Zhrnutie rečovej zábavy v prípravnej logopedickej skupine „V krajine správnej reči“. Logopedická zábava „výlet do loglandu“

Galina Carková
Logopedická lekcia-zábava v seniorskej skupine „Návšteva rozprávky“

Logopedická hodina-zábava v seniorskej skupine

učiteľ logopéd

MADOU "Čarodejnica",

Jamalsko-nenecký autonómny okruh, Labytnangi.

"Návšteva rozprávky"

Cieľ: Vytváranie pozitívnej emocionálnej nálady u detí.

Úlohy:

Nápravné a výchovné. Zovšeobecňovať a upevňovať vedomosti detí o rozprávkach a rozprávkových postavách, učiť deti spoznávať hrdinov rozprávok, cítiť a vcítiť sa.

Nápravné a rozvojové. Rozvíjať fonematické procesy u detí. Cvičte s použitím kategórie inštrumentálnych prípadov. Obohaťte svoju slovnú zásobu. Posilniť schopnosť tvoriť slová z písmen.

Nápravné a výchovné. Vzbudiť v deťoch záujem o rozprávky a čítanie. Naučiť sa samostatne ovládať správnu výslovnosť daných hlások v spontánnej reči.

Vybavenie: Interaktívna tabuľa, truhlica, loptička, ihla, zlatý kľúč, zrkadlo, topánka, fajka, palčiak, kvet na stojane, obrázky s kusmi oblečenia, topánok a klobúkov, atribúty k rozprávke „Liška a sivý vlk“, hudba.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Logopéd: Chlapci, dnes pôjdeme do rozprávky.

(deti vstupujú do sály, kde sú zhasnuté svetlá, svietia lampáše, hrá rozprávková hudba).

Tak čo, ste pripravení? (svetlá sa rozsvietia)

2. Rozprávka začína...

Logopéd: Pozri, koľko to stojí? (Hrudník). Och, chlapci, toto asi nie je ľahká truhlica, ale čarovná. Otvorme (snažia sa to otvoriť, ale na truhlici vidia visieť zámok). Ako môžete otvoriť zámok?

Sme v rozprávke a tam sa môžu diať kúzla. Aké magické slová môžeme povedať, aby sme otvorili hruď?

"Cracks, fex, pex."

"Na príkaz šťuky, podľa mojej vôle"

"Sivka-Burka, prorocká kaurka, postav sa predo mňa ako list pred trávou,"

"Zbohom, Zem, dobrá cesta!"

"Sezam otvor sa!" atď.

Logopéd: No tak, hruď, ukáž nám, čo je v tebe... Je tu toľko zaujímavých vecí! Tieto veci sú z rôznych rozprávok. Pripomeňme si, z ktorých rozprávok k nám prišli

(zrkadlo, ihla, lopta, topánka, fajka, palčiak, kľúč atď.)

Logopéd vytiahne z truhly kvet: ach, aký krásny kvet! Je čarovný. Z ktorej rozprávky je kvet? (Šarlátový kvet)

Logopéd: Privoňame k kvetu (deti robia dychové cvičenia):

nádych nosom, výdych ústami

Nádych nosom, výdych nosom

Nádych ústami, výdych nosom

Nádych ústami, výdych ústami.

Nadýchnite sa nosom a vydýchnite ústami (zodpovedajúce pohyby):

Zhlboka sa nadýchneme a potom pomaly vykročíme na miesto.

Od detstva máme radi rozprávky.

Rozprávka nám posiela svoj pozdrav.

Dievčatá aj chlapci -

Každý číta rozprávky v knihách.

Rozprávka nás učí dobru

Vždy pomôžte v ťažkostiach.

Hrdinovia čakajú na našu návštevu,

Volajú vás do dobrej rozprávky.

Potrebujú našu pomoc

Ste pripravené, deti?

No, priatelia, je čas vyraziť na cestu,

Ponáhľajme sa na pomoc!

Chlapci, dnes vás pozývam do krajiny rozprávok. A pôjdeme tam čarovným vlakom.

Naša čarovná lokomotíva už vypúšťa paru spod kolies, počuj: ch-ch-ch

Nastúpte do vagónov. Naša báječná cesta začína!

(deti sa postavia ako vlak jeden po druhom a pohybujú sa po hale a vyslovujú slová)

Nafukujem, nafukujem, nafukujem.

klopem, klopem, klopem.

Letím do krajiny rozprávok.

Vlak nás odviezol do krajiny rozprávok. Sadnite si na stoličky.

Keď sme cestovali vlakom, v krajine rozprávok sa stali problémy. Husi-labute odniesli svojho brata.

Pozri, Baba Yaga sedí v chatrči a jeho brat sedí na lavičke a hrá sa so zlatými jablkami. Spoznali ste túto rozprávku?

Na obrazovke je ilustrácia rozprávky „Husi a labute“.

Baba Yaga očarila slová a skryla ich v rôznych postavách. A svojej sestre dala za úlohu prelomiť kúzlo. "Ak porušíš kúzlo, vydám svojho brata, ak kúzlo neporušíš, maj sa na pozore!"

Chlapci, pomôžme mojej sestre vymýšľať slová.

Na obrazovke sú viacfarebné geometrické tvary s napísanými písmenami.

Vytvorte slovo z písmen napísaných v kruhoch;

Vytvorte slovo z písmen napísaných na štvorčekoch;

Vytvorte slovo z písmen napísaných na trojuholníkoch;

Vytvorte slovo z písmen napísaných na kosoštvorcoch.

(slová: leto, zima, škola, lekcia)

Logopéd: Výborne, chlapci, pomohli ste sestre zachrániť brata! Pokračujeme v putovaní po rozprávkových cestičkách a zdá sa, že sme sa ocitli v novej rozprávke. Kto je to, čo tak horko plače?

Na obrazovke je ilustrácia rozprávky „Zajačia búda“

Logopéd: Líška vyhodila zajačika z jeho lýkovej chatrče a povedala, že ho nepustí dnu, kým neodpovie na jej problémy. Zajačik nemôže odpovedať. Deti, môžeme mu pomôcť?

Vyriešte problémy so vtipmi.

Nataša nazbierala zo záhrady 3 slivky, 2 hrušky a 2 mrkvy. Koľko ovocia nazbierala Nataša?

Koľko pohárov vody si môžete priniesť s cedníkom?

Mama nesie melón. Syn hovorí: "Mami, vezmeš ma do náručia a ja ponesiem melón." Pomôže syn mame?

Na balkóne sedeli 3 holuby a 2 vrabce. Jeden motýľ k nim priletel. Koľko je tam vtákov?

Petya, Nina, Nadya, Vova a Yura sa hrali na schovávačku. Koho tam bolo viac: chlapcov alebo dievčat?

Čo jedia žirafy, keď je zem pokrytá snehom?

Päť detí v skupine materskej školy má lyže. Prišlo leto. Koľko detí vie lyžovať?

Chlapec hodil do vane lyžicu, vidličku a nôž. Koľko predmetov bude plávať na vode?

Na vianočnom stromčeku je 8 konárov. Na každom konáriku vyrástol jeden plod. Koľko jabĺk celkovo vyrástlo?

Logopéd: Výborne, chlapci, pomohli ste zajačikovi, hovorí nám ďakujem.

Pokračujeme v putovaní po rozprávkových cestičkách a máme pred sebou novú rozprávku.

Na obrazovke je ilustrácia rozprávky „Popoluška“

Chlapci, spoznávate toto dievča?

deti. Toto je Popoluška.

Logopéd: Zlá macocha nariadila Popoluške, aby upratala izbu svojich dcér.

Chlapci, pozrite sa na neporiadok, ktorý sestry narobili. Pomôžme Popoluške umiestniť oblečenie, topánky a klobúky na svoje miesta.

Klobúk dám na vrchnú poličku, pretože je to pokrývka hlavy.

Sveter dám na strednú poličku, lebo je to oblečenie.

Topánky dám na spodnú poličku, lebo sú to topánky.

Logopéd: Výborne, chlapci! A pomohli Popoluške!

Popoluška rada tancuje a pozýva nás na valčík.

Kráčame po čarovnej ceste,

Ocitli sme sa v novej rozprávke.

Na obrazovke je ilustrácia rozprávky „Aibolit“

Chlapci, opäť sme sa ocitli v novej rozprávke. Uhádnite sami, ktorý.

Tento lekár je známy

Sedí pod stromom.

Príďte sa k nemu liečiť

A krava a vlčica,

A chrobák, červ a medveď.

Každého vylieči, každého vylieči

Dobrý doktor...

Deti: Aibolit!

Pozrite sa na obrazovku! Hádajte, kto a kde sa skryl?

Na obrazovke sú obrázky chvostov divých zvierat, ktoré sú viditeľné: spoza stromu, pod kríkom, z diery, za pňom, z priehlbiny)

Hra "Čí chvost?"

Výborne chlapci! Pomohli sme Aibolitovi nájsť všetky zvieratá a vyliečiť ich.

Poďme sa hrať a predstierať, že sme malé zvieratá.

Deti stoja v kruhu.

Raz, dva, tri - otočte sa a premeňte sa na mláďatá divých zvierat!

Hra „Do napájadla“

Kedysi po lesnom chodníku (chodia jeden za druhým)

Zvieratá išli k vode

Za losou matkou dupalo teľa (chodia, hlasno dupajú)

Malá líška sa zakrádala za matkou líškou (zakrádala sa po špičkách)

Ježek sa prevalil za matkou (pohybujú sa v polodrepe)

Medvedica kráčala za medvedicou (potácajú sa)

Veveričky skočili za veveričkou (pohybujú sa skokmi)

Za matkou zajac sú šikmé zajace (skákajúce na dvoch nohách, ktoré robia „uši“).

Vlčica viedla vlčiaky za sebou (bežia veľkými krokmi)

Všetky matky a deti sa chcú opiť!

(otočte ich tváre do kruhu, postavte sa na všetky štyri, robte „chýbajúce“ pohyby jazykom)

Zvieratá sa opili, oddýchli si a opäť sa zmenili na deti - raz, dva, tri - premenili sa na chlapov!

Na obrazovke je ilustrácia rozprávky "Zlatý kľúč alebo dobrodružstvá Pinocchia"

Na slnečnej lúke

Je tam krásny dom

So skutočnými priateľmi

Žije v ňom Malvína.

Malvína pripravuje večeru a Buratino ju rozptyľuje svojimi otázkami. Pomôžme Malvíne odpovedať na Buratinove otázky.

Obrázky produktov na obrazovke.

Hra "Čo sa stane?"

Bude vajíčko. (praženica). Bude múka. (buchta). Bude mäso. (rezeň). Bude kapustnica. (šalát). Bude pohánka. (kaša). Bude jablko. (šťava). Budú bobule. (džem). Bude mlieko. (syr).

Výborne chlapci! Malvína a Buratino pomohli.

Na obrazovke je ilustrácia rozprávky „Kocúr v čižmách“

Chlapci, z akej rozprávky je tento smutný kocúr? A je smutný, pretože v záhrade nevidel známu zeleninu a ovocie. Pomôžeme mu?

Vypočujte si, aké ovocie rastie v rozprávkovej ríši. Vysvetlite, z akých známych slov sú vyrobené ich mená.

Uhorky, paradajky, baklažán, ukruska, humidory, pažítka, slizhovnik, morkofel, vishbrikos.

Kocúr v čižmách nám ďakuje a pozýva nás zahrať si jeho obľúbenú hru.

Vonkajšia hra "pasca na myši"

A teraz ideme všetci spolu do divadla na rozprávku Líška a sivý vlk

Dramatizácia rozprávky „Sestra Líška a sivý vlk“ od učiteľov MADO.

Chlapci, naša cesta krajinou rozprávok sa skončila. Rozprávkové postavičky vám poďakujú za pomoc a dajú vám maškrtu. Je čas vrátiť sa do škôlky.

Naša čarovná lokomotíva už vypúšťa paru spod kolies: ch-ch-ch.

Nastúpte do vagónov.

Deti chodia v kruhu.

Nafukujem, nafukujem, nafukujem.

klopem, klopem, klopem.

Idem do škôlky.

Táto zábava je určená na realizáciu v druhej polovici školského roka, keď majú deti určitú rezervu vedomostí a zručností.

Zábava je zabezpečená v hudobnej miestnosti za účasti hudobného riaditeľa.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Abstrakt logopedickej zábavy

Pre deti prípravnej skupiny.

Hra „ČO? KDE? KEDY?"

Zostavila: Zheltysheva Natalya Nikolaevna

Učiteľ logopéd

dedina Mortka

Zábava s rečou- jeden zo súčasných druhov práce s predškolákmi.

Herné úlohy pomáhajú pestovať záujem o životné prostredie a stimulujú kognitívnu aktivitu predškolákov. Podporou rozvoja duševnej a rečovej činnosti hra odbúrava stres a rozvíja komunikačné funkcie a verbálnu komunikáciu.

Súťaživý charakter zábavy robí deti aktívnejšími a pomáha udržať záujem všetkých. Striedanie herných úloh a hudobných prestávok pomáha udržiavať záujem striedanie aktivít je prevenciou únavy, keďže deti s rečovou patológiou majú zvýšenú únavu.

Pomocou počítačovej prezentácie sú deťom podávané informácie farebnou, príťažlivou formou, ktorá v deťoch vzbudzuje záujem a prispieva k ich aktivizácii.

Táto zábava je určená na realizáciu v druhej polovici školského roka, keď majú deti určitú rezervu vedomostí a zručností.

Zábava je zabezpečená v hudobnej miestnosti za účasti hudobného riaditeľa.

Logopedická zábava pre deti

PRÍPRAVNÁ SKUPINA

HRA „ČO? KDE? KEDY?"

VZDELÁVACIA OBLASŤ: Komunikácia

DIRECTION: Kognitívno-reč.

INTEGRÁCIA VZDELÁVACÍCH OBLASTÍ:

  • "socializácia"
  • "poznanie"
  • "hudba"

TYPY DETSKÝCH AKTIVÍT:

  • Komunikatívne
  • Hranie
  • Motor
  • Muzikál (spev, tanec)

CIELE A CIELE:

Vzdelávacie:

  • systematizovať vedomosti získané deťmi na hodinách reči;
  • rozvíjať gramatickú stavbu reči, obohacovať slovnú zásobu, rozvíjať

Záujem o slová, reč, rozširovanie vedomostí a obzorov;

  • rozvíjať pamäť, rečovú pozornosť;
  • rozvíjať schopnosť naučiť sa myslieť, vyvodzovať závery a analyzovať.

Opravné:

  • rozvíjať fonematický sluch, sluchovú pozornosť, vizuálnu pamäť;
  • rozvíjať správne držanie tela, koordinovať pohyby a orientovať sa v priestore.

Vzdelávacie:

  • pestovať samostatnosť, sebakontrolu, vzájomnú pomoc.

VYBAVENIE:

Okvetné lístky s písmenami Ш,К,О,Л,А, s úlohami od rozprávkových postavičiek; koše podľa počtu slabík, obrázky predmetov - „lopty“; loptu, multimediálne vybavenie.

POKROK ZÁBAVY:

Na flanelografe je pripevnený sedemkvetý kvet s písmenami.

ŠMYKĽAVKA 1 Logopéd: Pozor! Pozor! Dnes hráme hru „Čo? Kde? Kedy?“, a pomôže nám sedemkvetý kvet. Navrhujem, aby ste boli všetci odborníci.

Rozprávkoví hrdinovia hrajú proti odborníkom a ktorí rozprávkoví hrdinovia sú, zistíme až počas hry.

Privítajme teda našich odborníkov.

Logopéd odtrhne okvetný lístok s písmenom „k“.

Logopéd: Vážení odborníci! Ak chcete zistiť, ktorý rozprávkový hrdina hrá proti vám, pozrite sa na obrázok; Kto vlastní pohár džemu? SNÍMKA 2 -3

deti. Carlson.

Úlohy sú ponúkané v mene rozprávkových hrdinov.

ŠMYKĽAVKA 4 Carlson: Vážení odborníci! Pozorne počúvajte slová, určte posledný zvuk. Opíšte zvuky.

Slová:

Komár, plot, sekera ([r] - spoluhláska, tvrdá, zvučná);

Ponožka, čajník, lopta ([k] - spoluhláska, tvrdý, hluchý);

Líška, cukrík, jar ([a] - samohláska);

Deti počúvajú slová, určujú poslednú hlásku a charakterizujú hlásku.

ŠMYKĽAVKA 5 Odborníci úlohu úspešne splnili a skóre je 1:0.

"O".

Logopéd: Ak chcete zistiť, kto hrá proti vám, vypočujte si hádanku:

Babička dievča veľmi milovala,

Dal som jej krásny klobúk,

Dievča zabudlo svoje meno

Hádajte, ako sa volala?

ŠMYKĽAVKA 6

Deti: Červená čiapočka.

Logopéd. :Červená čiapočka hrá proti odborníkom.

Červená čiapočka: Vážení odborníci. Pomôžte mi dať veci do poriadku

Usporiadajte obrázky do košíkov:

Obrázky s 1 slabikou v názve idú do prvého koša; v druhom - obrázky, ktorých mená majú dve slabiky; v treťom - ... tri slabiky; vo štvrtom - obrázky, ktorých mená majú štyri slabiky.

Deti dávajú obrázky do košíkov.

ŠMYKĽAVKA 7 - Odborníci dokončili úlohu a skóre je 2:0.

Deti pod vedením hudobného režiséra spievajú pieseň „Sunny Drops“

Logopéd odtrhne okvetný lístok s listom"l".

Logopéd: Pozorne si vypočujte zvukový záznam a hádajte, ktorá rozprávková postavička si pre vás pripravila úlohu.

Nahrávka z karikatúry „Medvedík Pú a to je ono, to je ono, to je ono“, zaznieva hlas prasiatka: „Kde je môj

balón?"

- Prasiatko hrá proti odborníkom.ŠMYKĽAVKA 8

Prasiatko: Vážení odborníci! Zvuky na teba „vrhnem“ a ty ich pozbieraš do slov:

k, o, t, - CAT,

l, i, s, a - FOX,

w, a, r, s - GUĽA,

v, o, l, k - VLK,

s, k, a, z, k, a - ROZPRÁVKA,

g, n, o, m - GNOME

Odborníci úspešne zvládli úlohu Prasiatka.

ŠMYKĽAVKA 9 Stav je teda 3:0.

Logopéd odtrhne okvetný lístok s listom"A".

Logopéd. Pozrite sa na obrázok - čo je to? ŠMYKĽAVKA 10

deti. Topánky.

Logopéd. Komu patria? l

deti. Na Popolušku. ŠMYKĽAVKA 11

Logopéd. Popoluška hrá proti odborníkom.

Popoluška: Vážení odborníci! Naozaj milujem rozprávky. Chcem si overiť, či dobre poznáte rozprávkové postavy?

ŠMYKĽAVKA 12 - Ako sa volá poštár z Prostokvašina?

ŠMYKĽAVKA 13 - V ktorej rozprávke je hlavná postava - cestovateľ - z múky?

ŠMYKĽAVKA 14 - Aké bolo prvé želanie starého muža, ktoré zlatá rybka splnila?

ŠMYKĽAVKA 15 - Čo slúži ako palivo pre Emelyino auto?

ŠMYKĽAVKA 16 - Kto držal vnučku v rozprávke „Turnip“?

ŠMYKĽAVKA 17 - Aký druh mreny dal zvieratám bodec?

ŠMYKĽAVKA 18 - Čo v rozprávke vždy zvíťazí?

ŠMYKĽAVKA 19 - Odborníci dokončili úlohu. Stav je teda 4:0.

Logopéd odtrhne okvetný lístok s obrázkom husľového kľúča.

A teraz hudobná prestávka.

Deti pod vedením hudobného režiséra tancujú tanec „Barbariki“.

Logopéd odtrhne okvetný lístok s listom"sh".

Chôdza do školy s knihou ABC

Drevený chlapec.

Namiesto toho ide do školy

V drevenej búdke.

Ako sa volá táto kniha?

Ako sa volá chlapec?

ŠMYKĽAVKA 20 detí. Pinocchio.

Buratino: Chcem si s tebou zahrať hru „Povedz to opačne“:

(Hra sa hrá s loptou)

Tučný chudý

Vysoký nízky

Horúci studený

Široký úzky

Dlhé krátke

Predať - kúpiť

Priateľ - nepriateľ

Nový Starý...

Logopéd. Ťažká úloha, no odborníci sa nevzdávajú.

ŠMYKĽAVKA 21 Dokončili úlohu. Skóre je 5:0 v prospech expertov.

Teraz sa pokúsime rozlúštiť slovo rozprávkových hrdinov.

Na našich okvetných lístkoch sú písmená. Počúvajte: Sh, K, 0, L, A. Aké slovo, uhádli ste?

ŠMYKĽAVKA 22 Deti. ŠKOLA.

Logopéd: Čo vás čaká...

deti. Škola.

Logopéd. A vy, odborníci, budúcnosť...

deti. Žiaci.

ŠMYKĽAVKA 23 Logopéd. Rozprávkové postavičky sa vám poďakujú za príjemnú hru a darujú vám kúzelnú truhlicu.

(DARČEKY alebo DOBRY)

LITERATÚRA:

  1. Lapkovskaja V.P. Volodková I.P. Zábava reči v škôlke. Zbierka scenárov pre prácu s deťmi vo veku 5-7 rokov M: 2008
  2. images.yandex.ru/
  3. http://m.images.yandex.ru/search?text=%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D1%87%D0%BD%D1%8B%D0 %B5+%D0%B3%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B8
  4. Ushakova O.S. Vymysli slovo. Rečové hry a cvičenia. M.: 2001
  5. Bystrová G.A. Sizova E.A. Logopedické hry a úlohy. S.-P. 2001

Logopedická zábava na tému „Moje hračky“ v seniorskej skupine s OHP.


Predmet: Scenár logopedickej zábavy na tému „Moje hračky“ pre deti staršej skupiny s ODD.
Klokova Svetlana Vjačeslavovna, učiteľka-logopéd, MBDOU d/s č.39, Arzamas, región Nižný Novgorod.
Popis: U detí s OSD sú narušené všetky oblasti vývinu reči, ako aj hrubá a jemná motorika a prozódia reči. Túto zábavu tvoria pohybové a rečové hry. To prispieva k rozvoju duševného a fyzického zdravia detí so špeciálnymi potrebami. Hraním vonkajších a rečových hier si deti rozširujú vedomosti o hračkách a aktivizujú si slovnú zásobu na túto tému. Materiál bude zaujímavý pre logopédov, učiteľov a rodičov.
Cieľ: Zovšeobecnenie vedomostí na tému „Hračky“.
Úlohy:
Rozšíriť pasívnu a aktívnu slovnú zásobu detí;
Rozvíjať myslenie, predstavivosť, pozornosť;
Rozvíjať hrubú a jemnú motoriku;
Rozvíjať koordináciu pohybov;
Rozvíjať zmysel pre spoluprácu a vzájomnú pomoc.
Prípravné práce:
Čítanie a zapamätanie básní od A.L. Barto o hračkách.
Vybavenie:
Dve bábiky, dva nákladné autá, dve lopty, dve pyramídy, dva kočíky, kocky a tehly. Kartičky s obrázkami hračiek.

Priebeh zábavy:

Logopéd: Chlapci, radi sa hráte s hračkami? Navrhujem, aby ste sa dnes rozdelili do dvoch tímov a hrali. Za každú správnu odpoveď tím dostane matriošku. Na konci spočítame hniezdiace bábiky a určíme víťazov.
1. Logopéd:
Zišli sme sa dnes hrať,
Rýchlo pomenujte rôzne hračky!
Deti sa striedajú v pomenovaní hračiek spamäti.
2. Logopéd:
Teraz moje deti, hádajte hádanky:

Nie hromy, ale hromy.
Ale je tým známy.
Bubon

Žlté chatrče
Držia pri sebe.
Jeden s fajkou
Všetkých ťahá so sebou.
Vlak

Na poli je rebrík,
Dom beží po schodoch.
Vlak

Bili ho rukou a palicou,
Nikto ho neľutuje.
Prečo bijú chudáka?
A za to, že je nafúknutý.
Lopta

Aký druh vtáka?
Nespieva pesničky
Nestavia si hniezdo
Prevážate ľudí a náklad?
Lietadlo

Toto vtipné zvieratko je vyrobené z plyšu. . .
Sú tam labky, sú tam uši,
Dajte trochu medu zveri
A urobte mu brloh.
Macko Pú

Priatelia rôznych výšok
Ale vyzerajú rovnako
Všetci sedia vedľa seba,
A len jedna hračka.
Matrioška

Moja krásna čiapka. .
Šikovne sa posunul na stranu.
Som zábavná hračka
A moje meno je...
Petržlen

Čo je to za veľmi zvláštnu vec
Drevený muž?
Všade strká svoj dlhý nos.
Kto je to?..
Pinocchio

Aké zvláštne zvonenie
Je to počuť zo všetkých strán.
Uložíš ju spať, ona vstane,
Spieva pieseň nahlas.
Táto roztomilá tvár
Každý vie...
Tumbler

Točím sa, točím sa -
A nie som lenivý
Takto točte celý deň.
A ja bzučím ako včela,
Kto som, deti?
Yula

Hlava na nohe
A v mojej hlave je hrach.
Zazvoní ti v uchu
Hlasno...
Sedací vak

3. Logopéd:
(Oslovenie prvého tímu)
Pozri sa sem
A povedz mi, dieťa,
Z akých častí je stroj vyrobený?
Pozostáva náklad?


Deti pomenúvajú časti auta. (Nákladné auto má kabínu, korbu atď.)

4. Logopéd:
(Oslovenie druhého tímu)
Teraz to povedzte spolu
Aké časti má bábika?

Deti pomenúvajú časti bábiky. (Bábika má hlavu, krk atď.)
5. Logopéd:
Teraz každý člen tímu ukáže svoju šikovnosť.
Súťažiť budeme dvaja z každého tímu.
1 úloha.
Zo stavebného materiálu musíte vybrať iba zelené tehly, naložiť ich na korbu nákladiaku, odviesť auto po ceste pomocou lana, vyložiť auto, obísť stoličku a vrátiť sa na miesto.

Úloha 2.
Musíte bežať na stoličku, postaviť vežu z kociek a utiecť späť na svoje miesto.

3 úloha.
Potrebujete zabaliť dieťa do plienky, dať ho do kočíka, presunúť kočík po ceste, okolo stoličky a vrátiť sa na svoje miesto.

4 úloha.
Musíte bežať k stoličke, správne zostaviť pyramídu, od veľkého prstenca k malému a bežať späť na svoje miesto.
Úloha 5.
Musíte bežať na stoličku a vybrať si najväčšiu loptu, vziať ju a bežať späť na svoje miesto.

6 úloha.
Klopte loptou na podlahu, bežte k stoličke, položte loptu a bežte späť na svoje miesto.

6. Logopéd:
Výborne chlapci! Dáme si pauzu a pomenujeme farby obrúčok!
Prvý príkaz:
Pomenujte farbu krúžkov na pyramíde zhora nadol.
Druhý príkaz:
Pomenujte farbu krúžkov na pyramíde zdola nahor.

7. Logopéd:
Kto pozná básne o hračkách?
Nech si ich teraz prečíta.

8. Logopéd:
Navrhujem vám, chlapci
Spočítam hračky
Všetky čísla musia byť správne
Zavolajte im v poradí.

(Deti si navzájom podávajú hračku, pričom súhlasia s číslovkou s podstatným menom)
Prvý tím sa počíta:
Jedna lopta, dve lopty, tri lopty, štyri lopty, päť loptičiek, šesť loptičiek.
Druhý tím sa počíta:
Jedna tehla, dve tehly, tri tehly, štyri tehly, päť tehál, šesť tehál.

9. Logopéd:
A teraz, chlapci,
Karty si nechajte
A hračky nežne
Teraz to pomenujte.
(Ak jedno z detí s láskou nesprávne pomenuje hračku, pomáha tím).
Medvedík je cieľ,
Veverička - veverička,
Stroj - stroj,
Bábika - bábika,
lopta - lopta,
Parná lokomotíva - parná lokomotíva,
Slon - slon,
Zajac - zajačik,
Mačka - mačka,
lopta - lopta,
Pištoľ - pištoľ,
Lietadlo je lietadlo.

10. Logopéd:
Ste skvelí!
Z celého srdca som spokojný!

Premeňte sa na lietadlá
Leťte, nezrážajte sa!
A pristáť na zemi!

Deti štartujú motory (robia rotačné pohyby rukami);
Roztiahnite ich krídla (ruky do strán);
Lietajú (behajú okolo skupiny);
Pozemok (sadnúť si na koberec)

11. Logopédka zhrnie výsledky súťaže, pochváli deti a poďakuje za príjemne strávený čas.
Zdroj záhad.

"Rozprávkové hádanky"

Logopedická zábava

(prípravná skupina)

Ciele:

Vzdelávacie:

  • systematizovať vedomosti získané deťmi na hodinách reči;
  • rozvíjať gramatickú stavbu reči, obohacovať slovnú zásobu, rozvíjať

Záujem o slová, reč, rozširovanie vedomostí a obzorov;

  • rozvíjať pamäť, rečovú pozornosť;
  • rozvíjať schopnosť naučiť sa myslieť, vyvodzovať závery a analyzovať.

Opravné:

  • rozvíjať fonematický sluch, sluchovú pozornosť, vizuálnu pamäť;
  • rozvíjať správne držanie tela, koordinovať pohyby a orientovať sa v priestore.

Vzdelávacie:

  • pestovať samostatnosť, sebakontrolu, vzájomnú pomoc.

Vybavenie:

Emblémy, certifikáty, magická truhlica spredmety: zrkadlo, topánka, stolička, vajíčko, jablko, huba, kľúč, čižma; polica a veci: klobúk, čiapka, šál, topánky, šaty, sukňa, nohavice, čižmy, košeľa; hra „Veselá cesta“, 2 diamanty, vystrihnuté obrázky, hudobný sprievod.

Priebeh zábavy:

Rozprávka! Pozná ťa už dlho. Rozprávka bola vždy považovaná za fikciu, ale za užitočnú fikciu. Už v staroveku ľudia pochopili, že beletria môže byť prospešná. Vy a ja tiež vieme, že „rozprávka je lož, ale je v nej náznak, poučenie pre dobrých ľudí“.

1. Zostavenie tímov žrebovaním.

2. Doplňte meno. Zahrejte sa.

Moderátorka vyvolá prvé slovo mena rozprávkového hrdinu a deti zborovo pokračujú. Koho zbor je priateľskejší a bez chýb, ten tím vyhráva.

Koschey - Immortal Tiny - Khavroshechka

Vasilisa - Krásny chlapec - veľký ako prst

Had - Gorynych Ivan - Tsarevich

Brat - Ivanushka Sestra - Alyonushka

2. Z útržkov poskladajte rozprávku.

Moderátor: - Teraz skontrolujeme, aký druh pamäte máte. Z fragmentov musíte poskladať rozprávku. Povedz mi, ako sa tá rozprávka volá.

A vytvorte obraz rozprávkových postáv z dvoch fragmentov. Pomenujte tieto postavy a z akej rozprávky pochádzajú.

3. "Strate a nálezy"Rozprávkoví hrdinovia stratili svoje veci a všetci sú teraz v tejto magickej truhlici. Povedz mi, ktorý rozprávkový hrdina stratil svoju vec a z akej rozprávky je.

V truhlici sú predmety: zrkadlo, topánka, stolička, vajíčko, jablko, huba, kľúč, čižma.

4. „Hádaj hádanky“

1) Babička to dievča veľmi milovala,

Dal som jej krásny klobúk,

Dievča zabudlo svoje meno

No, hádajte, ako sa volala? (Červená čiapočka)

  1. neviem kolko mam rokov.

Letím v mažiari s metlou.

Môj teremok je taký dobrý,

Vyzerá ako ja vo všetkých smeroch.

Teremok na kuracích stehnách!

Čaká sa v ňom na hostí... (babka Yozhka)

3) Som bohatý, všemohúci,

Veľmi štíhly, strašne divoký,

Ale smrti sa nebojím

Hádajte ako sa volám? (Koschei nesmrteľný)

4) Som krásna, silná, mocná,

Som hrozivejší ako hrozivé mraky,

A múdrejší ako všetci ostatní, neexistujú slová, -

Mám veľa cieľov. (Drak)

5) Šíp letel a spadol do močiara,

A v tomto močiari ju niekto chytil.

Kto dal zbohom zelenej pokožke?

Stali ste sa okamžite krásnymi a pôvabnými? (Princezná Žaba)

6) Koho sa nepýtaš -

Každý vie v Rusku:

Buď je kráľ, alebo je roľník,

Je to blázon, ale volá sa... (Ivan)

7) Krásna panna je smutná:

Nemá rada jar

Na slnku je jej ťažko!

Chúďatko roní slzy. (Snehulienka)

8) Dievča sedí v koši

Za chrbtom medveďa.

Bez toho, aby to sám vedel,

Nosí ju domov. (Mašenka)

9) Inteligentný, vynaliezavý fúzatý priateľ -

Zbohatol majiteľa.

Ale nemôže žiť bez červených topánok,

No, hádajte čo, chlapci? (Kocúr v čižmách)

10) V blízkosti lesa na okraji

Traja z nich žijú v chatrči.

Sú tam tri stoličky a tri hrnčeky,

Tri postele a vankúše.

Niekto prišiel do ich domu,

Vytvoril v ňom neporiadok. (Tri medvede)

5. „Vyriešte to“

Hádaj hádanku: Nikdy som nebol na plese,

Upratovala, prala, varila, priadla.

Kedy sa stalo, že som sa dostal k plesu?

Potom princ stratil hlavu od lásky.

Zároveň som stratil topánku.

Kto som? Kto mi to povie?(Popoluška)

Zlá macocha nariadila Popoluške, aby upratala izbu svojich dcér.
Ach, aký neporiadok sestry narobili. Pomôžme Popoluške umiestniť oblečenie, topánky a klobúky na svoje miesta.
deti:
Klobúk dám na vrchnú poličku, pretože je to pokrývka hlavy.
Sveter dám na strednú poličku, lebo je to oblečenie.
Topánky dám na spodnú poličku, lebo sú to topánky.

Výborne chlapci! A pomohli Popoluške!
Popoluška sa rada hrá a tancuje a pozýva nás hrať:
Vonkajšia hra „Funny Tamburine“.

Poponáhľajte sa, postavte sa do kruhu, teraz si trochu oddýchnite a zahrajte si hru s názvom „Funny Tamburine“.

Deti stojace v kruhu pri hudbe si navzájom odovzdávajú tamburíny v reťazi a hovoria slová:

„Váľaš veselú tamburínu

Rýchlo, rýchlo, ruku do ruky,

Kto má veselú tamburínu,

Teraz bude pre nás tancovať!"

(na konci slov tie deti, ktoré majú tamburíny, vyjdú do kruhu a tancujú.)


Kráčame po čarovnej ceste,
Ocitli sme sa v novej rozprávke

6. „Hádaj posledný zvuk“

Je láskavejší ako všetci ostatní na svete,

Lieči choré zvieratá.

A jedného dňa hroch

Vytiahol ho z močiara.

Je slávny, slávny -

Toto je doktor... (Aibolit)

Koho liečil doktor Aibolit? Pozorne počúvajte slová, určte posledný zvuk. Opíšte zvuky.

Slová:

Komár, tiger, bobor ([r] - spoluhláska, tvrdý, zvučný);

Chipmunk, nosorožec, vlk ([k] - spoluhláska, tvrdý, hluchý);

Líška, krava, ropucha ([a] - samohláska);

Baran, slon, kanec ([n] - spoluhláska, tvrdý, zvučný).

Deti počúvajú slová, určujú poslednú hlásku a charakterizujú hlásku.

7. "Šťastnú cestu"pomôžte rozprávkovým hrdinom ísť domov.

Pomôžte mi roztriediť obrázky do áut:

Obrázky so zvukom S v názve - do lietadla, obrázky so zvukom Z v názve - do nákladného auta.

8. „Tvorte slová“

Zvuky na teba „vrhnem“ a ty ich pozbieraš do slov:

k, o, t, - CAT,

l, i, s, a - FOX,

w, a, r, s - GUĽA,

v, o, l, k - VLK,

s, k, a, z, k, a - ROZPRÁVKA,

g, n, o, m - GNOME

9. „Hádaj rozprávkového hrdinu“

Naozaj milujem rozprávky a chcem si overiť, či dobre poznáte postavy z rozprávok a rozprávok?

Ako sa volá mačka v karikatúre Prostokvashino?

V ktorej rozprávke je hlavná postava - cestovateľ - z múky?

Aké bolo prvé želanie starého muža, ktoré mu Zlatá rybka splnila?

Aké palivo používa Emelyino auto?

Kto držal vnučku v rozprávke „Turnip“?

Z ktorej mreny naskočila zvieratám husia koža?

Čo v rozprávke vždy zvíťazí?

Zhrnutie. Ocenenie detí vysvedčením.


Zábava

pre deti prípravnej skupiny.

Hra „ČO? KDE? KEDY?"

Zostavil učiteľ logopéda: Mikova LyubovNikolaevna

Rečová zábava je jedným zo súčasných typov práce s predškolákmi.

Herné úlohy pomáhajú pestovať záujem o životné prostredie a stimulujú kognitívnu aktivitu predškolákov. Podporou rozvoja duševnej a rečovej činnosti hra odbúrava stres a rozvíja komunikačné funkcie a verbálnu komunikáciu.

Súťaživý charakter zábavy robí deti aktívnejšími a pomáha udržať záujem všetkých. Striedanie herných úloh a hudobných prestávok pomáha udržiavať záujem striedanie aktivít je prevenciou únavy, keďže deti s rečovou patológiou majú zvýšenú únavu.

Pomocou počítačovej prezentácie sú deťom podávané informácie farebnou, príťažlivou formou, ktorá v deťoch vzbudzuje záujem a prispieva k ich aktivizácii.

Táto zábava je určená na realizáciu v druhej polovici školského roka, keď majú deti určitú rezervu vedomostí a zručností.

Zábava je zabezpečená v hudobnej miestnosti za účasti hudobného riaditeľa.

Logopedická zábava pre deti

PRÍPRAVNÁ SKUPINA

HRA „ČO? KDE? KEDY?"

VZDELÁVACIA OBLASŤ: Komunikácia

DIRECTION:Kognitívno-reč.

INTEGRÁCIA VZDELÁVACÍCH OBLASTÍ:

· "Socializácia"

· "Kognícia"

· "Hudba"

TYPY DETSKÝCH AKTIVÍT:

· Komunikatívne

· Hranie

· Motor

· Muzikál (spev, tanec)

CIELE A CIELE:

Vzdelávacie:

· systematizovať vedomosti získané deťmi na hodinách reči;

· rozvíjať gramatickú stavbu reči, obohacovať slovnú zásobu, rozvíjať

Záujem o slová, reč, rozširovanie vedomostí a obzorov;

· rozvíjať pamäť, rečovú pozornosť;

· rozvíjať schopnosť naučiť sa myslieť, vyvodzovať závery a analyzovať.

Opravné:

· rozvíjať fonematický sluch, sluchovú pozornosť, vizuálnu pamäť;

· rozvíjať správne držanie tela, koordinovať pohyby a orientovať sa v priestore.

Vzdelávacie:

· pestovať samostatnosť, sebakontrolu, vzájomnú pomoc.

VYBAVENIE:

Okvetné lístky s písmenami Ш, К, О, Л, А, s úlohami od rozprávkových postáv; koše podľa počtu slabík, obrázky predmetov - „lopty“; loptu, multimediálne vybavenie.

POKROK ZÁBAVY:

Na flanelografe je pripevnený sedemkvetý kvet s písmenami.

ŠMYKĽAVKA 1 Logopéd: Pozor! Pozor! Dnes hráme hru „Čo? Kde? Kedy?“, a pomôže nám sedemkvetý kvet. Navrhujem, aby ste boli všetci odborníci.

Rozprávkoví hrdinovia hrajú proti odborníkom a ktorí rozprávkoví hrdinovia sú, zistíme až počas hry.

Privítajme teda našich odborníkov.

Logopéd odtrhne okvetný lístok s písmenom „k“.

Logopéd: Vážení odborníci! Ak chcete zistiť, ktorý rozprávkový hrdina hrá proti vám, pozrite sa na obrázok; Kto vlastní pohár džemu? SNÍMKA 2

deti. Carlson.

Úlohy sú ponúkané v mene rozprávkových hrdinov.

SNÍMKA 2 Carlson: Vážení odborníci! Pozorne počúvajte slová, určte posledný zvuk. Opíšte zvuky.

Slová:

Komár, plot, sekera ([r] - spoluhláska, tvrdá, zvučná);

Ponožka, čajník, lopta ([k] - spoluhláska, tvrdý, hluchý);

Líška, cukrík, jar ([a] - samohláska);

Deti počúvajú slová, určujú poslednú hlásku a charakterizujú hlásku.

SNÍMKA 2 Odborníci úlohu úspešne splnili a skóre je 1:0.

"O".

Logopéd: Ak chcete zistiť, kto hrá proti vám, vypočujte si hádanku:

Babička dievča veľmi milovala,

Dal som jej krásny klobúk,

Dievča zabudlo svoje meno

Hádajte, ako sa volala?

SLIDE3

Deti: Červená čiapočka.

Logopéd. :Červená čiapočka hrá proti odborníkom.

Červená čiapočka: Vážení odborníci. Pomôžte mi dať veci do poriadku

Usporiadajte obrázky do košíkov:

Obrázky s 1 slabikou v názve idú do prvého koša; v druhom - obrázky, ktorých mená majú dve slabiky; v treťom - ... tri slabiky; vo štvrtom - obrázky, ktorých mená majú štyri slabiky.

Deti dávajú obrázky do košíkov.

ŠMYKĽAVKA 3 - Odborníci dokončili úlohu a skóre je 2:0.

Logopéd odtrhne okvetný lístok s obrázkom husľového kľúča.

A teraz hudobná prestávka.

Deti pod vedením hudobného režiséra spievajú pieseň „Sunny Drops“

Logopéd odtrhne okvetný lístok s listom "l".

Logopéd: Pozorne si vypočujte zvukový záznam a hádajte, ktorá rozprávková postavička si pre vás pripravila úlohu.

Nahrávka z karikatúry „Medvedík Pú a to je ono, to je ono, to je ono“, zaznieva hlas prasiatka: „Kde je môj

- Prasiatko hrá proti odborníkom. ŠMYKĽAVKA 4

Prasiatko: Vážení odborníci! Zvuky na teba „vrhnem“ a ty ich pozbieraš do slov:

k, o, t, - CAT,

l, i, s, a - FOX,

w, a, r, s - GUĽA,

v, o, l, k - VLK,

s, k, a, z, k, a - ROZPRÁVKA,

g, n, o, m - GNOME

Odborníci úspešne zvládli úlohu Prasiatka.

SLIDE4 Stav je teda 3:0.

Logopéd odtrhne okvetný lístok s listom "A".

Logopéd. Pozrite sa na obrázok - čo je to? ŠMYKĽAVKA 5

deti. Topánky.

Logopéd. Komu patria? l

deti. Na Popolušku. ŠMYKĽAVKA 6

Logopéd. Popoluška hrá proti odborníkom.

Popoluška: Vážení odborníci! Naozaj milujem rozprávky. Chcem si overiť, či dobre poznáte postavy karikatúr a rozprávok?

Ako sa volá mačka v karikatúre Prostokvashino?

V ktorej rozprávke je hlavná postava - cestovateľ - z múky?

Aké bolo prvé želanie starého muža, ktoré mu Zlatá rybka splnila?

Aké palivo používa Emelyino auto?

Kto držal vnučku v rozprávke „Turnip“?

Z ktorej mreny naskočila zvieratám husia koža?

Čo v rozprávke vždy zvíťazí?

ŠMYKĽAVKA 6 - Odborníci dokončili úlohu. Stav je teda 4:0.

Logopéd odtrhne okvetný lístok s listom "sh".

Chôdza do školy s knihou ABC

Drevený chlapec.

Namiesto toho ide do školy

V drevenej búdke.

Ako sa volá táto kniha?

Ako sa volá chlapec?

ŠMYKĽAVKA 7 Deti. Pinocchio.

Buratino: Chcem si s tebou zahrať hru „Povedz to opačne“:

(Hra sa hrá s loptou)

Tučný chudý

Vysoký nízky

Horúci studený

Široký úzky

Dlhé krátke

Predať - kúpiť

Priateľ - nepriateľ

Nový Starý...

2. Urobte ponuku (predajca, zima.)

3. Napíš príbeh „Zima“

Logopéd. Ťažká úloha, no odborníci sa nevzdávajú.

ŠMYKĽAVKA 7 Dokončili úlohu. Skóre je 5:0 v prospech expertov.

Teraz sa pokúsime rozlúštiť slovo rozprávkových hrdinov.

Na našich okvetných lístkoch sú písmená. Počúvajte: Sh, K, 0, L, A. Aké slovo ste uhádli?

ŠMYKĽAVKA 7 Deti. ŠKOLA.

Logopéd: Čo vás čaká...

deti. Škola.

Logopéd. A vy, odborníci, budúcnosť...

deti. Žiaci.

ŠMYKĽAVKA 8 Logopéd. Rozprávkové postavičky sa vám poďakujú za príjemnú hru a darujú vám kúzelnú truhlicu.

(DARČEKY alebo DOBRY)

LITERATÚRA:

Lapkovskaya zábava v materskej škole. Zbierka scenárov pre prácu s deťmi vo veku 5-7 rokov M: 2008 Ushakova slovo. Rečové hry a cvičenia. M.: 2001 Bystrov hry a úlohy. S.-P. 2001