Урок по гражданско образование на тема „Историческа памет на поколенията” (6. клас). Русия и Донбас: наш общ проблем

Ликова Татяна Викторовна

Учител по история

специалист най-висока категория

Учител методист

Сидоренко Татяна Юриевна

Специалист първа категория

Рижикова Елена Анатолиевна

специалист

аз - III стъпки № 18

11 клас

Тема: Макросфера 1 „Донбас и руският свят“

Тема на урока: Брилянтен предшественик гениален поет(А. П. Ханибал в благодарната памет на потомството). Урок 1

цел:говори за влиянието на А. С. Пушкин върху творчеството на руските писатели и поети, за неговия принос културно развитие, да заинтересува учениците от личността на поета;

Развиват логическо и аналитично мислене чрез художествено въображение и устно рисуване;

Възпитаване на чувство за принадлежност към историческото минало.

Тип урок:урок за повторение и обобщаване на знанията

Оборудване:репродукции на картини на И. Репин и И. К. Айвазовски„Пушкин на брега на Черно море“ (1887), П. Соколов „Портрет на А. С. Пушкин” (1836), И. Н. Крамской и др., листове с кръстословици, компютърна техника, презентация.

ХОД НА УРОКА

аз . Организационен момент

II .Актуализиране основни познания

Проверка на домашните.

III . Повторение и обобщаване на знанията

1. Решаване на кръстословица. (Работа по двойки). "мозъчна атака"

Учител:Моля, имайте предвид, че ако сте решили правилно кръстословицата, ще можете да прочетете фамилията в маркираните клетки.

(На учениците се дава кръстословица на отделни листове хартия)

(Учениците четат ключова дума: Пушкин)

2. Слово на учителя

Александър Сергеевич Пушкин заема специално място в руската култура. Той създаде художествени ценностина световно ниво, стана - като личност и като творец - символ на руския духовен живот. Още през 1832 г. Н. В. Гогол пророчески отбелязва:„При името Пушкин веднага ме осенява мисълта за руски народен поет... Пушкин е необикновено явление и може би единственото проявление на руския дух: това е руският човек в неговото развитие, в което той може да се появи след двеста години. В него руската природа, руската душа, руският език, руският характер бяха отразени в такава чистота, както пейзажът се отразява върху изпъкналата повърхност на оптичното стъкло.

Всяко ново поколение, всяка епоха утвърждава своето разбиране за поета, виждайки го като съвременник, мислейки за „символичния Пушкин“. Пушкин е изучаван, спорен, идолизиран или отхвърлян. Той отдавна е надхвърлил границите на литературата, превръщайки се в руски факт общественото съзнание. Тази черта на националния гений е видяна от критиците В. Г. Белински и А. А. Достоевски, И. С. Според А. Григориев,„Пушкин е нашето всичко: Пушкин е представител на всичко духовно, специално, такова, което ще остане наше духовно, особено след всички сблъсъци с непознати, с други светове. Пушкин е досега единственият цялостен очерк на нашата национална личност...”

Фразата на проницателния Аполон Григориев вече се превърна в учебник. Години на общуване с творчеството на поета, потапяне в неговото вътрешно духовен святразширяване на възможностите ни за емпатия, установяване на сърдечно привличане към Пушкин, което е трудно да се предаде с думи. Появява се чувство, което Марина Цветаева нарече: „Моят Пушкин“.

3. Разговор

Какво означава да си гений за хората си по всяко време?

Защо наследството на А.С. Пушкин не избледнява ли с времето?

как съвременно изкуствоизползва произведенията на A.S. Пушкин?

В произведенията на кои писатели, поети, художници, композитори се появява образът на А.С. Пушкин?

(Вижте презентацията „Пушкин и поетите“ Сребърен век»)

4. Самостоятелна работа

1. Сравнителна работа

Задача: сравнете два портрета на A.S. Пушкин и ми кажете какви черти на поета са предадени от всеки от портретистите? Кое ви харесва повече? Обосновете отговора си.

2.Изготвяне психологически портретпоет

5. Работа в групи
Компилация визиткапоет

Произход

Черти на характера

Хоби

Любим жанр

Най-известните произведения

преглед


6. Провеждане на играта „Дуелисти“

коментар:наличието на двама спорещи за различни гледни точки дуелисти, секунданти (по 2 от всяка страна), които имат право да задават въпроси на участника в „двубоя“ с противоположната страна, и по 2 експерта, коментиращи самия „дуел”: аргументите на участниците, тяхната издръжливост, емоционална „температура” и т.н. – и присвояване на съответните точки.

IV . Обобщавайки

Пушкин: вчера и днес (сравнение на възприятието на поета от родители, роднини и съвременното поколение)?

Защо A.S. Може ли Пушкин да се нарече професионален историк?

Как А.С. Повлиял ли е Пушкин върху историята, културата, самосъзнанието на руския народ?

Как се възприема Пушкин от по-старото поколение и децата (тийнейджърите)?

Какво е специално за работата на Александър Сергеевич?

V . Оценяване на учениците

VI . домашна работа.

1. Направете 5 – 7 тестови задачивърху биографията и творчеството на А.С.Пушкин;

2. Изберете афоризми, които характеризират творчеството на поета.

Ликова Татяна Викторовна

Учител по история

Специалист от най-висока категория

Учител методист

Сидоренко Татяна Юриевна

Учител по руски език и литература

Специалист първа категория

Рижикова Елена Анатолиевна

Учител украински езики литература

специалист

Средно училище Макеевкааз - III стъпки № 18

11 клас

Макросфера 1 „Донбас и руският свят“

Микросфера „Следа в историята. Изключителни личности"

Тема на урока: Блестящият предшественик на гениалния поет (А. П. Ханибал в благодарната памет на потомците). Урок 2

цел:запознайте учениците с уникалната личност на А. П. Ханибал, неговата роля в Руска история, с факти от биографията на гениалния руски поет А.С. Пушкин;

Развийте умения за сравнение и контраст исторически фактис фантастика;

Култивирайте уважение към културно наследствонашата родина.

Тип урок:урок за усвояване на нови знания.

Оборудване:портрети на А.С. Пушкин, А. П. Ханибал, роман на А. С. Пушкин „Арап Петър Велики“, филмът на А. Мита „Приказка за това как цар Петър се ожени за арапина“, стихосбирки на А. С. Пушкин, компютърна техника, тълковни речници.

ХОД НА УРОКА

Гордейте се със славата на вашите предци

не само е възможно, но и трябва;

да не го уважаваш е срамно малодушие.

А. С. Пушкин

    Организационен момент

    Обявяване на темата и целта на урока

II . Учене на нов материал

1. Встъпителна реч на учителя:

Учените смятат, че ако Полярната звезда внезапно изгасне, хората на земята ще разберат за това в рамките на 500 години. Толкова силна е неговата светлина и толкова огромно е разстоянието, което ни разделя. Много поколения земляни щяха да се сменят един друг, без изобщо да знаят, че гледат светлината на отдавна изгаснала звезда. Животът на човека, за когото ще говорим днес, е прекъснат трагично преди повече от век и половина, но светлината на неговия ум, топлината и искреността на неговата поезия стоплят душите ни и днес.

2. Разговор:

Какво име веднага идва на ум, когато чуем фразата „Руски свят“?

Каква връзка може да има между Пушкин и Донбас?

Учител : През 1820 г. А. С. Пушкин, вече известен поет, на 21 години е изгонен от Санкт Петербург. С помощта на приятели заточението в Сибир е заменено с южно, а А. С. Пушкин преминава под патронажа на генерал И. Н. Инзов, губернатор на Бесарабия. А.С. На Пушкин е наредено да отиде в Екатеринослав (сега Днепропетровск) през отдалечените места на Белоруската магистрала до Киев, където ще се срещне с приятеля на баща си, героя Отечествена война 1812 - генерал Раевски.

До средата на май 1820 г. поетът дойде в Екатеринослав и се представи на Инзов. Пътният му документ съобщава, че е бил „преместен и пристигнал като куриер“. Това беше първото запознанство на А.С. Пушкин с Малорусия. В края на май А.С. Пушкин пътува през земите на Днепър: посети известния казашки дъб в Запорожие на Хортица, прекоси Днепър близо до Кичкас, пътува по пътищата на Дивото поле и крайбрежието Азовско море- Лукоморие.

Престоят на А. С. Пушкин в Дивото поле и Лукоморието на Азовския регион е продължен в неговите приказки и в поемата „Руслан и Людмила“.

Можете ли да посочите местата, които носят името на Пушкин?

1. Разказ на учителя:

Предците на Пушкин многократно се споменават на страниците на „История на руската държава“ като взели активно участие в исторически животи съдбата на Русия. Оттук и особената природа на чувството на Пушкин за руското историческо минало. Историята на Русия беше до известна степен семейна хроника за него.

Народна мъдростказва: всеки човек трябва да живее живота си така, че да остави нещо след себе си на земята. За някои остава само тире между датите на раждане и смърт.

Животът на Абрам Петрович Ханибал - „блестящият предшественик на брилянтния поет“ - е ярък и убедителен пример за живот, изживян с достойнство.

Днес в урока ще разсъждаваме защо „гениалният правнук“ е нарекъл живота на своя „блестящ прародител“ „странен“, както и ще разберем основните „следи“ от него и ще формулираме поуките, дадени от този „странен живот“. ” на следващите поколения хора, включително и на днешното поколение.

Най-ярката и важна „следа“, която Ханибал е оставил на земята, разбира се, е неговият „блестящ правнук“. Това е големият и безценен дар на Ханибал за Русия и световната култура!

А.С. Пушкин се отнасяше с голямо уважение към семейството и предците си, както се вижда от неговите известни думи: „Не само е възможно, но и необходимо да се гордеете със славата на своите предци; да не го зачиташ е срамно малодушие.”

Трябва да се отбележи, че A.S. Пушкин отделя специално място в съдбата и творчеството си на Ханибал, своя прадядо по майчина линия. Започна автобиографията си с името си, щеше да я напише пълна биографияХанибал, успя литературен персонажмного от творбите му („Началото на една автобиография“, „Моето родословие“, „Как царският мавър планира да се ожени“) и дори главният герой на първия му исторически роман- „Арап на Петър Велики“.

2. Изпълнение творческа групастуденти „Биографи“, които получиха разширена задача „Генеалогия на семейството на А.С. Пушкин"

(разказ за генеалогията на семейство А. С. Пушкин).Приложение 1.

3 . Четене на стихотворение от A.S. Пушкин "Моето родословие".

4. Изпълнение на творческа група от ученици „Актьори”, които получиха изпреварваща задача

(драматизация на фрагменти от романа на А. С. Пушкин „Черният камък на Петър Велики“).

Ученикът в образа на Ибрахим чете пасажа:

„Едва успях да дойда на себе си. Бях в Петербург, видях отново великия човек, край когото прекарах детството си. Видях това ново изображениеживотът, който ме очаква, дейността и постоянното учене могат да съживят душа, уморена от страсти, безделие и тайно униние. Мисълта да бъда съратник на велик човек и заедно с него да действам върху съдбата на велик народ за първи път събуди в мен благородно чувство на амбиция.

Прекарвах монотонни, но активни дни - следователно не изпитвах скука. От ден на ден ставах все по-привързан към суверена, по-добре разбирах неговата възвишена душа. Следването на мислите на един велик човек е най-интересната наука.

Русия ми изглеждаше като огромна работилница, където се движат само машини, където всеки работник, подчинен на установения ред, е зает със собствения си бизнес.

Учител: Слушахме откъс от романа на А. С. Пушкин „Черният камък на Петър Велики“, който до известна степен послужи за основа на филма на Александър Мита „Приказката за това как цар Петър се ожени за Араба“, където Ханибал беше чудесно изигран от Владимир Висоцки .

Демонстрация на фрагмент от филма на А. Мита „Приказката за това как цар Петър се ожени за чернамур”

Учител: В бележката към глава I на „Евгений Онегин“ А.С. Пушкин пише: „В Русия, където паметта прекрасни хораскоро изчезва поради липса на исторически записи, странен животХанибал е познат само от семейни легенди. Надяваме се след време да публикуваме пълната му биография.“

Нека обърнем внимание на факта, че A.S. Пушкин нарича живота на Ханибал „странен“. защо Ще използваме помощта на лексикографи, работили с речника на А. С. Пушкин (демонстрация на речника).

6. Изпълнение на творческа група „Лексикографи”:

Според „Речника на езика на Пушкин“ поетът използва думата „странно“ 126 пъти в своето творчество в две значения:

1.Необичаен, неразбираем, предизвикващ недоумение.

2.Необичаен, особен, оригинален.

Така животът на Ханибал, по мнението на неговия „блестящ правнук“, е необичаен, уникален и оригинален.

И това е вярно. „Дори на фона на 18-ти век, богат на колоритни фигури, руският Ханибал е твърде необикновен феномен, завладяващ със своята яркост и екстравагантност.“

Съобщение на ученика: Абрам Петрович Ханибал беше наистина легендарна личност!

Той "върза" различни вековеи континенти: син на 17 век, роден в Африка, който влезе в историята на друг, 18 век, и друг континент - Европа!

Много страни се „сляха“ в биографията му: африканец, който стана руснак, прекара известно време в Турция, получи отлично образование във Франция (има диплома по военно инженерство, подписана от краля на Франция Луи XV), който живее почти половин век с жена си шведка!

В много отношения - първи! Първият африкански благородник в Руска история, и благородник от втора класа - "след суверена"!

Той познаваше почти десет управляващи лица: до края на живота си той беше преживял осем (!) царувания. („Любимият роб на крале и кралици и техният забравен съквартирант“). Ханибал беше особено близък с Петър I, великия цар-реформатор, негов кръщелник, ученик, съратник, вярно и предано „пиле от гнездото на Петров“.

Петър I използва знанията и енергията на своя кръщелник и ученик навсякъде: в царската канцелария, където Аврам Арап играе ролята на технически секретар, пазач на книжа, чертежи и библиотеката на суверена, в преподаване, рисуване на карти, превод на чужди книги, проектиране и изграждане на нови укрепителни и хидротехнически съоръжения.

По време на цялото управление на великия трансформатор на Русия вероятно нямаше човек, чийто живот и съдба бяха толкова преплетени с живота на суверена!

А.П. Ханибал оправда любовта, надеждите и провидението си кръстник, и заслужено е награден с ордените "Св. Анна" и "Св. Александър Невски"...

Учител: Нека направим сравнителен анализ литературен и кинематографичен образ на Ханибал.

IV . Затвърдяване на нов материал

Речникова работа: унаследяване, унаследяване, наследственост

(работете по двойки с тълковни речници)

Как се различават тези понятия?

Тези концепции важат ли за всеки от нас или само за избрани?

(отговорите на учениците)

V . Обобщавайки

VI . Оценяване на учениците

VII . домашна работа

Съставете портретна скица„Блестящият прародител на гениалния поет“.

Обяснителна бележка

Предмет. Историческа паметпоколения

цел: продължете да въвеждате връзката между Донбас и руския свят въз основа на исторически паметнициград ДонецкЗадачи: култивират патриотични чувства, активни житейска позиция, любов и уважение към родината, града си, хуманно отношение към историческите места родна земя. Да се ​​формират знания за хора и събития, оставили отпечатък в историята на града ни и увековечени в него различни видовеструктури. Развийте познавателен интерес, творческа дейност, обогатяват духовния свят.

МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

ДОНЕЦКА НАРОДНА РЕПУБЛИКА

GOU DPO "ДОНЕЦК РЕПУБЛИКАНСКИ ИНСТИТУТ

ДОПЪЛНИТЕЛНО ПЕДАГОГИЧЕСКО ОБРАЗОВАНИЕ"

УРОЦИ ПО ГРАЖДАНСТВО В ДОНБАС

програма образователен курс за 5-11 клас

Донецк 2017 г

Донецк Народна република(Заповед № 825 от 14.08.2017г.)

Одобрен с решение на научния и методически съвет

GOU DPO "Донецк RIDPO" (протокол № 5 от 19 юни 2017 г.)

Макросфера 3. "Донбас и руският свят"

Микросфера "Дъхът на времената"

6 клас

Дата Урок № 25 6 клас

Паметник на афганистанските войници от район Петровски (Донецк)

Тип паметник: Мемориал
Местоположение: град Донецк, Донецка област, Украйна
Намерено:

Посветен

10.

3. Паметник на борците за утвърждаване съветска властв Донецк

Паметникът в квартал Петровски на Донецк е създаден през 60-те години на ХХ век в чест на 50-годишнината от установяването на съветската власт.
Скулптор - Наум Абрамович Гинзбург, архитект С. Томило.

Монтиран на площада на свободата. Това е един от няколкото паметника в Донецк, посветени на борците за съветската власт

4. Паметник на Г.И. Петровски

Григорий Иванович Петровски влезе в историята като революционер и съветски държавник. Сред заслугите му заслужава да се отбележи участието му в подписването на Бресткия мирен договор и разработването на първата конституция на СССР. Петровски заема високи позиции в Украинската ССР. Той обаче беше отстранен от Политбюро и Централния комитет на КПСС (б). Петровски за дълго времене учи социални дейности, работещ в Музея на революцията. Той стана единственият опозорен представител политически елит, който оцеля. След 1953 г. Петровски отново се заема с обществена дейност. Григорий Иванович е погребан близо до стената на Кремъл.

В чест на Петровски бяха кръстени градове, улици и площади. В някои градове бяха издигнати паметници, включително Донецк. Скулптурата на Петровски е издигната през 1968 г. В Донецк е издигнат не само паметник на Петровски. На негово име са кръстени кварталът и площадът, където се намира паметникът.

Паметникът изобразява Петровски в цял ръств дъждобран с бастун в ръка. Автор е скулпторът Сергей Алексеевич Гонтар.

Донецк, Киевска област, парк на името на Ленински комсомол. Лесопарк на брега на река Калмиус, откъдето се открива гледка към левия бряг на реката, сега зает от района Калининский на града и района Червоногвардейски на Макеевка.
Оттам, от изток, удариха военните части, които освободиха Донбас и град Сталино (Донецк). Следователно паметникът е по някакъв начин основният паметник военна историяградове и региони.
Монтиран през 1984г Добавен с нови стели през 1995-2000 г. Колектив от автори: скулптори Ю.И. Балдин, А.Н. Порожнюк, архитектите В.П.Кишкан и М.Я. Ксеневич, инженер-конструктор E.M. Райгородецки.
Посветен на паметта на всички части и формирования, освободили Донбас.

Инсталиран на територията на Донецкия медицински университет между 1-ви и 2-ри учебни корпуси.
Скулптор - Н. В. Ясиненко.
Монтиран на 8 май 1970 г., на 25-годишнината от Победата със средства, събрани от дарители, служители и студенти на института На предната страна на постамента имаше надпис: „1941-1945“, в подножието. на скулптурата имаше бронзова плоча с надпис: „Тук е положена земята, оцветена с кръвта на съветските войници по време на защитата на градовете герои и Саур-Могиланската височина“.
Плочата и цифрите от надписа върху нея са откраднати от търсачи на цветни метали и не са възстановени.

ЗАстана уникален символединство на хората различни националности, различни религии, представители на различни държави.

ВЦентърът на монумента е гранитна колона, над която се издига златна фигура на ангел, крачещ върху полусфера, изобразяваща Земята. В ръцете на ангел гълъбът е символ на мира и надеждата.

ЗАОсновата на гранитния паметник е направена под формата на многостен. От едната страна на основата е щамповано със златни букви: „Ахметов Ринат Леонидович, президент на ФК Шахтьор, президент благотворителна фондация"Развитие на Украйна", почетен гражданинград Донецк“.

8.

Паметник на жертвите на Чернобилската катастрофа

Област: Ворошиловски

Добавете. информация: скулптор Балдин, Юрий Иванович, архитект Бучек, Владимир Степанович

ФИЗМИНУТА (Приложение 2)

V. Затвърдяване на нов материал.

Блиц анкета

1. Какви са имената на фигурите, увековечени в паметниците на нашия град?

2. На какви исторически събития са посветени паметниците на Донецк?

3. Какво според вас е значението на паметниците?

4. Какви паметници се намират във вашия район (улица, село)?

Практическа работа"Асоциации"

Ученици, коя беше ключовата дума в нашия урок? (отговори на деца) Точно така, паметник. Сега нека изберете за всяка буква от тази дума съществително, прилагателно или глагол, свързани с темата на нашия урок и това, което научихте днес: (примерни отговориПриложение 3)

VI. Обобщаване на урока.

Пътят към културното бъдеще минава през преодоляването на културното безсъзнание, през възраждането и развитието на духовните богатства на нашия културна история. В този урок научихте какво е паметник, запознахте се с историята на създаването на паметници в нашия град, в ДНР, и че те са издигнати в чест на велики хора и велики събития, които имат огромен принос за развитието на нашия регион, промени курса исторически събитиякоито освободиха, изградиха и оформиха нашата млада република и нашата задача е да защитаваме и помним това наследство.

1. Отражение. Метод на микрофона

В този урок научих...

Този урок ми беше интересен...

Този урок беше труден...

2. Анализ и оценка на работата в урока

VII. домашна работа.

Съставете синхрон за думата „събитие“ или напишете история „Историята на един паметник“

Приложение 1

1.

5. Паметник на освободителите на Донбас

6. Паметник на медицински работници, учители, студенти и служители на Сталинския медицински институт, загинали през Втората световна война

7. През 2008 г. по повод Деня на града в Централния градски парк на името на. Скулптурата на Щербакова „Добрият ангел на мира“ е поставена в Донецк

8. Паметник на жертвите на Чернобилската катастрофа

Приложение 2

ФИЗМИНУТА

Заемете местата си.

Веднъж - седнаха, два пъти - станаха,

Всички вдигнаха ръце нагоре.

Те седнаха, станаха, седнаха, станаха,

Ванка - Сякаш станаха Встанка,

И тогава започнаха да галопират

Като моята еластична топка

Приложение 3

ПАМЕТНИК

Патриотизъм

активност

Свят

Яснота

Територия

не забравяйте

История

красота

Темата за глада в Украйна и по-специално в Донбас е само една от онези, за които сега е модерно да се говори на всички нива, веднъж годишно да се полагат цветя, винаги пред камерите, непременно да се направи тъжен лице, сякаш наистина ме докосна за нещо там. Уви, тук изчезва всякакъв интерес към темата.

След като фондовете бяха разсекретени през 1989 г., държавният архив на Донецка област организира изложба за мащаба на глада, сполетял Донбас през 1932-1933 г.

Според доклади на районните комитети на Комунистическата партия на Украйна (болшевиките) е установено, че в периода от 27 февруари до 9 март в 21 района на региона са регистрирани повече от 4 хиляди гладуващи. Само в колективните ферми на Белокуракинската МТС около 2,5 хиляди души се нуждаеха от храна. Марковски, Рубежански, Ново-Псковски, Старобелски, Ново-Айдарски, Верхне-Теплянски, Старо-Карански райони на региона бяха особено гладни.

Представени са фактите за масово отичане на хора от глад и множество случаи на гладна смърт. Само за 10 дни от февруари-март в 12 области на региона са загинали 267 души, като не са отчетени всички загинали; реалният им брой е много по-голям. В колективното стопанство Старобелски за 2 месеца са починали 150 души, в колективното стопанство Бело-Куракински за 3 месеца - 578 души, в квартал Марковски - 679.

Село Еремовка, Шапарски селски съвет, лежи напълно затрупано. В село Лизино починалите са 63-ма. Докладите навсякъде отбелязват „безчувственото отношение на населението и дори на отделни лидери както към гладуващите, така и към мъртвите. се погребват със закъснение, често в колиби, хамбари и коридори на апартаменти."

Кучета, котки и мъртъв добитък бяха изядени навсякъде. В село Куз.Михайловка, Старо-Карански район, са отбелязани случаи на ядене на коне, заразени със сап. В село Лизино, Ново-Псковска област, колхозникът Кондратенко живя около месец и хранеше семейството си с мърша от гробище за добитък, кучета и котки, а самият той замръзна до смърт в това гробище, докато изкопаваше крака на кон.

О, изключително тежко положениехора през този период се доказва от множество факти за канибализъм. Колхозникът от техния район, Криконенко Методий, намушка до смърт 6-годишния си син и яде с жена си 4 дни.

В село Росоховатой, област Марковски, Руденко Федор имаше семейство от 5 души, включително три деца. Съпругата му Марина, под принудата на мъжа си, намушка с нож две деца, които бяха изядени от тях.

Имаше случаи на изяждане на трупове. През 1933 г. в село Бончуковка, Ново-Псковски окръг, колхозникът Веселий Федор със съпругата си Евдокия и 14-годишният си син изкопават 3 трупа в гробището и ги изяждат, след което всички умират веднага. В същото село, в мазето на колхозницата Киященкова, е открита половината от трупа на нейния починал брат.

А сега основното!

Всички тези опустошени села трябваше да бъдат запълнени с някого. Западна и Централна Украйна, също силно засегнати от глада, не можеха да предложат човешки ресурси, така че руската бедност се изля масово в Донбас, като гранични райони.

Освен това Донбас все още е индустриален, а не земеделски регион. Селото, както видяхме по-горе, всъщност беше изчистено от „украинския елемент“ за руските заселници, а градовете, повечето от които бяха построени от нулата или значително разширени по време на съветската власт, също бяха масово населени с „чисто руснаци“ и , в Никой не видя нищо лошо в това тогава.

В онези времена, когато сред съветски хораАктивно циркулираха насажданите от руската пропаганда митове за петнадесет републики - петнадесет равни сестри, три братски. славянски народии Бог знае какво, „само да нямаше война“ и на никого не му хрумна, че нещо е точно зад ъгъла страшно време, когато петнадесет републики се разпадат и един брат идва с оръжие, за да убие брат си само на етническа основа.

Бих искал да предам впечатлението на един руски журналист от Краматорск, пристигнал днес от Димитров, който каза:
„През 80-те години в миньорския град Димитров беше пусната нова мина, или по-скоро лава. Трудът на миньорите тогава беше на голяма почит, плащаха им добре. Но нямаше достатъчно работници. Тогава те построиха цял микрорайон, наречен Дамански, те дадоха ключовете на апартамента, веднага щом написаха молба, те дадоха 1000 рубли за подреждане .. Доколкото си спомням, тогава един хладилник струваше 300, цветен телевизор 400-500. Западна Украйна, миньори от района на Лвов. Те отказаха. Жителите на Перм бяха поканени. Тогава дойдоха много. Целият квартал беше населен. Те казват, че сега просто чакат Русия да дойде."

Това е причината за масовите очаквания на „руския свят“. Влезте в тази област и няма значение, че в цялата тази Дмитровска област има само един по рода си, а в останалата част може да мразят яростно споменатия „руски свят“. Важно е да го има, така че отидете там, заснемете го като цял район и кажете в ефир - целият градДонбас, искайки да отиде в Русия, при себе си, така да се каже, " историческа родина“, защото „тук винаги са живели руснаци” и нищо че това „винаги” има своите корени от около 30-40 години, важно е, че това е всичко, те наистина са руснаци, не само по дух и дух кръв, но в простащина, по националност и съветски паспорт, което е едно и също за тях и че е абсолютно естествено да искат да отидат в Русия, както е естествено украинците да изискват от тези заселници да напуснат оригинален украински земи, на които са живели не 30-40 години, а векове.

Проблемът е, че Русия, имайки много причини да оправдае нахлуването си в Украйна, ги използва максимално, а Украйна досега не е направила нищо, което да разбие тази глупава и измамна версия на „руския мир“ и да разсейте съмненията, които все още ги има, че нито Донецк, нито Луганск никога не са били и никога няма да бъдат руски само защото Русия едно време ги насели с етнически руснаци.

Анатолий Кравчук, уебсайт obozrevatel.com

Съобразяване с местноисторическия аспект в часовете по гражданско образование

Мелодии на донбас

Общинска образователна институция „Училище № 58 в Донецк“

Учител начални класове ЯРЧЕНКО НАТАЛИЯ ПЕТРОВНА


  • Формиране на патриотично самосъзнание сред младото поколение;
  • култивирайте чувство на гордост за вашия роден регион Донецк и неговия многонационален народ;
  • култивирайте чувство на уважение към културни постиженияи историческо минало, традиции на Донбас;
  • развиват гражданството и патриотизма като най-важни духовни, морални и социални ценности.

Прочетете стихотворението изразително

  • Музиката живее навсякъде

Вятърът пее едва чуто,

Липата въздиша край градината...

Чувствителната музика живее навсякъде -

В шумоленето на тревата, в шума на дъбовите гори -

Просто трябва да слушате.

Потокът тече шумно,

Гръм пада от небето -

Това е вечната му мелодия

Светът е пълен с природа.


Върбата лее тихите си сълзи на брода...!

Славеите приветстват нощта с трел.

Шумът на клоните, песента на дъжда -

Светът е пълен с природа.

Птиците посрещат изгрева

Лястовицата се радва да види слънцето! ,

Чувствителната музика живее навсякъде, -

Просто трябва да слушате.

Вадим Семернин

- Какво означава музиката за вас? - Кои са вашите любими? музикални произведения?


СЪБИРАЙ ПОСЛОВИЦИ

  • Там, където песента се лее, има птица без крила.
  • Свят без музика, който живее щастливо.
  • Където се пеят песни, там се живее по-лесно.

- Обяснете как разбирате значението на тези поговорки.


ПОГЕТАЙТЕ ГАТАНКИТЕ

  • 1 .Сънят и почивката са забравени :

Пише песен...

(Композитор)

  • 2. Струни за китара, търпение, талант плюс вдъхновение е равно на...

(музикант)


3. Заставам пред хора

Всички мълчат, а аз пея.

кой съм аз Какъв артист?

Ами разбира се...

(Солист)

4. Той плавно маха с ръце,

Всеки инструмент може да се чуе.

Той е най-важният в оркестъра,

Той е председател на оркестъра. ...

(Диригент)


Донбас е миньорски регион, ъъъ че значително мястоЖивотът ни е доминиран от песни за миньори и за миньори.

  • Познати ли са ви тези изкуствени планини? Как се казват?
  • Чуйте песента "Тъмните могили спят"

в изпълнение на Йосиф Кобзон.


РЕЧНИК

  • МОГИЛА- могила над древен гроб.
  • ТЕРИКОН- конусообразно натрупване на отпадъчни скали на повърхността на земята в мина или мина.
  • Клане- повърхност на натрошена скална маса (минерали

или рок).


  • Какви чувства те обземат, когато видиш краеведи Донбас? Чувате ли някакви звуци, мелодии, музика?

Донбас - това не само мини и фабрики. Всъщност тук ядене невероятно красиви места


Чуйте песните: „Родна земя - Донбас“,

„ВЪВ светло небеДонецк“.


  • ТЕНОР- висок мъжки глас, певец с такъв глас.

Слушайте песни в изпълнение на А. Соловяненко

„Това е месецът на месеца“, „Чудя се на небето“, „Наоколо степ и степ“, „О, ти широка степ“, „Виждам чудесна свобода“.


"Донбаска опера" - Донецк национал академичен театърОпера и балет на името на. А. Соловяненко


  • БАРИТОН - Мъжки глас, междинен между тенор и бас, а също и певец с такъв глас.

Пет песни, които направиха Йосиф Кобзон известен:

„И в нашия двор“, „Ден на победата“, „Балада за цветовете“, „Някъде далеч“, „Офицери“.

Чуйте песента в изпълнение на И. Кобзон

"Нека винаги има слънце."


Донецка филхармония

  • Запознат ли си с камерната музика?
  • Били ли сте някога във Филхармонията?

ФИЛХАРМОНИЯ- Музикално дружество, институция, чиято мисия е да организира концерти и да популяризира музикалното изкуство.


1991 г. стана известна година за Филхармонията в Донецк - на името на нашия сънародник, изключителен композитор

Сергей Сергеевич Прокофиев


ОРГАН

  • През 1957 г. в Концертна залаФилхармонията е инсталирана уникална орган, на който P.I. свири, докато учи в консерваторията в Санкт Петербург. Чайковски.

ОРГАН– клавишно-духов музикален инструмент, най-големият тип музикални инструменти


Вашите изпълнителски умения в различни класове класическа музикаконкурс "Родни пространства" шоу млади музикантиДонецка народна република

Чуйте песента "Подарете усмивка на света"

в изпълнение на детската група "Fidgets" (Донецк)


ОТРАЖЕНИЕ

- Чие име носи Донецката филхармония?

- Кой от астронавтите е взел в полета диск с песните на А. Соловяненко?

- Чие име носи откритата малка планета?

  • Къде и защо е написано „Анатолий Соловяненко – херцогът на миньорите“?
  • Какви песни направиха Йосиф Кобзон известен?

ПОГАТАЙТЕ МУЗИКАЛНИ ГАТАНКИ

  • Книжна дума "вокали"

Как бихте го нарекли по-просто?

  • Как се нарича музикален монолог?

Кога се пее от артист на сцена?

  • Ако текстът е съчетан с мелодия

И след това го направете заедно

Това, което ще чуете, разбира се,

Лесно и просто се вика -...


16.11.2015 18:55

Съществува ли „Руският свят“? единна системаценности - като света на евреите или арменците? Воюващият Донбас принадлежи ли към руския свят? С какво се сблъскват бежанците от Донбас в приемащата ги Русия? Жителят на Севастопол Александър Рогов разсъждава върху това, чиито скици под общо имеПродължаваме да публикуваме „Сагата за Новоросия” в „Записки”.


Бежански лагер

Недалеч от мен живееха бежанци от Донбас. На един от свободните терени на Радиогорка беше разпънат палатков лагер. Висока бетонна ограда. Прожектори. трън. сигурност. Вътре има армейски палатки. В шатрите са разположени в един ред тенджери и железни легла. Умивалниците също са на една редица, но на улицата.

Не си мислете, че всички бежанци от Донбас са живели в такива условия. Най-неравностойните хора, най-ниската социална класа, селската беднота, се озоваха тук в лагера. Тези, които имаха поне малко пари, наеха апартаменти.

Мой приятел бизнесмен, който реши да помогне малко на бежанците, се приближи до пункта и попита какво да им донесе - може би храна или стоки от първа необходимост, добре, бръсначи, кърпи. Отговорът беше: „Няма нужда от кърпи. Отведи ни някъде от тук." Хората се молеха да бъдат откарани в дачите им, и то при най-лошите условия – без вода, ток, газ. Само да не е в лагера.

това общо впечатление, който даваше информация за бежанци Руска телевизия, беше само отчасти вярно.

Щастливи лица бяха показани в бежанските лагери чудодейно спасениеосеян с възторг от благодарност и сълзи на радост в очите. Не отричам, че някои хора са имали тази емоция. Но ако оценим емоцията на общата маса бежанци в нашия лагер на Северная, тя беше съвсем различна. Средният бежанец от лагера от Донбас беше летаргичен, разочарован, депресиран и интровертен. И не му харесваше много всичко.

Между другото, все още не разбирам защо тези кули с тръни са за бежанци? Севастопол е 98% за Русия. Нямахме и следа от Бандера. Единственото обяснение, което намерих за себе си, беше следното: лагерът трябва да бъде възможно най-неудобен за живеене, така че хората да не се задържат в него и бързо да се придвижват по-нататък на изток. Лишете човек от пари, приятели, дом, перспективи за живот - и ще получите Стенка Разин. защо руска федерацияСтенка Разин? И дори в проблемния Крим?

Олга от Стаханов

В Севастопол многократно се срещах с хора, воювали в Донбас от опълчението. Избягваха да говорят за войната и като цяло аз нямах ясна картинакакво се случва Докато пристигнах в Москва. Колкото и странно да звучи, срещата ми с воюващата Новоросия се състоя в Москва. Именно там приятелите ми ме запознаха с една стахановчанка, петдесетгодишна учителка на име Олга, избягала от войната, за да се присъедини към племенника си в столицата.

По някаква причина тя не се вписваше в племенника си, въпреки че много го обичаше и го смяташе за свой син. Самата тя обясни причината да напусне племенника си така:

„Ето ново семейство. Майка му се омъжва повторно. Не искам да ги безпокоя - каза тя и сведе очи, засрамена от тази ситуация.

И ситуацията е наистина срамна. Да живееш не при роднини, да се скиташ като изгнаник сред чужди... Тук, на юг, това е срам. В Москва това е норма.

След като напусна племенника си, тя живее няколко месеца в апартамент, нает за нея от някакъв бизнесмен, който целенасочено помага на бежанците. Тогава той й отказа без обяснение и Олга се оказа на улицата. Стоях и плаках близо до магазин за играчки. Приятелите ми я взеха там.

Като цяло хората от Донбас изглеждат някак странни за руснаците. Много хора ми казаха, че: „Те са някак странни.“ Питам, какво им е странното? Те отговарят: „Ами, например, същата Олга. Направиха й легло в малка стая, тя каза: „Леглото е твърдо, неудобно ми е.“ Питам моите приятели, кое точно е странното? Е, трудно е за мъжа. Жената не е млада, може и да я боли нещо. — Тя трябва да се задоволи с това, което й се предлага. Защо точно? „Защото тя вече получава всичко безплатно.“

Тези думи ме поразиха. Третирана като бездомно куче или второкласен човек - въпреки че хората, които са я приютили, са добросърдечни и не са алчни; самите те някога са избягали от републиката си от войната.

Винаги се смайвам, когато чуя подобни отговори. Моето дълбоко убеждение е, че ако приемеш човек от милост, значи трябва да го приемеш като равен, без да накърняваш нищо. В противен случай му се подигравате, дори и да му помагате.

Много пъти съм се сблъсквал с тази позиция на „северняците“ и особено на московчани. Спомням си как една дама от столицата се възмути от поведението на бездомно куче: „Представяте ли си? И тя не яде всичко, което й дават! Хвърлих й парче хляб, но тя не го взе!” Изкуших се да попитам: „Е, сам ли ядеш всичко?“

Беше ми много интересно да говоря с тази жена от Стаханов и останах с приятели на чай. Приятелите ми московчани внимателно ни оставиха сами в кухнята.

Отначало Олга се почувства напрегната, но след това, като усети, че се интересувам „за себе си“, започна да говори.

Обиждате ли се, когато ви питам, че всичко се оказа по този начин? Събитията в Крим и изявленията на Москва стимулираха Донбас, а след това, когато Донбас се разбунтува и поиска да отиде в Русия, му беше отказано.

Олга не отговаря дълго време, поглежда настрани:

„Това е тема табу за нас. Опитваме се да не говорим за това. Чудехме се как ще бъде за вас. А сега изход не се вижда.”

По-малкият брат на Олга се бие в Донбас. Ето как той се озова във войната: жена му напусна брат му, взе единствения им син тийнейджър със себе си и отиде в Москва да търси по-добър живот. Братът загуби смисъла на живота, започна да пие, не работи - и тогава се случи войната. Записва се като доброволец. И тъй като нямаше какво да губи в живота, той започна да се втурва към фронтовата линия. Той беше отбелязан. Първо ме направиха групов началник, после полеви командир. Той се оживи и срещна момиче. Сега той чака да свърши войната, за да може да се разпише в деловодството по нормален начин.

Донбас и руският свят

Въпросът всъщност е следният: има ли руски свят? Как съществува единна световна система?

Аз разбирам „Unified“ по този начин: справедливо за всички в някои основни принципи на съществуване, които свързват всички заедно голямо семейство- както се случва сред същите евреи или арменци. Справедливи не в смисъл на изравняване, а в смисъл на обща съдба. В такова семейство по-големият брат може да бъде успешен бизнесмен и да има луксозен джип, а по-малкият брат може да бъде беден глупак и да кара стар велосипед. Но обединеното световно семейство предполага, че ако някой обиди този по-млад, тогава този „някой“ със сигурност ще бъде намерен и наказан. Това не се случва по друг начин в семействата. Иначе не е семейство.

Или всичко в света е различно? И на част от руснаците им е отредено прекрасно бъдеще, а на други – проклето настояще?

Как се чувстват тези хора, които са получили билет за щастливи светове? Какво си мислят? Не ги ли мъчи съвестта, защото в градовете им няма война, опустошение и глад? Или са станали толкова морално сковани, че тези въпроси са им безразлични? Там, под бомбите, други хора са същите, със същото с широка душа, психология на общността, чувство за другарство и най-важното, с неувяхващо чувство за социална справедливост, те бяха оставени да загинат в настоящето на изгнаниците. Деца, старци, жени...

Разбирам, че въпросът ми е нелогичен, претенциозен и изключително емоционален, но въпреки това ще го задам.

Кажете ми, руснаци от централната зона, Сибир, Далечен изток, а вие руснаците от Крим и Севастопол: Ваши ли са или не са загиналите под бомбите в Донбас?

Само не мълчи. кажи истината Кажете им, че това не са вашите хора. Тогава тези хора ще спрат да ви чакат. Те ще спрат да разчитат на вас. Ще разчитат само на себе си. И ще им стане по-лесно.

От разговора ми с Олга разбрах две много важни неща.

Първо нещо. Любовта между Донбас и Русия е асиметрична: Донбас има нужда от Русия, но Русия не се нуждае от Донбас.

И второто: няма единен руски свят в смисъла, в който съществува светът на кюрдите, арменците или евреите. И ако има такава, ще е със съвсем други реалности.

Трагедията на тази асиметрия е следната. Руският Донбас смята, че ние (Русия) сме тяхното семейство. Вярва, че сме най-близките и скъпи. Просто ги предадохме по някаква причина. Все пак близък човекМоже да предаде и от слабост или глупост. Не само любим човек може да предаде, но дори и най-близкият. И освен този любим човек, няма никой друг на този свят. И продължаваш да го обичаш, носейки тази болка в себе си. Скривайки го дълбоко. Опитвам се да не го отварям пред никого. И се опитва да не мисли за нея.

Постоянно си спомням един инцидент, на който бях свидетел в Ленинград, в началото на седемдесетте години, в дълбокото детство.

Ленинград е специален град и една от неговите характеристики са жените, които пият. Пиещата ленинградка е нещо ужасно. Тя може да има благороден външен вид, да говори няколко езика, да е добре облечена и да носи дрехи благородническа фамилия. И в същото време пийте заедно със „синини“ в най-отвратителните кръчми и лежете пияни в най-мръсните портали.

Живеех с родителите си на авеню Тухачевски (това е зад Охта, към летището). Тогава бях на шест години. Изтичвам на улицата. От другата страна на къщата е отделът за вино. На около трийсетина метра настрани лежи мъртво пияна жена с много красива прическа, а изпод нея изтича локва урина. Едно момче стои наблизо и я дърпа за ръката:

„Мамо, ставай. „Трябва да се прибираме“, казва той тихо.

Но мама не помръдва. Момчето дърпа ръката на жената отново и отново.

„Мамо, да вървим. умолявам те. моля".

Памучната ръка пада безпомощно. Струята на урината спира. Момчето седи безпомощно до майка си и гледа замислено към небето.

Знаете ли какво в тази история ме измъчваше през всичките тези години?

Измъчвах се от въпроса: защо това момче не напусна майка си, която го беше опозорила?

Изминаха повече от четиридесет години. И едва сега започвам да разбирам защо това момче не ритна майка си, не я наплю, не я напсува и не отиде да си играе с момчетата.

Не можеше вътрешно да се откаже от майка си.

За да изоставиш човек в такова състояние, трябва вътрешно да се отречеш от него. Но този човек не можа.

Не знам как свършва тази история. Може би мама е била лишена родителски права, а синът им е изпратен в сиропиталище. Може би някой й е помогнал да стане. Или може би се е събудила сама.

Няколко години по-късно аз самият се озовах в подобна ситуация и успях напълно да почувствам безнадеждността на такава ситуация.

Играех близо до къщата с момчетата и видях баща ми, който се прибираше пеша и постоянно се спъваше и падаше, защото беше адски пиян. Беше целият в пръст, а устата и бузите му бяха окървавени. Момчетата ми казаха:

Ето го баща ти.

По някаква причина отговорих:

Не е пиян. Сърцето му е лошо.

Напуснах играта, отдръпнах се и не играх с никой друг тази вечер. И тогава той отиде на пързалката и по някаква причина започна да ближе леда. И когато възрастните ме питаха защо лижа леда, отговарях, че търся шайбата. Просто не исках да общувам с никого. Бях болезнено притеснен от случилото се.

Надявам се, че вие, московчани и жителите на други проспериращи региони, вече имате ясна представа какво преживява съвременният Донбас по отношение на Русия - която е майка, сестра и родина на Донбас в същото време. Той преживява най-дълбоката вътрешна трагедия, която не можеш да разбереш отвън, както едно момче от добро семейство не може да разбере защо имаш нужда от такава майка, която ще те предаде, забрави, пропие, падне и опозори пред целия свят .