Nod on music.docx - Zhrnutie hudobnej hodiny (NOD) v seniorskej prípravnej skupine „The Magic Book of Music. Súhrn vzdelávacích aktivít pre hudobný rozvoj detí v seniorskej skupine „Cesta zimným lesom“

Organizácia: Materská škola č. 29 “Yagodka”

Miesto: Baškirská republika, Beloretsk

Cieľ: obohatiť životná skúsenosť deti so živými dojmami, poskytujú príležitosť vyjadriť sa rôzne druhy hudobná činnosť.

Úlohy:

Vzdelávacie: Obohaťte zážitky detí tým, že im predstavíte rôzne hudobné diela a použité výrazové prostriedky. Pokračujte v zoznámení sa s dielom skladateľa P.I. Čajkovského. Zlepšiť reč detí, schopnosť jasne vyjadrovať svoje myšlienky, obohacovať lexikón. Formovať kognitívny záujem detí o proces hudobnej činnosti.

Vzdelávacie: Pripraviť spev a artikulačný aparát na spev prácou na rôzne cesty podľa fonopedickej metódy V. V. Emelyanova. Posilniť schopnosť súvislého spevu, začať spievať načas po úvode, zmeniť silu hlasu, osvojiť si rôzne techniky spevu. Zlepšiť prevedenie figuratívnych pohybov v súlade s povahou hudby. Rozvíjať tanečnú kreativitu, prejavovať originalitu, výraznosť a nezávislosť.

Pedagógovia: Vytvorte kultúru počúvania klasická hudba. Zlepšiť schopnosť objektívne hodnotiť činy iných detí. Vychovaj rešpektujúci postoj k sebe navzájom, zmysel pre kolektivizmus, iniciatívu, nezávislosť.

Technická podpora:

  • Počítač
  • Projektor
  • Audio a video zariadenia

Knižnica médií

  • Multimediálna prezentácia
  • Zvukové záznamy

Vybavenie:

  • Hudobné znaky (forte, klavír)
  • Hudobné noty
  • Bicie hudobné nástroje(taniere, lyžice, tónový blok, orechové stopy..)
  • Snehová guľa
  • Papierové klobúky

Priebeh lekcie:

Deti vstupujú do sály, kde ich víta hudobný riaditeľ.

Hudba ruky : Dobré popoludnie chlapci. Chlapci, som veľmi rád, že vás všetkých vidím. Ale dnes by som ťa chcel lepšie spoznať. Aby ste to urobili, navrhujem vám vymyslieť si vlastnú tanečnú etudu s názvom « Poďme sa zoznámiť" , tie. musíte prísť na to, ako sa prezentovať, nájsť výrazné pohyby, môže to byť nejaká nezvyčajná póza, gesto...

Náčrt: „Poďme sa navzájom spoznať“

Hudba ruky: koho si mal najradšej? Kto by sa mohol vyjadriť presnejšie? Veľmi rád som ťa spoznal, všetci ste boli takí iní, nezvyčajní, čo znamená, že ste talentovaní! Možno všetci radi robíte hudbu? ( odpoveď detí)

A teraz vás chcem pozvať na hudobnú výstavu obrazov a byť vaším sprievodcom. Súhlasíš, že pôjdeš so mnou? Viete, čo je výstava obrazov? (odpovede detí) Len toto sa stane nezvyčajná výstava. Obrazy na tejto výstave nielen uvidíme, ale aj vypočujeme.

Chlapci, ako sa dostaneme na výstavu? Keďže ide o hudobnú výstavu, znamená to, že musíme niečo urobiť hudobná úloha? K tomu nám pomôže hudobná stopa, po ktorej sa musíme pri vydávaní našej cesty držať tanečné úlohy. Si pripravený?

(Deti vykonávajú pohyby podľa textu a tak prechádzajú hudobnou miestnosťou).

Držme sa spolu za ruky

Všetci kráčame pomaly,

Položíme nohu na palec.

Udržujte chrbát rovno

Rovné ako trstina.

Špičkový krok, poskoky, bočný cval.

Tu sme hudobná výstava. Šmýkačka (škatuľka, bábika)

Chlapci, čo je na obrázku? Chceli by ste otvoriť túto krásnu krabičku a zistiť, čo sa v nej nachádza? Snímka: Otvorí sa krabica v ňom - perník.)

Zaujímalo by ma, prečo ty a ja vidíme perník? Chlapci, kto mal rád perník?

Malý Peťo. Skladateľ Peter I.Ch. skladanie hudby" Nová bábika„Spomenul som si na bábiku, ktorú som v detstve často videl. Vyzdobila izbu, kde dievčatá bývali. Bola to naťahovacia bábika s pohyblivými kĺbmi - jej ruky a nohy sa pohybovali a ohýbali. A budúci skladateľ bežal k dievčatám, aby ju obdivovali. Je pravda, že miestnosť navštívil nielen kvôli bábike. Boli tam truhlice, v ktorých sa skladoval perník. Práve tie zaujímali malého Peťa v prvom rade.

P.I. Čajkovskij je veľký ruský skladateľ.

IN voľný čas P.I. rád sa hral so svojimi malými synovcami. U sestry P.I. Alexandra Ilyinichna mala sedem detí a Čajkovskij pre ne neúnavne vymýšľal sviatky s vatrami, ohňostrojmi a samozrejme tancom, kde sám sprevádzal na klavíri.

Najmladší synovec mal problém zvládnuť zložitosť hry na klavíri počas hodín určených na cvičenie. Piotr Iľjič sedel na verande pri čaji a vo vedľajšej miestnosti počul nešťastného „klaviristu“ trápiť stupnice a etudy. Bolo mu ľúto dieťaťa a rozhodol sa napísať cyklus pľúc klavírne skladby, charakterovo rôznorodé, s ohľadom na ťažkosti začiatočníka, hry, ktoré sú ľahké, zapamätateľné, s zaujímavé mená. Tu nájdete obrázky prírody a názvy detských hier. Rozprávkové postavy a tanečné melódie.

"Detský album“ – toto je 24 jednoduchých skladieb pre klavír titulná strana prvé vydanie: "Venované Voloďovi Davydovovi. Detský album. Zbierka ľahkých hier pre deti."

Snímka – „Chôdza vojaci, bábika“

P.I. Čajkovskij písal hry nielen pre dievčatá, ale aj pre chlapcov. Hry, ktoré hovoria o týchto hrách, sa nazývajú „Hra o koňoch“

Chlapci sa radi hrajú na vojakov. Tu je hračkárska armáda podnikajúca krok v zábavnom pochode. Čo znamená slovo „pochod“? ( odpoveď

deti)Áno, slovo pochod znamená sprievod. Pre ľudí je pohodlnejšie chodiť na hudbu. Rytmus hudby je veľmi dobrý dirigent. Samotné zvuky môžu rozkazovať pohyb. Existujú pochody pre všetky príležitosti. Hudba – pochod – nie je len sprievodom vašich krokov, ale aj portrétom kráčajúcich.

Čím sa táto hra líši od hudby? drevených vojakov? Ako sa to volá?

"Nová bábika." Zdá sa, že melódia v ňom iskrí šťastím, prenáša radosť a potešenie.

Počúvanie: "Pochod drevených vojakov", "Nová bábika"

Snímka – „Zimný obrázok“

čo tam vidíš? Ako sa deti zabávajú, užívajú si zimu a nadýchaný sneh.

Zimný sneh však môže byť pichľavý a drsný. Studený vietor bude zavýjať, fujavica bzučí. Hudba vánice musí byť zobrazená inak ako tanec snehových vločiek - hra musí byť rozhodná, asertívna, rýchla:

Búrka hučí, v diele - bešu - mit.

Je veľmi strašidelné byť sám, ale snehová búrka je stále woo-hoo, yes-oo-oo!

Snímka – „Vrabce“

Ach, pozri, priletel vrabec a je tiež šťastný zimný deň spievajúc svoju pieseň:

Kočka-cvrlik, cik-cvrlik, skočil som na snehovú guľu! (vrabec)

Zaspievajme si aj jeho pieseň.

Teraz si rozcvičme artikulačný aparát a pohrajme sa s jazykom, vidím, že máš zamrznuté pery.

Ukázali jazyk a trochu ho hrýzli.

A teraz sa s nimi hrali, olizovali nám pery.

Kotúľali sme balóny, nafúkli sme vlastný balón,

Ó! Tak mi praskol balón!

Usmejte sa rýchlo, všetci sa bavíme!

Cvičenia o fonopedickej metóde rozvoja hlasu od V. Emelyanova

Chlapci, hádajte, čo je toto za melódiu? Správny. Toto je zimná pieseň.

Budeme to vykonávať pozorným sledovaním týchto hudobných znamení. Ako sa volajú a čo v preklade znamenajú. ( Forte a klavír.)

Učiteľ ukazuje hudobné znaky a deti predvedú pieseň, niekedy potichu, niekedy nahlas.

Zvuky „Zimná pieseň“ od V. Vitlinu

Snímka - "vianočný stromček"

Na tomto obrázku vidíme vianočný stromček. Poznáme vy a ja pesničku o vianočnom stromčeku?

Upevnime si s vami naše slová. Čo povieme vianočnému stromčeku? Ahoj…

Čo robíme pri vianočnom stromčeku? Tancujeme v kruhu. Pomocou navádzacích otázok deti upevňujú text piesne.

A tieto nám pomôžu zaspievať túto pieseň: hudobné noty(poznámka-ryba, poznámka-deti)

Pieseň znie: Dobrý deň, ahoj, vianočný stromček A. Mikhailenko

Snímka - „Šumivý vianočný stromček“.

Nášmu vianočnému stromčeku sa páčilo, ako sme pieseň spievali. Pieseň znela veselo, radostne, zvonivo.

Snímka – „Huslový kľúč, ježko hrá na bubon.“

pozri, husľový kľúč nakreslené tu, čo to znamená?

Stretli ste už niekedy hudobných ježkov? Napríklad tí, ktorí hrajú na bicie? Ale moldavský básnik Georgij Vier, predstavte si, musel!

Poďme si vypočuť, ako to opísal:

Chodí ježko s bubnom: bum-bum-bum!

Ježko sa hrá celý deň: bum-bum-bum!

S bubnom za ramenami, bum-bum-bum!

Náhodou sa do záhrady zatúlal ježko, bum-bum-bum!

Mal veľmi rád jablká, bum-bum-bum!

Zabudol bubon v záhrade, bum-bum-bum!

Hudobný režisér: Vtipná básnička, však? Teraz zariadime zaujímavá hra. Povedz mi, aké slová sa v poézii neustále opakovali, každý druhý riadok? Koľko úderov bubna predstavuje tieto slová? Teraz vyberieme náš hračkársky bubon a vezmeme paličky. Pri opakovaných slovách budete bubnovať presne a rytmicky.

A teraz vezmeme bicie hudobné nástroje a použijeme ich na zobrazenie hudobného ježka.

orchester bicie nástroje: "Hudobný ježko"

Hudobný riaditeľ: Čo je, čo sa stalo?

Zrazu sa počasie zmenilo

Fúkal veselý vetrík

A zrazu začalo snežiť.

Dostaňte sa všetci do kruhu

Snehová guľa bude tancovať.

Hra je tanec: « Čarovná snehová guľa"

Hudobný režisér: Aký si šikovný, koľko tanečné pohyby viete, že môžete stvárniť každého hrdinu.

Naša exkurzia sa skončila a je čas, aby sme sa tam vrátili MATERSKÁ ŠKOLA. Ukázalo sa, že ste pozorní poslucháči, úžasní interpreti a jednoducho dobrí, úžasní chlapci. Na čo si najradšej spomínate a čo máte najradšej? prečo sa ti to páčilo? Dnes ste ma tak prekvapili, že som si pre vás pripravil papierové klobúky s nápisom "Mám sa dobre!"

Použité knihy:

  • E.I. Yudina „moja prvá učebnica hudby a kreativity“,
  • „Príručka hudobného riaditeľa“ č. 3 2015
  • „Vývoj hlasu“ V.V.Emelyanov

Panteleeva Elena Anatolyevna,

hudobný režisér

MBOU "Stredná škola č. 2"

KHMAO-Yugra, Jugorsk

Cieľ

Formovať vedomosti detí o typoch zvukov, hudobná gramotnosť. Rozvíjať hudobné schopnosti spevom, tancom a hrou na hudobné nástroje. Pestujte si lásku k hudbe.

Priebeh lekcie.

Hudobný režisér:

Chlapci, dnes začneme našu lekciu zábavnými cvičeniami.

Sme kamaráti, spolu

Bežíme na mieste.

Ak v srdci nie je pokoj,

Hlasno dupali nohami!

A ďalší!

A teraz tí moji dobrí

Hlasno tlieskajte rukami!

A sadnite si!

Hudobný režisér:

Chlapci, čo sme teraz robili?

deti. Dupali, tlieskali, robili hluk.

Hudobný režisér:

Ako môžete nazvať takéto zvuky?

deti. Hluky.

Hudobný režisér:

Buďme na chvíľu ticho a počúvajme zvuky okolo nás. Myslíte si, že tento svet je tichý alebo nie? (odpoveď). Svet okolo nás znie. Okolo nás je veľa zvukov.

Povedz mi, aké zvuky môžete počuť na ulici? Aké domy? (odpoveď)

Presne tak, všetko je to hluk. Poďme hrať. Zo zvukov urobím hádanky a vy uhádnete.

Hra „Hádaj hluk“ (za obrazovkou sú zvuky)

Hluky sú nehudobné zvuky, vrátane hlasov prírody, čo teraz počujete?

čo teraz počuješ? ( hrá na metalofóne). To sú tiež zvuky, ale aké? Hluk?

(odpoveď) Zvuky predvádzané na hudobných nástrojoch sa nazývajú hudobné. K hudobným zvukom patrí aj ľudský spev. Zopakujme si: aké zvuky existujú?

Hudobný režisér: Teraz si dáme malý kvíz.

Rozdeľme sa na dva tímy a vezmime si kartičky, ja pomenujem zvuky a ty ich zaradíš na hudobné alebo nehudobné.

(chlapecký spev, vŕzganie dverí, zvuk ženský zbor, zvuk mora, zvuk lopty, hra na husle, zvuk orchestra, hluk auta, hra na klavíri)

A podľa akých zvukov spoznáte človeka bez toho, aby ste ho videli?

Hudobný režisér: Chlapci, navrhujem, aby ste si urobili výlet do krajiny Hudobné zvuky, ale najprv musíte odpovedať na otázky.

Kto je skladateľ?

kto je hudobník?

Pre koho hudobník predvádza svoje diela? (pre poslucháčov)

Vidím, že si pripravený cestovať. Výborne!

A do krajiny hudobných zvukov nás zavedie nezvyčajná loď.

Logorytmická kompozícia „Na vzducholode“ (autor básní a pohybov E.E. Sokolov)

Leteli sme teda do krajiny hudobných zvukov, do mestečka “Ding-Ding”. Ako sa volajú obyvatelia tohto mesta? Hádaj hádanku.

Zábavné háčiky

Sedia na pravítkach

Sedia na pravítkach

Hovoria vám, aby ste spievali piesne? (poznámky)

Mám magický kľúč, bez ktorého nemôžete otvoriť dvere do domu, kde bývajú bankovky. Aký je názov tohto kľúča? ( husľový kľúč alebo G kľúč)

Teraz je čas zoznámiť sa s našimi poznámkami.

Deti hovoria o poznámkach a ukladajú ich stavať

Poznámka "C"

"Do" beží domov po ceste,

"Do" dosiahlo bránu

Ide sa hore schodmi.

Poznámka "D"

Poznámka sa skryla v diere,

Pod prvým riadkom

poznámka "mi"

Prvý na rade je „mi“!

Hudobníci to vedia!

Teraz rozumieš:

Nemám so sebou žiadne iné noty!

Poznámka "F"

"Fa" - sova kričí v lese!

Poznámka "soľ"

Na druhom riadku som ja,

Poznámka "soľ" je moje meno.

Poznámka "A"

"La" - spievala celá zem!

Poznámka "B"

Poznámka "B"! Som najtenší zo všetkých

Tak som vyliezol hore.

Bývam nad "mi" a "sol"

Tretí riadok je moja adresa!

Na piatich riadkoch

Zábavné a priateľské

Všetky poznámky sú živé.

Do, re, mi, fa, salt, la, si – tak sa im hovorí!

Deti spievajú stupnice

Teraz sú všetky poznámky zhromaždené,

Takže už čoskoro budeme môcť spievať!

Po rebríku - úžasné.

Je tak ľahké chodiť hore a dole

Poznámky si treba naštudovať

Aby si nám zaspieval pieseň!

Pieseň „Začnime okrúhly tanec“ (So. „Winter Fantasy“ od I. Kaplunova, I. Novoskoltseva)

Hudobný režisér:

Chlapci, Notes sú veľmi hraví, milujú behať, skákať, tancovať a vedia si nájsť priateľov.

Ukážte, akí ste veselí a priateľskí.

Hra "Hľadať" (So. „Dovolenka každý deň“ I. Kaplunova, I. Novoskoltsev)

Teraz vás noty pozývajú do hudobného obchodu, ktorý predáva hudobné nástroje. Toto je mimoriadny obchod, aby ste mohli nakupovať, musíte správne klepať na rytmus.

Hra " Hudobné loto»
Rozprávka "Ryaba Hen"
deti vyjadrujú rozprávku od T.E

Hudobný režisér.

Takže ty a ja sme navštívili krajinu, kde žijú noty. Noty veľmi milujú svoje rodné mesto, v ktorom bývajú a v akom meste bývate? (odpoveď). Miluješ svoje mesto?

Poďme spievať pieseň o vlasti, oh rodná krajina, kde si sa narodil.

Pieseň „Čo voláme vlasť“ (časopis "Bell" č. 25 2002)

Hudobný režisér: Chlapci, naša cesta sa skončila, je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Chcem vám priať, milujte hudbu, buďte s ňou priatelia. Nechajte hudbu byť vaším priateľom. Veľa šťastia s hudbou! Nechajte vo svojej duši zazvoniť zvonček, ktorého zvuk vám dáva teplo a radosť ľuďom okolo vás!

Deti odchádzajú zo sály na hudbu.

Použité knihy.

NA. Moreva „Hudobné aktivity a zábava v predškolskej inštitúcii“

Časopis „Knihy, noty a hračky pre Kaťušku a Andrjušku“ č. 3 z roku 2002.

Časopis "Hudobná paleta" číslo 4 2005

Časopis "Zvonček" číslo 25 2002

„Certifikát o vydaní“ série A č. 0000899, dátum odoslania 21. februára 2013, príjem č. 62502658075633

Pozývame učiteľov predškolská výchova Región Ťumeň, autonómny okruh Jamal-Nenets a autonómny okruh Chanty-Mansi-Yugra zverejňujú svoje metodický materiál:
- pedagogické skúsenosti, originálne programy, metodické príručky, prezentácie pre triedy, elektronické hry;
- Osobne vyvinuté poznámky a skripty vzdelávacie aktivity, projekty, majstrovské kurzy (vrátane videí), formy práce s rodinami a učiteľmi.

Prečo je výhodné publikovať u nás?

Autorský materiál pre hudobných režisérov. Zhrnutie otvorenej súťažnej hodiny v seniorská skupina Predškolské vzdelávacie inštitúcie využívajúce technológie šetriace zdravie. Existujú aplikácie, z ktorých si môžete vytvoriť multimediálnu prezentáciu pre svoju hodinu. Táto aktivita obsadila prvé miesto v súťaži.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Abstrakt GCD v hudbe

"Cesta na čarovné ostrovy"

Vyhliadka: tematické gcd

Predmet: "Cesta na čarovné ostrovy"

Typ: činnosť - cestovanie

Veková skupina: seniorská skupina

Úlohy :

vývojové:

  • Vytvorte podmienky pre rozvoj: pocitov metrorytmickej pulzácie; modálny pocit; počutie výšky a intonácie; artikulačné motorické zručnosti; dikcia; spev a dýchanie reči; pozornosť; koordinácia; Pamäť; sluchový, tvorivá predstavivosť a asociatívne myslenie;

Vzdelávacie:

  • naučiť sa rozlišovať rôzne druhy hudby;
  • povzbudzovať deti k tvorivosti prostredníctvom písania piesní;
  • odhaliť koncept" hlasivky»;
  • podporovať formovanie slovnej zásoby emócií a pocitov.

Vzdelávacie:

  • podporovať kultúru počúvania;
  • pestovať subjektívno-hodnotový vzťah k umeniu

Metódy: vizuálne, praktické, verbálne, hravé.

Techniky: vysvetlenie, rozhovor, ukážka.

Technické tréningové pomôcky:zvuková, vizuálna.

Pedagogické technológie:humánno-osobné, herné, RTV.

Vybavenie: multimediálna inštalácia, mapa magických ostrovov, detské hudobné nástroje, viacfarebné kartičky „Paleta farieb“, portrét skladateľa P.I. Čajkovskij, viacfarebné poznámky, pravítko s niťou na experiment, balón, pin, nota s chorálom.

Repertoár:

  1. Valeologický spev „Ahoj“.
  2. Artikulačné cvičenie „Schovaj cukrík“.
  3. Hudobná a aktívna hra s predstavivosťou „Obyvatelia pod vodou“
  4. Hudobne didaktická hra"Hádaj, čo hrám."
  5. Orchester "Wave".
  6. Všeobecný tanec "Barbariki".
  7. Dychové cvičenia „Sviečka“.
  8. „Jesenná pieseň“ od P.I. Čajkovského.
  9. „Neapolská pieseň“ od P.I. Čajkovského.
  10. "Vtipná pieseň".

Priebeh lekcie

Hudobný režisér:

Chlapci, dnes toto hudobné stretnutie, strávime to spolu. Volám sa Tatyana Yuryevna.

Pozdravme sa nezvyčajným spôsobom, opakujte po mne:

Valeologický spev "Ahoj!"

Ahoj, zlaté slnko!

Dobrý deň, modrá obloha!

Ahoj, mierny vánok,

Ahoj, dubáčik.

Dobrý deň ráno! Dobrý deň!

Nie sme príliš leniví pozdraviť!

Ahoj!

Pozývam vás na výlet na čarovné ostrovy. Milujete cestovanie?

A tak, že náš magická cesta už sa to začalo, pohostím ťa neviditeľnými magickými cukríkmi a všetci sa tiež staneme čarodejníkmi. Pripravte si jazyk, hodím cukríky. Chyť to!

Artikulačné cvičenie „Schovaj cukrík“

Raz - za mojím pravým lícom vidím cukrík.Deti si schovávajú jazyk za pravé líce

Po druhé - za ľavým lícom vidím cukrík.Deti si schovávajú jazyk za ľavé líce

Tri - nevidím žiadne cukríky!Deti doširoka otvárajú ústa

Dopriali sme si sladkosti,Deti si olizujú pery

A zmenili sa na čarodejníkov.

Je čas, aby sme sa vydali na cestu.

SNÍMKA Č. 1 MAPA OSTROVOV (pozri prílohu č. 1)

Vy a ja budeme cestovať po tejto mape.

(Upozorňuje na mapu s magickými ostrovmi, pozerá sa na ňu s deťmi).Ale ako sa dostaneme na prvý ostrov?

(Odpovede detí)

Chlapci, sme čarodejníci a môžeme sa zmeniť na koho chceme. Poďme sa premeniť na obyvateľov pod vodou a dostaneme sa na ostrov. Pod krásna hudba budete plávať a len čo utíchne hudba, musíte tiež zamrznúť v póze podmorského obyvateľa a povedať mi, na koho ste sa zmenili.

Jeden, dva, tri sa otočia -

Nechajte kúzlo začať!!

Hra s hudobnou a aktívnou predstavivosťou

"Obyvatelia pod vodou"

(Deti sa pohybujú pri hudbe zobrazujúcej obyvateľov pod vodou. Keď hudba skončí, povedia, koho zobrazujú.)

Hudobný riaditeľ opäť zapne hudbu a vyzve deti, aby sa „vznášali“ na stoličky

SNÍMKA Č. 2 „OSTROV MAGICKÝCH ZVUKOV“ (pozri prílohu č. 2)

Hudobný režisér:

No a tu sme na prvom ostrove." Magické zvuky" Pozri čo nezvyčajné stromy na tomto ostrove. Kto tu býva?

(Deti sa pozerajú na obrázky ostrova a vidia, že stromy sú vo forme hudobných nástrojov)

Hudobný režisér:

Áno, súdiac podľa stromov, toto je ostrov hudobných nástrojov. Teraz budeme hádať, aké hudobné nástroje žijú na tomto ostrove.

Existuje hudobná a didaktická hra „Hádaj, čo hrám“

(Hudobný režisér striedavo hrá na hudobných nástrojoch skrytý za paravánom a deti musia uhádnuť, ktorý nástroj znie).

Hudobný režisér:

Výborne, chlapci, výborne, uhádli ste všetky nástroje.

Teraz si vezmeme všetky nástroje

Začneme sa s nimi hrať.

Pozeráš sa na mňa

Budem dirigentom.

Len mávnem rukou,

Oživím nástroje.

Akonáhle zamávam vyššie, hráte hlasnejšie,

Len to zamávam nižšie

Hráte tichšie.

Generálny orchester "Volna"

Hudobný režisér:

Vlna pláva smerom k brehu,Deti hrajú na hudobné nástroje

A za ňou je ďalšia. nástrojov.

Tento je vyšší, hrajú hlasnejšie.

Toto je nižšie, hrajú potichu.

Tento nie je vôbec viditeľný. Mlčia.

Strhla sa hrozná búrkaDeti sa hrajú nahlas

A potom je všetko tichšie, tichšie.Deti sa hrajú tichšie.

A vlna je stále nižšia a nižšia. Mlčia.

Hudobný režisér:

Výborne chlapci! Skôr než opäť vypukne strašná búrka, rýchlo schovajme hudobné nástroje a vydajme sa na ďalší magický ostrov s názvom „Harmónia“. A tam sa dostaneme len pomocou zábavy magický tanec. Si pripravený?

(Odpovede detí)

Vykonané všeobecný tanec"Barbariki"

Hudobný režisér:

Chlapci, tento veselý tanec zapálil v nás horúci oheň. Uhasme tento oheň čo najskôr, aby úplne nevyhorel.

Dychové cvičenia "Sviečka"

SNÍMKA Č. 3 OSTROV „HARMÓNIA“ (pozri prílohu č. 3)

Hudobný režisér:

Deti, pozrite sa, aký zaujímavý je tento ostrov „Harmónia“.

(Deti si spolu s hudobným režisérom prezerajú ostrovček. Je rozdelený na polovice - jedna polovica je vymaľovaná v studených farbách a druhá v teplých.)

Hudobný režisér:

Pozri, mačka Major žije na jednej polovici -

On najlepší priateľ Chlapi.

Vždy prináša so sebou

Úsmev, vtip, smiech,

A ak ste s ním priatelia

Potom na vás čaká úspech!

A na druhej polovici žije mačka Minor -

Smiech nie je jeho cesta,

Cení si smútok.

Rád roní slzy pri vzdychaní

A ponúka nám:

Buďme spolu smutní

Čo o sebe nevie!

Deti, pozdravme kocúra Majora a kocúra Minora. Ale tak, aby som neurazil ani jedného, ​​ani druhého.

(Deti spievajú slovo „Ahoj“ v durových a molových režimoch)

Chlapci, mačka Minor má jedného obľúbeného hudobná kompozícia, teraz to pre vás vykonám.

„Jesenná pieseň“ od P.I. Čajkovského.

Prečo si myslíte, že toto je Minorova obľúbená hudba, aký je jej charakter?

(Odpovede detí: je smutná, zachmúrená, zachmúrená)

Áno, chlapci, úplne s vami súhlasím. Tento kúsok sa volá "Jesenná pieseň". Aké farby by ste si vybrali na maľovanie tejto hudby?

(Odpovede detí. Deti si vyberajú farebnú paletu)

Teraz počúvajme obľúbený kúsok mačka major.

Účinkuje hudobný režisér

„Neapolská pieseň“ od P.I. Čajkovského

Táto skladba sa nazýva „Neapolská pieseň“. Aká je povaha tejto hudby?(Odpovede detí: veselý, aktívny)

Aké farby by ste si vybrali na maľovanie tejto hudby?(Odpovede detí. Deti si vyberajú farebnú paletu).

Áno, chlapci, aká iná hudba! Poviem vám jedno tajomstvo – tieto rôzne skladby napísala tá istá osoba. Ako sa volá človek, ktorý skladá hudbu?(Odpovede detí: Skladateľ). Takže túto hudbu napísal Pyotr Iľjič Čajkovskij.(Hudobný režisér ukazuje portrét skladateľa).Hudbu tohto skladateľa budete počuť viackrát a uvidíte jeho portrét, pretože napísal veľa hudby pre deti. Má album s hudobnými dielami napísanými pre deti, volá sa „Detský album“. Ako sa teda volá tento skladateľ?(Odpovede detí).

No, chlapci, je čas, aby sme sa vydali ďalej smerom k neprebádaným ostrovom.

A na ďalší ostrov sa dostaneme, až keď splníme ďalšiu úlohu.

Musíte nájsť niečo priehľadné a vzdušné, použiť niečo ostré, vybrať to, čo tam je, a prečítať to nahlas.

(Deti dokončia úlohu: nájdite balón a prepichnite balónik špendlíkom, vyberte poznámku so spevom a nahlas opakujte po hudobnom riaditeľovi)

Chcem sa stať Domisolkou,

Nahlas spievam piesne!

ŠMYKĽAVKA č. 4 OSTROV DOMISOLKA (pozri prílohu č. 4)

Hudobný režisér:

Tu sme na ostrove Domisolka. Žijú na tomto ostrove veselé poznámky. Chlapci, ak dáte poznámky dokopy, čo dostanete?

(Odpovede detí: pieseň). Radi spievate pesničky?(Odpovede detí). Viete, že naše hlasivky nám pomáhajú spievať piesne a rozprávať?

Materiál: pravítko s natiahnutou tenkou niťou.

Priebeh experimentu:

Chlapci si priložia ruku na hrdlo, vyslovia slovo šeptom, potom veľmi nahlas a vysvetlia, čo cítili rukou. Ticho - nebolo tam žiadne chvenie, hlasné - bolo tam chvenie. Učiteľ hovorí o hlasivkách, porovnáva ich s tenkou niťou. Ďalej sa vykoná experiment s tenkou niťou natiahnutou na pravítko, ak slabo zatiahnete, zaznie tichý zvuk a naopak. Ak teda hovoríte veľmi nahlas, môžete si poškodiť hlasivky (pretrhne sa vlákno).

No, teraz sme prišli na to, že naše hlasivky nám pomáhajú spievať. Teraz je čas zaspievať pieseň, ale najprv jednu zložíme. Sme čarodejníci a môžeme robiť veľa vecí, napríklad: skladať piesne.

Najprv si napíšme slová pre našu pieseň. Začnem frázu a vy mi pomôžte - dokončite ju, ponúknite svoje možnosti.

Takže:

Kráčam po dvore

Vidím dom na...

deti: na horách (na kopci, na tráve),

Hudobný režisér:

Vyleziem po rebríku

A cez okno......

Deti: Zaklopem

Hudobný režisér:

Vitajte, doma, hostia,

Čoskoro otvorené......

Deti: dvere!

Hudobný režisér:

Môžete to urobiť aj takto:

Vezmite si to domov, chlapci,

My, veselí...

Deti: Predškoláci!

Ako budeme spievať prvú alebo druhú možnosť?

(rozhodnutie detí)

Zarecitujme najprv pieseň vo veršoch šeptom.

(Deti spievajú pieseň šeptom do hudobného sprievodu)

A teraz budeme pesničku spievať veselo, veselo, no nezabúdajte, že ak budete spievať nahlas, môžete si poškodiť hlasivky!

Hranie „Veselé piesne“

Hudobná réžia: Chlapci, naša cesta po čarovných ostrovoch sa končí, treba sa vrátiť do škôlky. Zavri oči a ja prečítam čarovné slová.

Raz, dva, tri - otoč sa,

Mágia sa zastaví.

Hudobný režisér:

Chlapci, sme späť. Užili ste si výlet na čarovné ostrovy? Mám kartu magická krajina a viacfarebné poznámky, označte čarovnou poznámkou, kde sa vám páčilo najviac.

(Deti lepia farebné poznámky na ostrov, ktorý sa im páčil)

Hudobný režisér:

Veľmi rád som ťa spoznal. A myslím si, že ste boli kúzelníci len preto, že ste pozorne počúvali, snažili sa a boli usilovní.

Ak sa chcete stať čarodejníkom?

Musíte len snívať!

A tiež pridať vedomosti

A nezabudnite na trpezlivosť.

Potom sa stane zázrak

Len trochu počkaj.

Vďaka chlapci, dovidenia!


Zhrnutie GCD " Veselý orchester»

Cieľ: Rozširovanie predstáv o hudobných nástrojoch.

Integrácia oblastí:

umelecky - estetický vývoj

1. Pestovať hudobný a umelecký vkus, podnecovať tvorivé prejavy.

2. Rozvíjať hudobná pamäť.

3. Pokračujte v učení detí pozorne počúvať hudobné fragmenty od začiatku do konca.

4. Naučte deti počuť krásu vo zvuku toho či onoho nástroja, zapamätať si názov a zvuk tohto nástroja.

Kognitívny vývoj

Upevniť s deťmi pojem „orchester“, typy orchestrov, skupiny nástrojov.

Vývoj reči

Rozšírte deťom obzory a slovnú zásobu.

Sociálny a komunikačný rozvoj

Rozvíjajte hudobnú pamäť

Prípravné práce:

    Úvod do typov orchestrov

    Naučte sa pieseň „Fashionista“, tancujte „Shorty“

    Pri pohľade na ilustrácie skorej a neskorej jesene

    Zapamätanie a čítanie poézie

Vybavenie:

    plátno, projektor, notebook

    hudobné centrum

    Ilustrácie hudobných nástrojov

Metódy:

    Vizuálne - multimediálna prezentácia, hudobný nástroj husle.

    Praktické - počúvanie, spev, tanec

    Verbálny – rozhovor, používanie spisovných slov.

Logika vzdelávacích aktivít

Deti vstupujú do sály za hudby. Vstaň veľký kruh.

Hudobný pozdrav

Hudobný režisér: Som veselá Do-mi-sol-ka, mám veľmi dobrú, radostnú náladu. Chcem, aby ste sa tiež nenudili. Podelím sa s vami o moju náladu. Poďme si to preniesť.

Fúka mu z dlane a podáva vedľa seba. stojace dieťa, odovzdáva ďalej.

No teraz sme všetci radostní a veselí, budeme sa na seba usmievať.

Chlapci, radi cestujete? Odporúčam vám ísť do úžasný výlet- do mesta hudobných nástrojov. Chcieť? Do tohto mesta nie je ľahké sa dostať. Pôjdeme tam na obláčiku. Súhlasíš? Urobte si pohodlie.

Letíme na oblaku

Pozeráme sa na Zem z oblaku.
Vidíme hory Slide 2.


Toto sú jednoducho zázraky!
Do čarovného sveta, do krásneho sveta
IN hudobný svet Poďme dnu
Veľa sa tam naučíme
A prinesieme to so sebou.
A.V.Glotová

Takže vy a ja sme dorazili do mesta hudobných nástrojov.

Povedz mi, prosím, aké nástroje poznáš?

Odpovede detí

Do akých skupín sa delia hudobné nástroje?

Odpovede detí

Chlapci, čo je to orchester?

Odpovede detí

Presne tak, je to tak veľká skupina hudobníkov, riadených dirigentom.

Aké typy orchestrov poznáte?

Odpovede detí

Dnes vám poviem, ktoré nástroje tvoria hlavnú časť symfonického orchestra. Snímka 5.

Pozrime sa, aké skupiny nástrojov

sú členmi symfonického orchestra. Snímka 6.

    Navlečený - uklonený

    Mosadzné vetry,

    Drevené dychové nástroje

V meste hudobných nástrojov je Orchestra Square. Toto je miesto, kde sme vy a ja. A tu žije rodina sláčikových nástrojov. Snímka 7.

Pôjdeme ich navštíviť.

Deti sedia na stoličkách blízko obrazovky.

strunové - luková skupinašpeciálne
Poviem ti tajomstvo:
Nástroje nebudú znieť správne
Ak v blízkosti nie je luk.

Chlapci, husle sa nazývajú kráľovnou symfonického orchestra.

Chlapci, chceli by ste sa stretnúť s husľami?

A tu je, kráľovná symfonického orchestra.

Pri pohľade na husle (skutočné)

Pozrite sa na jej krk - krk, telo - zvuková doska a veľmi tenký pás. Husle majú 4 struny, každá struna má svoje meno.

Husle vôbec nevedia hrať na husle
Husle vedia rozmarne spievať
Huslista opatrne berie husle
Zľahka, jemne ju položí na rameno
Pravou rukou dvíha luk
A v tejto chvíli sa zdá, že všetko zamrzne
S povzdychom spúšťa luk na struny:
Počúvajte husle: Ticho! Ticho!

Počúvanie zvukov huslí (zvuková nahrávka)

Husle znejú krásne, však, chlapci? Malé husle obsahujú hlas úžasnej čistoty a sily. Vie byť šťastná, plakať, hnevať sa. Pozrite sa, koľko miesta zaberajú husle v symfonickom orchestri.

Predstavme si, že sme mladí huslisti a skúsme hrať na husliach.

Deti napodobňujú hru na husliach.

Výborne, dobre ste urobili.

Vieš, husle má staršieho brata. Snímka 10.

Volá sa Alto. Autor: vzhľad je veľmi podobný husliam, ale rozmerovo trochu väčší a jeho zvuk je zamatový, sýty. Vypočujme si, ako to znie.

Počúvanie zvuku violy

J. S. Bach "Pašije svätého Matúša" (úvod, fragment)

Na husliach hrá huslista a na viole hrá violista.

V symfonickom orchestri túto časť zastávajú violy. Snímka 11.

Zaujímalo by ma, kto ešte patrí do rodiny sláčikových nástrojov?

Je väčšia ako husle a viola
Veľmi podobné im
pani Cello
Hrá sa aj sláčikom.

Violončelo možno nazvať matkou huslí a violy.

Je väčších rozmerov a hrá sa v sede. Snímka 13.

Má špeciálnu palicu, na ktorej nástroj pri hre spočíva. Jej hlas je nižší, jemnejší. O violončele sa hovorí, že plače. Vypočujme si, ako to znie.

Počúvanie zvuku violončela.

C. Saint-Saens "Swan"

Na violončelo hrá hudobník – violončelista.

A v symfonickom orchestri sú napravo od dirigenta. Snímka 14.

A tu je tento otec hudobná rodina veľký krásny kontrabas.

Pozrite sa, aký je obrovský. Zvuk kontrabasu je veľmi nízky, hrá ho kontrabasista v stoji.

Teraz budeme počúvať hudobnú skladbu a vy pomyslíte a poviete, koho skladateľ stvárnil.

Počúvanie zvuku kontrabasu

C. Saint-Saens "Slon"

V symfonickom orchestri zaberá kontrabas najzadnejšiu pozíciu sláčikových nástrojov. Snímka 16.

Tak sme sa zoznámili s rodinou sláčikových nástrojov.

Aké hudobné nástroje žijú v tejto rodine?

Odpovede detí

Každý má zvučné meno

Skúste si spomenúť alebo prečítať!

Husle - dcéra, Snímka 17.

jej brat je viola. Snímka 18.

Mama je violončelo. Snímka 19.

A tým najväčším je kontrabas, bzučiaci ako jemný čmeliak. Snímka 20.

Výborne chlapci, so všetkým ste si poradili.

A viete, v meste hudobných nástrojov je park. Volá sa to „Ročné obdobia“. A teraz vám navrhujem ísť tam. Chcieť? Potom poďme.

Minút telesnej výchovy

Najprv pôjdeme doprava, 1 - 2 - 3
A potom poďme doľava, 1 - 2 - 3
A potom sa všetci stretneme 1-2-3
A potom pôjdeme každý svojou cestou 1 - 2 - 3
A potom si všetci sadneme 1-2-3
A potom sa postavíme spolu 1 - 2 - 3

Tu sme v parku. Sadnite si do lavíc. Tento park je magický a hudobný. Pozri, tu sú poznámky o vtákoch.

poďme lietať, pozrime sa očami,

kam išli

Gymnastika pre oči "BIRD"

Vták vyletel hore,
Vták letel dole,
Vták letel doprava,
Vták letel doľava,
A ona si sadla na dlaň!
Vták vyletel hore,
Vták letel dole,
Vták letel doprava,
Vták letel doľava,
A odletela!

Aké ročné obdobie je teraz v parku?

Odpovede detí

Presne tak, jeseň. Sú dve jesene. Jedna je radostná, bujne vyzdobená, bohatá na úrodu a veľmi, veľmi krásna. Čo je toto za jeseň? Presne tak, zlato. Poďme si o nej zaspievať pieseň „Fashionista“.

Pieseň "Fashionista" Sl. a hudbu O.P. Grigorieva "Bell" č. 43 s

Toto je zlatá jeseň. Snímka 22.


Prišiel k nám znova
Taká nádhera
Že nemôžete spustiť oči
Vyzerá to ako z časopisu
Kde stoja fashionisti?
Vyberal som s chuťou
Tvoj jesenný outfit

Fashionista, fashionista sa ponáhľa k nám

Tu v červených letných šatách.

Porasty s jarabinami. Snímka 24.


Ale v červenej šatke,
Sedí s hubami. Snímka 25.


Medzi pšeničnými poliami, snímka 26.


Odetý v zlate
A v roztomilom klobúku
Chôdza v daždi.

Fashionista, fashionista sa ponáhľa k nám,
Radi sa pozrieme na jej outfity

Výborne chlapci. Druhá jeseň je neviditeľná, smutná s tichým výkrikom slabého dažďa a ranných mrazov. Volá sa: neskorá jeseň. Teraz budeme počuť, ako to znie Symfonický orchester. Vypočujeme si „Jesennú pieseň“ od Piotra Iľjiča Čajkovského.

Povedz mi, aký je rozdiel medzi zlatou a neskorou jeseňou?

Odpovede detí

Ako sa volá skladba, ktorú sme počúvali?

Myslím, že si smutný? Pravdepodobne si pamätal slnečné letné dni, Áno? Nebuď smutný, pozri, tento park má dokonca aj tanečný parket.

Poďme tancovať.

Tanec "Nohavičky"

Vývoj pohybov A.V

Výborne! Opäť máte dobrá nálada. Snímka 29.

Naša cesta sa blíži ku koncu. Je čas, aby sme sa vrátili do škôlky. Tu prichádza oblak, rozlúčme sa s mestom hudobných nástrojov a vydajme sa na cestu. Urobte si pohodlie. Snímka 30.

S akou rodinou nástrojov sme sa stretli?

Z akého orchestra sa skladá? sláčikové nástroje?

Ktorý nástroj z tejto rodiny je najväčší?

Tak sme dorazili do škôlky. Snímka 30.

Deti stoja v kruhu. Užili ste si výlet?

Ak by ste mali záujem navštíviť mesto hudobných nástrojov, vezmite si husľový kľúč a ak sa vám niečo nepáčilo alebo vás nezaujímalo, dajte si pauzu.

Ďakujem, bolo mi potešením s vami cestovať.

Hudobná rozlúčka. Snímka 31.

Deti odchádzajú zo sály na hudbu.

Súhrn GCD pre hudobný vývoj deti v seniorskej skupine „Cestujte okolo zimný les»

Cieľ: Rozvíjať Tvorivé schopnosti deti vo všetkých druhoch hudobných aktivít, vzbudiť v deťoch záujem o hudbu.
Úlohy:
Vzdelávacie:
- upevňovať vedomosti detí o zime počúvaním hudby a spevom.
- obohatiť slovnú zásobu, naučiť deti vyjadrovať svoje pocity z počúvanej skladby.
- cvičiť deti v rozlišovaní rytmických vzorov.
Vzdelávacie:
- rozvíjať u detí zmysel pre rytmus a sluch.
- forma spevavý hlas.
- rozvíjať tvorivé schopnosti: fantáziu, predstavivosť.
- rozvíjať pamäť, pozornosť, myslenie.
Vzdelávacie:
- pestovať lásku a záujem o hudbu.
- pestovať samostatnosť, aktivitu a priateľský vzťah k sebe navzájom.
- aby deti chceli počúvať inštrumentálnej hudby.
Metódy a techniky:
Verbálne: otázky, slovné vysvetlenie.
Vizuálne: prezentácia, portrét skladateľa, prezentácia „Zima“
Praktické: hudobné hry, tvorivé úlohy.
Prípravné práce:
- vytvorenie prezentácie „Zima v lese“;
- rozhovor o zimných zmenách v prírode;
- prezeranie ilustrácií zimnej krajiny.
- učenie pesničiek, hier, básničiek na zimnú tému.
Vybavenie: interaktívna tabuľa, portrét A. Vivaldiho, malé a veľké snehové vločky, ilustrácia huslí, noty vystrihnuté z kartónu, hudobné nástroje: zvončeky, trojuholníky pre každé dieťa, chochol pre každé dieťa.

Priebeh lekcie.

Hudobný režisér: Ahojte chalani. Chlapci, som veľmi rád, že vás vidím Hudobná sála. Vidím, že máte dnes dobrú náladu a chcem vás pozvať do zimného lesa, kde je veľa rôznych hudobné hádanky. Za správne odpovede dostanete magické poznámky.
Hudobný režisér: Chlapci, aké je teraz ročné obdobie?
Deti: Zima.
Hudobný režisér: Je to tak, prišla zima, napadol biely sneh a všade naokolo sú záveje. Chlapci, ako sa rýchlejšie dostaneme do zimného lesa?
Deti: Na lyžiach, na ľade, autom, na saniach.
Hudobný režisér: Je to tak, chlapci, môžete sa tam dostať rôznymi spôsobmi, ale dnes pôjdeme na saniach. Chlapci, pozrite sa, ako správne vyrobiť sane (ukazujeme to spolu s učiteľom). Chlapci naťahujú ruky dozadu a dievčatá sa ich držia. Takto získate sánku. Držte chrbát rovno, hlavy zdvihnite
Hudobné a rytmické cvičenie: „Sane“

Hudobný režisér. Keď zatlieskame, zmeníme smer pohybu, dievčatá nás odvezú ďalej. (cvičiť na hudbu).
Hudobný režisér: Tak sme sa dostali do parku. Do parku sa však dostanete len cez tieto magické brány. Chlapci, čo si myslíte, že by sme mali urobiť, aby sme to zvládli.
Deti: Spievajte pieseň, tancujte, recitujte básničku.


Hudobný režisér: Je tu magická poznámka, teraz sa pozriem a prečítam si zadanie. „Chlapci, spievajte si krásne mená a magické brány ťa prepustia."
Zadanie pre deti: „Zaspievaj svoje meno“ (deti zaspievajú svoje mená a prejdú bránou).
Hudobný režisér: Sadneme si na stoličky a oddýchneme si od cesty. Všetci sa pohodlne usadili.
Hudobný režisér: Ach chlapci, je tu ďalšia magická poznámka. Pozrime sa, čo sa tu píše?
„Drahí chlapci, sme radi, že vás vidíme v lese, ale sediac na stoličkách vás pozývame vypočuť si hudbu a určiť jej charakter.
Hudobný režisér: Chlapci, vypočujeme si kúsok hudby zahraničný skladateľ Antonio Vivaldi z cyklu „Zimné obdobia“. Pozorne počúvajte, môžete zavrieť oči, aby ste sa mohli sústrediť. A potom mi povedzte svoje dojmy, čo ste si predstavovali, keď ste počúvali toto dielo.
Počúvanie: „Winter“ od A. Vivaldiho
Cieľ: - Rozvinúť schopnosť určovať charakter a prostriedky hudobného prejavu.
Hudobný režisér: Chlapci, akú zimu chcel skladateľ vo svojom diele zobraziť?
Deti odpovedajú: - Studené, zasnežené, krásne, nadýchané...

Hudobný režisér: Na začiatku sme počuli rovnomerné, prudké akordy – pravdepodobne skladateľ zobrazoval prudké poryvy vetra.
- Chlapci, aký charakter mala hudba?
Deti: Vzrušené, úzkostné, nepokojné, hrozivé, fujavica.
Hudobná réžia: Chlapci, správne ste identifikovali postavu, ale myslíte si, že túto skladbu hrali jeden alebo viac nástrojov?
Deti: Veľa nástrojov, symfonický orchester.

Hudobný režisér: - Aké orchestrálne nástroje ste počuli?
Deti: Husle, flauty.
Hudobný režisér: Výborne! Ktorý nástroj bol sólistom? (ak neuhádnu, povie vám to hádanka)
Hladké pohyby luku
Chvenie strún
Motív znie už z diaľky
Spieva o mesačnom vetre
Ako jasné sú zvuky preplnené
Obsahujú radosť a úsmev
Znie to ako zasnená melódia
Hrá ho ……….
Deti: husle.

Hudobný režisér: Chlapi, zafúkal studený vietor a začala hučať fujavica. Viete si predstaviť, ako kvíli vietor?
Deti - wow
Hudobný režisér: Chlapci, všetci sa postavili, teraz si všetci spoločne pripomeňme, ako správne stáť pri speve.

Raz! Nadýchnite sa! A spieval
Zvuk vtáka odletel
Paže, ramená - všetko je zadarmo
Spievanie je príjemné a pohodlné.
Skandovanie: „Zi-i-i - ma“
Hudba vedúci: Ďalší tón prišiel s vetrom, teraz sa pozrime, čo je na ňom. Chlapci, sú tu snehové vločky. Sme pozvaní hrať hudobná hra"Tlieskaj do rytmu." Buďte opatrní, veľké snehové vločky vydávajú dlhé zvuky a malé…….
Hudobná a didaktická hra „Clap the Rhythm“.
Cieľ:
rozvíjať rytmický sluch.
Hudobný režisér: A teraz hudobná hádanka (zaznel úryvok piesne).
Deti: "Snehová pieseň."
Hudobný riaditeľ: Aký je charakter tejto piesne?
Deti - Veselé, radostné, hravé.
Hudobný režisér: Teraz ty a ja budeme umelci a budeme spievať túto pieseň spolu, veselo.
Spievanie hudby „Snow Song“. Ľvov - spoločník.
Cieľ: práca na čistote intonácie a artikulácie.
Hudobný režisér: Posledný tón nás pozýva na tanečný parket. Všade sú snehové záveje, tak pôjdeme na miesto.

Hudobný režisér spieva. Kráčame cez snehové záveje,
Cez strmé záveje
Zdvihnite nohu vyššie
Uvoľnite cestu pre ostatných.

Hudobný režisér. Aké pekné je pozerať sa na padajúce snehové vločky, ako keby predvádzali svoj tanec a točili sa vo vzduchu. Preto navrhujem, aby sa dievčatá na chvíľu zmenili na snehovú vločku a nech si každý z vás vymyslí a predvedie svoj vlastný tanec, chochol.
Dievčatá sa medzitým chystajú do tanca, chlapci by si mali vziať hudobné nástroje.
- Ktoré nástroje sú vhodnejšie na tanec snehových vločiek?
Sedí pod čiapkou
Nerušte ho - je ticho
Treba to len zobrať do rúk
A trochu to rozkolísať
Zaznie zvonkohra
Ding-dong-dong. /trojuholník/
Budeme sprevádzať dievčatá.

„Tanec snehových vločiek“ / znie pieseň „Čipka“ / dievčatá tancujú s perami, chlapci hrajú trojuholníky.
Hudobný režisér: Výborne chlapci! Dokončili ste úlohu. Skončila sa naša cesta do lesa?
- Chlapci, pozrite, máte nejaké magické poznámky. Na ďalších lekciách budete aktívnejší a budete dostávať aj poznámky. Je čas, aby sme sa vrátili, rozlúčime sa.
Hudobná rozlúčka "Dovidenia"

Lekcie a zábava sa uskutočnili dňa 16.01.2016 pre študentov predškolského odboru vysokej školy pedagogickej.