepol a skoro sa zbláznil...

Vďaka Bohu sa tetina „dobrá výchova“ skončila: Rudyardova matka, ktorá naliehavo prišla, si uvedomila, čo sa deje s jej chlapcom a vzala ho z internátnej školy. Keď sa Rudyard zotavil, študoval na súkromnej chlapčenskej škole, kde bolo tiež dosť drilu, napínania a urážok. Ale vydržal. A potom dokonca v jednom zo svojich príbehov napísal: je vďačný škole, že ho pripravila do života a temperovala jeho dušu. Veď dospelý život, poviem ti tajomstvo, sa tiež nenatiera medom a človek musí vedieť vzdorovať nešťastiu, snažiť sa odolávať ťažkostiam a zároveň nezatrpknúť na celý svet, ale zostať milý a súcitný. nie? Keď Rudyard vyrástol a stal sa svetoznámym spisovateľom, deti Angličanov a Rusov, Indov a Francúzov začali čítať jeho nádherné rozprávky a dospelí začali čítať jeho príbehy, básne a príbehy. Na to, čo Kipling vytvoril pre deti, sa pravdepodobne nikdy nezabudne.

A zachovávajúc si pamiatku na mňa, Na jeden krátky okamih sa o mňa pýtajte Len z mojich kníh. R. Kipling "Žiadosť"

Prekladateľ je špecialista na preklady z jedného jazyka do druhého.

"Príde čas, keď to ľudia budú nazývať schopnosťou písať."

Cesta náčelníka Skalný nápis zo Severnej Ameriky hovorí, ako sa náčelník menom Mayenguk vydal na cestu na 5 kanoe. Cesta trvala 3 dni (3 slnká pod zakrivenou oblohou). Orol je symbolom odvahy. Ostatné zvieratá sú obrazmi dobrých duchovných strážcov.

Hra „Sme primitívni umelci“

Neskôr si ľudia uvedomili, že je oveľa rýchlejšie a pohodlnejšie písať ikonami – každá ikona predstavovala slovo.

Nakoniec sa ľudia rozhodli, že najjednoduchšie, najpresnejšie a najpohodlnejšie je, aby obrázok nezodpovedal celému slovu, ale hovoreným zvukom reči. Objavili sa listy.

Ako môže moderný človek sprostredkovať informácie? ústna komunikácia od človeka k človeku abeceda posunkov kreslenie písomnej správy telefonická komunikácia rádiová komunikácia farebné signály (farebné tabuľky) zvukové signály svetelné signály (oheň, signálna svetlice) semafor abeceda (signalista s vlajkami na lodi) vlajky medzinárodného kódexu signály (na lodiach) notový zápis abeceda matematické vzorce Morseovej abecedy a pod.

"ODKIAĽ SA BOJKY PRIŠLI"


Úvod

Čítanie kníh patrí medzi moje obľúbené činnosti. Donedávna ma to ťahalo k zápletke. Miloval som byť v nezvyčajných situáciách, na tajomných miestach, prekonávať ťažkosti spolu s hrdinami kníh, bojovať za spravodlivosť, hľadať poklady. S pribúdajúcim vekom som začal venovať pozornosť štýlu viet, technikám, ktorými autori dosahujú jasnosť a obraznosť zápletiek: epitetá, metafory, prirovnania, ktorými sú básne M.Yu bohaté. Lermontov, A.S. Puškin, I. Bunin, S. Yesenin, eposy, ruské ľudové rozprávky.

Rozprávka je univerzálny žáner, ktorý pokrýva všetky javy okolitého života a prírody. Pre žáner ruskej rozprávky je charakteristická obraznosť, emocionalita, prístupnosť a výraznosť, ktorá sa prejavuje vo fonetike, slovnej zásobe a syntaxi.

Na akých technikách je založená britská rozprávková tradícia? Ako sa v anglických rozprávkach dosahuje emocionalita a obraznosť, keď je všeobecne známe, že anglický jazyk je oveľa chudobnejší, zdržanlivejší a konzervatívnejší? Predmetom môjho výskumu boli animálne rozprávky Rudyarda Kiplinga zo zbierky Len tak príbehy.

Predmetom štúdia sú výrazové prostriedky zvieracích obrazov, črty stavby viet a poetika v týchto rozprávkach.

Výskumná hypotéza: po analýze Kiplingových rozprávok z hľadiska štýlu, slovnej zásoby a gramatiky sa dozviem o štylistických prostriedkoch a výrazových prostriedkoch anglického jazyka, ktoré mi v budúcnosti pomôžu lepšie pochopiť kultúru ľudí a jazyk, a rozšíri si svoje vedomosti o štúdiu anglického jazyka.

Účel štúdie: identifikovať výrazové prostriedky v anglickom jazyku prostredníctvom lingvostylistickej analýzy zvieracích rozprávok R. Kiplinga. V súlade s predloženou hypotézou, predmetom a účelom štúdie boli identifikované konkrétne úlohy:

charakterizovať črty výtvarnej metódy R. Kiplinga;

zvážiť jazykové a štylistické znaky jazyka rozprávok R. Kiplinga;

identifikovať črty poetiky a obrazových systémov.

Novinkou tejto práce je jej účel, ciele a samotný výber výskumného materiálu. Prvýkrát som sa venoval analýze anglického textu, najmä zvieracích rozprávok.

Praktický význam práce spočíva v rozšírení vedomostí o kultúre študovaného jazyka, prehĺbení vedomostí v oblasti slovnej zásoby, gramatiky, slovotvorby. Predurčuje možnosť využitia materiálu a výsledkov výskumu v ďalšom štúdiu anglického ústneho ľudového umenia.

V súlade so zámerom a cieľmi práce bola použitá metóda komparatívnej analýzy pôvodného textu a jeho prekladu.

jazykovo-štylistický znak Kiplingovej rozprávky

Hlavná časť

Predtým, ako som začal analyzovať rozprávky, zoznámil som sa s prácou spisovateľa a zistil som, že Kipling začal „vymýšľať, predstavovať si a zapisovať rozprávky v reakcii na úplne prvé „Čo, kde a prečo? svojej najstaršej dcére Josephine." D.M. Poškodenie. Predslov k tretiemu vydaniu „Just tak stories“ .s. 5 Potom sa objavili ďalší malí poslucháči (Josephinini priatelia) a nové rozprávky. Tak vznikla celá zbierka rozprávok o zvieratkách.

Kipling veľa cestoval a veľa videl. Dobre poznal históriu, archeológiu, geografiu, etnografiu, zoológiu. Beletria v rozprávkach je založená na jeho encyklopedických znalostiach, takže opisy zvierat, prírody a krajiny sú veľmi presné a spoľahlivé. Zápletky rozprávok sú inšpirované africkým folklórom, no žiadna z Kiplingových rozprávok nemá nič spoločné so zvieracím eposom národov strednej a južnej Afriky. Rozprávky sú teda čistou fikciou, kde autor prelínajúc fikciu so skutočnými faktami, zaujímavo, vtipne a poučne rozpráva deťom o tom, ako vznikal a rozvíjal sa svet okolo nich. Konstantin Paustovsky o R. Kiplingovi napísal: „Jeho talent bol nevyčerpateľný, jeho jazyk bol precízny a bohatý, jeho vynález bol plný hodnovernosti, všetky jeho úžasné vedomosti, prevzaté zo skutočného života, sa v hojnosti lesknú na stránkach jeho kníh.“

Rudyard Kipling bol úžasný rozprávač a úžasný herec. Keď rozprával svoje príbehy deťom, otvoril ústa presne tak, ako to urobil Keith alebo povedal „Humph!“ tak, ako to Camel dokázal vysloviť. Preto Josephine požiadala svojho otca, aby rozprávky napísal presne tak, ako ich rozprával, bez toho, aby zmenil jediné slovo. Táto kombinácia sa v texte objavuje niekoľkokrát. Keď hovoríme o vzniku abecedy, Kipling trvá na tom, že sa to stalo presne takto (bolo to tak): zvedavý Elephant’s Child sa snaží zistiť, prečo melóny chutia práve tak (prečo melóny chutili práve tak) atď. To viedlo k názvu série „Just tak stories“.

Tri príbehy z cyklu boli prevzaté na výskum:

Ako sa Veľryba dostala do krku (Ako Keith dostal hrdlo);

Ako Camel dostal hrb;

Slonie dieťa (Elephant).

Rozprávky sú písané „vznešeným štýlom“ zábavnou formou, používajú rôzne slová vytvorené autorom – možno až komické zveličovanie a modifikáciu slov, ktoré počujeme v Indii a Afrike. V celej knihe sa čitateľovi prihovára „O my Best Beloved“ (môj drahý, môj drahý), čím vzniká atmosféra zvláštnej intimity medzi rozprávačom a poslucháčom, medzi autorom a čitateľom. Navyše, ako už bolo spomenuté, obrázky zvierat vytvárajú osobitnú dôveru a realitu. Svedčí o tom text. Napríklad, keď hovoril o Keithovi, povedal: „Všetky ryby, ktoré našiel v celom mori, jedol ústami – takže!“ (Všetky ryby, ktoré našiel v mori, zjedol len tak), „Všetky ich zhltol do svojich teplých, tmavých skriniek a potom udrel perami – takže...“ (Všetky ich prehltol do teplého a tmavého šatníka, ktorý sa nazýval žalúdkom veľryby a takto pleskal perami....) R. Kipling. „Ako sa veľryba dostala do krku“ str. 30, 32. V rozprávke o slonom dieťati „Dieťa slona“ čítame: „Krokodíl takto žmurkol jedným okom, keď sa Kipling pokúšal zobraziť reč slona.“ Krokodíl ho chytil za nos: "Led choď!" (Dovoldo. Som viac boh) R. Kipling „Dieťa slona“ s. 81,82.

Rozprávkové rozprávanie začína „začiatkom“, ktorý poslucháča zavedie do sveta dávnej minulosti. Zdôrazňuje nezvyčajnosť situácie, a tak sa zdá, že ospravedlňuje nezvyčajnosť toho, čo je opísané. Napríklad: „Kedysi“ (Ako sa veľryba dostala do hrdla), „Na začiatku rokov, keď bol svet taký nový“ (Ako ťava dostala hrb), „Na výsosti a Ďaleké časy“ (The Elephant's Child).

Kompozícia rozprávok je jednoduchá: zvyčajne je založená na trojnásobnom (alebo viacnásobnom) opakovaní tej istej akcie. Opakovaná akcia je spravidla spojená s opakovaním verbálnych vzorcov vo forme dialógu alebo nejakého druhu poznámky. Napríklad v rozprávke „Ako Keith dostal do krku“ autor trikrát žiada čitateľa, aby nezabudol na podväzky („nesmieš zabudnúť na podväzky“, „Zabudol si na podväzky?“, „teraz ty viete, prečo ste nemali zabudnúť na podväzky“). Alebo v rozprávke „Ako dostala ťava hrb“ ťava neustále hovorí len jedno slovo „hrb“ a kôň, pes a somár oslovujú ťavu trikrát („Ťava, ťava, poď von a (klus), aport, orať) ako my ostatní“). V rozprávke „Sloníča“ je zdvorilosť sloníka zdôraznená opakovaným opakovaním príslovky zdvorilo a jeho zvedavosť opakovaním otázky „Čo má krokodíl na večeru?“ (Čo jedáva krokodíl na večeru?)

Kipling vo veľkej miere využíva retardáciu (pomalý rozvoj akcie), čo sa dosahuje už spomínanou technikou triplicity, ako aj detailným popisom. Pytón z rozprávky o slonovi je zobrazený ako „dvojfarebný – pytón – skala – had“ a krokodíl je zobrazený ako „tamto samohybný bojovník s pancierovou hornou palubou“ (vojnová loď s živá vrtuľa a pancierová paluba). Rytmická organizácia reči a používanie súzvukov a dokonca rýmov vytvára osobitný rozmer rozprávania. Miestami to pripomína rytmus uspávaniek. V rozprávke „Ako veľryba dostala hrdlo“ je zoznam rýb a morských živočíchov, ktoré veľryba zjedla, napísaný vo forme rytmickej a rýmovanej prózy (hlavným metrom je anapest) „Zjedol hviezdicu a morskú štiku, a krab a mrška, a platesa a tance, a korčule a jeho druh... (Jedol pražmy, ruffy, belugu, jesetera, sleďov a sleďovú tetu...). S technikou rytmických rýmovaných opakovaní sa opäť stretávame pri opise momentu, ako sa námorník správal vo veľrybe: „Potkol sa a skočil a buchol a narážal a tancoval a búchal a klepal, a udrel a hrýzol...“ (dupal a skákal, búchal a brnkal, tancoval, skákal, mlátil, búchal...). Rozprávka „Baby Elephant“ je plná rýmujúcich sa epitet: „šupinatý, chrapľavý chvost“ (chvost je ako mlátiaci cep a je celý pokrytý šupinami), „pyžmové, huňaté ústa“ (zubaté, tesáky), „a obyčajný nos“ (malý nos).

Na pozadí neutrálneho alebo jemne zafarbeného známeho hovorového kontextu Kipling široko používa dve kategórie štylisticky zafarbených slov – detskú slovnú zásobu (tzv. škôlkarské slová) a literárnu a knižnú slovnú zásobu.

Po prečítaní rozprávok „Ako veľryba dostala hrdlo“, „Ako ťava dostal hrb“, „Dieťa slona“ som identifikoval nasledujúcu detskú slovnú zásobu: krútiť sa - krútiť sa (točenie úhora) Toto je detský neologizmus. odvodené od slovies krútiť sa - krútiť sa a krútiť sa - krútiť sa pomocou prípony -y, ktorá dáva slovu výraznú emocionálnu konotáciu, humornú alebo láskavú, charakteristickú pre detskú slovnú zásobu Komentár L.S ” s. 225 Slovo mrcha vo vete „Tento muž je veľmi uštipačný“ (tento muž nie je podľa môjho gusta) je utvorené od podstatného mena nub (kus, hrudka) pomocou prípony -y dostal hrdlo“ s. 33 Prídavné meno vŕzgavý -yarly (nevrlý, vŕzgavý), utvorené od slovesa vrčať (vrčať, vrčať) pomocou prípony -y a slova yarly, vymyslené pre rým Rozprávka „Ako ťava dostal hrb“ s. 45 Skrátené detské slovo nasýtiť je utvorené od prídavného mena nenásytný (chamtivý , nenásytný), ospravedlňujem sa (ospravedlňujem sa) - oklieštené detské slovo od ospravedlnenia a hijjus - detinské nesprávne použitie prídavného mena ohavný. (strašné, kruté). Rozprávka „Dieťa slona“ s

Na vytvorenie nečakaného, ​​najčastejšie humorného efektu Kipling umne prepletá rozprávanie, ktoré je vedené jednoduchým konverzačným spôsobom, slovami, ktoré si sám vymyslí, podľa vzoru detskej slovnej zásoby, a slovnými pojmami, knižnými slovami a frázami, dokonca archaizmy. Na adresu „prefíkanej ryby“ veľrybe „Vznešený a veľkorysý kytovec“ (ušľachtilé a veľkorysé zviera z čeľade veľrýb), Kipling zámerne používa slovný výraz kytovec, aby dodal reči dôležitosť a pompéznosť. Rozprávka „Ako sa veľryba dostala do krku“ strana 30

Reč Pytóna a Krokodíla z rozprávky o sloníkovi je plná archaizmov: „Poď sem, maličký,“ povedal Krokodíl“ („Poď sem, maličký,“ „tamto krivolaký prúd“ (ten priezračný potok) , takto hovorí Python o rieke Limpopo Slová tu (tu moderné) a tamto (moderné to) sú archaizmy.

Aby rozprávkam dodal osobitú zvukovú a intonačnú expresívnosť, autor aktívne využíva techniku ​​aliterácie (opakovanie homogénnych spoluhlások), synonymické rýmované opakovanie, epitetá (obrazné vymedzenie predmetu) Učebnica literatúry pre 8. ročník, 2. časť. M. , „Prosveshchenie“ 2008, s. 390, 394.. Najväčší počet aliteračných techník som našiel v rozprávke „Dieťa slona“ a aliteráciu sprevádzajú epitetá a synonymické rýmované opakovania. Napríklad: „veľká šedá-. zelená, mastná rieka Limpopo“ (ospalá, páchnuca, bahnitá zelená rieka Limpopo), „šupinatý, huňatý chvost“, „pižmové, huňaté ústa“, „slizký – kašovitý“, „slizký – kašovitý“ Tak vznikli neologizmy, ktoré následne vstúpili do slovnej zásoby anglického jazyka ako ustálené frázy: „muž nekonečných zdrojov a bystrosti“ (muž bezhraničnej múdrosti a vynaliezavosti), Rozprávka „Ako sa veľryba dostala do krku“ s modrá“ (1. modro-čierna, 2. zlá nálada) Rozprávka „Ako dostal ťava hrb“ strana 45, „Ve vysokých a vzdialených časoch“ (v staroveku), „krokodílie slzy“ (krokodílie slzy ) Rozprávka „Slonie dieťa“ strana 80.

Z gramatického hľadiska Kipling najčastejšie používa slovesá minulého času, ktoré navyše zoraďuje do rýmovaného sledu. Napríklad v rozprávke „Ako sa veľryba dostala do hrdla“ čítame „Tupol a skočil a buchol a buchol...a stúpil a lepil“... Slovo lepped (nepravidelný tvar minulý čas slovesa skákať (skočiť) - „skok“ vytvorený Kiplingom rýmovať sa slovom vystupňovaný – „urobiť pa Vo vete „prestal som ti jesť“ sa neologizmus ating tvorí produktívnou príponou -ing z minulého času (jesť) slovesa žrať tvoriaci rým so slovom strúhať „Prostredníctvom strúhania som ti prestal jesť Rozprávka „Ako veľryba dostala hrdlo“. 35

Záver

Britská rozprávková tradícia je bohatou zbierkou živých obrazov, ľudového humoru, mimoriadnych dobrodružstiev a magických udalostí. Britské rozprávky sú nositeľmi národnej identity, akýmsi zovšeobecnením britského ducha a spôsobu myslenia. Tým, že rozprávky absorbujú folklór a literárny materiál, obohatený o výpožičky z kultúry iných národov (ako to urobil Kipling), predstavujú jedinečnú syntézu obrazov, zápletiek a myšlienok. Práve v rozprávkových dielach autor vyjadruje mnohé zo svojich názorov na svet, umenie, spoločenské vzťahy; Práve v rozprávkach sa naplno prejavujú osobitosti výtvarnej metódy, láska k pestrým, bohatým opisom. Presvedčil som sa o tom pri čítaní a rozbore rozprávok Rudyarda Kiplinga. Orientálna príťažlivosť autora pre čitateľa dodáva rozprávaniu tajomnosť a dôveru, ako aj náznak dávnych čias, kedy sa udalosť odohráva, čo zase fascinuje a vzbudzuje veľký záujem o rozprávku. Opakované opakovanie akcií alebo opisov najprv spôsobí protest, ale potom pochopíte, že Kipling s vami „vedie“ rozhovor, „chce“, aby ste plne pochopili, čo chce povedať.

Videl som poetiku rozprávok cez aliteráciu, synonymické rýmované opakovanie a epitetá. Špeciálnu emocionalitu a výraz dodávajú rozprávkam detské slová, Kiplingove originálne neologizmy, ktoré v texte zohrávajú expresívno-emotívnu úlohu, a ustálené slovné spojenia. Som si istý, že Kipling má stále veľa zaujímavých slov, ktoré rozvíjajú a obohacujú jazyk, množstvo techník a metód, pomocou ktorých z obyčajných písmen, slov a viet vzniká skutočný zázrak – rozprávka.

Literatúra

Rudyard Kipling. Len tak Stories.-M.: Raduga, 2000.- 254

Anglicko-ruský slovník. / Zostavil: V.D. Arakin, Z.S. Vygodskaya - M.: Ruský jazyk, 1998. - 848 s.

Veľká Británia: Lingvistická a regionálna príručka/ A.R.U. Izba, G.A. Pasechnik-M.: Ruský jazyk, 1978.- 480 s.

Literatúra. 8. trieda Učebnica pre všeobecnovzdelávacie inštitúcie. O 14.00 hod. 2. časť / autokompozícia. V.Ya. Korovina.-M.: Vzdelávanie, 2008.-339 s.

R.D. Kiplingove rozprávky [Text] / R.D. Kipling M.: Literatúra pre deti, 1991.- 59 s.

Mestská štátna špeciálna (nápravná) výchovná inštitúcia pre študentov a žiakov so zdravotným znevýhodnením "Špeciálna (nápravná) základná škola-materská škola č. 10" typ V.

Mimoškolské čítanie

Rozprávka od Rudyarda Kiplinga

"Odkiaľ prišli pásavce?"

Pripravené a realizované:

Mestská časť Novokuznetsk

Účel lekcie: oboznámiť žiakov s dielami R. Kiplinga; rozšírte svoje čitateľské obzory; rozvíjať expresívne čítanie, zlepšovať techniku ​​čítania, zmysel pre humor; vzbudiť záujem a lásku ku knihám; rozvíjať starostlivý postoj ku knihám.

Materiál pre učiteľa

Rudyard Kipling je básnik a prozaik s veľkým talentom. Nevyčerpateľné bohatstvo vizuálnych prostriedkov, precízny a odvážny jazyk, živá predstavivosť, bystré pozorovanie, rozsiahle a všestranné vedomosti – všetky tieto úžasné vlastnosti, spojené dohromady, robia z Kiplinga spisovateľa, ktorý patrí celému ľudstvu.

Kiplingove hravo ironické „rozprávky“ lákajú mladých čitateľov svojou jedinečnou invenciou, pestrými farbami a živým hovoreným jazykom. Autor akoby odpovedal na nespočetné množstvo detských otázok „prečo“ a „prečo“, s potuteľným humorom rozpráva, odkiaľ sa vzal sloní chobot, prečo sa leopard stal škvrnitým, ako dostala ťava hrb, prečo má nosorožec hrubú kožu v záhyboch, prečo veľryba má úzke hrdlo, ako bolo zložené prvé písmeno a ako bola vynájdená prvá abeceda, ako sa objavili domáce zvieratá. Odpovedaním na všetky tieto otázky dáva Kipling voľný priechod tvorivej fantázii a zároveň núti deti premýšľať o mnohých veciach.


Kiplingove rozprávky sú plné vtipných vtipov a vtipov. Jeho rozprávky sú nečakane prerušované apelmi na mladých poslucháčov. Hlavný text dopĺňajú vtipné básničky a výrazné autorské ilustrácie s vtipnými vysvetlivkami. Toto všetko sú časti jedného plánu.

"Odkiaľ prišli pásavce"Dešifrujte názov rozprávky

1620122151 393313101930 218161561516192429

odpoveď:"Odkiaľ prišli pásavce?"

Otázky týkajúce sa obsahu

Páčila sa vám rozprávka?

Aký dojem na teba urobila?

Na čo najradšej spomínate?

Kde sa odohrávajú udalosti opísané v rozprávke? (Na Amazone.)

Vymenujte hlavné postavy rozprávky?

Povedzte nám, ako žili ježko a korytnačka?

Ako trávil čas jaguár?

Kto vysvetlil jaguárovi, ako chytať korytnačky a ježka?

Akú radu dala matka svojmu synovi?

Prezraďte nám, ako prebiehalo prvé stretnutie jaguára s korytnačkou a ježkom?

Prečo jaguár nikoho nechytil?

Povedzte nám, ako si zvieratá poplietli jaguára?

Pokúsil sa jaguár opäť chytiť ježka a korytnačku?

Ako sa ježkovi a korytnačke podarilo oklamať jaguára?

Čo sa ježko naučil?

Čo sa korytnačka naučila?

Akú otázku nám kladie rozprávka?

Na aké zvieratá sa korytnačka a ježko premenili?

Kipling napísal zábavný, zaujímavý príbeh, ktorý však nemožno uznať ako vedecký fakt. prečo?

Kde môžeme získať spoľahlivé informácie a vedecké odpovede na otázky: kto sú pásavce? Čo je známe o živote ježka a korytnačiek? (Encyklopédie, príručky.)

Nájdite rozprávkových hrdinov v tabuľke

Horizontálne: ježko, korytnačka, pásavec. Vertikálne: jaguár.

Digitálny diktát

Učiteľka deťom prečíta výroky, ak deti s výrokom súhlasia, dajú 1 (jedna), ak nesúhlasia, dajú 0 (nula).

1. Udalosti v rozprávke sa odohrávajú na rieke Amazonka.

2. Korytnačka zjedla žaby. (Zelený šalát.)

3. Ježko jedol slimáky.

4. Ježko sa volal Zlyuchka-Thorn.

5. Korytnačka sa volala Unáhlená. (Nevoľno.)

6. Jaguár sa volal Painted.

7. Ježko sa nebojí vody. (Strach.)

8. Mama naučila jaguára chytať korytnačky a ježka.

9. Korytnačka pichla jaguára. (Ježko.)


10. Ježko sa naučil stočiť do klbka. (Korytnačka.)

11. Ježek a korytnačka sa zmenili na pásavce.
Odpovede: 101 101 010 01.

Test

2. Na akej rieke sa udalosti odohrali?
a) Na Volge b) Na Amazonke

3. Aká bola voda v rieke?

a) Zamračené b) Čisté

4. Kto lovil korytnačku a ježka?
a) Leopard b) Jaguár

5. Ako sa volal ježko?

a) Ostnatý b) Ostnatý bok

6. Ako sa volala korytnačka?

a) Toropyshka b) Medlyanka

7. Ako sa volal Jaguár?

a) Maľované b) Hodinový strojček

8. Čo sa korytnačka naučila?

a) Plávať b) Behať

9. Čo sa ježko naučil?

a) plávať b) behať c) skákať

10. Čo sa stalo s korytnačkou a ježkom po plávaní?

a) Váhy b) Ostne c) Mušle

11. Na aké zvieratká sa premenil ježko a korytnačka?

a) U jaguárov b) U korytnačiek c) U pásavcov

odpoveď: 1 - in; 2 - b; 3 - a; 4 - 6; 5 - a; 6 - palcov; 7 - a; 8 - palcov; 9 - a; 10 - a I - c.

Rozlúštiť rozprávkové postavy

I. Prečiarknite všetky opakované písmená a prečítajte slovo.

odpoveď: jaguár.

odpoveď: ježko.

2. Spojte čísla z pravého stĺpca s písmenami ľavého stĺpca a prečítajte si slovo.

odpoveď: korytnačka.

3. Čítajte iba ruské písmená.

DBFWRPYOLHNEZQHWOSCYEUЦIW

odpoveď: pásavec

Hra: "Hádaj, kto to povedal?"

1. „Ak, synu, nájdeš ježka, rýchlo ho hoď do vody. ježko
sa vo vode rozvinie sám. A ak nájdete korytnačku, vyškrabte ju labkou z panciera.“

2. „Vhodil som do vody ďalšie zviera. Povedal, že sa volá Korytnačka, ale ja som mu neverila. Ukázalo sa, že to naozaj bola Korytnačka. Ponorila sa do vody, do bahnitej rieky Amazonky a už som ju nikdy nevidel. A tak som zostal hladný a myslím si, že sa odtiaľto musíme presunúť na iné miesta. Tu v bahnitých vodách Amazonky sú všetky zvieratá také chytré. Chudák ja ich nezvládnem."

3. „Napokon, ak som, ako hovoríš, povedal to, čo povedala, to, čo som povedal, potom sa ukáže, že som povedal to, čo povedala ona. A ak si myslíš, že povedala, že by si ma mal otočiť labkou a nehádzať ma do vody aj s mojou lastúrou, nemám s tým nič spoločné, však?"

4. „Tak dobre sa stáčaš – presne ako moji bratia a sestry. Hovoríte dve diery? Dobre, len neťahajte tak nahlas, inak to Pomaľovaný jaguár bude počuť. Buďte odvážni! Keď skončíte, skúsim sa potápať a zostať pod vodou dlhšie. Hovoríte, že je to veľmi jednoduché. Maľovaný jaguár bude prekvapený! Ale ako sa posunuli štíty na tvojej škrupine! Predtým boli vedľa seba, ale teraz sú jeden na druhom.“

Odpovede: 1. Jaguárska matka. 2. Jaguár. 3. Korytnačka. 4. ježko.

Obnovte poškodený text. Doplňte chýbajúce slová

„Drahý..., ešte raz ti poviem... o vzdialených a dávnych časoch. Potom tam žil Zlyuchka-... ježko. Žil na... rieke.... jedol slimáky a rôzne veci. A mal... Korytnačku... ktorá tiež žila na blatistej rieke Amazonka, jedla rôzne odrody a... šalát. Všetko išlo... nie, drahý chlapče?

Slová pre referenciu:chlapec, rozprávka, tŕň, zablatený, amazonka,priateľ, pokojný, zelený, dobrý.

odpoveď:„Drahý chlapec, opäť ti poviem rozprávku o ďalekých a dávnych časoch. Potom žil ježko ostnatý. Žil na blatistej rieke Amazonka, živil sa slimákmi a rôznymi odrodami. A mal kamarátku pomalú korytnačku, ktorá tiež žila na blatistej rieke Amazonka, jedla rôzne odrody a zelený šalát. Všetko išlo dobre, však, drahý chlapče?"

Kniha Len rozprávky

Zdá sa, že práve univerzálna ľudskosť v tomto románe od Kiplinga, ako aj v jeho ďalších najlepších dielach, izoluje „Kima“ od ideológie tohto spisovateľa a uvádza ho do prúdu vysokej literatúry.

To isté možno povedať o ďalšom úžasnom stvorení Kiplinga, ktorý sa objavil v tých istých rokoch - knihe „Just Fairy Tales“ (1902).

Ako mnoho iných vecí od tohto spisovateľa, vznikali postupne.

Just Tales je Kiplingova najuniverzálnejšia kniha. ( Tento materiál vám pomôže správne písať na tému Kniha Len rozprávky. Zhrnutie neumožňuje pochopiť úplný význam diela, takže tento materiál bude užitočný pre hlboké pochopenie diela spisovateľov a básnikov, ako aj ich románov, príbehov, poviedok, hier a básní.) V nej pôsobil nielen ako rozprávač a básnik, ale aj ako výtvarník. Pre jeho rodinu to, myslím, nebolo prekvapením – veď si dokonca špeciálne viedol zošity: namiesto obyčajných poznámok ich oblepil akýmisi vlnovkami, ktoré pripomínali hieroglyfy, a zaujímavými perokresbami. Ale mimo rodiny to, samozrejme, nevedeli, a keď sa Kipling ukázal aj ako silný profesionálny umelec, ktorý sa nevyhol vplyvu Burne-Jones, no bol celkom originálny, verejnosť zostala v úžase. Odvtedy tvoria Kiplingove kresby nemennú organickú súčasť každého jednotlivého vydania Len rozprávok.

Je pravda, že pri nazývaní tejto Kiplingovej zbierky sa treba riadiť tradíciou Čukovského prekladu, ktorý tento názov preniesol presne týmto spôsobom, nič viac. V angličtine to znie skôr ako „Simple Stories“. Takáto „jednoduchosť“ bola však možná iba pre Kiplinga.

Aby bolo možné napísať tieto rozprávky, musel človek v prvom rade veľmi milovať deti. Kiplingova sestra Trix, vydatá za pani Flemingovú, si spomenula, že počas prechádzok nadviazal rozhovor s každým dieťaťom, ktoré stretol. „Bola to neporovnateľná radosť sledovať ho, keď sa hral s dieťaťom, pretože v tom čase sa on sám stal dieťaťom,“ napísala. Čo sa týka Just Tales, hovorí, „predvída akúkoľvek otázku, ktorú by si dieťa mohlo položiť; v ilustráciách mu záleží presne na tých detailoch, ktoré dieťa očakáva, že uvidí.“ Deti sa mu odvďačili rovnakou nevysvetliteľnou láskou. Raz, počas plavby po mori, sa desaťročný chlapec, ktorého matka nedokázala upokojiť, ponáhľal ku Kiplingovi, sadol si mu na kolená a okamžite prestal plakať. Je ľahké pochopiť, ako Kiplinga zbožňovali jeho vlastné deti a synovci. Pre nich začal prvýkrát rozprávať príbehy, ktoré boli neskôr zahrnuté do zbierky „Len rozprávky“. Po Knihách džunglí sa už nebál považovať za detského spisovateľa a prví poslucháči jeho rozprávok tento názor utvrdzovali na každom kroku. Boli tam príbehy pred spaním, ktoré Kipling rozprával svojej dcére Effie (Josephine) vo Vermonte, a keď sa opakovali, nedovolila zmeniť ani slovo. Ak mu chýbala fráza alebo slovo, okamžite ho doplnila. Boli aj iné rozprávky určené pre veľkú skupinu detí – neustále sa obmieňali, až kým nenadobudli konečnú podobu. V Amerike sa objavila prvá verzia rozprávky „Mačka chodila sama“. Je tiež známe, že v Brattleboro sa prvýkrát rozprávali príbehy o nosorožcovi, ťave a veľrybe. Výskumníci uhádli, že posledný z nich sa narodil v Amerike, pretože „podväzky“ sú tam označené americkým, nie anglickým slovom, a stanice Winchester, Ashuelot, Nashua, Kini a Ficheoro, ktoré veľryba uvádza, sú železničné stanice na cesta do Brattleboro. Keď rodina odišla v januári 1898 na tri mesiace do Južnej Afriky, bol tam príbeh o zvedavom sloníkovi a možno aj leopardovi. Po návrate do Anglicka vytvoril Kipling rozprávku „Ako sa písal prvý list“, pred novou cestou do Afriky napísal „Krab, ktorý sa hral s morom“ a v prvých mesiacoch roku 1902 na panstve Rhodos – „The Moth, ktorý si dupol nohu“ a prerobené „Mačky“. Takto sa postupne dala dokopy táto kniha. Každá rozprávka sa zrodila vtedy, keď prišiel jej čas. Ilustrácie ku knihe kreslil s veľkou radosťou, pričom celý čas konzultoval aj s deťmi.

Kiplingovi synovci neskôr povedali, ako ich v jeho anglickom dome „Elms“ („Belmy“) pozvali do pracovne, útulnej izby s lampášovým oknom, a strýko Ruddy im čítal o námorníkovi – veľmi vynaliezavý, chytrý a statočný jeho traky: "Prosím, nezabudni na podväzky, drahá." V tlačenej podobe si pripomenuli, že „Len rozprávky“ neboli nič v porovnaní s tým, čo počuli. Aké potešenie mali, keď im to strýko Ruddy povedal svojím hlbokým, sebavedomým hlasom! Bolo v tom niečo rituálne. Každá fráza bola vyslovená s určitou intonáciou, vždy rovnakou a bez nej boli len šupkou. Jeho hlas mal jedinečné modulácie, zdôrazňoval určité slová, zvýraznil určité frázy a to všetko, ako povedali, urobilo jeho čítanie nezabudnuteľným.

V tlači zostali „Jednoduché rozprávky“ aj vynikajúcim literárnym dielom. A pri všetkej ich jednoduchosti – nielen detskej literatúry. Samozrejme, slovo „jednoduchosť“ sa na ne vzťahuje s určitými výhradami. V prvom rade treba poznamenať, že básne sprevádzajúce tieto rozprávky sa vyznačujú vzácnou rytmickou a lexikálnou prepracovanosťou a jednoduchosť, ktorá odlišuje hlavný text rozprávok, je podobná jednoduchosti bájky. Tieto príbehy sú jednoduché, pretože v nich nie je nič zbytočné.

Ale hlavnou výhodou týchto rozprávok je ich mimoriadna originalita. Rozprávková tradícia ako celok sa vyznačuje určitou „kontinuitou“, a to nielen v rámci hraníc konkrétnej krajiny. Spoločné stredoveké korene rozprávok sú viditeľné na každom kroku a v tejto oblasti je mimoriadne ťažké vytvoriť niečo radikálne nové. Kipling bol jedným z mála, ktorým sa to podarilo. To sa samozrejme nedá povedať o všetkých jeho rozprávkach. „Krab, ktorý sa hral s morom“ priamo koreluje s mytologickým dejom vytýčeným v knihe Waltera Skeeta „Malajská mágia“ (1900), vydanej o rok skôr, a v rozprávke „Odkiaľ sa vzali pásavce“ sa zdalo, že je podriadený k tej „logike absurdna“, ktorá obsahuje „Alicu v krajine zázrakov! a „Through the Looking Glass“ od jeho milovaného Lewisa Carrolla – obe tieto knihy poznal takmer naspamäť.

Poznal aj knihu Andrewa Langa Mýtus, rituál a náboženstvo (1887), ale z nej si len požičal mená bohov Nka, Nking a Nkong v Príbehu starého klokana. V Kiplingovi nachádzajú drobné citáty a spomienky z Biblie a Koránu. „Moth, ktorý si dupol nohu“ vznikol nie bez vplyvu jednej z básní Roberta Browninga. Odborníci na východnú literatúru hovoria aj o vplyve, ktorý mali na Kiplinga budhistické rozprávky. Kipling však nenašiel len novú, vlastnú intonáciu. Vo väčšine prípadov si zápletky svojich rozprávok sám vymýšľal. Podľa Rogera Lanceline Greena, autora slávnej knihy Kipling and the Children (1965), Just Tales pôsobí dojmom niečoho, čo vzniklo z ničoho. Nie vždy dokážeme pochopiť, z akej hliny Kipling vytesal; jeho figúry a človek nemôže neoceniť genialitu, s akou im vdýchol život.“ Charakteristickým znakom jeho rozprávok, pokračuje, je podľa neho ich „vysoko spoľahlivá nepredstaviteľnosť, preukázaná neomylnou logikou“. K tomu môžeme pridať ešte jednu zaujímavú črtu Kiplingových rozprávok. Napriek svojráznemu starodávnemu základu sú plné moderných detailov. V tomto ohľade Kipling pripomína Thackerayho, v ktorého rozprávke „Prsteň a ruža“ si hrdina žijúci v neznámych časoch a v neexistujúcich kráľovstvách čistí topánky Warrenovou pastou a vo všeobecnosti neodmieta výhody modernej civilizácie, ktoré má k dispozícii.

Aj Elizabeth Nesbitová, ktorá vo svojej knihe Kritické dejiny detskej literatúry (1953) usilovne hľadá pramene Len rozprávky, nekoreluje s nejakými konkrétnymi folklórnymi dielami, ale len so všeobecným duchom prastarej rozprávkovej tradície. Podľa nej „tieto príbehy, napísané vo vedomostnom dvadsiatom storočí, predstavujú také zručné oživenie prvotných impulzov, z ktorých vznikajú mnohé prečo a prečo svetového folklóru, že je až ťažké uveriť. Kipling, o nič horší ako náš praveký predok, chápe hlavné črty alebo vnútorné vlastnosti slona a ťavy, leoparda, mačky a nočného motýľa a z toho všetkého dokáže utkať príbeh, v ktorom je všetko zobrazené vyčerpávajúco. vysvetlenie... Ale v každom prípade je to ten istý Kipling s jeho jedinečným štýlom a arómou.“ Gilbert Keith Chesterton povedal niečo podobné o tejto Kiplingovej knihe vo svojej recenzii, ktorá vyšla mesiac po jej vydaní. „Špeciálne čaro týchto nových Kiplingových príbehov,“ napísal, „je v tom, že sa nečítajú ako rozprávky, ktoré dospelí rozprávajú deťom pri krbe, ale ako rozprávky, ktoré si dospelí rozprávali na úsvite ľudstva. Zvieratá v nich vystupujú tak, ako ich videli pravekí ľudia – nie ako druhy a poddruhy a rozvinutý vedecký systém, ale ako samostatné tvory poznačené puncom originality a extravagancie. Slonie mláďa je čudák s topánkou na nose; ťava, zebra, korytnačka - to všetko sú častice magického sna, pozorovanie, ktoré vôbec nie je to isté ako štúdium biologických druhov.“

Samozrejme, Chesterton zabúda, že v Kiplingových rozprávkach je duch európskej účelnosti dosť silný a bez ohľadu na to, aký neuveriteľný spôsob, akým sloní mláďa získalo svoj chobot, autor nepochybuje, že teraz žije lepšie ako predtým. Recenzent prvého vydania „Jednoduchých rozprávok“ však správne poznamenal autorovo chápanie ducha najstarších civilizácií sveta.

„Just Fairy Tales“ je posledným Kiplingovým dielom, ktoré sa medzi čitateľmi pevne etablovalo a je uznávané ako klasika. Vyšli v októbri 1902, teda viac ako dva mesiace predtým, ako dovŕšil tridsaťšesť rokov – teda v polovici svojho života. Dá sa povedať, že práve v tomto období sa vyčerpal tvorivý impulz, ktorý Kipling dostal v Indii. Samozrejme, neskôr mal úspešné príbehy a básne, ale len z času na čas. Keď mu Nobelový výbor o päť rokov neskôr udelil cenu za literatúru, dostal ju spisovateľ, ktorý už dokázal takmer všetko, čoho bol schopný – v románe, v poviedke, v poézii.

Zdroje:

    Príbehy Rudyarda Kiplinga. Poézia. Rozprávky / Komp., predslov, komentár. Yu. I. Kagarlitsky.- M.: Vyššie. škola, 1989.-383 s.

    Anotácia:

    Zbierka pozoruhodného anglického spisovateľa konca 19. - začiatku 20. storočia Rudyarda Kiplinga obsahuje najvýznamnejšie príbehy, básne a rozprávky, ktoré napísal v rôznych rokoch.

    Publikácia je vybavená predslovom, komentárom, ako aj slovníkom orientálnych slov, ktoré sa nachádzajú v dielach R. Kiplinga.

Joseph Rudyard Kipling (1865-1936) prežil detstvo v Indii, kde jeho anglický otec slúžil ako úradník, a navždy sa zamiloval do tejto krajiny, jej prírody, ľudí a kultúry. Narodil sa v roku, keď vyšla Carrollova Alica v krajine zázrakov; S touto knihou som sa zoznámil veľmi skoro a poznal som ju takmer naspamäť. Rovnako ako Carroll, aj Kipling rád rozptyľoval falošné myšlienky a koncepty, ktoré boli zakorenené v každodennom vedomí.

Kiplingovo dielo je jedným z najvýraznejších fenoménov novoromantického hnutia v anglickej literatúre. Jeho diela ukazujú drsný život a exotiku kolónií. Spisovateľ vo svojej poézii a próze presadzoval ideál sily a múdrosti. Príkladom takéhoto ideálu mu boli ľudia, ktorí vyrastali mimo skazeného vplyvu civilizácie a divokých zvierat. Zbúral zaužívaný mýtus o čarovnom, prepychovom Východe a vytvoril vlastnú rozprávku – o drsnom Východe, krutom k slabším; hovoril Európanom o mocnej prírode, ktorá od každého tvora vyžaduje, aby vynaložil všetku svoju fyzickú a duchovnú silu.

Kipling písal osemnásť rokov rozprávky, poviedky a balady pre svoje deti a synovcov. Dva z jeho cyklov získali svetovú slávu: dvojzväzková „Kniha džunglí“ (1894 – 1895) a zbierka „Len tak“ (1902). Kiplingove diela podnecujú malých čitateľov k premýšľaniu a sebavzdelávaniu. Dodnes si anglickí chlapci zapamätajú jeho báseň „Ak...“ - prikázanie odvahy.

V názve "Knihy džungle" odráža autorovu túžbu vytvoriť žáner blízky najstarším pamiatkam literatúry. Filozofická myšlienka dvoch „Kníh džungle“ sa scvrkáva na tvrdenie, že život divokej prírody a ľudí podlieha všeobecnému zákonu – boju o život. Veľký zákon džungle určuje dobro a zlo, lásku a nenávisť, vieru a neveru. Príroda sama, nie človek, je tvorcom morálnych prikázaní (preto v Kiplingových dielach nie je ani náznak kresťanskej morálky). Hlavné slová v džungli: „Ty a ja sme rovnakej krvi...“. Jediná pravda, ktorá pre spisovateľa existuje, je žiť život, nespútaný konvenciami a klamstvami civilizácie. Príroda má už v očiach spisovateľa tú výhodu, že je nesmrteľná, pričom aj tie najkrajšie ľudské výtvory sa skôr či neskôr zmenia na prach (opice šantia a hady sa plazia po ruinách kedysi luxusného mesta). Iba oheň a zbrane môžu urobiť Mauglího silnejším ako ktokoľvek v džungli.

Spisovateľ vedel o skutočných prípadoch, keď boli deti vychovávané v svorke vlkov alebo opíc: tieto deti sa už nemohli stať skutočnými ľuďmi. A predsa vytvára literárny mýtus o Mauglím – adoptovanom synovi vlkov, ktorý žije podľa zákonov džungle a zostáva človekom. Po dozretí a dozretí Mauglí opúšťa džungľu, pretože on, muž vyzbrojený zvieracou múdrosťou a ohňom, nemá páru a v džungli etika lovu predpokladá spravodlivý boj o dôstojných protivníkov.


Dvojzväzková „Kniha džungle“ je cyklus poviedok popretkávaných poetickými vložkami. Nie všetky poviedky rozprávajú o Mowgli, niektoré z nich majú nezávislé zápletky, napríklad rozprávková poviedka „Rikki-Tikki-Tavi“.

Kipling usadil svojich mnohých hrdinov v divočine strednej Indie. Autorova fikcia je založená na mnohých spoľahlivých vedeckých faktoch, ktorých štúdiu spisovateľ venoval veľa času. Realizmus zobrazenia prírody je v súlade s jej romantickou idealizáciou.

Ďalšou „detskou“ knihou spisovateľa, ktorá sa stala všeobecne známou, je zbierka rozprávok, ktorú nazval "Len tak" (možno preložiť aj ako „Len rozprávky“, „Jednoduché príbehy“). Kipling bol fascinovaný ľudovým umením Indie a jeho príbehy organicky spájajú literárnu zručnosť „bieleho“ spisovateľa a silnú expresivitu indického folklóru. V týchto rozprávkach je niečo zo starých legiend – z tých rozprávok, ktorým dospelí verili na úsvite ľudstva. Hlavnými postavami sú zvieratá s vlastnými postavami, zvláštnosťami, slabosťami a silnými stránkami; nevyzerajú ako ľudia, ale ako oni sami - ešte nie sú skrotení, nezaradení do tried a druhov.

Zdá sa, že malý čitateľ je vyzvaný, aby premýšľal o tom, čo by sa ešte dalo urobiť, aby sa predišlo zlým následkom. Pre jeho zvedavosť zostalo slonie mláďa navždy s dlhým nosom. Nosorožcova koža bola vráskavá, pretože zjedol mužský koláč. Malá chyba alebo chyba vedie k nenapraviteľným veľkým následkom. Nekazí to však život v budúcnosti, ak nestratíte odvahu.

Každé zviera a človek existuje v rozprávkach v jednotnom čísle (napokon ešte nie sú predstaviteľmi druhov), takže ich správanie sa vysvetľuje osobnostnými charakteristikami každého z nich. A hierarchia zvierat a ľudí je postavená podľa ich inteligencie a inteligencie.

Samotné príbehy sú vtipné a poučné.

Predstaviť si svet inak, ako ho poznáte – už len to vyžaduje od čitateľa živú predstavivosť a slobodu myslenia. Ťava bez hrbu. Nosorožec s hladkou kožou zapínaný na tri gombíky, sloníča s krátkym nosom, leopard bez fľakov na koži, korytnačka v pancieri so šnúrkami. Kiplingova rozprávková krajina je vo svojej živej pohyblivosti ako detská hra.

Kipling bol talentovaný kresliar a sám kreslil najlepšie ilustrácie pre svoje vlastné rozprávky.

Začiatkom 20. rokov rozprávky a básne R. Kiplinga preložili K. Čukovskij a S. Marshak. Tieto preklady tvoria väčšinu jeho diel publikovaných u nás pre deti.