Zhrnutie hodiny kreslenia v prípravnej skupine „Neskorá jeseň“. osnova hodiny kreslenia (prípravná skupina) na danú tému

Elena Razgildeeva
Poznámky ku kresbe v prípravnej skupine „Jesenná krajina“

Abstraktné GCD pre umelecký a estetický rozvoj (kreslenie) V prípravná skupina« Jesenná krajina»

Predmet: « Jesenná krajina»

Cieľ: Formovanie estetických predstáv u detí o vlastnostiach kompozície jesenná krajina

Úlohy: Naučte deti kresbou sprostredkovať štruktúru stromu - kmeň (kefou, vetvami rôznych dĺžok. Na upevnenie zručností kreslenie olistenie pomocou zvislého ťahu (metóda namáčania). Oboznámte deti so spôsobmi miešania farieb pri zobrazovaní jesenná krajina;

Rozvíjať jemné motorické zručnosti, tvorivosť, duševnú aktivitu, pamäť, súvislú reč, predstavivosť;

Pestovať pozitívny vzťah k prírode.

Materiály na lekciu. - biely list papiera A2 (ukážka, - listy A4 pre deti, - stojany, - tenký štetec, štetec, - vlhčené obrúsky, voda, - palety, - gvaš (žltý, červený, zelenomodrý, biely, hnedý, obrúsky na navlhčenie štetca

Metodické techniky:

Ukážka a výklad učiteľom, - hudobný doprovod, otázky pre deti, - pripomenutie o technike kreslenie, - pozorovanie práce detí, poradenstvo, - počúvanie hudby P. Čajkovského, - skúmanie prác detí, - analýza práce detí a učiteľa.

Priebeh činností

Ranný kruh.

(deti sa hrajú v oblastiach záujmu, zaznie krátky signál zvončeka, deti zbierajú hračky. Zaznie dlhý signál zvončeka - deti idú k učiteľke a sadnú si na koberec do kruhu)

Ráno ideme na dvor -

Listy padajú ako dážď,

Šuštia pod nohami

A lietajú, lietajú, lietajú...

V akom ročnom období sa tento prírodný jav vyskytuje? ako sa to volá? (pad listov)

Prečo sa tieto javy vyskytujú v prírode? Chlapi, mali ste si o tom pozbierať informácie doma. Kto nám povie aké informácie pripravený.

1 dieťa: Prečo listy s nástupom menia farbu? jeseň?

2 dieťa: Prečo opadávajú zažltnuté listy?

O zmenách, ktoré nastali v prírode s príchodom r jeseň

povie nám v básni Angelina:

číta báseň.

Umelec- Jeseň maľuje krajinu,

Berie do rúk jednoduchú ceruzku,

Hladko im prináša dážď a vietor,

A teplo zo zázračne horiaceho ohňa.

September v spojení s ňou maľuje obraz,

Do košíka jej dáva huby a orechy,

Listy pokrývajú polia a lúky,

A naháňa všetky vtáky na tie brehy.

Umelec- Jeseň dokončuje náčrty,

Predstavoval som si, že je Aivazovsky,

A vymenil som ceruzku za štetec,

Aby sýte farby plynuli ako more.

Chlapci, čo kreslí Umelec v tejto básni? jeseň(scenérie)

Čo sa stalo scenérie(detské predpoklady) (Krajina sú maľby, ktoré zobrazujú prírodu.)

Kto kreslí krajiny? (umelci- krajinári)

Chlapci, pozrite sa, koľko obrázkov, ako môžete určiť, ktoré z nich sú zobrazené? scenérie, pomôžeš? (deti si vyberú obrázky znázorňujúce krajina)

Povedzte mi, chlapci, aké ročné obdobie je zobrazené na obrázkoch? (jeseň) . Ako si uhádol? (umelec používa žlté, červené, hnedé, oranžové, zelené farby). Akých farieb je viac? (žltá, oranžová, hnedá). Pozrime sa na obrázky. Čo môžete povedať o tom, ako umelec usporiadal určité prvky vo svojej kresbe? krajina? Povedz mi, prečo sú stromy tu veľké a tu malé? (pretože tieto stromy sú blízko nás a tieto sú ďaleko) Ako inak sa líšia (jasné kreslenie konárov, listy a v diaľke na jednom mieste stromy nakreslený blízke sú nakreslené v spodnej časti listu, ale stromy v diaľke sú nakreslené vyššie a menšie).

aká je? jeseň? (detské predpoklady)

Chlapci, páči sa vám to? jeseň? Ako? (odpovede detí)

Napríklad rád chodím po opadaných listoch, ako po zlatom koberci. nie je to pravda? veľmi krásne na jeseň? Je to, ako keby dobrý čarodejník maľoval všetko okolo pestrými farbami.

Chlapci, čoskoro to skončí príde jeseň, v akom ročnom období? Ako si môžeme zachovať krásu? jesenná príroda? Čo môžeme urobiť, aby nám naša práca pripomínala jeseň? Nechcete byť malým čarodejníkom a nakresliť jesennú krajinu. súhlasíte? Kde nájdeme to, čo potrebujeme? kresliace materiály. (v umeleckom ateliéri). Potom ideme do tvorivej dielne.

Chlapci, zaujmite svoje miesta pri stojanoch.

Chlapci, pozrite sa, či máte všetko, čo potrebujete kreslenie jesennej krajiny. Príďte si vybrať požadované farby gvaše pre kreslenie jesennej krajiny.

Vysvetlenie metód práce.

Aby sa predišlo duplicitným kresbám, zobrazenie sa robí na hárku tapety, prvky nie sú zobrazené v celkovej kompozícii, ale ako samostatné prvky;

Najprv musíme určiť líniu horizontu. Prečo je to potrebné, čo oddeľujeme týmto riadkom? (rozlišujeme, kde bude obloha a kde bude zem)(toto je tá pomyselná čiara, kde sa zdá, že Zem sa spája s oblohou (žrebov) . Aby sme to urobili, vezmeme štetec a nakreslíme čiaru. Teraz kreslíme oblohu. Aby sme to urobili, vezmeme štetec, namočíme ho do bielej farby a utrieme na list papiera, pridáme ďalšie dve farby podľa vášho želania, v závislosti od toho, ako chcete zobraziť oblohu. Napríklad žltá a modrá alebo môžete pridať ružovú alebo fialovú a rýchlo ju rozmazať vlhkou handričkou bez toho, aby ste nechali farbu zaschnúť, obloha je pripravená. Ďalej zafarbíme spodnú časť listu, nakreslíme trávu, vezmeme žltú farbu, potom zelenú, môžete pridať hnedú a tiež ju pretrieme vlhkou handričkou.

Aby sa nakresliť dlhý záber, budeme potrebovať široký štetec a dve-tri farby. Položme ich na štetec súčasne, trochu žltej, trochu zelenej a trochu modrej, a metódou kefovania pozdĺž línie horizontu sa spolu s vami pohybujeme štetcom, teraz hore, teraz dole. Aby les vyzeral ako ozajstný, po spodnom páse lesa ho trochu pretrieme vlhkou handričkou. Dlhý záber je pripravený. Aby sa kresliť kmeň stromu, vezmeme strednú kefu, vyberieme dve farby, ktorými znázorníme kôru stromu a ľahkými, uvoľnenými pohybmi položíme chĺpky smerom k sebe, kefa sa plazí a takto získame konáre, ktoré nie sú rovnobežné s zem. Na aké farby sa dajú použiť kreslenie kmeňa brezy? Stromček zostáva doplniť korunou rovnakým spôsobom, vyberieme dve farby naraz, napríklad žltú a zelenú, prípadne môžeme pridať trochu oranžovej. Aby sa kresliť Vyberáme tiež niekoľko odtieňov kríkov, napríklad bielu, žltú, oranžovú alebo žltú, oranžovú a zelenú, a okolo brezy umiestnime odtlačky. Zostáva nám nakresliť konáre, vyberieme dve farby, napríklad hnedú a čiernu, a pomocou ľahkých zvislých ťahov označíme konáre. Na označenie trávy pridáme trochu ťahov štetcom. V strede môžete pridať stromy. Tu budú o niečo menšie ako stromy v popredí.

Skôr ako začnete kreslenie potrebuje pripraviť naše prsty ktorý bude viesť prstovú gymnastiku.

Samostatná práca detí.

Deti pristupujú k stolom, na ktorých ležia rôzne obrazové materiály a začínajú pracovať.

(hudobný sprievod procesu kresba P. I. Čajkovskij « Jesenná pieseň» z cyklu "ročné obdobia".)

Záverečná časť. Analýza prác.

Teraz sa chlapci pozrime na vašu prácu.

Pozrite sa, kto je najjasnejší ukázalo sa, že je jeseň? Najtmavšia, najpochmúrnejšia obloha? Najoblačnejšie scenérie? SZO nakreslil veľa stromov? SZO kreslil najkrajší strom?

Podarilo sa sprostredkovať obraz jesenná krajina?

Čo urobíme s našimi dielami? (zorganizujeme výstavu)

Ako by sme mali nazvať výstavu? (návrhy pre deti)

Ďakujem vám chlapci za vašu prácu, užil som si s vami veľa zábavy

ciele: naučiť vidieť krásu prírody prostredníctvom vizuálnej činnosti.

Obsah programu: oboznámiť deti s netradičnou technikou kreslenia - odtlačkami listov stromov, posilniť u detí schopnosť opatrne používať farby pri práci, rozvíjať tvorivé schopnosti, pestovať záujem o proces kreslenia.

Materiál: listy papiera na kreslenie, štetec, kvaš, vatové tampóny, poháre s vodou, vlhčené obrúsky, listy stromov.

Integrácia vzdelávacích oblastí:„umelecká tvorivosť“, „komunikácia“, „hudba“, „poznávanie“.

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: deti, aké je teraz ročné obdobie?

Deti: jeseň.

Vychovávateľ: Áno. Jedno z najkrajších období v roku. Mnoho básnikov, spisovateľov a umelcov zobrazovalo jeseň vo svojich dielach.

Deti sa pozerajú na reprodukciu obrazu I.I. Levitana „Zlatá jeseň“.

Čo je zobrazené na obrázku?

Aké pocity chcel umelec vyjadriť?

Prečo sa obraz volá „Zlatá jeseň“?

Aké farby použil umelec, aby ukázal „zlato“ jesene?

Čo sa môže stať s takou nádhernou krajinou za dva týždne, mesiac?

Pedagóg: číta básne o jeseni („Jeseň“ od A. Puškina, „Les ako maľovaná veža“ od I. Bunina).

Učiteľ sa pýta: ako básnici opísali ročné obdobie „jeseň“? Odpovede detí.

Učiteľ: Výborne, teraz si trochu oddýchni (uskutočňuje sa fyzické cvičenie „Odchody“):

Sme jesenné lístie, sedíme na konároch (deti sa krčia)

Vietor fúkal - leteli (zdvihnite ruky, potraste nimi)

Leteli sme, leteli sme (ľahký beh v kruhu)

A ticho sedeli na zemi (deti sa krčia)

Silne sa zdvihol vietor (zdvihol ruky a potriasol nimi)

A pozbieral som všetky listy (ľahké behanie v kruhu)

Točil a lietal (deti sa točia)

A ticho sedeli na zemi (deti sa krčia).

Učiteľ: Výborne, akú jesennú krajinu by ste chceli zobraziť, keby ste boli umelcom? ake farby by si pouzil? Učiteľka vyzve deti, aby nakreslili jeseň pomocou listov zo stromov (deti ich zbierali na prechádzke). Namaľujeme list kvašom a urobme jeho odtlačok na list papiera, štetcom nakreslíme kmeň stromu a pomocou vatových tyčiniek nakreslíme veľa lietajúcich jesenných listov. Čo ešte môžeme nakresliť pre našu krajinu?

Deti: obloha, slnko, rieka.

Praktická časť.

Samostatná práca.

odraz:

Vychovávateľ: deti, čo sme dnes robili?

Deti: maľovali jesennú krajinu.

Pedagóg: ako sme nakreslili jesenné stromy?

Deti: odtlačky listov stromov.

Učiteľ: Výborne, aké krásne jesenné kresby ste vytvorili. Nechajte tieto jesenné krajiny potešiť a zdvihnúť náladu.

Na záver si deti vypočujú úryvok z diela P.I. Čajkovského „Október. Jesenná pieseň."

Kreslenie farbami.

Vyučovanie v kompenzačnej skupine pre deti s mentálnou retardáciou, prípravná skupina do školy

Predmet: jesenný strom vo vetre a daždi.

Cieľ: naďalej rozvíjať schopnosť vytvárať naratívne obrazy pomocou farieb.

Úlohy:

1. Naučte sa kresliť strom vo veternom a daždivom počasí.

2. Pokračujte v rozvíjaní zručností kreslenia tenkých čiar koncom štetca.

3. Rozvíjajte schopnosť pridávať do kresby vlastné doplnky (oblaky, vtáky, tráva atď.).

4. Rozvíjať sluchovú a zrakovú pozornosť, pamäť, reč, zrakovo-obrazové myslenie.

5. Rozvíjať záujem a pozorovanie o okolitú prírodu, všímať si v nej zmeny.

6. Podporujte lásku k prírode, nezávislosť a aktivitu.

Integrácia vzdelávacích oblastí: kognitívny vývin, vývin reči, telesný vývin, výtvarný a estetický vývin, sociálny a komunikačný vývin.

Práca so slovnou zásobou: neskorá jeseň, zamračené, veterno, daždivo.

Prípravné práce: precvičovanie lexikálnej témy „Jeseň“, pohľad na jesenný strom pri prechádzke. Ráno: prezeranie ilustrácií a fotografií na tému „Jeseň“.

Materiály: farby, stojany na štetce, štetce, dózy, obrúsky, neskoré jesenné kresby (vzorky), pracovné plány.

Priebeh lekcie.

1.Úvodná časť

Učiteľka zhromaždí deti na koberci a vyzve ich, aby si vypočuli báseň.

Listy padajú, padajú,

V našej záhrade padá lístie.

Letia žlté, červené listy...

Vtáky lietali na juh: husi, veže, žeriavy.

Toto je posledný kŕdeľ

V diaľke máva krídlami.

2. Hlavná časť

Deti, povedzte mi, aké je teraz ročné obdobie? (jeseň)

Aká je jeseň? (neskoro)

Aké je počasie na konci jesene? (veterno, zamračené, daždivo)

Povedz, Kirill,…….. (opakovane vyslovuj slová zo slovnej zásoby, posilni výslovnosť slov jednotlivo a v zbore).

Pozrime sa na kresby neskorej jesene a hádajte hádanku.

Nie je známe, kde žije

Znáša sa dole a ohýba stromy,

A my ho neuvidíme,

Kto je to - môžeme hádať? (vietor).

Presne tak, vietor.

Vyšetrenie vzoriek.

Povedz mi, ak je vonku vietor, aké je počasie? (- veterno, opakovanie slov).

Čo sa stane so stromami? (hojdať sa, ohýbať sa smerom k zemi).

Stanovenie cieľa. Prehľad diagramov a ich diskusia.

Dnes nakreslíme jesenný strom vo vetre a daždi.

Tieto schémy vám pomôžu pri kreslení. Pozrime sa, kde začíname, čo je prvé...

Teraz sa trochu pohráme, predstavme si, že sme stromy.

Koordinácia reči s pohybom.

Ruky sa zdvihli a potriasli;

Toto sú stromy v lese;

Ruky zohnuté a chvejúce sa,

Je to vietor, ktorý zráža listy,

Zamávajme hladko - toto sú lietajúce vtáky,

Keď si sadli, ruky mali ohnuté dozadu.

Skôr ako začneme, natiahnite si prsty a pohrajte sa s nimi: prstová gymnastika

1,2.3,4.5, budeme zbierať listy. Nazbierame brezové listy, jarabiny, javorové listy, kaliny, dubáky a odnesieme jesennú kyticu mamičke

(Navrhujem pustiť sa do práce. Kým deti pracujú, využívam techniky nepriameho vedenia, využívam fyzickú asistenciu, inštrukcie, všímam si schémy. Vytváram situáciu úspechu, stimulujem deti k aktivite.

Navrhujem doplniť vašu kresbu o detaily: oblaky, dážď, odlietajúce vtáky, poletujúce posledné listy atď..).

3. Záverečná časť. Zrátané a podčiarknuté.

Tí, ktorí skončili, sú požiadaní, aby upratali svoj pracovný priestor, potichu, bez toho, aby rušili ostatných.

Keď dokončím prácu, zhromaždím deti a pýtam sa:

Povedz mi, čo sme dnes (teraz) nakreslili?

Aké stromy sme dostali?

Všetci ste skvelí kamaráti, nádherné kresby, vezmime ich na našu výstavu a ukážme ich rodičom.

Viktória Sacharová
Zhrnutie lekcie kreslenia v prípravnej skupine „Neskorá jeseň“

Úlohy:

vzbudiť u detí záujem neskorá jeseň, rozvíjať schopnosť byť emocionálne rozptýlený náladou smútku, smútku, prenášaného v poézii. Vzbudiť túžbu vyjadriť tento stav pomocou farby v krajinnej kresbe; Naučte sa pracovať s paletou, vytvorte farebnú schému a získajte nudné sivé tóny. Posilnite zručnosti zobrazovania stromov a kríkov bez listov.

Vývojové prostredie:

séria obrazov" jeseň", albumové listy, kvaš, paleta, štetce rôznych veľkostí, voda, obrúsky.

Prípravné práce:

rozhovor o neskorá jeseň, medzi jej znaky patrí prezeranie obrazov, memorovanie básní, pozorovanie pri chôdzi.

Priebeh lekcie.

Chlapci, počúvajte báseň A. Pleshcheeva a premýšľajte o tom, čo hovorí autor v jesennom období:

Nudný obrázok!

Mraky sú nekonečné.

Dážď stále leje

Kaluže pri verande.

Jarabina zakrpatená

Pod oknom vlhne

Pozerá na dedinu

Sivá škvrna.

Máte radosť z tohto obrázku? nakreslil básnik?

Takto je to rôzne jeseň! Buď svetlý, elegantný, alebo tichý, smutný, sivý. Dnes budeme nakresliť takú jeseň. Aké farby na to budete potrebovať - ​​teplé, svetlé alebo studené, sivé?

Pozrite sa na obrázok, ktorý zobrazuje neskorá jeseň. akú farbu má obloha - aké sú stromy?

Teraz vám poviem, ako získať tieto jemné farby. Na stoloch máte palety, umelci používajú tieto palety na skladanie farieb. A ty to urobíš. Ak chcete získať sivú farbu, musíte do bielej pridať trochu čiernej farby. Ak dovolíte kresliť mraky, potom vezmite modrú farbu a pridajte do nej trochu čiernej a bielej farby, premiešajte ich na palete. Farba trávy neskorá jeseň Stratila aj jas – je hnedá. Vezmite zelenú farbu a pridajte do nej trochu žltej a hnedej - získate hnedú farbu.

Takže najprv musíte na paletu naniesť správnu farbu a potom nakreslite ho na list papiera. Premýšľajte o svojej maľbe a pustite sa do práce.

Po ukončení štúdia kreslenie diela sú vystavené k nahliadnutiu.

"Obloha už dýchala jeseňou..."

ciele: Rozšírte u detí chápanie charakteristických znakov jesene; naučiť ich nájsť v prírode; objasnenie predstáv o zmenách, ktoré sa vyskytujú na jeseň v živote rastlín; naďalej sa učiť rozlišovať niektoré stromy; pestovať kognitívny záujem, starostlivý vzťah k prírode a vnímavosť k vnímaniu krásy jesennej krajiny. Kultivovať predstavivosť, pozornosť a pamäť, priateľský prístup k svojim rovesníkom, túžbu hrať spolu;Naučte deti sprostredkovať dojmy z jesene kresbou; samostatne a tvorivo reflektujú svoje predstavy o krásnych prírodných javoch s využitím rôznych vizuálne výrazových prostriedkov. Rozvíjajte zmysel pre farby a schopnosť úspešne umiestniť obrázok na list papiera. Precvičte si maľovanie s gvašom (štetec dobre opláchnite, vysušte, podľa potreby pridajte farbu na štetec). Pestovať estetický vzťah k prírode. Vzbudiť záujem o umeleckú tvorivosť. Pokračujte v učení, ako sprostredkovať predmety a javy okolitého sveta prostredníctvom kreslenia.

Integrácia oblastí:Komunikácia, Zmyslový rozvoj, Zdravie, Socializácia, Umelecká tvorivosť.

Prípravné práce:

  • Rozhovory o jeseni;
  • Čítanie umeleckých diel: „Leaf Falls“ od I. Sokolova-Mikitova, „Les na jeseň“ od A. Tvardovského, básne o jeseni od A. S. Puškina, A. Pleshcheeva, A. I. Bunina;
  • Učenie básní a výrokov o jeseni;
  • Spievanie piesní o jeseni a počúvanie hudby;
  • Skúmanie ilustrácií a fotografií zobrazujúcich jesennú prírodu;
  • Kreslenie na hodinách výtvarných činností a samostatných umeleckých činností rôznych stromov;
  • Práca s plastelínou a jej nanášanie na podklad (plasticineografia);
  • Pozorovanie stromov počas chôdze;
  • Remeslá vyrobené z prírodných materiálov;
  • Príprava kmeňa brezy z bielej plastelíny.

Materiály a vybavenie:

  • Ilustrácie zobrazujúce zmiešaný les.
  • Gvaš, tónované listy papiera, kefy, poháre na vodu, obrúsky.
  • Bábika ježko z bábkového divadla.
  • Nahrávanie cyklu hudobných diel P.I. Čajkovského „Ročné obdobia“ (október).

Priebeh lekcie

Vychovávateľ: Dnes máme nezvyčajnú aktivitu. Poďte dnu a sadnite si na stoličky. Počúvajte, ako krásne znie hudba. Aké slová môžete zvoliť na opísanie tejto hudby? (premyslený, jasný, nádherný) Aké ročné obdobie vám to pripomína? (jeseň)

Počúvanie (hranie hudby)

Vychovávateľ : Chlapci, spomeňme si, aké je teraz ročné obdobie? (jeseň)

Aké jesenné mesiace poznáte? (september, október, november)

Aká je jeseň? (skoro, neskoro, zlate)

Aká je teraz jeseň? (neskoro)

Pripomeňme si príznaky neskorej jesene. Odpovedajte celými vetami. Vtáky odlietajú do teplejších oblastí. Často prší, je zamračené a chladno. Ľudia nosia teplé oblečenie (čižmy, bundy, klobúky). Listy padajú zo stromov - začalo sa opadávanie listov. Čo sa stane z listov? (žltá, červená, oranžová, hnedá). Na jeseň sa zbierajú záhrady a sady.

Vychovávateľ: Výborne chlapci, pamätajte si všetko. Zatvorme teraz oči a predstavme si, že sme v rozprávkovom jesennom lese (znie hudba)

Moment prekvapenia

Ozýva sa klopanie: klop-klop-klop!

(učiteľ mu dá na ruku bábkového ježka)

Vychovávateľ: Dobrý deň! Chlapci, kto nás prišiel navštíviť?

ježko: Ahojte chalani! Som ježko. Žijem v lese a chránim ho. Čakám ťa už dlho, v lese sa nudím, chcem sa s tebou hrať, príď na túto čistinku.

Vychovávateľ : S radosťou. Vieš, ježko, aby nebolo nudné ísť na čistinku, chlapci vedia veľa rôznych pohybov. Áno, a musíte sa zahriať.

Minúta telesnej výchovy.

Zrazu bola obloha pokrytá mrakmi(Deti sa postavia na prsty a zdvihnú prekrížené ruky.

Začal padať pichľavý dážď.Skáču po špičkách, ruky držia na opasku.

Dážď bude plakať dlho,

Rozšíri kašu všade. Drepnite, ruky majte na opasku.

Nečistoty a kaluže na ceste,Kráčajú v kruhu, kolená dvíhajú vysoko.).

Zdvihnite nohy vyššie.

ježko: Sadnite si (deti sedia na podložke). V mojom lese je veľa stromov. Viete ako sa volajú?

Hra "Pomenujte stromy"

ježko: Ako sa stromy podobajú? (všetky stromy majú kmeň, korene, konáre)

Ako sa od seba líšia? (Niektoré stromy majú listy, nazývajú sa listnaté, iné majú ihličie - ihličnaté a líšia sa aj farbou kôry (breza).

ježko: Chlapci, radi riešite hádanky? Mám tu nejaké na sklade.

Hádanky

1. Medzi stromami ležal vankúš s ihličím.

Ticho ležala a potom zrazu utiekla. (ježko)

2. Niekto žuval šišku na konári a hádzal zvyšky dolu.
Kto šikovne preskočí stromy a vyletí medzi duby?
Kto schováva orechy do priehlbiny a suší huby na zimu? (veverička)

3. V zime spí v brlohu pod obrovskou borovicou.
A keď príde jar, prebúdza sa zo spánku. (medveď)

4. Hádajte, čo je to za klobúk, je tam celá náruč kožušiny.
Čiapka pobehuje po lese a obhrýza kôru kmeňov? (zajac)

ježko: Výborne chlapci! Poznáte všetky zvieratá v lese. Rád som sa s tebou hral.

Vychovávateľ: ježko, teraz je v lese jeseň, ukážme chlapom, ako umelci zobrazujú jeseň. Chlapci, pozrime sa na reprodukcie obrazov o jeseni

Skúmanie reprodukcií.

Toto dielo sa nazýva „Zlatá jeseň“. Pozrite sa, ako umelec zobrazil krásu prírody. Aké farby použil? (Žltá, modrá atď.) Všimnite si, ako sú usporiadané detaily obrázka: v popredí sú stromy a rieka zobrazené väčšie a jasnejšie ako to, čo vidíme v pozadí. Chápeme tiež, že je slnečný deň, pretože... tiene zo stromov padnú, obloha bude jasná. No na inom obrázku vidíme úplne inú jeseň. Stromy sú takmer holé, dážď mrholí, vietor fúka. Obloha je šedá. Takto nám umelec videl a ukázal jeseň. A dnes budeme vy a ja tiež umelci a budeme tiež „maľovať obrazy“. Áno, áno, len písať, nie kresliť. Koniec koncov, je správne povedať „maľovať obrazy“.

Org. Moment. Hrá hudba.

Chlapci, počujete hudbu P.I. Čajkovského "Ročné obdobia". Akú náladu prináša táto hudba: veselú, smutnú, zamyslenú atď.?

Skladateľ nám pomocou hudby sprostredkoval svoju jesennú náladu. Ale Alexander Sergejevič Puškin toto ročné obdobie veľmi miloval a napísal o ňom veľa básní. Počúvajte tu:

Obloha už dýchala jeseňou,

Slnko svietilo menej často.

Deň sa krátil.

Tajomný baldachýn lesa

So smutným zvukom sa vyzliekla.

Hlučná karavána husí

Dosiahol juh. Blíži sa

Celkom nudná doba.

Vonku bol už november...

Aká je povaha tejto básne? (odpovede detí)

Rozhovor po prečítaní.

O akom ročnom období hovorí táto báseň? (O jeseni)

O akom jesennom období tu hovoríme (Neskorá jeseň)

Nájdite slová, ktoré podporujú váš názor.

(Blížilo sa dosť nudné obdobie, november bol už za nami).

Ktorý mesiac je neskorá jeseň? (november)

Aké je ďalšie jesenné obdobie? (skoré)

Ktoré mesiace patria skorej jeseni? (september, október)

Aké znaky jesene spomína básnik?

Ako rozumieš slovám

"Tajomný baldachýn lesov bol odhalený so smutným zvukom..."

(Listy odletujú zo stromov a je to smutné a smutné).

Čo znamená slovo karavan?

(Pohybuje sa reťazec - jeden po druhom)

Kto presťahoval karavan? (husi)

kam išli? (Let na juh)

Aké iné vtáky lietajú na juh do zimy? Prečo juh?

Chlapci, nielen skladatelia a spisovatelia venovali svoje diela jeseni, ale aj známi umelci maľovali obrazy zobrazujúce krásu tohto ročného obdobia. Poďme kresliť aj neskorú jeseň.

Praktická práca.

Zaberáme svoje miesta. Predtým, ako začnete pracovať, trochu premýšľajte o tom, čo presne chcete na svojom liste papiera zobraziť, ako usporiadate svoj nápad. Aké farby budete potrebovať? Ak potrebujete zmiešať farby, aby ste získali iné odtiene, máte paletu.

Deti kreslia.

Recenzia prác.

Na konci práce sú kresby zavesené na stojane, deti ich skúmajú, hodnotia, zdieľajú svoje dojmy.